Leul s-a depreciat usor miercuri, pana la un curs de 4,1997 lei/euro

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 19 mai 2010, 13:24 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a Romaniei (BNR) a publicat miercuri un curs de referinta de 4,1997 lei pentru un euro, nivel cu 0,48 bani mai mare decat cel din ziua anterioara. Marti, un euro a fost cotat de banca centrala la 4,1949 lei.

Leul a atins astfel un nou minim al ultimelor patru luni si jumatate, un curs de referinta mai ridicat fiind publicat in data de 5 ianuarie, cand un euro era cotat la 4,2077 lei.

Moneda nationala a pierdut teren si in fata dolarului american, ajungand la 3,4451 lei pentru un dolar, de la 3,3819 lei pentru un dolar, cat era marti.

Francul elvetian a fost cotat miercuri la 2,9990 lei, cu 0,58 bani mai mult decat in ziua anterioara, iar 100 de yeni japonezi au fost cotati la 3,7654 lei, dupa ce marti cursul BNR era de 3,6479 lei pentru 100 de yeni.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3802 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    A ramas doar pielea (Miercuri, 19 mai 2010, 13:33)

    tabacaru [anonim]

    Si sarmani romani spalatori de cururi prin Spania, Italia si pe unde a mai au mai ajuns , fericeau Romania ca trimeteau bani acasa. Si BNR se mindrea cu prosperitatea ei dar nu si cu mizeria indurata de disperatii nostri.
    Acum abia mai supravietuiesc si ei pe acolo. Bietul leu a ajuns din el o javra si in sfarsit va ajunge la ecarisaj.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 19 mai 2010, 17:01)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui tabacaru

      Pai daca sunt platiti in EUR care creste fata de leu nu vad care e problema cu cei care lucreaza in Spania si Italia.
  • 0 (0 voturi)    
    depreciat usor?? (Miercuri, 19 mai 2010, 13:34)

    alexandru lapusneanu [anonim]

    draga Dragos & co, leul si euro se depreciaza 'in draci'. Daca vrei sa spui 'se depreciaza usor', poti sa spui leul se depreciaza usor fata de euro care se depreciaza destul de repede fata de dolar....
    e ca la fizica cu viteza relativa a doua corpuri fata de al treilea.
  • 0 (0 voturi)    
    Este bine. (Miercuri, 19 mai 2010, 14:06)

    AlinN [anonim]

    Dar va dati seama cum va creste daca nu se aplica reducerile la salarii si pensii.
    Ser ca Guvernul sa nu fie intimidat de Greva lui Peste de pe 31 mai, sa nu plateasca zilele de greva grevistilor, sa nu cedeze chiar o luna, la nevoie.
    Daca nu ... inmultiti numarul de Euro pe care-i platiti la rata cu 7.62.
  • 0 (0 voturi)    
    la euro - nivel cu 0,48 mai mare , nu mai mic (Miercuri, 19 mai 2010, 14:32)

    danny [anonim]

    daca platesti mai putin pentru un euro inseamna ca leul se apreciaza ...
  • 0 (0 voturi)    
    ieri euro a fost 4,1949 .. nu la fel ca azi (Miercuri, 19 mai 2010, 14:33)

    danny [anonim]

    atentie ce scrieti ....
  • 0 (0 voturi)    
    actual (Miercuri, 19 mai 2010, 15:20)

    cristescu [anonim]

    banca nationala (in frunte cu isarescu) a ingenunchiat romania ( cu dobinda de referita care este de 10 ori mai mare ca in ue) ... banii de la bnr unde sunt, vrem sa stim ce face bnr cu banii romaniei, cine incaseaza dfobinzile la depozite, unde se varsa profitul....vrem sa stim ce este cu banii nostri, ai romaniei!!!!! tilharilor !!!! ati omorit toate imm-urile care nu mai pot si nu au mai putut imprumuta capital de lucru decit la dobinzi de 15 ori mai mari ca in ue , leul sus= adio exporturi , nu putem sa concuram cu cei care imprumuta capital de lucru la o dobinda de 3-5% (din tarile ue)
  • 0 (0 voturi)    
    Cursul Leului (Miercuri, 19 mai 2010, 16:09)

    Observer [anonim]

    Mentinand artificial un curs bun ptr Leu am prejudiciat substantial productia interna si exporturile. Acum importam aproape tot. Reducerea pensiilor si salariilor nu va duce la o relansare economica ci amana putzin dezastrul.