Dan Radu Rusanu (PNL): Evaziunea fiscala a ajuns la cota alarmanta de 34% din PIB

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 15:05 Economie | Finanţe & Bănci

Evaziunea fiscala a ajuns, in Romania, la "cota alarmanta de 34% din PIB", sustine senatorul liberal Dan Radu Rusanu, citand rapoarte ale organismelor financiare internationale, anunta Agerpres. Senatorul liberal spune ca reducerea cu 10 procente a evaziunii fiscale ar face posibila evitarea aplicarii masurilor de austeritate anuntate de Guvern si sustine ca in 2008, evaziunea era de 18% din PIB.

"Guvernul Boc ar fi trebuit sa se uite mai atent la evaziunea fiscala care a fost semnalata de Uniunea Europeana si de alte organisme financiare internationale. Evaziunea fiscala a ajuns in Romania la 34%, o cota alarmanta. Daca s-ar reduce actuala evaziune fiscala cu 10%, nu am mai avea nici deficit bugetar si nu ar fi nevoie sa scada pensiile, salariile sau ajutorul de somaj", afirma senatorul liberal.

Dan Radu Rusanu a mai aratat ca datoria publica a Romaniei era, in 2008, de 21,3% din PIB, iar in "anul catastrofal 2009", a crescut la 33% din PIB.

Senatorul liberal mai spune ca numarul real al somerilor din Romania depaseste 1,2 milioane, daca in calcul sunt luati si cei care au iesit din plata indemnizatiei de somaj.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1446 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Dan Radu Rusanu (PNL): Evaziunea fiscala a ajuns l (Joi, 20 mai 2010, 14:17)

    AB [anonim]

    Asta nu e ala care dupa ce a devalizat banii publici prin diverse afaceri personale, mai incasa si bani de cazare ?
    Parca Nasul la B1 ni-l arata cu degetul.
    Nesimtitul asta mai are tupeul sa vorbeasca ?

    Luati-va de gat toti ba si sariti..ca de data asta .. cand om iesi ca-n 89 .. va rupem capul la toti ..sa fim siguri ca nu mai scapa nici unul din voi printre noi.
  • 0 (2 voturi)    
    Cine oare? (Joi, 20 mai 2010, 14:18)

    Vlad [anonim]

    Cine oare ar putea organiza in Romania o evaziune fiscala de 34% din PIB si nimeni sa nu stie nimic?Exagerare !!!
  • +2 (2 voturi)    
    Rusine, Dan Radu Rusanu! (Joi, 20 mai 2010, 14:54)

    tao980 [utilizator]

    Parca asociez numele asta (Dan Radu Rusanu) cu Ministerul de Finante ... A lucrat acest domn cumva in vreo guvernare pe acolo, ca secretar de stat sau similar?! Nu tin minte sa fi avut vreo contributie la reducerea evaziunii, ca de altfel nici un mahar de pe la Finante in ultimii 20 ani. Rusine! Nu se vorbeste de funie in casa spanzuratului.
  • -1 (3 voturi)    
    evaziune (Joi, 20 mai 2010, 15:04)

    Ion Dragnea [anonim]

    D-l Rusanu stie ce spune!
    Decit sa puna afise stradale in care sa se vaite ca exista evaziune fiscala , statul ar putea sa o rezolve imediat. Daca s-ar dori!
  • +3 (3 voturi)    
    ceva propuneri? (Joi, 20 mai 2010, 15:15)

    el [anonim]

    dl rusanu ne spune si 2-3 masuri de reducere a evaziunii ca doar este finantist vechi. e f clar ca daca stie procente/sume, stie si de unde vine si cum poate fi redusa.

    altfel doar declaratii....fac si dl crina si lorban care oricum habar nu au de fiscalitate si macroeconomie
  • +2 (2 voturi)    
    evaziune???? (Joi, 20 mai 2010, 15:52)

    gogu [anonim]

    treceti pe langa oricare piata si veti gasi 20-30 de vanzatori de tigati de contrabanda. de multe ori chiar cu politia langa ei, se face ca nu vede. in schimb se iau de o baba amarata care vinde 3 flori din curte sau2 legaturi de patrunjel...
  • +2 (2 voturi)    
    Calcul (Joi, 20 mai 2010, 16:17)

    Relu [anonim]

    evaziune de 34% din PIB .Luam pibul din 2009 deci 34% inseamna 49 miliarde euro.!!!!!!!
    Sa luam o cifra moderata de jumate deci 25 miliarde si tot e mult . Sa luam un sfert 12,5 miliarde si tot e mult .dar in ultimi 20 de ani ?Rezulta 250 miliarde de euro in ultimi 20 de ani !!! Aici sunt banii .
  • +3 (3 voturi)    
    evaluare foarte precisa (Joi, 20 mai 2010, 16:26)

    rodin [anonim]

    sa intelegem ca stiind cu precizie valoarea la care se ridica evaziunea fiscala atunci stie cine si cu ce valori fenteaza fiscul?
    poate parchetul ar trebui sa-l invite pentru o declaratie completa
  • +1 (1 vot)    
    Asa si? (Joi, 20 mai 2010, 16:41)

    Cojones [anonim]

    Fratele meu fa ceva pentru banii aia nu te tot lamenta ca a ajuns la nu stiu cat din pib. Voi nici nu stiti sa ii colectati dar de comentat sunteti primii.
  • +2 (2 voturi)    
    34% (Joi, 20 mai 2010, 16:46)

    mirat [anonim]

    quote: <<Evaziunea fiscala a ajuns, in Romania, la "cota alarmanta de 34% din PIB", sustine senatorul liberal Dan Radu Rusanu>>
    34% din PIB ? Cat bugetul tarii ? (care e 39% din PIB, si se colecteaza cam 31~32%); Omul asta stie ce vorbeste ?
    • 0 (0 voturi)    
      NU stie dar sa vina si profesorul Felix! (Joi, 20 mai 2010, 18:39)

      el [anonim] i-a raspuns lui mirat

      34 + 39 cat colectam am ajunge la 7075% din PIB ceea ce nu begeteaza/colecteaza nicio tara!

      ....si mi se parea totusi mai asezat dintre finantistii liberali. atanci ce sa mai spui de varu' si crina

      sa vina si profesorul de economie FELIX!
  • +3 (3 voturi)    
    evaluarea a facut-o in propriu partid (Joi, 20 mai 2010, 16:51)

    Bogdan [anonim]

    Cu Patriciu, Catarama si ele insusi, Rusanu a ajuns la concluzia ca s-a ajuns la o cota alarmant de joasa a evaziunii fiscale. Unde sunt anii in care toti din echipa aveau evaziuni de zeci de milioane de Euro (fara a socoti si cei mai mici Tariceanu, Rosca-Stanescu, Hasoti cu evaziuni "numai" de sute de mii de Euro). Criza economica loveste si in evazionistii de frunte. Altfel individul isi da cu presupusul fara nici o baza.
  • -2 (2 voturi)    
    Las' c-o reduce Dl Boc !!! (Joi, 20 mai 2010, 18:57)

    lili [anonim]

    Le-a spus celor din institutiile responsabile: Va ia mama dracului daca nu reduceti evaziunea fiscala !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 20 mai 2010, 21:03)

    drivex [anonim]

    Sa nu credeti ca ii doare de infractionalitate sau de lege! Pomenesc de asta doar pentru ca poate fi o sursa de venit/sifonat din buget. Daca le-ar ajunge banii din buget, ar putea sa fie evaziunea si de 80% si i-ar durea la bascheti!