Germania va reduce cheltuielile bugetare cu 10 miliarde de euro anual

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 11:09 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul german pregateste un program drastic de austeritate pentru anul viitor, pentru a da un exemplu celorlalte tari din zona euro - Executivul de la Berlin pregateste o reducere a cheltuielilor bugetare cu cel putin 10 miliarde de euro anual, pana in 2016, potrivit unor oficiali guvernamentali, citati de Financial Times.

Economiile ar urma sa fie facute atat prin reducerea cheltulelilor, cat si prin cresterea taxelor, in ciuda promisiunilor actualei coalitii de la Berlin ca va pune reducerea fiscalitatii in centrul programului sau de guvernare.

Reducerea subventiilor acordate landurilor si eliminarea scutirii anumitor categorii de la plata taxelor, precum si reducerea sau eliminarea unor alocatii sociale sunt masuri ce ar urma sa faca parte din planul de reducere a cheltuielilor.

Reducerea alocatiilor pentru someri si a altor alocatii sociale ar putea face parte din planul de masuri de austeritate al Guvernului de la Berlin, a sugerat ministrul german al Finantelor, Wolfgang Schäuble, intr-un interviu publicat duminica.

Propunerile lui Wolfgang Schäuble au stranit, insa, deja criticile opozitiei social-democrate, care propune cresterea taxelor doar pentru bancheri si speculatorii care au provocat criza.

Planul de masuri de austeritate ar urma sa fie discutat peste doua saptamani, cand cancelarul Angela Merkel a convocat o reuniune a liderilor coalitiei guvernamentale de centru-dreapta.



Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1910 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    DIN NOU VINDEM PETROLUL IEFTIN PE CRIZA (Luni, 24 mai 2010, 12:24)

    STERLING [anonim]

    România a intrat pe harta giganţilor petrolieri

    http://www.evz.ro/detalii/stiri/romania-a-intrat-pe-harta-gigantilor-petrolieri-895703.html

    De ce inainte de licitatie nu se modifica mai intai legea petrolului ca sa obtinem redevente mai mari decat primim acum?
    Romania primeste in acest moment cele mai mici redevente din lume la petrol (13-15% fctie de cantitate), in timp ce Libia – tara din lumea a 3-a - primeste 80%
    • +1 (3 voturi)    
      Venezuala lua 4% si acum ia cu Chavez 51% (Luni, 24 mai 2010, 12:50)

      Tibi [anonim] i-a raspuns lui STERLING

      Pai la ce bun criza asta daca natiile nu-si vand pe numic avutiile!!! Precum in Venezuela, a4-a producatoare mondiala inainte de Chavez primea pe petrulul extras de Chevron si Exxon 4% iara Chavez era sa fac apoplexie cand a aflat si a cerut 17% ...greii petrolului nu au vrost iar Chavez a zis ...NATIONALIZAREA!!! Si acum dezvolta campurile cu Rusii, Bielorusii si primesc 51% din valoarea petrolului. Nu sunt un fan al rusilor dar comparatia e extrem de relevanta. In ultimii 35 de ani doar Romania si Nigeria a vandut compani petroliere....relevant nu??? Iar aici nu consider MOL sao OMW compani petroliere ci retele de benzinarii...OW devenind companie petroliera o dca ce a cumparat PETROM care era de cateva ori mai mare...cu campuri, extractie, rafinare, prelucrare, distributie.
  • 0 (2 voturi)    
    Grad de sustenabilitate ridica ...deci isi permit (Luni, 24 mai 2010, 12:59)

    adi [anonim]

    pai nemtii isi permit!!! Au grad de sustenibilitate imediat al doilea dupa Scandinavia. piste de biciclete, productie eoliana cea mai mare din UE, productie en.electrica photovoltaica cea mai mare din UE, biomasa la fel, piste de biciclete aproape in toate orasele foarte bine implementate, tansportul se desfasoara din ce in ce mai mult pe cale electrica gen tramvai si tren suburban electric care-i tot un fel de tramvai....rasar peste tot in Germnia carteierele CarFree adica fara automobil, nu tu probleme cu spatiile de parcare, cu masinile, cu poluarea, cu cheltuielile generate de asistent medicala datorata poluarii cheltuieli reastranse cu importurile de petrol care gatuie bugetele. Cate din astea sunt urmarite a f implementate in Romania?? si mai ales cate se mai si implementeaza...Io zic mai nimic. dimpotriva, inchidem linii de cale ferata, nu mai electrificam, cumparam masini aruncate de nemti sicare consuma enorm creazand ca ele ne vor defini statutul. Din nefericire gradl de fericire nu se masoara in fierotanii uriase numite masinipe care sa le arati prin weekend ...si nemtii au inteles asta cu varf si indesat.
    • +1 (1 vot)    
      mai bine vandut (Luni, 24 mai 2010, 18:34)

      blackbird [utilizator] i-a raspuns lui adi

      si cu profit de miliarde si care plateste taxe decat "al nostru" si cu pierderi de miliarde.

      Vezi mult exemple de companii de stat care nu au fost vandute... "sa nu ne vindem tara" si care in loc sa ne ajute mai mult rau fac.. vezi CFR, CFR marfa ... vezi compania huilei ... etc
  • 0 (2 voturi)    
    Ce se intampla? (Luni, 24 mai 2010, 13:07)

    mircea [anonim]

    Toate tarile reduc masiv si brusc cheltuielile bugetare,de parca ar veni o putere supranaturala care sa-i ia la rost despre cheltuieli.E drept,cheltuielile bugetare au crescut foarte mult in ultimul timp si se pare ca nu numai in Romania,dar se pute aplica o formula de reducere lenta si continua,esalnata pe cativa ani,cu tinte anuale,semestriale de atins.Reducerea brusca ,facuta de foarte multe tari,nu mi se pare normala.Cine-i sperie?
    • 0 (0 voturi)    
      Ii sperie (Luni, 24 mai 2010, 15:06)

      Vasile [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Le-au plecat foarte multe firme de productie in China si in tarile estice. Nu mai sint bani la buget si trebuie sa echilibreze bugetul.
    • +1 (1 vot)    
      pai... (Luni, 24 mai 2010, 18:12)

      calin [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Se intampla "normalitatea". Cand e criza economica toti ar trebui sa fie solidari. Privatii reduc salariile si dau afara oamenii din cauza crizei, normal ar fi ca si statul sa procedeze la fel daca vrea sa supravietuiasca. Statul este doar o "firma" gigant in tot acest puzzle economic...
  • +3 (3 voturi)    
    Coruptia dicteaza (Luni, 24 mai 2010, 13:15)

    Mihai [anonim]

    Pentru ca in Romania totul se bazeaza pe spaga si pe legi date pentru interesul unora sau a altora, de aia se vinde tot ce e profitabil la preturi de nimic pentru bugetul statului dar destul pentru bugetul personal al celor din comisii. De ce Petromul a fost vandut cu 800 mil euro in timp ce ungurii au cerut pentru MOL 2.5 mild euro si au nici macar terenuri petrolifere, doar niste benzinarii.
    Tariceanu de ce a dat abuziv suprafetele castigate din Marea Neagra?
    Pute a coruptie de la 100 km departare.

    Adio pensii nesimtite.
    • +2 (2 voturi)    
      Mici corectii... (Luni, 24 mai 2010, 13:21)

      didi [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Doar o mica corectie Mihai! Ultima oferta OMW pt MOL este de 13.5 miliarde Euro si ungurii nu vor. MOL este doar o retea de distributie si benzinarii cam cum era OMW inainte de a cumpara PETROM. Activele MOL area de cca 12% din cele ale PETROM caci nu avea, extractie, exploatare, prelucrare, rafinare transport ci doar distributie. ASTA ASA CA SA INTELEGEM CAT DE MARE A FOST FRAUDAREA PRIN SUBEVALUARE. Excrocul PNL Patriciu a cumparat o rafinarie pe 1 Dolar si a revandut-o pe 3 miliarde fara sa plateasca nimic taxe!!!
      • 0 (0 voturi)    
        spaga continua (Luni, 24 mai 2010, 13:53)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui didi

        Sa mai adaugam la lista asta si BCR, Romtelecom, Electrica, CEC si altele.
        Trebuie atentie si la contractele aditionale tip Berceanu de modificare in defavoarea statului a contractelor.
        Au fost si unele cazuri cand spaga primita de autoritati a fost mai mare decat pretul de achizitie.
        Eu ma intreb de fiecare data de ce contractele de privatizare a marilor societati de ce sunt trecute la secret de stat? Sa nu stim cat a fost partea fiecaruia dintre cei participanti la negocieri?
        Daca se vindeu corect aceste societati astazi nu am fi avut