Harta datoriei publice a tarilor din UE

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 24 mai 2010, 18:05 Economie | Finanţe & Bănci

Criza economica, departe a se fi incheiat, ameninta sa se transforme intr-o criza a datoriilor publice. Tarile isi datoreaza intre ele bani. Multi bani. La nivelul intregii Uniuni europene, datoriile publice ale statelor membre ajung la 8.600 de miliarde de euro. Agentia de evaluare financiara Moody's a publicat un material in care atrage atentia asupra posibilei extinderi a crizei datoriilor publice asupra sistemelor lor bancare, ceea ce ar fi un dezastru.


Harta datoriei publice in tarile UE
Harta datoriei publice in tarile UE
Foto: HotNews.ro









HotNews.ro a realizat harta datoriilor bancare ale tuturor tarilor Europene, utilizand ca sursa Eurostat si bancile centrale. In cazul tarilor care au alta moneda decat euro, am preferat sa dam valoarea datoriei in moneda locala din cauza diferentelor de curs care ar fi alterat valoarea datoriei.


Vezi mai jos datoria publica a fiecarui stat european, exprimata atit ca procent din PIB, cit si ca suma nominala.  

 

1. Italia 115,8 % (1.795 miliarde de euro)
2. Grecia 115,1 % (300 miliarde de euro)
3. Belgia 96,7 % (326,6 miliarde euro)
4. Ungaria 78,3 % (75 de miliarde de euro)
5. Franta 77,6 % (1.489,025 de miliarde euro)
6. Portugalia 76,8 % (125 910 miliarde de euro)
7. Germania 73,2 % (1.700 mld. Euro)
8. Malta 69,1 %  (3,948 miliarde de euro)
9. Marea Britanie 68,1  % (950,3 miliarde lire)
10. Austria 66,5 % (184,1 miliarde de euro)
11. Irlanda 64 % (104,6 miliarde eur)
12. Olanda 60,9 % (347 miliarde euro)
13. Cipru 56,2 % (9,5 miliarde euro)
14. Spania 53,2  % (559,65 miliarde eur)
15. Polonia 51 % (684,3 mld PLN)
16. Finlanda 44  % (75 miliarde eur)
17. Suedia 42,3 % (1.293,753 miliarde SEK)
18. Danemarca 41,6 % (689,036 miliarde Dkk)
19. Letonia 36,1 % (4,7 miliarde LVL)
20. Slovenia 35,9 % (12,5 miliarde euro)
21. Slovacia 35,7 % (22,5 mld eur)
22. Cehia 35,4 % (1.282,29 miliarde coroane cehe)
23. Lituania 29,3 % (27,1 miliarde LTL)
24. Romania 23,7 % (116,526 miliarde lei)
25. Bulgaria 14,8 % (9,79 miliarde de leva)
26. Luxemburg 14,5 % (5,4 miliarde euro)
27. Estonia 7,2 % (15,5 miliarde EEK)

 

Uniunea Europeana 73,6 % ( 8.690,3 miliarde de euro)

Sursa informatiilor: Eurostat


Citeste mai multe despre   





Citeste pe Stirile ProTV

Fostul presedinte polonez Lech Walesa, decorat de Regele Mihai: "El este si scanteia care a declansat revolutiile din 1989"

Regele Mihai i-a inmanat fostului presedinte al Poloniei Lech Walesa, joi seara, Ordinul "Coroana Romaniei" in Grad de Mare Cruce pentru "inegalabila contributie" a acestuia la caderea comunismului in Europa.








39636 vizualizari
  • +24 (28 voturi)    
    mda (Luni, 24 mai 2010, 18:14)

    mda [anonim]

    pai eu vad ca stam cel mai bine.. noi, bulgaria, estonia si luxemburg...

    dintre care noi avem cea mai mare populatie.. ca restul au cateva milioane de locuitori..

    problema este ca noi nu producem nimic, si datoria greu o mai putem achita... spre deosebire de anglia sau germania sau franta care duduie in productie.
    • 0 (16 voturi)    
      unchiul Sam sta chiar mai prost... (Luni, 24 mai 2010, 18:39)

      cristian dogaru [anonim] i-a raspuns lui mda

      daca baietii de la Hotnews puneau si SUA in ecuatie, vedeau ca bietii porcushori stau bine in comparatie cu unchiul Sam, care mai are si o datorie privata imensa....dar manipulatile de succes se fac acum pe euro/dolar asa ca ciocul mic...
      • +3 (3 voturi)    
        nu chiar (Luni, 24 mai 2010, 20:08)

        dodo [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        totala este undeva pe la 87%, pana la 100% si 115% mai este... si cu aia privata e exact pe dos decat zici, daca se ia si aia in considerare - cauta pe google - ca procent din PIB, la "porcushori" si nu numai e absolut dezastru...
      • 0 (8 voturi)    
        economia americana (Marţi, 25 mai 2010, 10:13)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        este mult mai puterninca decat a marii uniuni.
        si asta la o populatzie de 300 de milioane, cu mult mai mica decat cea a ue. de unde ca, productivitatea muncii este cu mult mai buna. sunt mai eficientzi. americanii au sapte sarbatori platite pe an si lucreaza minim 40 de ore pe saptamana. iar inflatzia este foarte jos. un american, cu un dolar, poate cumpara mai mult decat neamtzul cu un euro si cam cat britul cu o sterlina.
        si mai au ceva cu care pot recupera datoria, au impozit progresiv.
        adica bogatzii participa mai mult la intrari la bujet. si e multzi.:-)
        si, colac peste pupaza, la ei economia a inceput sa miste. curand va intra in duduiala :-)
        • +7 (7 voturi)    
          Daaaa (Marţi, 25 mai 2010, 11:01)

          Fotea [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

          Si alte vise induse de consumul de stupefiante.
        • +1 (3 voturi)    
          gresesti (Marţi, 25 mai 2010, 13:00)

          NiCu [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

          economia europeana are o economie mai mare si o datorie mai mica.in ceea ce priveste productivitatea sa stii ca e un mit ca americanii produc mai mult ca europenii,chiar economistii o spun
          • -1 (3 voturi)    
            n'are aface (Marţi, 25 mai 2010, 12:24)

            panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui NiCu

            datoria statului cu economia. toata eonomia americana este privata.
            statul n'are decat posta, care esta aproape autofinantzata.
            statul e interesat in cresterea economica, pe care o tzine in frau din impozite.
            productivitate nu inseamna cat produci, ci cat de eficient produci.
            si cat vinzi din ce produci...
            iar ca volum, economia americana este mult mai puternica ca cea ioropeana.
            iar, cand vine vorba de economisti, nu te mai uita la mani cenal. :-)
            • 0 (0 voturi)    
              sigur..... (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:56)

              toto [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

              de aia daca iti cumperi ceva din state, e made in china sau undeva in asia de sud est. pana si sepcile de la magazinul de prezentare a lui NY Nets sunt facute in Bangladesh. hai sa fim seriosi, SUA sunt la pamant cu productia, ei traiesc din pietele financiare si cum astea sunt vai de ele.....
      • 0 (0 voturi)    
        Mda... (Marţi, 25 mai 2010, 22:38)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui cristian dogaru

        E limpede baietas ca nu te pricepi la economie... Stai jos! Ai nota 2!
    • +4 (10 voturi)    
      dar (Luni, 24 mai 2010, 19:42)

      Minnie [anonim] i-a raspuns lui mda

      Luxemburgul cat crezi ca produce in mod real? Ca acolo nu prea vad unde sa existe spatiu fizic pentru gazduirea de fabrici, ferme, institutii... ci mai mult pentru sedii de societati, atrase de politica fiscala.
      • -2 (2 voturi)    
        noi producem pentru luxemburg (Marţi, 25 mai 2010, 8:36)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

        , Cipru, Lichtenstein, Irlanda ... acolo doar se platesc impozitele si se incaseaza dividentele: de ce credeti ca Bulgaria nu a avut voie sa scada impozitul pe profit sub 10%.

        Nu se mai produce nimic in .ro ? Mai documentati-va ...
      • 0 (0 voturi)    
        Luxemburg = otel+banking (Marţi, 25 mai 2010, 14:26)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Minnie

        Luxemburg este unul din producatorii majori de otel din Europa. Suna ciudat dar imi aduc aminte ca chiar preferau sa plateasca amenzi in fiecare an numai ca sa poata sa produca si sa vanda otel mai mult.
        De banci nici nu mai vorbim....
      • 0 (0 voturi)    
        un pic gresit (Marţi, 25 mai 2010, 16:50)

        cosmo [anonim] i-a raspuns lui Minnie

        exemplu de cateva firme care produc in Luxemburg: Arcelor, RTL, Cargolux (pe locul 1 sau 2 in Europa), Goodyear. La o populatie de 500000...
    • +5 (5 voturi)    
      Cu respect... (Marţi, 25 mai 2010, 8:02)

      Vlad G [anonim] i-a raspuns lui mda

      ... dar va contraziceti in afirmatii.Romania chiar produce mai mult fata de alte tari din UE. Acele procente sunt tocmai din PIB (produs intern brut). Iar daca procentele datoriei sunt de 23.7% iar valoarea nominala a datoriei este 116,526 miliarde lei (puteti inmultii cu ~4 si aflati care este PIB-ul total al tarii). (se mai gaseste si pe siteul insse al institutului national de statistica).

      Problema nu e productia insa.. ci lichenele care s-au infipt in sistemul nostru cu radacini adanci, care consuma toate resursele tarii pentru beneficii proprii.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca ... (Miercuri, 26 mai 2010, 1:59)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Vlad G

        ... in PIB nu intra doar productia. In mod straniu, si daca statul plateste pensii din taxe si impozite, si aia contribuie la cresterea PIB. B-ul vine de la "brut", in mod straniu nimeni nu sta sa calculeze in produs intern net.

        Da' in mod esential ai dreptate, dupa datele de la INS stam acceptabil si la productie.
    • +2 (2 voturi)    
      da, dar... (Marţi, 25 mai 2010, 8:16)

      Demigod [utilizator] i-a raspuns lui mda

      Noi stam bine, dar nu prea avem cu ce! :)
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 14:53)

      toto [anonim] i-a raspuns lui mda

      clasamentul este procentual din PIB adica din ce producem, adica stam foarte bine. PIB inseamna produsul intern brut, adica totii banii care se incaseaza din orice activitate. Idea asta cu nu producem nimic e un mit. Faptul ca mult mai putina populatie este implicata in productia industriala se datoreaza in primul rand tehnologizarii. Cauta in statistici si o sa vezi cu cat a crescut productia industriala a Romaniei care atinsese un varf in 2008, iar acum tinde sa revina la acele valori. O sa ramai surprins.
  • +13 (13 voturi)    
    Tare (Luni, 24 mai 2010, 18:21)

    Cojones [anonim]

    Te uiti pe harta asta si la prima impresie ai putea spune ca Romania, Bulgaria, Estonia si Lituania tin in carca tari precum Italia, Franta si Germania =))

    Ar fi interesant sa realizati doua alte harti
    1) Cum a folosit fiecare tara acesti bani ;-)
    2) Cat a dat fiecare tara inapoi pana acum sub diferite forme - TVA, taxe, etc ;-)

    Cred ca am avea alta perspectiva apoi.

    Nota:
    - sa stiti ca exista si unitati de masura mai mari decat miliardul, ati putea folosi din cant in cand 116.5 trilioane de lei ;-) plus ca folositi virgula si punctul diferit ... la Malta, ma indoiesc ca datoria lor e 3 mii ... pe cand la Romania, ma indoiesc ca datoria e doar 116 milarde lei
    - la Romania, aia sunt lei noi, vechi? sunt 116 mii sau doar 116? calculand dupa cat avem pib-ul, se pare ca e vorba de 116 miliarde lei noi ...
    • -2 (2 voturi)    
      Despre Trilion. (Marţi, 25 mai 2010, 7:50)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      Corect. Este timpul sa se foloseasca si substantivul TRILION. La inceput vor fi unele probleme. Trilion = cifra 1 urmata de 12 zero-uri (USA) sau de 18 zero-uri (Marea Britanie). Trilion (folosit mai ales la plural) este si adjectiv, insemnand "cantitate foarte mare". In Zimbabwe de cand Mugabe a tiparit bancnota de 100.000.000.000.000 $ (a se citi "o suta trilioaqne") toata lumea se descurca cu acest substantiv. Germania nu ii mai vinde hartie de tiparit bani dar Mugabe a gasit solutia: adauga zerouri pe bancnotele vechi cu zero-uri mai putine. Cu ritmul in care ne imprumutam nu cred ca dl Academician Isarescu nu va trebui sa foloseasca procedeul dlui Mugabe.
      • 0 (0 voturi)    
        Lol (Marţi, 25 mai 2010, 14:21)

        Analfabet [anonim] i-a raspuns lui utug

        In botswana daca s-ar aplica procedeul ar fi ca in versurile de la Parazitii? mi-am tatuat pe moneda, o moneda mai mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Virgule si puncte (Marţi, 25 mai 2010, 13:14)

      Abraxas [anonim] i-a raspuns lui Cojones

      3,948 inseamna, in sistemul de notare a numeralelor european non britanic, trei virgula noua sute patruzeci si opt.
      Virgula inseamna pentru sistemul numeral britanic si american ceea ce inseamna punctul pentru cel european, adicatelea 3,948 inseamna la ei ce inseamna 3.948 la noi: trei mii noua sute patruzeci si opt.
      Confuzia provine de la faptul ca stam prea mult pe saituri de limba engleza in general.
      Datoria Maltei este, evident, trei virgula noua sute patruzeci si opt sau 69,1% din PIBul lor, care trebuie ca e pe undeva pe la 6 miliarde.
    • +1 (1 vot)    
      Ai rade si cu ... partea dorsala ... (Miercuri, 26 mai 2010, 2:10)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cojones

      ... daca ai citi ce tocma' mi-am indesat in rucsac. Sunt in delegatie in Germania, si Handelsblatt a publicat o lista cu cele 111 subventii si ajutoare de stat cele mai cretine acordatede statul german - am luat ziarul sa-l duc si colegilor, sa rada si ei. Io citindu-le am gasit si cateva pe care nu le consider chiar cretine, da' majoritatea chiar sunt (de ex. deduceri de taxe daca-ti inchizi firma, sau subventii pt. fermierii care nu-si lucreaza pamantul). Si vorbim de sume care totalizate se apropie de doua treimi din PIB-ul romanesc (> 35 mld. EUR).

      Chiar ieri mi se vaita un neamt de statul social german. El, care munceste ca un apucat, tine in spate din taxe si impozite doi someri. Care someri, pe langa ca capata 7-8 EUR pe zi, poate mai mult, ca bani de buzunar si de potol, plus chiria, curentul, incalzirea, apa curenta platite tot de stat, se mai duc eventual si lucreaza juma' de zi la negru, si o duc mai bine ca el, care incearca sa faca totul legal.

      Daca faci o comparatie, luand in considerare doar situatia prezenta, nu si cei 50 de ani de dezvoltare diferita, si acumularea corespunzatoare din Germania vs. distrugerea sistematica din Romania, io as zice ca in momentul de fata Romania se misca clar mai bine. Desi efectele se vor vedea probabil abia in poate alti 50 de ani.
  • +1 (13 voturi)    
    boom boc (Luni, 24 mai 2010, 18:28)

    boom economic [anonim]

    asta e din ciclu sa traiti bine, ori mai bine spus nu-i dracu asa de negru precum pare?
  • +9 (13 voturi)    
    WOW! (Luni, 24 mai 2010, 18:28)

    andrei [anonim]

    Cand mai mult 45% din tarile UE sunt peste 50% datoare din PIB si cu sume fabuloase de bani, noi de ce ne plangem ? cand avem doar 23% ? de ce va agitati voi atat cand problema UE si a FMI nu suntem noi si nici nu o sa fim vreodata.... Suntem o tara cu un nivel de trai scazut dar nu trebuie sa ne plangem!!! Cand o sa invete romanu sa nu mai fie ciufut si sa se duca la munca chiar si pe salariu mediu si sa nu mai fie zgarcit si sa-si stimuleze piata de produse, poate o sa vedeti si voi ca e mai bine.
    Prin urmare mai bine la munca pe 600 de ron decat sa stai acasa sa te plangi sau sa te duci intr-o tara pe 1000 de euro sa culegi capsuni si dupa sa realizezi ca acolo e mai rau ca la noi!
    • -4 (12 voturi)    
      Wow! Part2 (Luni, 24 mai 2010, 19:09)

      io [anonim] i-a raspuns lui andrei

      NICAIERI nu e mai rau decat la voi.Unde oamenii nu stiu si nu vreau sa munceasca ,unde statul isi bate joc de cei de jos.Sunteti si veti ramane coada europei.
      • +4 (6 voturi)    
        Wow! ma doare capul (Luni, 24 mai 2010, 22:26)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui io

        Invatati va rog sa scrieti corect romaneste inainte sa comentati, cadeti in penibil, nu de alta..
        Asta deoarece sintagma "oamenii nu vreau" ne-ar face pe unii sa credem ca sunteti capshunar si ca ati fost lezat de comentariul de mai sus..
        • -4 (4 voturi)    
          corect romaneste?! (Marţi, 25 mai 2010, 9:57)

          katun [anonim] i-a raspuns lui cineva

          pai limba vorbita este vie, asa ca regulile se pot schimba daca majoritatea vorbitorilor acelei limbi folosesc o noua forma sau un nou cuvant.
          mediul academic doar consemneaza starea, forma limbi la un anumit moment... nimic nu este batut in cuie, asa ca lasa capsunarul sa se exprime, ca si el este formator de opinie, nu doar platitor de taxe pentru banii trimisi in tara!
          • +4 (4 voturi)    
            ?!?! (Marţi, 25 mai 2010, 10:54)

            zertty [anonim] i-a raspuns lui katun

            "majoritatea vorbitorilor acelei limbi folosesc o noua forma" oare nu insemana o lipsa de educatie crasa? Sau un grad ridicat de incultura?!

            Sunt de-acrod ca fiecare poate sa-si exprime opinia... Deci, putem chiar sa ne manifestam nemultumirea pentru greselile de limba, nu?
          • +2 (4 voturi)    
            Ahaaaa (Marţi, 25 mai 2010, 11:05)

            Fane [anonim] i-a raspuns lui katun

            Acum am inteles. M-ai luminat. Deci fiecare vorbeste cum vrea si prapaditii de la Academie sunt nevoiti sa inregistreze si sa se conformeze. Bravo! Esti dashtept!
        • 0 (4 voturi)    
          Wow! Part3 (Marţi, 25 mai 2010, 12:44)

          io [anonim] i-a raspuns lui cineva

          Te rog frumos ,ca salvator al limbii romane, explica-mi si mie termenul de capsunar(De ce scrieti voi sudistii capshunar??)
      • +5 (7 voturi)    
        Hau! (Luni, 24 mai 2010, 22:43)

        D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui io

        De unde stii tu ca nicaieri nu e mai rau ca in Romania, ai fost tu peste tot?!
        Nu esti decat un pesimist posac, mai bine lasa-i in pace pe cei care mai gandesc.....
        • -1 (3 voturi)    
          Hau,Hau!! (Marţi, 25 mai 2010, 12:04)

          io [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

          Referitor la Romania sunt intr-adevar cam pesimist.

          Chiar peste tot n-am fost ,dar definitiv mult mai departe decat marea majoritate a celor pe care-i cunosti tu. Si nicaieri n-am vazut atata mizerie (umana) ca-n amarata de Romanie....
          • -1 (1 vot)    
            Mai conteaza (Marţi, 25 mai 2010, 12:12)

            Gog [anonim] i-a raspuns lui io

            si CINE merge pe-afara nu numai CAT merge pe afara. Observatorul e f important. Tu ai vazut ce-ai putut tu sa vezi. Asta nu inseamna ca e si adevarat ce spui. Asa crezi tu, dupa mintea ta.
            • -1 (3 voturi)    
              Da ,conteaza! (Marţi, 25 mai 2010, 12:38)

              io [anonim] i-a raspuns lui Gog

              Hai sa incepem asa: traiesc de peste 25 de ani in afara romaniei si crede-ma ,pe atunci nu stia nimeni de capsunari:). Munca ma duce prin multe colturi ale lumii ,lucru care nu e intotdeauna placut , but business is business...
              Bineinteles, adevarul e intotdeauna subiectiv ,dar nota ta ironica (pina la granita obrazniciei ) nu te califica neaparat ca comentator obiectiv ,sau ma insel??
    • +2 (2 voturi)    
      munca? ce-i aia? (Marţi, 25 mai 2010, 9:04)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      poza aia spune multe despre imaginea romaniei in lume. pentru cine nu a realizat inca unde e am putea da un exemplu mai simplu: la o banca gigel are voie sa se imprumute 60% din venit si dorel 25%.. sa fie oare gigel mai fraier ca s-a imprumutat sau banca stie ca nu prea are sanse sa-si vada banii inapoi de la dorel, mare frecator de menta, deci nu risca sa-i dea mai mult?..
    • 0 (0 voturi)    
      astia sunt doar banii de la banci nu de la FMI (Marţi, 25 mai 2010, 17:07)

      marmota [anonim] i-a raspuns lui andrei

      si chiar daca ar fi toti mai conteaza PIB-ul ,
      venitul mediu brut chestii din astea ... intelegem ca unii ridica ode PDL-eilor dar au si ei dreptate adica nivelul de trai e unul jalnic fata de UE si extrem de ridicat fata de anumite tari dei AFrica de exemplu ... la fel si datoria publica...
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Marţi, 25 mai 2010, 22:11)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui marmota

        Nu intra in politica. Nu are rost si nici o treaba de ce sa ne chinuim. Sa conduci o tara e ca si cum ai intretine o casa! Ii paltesti intretinerea, lumina, gazele si ai grija de ea, nu te imprumuti sa iti platesti astea de mai sus! Te imprumuti sa o "modernizezi"!
        Tot ce am vrut sa zic este ca ar fi mai bine pentru toti daca nu s-ar mai sta degeaba pe carca la parinti pana la 26-30 de ani ca sunt la "scoala sau facultate", asta fiind parerea mea si nimic mai mult!
  • +1 (1 vot)    
    nu se vede poza (Luni, 24 mai 2010, 18:28)

    grig [anonim]

    Vouă v-au mers vreodată pozele / linkurile din prima? Că dacă deschid 10 articole la nimereală, 5 au probleme de felul ăsta.
  • +2 (6 voturi)    
    ascundeti lista (Luni, 24 mai 2010, 18:47)

    oh noes!!! [anonim]

    daca vad astia care ne conduc ca suntem abia la 23% sa vezi nene cum se lovesc la coate imprutand din dreapta si din stanga ca sa aiba din nou ce avea de furat.
    • +1 (1 vot)    
      bine ar fi (Marţi, 25 mai 2010, 7:58)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui oh noes!!!

      daca ne-am putea imprumuta pana pe la 50% si sa facem autostrazi, cai ferate, trenuri, etc. Toate acestea ar fi investitii profitabile cu care s-ar genera locuri de munca si care pe timpul functionarii lor ar genera profit. Ar fi o gramada de lucruri pe care Romania le-ar putea pune pe picioare cu o indatorare medie la nivel european. Nu as depasi 50% dar nici nu stiu exact tot ce trebuie platit... asa ca imi dau cu parerea doar. Apoi nu stiu nici ce imprumuturi putem lua noi ca tara si cum arata indicatorii pentru Ro... oricum, daca ar fi posibil nu m-ar deranja o datorie din care stiu ca ar iesi profit...
  • +1 (1 vot)    
    datoria... fix pix (Luni, 24 mai 2010, 18:54)

    cicureanu [anonim]

    da bai desteptilor dar chestia asta nu e noua. Capitalism inseamna sa iei si datorii si sa si dai imprumut! de ce credeti ca japonia are o datorie de te doare mintea? da traiesc bine?!?!? normal!!! mai vad cate unu pe la tv: "vai de capul meu ce datorii are romania, vai de mine acum trebuie sa imi rup elasticul de la chiloti ca avem asa datorii." sunt tari ca iranul si libia care sunt datoare vandute noua da din aia credeti ca primim ceva? USA, acolo merg banii lor.
  • +2 (2 voturi)    
    GRESEALA (Luni, 24 mai 2010, 18:54)

    Manu [anonim]

    Este o greseala la Portugalia: e imposibil sa aiba datorii de 126 de mii miliarde de euro.
  • +6 (6 voturi)    
    pe jumatate (Luni, 24 mai 2010, 19:23)

    goe [anonim]

    Mai trebuia pusa si o harta a deficitelor bugetare, altfel harta datoriilor e doar o curiozitate si nimic mai mult. Romania are datorii mici in comparatie cu Franta de exemplu, dar Romania abia le duce pe cand Franta le poate suporta mult mai usor pe ale ei. Franta, Germania si Anglia sunt si marii creditori ai celorlalti datornici. Numai Italia datoreaza Frantei peste 500 de miliarde de euro. Cata vreme Italia isi plateste obligatiile totul e in regula, dar daca Italia are probleme si Franta o sa aiba. Totul e legat ca intr-un lant, care se stie ca e atat de puternic cat cea mai slaba veriga a sa.
    • 0 (0 voturi)    
      asta era (Marţi, 25 mai 2010, 8:00)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui goe

      ... deficitul... dar si franta e pe deficit...
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Marţi, 25 mai 2010, 12:33)

        calin [anonim] i-a raspuns lui atreus

        Da asa e. Toate tarile sunt pe deficit. Probabil ca toti banii din lumea asta sunt in China :).
  • +10 (10 voturi)    
    Prosperitatea (Luni, 24 mai 2010, 19:47)

    Neutron [anonim]

    Prosperitatea unei natii sta in prosperitatea a cat mai multor indivizi din acea tara, nu in marimea datoriei. Ar fi mai relevanta o harta a puterii de cumparare, a salariului mediu, al pensiei medii etc. Caci preturile sunt cam aceleasi in Europa. Sau o harta a evaziunii fiscale. Asa as putea vedea cine sunt "somalezii" Europei.
  • +1 (5 voturi)    
    datorii publice (Luni, 24 mai 2010, 20:03)

    Sandu V. [anonim]

    Se vede ca nu Romania sta cel mai rau si atunci de ce trebuie sa scada pensiile si salariile,mai ales ca FMi nu cere asta?Ca sa poata sa mai fure cei de la putere si sa isi faca averi in continuare pe spatele nostru?Asa cum isi vor platii datoriile celelalte tari asa le vom plati si noi daca vom avea o conducere cu cap si fara corupti.
    Dar Basescu este sadic,stie ca nu mai are mult de trait si zice"dupa mine potopul".Este otrava pe aceasta tara.Ceausescu a fost unmic copil fata de acest individ care uraste romanii.Asa sa il ajute D-zeu dupa cum face!
  • +7 (9 voturi)    
    Greaua mostenire... (Luni, 24 mai 2010, 20:40)

    media freak [utilizator]

    Nu vreau sa fiu carcotas, dar pentru asta trebuie sa-i "multumim" lui Ceausescu ca ne-a lasat cu 0 in 1990. Ia sa fi plecat de la un nivel de 30 - 40% in 1990, oare unde am fi fost acum?

    In alta ordine de idei, activul este egal cu pasivul. Cum pasivul (datoriile) a crescut, activul (public) s-a diminuat (infrastructura, terenuri, fabrici, banci, etc.). Asta-i marea praduiala din banii publici!!! Nu m-ar deranja sa avem datorie publica mare, dar sa avem autostrazi, parcuri, terenuri de sport si tot felul de comoditati ale vietii de natura sa ne creasca calitatea vietii. Asa ne ingradim cu totii in malluri, si dupa aceea in spitale!!!

    Tineti-o tot asa, fratilor!!!
    • +10 (10 voturi)    
      am fi fost tot acolo.... (Luni, 24 mai 2010, 21:13)

      minus [utilizator] i-a raspuns lui media freak

      "pentru asta trebuie sa-i "multumim" lui Ceausescu ca ne-a lasat cu 0 in 1990. Ia sa fi plecat de la un nivel de 30 - 40% in 1990, oare unde am fi fost acum?"

      Nu trebuie sa-i mulțumești lui Ceaușescu- datoria externa a fost plătită de noi, si mai aveam puțin si donam si sânge pentru plata ei!
      Nu el a plătit datoria, dar printr-o ironie plăcuta, d-l Iliescu a avut grija sa pusa factura pe masa la Târgoviște ... si Ceaușescu a plătit- iar ceilalți nu!

      Eu cred ca am fi fost tot acolo si fără plata datoriei externe cu atâtea eforturi.
      In 1989, față de 2,6% din PNB în cazul țarii noastre, datoria externă a Poloniei era de 54,5%
      din PNB (respectiv 34500 milioane dolari), a Ungariei de 73,4% (16634 mil.$), a Bulgariei de
      48,0% (9283 mil.$), iar a Cehiei de 17,7% (3182 mil.$).
      Dupa cum vezi, momentul 1989 arata ca aveam șanse sa fim inaintea multora.

      Poate acum puteți înțelege ce a însemnat clasa politica a României- Băsescu este doar unul dintre ei, dar ei au avut putere sa sfâșie si cu el, si fără el! Este nedrept sa-i uitați pe ceilalți- ei au fost acolo, si se mândresc cu asta!
    • +1 (3 voturi)    
      productie (Luni, 24 mai 2010, 21:24)

      bogdanel [anonim] i-a raspuns lui media freak

      ... da' Belgia ce dreaq' produce?? Praline, bere si mai ce??
      • +4 (4 voturi)    
        mai multe (Luni, 24 mai 2010, 20:44)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        Principalele produse de export sunt automobilele, produse alimentare, oţel, produse petroliere, mase plastice, textile, diamante finisate.
      • +1 (1 vot)    
        pac-pac business si diamante (Luni, 24 mai 2010, 21:20)

        makarena [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        in contabilitate le gasesti la articolul "seminte"...:-)))
      • +3 (3 voturi)    
        e pozitionata strategic (Luni, 24 mai 2010, 21:56)

        mc [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        foarte multe schimburi/transporturi pe langa bere si ciocolata. plus avantajul bruxelles-ului ;)
      • +2 (2 voturi)    
        Nu doar forta bruta (Luni, 24 mai 2010, 22:02)

        Junk [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        Va rog sa incercati sa nu mai reduceti economia la: productie. Productie este undeva pe la 10-15% in orice economie dezvoltata.
        Ce produce Belgia? Nu multe, dar au servicii mai apreciate decat ale noastre, si mai important: au capital.
        La o adica, isi permit pur si simplu sa isi inchirieze apartamentul turistilor si sa stea sa o frece. Cam asta e diferenta.
      • +1 (3 voturi)    
        Plus (Luni, 24 mai 2010, 22:04)

        Junk [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        Plus, ei "produc" inovatie. Brevete tehnologie etc.
      • 0 (0 voturi)    
        Doar bere. Dar multa. Multa rau. (Miercuri, 26 mai 2010, 2:07)

        be [anonim] i-a raspuns lui bogdanel

        http://en.wikipedia.org/wiki/Anheuser-Busch_InBev

        Cind bei bere, foarte posibil sa bagi bani in buzunarul Belgiei. Cind mergi la supermarket, la fel:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Cora_%28hypermarket%29

        http://en.wikipedia.org/wiki/Delhaize_Group

        In rest mai produce si Belgia una-alta, plus ca e situata excelent intre Germania, Franta si Marea Britanie si are pe teritoriul ei mare parte din cladirile UE plus sediul principal al NATO.

        Vin bani din transporturi, bani din turism, bani din toata Europa pt a plati cei vreo 30.000 functionari ai Comisiei Europene, Parlamentului si Consiliului (bani care sunt cheltuiti apoi in principal tot in Belgia) etc.

        Iar daca belgienii (si alti europeni) ar mai reduce pomenile pe care le dau tuturor lenesilor (somaj, alocatii mari pt unii care nu muncesc, doar fac copii etc) atunci si-ar echilibra urgent bugetul.

        Diferenta intre Ro si tarile din vest este ca vestul daca vrea sa echilibreze bugetul poate taia ca are de unde si/sau poate creste temporar impozitele. In Ro in schimb nu prea ai de unde taia iar daca cresti impozitele ucizi si bruma de economie privata care mai rezista.
    • 0 (0 voturi)    
      Confunzi (Marţi, 25 mai 2010, 8:49)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui media freak

      Datoria externa cu datoria publica. Ceausescu s-a ambitionat sa plateasca datoria externa inainte de termen, dar cu dobanda ca si cum ar fi platit-o la termen, si cum industria Republicii Socialiste Romania nu producea mai nimic exportabil, a ajuns sa ia mancarea de la gura copiilor ca sa-si satisfaca aceasta ambitie personala. La ora aceea Romania nu putea emite obligatiuni externe pentru ca leul socialist neconvertibil nu valora nimic in afara hotarelor Romaniei. Datoria publica nu era zero nici atunci, existau obligatiuni CEC emise pe piata interna.
  • +1 (1 vot)    
    datorii... (Luni, 24 mai 2010, 22:20)

    doar eu [anonim]

    io unu as pune toate creditele astea pe numele celor ce s-au folosit de banii astia ca io unu nu am vazut nici un ban din imprumuturile astea.
    daca tot au solicitat imprumuturi sa le plateasca. sa mai lase hotelurile, plimbarile, distractiile sa traiasca si ei cu 10-20 milioane lei vechi pe luna sa plateasca datoriile ce le-au facut .
    un deputat care e din alt oras are inchiriata o camera de hotel cu vreo 2000 de eur pe luna sau mai mult de atat plus transport plus mancare plus alte cheltuieli si totul platit de la buget. si daca stau sa ma gandesc cred ca toti deputatii, parlamentarii si natiile astea au cel putin o camera de hotel inchiriata pe undeva daca nu chiar mai multe ca doar tre sa mearga la munte la mare in afara si ce credeti ca stau sa isi care bagaje dupa ei? NU nenica au totul pregatit acolo
    HOTII.
  • +1 (3 voturi)    
    Marea dilema (Luni, 24 mai 2010, 22:46)

    Laurentiu [anonim]

    Dilema 1: Scrie in articol ca tarile isi datoreaza intre ele bani.
    Daca apare "un cerc", s-ar putea "neutraliza" aceste datorii.
    Exemplu: Germania a imprumutat Polonia cu 2 mld Euro, Polonia a imprumutat Cehia cu 2 mld. Euro, iar Cehia a imprumutat Germania cu aceeasi suma. Ar trebui sa se stearga datoriile de genul acesta.

    Dilema 2: Daca majoritatea imprumuturilor ar fi facute de catre tari la niste banci, poate-mi spune si mie cineva ce banci au o asemenea putere financiara de a imprumuta toate tarile cu sume colosale? Eu zic ca e o tzeapa.
    • +3 (3 voturi)    
      hm.... (Luni, 24 mai 2010, 23:58)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Eu cred ca e putin mai ciudata partea asta cu banii in economie.
      1. China are excedent si sta cu banii in seifuri. As fi tentat sa spun ca o parte din "datoriile" multor tari se afla in China.
      2. Teoretic la nivel mondial balanta dintre credit si debit ar trebui sa fie 0 insa nu este asa.
      Teoretic banii sunt "eliberati" (tipariti sau creati virtual) de catre bancile centrale. Acesti bani se dau cu "imprumutul" (cu dobanda evident) bancilor comerciale care la randul lor dau imprumuturi companiilor si populatiei. In linii mari cam asa am inteles dintr-un documentar ca functioneaza treaba. Problema e cu dobanda respectiva. Acea dobanda nu prea are de unde sa fie platita si practic se tot "rastogoleste" prin noi imprumuturi. Cred ca asta e cauza principala a deficitelor pe care le au statele.
      • 0 (0 voturi)    
        Cred ca asa e (Marţi, 25 mai 2010, 13:00)

        Laurentiu [anonim] i-a raspuns lui calin

        Asa cred si eu: unii creeaza niste bani virtuali, iar altii (mai fraieri) se dau peste cap sa-i primeasca împrumut.
        Cred ca ar trebui sa ni-i creem singuri in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      E incredibil cat de ... e autorul articolului (Marţi, 25 mai 2010, 8:38)

      Economu Cezarescu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Datoria publica NU ESTE datoria externa (datorata altor tari)!!!
  • 0 (2 voturi)    
    La cine suntem datori? (Luni, 24 mai 2010, 22:51)

    Ciprian [anonim]

    Adica fmi, bm, berd, etc au fost create de statele nationale si ele trebuiau sa functioneze cu banii veniti din aceste state, iar fondurile tebuiau sa acopere unde era nevoie. Cum au putut ele sa se impruemute pe sine cu dobanda astfel incat sa se ajunga unde s-a ajuns? Cine e in spatele fmi, bm, etc de fapt? Baietii smecheri. Care au emis hartii, fara acoperire in aur, productie, marfa si au sclavagit tarile carora le impun ceea ce vor ei pe plan politic, social, moral, cultural, religios, educational s.a. Adica planeta pamant are datorii de 60.000 usd. La cine?
    • 0 (0 voturi)    
      da (Marţi, 25 mai 2010, 8:45)

      anton [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      f buna intrebare...daca cineva este dator, cineva a imprumutat cu bani...echilibrul economic...la cine sunt datoare statele UE? la Africa? la extraterestrii? la China?
  • +1 (5 voturi)    
    corect (Marţi, 25 mai 2010, 1:40)

    radu [anonim]

    Harta aceasta este foarte corecta, tot ce se intampla pe la TV e doar manipulare.Problemele reale sunt in tari precum Italia, Franta Belgia Ungaria!!!! Urmatoarea tara dupa Grecia va cadea Italia, nicidecum noi. Germania este mincinos in top, probabil suma datoriilor este reala, dar sa nu uitam ca Germania are foarte multi bani "de luat", a sustinut intens SUA , acum si Grecia si multe state europene. Interesanta ar fi o harta cu intrari si iesiri de bani in fiecare tara.
    • 0 (0 voturi)    
      ... "in fiecare tara" ! (Marţi, 25 mai 2010, 7:30)

      utug [anonim] i-a raspuns lui radu

      "Interesanta ar fi o harta cu intrari si iesiri de bani in fiecare tara." ! Corect. SUA ?

      Jaques Attali (guvernator al BERD) in Survivre aux crises despre "prabusirea $" si "falimentul Federal Reserve" ...

      http://toutsurlachine.blogspot.com/2009/10/litterature-survivre-aux-crises-par.html

      L'effondrement du dollar
      Le dollar aurait dû être depuis longtemps détrôné comme monnaie de réserve par d'autres devises en raison de l'énormité de la dette publique, interne et externe, des Etats-Unis. De fait, le jour où les pays créditeurs perdront confiance dans la devise américaine et trouveront des endroits plus sûrs et plus rémunérateurs où placer leurs capitaux, ils cesseront d'acheter des bons du Trésor américain, tenteront de se débarrasser des dollars qu'ils détiennent, et se lanceront dans une vaste offensive diplomatique en vue de remplacer le dollar comme monnaie de réserve par les DTS (droits de tirage spéciaux) ou par un panier de monnaies.
      Pour pouvoir continuer à financer leurs déficits, les Américains devront alors se résigner à une hausse des taux d'intérêt servis aux acheteurs de leurs bons du Trésor, surenchérissant le coût du service de leur dette, aggravant encore par là leur déficit et le discrédit du dollar : ce qui aura, là aussi, des conséquences désastreuses pour l'économie mondiale, les nations, les entreprises et les particuliers. Cette issue surviendra un jour, au cours de cette crise ou pendant la suivante, pour des raisons politiques plus qu'économiques. En particulier si l'euro se renforce et si le yuan chinois devient convertible.
      La faillite de la Fed
      Le dernier risque économique, le moins probable mais le plus systémique, serait celui d'une faillite de la Réserve fédérale américaine. En effet, les profits faits par les banques en plaçant à la Fed des produits structurés - qui, en réalité, ne vaudront un jour presque rien ...
  • +1 (1 vot)    
    De ce? (Marţi, 25 mai 2010, 8:30)

    AlinN [anonim]

    Ma intreb de ce ni se pune in fata acest articol. Cum stau datoriile publice se stie de ani de zile.
    Coroborand cu situatia in care ne aflam, inteleg ca Guvernul si-a dat seama ca nu este in stare sa aplice reducerile de salarii si pensii si incearca sa "fragezeasca" lumea, in privinta unui nou imprumut de 40-50 de miliarde de euro care ne va "relansa economic".
    • +1 (1 vot)    
      Sper sa nu se intample asta (Marţi, 25 mai 2010, 9:56)

      ion [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Un imprumut de 40-50 de miliarde ne-ar asigura acoperirea deficitului pentru 4-5 ani. 4-5 ani ar fi iarasi bine.

      Dar ce ar fi dupa 4-5 ani? O tara indatorata puternic (peste 70% din PIB datorie publica), care a folosit banii DOAR PENTRU CONSUM. Adica zero pentru investitii, de care Romania are nevoie ca de aer.

      Practic vindem viitorii 20 de ani ai tarii ca sa dam pomeni acum. Atat o sa ne ia ca sa recuperam cat de cat decalajul urias care se va crea din nou intre noi si restul Europei. Alti douazeci de ani de chin, alte curbe de sacrificiu, inflatie si devalorizare masiva a monedei (ca nu vad eu cum ne putem baga la euro cu asemenea datorii publice). Practic noi si copiii nostri o sa traim in perioada 2015-2020 din nou perioada 1996-1997.

      Nu meritam asa ceva. Imi pare rau pentru bugetari si pensionari, DAR NU MERITA SA NE IMPRUMUTAM PENTRU SALARII SI PENSII.
      • 0 (0 voturi)    
        oare ?! (Marţi, 25 mai 2010, 10:45)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ion

        Legat de subiect -- AliN are dreptate - "Patronatele cer un imprumut de 20-30 mld. euro pentru investitii" -- articol de pe alt site.
        Cine se imprumuta, cine cheltuieste si cine va plati datoriile -- eventual mai taiem inca 25% de la bugetari, pensii etc.
      • +1 (1 vot)    
        Nici eu nu vreau asta. (Marţi, 25 mai 2010, 12:31)

        AlinN [anonim] i-a raspuns lui ion

        Dar se vor ivi "din intamplare" comentarii cum ca "statistic vorbind stam bine", "noi de ce sa nu ne indatoram mai mult pentru investitii", "daca englezii care-s bogati sunt indatorati noi de ce n-am fi", "capitalistii adevarati sunt indatorati".
        Asta este doar varful de lance.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai important este (Marţi, 25 mai 2010, 8:33)

    bogdan [anonim]

    pe ce s-a facut deficitul bugetar. Pentru dezvoltare sau consum. Asa ca datoriile Frantei, Germaniei si Suediei nu ingrijoreaza pe nimeni dar cele ale Italiei, Ungariei Spaniei da pentru ca nu vor aduce nimic in plus la buget in urmatorii ani. De altfel daca mentinem ritmul actual ajungem si noi la peste 70 % in 2012 (cand tot vine sfarsitul lumii) numai din consum si fara perspective de dezvoltare.
  • 0 (0 voturi)    
    Strict pe cifre (Marţi, 25 mai 2010, 9:35)

    Unu din multime [utilizator]

    Nu stam rau deloc, gradul de indatorare pe gospodarii este sub jumatate fata de restul tarilor UE, insa problema reala a romanului este lipsa de educatie, si ma refer la educatia de consumator.
  • +1 (1 vot)    
    Si? care-i problema (Marţi, 25 mai 2010, 9:52)

    vadin lenin [anonim]

    Daca ar fi sa ne luam dupa harta asta Germania este peste Spania si Portugalia. Totul e o facatura ca sa dam cu Euro de pamant . SUA are CEA MAI MARE DATORIE PUBLICA si saptamanal se inschide cate o banca si ei zic ca si-au revenit! In schimb Grecia, mama economiilor este pe prima pagia de 4 luni .
    PUTE DE LA O POSTA.
    Ce frectie la picior de lemn
  • 0 (0 voturi)    
    datoriilor publice... (Marţi, 25 mai 2010, 9:52)

    me [anonim]

    parerea mea: mare parte din criza europeana se datoreaza datoriilor publice...
  • 0 (0 voturi)    
    PROPUNERE! (Marţi, 25 mai 2010, 10:37)

    Claudiu [anonim]

    Propun ca TOTI POLITICIENII DIN ROMANIA sa traiasca cel putin 1 an cu 200-300 euro/luna, sa vedeti cate milioane de euro s-ar economisi!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Asa sa fie? (Marţi, 25 mai 2010, 10:47)

    cristi [anonim]

    Sa-i spuna cineva si lui Isarescu ca avem datorie doar 27 mld. euro ... el a scris pe site-ul BNR ca datoria ar fi de vreo 86 mld. ... Pacat ca nu se informeaza de pe Hotnews ... :)

    http://www.bnr.ro/page.aspx?prid=4175
    • 0 (0 voturi)    
      Nu zau (Miercuri, 26 mai 2010, 2:00)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Tu unde ai invatat sa citesti?
      Confunzi procentele (27%) cu miliardele (116).
      Eu zic sa mai dai pe la scoala.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai gandeste-te ... (Miercuri, 26 mai 2010, 9:37)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Nu am confundat nimic, am transformat leii in euro: 116 / 4.2 = 27.6
        Iar procentul e 23.7, nu 27.
        Eu zic sa citesti mai atent inainte sa critici ...
  • 0 (0 voturi)    
    Datoria (Marţi, 25 mai 2010, 11:30)

    Gino [anonim]

    Este o harta cum nu se poate mai adevarata.Concluzia este urmatoarea, nemti au cea mai mare datorie publica si din cauza asta muncesc mai mult si platesc taxe mai mari exact ca si cele 3-4 tari mari din top, care daca va mai aduceti aminte in istorie se ocupau cu razboiul si furtul de la alti sa-si acopere cheltuelile cu armata si castelele ,bisericile si distractia .Gaselnita acum este ca se tiparesc bani, iar cei cu datori mari spun ca ei ,,produc'' dar chiar mrita sa-ti rupi viata numai ca sa produci si sa platesti tot timpul la datori
    la casa la masini la haine sa fim intr-o competitie acerba.Oare smecheria sa aderam la anumite monede pentru a fi controlati total in emiterea de moneda,taxe si cheltueli...? Pensii-le mici si bani pentru copii trebuiesc marite pina la nivelul in care se poate trai,iar cele mari care au fost date pentru mentinerea sistemului ca ,,bonus trebuie taiate si
    investiti-le trebuiesc marite dar corect nu de 3 ori pretul pietei ca astfel se cheltuie pe prostie bani aiurea masini mai scumpe de 20.000 eur, obiecte de lux fara rost,iar alti vecini nostri,prieteni nostri mor de foame, va iesi nasol se umfla buba cred ca
    asta va fi cu acel an 2012 ,datorii-le nu pot fi rostogolite la infinit chiar daca te numesti SUA,Germania,Franta sau oricare iti este numele si
    productivitate super oare cui vinzi daca produci 100.000.000 masini intr-un an, daca restul nu au bani fie ca muncesc fie ca nu muncesc . Bani sunt doar un pretext, suntem doar cel mai evoluat ,,animal de pe pamint''
  • 0 (0 voturi)    
    date reale? (Marţi, 25 mai 2010, 12:15)

    Tuiberiu [anonim]

    Caaat e datoria publica a portugaliei?????? Mai baieti, copiati si voi datele cum trebuie
  • 0 (0 voturi)    
    nu e asa rau (Marţi, 25 mai 2010, 13:18)

    Oana [anonim]

    Vazand acum cum stau celelalte tari parca mi-a mai venit inima la loc, dar ce-i drept noi nu producem! trebuie aplicate masurile si ridicat sectorul privat.
  • 0 (0 voturi)    
    Culoarea (Marţi, 25 mai 2010, 13:20)

    moroes [anonim]

    ... mi se pare potrivita.
  • 0 (0 voturi)    
    Hotnews trebuia sa puna datoria USA.,.. este peste (Marţi, 25 mai 2010, 15:51)

    Mihai [anonim]

    hotnews trebuia sa puna datoria usa.,.. este peste toata uniunea europeana...

    datoria publica a usa este de 125,45% !!!
    • +1 (1 vot)    
      ar mai fi ceva (Marţi, 25 mai 2010, 19:45)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cand e scadenta datoria publica.
      tocmai se dadu in stiri ca azi bursa a luat-o sud
      si ca investitorii, in loc sa'si plaseze banii in actziuni, au preferat us bonds.
      asa de instabila e economia americana ca investitorii aleg ca alternativa mai sigura bonurile de tezaur americane. ca sa vezi !
      imprumuturile americane sunt facute, in majoritate, prin bonuri de tezaur cu scadentza in timp. daca datoria aia de care zici se intinde pe zece ani, nu'i asa un bai.
      mai nasol e de cei ca noi care datoreaza banii ieri.

      nu intzeleg dece bnr nu emite bonuri de tezaur cu maturizarea pe termen lung, in lei. sa se imprumute la populatzie, ca guvernul american.
  • 0 (0 voturi)    
    cui datorăm noi toți acești bani? (Marţi, 25 mai 2010, 19:58)

    adlight [utilizator]

    daca eu îți datorez ție bani, iar tu îmi datorezi mie, atunci diferența dintre sume se cheamă sold și doar această diferență se consideră datorie a unui față de celalalt.

    deci țările nu ”îsi datoreaza intre ele bani”, cum scrie în articol.

    UE datorează peste 8.600 mld euro, US datorează și ea o sumă mult mai mare?

    Întrebarea care se naște, mai mult retorică, este CUI DATOREAZĂ STATELE ACEȘTI BANI?

    De aici se nasc alte întrebări precum:

    AU AVUT ACEȘTI BANI VALOARE VREODATĂ, MĂCAR LA EMITERE?

    DACĂ NOI NU DATORĂM ACEȘTI BANI UNOR ȚĂRI, CI, DE EXEMPLU, UNOR PERSOANE PRIVATE (gen FEDERAL RESERVE), DE SĂ-I MAI PLĂTIM, MAI ALES DACĂ RĂSPUNSUL LA ÎNTREBAREA DE DINAINTE ESTE ”NU”?

    cu stimă,