Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor: "Un ajutor pe care Statul sa il acorde sistemului privat este greu de imaginat. Nu avem atatia bogati ca sa le impartim averea saracilor"

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 9:58 Economie | Finanţe & Bănci

Sebastian Vladescu
Foto: HotNews.ro
"Multi ma  intreaba de ce nu luam de la bogati ca sa dam la saraci. Raspunsul este urmatorul: Pentru ca Romania nu are atatia bogati ca sa dea la toti saracii. Romania nu este suficient de bogata astfel inca sa ofere cetatenilor conditiile de viata pe care Europa le ofera", a declarat ministrul de Finante Sebastian Vladescu, in deschiderea Forumului Financiar Central şi Sud-Est European. "Efortul pe care sistemul bancar si BNR l-a facut pentru a tine liniile de credit deschise era dimensionat pentru o alta lume. Chiar si in prezent facem eforturi mari pentru ca aceste linii de credit sa ramana deschise. Un ajutor pe care Statul sa il acorde sistemului privat este greu de imaginat", a precizat ministrul Vladescu.

Potrivit  ministrului, a aduna acum bogatia si a o redistribui e o eroare pe termen scurt, mediu si lung. "Proiectul pentru Romania este extrem de ambitios, nu incearca sa gaseasca solutii functionale doar pentru un partid sau un grup de interese, ci sa functioneze pe cat mai mult timp pentru cat mai multi romani", a mai spus Vladescu

Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor:
  • În limitele actualului spaţiu bugetar nu este o sursă directă care să fie pusă la dispoziţia mediului de afaceri dincolo de granturile europene
  • Resursele de care dispunem la ora actuală sunt extrem de limitate
  • Cifrele economiei globale ne arata ca traim o perioada de timp extrem de ingrijoratoare
  • Ceea ce trebuie inventat in acest moment e un sistem nou. O economie noua care sa plece de la capacitatea fiintei umane de a creea. In aceste perioade exista riscul violentei
  • Criza din '29-'33 s-a stins prin Al Doilea Razboi Mondial. Se fac scenarii care includ violenta si in Romania, dar acest lucru nu ajuta nimanui. Analizele arata ca acest lucru ramane, totusi, posibil. Trebuie insa sa fim suficient de inventivi ca sa mentinem pacea
  • Mai intai trebuie creata aceasta bogatie pe care apoi eventual sa poata fi redistribuita
  • Bogatii sunt acei oameni  care sunt dispusi sa invete toata viata, sa riste, cei care finalmente livreaza veniturile pentru redistribuire
  • Aceasta criza este dincolo de orice inchipuire a noastra
  • Cred că facem ceea ce trebuie pentru cetăţenii României chiar dacă pare o sinucidere şi o eroare din punct de vedere economic
  • Mă întreb uneori ce naiba caut aici. Este, pe lângă un stres enorm, şi un challenge enorm. Este o încercare pe care nu mă aşteptam să o trăiesc, pe care nu mă aşteptam ca un politician să şi-o asume vreodata
  • Pe lângă stresul enorm, ma confrunt şi cu o provocare. Sper sa reusim sa trecem cu bine peste aceasta criza
  • Avem nevoie de spirit antreprenorial, dar nu am folosit cuvantul "stimulare"
  • O crestere a taxelor ar fi insemnat o reducere a resurselor pentru investitii
  • Mediul de afaceri are nevoie de stabilitate, iar Romania trebuie sa fie atractiva pentru fluxurile financiare straine
  • In limitele actualului spatiu bugetar nu avem o resursa care sa fie pusa la dispozitia IMM. Exista scheme de garantare puse in functiune, dar multe nu sunt utilizate. Uitati-va la ce se intampla la Eximbank din acest punct de vedere
  • Majorarea unor taxe nu este suficientă pentru depăşirea crizei, care excede tot ceea ce autorităţile mondiale şi-au putut închipui
  • Trăim o criză care excede cu mult ceea ce ne-am putut închipui. Măsurile obişnuite de a mări o taxă sunt insuficiente
  • Trebuie să te uiţi în adâncul economiei pentru a vedea ceva care se întâmplă în trei ani
  • Singura resursă pe care România o are este resursa umană, a celor cu iniţiativă, vrem să îi susţinem, încercând să oferim celorlalţi ajutoare sociale, uneori minime
Milena Messori,director pentru România al Bancii Europene pentru Investitii
  • Aceasta criza a incetat la finele lui 2009 dar nivelul de crestere estimat nu a fost atins. In Romania, cresterea economica s-a oprit, in vreme ce in Franta, cresterea a fost constanta
  • Banca Europeană pentru Investiţii are disponibilă pentru împrumut o sumă de 1 - 1,5 miliarde euro, ce poate fi acordată României dacă există proiecte sustenabile de investiţii
  • In România, este nevoie de mai multe investiţii. Este nevoie să se profite de fondurile structurale. E mai puţin vorba de ce poate face Banca Naţională a României şi mai mult de ce poate face guvernul, pentru a folosi resursele pe care le are
  • Intenţionăm să acordăm împrumuturi între 1 şi 1,5 miliarde de euro în România. Acest lucru este posibil dacă ni se prezintă proiecte viabile. Suma este disponibilă pentru România, singura problemă este să identificăm proiectele finanţabile
  • Ce poate face o bancă naţională pentru depăşirea crizei? Am văzut o reducere a cerinţelor privind rezerva minimă obligatorie. Este o măsură de care s-a beneficiat. În România, această criză a încetinit la finalul anului trecut, dar nivelul de creştere pe care ne bazam nu a fost înregistrat. Creşterea economică s-a oprit în România, în timp ce în Franţa creşterea a fost constantă
Florin Georgescu, prim-viceguvernator BNR:
  • Datoria publică a crescut de cinci ori în aprilie 2010 faţă de luna similară din 2009
  • Datoria publică ar putea ajunge la 40 la sută din PIB la finalul anului 2010
  • Bancile straine nu isi vor retrage capitalurile pentru ca piata de aici este interesanta
  • Departamentul nostru de monitorizare urmareste indeaproape situatia si intervine atunci cand este nevoie
  • De cate ori li s-a cerut cresterea capitalurilor, acestea s-au conformat. Expunerea bancilor straine nu numai ca se mentine ci este uneori chiar deasupra nivelului solicitat
  • Nu este nevoie ca băncile greceşti să îşi retragă banii pentru că România este o piaţă atrăgătoare, iar o mare parte din băncile greceşti profită de situaţia din România. Aceste bănci sunt entităţi româneşti şi se supun regimului bancar din România sunt bine capitalizate.
  •  Nu vedem niciun fel de probleme în ceea ce priveşte băncile greceşti. Băncile se supun reglementărilor privind prudenţa

Cea de a VII-a editie a Forumului Financiar organizat de Forum Invest in colaborare cu Banca Nationala a Romaniei si Ministerul Finantelor Publice se desfasoara in perioada 25-26 mai 2010. Intre subiectele dezbatute la eveniment se numara solutiile pentru contracararea efectelor crizei financiare, noile instrumente de control, dezvoltarea economica reala si stabila, obiectivele bancilor centrale si guvernelor in viitor.

La „Finance Forum” va participa incepand de miercuri si doctorul in economie Nouriel Roubini, profesor la New York University”s Stern School of Business, unul dintre cele mai vocale personaje ale lumii economice mondiale. De asemenea, participa peste 30 de vorbitori, ministri, presedinti ai institutiilor bancare, guvernatori si viceguvernatori, presedinti de companii. Miercuri va vorbi public Mugur Isarescu, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Simeon Djankov, vice-prim-ministru si ministrul de Finante din Bulgaria, Pasquale Diana, vicepresedinte al Morgan Stanley (UK), Dominic Bruynseels, presedintele executiv al BCR, Steven Van Groningen, CEO Raiffeisen Bank, Rasvan Radu, presedinte al Unicredit Tiriac Bank, Ionut Costea, presedinte al Eximbank.

Cat despre Nouriel Roubini, acesta va acorda teme precum planul european de reforma a sistemului financiar versus cel american, riscul de contagiune al crizei din Grecia pentru zona Euro si viitorul uniunii monetare europene. „Ingrijorarea cu privire la criza din Grecia si tarile PIIGS (Portugalia, Italia, Irlanda, Grecia si Spania) si viitorul uniunii monetare europene au devenit chestiuni de demagogie in ultimele saptamani.

Inca din ianuarie 2006, la Forumul Economic Mondial de la Davos am vorbit despre unele dintre riscurile cu care se va confrunta uniunea monetara europeana iar ingrijorarea pe care am exprimat-o atunci, referitoare la economiile Italiei, Greciei, Portugaliei si Spaniei, l-a nemultumit pe ministrul Tremonti (n.r. Giulio Tremonti, ministrul italian al Economiei si Finantelor). Este inca mare nevoie sa atragem atentia asupra riscurilor din interiorul Uniunii Europene”, a declarat Nouriel Roubini in preambulul Forumului Financiar de la Bucuresti, care soseste in aceasta dupa-amiaza in Capitala.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5245 vizualizari

  • -2 (28 voturi)    
    CINISM SCARBOS ! (Marţi, 25 mai 2010, 9:09)

    nae [anonim]

    Dumnezeule, cat cinism la omul asta... este scarbos !
    Pai ca sa ceri solidaritate trebuie sa dati voi exemplu ...profitorilor !!!!
    Adica el spune..da, am furat si ce daca ...voi platiti !
    • +13 (27 voturi)    
      de fapt el spune.. (Marţi, 25 mai 2010, 10:39)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui nae

      ca sunt prea multi lenesi si prosti in tara asta. ca daca n-ar fi primii n-am avea 6 milioane de asistati sociali si varsta medie de pensionare 52/54 de ani, daca n-ar fi ceilalti n-am avea personaje imbogatite peste noapte din caritasuri si alte afaceri dubioase.
      si mai spune ceva.. ca nu e normal sa plateasca pentru multimea asta de prosti si lenesi tot aia care muncesc cinstit. degeaba va duceti voi sa cereti pomana de la guvernul lui boc.. au scazut veniturile, scad si cheltuielile.. bine ca n-a castigat geoana alegerile ca in 4 ani falimenta tara cu imprumuturi pentru pensii.
      • -2 (22 voturi)    
        @pehash (Marţi, 25 mai 2010, 10:59)

        damian [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Asadar, deci si prin urmare, PROTEJATI-I PE BOGATI! Averea domnului Cocos de exemplu, nu carecumva sa aiba de suferit!!!
        • +11 (17 voturi)    
          asadar.. (Marţi, 25 mai 2010, 11:37)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui damian

          daca un om este bogat nu este automat si vinovat. in plus, cum definim in romania un om bogat? sa le luam banii inclusiv la toti antreprenorii de succes din romania? sa le luam banii si la profesionistii care ocupa pozitii de top management? salariul minim pe economie e 150 de euro. daca nu esti bolnav de lene si ti-a placut cartea poti sa castigi de 10 ori mai mult inca din primii ani munca. asta inseamna ca esti bogat? ce va faceti daca pleaca toti 'bogatii' astia? chiar credeti ca veniturile la bugetul statului vin de la consumul bugetarilor? :)))
          solutia cea mai simpla si normala este pur si simplu ca justitia sa-si faca treaba.
          n-am vazut inca pensionari sau bugetari sa iasa in strada cand este achitat de coruptie un politician sau un miliardar de carton.. carton romanesc..
          • -5 (5 voturi)    
            mda (Marţi, 25 mai 2010, 12:09)

            Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            nationalizam si ajungem inapoi la comunism
      • +9 (13 voturi)    
        gresesti (Marţi, 25 mai 2010, 11:40)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui pehash

        nu sunt 6 milioane de asistati ci 11. iar din cei 11 unii primesc si 4-5 ajutoare.
        nu e de mirare cat timp sunt pensionari pe caz de boala la 40 de ani care se pare ca sunt bolnavi cand tre sa ceara pensie anticipat dar lucreaza chiar cu acte in privat, sau chiar la stat.
      • +12 (12 voturi)    
        violenta isi doresc tot cei care au mai folosit-o (Marţi, 25 mai 2010, 11:46)

        felix [anonim] i-a raspuns lui pehash

        sper totusi ca romanii sunt suficient de maturi si inteligenti sa isi aduca aminte de evenimentele mineriadelor si ce au scris ele in paginile de istorie din Romania! Romania nu mai vrea sange, vrea paine si respect!nu circul pe care il vede zi de zi la televizor!
        • 0 (8 voturi)    
          citeste asta si zimi daca ai vrea o mineriada (Marţi, 25 mai 2010, 12:10)

          Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui felix

          apropo de dl Vladescu care spune ca "NU SUNT BOGATI IN ROMANIA"

          cititi

          http://standard.money.ro/finante-personale/11-lucruri-pe-care-sebastian-vladescu-nu-le-va-spune-niciodata-6963.html


          PS: de ce in RO exista mult mai multe masini scumpe de lux pe cap de locuitor decat in oricare alta tara din UE15 (excuzand Monaco, Luxemburg, etc) ???

          Cica NU exista bogati ! Ce minciuna !
          • -2 (2 voturi)    
            Saracii...! (Marţi, 25 mai 2010, 12:55)

            vali [anonim] i-a raspuns lui Ed___

            ...Saracii bogati ...!
            ...Au ajuns bogatii di Ro...saracii bogati din Europa ?...
          • +4 (6 voturi)    
            De aia... (Marţi, 25 mai 2010, 13:23)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Ed___

            ... pentru că, orice snob, înainte să-şi facă o casă, îşi cumpără o maşină de lux, şi preferă să trăiască într-o garsonieră. Iar România geme de astfel de specimene. Pentru ca ăştia ca tine să pună botul şi să creadă că au bani. Tu nu ai observat că, la puţin timp după ce a început criza, parcurile auto ale firmelor de leasing s-au umplut de maşini de lux... de ce? Pentru că fraierii nu au mai avut bani să le plătească.
            • -1 (1 vot)    
              profunda eroare... (Marţi, 25 mai 2010, 14:07)

              automobilistu' [anonim] i-a raspuns lui Mihai

              80% din masinile "scumpe" din Ro nu sunt in proprietate personala, ci luate in leasing, pe firma. De ce sa-ti incarci bugetul personal cu o cheltuiala mare, cand poate cheltui firma pt tine? Parcurile auto s-au umplut de masini returnate pentru ca in anii de boom economic au cumparat masini pentru toata familia, prieteni, plus vecini. Acum trebuie si ei sa-si reduca cheltuielile.
              Cred ca 30-40 % din persoanele care incearca sa traiasca din ce le ramane din salariu dupa ce scad datoriile si cheltuielie ar trai cu mult mai confortabil daca ar avea o minima educatie financiar-contabila. Inteligenta exista, informatia lipseste cu desavarsire.
              • +1 (1 vot)    
                Aşa, şi... (Marţi, 25 mai 2010, 15:55)

                Mihai [anonim] i-a raspuns lui automobilistu'

                Da, de acord. Şi unde e profunda eroare în comentariul meu? Am zis "cumpărate" şi apoi am pomenit de firmele de leasing... deci era logic că mă refeream la "luat în leasing"... cum vrei tu să-i zici. Termenul oficial e "CUMPĂRAT prin leasing".
                • 0 (0 voturi)    
                  eroarea (Marţi, 25 mai 2010, 21:31)

                  automobilistu' [anonim] i-a raspuns lui Mihai

                  Nu modalitatea de cumparare e problema, ci proprietarul. Te plimbi in masina scumpa pentru ca isi permite firma, nu buzunarul propriu. Care e legatura intre masina firmei si garsoniera personala? Si unde e snobismul? Adica tu n-ai alege sa conduci un BMW in loc de o DACIA, daca ai putea alege?
      • -2 (2 voturi)    
        Prosti, da' multi ! (Marţi, 25 mai 2010, 12:27)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Adevarul e ca in tara sunt cu vreo 70.000 mai multi prosti decat ar trebui. Putin peste 50%....

        Cand ne-o ajunge tuturor cutitul la os din cauza ca unul cu diploma de marinar isi aroga diploma de economist, o sa vezi atunci cati prosti isi recunosc prostia.
        • +1 (3 voturi)    
          Uite unde erau deştepţii (Marţi, 25 mai 2010, 13:18)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Iar tu, în deşteptăciunea ta, ar trebui să ştii că un preşedinte nu trebuie să fie neapărat economist ca să conducă o ţară. Un preşedinte are consilieri, şi nu face sugestii fără să-i consulte. Pentru că, dacă nu ai observat, nu am zis că preşedintele ia decizii... guvernul o face. Dar ţie aşa îţi spune Felix, ca Băsescu e dictator şi Boc acţionează la comanda lui, iar tu, deştept ce eşti, îl crezi.
      • +1 (1 vot)    
        prostii care ne incurca.... (Marţi, 25 mai 2010, 15:46)

        ina [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Zau? Pe astia care au iesit la 52/54 ani la pensie, taca-tu i-a scos?Si pentru pensiile lor astronomice tot cei "multil lenesi si prosti "sunt de vina ?
      • +1 (1 vot)    
        hai sictir ! (Marţi, 25 mai 2010, 16:02)

        relu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        sa traiasca toti politicienii din 600 ron/luna si atunci sa vorbesca, nu sa fure miliarde de euro si sa faca pe ingerasii
      • 0 (0 voturi)    
        Nu este corect (Marţi, 25 mai 2010, 17:02)

        Apostolul [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Iertați-mă dar vă contrazic.
        Și am să vă dau exeplu cu o femeie care a muncit
        de nu a mai putut in Spania a strans o sumă mare
        pentru Romania 5oo mii euro.Pe toți i-a investit
        intr-o fermă de vaci.Acum este in faliment.
        Nu suntem toți leneși.Dar cand cei care conduc
        nu sunt buni administratori rezultatele se văd.
        Sunt de acord să-mi ia l5% dar să știu că acei bani sunt folosiți pentru ceva.Dar sunt luați pentru
        că nu mai au bani.De ce au falimentat CFR?
        De ce nu au făcut ceva pentru acest popor
        nefericit?
        Iar cu prostia cu Geoană scutiți-ne!!!Gandim cu
        capetele noastre!!
        Traiți acum cu cuțitul la gat și veniți cu drobul de
        sare.
    • +4 (6 voturi)    
      ce Logofat, sultan, sheik, vizir feudal infect??? (Marţi, 25 mai 2010, 11:40)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui nae

      De unde dracu gasesc astia alde PNL, PSD, PDl ministrii d-astia super gretosi care-s un fel de hiper feudali, sultani, sheici , logofati d0aia cu tulumba in cap care nu-s interesati decat cum sa isi umple cuferele cu averi prin demolarea economica si sociale a intregii societati si prin metode de macelarie sociala pura. El care a invatza t de la monstrii finantzelor mondiale Merryl Linch cum sa speculeze si sa faca bani prin jaf nu prin activitate comerciala productiva ci specula pura...Merryl Linch este una din bancile acum in tinta autoritatilor din Italia, UE si SUA pt punerea la cale a sistemului speculativ care duce la dezastrul economic mondial...iar avortonul ca puiul e mult spus al astora care esteVledescu a juns culmea Ministru de Finante in Ro avand mana libera la politici si metode speculative care nu fac decat sa duca la dezastru. Inainte de a sari pe salariile si pensiile amaratilor sa se coordoneze dracu cu celelalte ministere si DNA sa confiste averile facute ilicit, prin coruptie, frauda, subevauarea activelor la privaizare, contracte trucate, evaziune fiscala la varf, mafiile politice ale privatizarilor, terenurilor, petrolului, gazelor, energiei, carbunelui, asfaltului, mafiile marilor afaceri cu statul prin contracte trucate, fraudate, spaga, sa isi coordoneze ministerul cu cel al muncii si sa restructureze miile de directori, sefi de agentii si rubedeniile politice...si sa mai renunte la masinile de serviciu...si sa mearga to bicicleta caci nu inteleg de ce in Suedia ministrii pot merge cu bici iar la nooi nici primari de sate nu pot
    • +3 (5 voturi)    
      dl Vladescu... (Marţi, 25 mai 2010, 11:45)

      iulia [anonim] i-a raspuns lui nae

      cred ca iar ati intrat pe o linie moarta in ceea ce priveste declaratiile pde presa.avem atatia oamnei competenti si profesionisti in ale comunicarii...de ce nu se face ceva in privinta asta? dl Boc a mai avertizat o data asupra afirmatiilro astea gratuite care nu fac altceva decat sa incite presa si sa distraga atentia de la ce este cu adevarat important! nu stam sa numaram saracii sau bogatii, cu atat mai putin cred ca politica de dreapta este cea a egalitatii! asta era viziunea comunista..acum oamenii lupat pt a le fi mai bine, reuseste cine poate si cine are puterea de a trece peste tot felul de perioade!
    • +4 (4 voturi)    
      Intre cinism si prostie(lene). (Marţi, 25 mai 2010, 12:14)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui nae

      Vladescu e subtil.Cinic esti tu cand pretinzi ca cei care muncesc si au salarii bune sa le dea si celor ca tine,adica lenesi(cuvantul romanesc neaos e mai potrivit-puturosi).Eventual,pentru-ca tu ,si din lene,si din lipsa de curaj,nu poti sa determini ca cei cu bani sa-ti dea tributul,statul sa se transforme intr-un haiduc care sa asigure trantorilor ca tine un viitor fericit.Aferim dom Nae,da prost mai iesti.
  • +1 (9 voturi)    
    Da' bine ca are... (Marţi, 25 mai 2010, 9:18)

    moi [anonim]

    ... sa plateasca lefuri imense la doctori, numai sefi de cli(ni)ci, sa frece menta la stat si sa trimita clientii la privat intr-un oras saracit de toate hienele post-revolutionare! http://www.ziaruldeiasi.ro/local/cel-mai-mare-spital-privat-din-tara-la-iasi~ni6cvs sau sa plateasca din banii aceleiasi comunitati sarace si saracite zeci de milioane de euro pentru falimentarea unei echipe de fotbal!http://www.bzi.ro/20-milioane-euro-pentru-6-ani-de-umilinta-171406 Domnilor, Bucurestiul nu reprezinta decat O PARTE din tara asta, dezastrul cel mare e departe de ochii centrului, unde nici perdeaua de fum nu se mai ostenesc s-o lanseze ca sa-si apere hotia! ! !
  • +9 (29 voturi)    
    NU NE LUATI PENSIILE ! (Marţi, 25 mai 2010, 9:21)

    PENSIONARUL [anonim]

    PENSIILE NU SUNT ASISTENTZA SOCIALA !!!
    Sunt dreptul nostru pentru construirea acestei tari.
    Traiti pe spinarea noastra, a pensionarilor !!! Acumularile din perioada ante'89 au fost atat de mari incat in continuare traitzi de pe urma lor :
    -mergetzi cu metroul facut de noi!
    -circulatzi pe soselele, podurile si caile ferate construite de noi!
    - locuitzi in blocurile construite de noi!
    - Loganul pe care-l conducetzi se face in fabrica construita de noi!
    - Benzina pe care o folositzi se produce in rafinariile construite de noi;
    - Otzelul la Galatzi se face in combinatul construit de noi! etc etc. Tot ce mai este industrie in tara asta este creatia noastra;
    - Electricitatea pe care o consumi este produsa in hidrocentralele, termocentralele si nucleara construita de noi;
    - Sanatatea v-o ingrijitzi in spitale facute de noi si cu medici educatzi de noi
    - Scolile in care v-atzi educat au fost construite de noi si .....v-am fost profesori !
    - Palatul Cotroceni este renovat de noi dintr-o ruina, Parlamentul este construit de noi;
    - Litoralul intreg unde va mai facetzi concediile este construit de noi;
    - La Bruxelles plecatzi de pe aeroportul facut de noi;
    - pana si acest ziar ca si intreaga presa isi are sediul intr-o cladire facuta de noi.
    TOTUL , Totul ,ESTE CONSTRUIT DE NOI astia de peste 60 ani ! Ne meritam pensia !!
    Voi nu atzi facut decat sa vindetzi si sa consumatzi ceea ce noi am creat !
    Sa va fie rusine copii risipitori !
    • +10 (22 voturi)    
      Da, daaar ... (Marţi, 25 mai 2010, 9:59)

      Thorgrim [utilizator] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      - Voi sunteti aia care ati votat ani la randul cu nea Iliescu si trandafirii lui, si daca constitutia ar fi permis probabil ca tot el ar fi presedinte.
      - Voi va vindeti voturile pe un lighean de plastic, un kil de cartofi sau un blid de sarmale. Acum culegeti ce ati semanat.
      - Tot voi ati primit apartamente pe degeaba de la statul roman.
      - Voi sunteti generatia care a iesit la pensie "pe caz de boala".
      - Voi sunteti cei carora li s-a retrocedat pamant dar nu il lucrati, nu il dati in arenda (deh, de ce sa se "imbogateasca" altul care e dispus sa-l munceasca) si daca e sa-l vindeti cereti niste preturi astronomice.
      - La revolutie nu tin minte sa va fi vazut in strada.
      • +2 (4 voturi)    
        pensia asigurare sau asistenta? (Marţi, 25 mai 2010, 11:37)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        In orice stat normal pensia face parte din bugetul asigurarilor sociale, nu din cel de asistenta sociala. Asa cum bine spune mai sus si PENSIONARUL. Asa incat nu ar trebui sa se spuna ca avem 6 milioane de asistati social. Asistati social sunt cei care primesc bani pentru care nu au muncit, cum ar fi handicapatii, cei care primesc ajutoare sociale, etc. Cifra acestora este foarte mica, totusi. problema la noi este ca inca din anii `90 statul a fost incapabil sa asigure protectie sociala disponibilizatilor din marile intrreprinderi, valului masiv de someri, asa incat, tacit, a folosit pensia ca masura de asistenta sociala lasand pragul de pensionare la o varsta mult prea tanara in comparatie cu celelelalte state europene si, mai mult decat atat, a incurajat pensionarile anticipate si cele pe caz de bola (de care s-a facut un abuz imens, cunosc foarte multe astfel de cazuri de oameni foarte sanatosi pensionati pe caz de boala).

        De aceea s-a ajuns la aceasta confuzie. nu sunt vinovati bietii oameni, care pe buna dreptate au muncit, si au muncit din greu. Am 28 de ani si locuiesc intr-un bloc de pe vremea lui Gheorghiu-Dej, bloc bine facut... Am multa stima pentru acesti oameni. Aici este vinovat, in primul rand statul, apoi fiecare in parte, care s-a gandit sa se foloseasca de stat ca sa obtina foloase propriii.
      • -3 (5 voturi)    
        Tu esti de vina, nu ei ! (Marţi, 25 mai 2010, 12:30)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Thorgrim

        Ei, pensionarii, culeg ce ai semnat tu ! Tu ti-ai vandut votul pe promisiuni, pe lupte fictive cu mogulii si comunistii, cand puteai sa alegi unii care chiar se pricepeau cum sa ne scoata din mocirla asta !

        Vorbele sunt vorbe, faptele le vezi acum ! Tie ar trebui sa-ti scada veniturile, nu pensionarilor. Dar din pacate va trebui sa astepti vreo 3 luni sa-ti vina si tie randul. Si atunci se va face liniste pe acest site...in sfarsit !
        • +5 (5 voturi)    
          unde? (Marţi, 25 mai 2010, 12:50)

          mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          unde naiba erau acei CANDIDATI capabili sa ne scoata din mocirla? ca aia care ne baga in morcila timp de 4 ani sunt indepartati la alegeri, sunt pusi in loc "ceilalti" care pierd alegerile urmatoare dupa alti 4 ani in care ne afunda in mocirla, si revin cei din urma cu 4 ani... mocirla e ciclica si repetabila la noi.
          UNDE GASESTI PE CEI CAPABILI.?? da-mi macar un nume. si motive ca sa cred ca e capabil.
          • -3 (3 voturi)    
            Nume sunt multe, dar nu le accepti... (Marţi, 25 mai 2010, 13:19)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui mirunamara

            ...pentru ca nu vrei, pentru ca in secret ai nevoie de "protectia" lui Basescu ! Esti basist(a) si gata, recunoaste si nu te mai fofila dupa "cei ce nu au facut nimic" si dupa "comunisti" si "moguli" ! Ai nevoie de el, de mangaierea lui...asta e.

            Eu iti dau toate numele celor sub care Romania a avut crestere economica: PSD si PNL. Au furat, dar ti-au asigurat si tie un trai decent ! Pe vremea aia, printre hoti, existau si unii care voiau sa faca ceva pentru Romania, si mai si puteau. Iti amintesti cand eram printre primii din Europa la crestere economica ?

            Cei de acum ar vrea sa faca acelasi lucru, sa fure (mult mai mult) si sa faca si ceva pentru tara, dar fiind atat de prosti nu reusesc decat sa fure. A, si mai reusesc sa impuna o dictatura a unui incompetent din cauza caruia se intampla o gramada de lucruri care nu ar trebui sa ni se intample !
            • +2 (2 voturi)    
              asa o fi (Marţi, 25 mai 2010, 13:51)

              mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

              oi fi basista, cum spui tu. sau ilista. pacatul meu adevarat e ca nu mai locuiesc de ani buni in romania si plang mereu in sufletul meu cand citesc ce se intampla acolo. sunt departe fizic, dar stiu ce misca acolo.
              necazul e ca nu e nimeni care poate fi votat cu adevarat. da-mi, te rog, un nume.
              in general e bine spus ce spui tu, sunt de acord, dar e... prea general. CINE E CAPABIL, A CANDIDAT SI NU A FOST ALES?
              si sincer nu, nu imi aminesc cand eram printre primii in europa la crestere economica. si am trait putin si sub comunism si am mancat si painea neagra a neo-liberalismului balcanic romanesc. nu, nu cred ca romania sa fi avut vreodata o crestere economica REALA importanta. ca pe hartie, ce se spunea sub comunism e demult fumat...
            • +3 (3 voturi)    
              Unde e logica? (Marţi, 25 mai 2010, 14:02)

              Mihai [anonim] i-a raspuns lui Catalin

              ... texte de la Antena 3.

              Iar asta m-a lăsat mască: "Au furat, dar ti-au asigurat si tie un trai decent !" Uite cu ce fel de oameni sunt contemporan... uite votanţii PSD...

              Creşterile economice de care spui sunt:
              1. cum am zis şi în comentariul anterior... guvernul Ciorbea (nu o spun numai eu, o spun şi mulţi analişti economici) a luat nişte decizii importante care la vremea aceea au creat mare vâlvă, şi a fost înjurat pentru asta, iar efectele s-au văzut pe timpul guvernării lui Năstase, "laurii" i-au cules ei.

              2. pe timpul guvernării PNL veneau mulţi bani de la românii plecaţi la muncă în străinătate, nu a fost o creştere economică reală. Acum, pentru că şi tările respective sunt în criză, s-a tăiat macaroana...

              Cine are minte, să şi-o folosească. Cine nu, să se uite la Badea şi la Gâdea.
        • +2 (2 voturi)    
          Doar vorbe... (Marţi, 25 mai 2010, 13:39)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Păi din câte văd, tu eşti cel care şi-a vândut votul pe promisiuni... eşti atât de naiv încât să crezi că, dacă veneau alţii, era mai bine? Vorbeşti de fapte? Chiar nu vezi că, pe rând, au fost la putere toate partidele importante? Şi ce au facut? Exact ce fac şi ăştia... Singurul guvern care a avut CÂT DE CÂT curaj să ia nişte decizii grele a fost guvernul Ciorbea, iar efectele s-au vazut pe timpul lui Năstase, că a avut de unde să fure. Faptul că niciun partid nu a demonstrat că vrea într-adevăr să facă ceva pentru naţiunea asta, ar trebui să pună oamenii pe gânduri... dacă majoritatea şi-ar vedea de treabă şi nu ar aştepta pomană de la hoţii care conduc, am ieşi din rahatul ăsta... şi nici nu ar mai putea să ne fure, pentru că, implicit, şi organele de control şi-ar face datoria.

          Mai lasă Antena 3 şi gândeşte tu pentru tine, nu-i mai lăsa pe alţii să o facă în locul tău.
    • +3 (17 voturi)    
      nu va ia nimeni pensiile! (Marţi, 25 mai 2010, 10:46)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      doar se reduc cu 15%.. asa cum au si crescut cu 50% in 2-3 ani...
      cat despre restul aberatiilor... nu te mai plange atata ca oricum beneficiezi de 'maretele realizari' pe gratis in timp ce tinerii platesc pentru ele, te subventioneaza pe tine si mai stau sa le si peticeasca pentru ca a fost o treaba facuta de mantuiala..
    • -1 (9 voturi)    
      CRESTERILE de pensii sunt cadouri ne-muncite (Marţi, 25 mai 2010, 11:04)

      bani ne-munciti [anonim] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      Cresterile de pensii din 2007 nu sunt muncite de voi, sunt CADOURI - adica POMENI – date de stat din banii munciti de copiii vostri
      N-ATI MUNCIT PENTRU ELE


      Din cauza legilor prin care PSD si PNL v-au dat cadouri pe zeci de ani din bani pnetru care n-ati muncit,

      - COPIII VOSTRI vor trebui sa munceasca toata viata lor doar ca sa va plateascA VOUA pensii ne-muncite


      Ati acceptat sa-i bagati pe COPIII VOSTRI slugi ca sa traiti voi bine, in loc sa le faceti un viitor fericit
    • +8 (10 voturi)    
      Să ne fie ruşine? (Marţi, 25 mai 2010, 12:10)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      Domnule PENSIONARUL, ce nu înţelegeţi dumneavoastră e că actualul guvern e nevoit să vă ia din banii de pensie pentru că: pe lângă faptul că şi ei fură, alături de mulţi patroni care nu plătesc impozite la stat, majoritatea asistaţilor sociali se complac în situaţia în care sunt în loc să-şi caute un loc de muncă... "pensionarii pe caz de boală" sunt de găsit prin cârciumi... în multe sate, oamenii preferă să se vaite că le dă statul puţini bani, dar nu-şi muncesc pământul pe care îl au... bun, poate că nu-s create condiţii pentru o agricultură care să le aducă PROFIT... dar nici măcar pentru consumul propriu nu produc şi, ca şi la oraş, îşi fac datorii prin cârciumi... pentru că mulţi bugetari au sporuri doar pentru că îşi mişcă hoitul până la birou, unde stau degeaba... pentru că unii, care au ieşit de curând în stradă să huiduie, toată viaţa nu au făcut decât să mimeze munca, ştiu cazuri concrete... şi lista ar putea continua... Dumneavoastră nu pricepeţi că este o BOALĂ NAŢIONALĂ? O boală care, că tot aţi adus vorba de noi, "copiii", îşi are originile în timpurile când dumneavoastră "construiaţi". Ce construiaţi? O societate bazată pe şpagă, o societate în care prima dosarul de cadre în loc să primeze competenţa, o societate în care cei care gândeau un pic mai mult erau priviţi ca nişte intruşi (dacă nu cumva înfundau puşcăriile), o societate în care, chiar dacă nu munceai, aveai un salariu şi o casă unde să locuieşti... o societate în care s-au ridicat coloşi industriali ce nu-şi aveau rostul, doar de dragul de a-şi satisface Ceauşescu megalomania... o societate în care ţăranii au fost mutaţi de la casele lor şi transformaţi în muncitori, etc... Acum plătim pentru acele vremuri, în care lumea aştepta să "le dea" partidul, în care dumneavoastră aţi stat obedient şi aţi preferat să tăceţi în loc să ieşiţi în stradă, cum au făcut "copiii" in 1989. Înainte să ne acuzaţi pe noi, cei tineri, priviţi-vă în oglindă şi întrebaţi-vă dacă nu cumva vă meritaţi soarta...
    • +6 (6 voturi)    
      Sa va fie rusine, pensionari PSD, manipulati! (Marţi, 25 mai 2010, 12:44)

      Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      Voi purtati toata vina pentru ca in Romania nu exista democratie si economie de piata adevarata, ca nu avem clasa politica responsabila! Nu va este rusine? Va lasati manipulati in continuare de PSD, ne credeti prosti ca nu vedem asta? De ce nu ati sarit in sus si cand s-a dat Romania pe nimic si pe comisioane grase pe vremea conducerii PSD si PNL? De ce nu ati sarit in sus cand vi s-au dat pensii nesustenabile? De ce vreti sa va puneti copii si nepotii in pericol, continuand sa sustineti aberatii si un partid dusman si blestem al acestei tari, PSD? Ati uitat ca l-ati votat pe criminalul de Iliescu cu doua maini? Ati uitat ca aplaudati minerii care distrugeau firava democratie? Acum, sa va platiti prostia si greselile, nu ni le imputati noua, celor care am vrut o Romanie normala si o viata mai buna pe care voi nu ati vrut sa ni le dati! Rusine!
      • 0 (4 voturi)    
        NESUSTENABILULE ... (Marţi, 25 mai 2010, 13:09)

        vanatorul [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

        Sper sa apuci si tu sa iesi la pensie si sa traiesti din firimitura de paine zilnic pe care ti-a recomandat-o PDL-ista ta de Teo Trandafir !! (numele de "Trandafir" i se trage de la carnatul cu acelasi nume ?, ca prea seamana cu el la trup si la suflet !)
        • 0 (2 voturi)    
          Romania este exact asa.... (Marţi, 25 mai 2010, 14:27)

          Rescatorul [anonim] i-a raspuns lui vanatorul

          cum a fost "faurita" de Iliescu si PSD (17 de guvernare din 20), impreuna cu slugile lor din PNL si mass media. Astia sunt vinovati pentru "firimitura" de paine. Precum si pensionarii care il alegeau pe Iliescu cu 80% si pe Geoana. Nu mi-e mila de ei. Mi-e mila de mine,de copii mei si de nepotii mei care nu au si ei sansa sa traiasca intr-o Romanie democrata, moderna si civilizata. Sansa pe care si majoritatea acestor pensionari ne-a refuzat-o.
    • 0 (0 voturi)    
      Si as aduaga eu (Marţi, 25 mai 2010, 15:17)

      ik [anonim] i-a raspuns lui PENSIONARUL

      chiar si pe voi tot noi v-am facut !
  • +6 (12 voturi)    
    Ia zi vladescu: (Marţi, 25 mai 2010, 9:26)

    aghiuta [anonim]

    Da' Romania are atatia bogati cat sa ia de la toti saracii? !
    • -1 (1 vot)    
      da (Marţi, 25 mai 2010, 12:52)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui aghiuta

      da, romania are mai putini bogati decat saraci, deci saracii ar trebui sa contribuie pentru mai binele celor mai putini - bogatii.
      • 0 (0 voturi)    
        mai, sa fie! (Marţi, 25 mai 2010, 16:12)

        mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui mirunamara

        mai, sa fie, cum am luat un minus cu asa comenatiru? ori m-a votat un bogat, ori cineva care nu a inteles ironia.
  • +6 (14 voturi)    
    saracii bogati... (Marţi, 25 mai 2010, 9:27)

    MIhai [anonim]

    Normal ca nu ia de la bogati, astia sunt sponsorii partidelor, doar nu o sa muste mana care il hraneste.
    O sa-l manance aia de viu.
    Abonatii la contractele cu statul ce mai fac?
  • +12 (16 voturi)    
    a se scuti (Marţi, 25 mai 2010, 10:03)

    berenger [utilizator]

    nu e vorba de bogatii care isi merita legal averea, ci de clientela politica adapata de la banul public si pe care actuala guvernare o tine in brate cu voiosie, in timp ce restul romaniei se prabuseste
    • +8 (8 voturi)    
      nu intreba cum au facut primul milion (Marţi, 25 mai 2010, 11:03)

      damian [anonim] i-a raspuns lui berenger

      Mai mult de jumatate din bogatii Romaniei si-au facut averile din privatizari cu cantec si afaceri cu Statul.
      Cred ca ar merita sa puna si ei osul la iesirea din criza, mai mult decat muritorii de rand!
  • +3 (3 voturi)    
    dar astia (Marţi, 25 mai 2010, 10:04)

    nico [anonim]

    dar de la de-alde astia nu se poate lua vreo 75%, ca tot de la stat sunt platiti.
    http://www.monitorulsb.ro/cms/site/m_sb/news/86240.html?cp=2
  • +9 (11 voturi)    
    bogati si hoti (Marţi, 25 mai 2010, 10:06)

    matrix [anonim]

    Pai nu vrem sa ia de la bogati sa dea la saraci, ca nu are functie de haiduc de finante. E ministru de finante, prin urmare, ar putea sa ii opreasca pe bogati sa mai fure de la saraci!!!
  • +11 (11 voturi)    
    partial de acord (Marţi, 25 mai 2010, 10:07)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    doar ca cel mai bine era sa fi dat afara 25% din bugetari in loc de reducerea de salariu. cei buni vor pleca din sistem si vor ramane doar leprele, in urma acestei reduceri. iar doi, ar fi trebuit ca aceasta reducere sa-i afecteze doar pe cei cu peste 1500 ron nu si pe amaratul cu 800 ron.
  • +8 (12 voturi)    
    Serios? (Marţi, 25 mai 2010, 10:08)

    adrian88000 [anonim]

    Ia doneaza tu , Sebastiane ,colectia ta de ceasuri mai intai. Si ia impozitul CORECT la toti borfasii milionari( in euro).Nu uita de penalizarea pentru intarziere!
    Si apoi sa mai vorbim.
  • +6 (12 voturi)    
    Vai de capul tau Vladescule! (Marţi, 25 mai 2010, 10:10)

    Crosheta [utilizator]

    "Pentru ca Romania nu are atatia bogati ca sa dea la toti saracii. Romania nu este suficient de bogata astfel inca sa ofere cetatenilor conditiile de viata pe care Europa le ofera"

    Prin urmare, luam DOAR de la saraci ca sa le dam bogatilor aia putini posibilitatea sa se imbogateasca si mai mult.
    Ma intreb cateodata daca astia se si gandesc cand vorbesc prostii sau numa le iese pe gura porumbelul din cauza ca sunt chiar prosti?
    • +3 (5 voturi)    
      NU LE MAI PASA ! (Marţi, 25 mai 2010, 9:23)

      star [anonim] i-a raspuns lui Crosheta

      Sunt atat de imbuibatzi incat ..nu le mai pasa !
      Si-au transferat banii in occident !
  • -1 (9 voturi)    
    Saracii din Romania au in schimb sa dea la toti bo (Marţi, 25 mai 2010, 10:12)

    Dan MArin [anonim]

    Saracii din Romania au in schimb sa dea la toti bogatii si la toti din pdl psd samd. si punct.
  • 0 (6 voturi)    
    "Proiectul pentru Romania este extrem de ambitios" (Marţi, 25 mai 2010, 10:12)

    lili [anonim]

    Despre ce proiect vorbiti, dle Vladescu, ca nu-mi vine a crede ochisorilor mei ce vad scris si ce citesc. Cand "proiectarati" ceva pentru minunata noastra tara ??!! Si de ce nu ne spuserati si noua de acest "proiect ambitios", nevoie mare ???!!! Asteptam cu mare interes sa aflam CE si CUM despre ambitiosul proiect pentru Romania noastra , sa ne spuneti si noua, sa stim si noi.........
  • +1 (3 voturi)    
    saracii de ei (Marţi, 25 mai 2010, 10:17)

    panfil flecaru [anonim]

    io zic sa avem rabdare, sa se imbogatzeasca mai mutl. sa le dam si posta, si sarea. si platforma continentala. si gazul si electrica si tot ce mai e de dat. sa se imbogatzeasca ca lumea, ca apoi, domnu flecescu va avea de unde sa ia sa dea la saraci.
    saracilor, daca nu le convine, sa plece. sa emigreze.
    vor fi inlocuitzi cu chineji si bone din filipine.
  • -3 (7 voturi)    
    De ce avem nevoie de inegalitate (Marţi, 25 mai 2010, 10:19)

    vladdro [utilizator]

    O tara are nevoie sa diferentieze intre bogati si saraci pentru a ramane competitiva - http://www.goobix.ro/pg/inequality/ .
    • +3 (3 voturi)    
      inegalitate sociala (Marţi, 25 mai 2010, 10:54)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui vladdro

      in teorie ai dreptate.
      dar, rolul statului este sa pastreze un echilibru in distribuirea bogatziei natzionale.
      egalitarizmul nu e bun, da la fel e si oligarhizmul.
      bogatzii din spatziul mioritc nu au facut avere din afaceri cinsitite, nu produc. deci, nu sunt interesatzi sa existe o clasa mijlocie puternica, nu sunt interesatzi ca omul de rand sa aiba ceva cheag. pentru ca ei nu produc nu sunt interesatzi in consum. ei dau tunuri si muta banii un' a intzarcat dracu copiii. si saracul devine tot mai sarac, fara locuri de munca, fara sperantza.
      oligarhii s'au mutat deja afara cu casa. ei mai dau p'acilea la slujba. mai e ceva de ciugulit.
      oligarhii sunt cei care cu douaj' de ani in urma propavaduiau societatea multilateral dezvoltata si inaintarea neabatuta spre comunizm.

      sa traitzi bine !
    • +2 (2 voturi)    
      iar tu? (Marţi, 25 mai 2010, 12:57)

      mirunamara [utilizator] i-a raspuns lui vladdro

      banuiesc ca vorbesti din tabara celor bogati. ei, doar nu degeaba s-a constat de vreme lunga ca "satulul nu crede flamandului". tu chiar crezi ce spui, totusi? la ce doamne iarta-ma foloseste competitivitatea unei tari daca marea majoritate a oamenilor moare de foame? si: poti tu spune ca inegalitatile actuale din romania ajuta tara sa fie competitiva? la ce capitol? coruptie, galceava si bataie de joc? ca daca romania e tara competitiva, eu sunt cuc armenesc.
    • +1 (1 vot)    
      prostii (Marţi, 25 mai 2010, 15:38)

      Nabucco [anonim] i-a raspuns lui vladdro

      E nevoie ca sa fie bine de o clasa de miijloc puternica, nu de inegalitarism. Daca omul de mijloc are cat de cat bani si sanse sa faca ceva fara sa fie jumulit de spagi inainte sa inceapa o afacere, isi foloseste potentialul lui creativ ca sa produca ceva si sa le dea si la ceilalti de lucru. Daca toti banii sunt concentrati in mana a putinor oameni, cum e cazul in Romania, cei care au multi bani nu sunt neaparat interesati sa produca lucruri noi cat mai eficace cu putinta, si au o creativitate destul de mica, fiind putini, si se ocupa doar cu a da tunuri, a obtine cat mai multi bani cu cat mai putin efort(speculatie etc)
      Ei consuma si putin de altfel( mai ales consum de produse locale).Chiar daca tie ti se pare ca ce mult consuma ca are limuzina si casa nu stiu de care in care sunt toate lucrurile cumparate de afara, limuzina lui si poseta Gucci nu au ajutat cu nimic economia Romaniei. Daca omul de rand are bani consuma mai mult(alimente mai de calitate, produse local probabil, haine, etc...) care il fac pe producator (mult mai multe sanse ca producatorul sa fie local) sa ii mearga mai bine, sa angajeze si el la randul lui. Are une fect de bulgare de zapada.Daca iti saracesti clasa de mijloc sau chiar si pensionarii il saracesti si pe producatorul de salam care poate va da afara oameni care vor fi intr-un somaj platit de tine etc.
      Ce fac astia e o eroare crasa pe termen lung.
      Biata babuta de la tara cu spatele indoit de lucrul la CAP cu pensia ei de 5 milioane din care isi ia ulei si zahar trebuie sa plateasca?
      Statul ar trebui sa se asigure ca ea sa traiasca cat de cat decent nu numai din mila ei, si si pentru ca ea sa poata consuma ca tu cel care lucrezi la fabrica de salam sa iti poti pastra postul. E drept ca sunt oameni care au iesit cu pensie "de boala"... dar statistic cat reprezinta ei?
      La fel functionarii care "freaca menta"...
      • 0 (0 voturi)    
        SUA si liberalismul (Marţi, 25 mai 2010, 17:17)

        Nabucco [anonim] i-a raspuns lui Nabucco

        A nu se confunda egalitate relativa si comunism: sa nu uitam ca SUA are cea mai bune economie, dar in SUA s-a pornit, istoric, de la o situatie destul de egalitara: o gramada de europeni relativ saraci (ca cei cu stare buna stateau la casa lor, nu isi luau lumea in cap) plecati acolo care si-au folosit harnicia si inventivitatea facand societatea sa avanseze.Asta a fost forta americii. Nici in Europa pana nu le-au taiat capul nobililor nu a fost nici o avansare deosebita timp de secole.
    • 0 (0 voturi)    
      continuare (Marţi, 25 mai 2010, 17:00)

      Nabucco [anonim] i-a raspuns lui vladdro

      a prpos de articolul tau partea cu "a lua bani de la cei bogaţi si Problema cu este, riscul şi răsplata care trebuie să fie proporţionale si ca dacă elimini cele mai atractive câştiguri, elimini în felul acesta dorinţa oamenilor de a-şi asuma riscuri."

      ideea e ca cei foarte bogati iau de fapt riscuri foarte mici, datorita coruptiei si relatiilor printre altele. risc mare ia doar un individ din clasa medie cu o idee inovanta, care investeste tot ce are ca sa isi puna in functiune ideea si sa faca sa avanseze societatea.
      si a propos de faza cu inegalitatea si bill gates: de bine de rau bill gates plateste salarii la o gramada de oameni si a facut societatea sa avanseze pe baza ideilor lui inovante.
      e bine sa iei de la cei bogati care nu stiu cum si unde sa isi mai investeasca banii sa dai la saraci pentru ca saracii sa isi poata pune in aplicare eventualele idei bune pe care le-ar avea si sa consume pentru ca sa produca altii. problema azi e mai degaba somajul si faptul ca oamenii fac mai putine lucruri decat ar fi in stare din lipsa de bani,din cauza prea marii inegalitati si cum banii sunt concentrati in mana a prea putini care nu stiu ce sa faca cu ei. pe vremea comunismului nu era bine ca statul nu poate fi capabil sa stie sa se ocupe calumea de toate si el gestiona investitiile, azi e la fel deoarece 80% din bani is in mana unora putini care nici ei nu stiu sa faca de toate. Ce e bine e sa nu se sara calul in nici o directie:suficienta inegalitate ca sa fie motivare, dar nu prea multa. Asta ar trebui sa fie grija statului...
  • +3 (7 voturi)    
    intrebare (Marţi, 25 mai 2010, 10:26)

    ailin [anonim]

    vineri s-a anuntat ca au fost comandate 200 de masini ferari peste 200.000.euro.DACA NU SUNT ATITIA BOGATI VREM SI NOI LISTA CU CEI 200 SA VEDEM CINE SI DE UNDE AU BANI ACUM
  • -1 (3 voturi)    
    CARE "PACE" ? (Marţi, 25 mai 2010, 10:27)

    escu [anonim]

    Dl. Vladescu :"sa mentinem pacea" !
    Traducere : sa-i prostim in continuare pe prosti !
    Pai ce "pace" poate sa fie intre un milionar in euro care a furat de a rupt la toate comisiile de privatizare si un pensionar de exemplu !
  • +1 (7 voturi)    
    Ayn Rand (Marţi, 25 mai 2010, 10:37)

    Eusebius [utilizator]

    Ayn Rand "If men want to oppose war, it is statism that they must oppose. So long as they hold the tribal notion that the individual is sacrificial fodder for the collective, that some men have the right to rule others by force, and that some (any) alleged 'good' can justify it--there can be no peace within a nation and no peace among nations."
  • +3 (7 voturi)    
    Rusine (Marţi, 25 mai 2010, 10:41)

    vlad [anonim]

    cata demagogie; rusine, rusine, rusine ................ nu credeam ca se va ajunge vreodata sa fim mintiti in halul asta, chiar atat de prosti ne credeti, sa traiasca ei cu 600 lei pe luna sau cu pensie de 350 lei. Chiar nu le este rusine cand se afiseaza in costume de mii de lei ca sa anunte masuri de austeritate ....... si cu atata seninatate. Rusine .....
  • +1 (3 voturi)    
    PROPUNERE! (Marţi, 25 mai 2010, 10:42)

    Traian Basescu [anonim]

    Propun sa traiasca politicienii cu 200-300 euro/luna timp de un an si sa lase saracii Romaniei in pace!!! Ca din cauza lor au saracit atatia!
  • +4 (8 voturi)    
    aiurea, nu avem (Marţi, 25 mai 2010, 10:42)

    gimini [utilizator]

    De-asta se vinde asa bine Ferrari in Romania. Mai bine spuneti ca nu vreti sa va atingeti de ei si de afacerile lor. Doamne, cu ce a pacatuit poporul asta de are asa nebuni in fruntea lui?!
  • +5 (7 voturi)    
    Cifra (Marţi, 25 mai 2010, 10:43)

    dr. giono [anonim]

    Dl. Vladescu se face ca nu stie de vestea vehiculata pe internet (si care mie mi se pare plauzibila) conform careia paguba totala adusa Statului de 20 de ani de privatizari frauduloase si instrainari de resurse/active este de cca 700 miliarde euro. Aflati acum in bancile din Zuerich si Londra. Si devalizati pe baza de legi. Si deci adio bani.
  • +3 (5 voturi)    
    Halal proiect (Marţi, 25 mai 2010, 10:46)

    Pensionar [anonim]

    Asta-i proiectul tau ambitios: oamenii sa ajunga sa traiasca din ce le zvarle cei cativa imbogatiti prin evaziune fiscala, legi cu dedicatie, tertipuri legislative ...?
  • +3 (5 voturi)    
    revin cu un comentariu (Marţi, 25 mai 2010, 10:52)

    gimini [utilizator]

    Si inca o chestie, de ce marile corporatii au cele mai mari profituri in Romania? Bah romanilor, voi stiti ca Carrefour si-a vandut reteaua din Portugalia din lipsa de coco? Stiti ca 90% din bancile din Romania continua sa fie profitabile in ciuda crizei? Stiti ca Petrom OMV plateste redevente statului la un pret de 22 de dolari pe baril? De ce trebuie micul antreprenor roman sa-i suporte pe nesimtitii astia? De ce nu vrea guvernul sa impuna un impozit progresiv, in trepte, dupa cum urmeaza (de exemplu):

    - 5% din profit pentru afacerile cu cifra de afaceri sub 200 000 de euro
    - 16% pentru cele cu cifra de afaceri 200 001 - 5 000 000 euro
    - 20% pentru cele cu cifra de afaceri peste 5 000 001

    Cifrele sunt doar propuneri, specialistii de la Min. Finantelor ar trebui sa faca simulari si sa descopere cele mai interesante procente. In felul asta s-ar incuraja micile investii, romanii care mai dispun de bani nu i-ar mai tine in banci sau la saltea ci ar avea curaj sa dea drumul la un business, s-ar crea noi locuri de munca si greul impozitarii ar fi dus, cum e si normal, de firmele uriase. ROMANIA NU VA IESI DIN CRIZA PANA CAND GUVERNUL SI OPOZITIA PNL-ista NU INTELEG CAT DE NOCIVA E COTA UNICA!
    • +3 (5 voturi)    
      total de acord, gimini (Marţi, 25 mai 2010, 11:41)

      rozmarin [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Cred ca a venit momentul sa regandim felul cum contribuie fiecare la bugetul public.
      As fi de acord inclusiv cu scaderea TVA-ului la unele produse, gen paine, lapte, oua, legume si fructe romanesti. Fie saracia cat de rea, macar sa aiba omul ce pune pe masa. Macar atat.
    • +1 (3 voturi)    
      re:revin cu un comentariu (Marţi, 25 mai 2010, 11:51)

      ion [anonim] i-a raspuns lui gimini

      Tu chiar crezi ca o companie care are profit de 250 000 de euro, de ex, nu va face tot posibilul sa nu treaca de limita de 200 000? Cine crezi ca e atat de fraier? O cota unica are mult mai multe avantaje decat o impozitare progresiva. Personal consider ca varianta lui Varujan Pambuccian, 5% impozit si 25% tva, ar fi cea mai care ar putea ajuta pe toata lumea.
      • 0 (0 voturi)    
        cifra de afaceri (Marţi, 25 mai 2010, 15:03)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui ion

        omul se referea la cifra de afaceri....nu la profit..aia e greu de disimulat, caci se poate usor verifica daca repsectiva companie emite bonuri fiscale la clienti...
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e nici o problema (Marţi, 25 mai 2010, 15:42)

        Nabucco [anonim] i-a raspuns lui ion

        Nu e nici o problema, daca vrea/poate mai creaza o firma mai mica cu alt nume care face acelasi lucru ca si prima firma si se extinde in felul asta, dar mai multi oameni vor atinge salarii ceva mai mare si va creste deci consumul
        • 0 (0 voturi)    
          ba e o problema (Marţi, 25 mai 2010, 21:58)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Nabucco

          nu cred ca stii ce inseamna sa administrezi o firma. Nu poti aplica aritmetica simpla aici. Ca sa fac o comparatie, o familie de trei persoane intr-un singur apartament mare se administreaza cu mai putin efort fizic si financiar, decat punand fiecare din cele trei persoane in cate o garsoniera.
          • 0 (0 voturi)    
            depinde... (Miercuri, 26 mai 2010, 17:08)

            Nabucco [anonim] i-a raspuns lui eu

            firma in care lucrez face fix chestia pe care am descris-o si nu pare sa se planga de asta. Depinde ce beneficii iti aduce si daca merita osteneala numai ca sa scapi un pic de impozit.
    • 0 (0 voturi)    
      profitul si cifra de afaceri... (Marţi, 25 mai 2010, 21:53)

      eu [anonim] i-a raspuns lui gimini

      ... nu sunt neaparat direct proportionale. O firma mare poate face investitii mari si atunci bye-bye profit pentru o vreme. Cu sistemul descris de tine incurajezi buticurile si descurajezi dezvoltarea si extinderea. Impozitul diferentiat poate functiona intr-o economie stabila si relativ solida, dar e defavorabil uneia in formare. Parerea mea, vorba clasicilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Sugestie de reducere a costurilor (Marţi, 25 mai 2010, 11:23)

    Klaus_CT [utilizator]

    Asa este! Bogatii nu au atatia bani in Romania pentru a pute afi solidari cu cei mai putin avuti. Dar... am o sugestie pentru cei din ministere. Cred ca ar fi ok sa va reduceti drastic cheltuielile adiministrative pentru a da un bun exemplu intregii populatii. Cred ca ar fi super ok ca domnii ministrii sa isi vanda prin licitatie publica autoturismele de lux si sa achizitioneze masini economice de genul Dacia Sandero/Logan; Volkswagen Polo; Ford Fiesta; Opel Corsa. Dar pentru a da un excelent exemplu de solidaritate cu industria locala auto ar trebui sa achizitioneze Dacia! In al doilea rand ar fi extraordinar ca acesti domni ministri sa renunte nu numai la 25% din salariul lor, ci mai mult... sa faca efectiv ceva si de ce nu, sa munceasca si in weekend pentru recuperarea cat mai urgenta a celor 20 de ani trecuti de la revolutie, ani in care s-au si-au dovedit incompetenta abosolut toate partidele ce au guvernat Romania. De asemenea, pentru linistea familiilor lor ii propun domnului Vladescu sa isi treaca in somaj intreaga familie sau sa o scoata la pensie si sa traiasca pe"carca" statului cu acei bani. Si in ultimul rand... cu asta am ramas in Romania, cu ironia ce o putem indrepta impotriva acestor incompetenti corupti si mincinosi...
  • +1 (3 voturi)    
    LEGEA 18 - RELOADED (Marţi, 25 mai 2010, 11:24)

    ion [anonim]

    de ce nu se aplica legea 18 ca pe vremea raposatului ???? sa-i ia pe toti si sa vada ce averi aveau in 1989 si sa faca dovada dobandirii licite a super averilor de acum ... care nu poate,sa-i fie confiscata.......si uite cum am avea o groaza de bani la bugetul de stat ... dar atat astia ce conduc acum tara,cat si otrava rosie comunista de dupa 89 cat si tapul constantinescu nu vor sa faca nimic ... toti sunt niste excorci si noi platim magariile lor !!!! SA LE FIE RUSINE TUTUROR !!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      He he he ! (Marţi, 25 mai 2010, 11:43)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui ion

      @ Nu degeaba cerea.Patricianul armistitiu pentru 18 miliarde Eu din banci straine ai PNAL-istilor.Ce sa confiste legea 18 mizilicuri? Facem cale la 'jda mii de finantisti sa fie globtroteri internationali sa caute leul Romanesc in carul mafiei financiare? DDD
    • 0 (0 voturi)    
      potzi avea si legea 2018, ca tot dejaba (Marţi, 25 mai 2010, 19:52)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui ion

      sa crezi matale ca legea 18 era aplicata la vremea ei in mod orbeste, ca doamna cu balantza ar fi legata la ochi. legea era pentru unii.
      altzii au apucat lovirutzia cu salteaua plina. totzi au avut tamare unde si'au ascuns averile pe care le'au schimbat in dolari si bunuri imobiliare imediat dupa.
      sa crezi matale ca angelo miculescu, socrul lui bombo, era cautat la oo. sau ion teleaga, bobu. cum itzi explici ca fii, ginerii si nepotzi au azi averi ?
      azi legea se aplica la mosul cu tzarusul mutat si la ala de'a sterpelit o paine ca valjean.
  • +1 (3 voturi)    
    Acolo unde muntii se bat in capete ! (Marţi, 25 mai 2010, 11:29)

    Danut D Deleanu [utilizator]

    @ Bre,bre,bre! Atunci cu taranii ce aveti bre? Daca de la impozitul de 1 leu/ha s-a trecut la 400-850/ha ca in 2.010 sa se majoreze cu 20%. La seceta nu se anuleaza impozitul.De ce?Nu va contraziceti? Unde sunt cele peste 2.ooo.oooha nelucrate in an agricol ploios ce scoatea tara din colaps.Mureau animalele pe camp de foame si sete.Maria Sa Stefan pedepsea cu palosul conducatorii de obsti ce nu aveau un islaz,un iaz,o moara,o biserica,o scoala si drumuri de acces.Traim in Absurdistan.Scoala intr-un sat fara copii facuta cu fonduri Europene.Vom face azil zic bugetarii din fruntea primariei.Mai binecasa de nebuni! Comune cu apa trasa la curti unde localnicii renunta dupa cateva facturi.Se reantorc la fantani cu contaminari masive de azotati si azotiti cu o crestere alarmanta la mortalitate infantila de noi nascuti.Poate au "sirviciile "date ca romanul s-a clonat cu gandacii de bucatarierezistenti la arme nucleare.Mafia politico-juridico- financiar-interlopa face "legea"in Romania si nu numai !Nu este incopetenta ci sabotaj.DDD
  • 0 (2 voturi)    
    Afaceri interaţionale egal cu (Marţi, 25 mai 2010, 12:30)

    Amycommunicationscom [anonim]

    ..dar de procedura tehnică de afaceri numită 'după faptă şi răsplată' ai auzit, 'berbecule'+
  • +2 (4 voturi)    
    VLADESCULE, DE CE MINTI ? (Marţi, 25 mai 2010, 12:31)

    vanatorul [utilizator]

    Deci, recunosti public faptul ca, datorita voua, in Romania a disparut clasa de mijloc si au ramas numai bogatii si saracii ?! Care sunt bogatii si care sunt saracii ? Dupa mintea ta, bogatii sunt toti cei care au bani, indiferent pe ce cai i-au procurat ? De ce nu faci distinctia obligatorie intre cei care si-au obtinut veniturile pe cai cinstite si cei care au furat ? Un Guvern corect care nu ar fi complicele hotilor asemeni voua, ar declansa de indata tragerea la raspundere penala a tuturor celor care au saracit Romania si le-ar pune sechestru pe averile obtinute pe cai nelegale in scopul confiscarii lor ! Cum va respectati voi sintagma de partid asa zis "democrat" care semnifica suveranitatea poporului ? Stiai asta ? Ati inclus printre saracii pe care ar trebui sa-i ajutati si pe pensionarii care au cotizat mai bine de 50 de ani la fondul de pensii devenit invizibil datorita voua iar acum ii transformati in cersetori ?! Stii ca prin Constitutie voi, asa zisii "guvernanti" aveti indatorirea asigurarii tuturor cetatenilor un nivel de viata decent si asigurarile sociale necesare ? In conditii de normalitate ar trebui sa fiti deferiti cu totii justitiei / si voi si bogatii pe care i-ati infintat - pentru uzurparea economiei nationale si abuz in serviciu impotriva intereselor publice, in forma agravanta !! Citeste putina istorie si afla cum au rezolvat o stare de fapt similara parizienii in anul 1789 !! Rugati-va la dracul, ca numai pe el l-ati slujit pana acum cu credinta !!
  • +1 (3 voturi)    
    Reyolvarea problemei matematice a lu= Vl[descu (Marţi, 25 mai 2010, 12:39)

    Amzcommunicationscom [anonim]

    Dar de procedura internaţională 'După faptă şi răsplată' ai auzit, handicapatule-berbecule??
    De cînd conduc fetiţele şi berbecii şi ţiganii lu' Geoană et compania lui de 'avocate' şi misse(inclus aici EBA, R.Anastase, domnu' Liiceanu-Cărtărescu-Patapievici-Pleşu-cel-Bătrîn, Videanu, Boc, Tăriceanu, Udrea, moldovencele, popii, copiii lu'Geoană şi Vanghelie et compania, s-a ales prafu' de intelect şi de valorile recunoscute ale romînilor.
    Ou sont les neiges d'antant zicea Villon pe vremuri??
    Şi de ce mă rog Herta Muller a primit Premiul Nobel pt. Literatură ca şi Orhan Pamuk, în anul 2006?
  • 0 (0 voturi)    
    Ca sa vezi (Marţi, 25 mai 2010, 14:08)

    A.Dragos [anonim]

    Mie imi place ca omu asta e corect in ceea ce zice,ca ei baietii bogati sunt destul de putini in comparatie cu restul proletariatului.
    Da sincer acum,nu cred ca s-ar supara nimeni daca ar acoperi 80% din cei saraci cu parti din averile celor bogati.
    Chiar si daca ar acoperi doar cu 50% populatia.Chiar si cu 10%.
    Atata timp cat noi nui mai vedem in masini de lux,vile de lux c**** de lux,tot ce vor muschii lor de lux.parca imi merge si mie mai bine.

    P.S.:Declaratia in sine e de o idiotenie crancena "Nu dam bani de la noi ca si asa nui acoperim pe toti,si noi vrem sa facem o treaba buna la urma urmei"
  • 0 (0 voturi)    
    Morti lor de prosti (Marţi, 25 mai 2010, 14:08)

    Paul [anonim]

    Pai nu-s asa multi,dar aia care sunt au sa deie la o tara intreaga.Ca oricum i-ati castigat prin hotie. Bagamias pl in voi de tigani notorii.
  • 0 (0 voturi)    
    D-le Vladescu (Marţi, 25 mai 2010, 14:33)

    karenina [anonim]

    Cu cine credeti ca vorbiti? Aveti cumva orbul gainilor? Numai surplusul pe care l-ati facut din furaciuni si tot ajung de pensii cativa ani de acum incolo. Mai puneti la socoteala salariile bugetare nesimtite si pensiile nesimtite si va ajung banii Dle Vladescu si pentru investitii "simtite", precum spitale si invatamant. Banii de la "autostrazi" unde sunt?
    Si ca veni vorba, nu este deloc de neimaginat cum ati putea voi sa ajutati mediul privat. Doar ati mai facut-o si pana acum. Mai mariti niste taxe si implicit mai micsorati niste locuri de munca.
    Cum spune si Biblia, ceea ce dai primesti inzecit.

    Intrebare: Va este frica de ANI, D-le Vadescu?...
  • 0 (0 voturi)    
    Am inteles in sfirsit strategia guvernului (Marţi, 25 mai 2010, 14:42)

    ik [anonim]

    adica ne trebuie mai multi bogati si abia apoi putem sa le cerem sa ajute saracii. Ok, nimic mai simplu, sa inmultim afacerile oneroase cu statul si privatizarile frauduloase, falimentele bancilor de stat, jocurile piramidale, etc.
    PS: vreau sa particip si eu, oferte pe mail, va rog
  • 0 (0 voturi)    
    nu taierii pensilor pe baza de contributie (Marţi, 25 mai 2010, 15:57)

    doru [anonim]

    nu este corect si moral sa se taie din pensile calculate pe baza de contributie. Celelalte pensii sunt si asa imorale atat cea minima cat si cele ale magistratiilor, avocatiilor, parlamentarilor etc adica acelea stabilite pe baza a 85% din ultimul venit. Cea minima a fost necesara pentru a aduce la putere pe cei ce nu apreciaza valoarea si corectitudinea.
  • 0 (0 voturi)    
    hotii trebuie protejati (Marţi, 25 mai 2010, 16:16)

    res [anonim]

    in loc sa se ia de la hoti ce au furat si ce vor mai fura e mai bine pentru ei sa plateasca fraierii (pulimea), ca "ei E smecheri"
    • 0 (0 voturi)    
      Pt. toti indignatii (Marţi, 25 mai 2010, 21:19)

      Me [anonim] i-a raspuns lui res

      Ma baieti,
      Sigur ca sa iei din pensiile oamenilor batrani carora nu le-ajung banii nici de compensate, e cam dur.

      Sigur ca daca scazi salariile tuturor bugetarilor cu 25% risti sa ramai si fara aia 1% competenti care prin tot felul de artificii castigau un salariu decent si care ar castiga cel putin aceeiasi bani si in domeniul privat.Si daca n-o sa-i mai avem nici p-astia s-ar putea s-o luam mult mai rau la vale!

      Inteleg ca lumea are ce-are cu miliardarii de carton. Da' cu ai de lucreaza la privat pe salarii "nesimtite" aveti ceva?

      Tot o dam p-aia cu cota unica ce trebuie marita!
      S-a-ntrebat cineva la cat ajunge cheltuiala unui patron care da salarii "nesimtite" pt. ca "imbuibatii" care castiga 60 sau 100 de milioane sa-i aiba in buzunar? Si cat il costa asta pe un patron vest european?
      Si chiar credeti ca aia care castiga aici 100 de milioane vor mai ramane daca ii va impozita cineva cu sa zicem 40%?
      Nu cumva solutia este reforma totala a aparatului bugetar prin concedierea a jumatate dintre cei care freaca menta?
      Ar mai fi multe de zis da zau c-am treaba!
  • +1 (1 vot)    
    Care "proiect pentru Romania" ??!!! (Marţi, 25 mai 2010, 17:32)

    lili [anonim]

    Ce proiect asa ambitios ati copt, in tava sau pe grill, cum il facurati, Dle Vladescu??!! Spuneti-ne si noua, sa-l stie poporul neinformat si avid de a sti ce mai coace guvernul nostru in vremurile astea incinse, ca deh, tot vine vara si va fi canicula mare, vara incinsa rau de tot !!!!
  • +1 (1 vot)    
    solutia (Marţi, 25 mai 2010, 18:39)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    1. reconsiderarea pensionarilor din 1990 incoace
    2. analiza modului necinstit in care s-au facut privatizarile si disponiblizarile
    3. verificarea ajutoarelor de handicapat
    4. verificarea celor care iau pensie si lucreaza in strainatate
    5. reducerea salariilor si pensiilor nesimtite
    6. verificarea pensionarilor pe caz de boala
    etc.
    D-l Ministru este fara caracter ! Capitalistii de carton au fost creeati de sistemul politic necinstit din 1989 pana in prezent !
  • +1 (1 vot)    
    Pai (Marţi, 25 mai 2010, 22:48)

    HESS [anonim]

    La englezi politicienii vor merge in curand la ,,slujba,, ori cu masiniile proprii ori cu mijloacele de transport in comun.La spanioli de la primari la politicieni se taie din salar intre 10-12-15 la suta.Iar pensiile nici decum scazute.Inghetate.S-ar putea sa reduca si din parcul de masini ale politicieniilor .Ungurii vor reduce numarul parlamentariilor.
  • +1 (1 vot)    
    'ai sa va remorkez! :) (Miercuri, 26 mai 2010, 0:07)

    Kami [anonim]

    Pana cand politrucii astia -care sunt PROBLEMA !-nu vor intelege ca tot ei tre'sa fie solutia corecta, o sa avem aceleasi dezbateri isterice cu nervii iritati. Mai e un aspect motivational pt EI: istoric, traditional si folcloric, romanul e omul solutiei radicale. Tomaalimos a ucis lifta pagana cu ultimile puteri, haiducii trageau raiduri finale tip 'kamikaze vs all', toti domnitorii care au castigat fro' lupta au facut-o pe ultima suta de metri si cu ultimele scantei de fortza. Daca nu-si intra in fagas, ficiorii astia ar trebui sa fie atenti 75% din timpul de expunere publica/privata, ca nu stii de unde sare frun shooter-bugetar sau privat.
  • 0 (0 voturi)    
    un raspuns cretin ca si fatza lui (Miercuri, 26 mai 2010, 12:23)

    tiberiu [anonim]

    Cum sa ia de la bogati si sa dea saracilor cand si el si familia lui sunt in aceeasi oala? Sa ia de la familia lui imbogatita in perioada asta? Sunt sute de mii de porci foarte bogati si nesimtiti in Romania si cu salariile lor de ordinari ar putea plati saracii si datoriile. Ce scarba mi-e de bogatasii astia parveniti care isi bat joc de popor. Si nici unul n-a furat. Ei sunt niste sfinti. De 20 de ani incoace tot fura de la FMI si de la gura amaratilor. Niste javre imputite care au avut bafta sa linga in c..... pe cine trebuie si sa ajunga in functii care sa le permita sa fure cat mai mult.
    Ar trebui sa ne strangem toti 16 milioane de amarati si sa vomitam cu totii in fatza scarilor si usilor de la Parlament si Senat. Acolo e coruptia cea mai mare si apoi la prefecti, consilieri, primari etc.
  • 0 (0 voturi)    
    averile bogatilor la saraci? ce zici tu prostule ? (Joi, 27 mai 2010, 0:17)

    lili [anonim]

    pastele matii, tu esti ministrul finantelor? hoit comunist.
    SOLUTIA: CONFISCAREA AVERILOR POLITRUCILOR ASTA ESTE SOLUTIA.
    Voi va dati tari in tara asta? Sunteti niste bieti cersetori si hoti la drumul mare: POLITRUCII. Nu aveti ce cauta la fraiele tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    esti un derbedeu si hoit (Joi, 27 mai 2010, 0:23)

    lili [anonim]

    Chiar cu 10% din averile voastre care provin din furtisagurile de la institutii si tot ne-am putea sa punem economia pe picioare.
    Scarbosule!! Handicapatule! Dupa asta ce ai sa faci? Ai sa te ascunzi?