Nicolae Cinteza: O banca din sistem se afla intr-o situatie riscanta la sfarsitul lui 2009

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 14:01 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(27 Mai 2010) PDF, 4MB
O banca din sistemul bancar romanesc se afla intr-o situatie riscanta din punct de vedere prudential la sfarsitul anului trecut, aceasta avand active de calitate slaba si un capital mic in functie de riscurile asumate, potrivit lui Nicolae Cinteza, directorul directiei de supraveghere din BNR. De asemenea, alte patru banci se aflau intr-o pozitie vulnerabila.

Pozitia celor cinci banci a fost determinata pe baza "efectului de parghie", care este raportul dintre capitalurile proprii si volumul activelor detinute.

Nicolae Cinteza a precizat ca nivelul acestui indicator pentru banca aflata in situatie riscanta era de 3,98%, sub nivelul adecvat de 4%, iar in cazul celorlalte banci acest indicator era de sub 5%.

Oficialul BNR a spus ca celor cinci banci li s-a cerut sa isi majoreze capitalul, iar in primul trimestru al acestui an au operat majorari de capital de doua miliarde de lei.

"La sfarsitul lunii martie, absolut toate bancile romanesti se gasesc in pozitie ideala, dupa ce am solicitat majorarea capitalurilor", a declarat Nicolae Cinteza.

El a mai spus ca la nivelul sistemului bancar romanesc, raportul dintre capitalurile proprii si volumul activelor bancare detinute este de aproape 8%, adica de doua ori mai mare decat nivelul minim admis.

In analiza gradului de capitalizare a unei banci comerciale se utilizeaza trei indicatori: solvabilitatea, efectul de parghie (leverage ratio) si rata capitalului propriu. Cei trei indicatori se refera la raportul dintre fondurile proprii (fonduri proprii de nivel 1, care cuprind preponderent capitalul propriu si fondurile proprii de nivel 2, care cuprind preponderent imprumuturile subordonate) si activele bancii (la valoare medie sau ponderate la risc).

Rata solvabilitatii reprezinta ponderea fondurilor proprii totale (fonduri proprii de nivel 1 si fondurile proprii de nivel 2) in activele ponderate la risc. Efectul de parghie reprezinta ponderea fondurilor proprii de nivel 1 in activele la valoare medie, iar rata capitalului propriu reprezinta ponderea fondurilor proprii de nivel unu in activele la valoare medie, iar rata capitalului propriu reprezinta ponderea fondurilor proprii de nivel 1 in activele ponderate la risc.

Ponderarea la risc a activelor se face in functie de natura acestora. De exemplu, pentru plasamentele in titluri de stat riscul este 0, in timp ce creditele acordate diferitelor categorii de clienti trebuie ponderate cu riscul aferent fiecarui credit in parte.

Activele la valoare medie se calculeaza prin adunarea valorii activelor la sfarsitul fiecarei luni si impartirea rezultatului la numarul de luni pentru care se face calculul.

In ceea ce priveste nivelul optim al indicatorilor, pentru a avea o capitalizare adecvata a sistemului bancar, la nivel international exista o pozitie comuna doar in ceea ce priveste rata solvabilitatii, care nu trebuie sa scada sub 8 la suta. De altfel, bancile comerciale din Romania si-au luat angajamentul sa nu scada acest indicator sub 10%.

Pentru indicatorul „efect de parghie” abordarile sunt diferite. Spre exemplu in Statele Unite un nivel de peste 5,5% este considerat adecvat, in timp ce in Austria acest nivel trebuie sa fie peste 6%.


Citeste mai multe despre   










5773 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Supraveghere (Joi, 27 mai 2010, 14:09)

    cobra [anonim]

    Asta înseamnă că funcţia de supraveghere a BNR funcţionează.
    • +1 (1 vot)    
      Vrei sa zici manipularea (Joi, 27 mai 2010, 15:54)

      flavian [utilizator] i-a raspuns lui cobra

      Ca si in privinta garantarii care acopera doar 1% din totalul depozitelor.

      Dar hai mai bine sa incercam niste nominalizari, daca tot vorbim de transparenta.

      De Volksbank am tot vorbit noi pe aici. La cat de campioni au fost in perioada creditarilor, cred ca si BRD ar putea candida lejer.

      Restul locurilor le putem imparti echitabil intre greci si austrieci. Un BCR, BancPost sau Alpha imi vin in cap la prima strigare.
      • +1 (1 vot)    
        Volksbank (Joi, 27 mai 2010, 18:36)

        Vali. [anonim] i-a raspuns lui flavian

        eu cred ca e Volksbank.... ei au facut o mare majorare de capital in perioada ianuarie-februarie 2010 ... se potrivesc cel mai mult profilului descris
      • 0 (0 voturi)    
        Si eu tot la BancPost sau B Carpatica (Joi, 27 mai 2010, 23:02)

        Creator [utilizator] i-a raspuns lui flavian

        M-am gandit.
        La BRD i-a trecut glontul acum 1 an.Acum a scapat.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 27 mai 2010, 14:36)

    tirolez [utilizator]

    bine ca spune acum, cine stie ce se mai intampla in momentul de fata si aflam peste vreo 5 ani.
    nu zic ca e o solutie sa induci panica dar daca tot s-a rezolvat putea sa taca sau sa spuna ca totul e ok, mari detalii oricum nu a dat.
  • 0 (0 voturi)    
    majorarea (Joi, 27 mai 2010, 15:28)

    eu [anonim]

    cu 2 miliarde de lei cum a fost facuta? de unde au avut fonduri bancile pentru aceasta majorare, daca erau asa de expuse? care a fost ajutorul BNR?
    • 0 (0 voturi)    
      re:majorarea (Joi, 27 mai 2010, 15:43)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui eu

      majorarile de capital au venit de la bancile mama. bnr-ul nu ajuta in mod special bancile, ci le "explica" ce masuri au de luat in anumite situatii.
    • -1 (1 vot)    
      bnr (Joi, 27 mai 2010, 15:44)

      bancherul [anonim] i-a raspuns lui eu

      le-a redus RMO-ul. Asa au facut rost de bani.
  • +1 (3 voturi)    
    de ce ? (Joi, 27 mai 2010, 15:40)

    Eu.Gen [anonim]

    De ce nu se dau si numele Bancilor? Unde e transparenta? Unde este informarea reala a consumatorului?
    Ce dracu se intampla in Romania asta? Toata lumea spune ceva, dar de fapt, nu spune nimic !
    • 0 (0 voturi)    
      Nu au voie sa spuna ! (Joi, 27 mai 2010, 16:31)

      Lucia [anonim] i-a raspuns lui Eu.Gen

      deoarece si-ar retrage oamenii banii si atunci pa si pu...si poate au sanse de redresare ! Despre ce transparenta vorbesti? uita-te pe site-ul MF !
  • 0 (0 voturi)    
    era un expat CEO! (Joi, 27 mai 2010, 16:27)

    altul [anonim]

    de banca care spunea ca doarme linistit desi are expunere de 95% pe real estate...(iarasi imi vine in minte radu furnica cu ai lui 3%)
    intretimp a plecat si banca cred ca si-a majorat si capitalul semnificativ - s-a apreciat si RON binisor in acea zi.
    iar celelalte 4 - probabil cele ce si-au majorat capitalul in aceasta perioada dupa cum se aminteste (diversitate din mai multe tari UE)
  • +1 (1 vot)    
    cui bono? (Joi, 27 mai 2010, 19:00)

    goe [anonim]

    Care este sensul acestei comunicari? Am inteles ca acest domn taie si spanzura prin banci. Foarte bine. Dar am impresia ca acelasi domn a inceput sa vorbeasca in plus ca sa para mai interesant, ceea ce nu e deloc in regula.