Florin Georgescu: Structura investitiilor straine din 2004-2008 a dus la o crestere economica nesustenabila

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 27 mai 2010, 14:44 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(27 Mai 2010) PDF, 6MB
Doua treimi din investitiile straine directe realizate in perioada 2004-2008 au fost directionate catre sectoare care au dus la conturarea unui model nesustenabil de crestere economica, a declarat Florin Georgescu, prim-viceguverantorul BNR. El a mentionat investitiile realizate in sectoare ca intermedierea financiara si de asigurari, constructii si tranzactii imobiliare si comert.

"Structura investitiilor nu a fost cea mai potrivita pentru noi, ci pentru investitorul strain pentru ca el urmareste profitul. Noi, ca beneficiari ai investitiilor, urmarim crearea unor unitati noi si localizarea acestora in sectoare aducatoare de valoare adaugata mare", a declarat oficialul BNR.

Florin Georgescu a precizat ca 30% din investitii au fost indreptate catre industrie si 3% catre sectorul tehnologiei informatiei si comunicatii, sectoare cu valoare adaugata mare.

Potrivit datelor BNR, in perioada 2004-2008, investitiile straine directe s-au ridicat la 36,25 miliarde de euro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1574 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    crestere economica minus (Joi, 27 mai 2010, 14:48)

    imobiliarix [anonim]

    De ce nu a luat nimeni atitudine, si aici ma refer la marii analisti economici, oameni politici, bancheri, oameni care au stiut acest lucru?
    • 0 (0 voturi)    
      de prosti in primul rand...(analist=onanist) (Joi, 27 mai 2010, 16:17)

      un economist cu logica [anonim] i-a raspuns lui imobiliarix

      si pt ca atat au vrut mogulii presei sa se stie.. "ca economia duduie..." crezi ca era greu sa spuna cineva ca trebuie sa se bage bani in afaceri care sa aduca venituri din export de bunuri si servicii si nu doar in intermedieri in interiorul tarii pe carca romanilor ?
      astfel am asistat in ultimii ani la un gigantic transfer din masa monetara din buzunarul romanilor in buzunarul strainilor care ne sufoca cu intermedieri financiare si supermarketuri a orice colt...
    • 0 (0 voturi)    
      Si ce atitudine v oiai matale sa ia? (Vineri, 28 mai 2010, 12:44)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui imobiliarix

      Sa-i dea afara din tara pe aia care veneau sa investeasca in sectoare cu valoare adaugata mica?

      Sau matale "ai luat atitudine" doar ca sa te afli in treaba?

      In mod esential, nu prea ai cum sa le dictezi investitorilor straini in ce sa-si bage banii. Eventual ai cum sa le facilitezi investitiile in anumite ramuri, prin stimulente fiscale.

      In alta ordine de idei, io nu cred ca doar preferintele investitorilor pt. facut profit la ei acasa, din revanzare (de ex. lohn in loc de productie), ci mai ales caracteristicile de infrastructura si forta de munca au fost cele care au determinat structura investitiilor straine.

      In IT de ani buni proportia de absolventi care chiar pricep ceva din ce ar trebui sa faca e foarte joasa - atat de joasa incat nu mai poate scadea. Nivelul de pregatire al alora care inca pricep ceva e de asemenea scazut. Asta e mai degraba cauza scaderii investitiilor straine in IT.

      In schimb, in industrie, cu tehnologii moderne, omul e in multe cazuri doar o maimuta care tre' sa apese butonul verde cand se aprinde beculetul rosu, sau sa puna in cutii ce scoate masina pe banda, sau chiar mai simplu, doar sa urce cutiile in masina. Dobitoci de calibrul asta se mai gasesc, si in mod cert mai ieftin decat in occident. Asa ca in industrie inca au mai venit investitii.

      Daca vrem sa avem o economie atractiva pt. investitii straine in ramuri cu valoare adaugata mare, tre' sa creem infrastructura educationala si sociala corespunzatoare. Cand o sa iesi din facultate toba de cunostinte care chiar sunt utile, si n-o sa-ti vina greu sa faci naveta cu trenul de la Fagaras la Brasov sau de la Jimbolia la Timisoara, probabil ca o sa inceapa din nou sa vina si investitori in IT.
  • 0 (0 voturi)    
    L-am avut profesor... (Joi, 27 mai 2010, 15:20)

    Adrian [anonim]

    ... pe Florin Georgescu la ASE. Este un comunist ordinar, citea din caiete ceea ce vroia să ne predea, se culca cu o colegă, căreia i-a facilitat un post călduţ la o bancă. După luptă mulţi viteji s-arată. De ce nu ne spune ce se va întâmpla exact de aici înainte? Că aşa să povestesc ce s-a întâmplat până acum pot şi eu. Părerea mea este că domul Florin Georgescu ar face bine să se abţină de la comentarii pentru că nu este printre economiştii de vază ai ţării (oricum, economiştii noştrii de vază care mai apar la TV sunt de mâna a 5-a).
    Românii ar trebui să înţeleagă următoarele:
    1. Toţi trebuie să-şi asume că fac parte dintr-un sistem şi să-şi plătească taxele şi impozitele;
    2. Trebuie să îşi schimbe mentalitatea şi să înteleagă că dacă vrem să ne dezvoltăm este nevoie de politici clare de dreapta pentru următorii 30 de ani.
    3. România trebuie să-şi dezvolte infrastructura şi să adopte soluţiile destul de noi dar dovedite fiabile în parteneriat public-privat
    4. România trebuie să-şi aduncă înapoi tinerii de calitate plecaţi în afară la studiu,
    5. România trebuie să apeleze la manageri străini pentru a pune pe picioare diversele instituţii sau servicii (sănătate, învăţământ, origanizarea aparatului de stat).
    6. Să se uite mai puţin la TV.
    • 0 (0 voturi)    
      @Adrian (Joi, 27 mai 2010, 14:39)

      imobiliarix [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Supercomentariu.
      PS; stia tabla inmultirii?(comisioanelor)
    • 0 (0 voturi)    
      Salarii de dreapta înseamnă (Joi, 27 mai 2010, 15:47)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      cam de 3-4 ori mai mult decât media la cei cu studii superioare si competențe dovedite. Nu există nevoie de așa ceva în IMM-urile românești, poate în China.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Joi, 27 mai 2010, 21:00)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Ai dreptate , numai ca nimic din toate aste nu se vor face,nu aduc profit celor ce au pus mana pe putere,fie ca sunt de dreapta fie fals de stinga.
      Tara asta e pierduta,nimic nu mai conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    macroeconomistul FG (Joi, 27 mai 2010, 18:02)

    radu korne [anonim]

    FG vrea sa devina Prim Ministru ? Este VG la BNR ? Uluitor. De asta suntem cum suntem. Cei ce ne conduc sunt analfabati in propria lor meserie. Cum e posibil sa debitezi o enormitate ca "investitori si-au cautat propriul profit" in sec 21, in o tara membra a UE cu pretentii de economie de piata. Pe urma chestia din substrat ca ar trebui sa regularizam investitiile si scetoarele in care s einvesteste. WOW ! Dl. Isareascu cred ca este incantat de scoala economica ce se dezvolta la BNR. Se poata traduce articolul si trimite la The Economis ? Dupa Strauss-Kahn asta e o lata chestie dura de tot