De ce avem servicii bancare scumpe? O explicatie

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 20:04 Economie | Finanţe & Bănci

De multe ori poate v-ati intrebat de ce sunt scumpe serviciile bancare sau de ce sunt atatea comisioane si taxe din momentul in care ati intrat intr-o banca. In premiera cred, iata cum arata un contract colectiv de munca la o institutie de credit locala. Este o banca romaneasca cu capital strain. Contractul de mai jos era valabil inainte de izbucnirea crizei. Nu am trecut anexele, care prevad ca anumite persoane erau indreptatite lunar sa primeasca periute de unghii, sapunuri samd, scrie Dan Popa pe blogul sau.

Inainte de a citi pe larg, iata cateva prevederi in avantajul angajatilor bancii, dar ale caror costuri urmau sa fie scoase de undeva, pentru ca banca sa raporteze profituri. Daca angajatului i se desfacea contractul de munca si nu din vina lui, “banca va acorda  o compensatie  al carui cuantum este egal cu: a) 7 salarii de baza lunare pentru cei cu o vechime intre  1 an si 3 ani ; b) 10 salarii de baza lunare pentru cei cu o vechime intre 3 ani si 6 ani ; c) 15 salarii de baza lunare pentru cei cu o vechime intre  6 ani si 10 ani ; d) 20 salarii de baza lunare pentru cei cu o vechime in … de peste 10 de ani.

Citeste continuarea si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2906 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Politica desantata (Vineri, 28 mai 2010, 19:45)

    Licuriciul [anonim]

    Avem comisioane bancare nesimtite, salarii de bancheri asisderea, sedii de banci opulente si nenumarate.
    S-au dat credite doar cu buletinul si fara cap, acum platim gaurile acestora. Cineva e totusi vinovat pentru asta, poate pe la BNR pe acolo?
  • +1 (5 voturi)    
    Vechime (Vineri, 28 mai 2010, 20:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Peste 15 de ani vechime = 30 salarii
    Peste 20 de ani vechime = 40 salarii
    Peste 30 de ani vechime = O blonda de 18 ani.
  • 0 (2 voturi)    
    bancile (Vineri, 28 mai 2010, 20:49)

    sery [anonim]

    sint nebuni la cap astia de la banci impreuna cu aia de le au dat voie sa puna atitea comisioane cred ca nicaieri in ue nu sint atit de mari comisioane si multe,bancile din Rominia au nevoie de comisioane mari ca sa-si faca ,super cladiri,in Spania bancile au sediile la parterele blocurilor nu se fac cladiri separate ca la noi,am spus-o si o repet degeaba avem europarlamentari si ia poala cu bani ca ei nu vor sa faca ce fac tarile celelalte,sau daca eu am un credit si in acelasi timp imi intra si bani in cont de ce banca respectiva nu isi ia din bani rata aferenta cum se procedeaza in Spania,in Rominia daca imi plateste o alta persoana rata la banca plateste un comision de 1 eoro de ce ,mai hotilor de la bcr nicaieri in lume nu se plateste comision la plata creditelor faceti voi legile voastre este normal in ROMINIA toti sint stat in stat.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai fost la capsuni? (Vineri, 28 mai 2010, 22:29)

      Raspuns [anonim] i-a raspuns lui sery

      Cred ca in Spania ai fost la cules capsuni in vreun satuc de ai vazut doar banci la parterul blocului. Si la noi bancile au unitati la parterul multor blocuri.
  • +1 (1 vot)    
    fiindca... (Vineri, 28 mai 2010, 20:50)

    mihai [anonim]

    am avut guverne care nu au facut nimic in sensul de a limita comisioanele si dobanzile aducatoare de profit pentru banci si in criza....guverne formate tot din oameni, dar oameni pt.care bancile sigur au fost mai ,,amabile,, in negocierile purtate... si mai este si ,,patriotul,, isarescu vesnic la bnr, pe care personal nu-l inteleg ale cui interese le apara, ca pe al meu nu in mod cert
    • 0 (0 voturi)    
      fiindca.. (Vineri, 28 mai 2010, 23:34)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      De ce avem servicii bancare scumpe? Pentru ca exista suficienti fazani care le cumpara!
      • 0 (0 voturi)    
        de ce sunt fazani? (Marţi, 1 iunie 2010, 14:31)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui pehash

        ...pentru8 ca toate contractele (fara exceptie, poate pentru politicieni, politisti) sunt camataresti. nu ai de unde alege. aaa...un alt motiv ar fi ca exista postaci ca tine, pehash, care pupa bancile in usa din spate
  • +1 (1 vot)    
    ptr ilegal (Vineri, 28 mai 2010, 21:00)

    ary [anonim]

    sa mori tu ilegalule ca nu lucrezi la banaca de pui problema asa pai ne-am mai desteptat si pe noi strainii pe unde lucram ca daca ramineam in tara tot prosti ramineam in fata hotilor ca voi,nesimtiilor si nesatuilor ,oamenii va accepta comosioanele ca nu stiu in lumea civilizata cum sint drepturile oamenilor si cum sint proejati de infractori ca voi , ca asa va chemati infractori,hotilor de la banci
  • -1 (3 voturi)    
    Nu e ilegal sa aratati un act al unei co private? (Vineri, 28 mai 2010, 21:19)

    ilegal [anonim]

    Dle Popa, nu e prima data cand publicati un document intern confidential, al unei banci din Romania. Aveti acest drept? Sau cine vi le furnizeaza? Poate bancile respective vor face investigatii. Apoi, bancile sunt companii private. Atat timp cat respecta legile si regulile tarii in care functioneaza, care este de fapt problema dvs.? Nu lucrez in banca, dar ce am scris mai sus se aplica pentru orice domeniu. Ei ofera servicii. Ai nevoie de un serviciu, platesti si incerci sa-l alegi pe cel mai bn calitate-pret. Sau ati ramas ca in comunism, sa pice cat mai multe din cer? Invatati-va sa mai si platiti. A, ca veniturile sunt cum sunt datorita mizeriilor care au guvernat si guverneaza tara, asta e alta poveste. Si tipati la ei inainte sa taie din pensii si salarii, nu in ceasul al 12-lea.
    • 0 (2 voturi)    
      Nea "ilegal",da' mătăluță sigur nu lucri (Vineri, 28 mai 2010, 22:08)

      ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui ilegal

      la vreo bancă,de pui problema în felul de mai sus ?
      Legea poate fi respectată,eludată...interpretată.
      Dacă noi am avea un stat adevărat,cei din conducere ar avea grijă de cetățenii săi.
      În afară de legi,un stat mai are la îndemână și alte mijloace de a struni comportamentul,hai să mă exprim elegant,abuziv al acestor cămătari,pardon,bănci.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Vineri, 28 mai 2010, 22:13)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui ilegal

      Daca e o banca privata pot sa puna ce comisioane vor ei si pot sa plateasca salarii mari daca isi permit. Nu e obligat nimeni sa intre intr-o banca, mai ales daca percepe comisioane mari. Problema e ca oamenii intra in banca, semneaza niste acte fara sa constientizeze ce fac si apoi se plang ca au fost furati. Asta e motivul pentru care bancile isi permit comisioane si salarii mari . Cand romanii vor fi mai atenti cu banii lor atunci si bancile vor avea comisioane mici si "furturile" vor inceta.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce spui tu suna sublim (Vineri, 28 mai 2010, 22:20)

      etre [anonim] i-a raspuns lui ilegal

      , cu exceptia situatiei in care bancile fac cartel.

      Eu ma duc la o banca pt a lua un imprumut si imi exprim dezacordul in legatura cu numarul de comisioane , clauze , etc.

      Tu ce crezi ca face banca ? .... imi da un sut pe usa afara .
      Ce crezi ca o sa faca banca urmatoare la care te duci ? ... hai ca deja te prinzi.

      Bancile sunt ca politicienii , toate sunt parsive. Oricum o dai , nu ai ce alege.
      Acum , am inteles ca esti capitalist forte, dar sa faca fiecare ce vrea nu se poate. Bancile trebuie sa asigure servicii decente iar statul trebuie sa vegheze. Nu inseamna comunism , inseamna reglementarea pietii.
      • 0 (0 voturi)    
        daca ... (Vineri, 28 mai 2010, 22:36)

        diablo [anonim] i-a raspuns lui etre

        Daca multi romani ar face ca tine atunci banca nu o sa-si permita sa dea suturi pt ca nu ar mai avea clienti si i-ar scadea veniturile. Dar cum in Romania se da credit cu buletinul ... atunci ne meritam soarta ....