Sebastian Lazaroiu, Administratia Prezidentiala: Numarul mare de pensionari anticipati indica o complicitate intre functionarii guvernamentali si unii medici

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2010, 13:29 Economie | Finanţe & Bănci

"Avem 2,2 milioane de pensionari cu stagiu incomplet. Cei pe caz de boala si cei pensionati anticipat. Nu cred ca e cazul sa acuzam pe cineva pentru abuzurile din sistemul de pensii. A fost o complicitate intre functionarii guvernamentali si medici -in cazul pensionarilor pe caz de boala. Din pacate nu se stie cati dintre pensionarii pe caz de boala au fraudat sistemul.  Pentru ca exista asemenea cazuri. Romani care figureaza ca pensionari si care in realitate muncesc in Spania si Italia", a declarat consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu, la un seminar pe tema sistemului de pensii, organizat de Societatea Academica Romana.

In opinia lui Lazaroiu, Administratia Prezidentiala mai este ingrijorata si de tendintele pe termen mediu si lung. "E vorba de tendintele demografice, despre care s-a tot scris. Impactul demografic asupra sistemului de pensii este urias. Scaderea cu 15% nu rezolva in perspectiva problema sistemului de pensii, ci ajuta doar pe termen scurt", a mai explicat Lazaroiu.

Potrivit reprezentantilor SAR, in anul 2009 varsta reala de pensionare a fost de 54 de ani (discrepanta fiind data de exceptii si legile speciale). In Grecia, varsta de pensionare este de 55 de ani, prin contrast cu 65 sau peste in tarile nordeuropene de la care Atena (sau Bucurestiul) cere ajutor atunci cand da de greu. "Doar pe ultima dimensiune, de exemplu, “torpilarea” fondului de pensii de stat prin masurile populiste luate in 2007 de Parlamentul si guvernul Romaniei au dus in 2009 la un deficit al acestui fond de 1.5 miliarde €, care fiind neacoperit, se transfera in bugetul de stat", se arata intr-un raport al SAR.

Practic, decizia Parlamentului a constat in introducerea unei “suprataxefantoma” pentru finantarea pensiilor echivalenta cu o crestere a TVA de la 19% la 22%, sau cu o crestere a impozitului pe profitul firmelor de la 16% la 25%. Mai devreme sau mai tarziu, realitatea va trebui privita in fata, deoarece estimarile FMI arata ca acest deficit se va largi pana la 4 miliarde € in 2025. Daca structura actuala a veniturilor bugetare si la fondul asigurarilor sociale se va mentine, va fi nevoie de o supra-taxa TVA de 8% (adica 27% in total) pentru a sustine pensiile de stat aflate in plata.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2264 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    pensii (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:12)

    Dudu [anonim]

    Exdrordinar! V-ati dati seama si voi. Pai asta se stie de mult si o stie orice cetatean simplu. Ati inventat apa calda. Ori v-ati facut ca nu vedeti ori nu v-a dus capul. Amandoua sunt la fel de grave. Rusine!
    • +4 (6 voturi)    
      Anticipat (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:30)

      gabriel4west [utilizator] i-a raspuns lui Dudu

      Ca sa te pensionezi anticipat nu ai nevoie de aviz de la medic - ai nevoie de o anumita varsta si de un anumit stagiu minim de cotizare - CONCLUZIA - dl Lazaroiu da dovada de aceiasi incompetenta ca toata trupa lui Basescu !!

      Plus ca , daca ma pensionez anticipat, pensia nu este o pomana, sunt bani pe care i-am platit statului si acum ii iau inapoi.este deci DREPTUL meu.

      Si daca eu vreau sa plec in Spania sa lucrez nu vad care este problema. nu fur pe nimeni cu nimic. Nu iau ajutor social, iau PENSIA mea, muncita de mine.
      • +2 (4 voturi)    
        In Spania (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:28)

        enter [anonim] i-a raspuns lui gabriel4west

        si in alte tari vestice se spunea ca ar lucra unii pensionati pe caz de boala, nu despre cei anticipati. De fapt mentiunea cu pensionarile anticipate nici nu prea isi are rostul aici, e absolut legala si cel care iese anticipat la pensie stie ca va incasa mai putini bani.
        Insa chestiunea cu pensiile de boala fictiva e ingrijoratoare.
    • +2 (2 voturi)    
      Mama şi tata... (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:19)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui Dudu

      ... sunt pensionaţi de 10 ani, pe caz de boală pentru că la vremea respectivă era mai simplu aşa pentru politicieni decât să-i declare şomeri, dădea urât la statistică... aveau atunci 50 respectiv 45 de ani, mai puteau muncii, acum au 60 şi 55 de ani şi nu cred că ar mai fi în stare să muncească la fel ca acum 10 ani. Îmi pare rău de ei, sunt foarte stresaţi pentru ce se întâmplă însă le-am spus şi lor, acum 10 ani erau fericiţi cu chestia asta, nu trebuiau să-şi mai bată capul cu cautatul unei slujbe, ei ştiu că eu am dreptate dar nu mai au ce face acum... plătim pentru nebunia noastră de a ascunde mizeria sub preş, dacă erau şomeri sigur făceau ceva să-şi caute de muncă, ar fi avut câţiva ani foarte greu dar s-ar fi adaptat... acum ne e din nou greu să luăm decizi şi iar o să ne coste peste 10-20 de ani pe noi ăştia care avem acum 30... Problema nu este una economică ci de luat deciziile corecte şi nu alea populiste. Din păcate acum decizia nu este nici populistă şi nici bună dar cine ar putea să ia deciziile corecte în ţara asta? Suntem conduşi de aceeaşi oameni de 20 de ani, de ce s-ar destupa la minte acum. De ce nu reduc aparatul de stat? De ce nu astupă găurile pe care se duc anual 2-3 miliarde de euro? De ce nu eficientizează serviciile? De ce nu pun la loc banii pe care i-au furat? Pentru că nu-i duce mintea iar românii se imbecilizează cu emisiunile TV şi dansează la mitingurile de protest.
  • +1 (1 vot)    
    va spun eu (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:47)

    ady [anonim]

    se da cam 2-3 mil,depinde ce pensie vei avea ..si un procent corect ar fi de 80-90% pensionati prin frauda
  • -2 (6 voturi)    
    /// (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:56)

    vitanis [anonim]

    Mister///,
    Nu ar trebui sa vezi matale putin si cum e cu cheltuielile celelalte nu cele cu pensile? De ce? Simplu: cea mai mare parte a pensiilor sunt calculate pe baza contributiilor platite, nu sunt pomana de la mata. Sigur, ai dreptate in ceea ce priveste pensiile speciale, dar aici singura sansa a unui guvern este sa le impoziteze diferentiat, nu se poate reveni asupra lor.
    Legat de celelalte cheltuieli ia fa matale un calcul cu cat au crescut cheltuielile Administratiei prezidentiale de la Constantinescu la Basescu, scade diferenta si o sa vezi ca se fac economii importante. Si apoi ia in calcul si alte autoritati publice centrale si fa acelasi calcul. O sa ai o mare surpriza. Mai analizeaza (daca poti) evaziunea la alcol, tigari, petroliere. Nici macar nu este vorba despre bunuri de stricta necesitate. Nu numai ca nu te vei mai lega de pensii, dar ai trage concluzia ca aproape nu mai avem deficit.
    • 0 (4 voturi)    
      Te pomenesti ca (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:24)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui vitanis

      "administratiile" ilici si ilici si ilici, umblau in chiloti si sutien pe la intalnirile oficiale!
      Mosule, las/o balta!
      Prea esti de la latrine si realitati.
      Te pomenesti ca o admiri pe "amanta" firea!
      Fii si tu obiectiv si poate atunci am sa te cred.!
  • +1 (5 voturi)    
    DIN CAUZA PNL: Pensiile in criza pana in 2060 (Miercuri, 2 iunie 2010, 13:59)

    PLATIM anii 2007-2008 pana in 2060 [anonim]

    Sistemul de pensii stă în gaură până în 2060

    Cotidianul, 14 iulie 2009

    Un calcul făcut de Ministerul Muncii cu BANCA MONDIALĂ şi COMISIA EUROPEANĂ susţine ideea unui posibil colaps al bugetului pensiilor în următoarele decenii.

    Până în 2060, raportul între persoanele de peste 65 de ani şi cele active s-ar putea dubla în România, astfel că vom ajunge ca un singur angajat să susţină doi pensionari, ceea ce va crea un deficit de peste 8% la bugetul de pensii, potrivit unui calcul al Ministerului Muncii. „Peste 20-40 de ani, sistemul public de pensii va avea resurse din ce în ce mai diminuate în raport cu cheltuielile. Pentru a asigura generaţiilor viitoare aceleaşi drepturi ca şi celor prezente, statul va fi nevoit să se împrumute pentru a putea acoperi cheltuielile viitoare cu pensiile. Se estimează că, în România, deficitul sistemului public de pensii poate atinge 5% în anul 2030, depăşind 7-8% în anul 2060“, se arată în avizul negativ al Guvernului în legătură cu o propunere legislativă ce vizează sprijinirea pensionării anticipate fără penalizări pentru şomerii în vârstă produşi de criză.

    În punctul de vedere realizat de Ministerul Muncii se precizează că o astfel de iniţiativă nu este sustenabilă financiar, având în vedere că s-ar putea repeta experienţa anilor ’90, când restructurările din economie au dus la creşterea cu 35% a numărului pensionarilor cu dizabilităţi sau anticipaţi. În plus, „din calculele experţilor din cadrul Băncii Mondiale şi ai Comisiei Europene rezultă că România se va confrunta cu deficite majore încă din următorii cinci-zece ani“, se mai arată în documentul oficial.

    http://www.cotidianul.ro/sistemul_de_pensii_sta_in_gaura_pana_in_2060-91786.html
    • +2 (4 voturi)    
      ...frumos calcul (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:32)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui PLATIM anii 2007-2008 pana in 2060

      1 angajat la 2 pensionari. Azi cum este? 4,5 milioane la 6 milioane. Dar in fapt produc si platesc taxe aprox 3 milioane. Restul de 1,5 milioane sunt bugetari. De aia avem deficit, iar "patronii" angajaza cu minim pe economie in acte si nu ii verifica nimeni, daca tot vb de deficit.
      • +2 (2 voturi)    
        calcule (Joi, 3 iunie 2010, 9:04)

        elis [anonim] i-a raspuns lui gogu

        daca ai avea o afacere privata ai vedea repede ca situatia asta este de mult si ca nu ai de ales si trebuie sa faci ceva sa ti salvezi banii de taxele si impozitele uriase puse pe capul patronilor. Si este corect ca patronii cum le spui tu in ghilimele sa se gandeasca la pensionari, la sanatate,invatamant etc. in timp ce toata lumea cheltuie intr o veselie? Vezi sal.SNR acea institutie de stat care iti ia si tie prin factura de el.sume insemnate si multe altele.Cand se v a gandi statul ca trebuie sa fie mai ponderat in a cheltui atunci vom avea si patroni corecti cu salariile etc.Guvernul este vinovat de politicile fiscale care nu au nici o legatura la acest moment cu ce se intampla de fapt in ec.tarii.
  • 0 (6 voturi)    
    scapati de ei (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:07)

    gogu [anonim]

    Propun sa-i eutanasiati pe pensionari. Astfel veti scapa de cei care au dus greul ca voi azi sa fiti in fruntea tarii sau sa mai aveti tara. Pensionarii pe care azi ii considerati cancerul economiei nationale au platit datoriile Romaniei pana in 89, au dus greul tranzitiei si v-au votat in 20 de ani. Ca sa le multumiti pentru ca v-au sustinut, nu ramane decat sa-i eutanasiati. Ei sunt adevaratii impostori in Romania. Ei au furat statul roman cersind o pensie de boala de max 500 de lei, sau oesind la pensie anticipat pentru ca nu-i mai angaja nimeni, ei au adus Romania in criza pentru ca nu au mai lucrat, pentru ca nu i-a mai angajat nimeni, ei nu au stagiu de cotizare complet (la 55 de ani un barbat in Romania, cu studii medii si care a muncit continuu are peste 35 de ani de cotizare - aviz desteptilor care zic ca nu au muncit suficient). Ei nu au facut nimic pentru societate, mai mult au atentat la securitatea nationala. Sa se introduca pedeapsa cu moartea pentru cei care au iesit in pensie inainte de termen. fie anticipat, fie pe caz de boala, si sa terminam odata cu ei, scapand astfel de "cancerul" ecomonie. Si atunci vom avea de toate si vom dudui pe drumul dezvoltarii economice.
    • -2 (4 voturi)    
      Nu toti pensionarii.... (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:27)

      Mai draga.... [anonim] i-a raspuns lui gogu

      trebuiesc starpiti ci numai aceia care profita de SPAGA... ( ai auzit tu de asa ceva) ????
      Tu ai ceva peste 50 ani care ai iesit la pensie "ANTICIPAT" adica cu SHPAGA, si mai contribui incontinuare la spaga anuala care o dai la << revizie technica anuala>> ca sa-ti mentii pensia din furtaciuni, esti plasat(a) pe undeva la copii in afara si maninci pensia bine-merci. Ce conteaza o luna'n plus sau minus , atata timp cit 11 luni le < haleshti>>, fiindca de... ai contribuit si acum esti Bolnav (a)... poate la cap.
      Tu unu (una ) ai trebui stirpit (a) de pe fata pamantului... si-ti recomand o Injectie'n pupila, poate devi un handicapat " pe bune" si-ti meriti pensia. Despre voi e vorba... nemernicilor.
      • -2 (4 voturi)    
        esti prea stresat.... (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:30)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Mai draga....

        Esti prea stresat si revoltat ca sa intelegi ce am scris eu. Era o aluzie , nu o propunere. Citeste cu atentie expliucatiile care le-am dat. E evident ca multi au iesit la pensie cu spaga. Si sa stii ca eu cunosc situatia mai bine ca tine. Am surse din cabinet de expertiza. Salariul medicului de expertiza e undeva intre 1200-1500 lei. Dar sa vezi ce vila si mercedes 500 are. Sa se verifice si sa plateasca sau sa nu mai preimeasca pensie. E absolut corect. Dar nu poti spune ca politician ca pensionarii sunt cancerul economiei. Politistii la ce varsta se pensioneaza? Si mai primesc si compensatii. Si sa mai stii ceva, am o informatie despre cineva care se pensioneaza de la Penitenciar - pensie de 2100 lei + 12 salarii compensatorii(este sofer - daca tot e vb de soferi) - nu are inca 50 ani. Vezi ca se poate in criza. Tai de la unii si dai la altii.
  • +2 (2 voturi)    
    Uuups (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:28)

    Florin [anonim]

    Daca varsta medie de pensionare a fost de 54 de ani inseamna ca la un angajat iesit la pensie la varsta legala de 63 de ani a fost un pensionar de 45 de ani! Daca cifrele sunt adevarate, ma tem ca cei ce suntem angajati in prezent avem sanse spre zero sa mai speram la pensie de la stat. Cred ca singura sansa e sa punem bani de-o parte.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu toti ies la 65 la pensie (Miercuri, 2 iunie 2010, 18:28)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Cei care lucreaza in conditii deosebite (parca grupele I si II) ies mai repede.

      De ex din ce stiu cine lucreaza in schimburi iese pe la vreo 55 (cred ca se considera fiecare an ca fiind 1.5 ani de munca), iar minerii care lucreaza in subteran ies chiar mai devreme - parca la 45 - (cred ca aici se considera 2 ani pt fiecare an lucrat).

      Atentie, varstele indicate ar fi pt cineva care a lucrat de pe la 18-20 ani incadrat la grupa respectiva (adica 20 ani de subteran == 40 ani de munca de birou)

      La fel cei din Armata/Politie/Pompieri (etc) ies mai devreme, dar nu stiu sa zic la ce varsta. Cred ca pot sa iasa de pe undeva de la 55 la pensie.

      A, iar cei care ies pensionat anticipat nu primesc toata pensia, parca iei cu macar 10-20% mai putin decat ar fi normal (pentru perioada pana faci varsta necesara ca sa iesi definitiv la pensie)

      Oricum, varsta de 65 de ani pt iesit la pensie mie nu mi se pare normala in Romania, majoritatea persoanelor (peste 50%) pe care le cunosc eu la peste 60 de ani nu ar mai reusi sa munceasca 8 ore/zi. Poate peste 20-30-50 ani cand om fi si noi mai civilizati si o sa fie media de viata la 80+ ani or sa fie destui "sanatosi" la 65 de ani pt a mai putea munci, dar acuma majoritatea sufera de multiple boli (diabet, inima, hipertensiune, etc).

      Poate se gandesc astia sa inventeze un program de lucru mai scurt pt cei peste o anumita varsta (nu obligatoriu dar sa poata opta omul sa lucreze doar 4 ore/zi de ex, pt ultimii 5 ani de munca - asa ia un salariu, plateste taxe si nici nu se omoara)
  • +1 (3 voturi)    
    Pensia anticipata (Miercuri, 2 iunie 2010, 14:33)

    Vio [anonim]

    Domnule Lazaroiu,

    Citez:
    "Avem 2,2 milioane de pensionari cu stagiu incomplet. Cei pe caz de boala si cei pensionati anticipat."

    Sa stiti ca nu exista pensionati anticipat cu stagiul incomplet, nu le permite legea. Se pot pensiona anticipat numai daca au stagiul complet.
    • +1 (1 vot)    
      Raspuns corect (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:32)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Vio

      Doar pentru unele categorii se calculeaza dublu(politie,armata,jandarnerie,pompieri...). Si ies la pensie la 45 de ani. Dar de fapt la ei e Rezerva.
  • 0 (2 voturi)    
    pensii anticipate (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:35)

    dan2 [anonim]

    La simpozioane suntem foarte destepti. Mai terminati cu ele si puneti-va pe treaba.
    • 0 (2 voturi)    
      Ok, ne punem pe treaba (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:10)

      lazaroiu [anonim] i-a raspuns lui dan2

      Ok, ne punem pe treaba. Dar sa nu tipati, ok?

      Ca o sa doara..
  • +4 (4 voturi)    
    pensii (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:53)

    BUN [anonim]

    cine critica pensionarii,sa se informeze mai amanuntit cum s-a ajuns la acest numar de pensionari : in primul rind clasa politica a dat legi cu dedicatie pt.pensionari inainte de termen cum ar fi Hot.de guvern nr.267,407/91prin cre da drept de pensie indiferent de virsta daca au lucrat ,17 si respectiv 15 ani in conditii deosebite,deschizind cutia pandorei;de aici s-au creeat premizele pensionarilor in masa .S-au mai dat o serie de alte hotariri si ordonante in cursul anilor ,pina in prezent.Deasemenea trebuie sa se cunoasca,ca sunt pensionari pt.invaliditate,gradul III,cu drept de munca,si care pot muncii legal nu numai in tara.
  • 0 (2 voturi)    
    citat (Miercuri, 2 iunie 2010, 19:41)

    vveninosu [utilizator]

    "Romani care figureaza ca pensionari si care in realitate muncesc in Spania si Italia", a declarat consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu

    ok, Sebi, atunci daca ii stii, de ce nu ii denunti, asftel incat "organele statului" sa ia masurile ce se impun.
  • +1 (1 vot)    
    nu mai dau bani la stat!!! (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:32)

    aa [anonim]

    eu sunt privat si m-am hotarat sa-mi ascund veniturile ca sa nu mai dau bani la stat.

    voi face acest lucru pana cand se vor reglementa toate nedreptatile din sistemul asta de pensii, bugetari, politicieni.....

    n-aveti decat sa luati imprumuturi peste imprumuturi, eu nu stau in tara sa le platesc!!!!

    asha ca nene Boc, da drumul la reforma ca altfel oricum va fi jale-n tzara!!!
  • +1 (1 vot)    
    pensii prin frauda (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:08)

    ioil [anonim]

    guvernul sa puna la dispozitie un site unde cetatenii vor posta pe internet persoanele cunoscute ca au pensii nemeritate
  • +1 (1 vot)    
    consilier (Joi, 3 iunie 2010, 9:21)

    feherlacy [anonim]

    Un asemenea om il "consilieaza" pe presedintele tarii. Tot acest geniu a spus ca pe pensionari ii vor intretine nepotii intrucit societatea romaneasca are aceasta traditie de intrajutorare. Cine nu are nepoti sau sunt minori ce fac "condiglierule"?
    • +2 (2 voturi)    
      Macar sa spuna adevarul (Joi, 3 iunie 2010, 9:53)

      simion [anonim] i-a raspuns lui feherlacy

      Pensionarii anticipat si anticipat partial sunt numai 115000 si astia au toti cel putin stagiul complet de cotizare conform legii.

      Si cine e de vina ca unii au fraudat sistemul?
      Nu statul care trebuia sa controleze?
      Ce faci tu ca stat? pentru ca esti incapabil sa controlezi ca pensiile sa fie corecte , apelezi la "solidaritate" si tai toate pensiile ?
      Ii pui pe toti pe coji de nuca pentru ca tu esti un conducator prost si corupt?
  • +1 (1 vot)    
    pensii anticipate (Joi, 3 iunie 2010, 14:54)

    miki [anonim]

    daca nu s-au dorit pensionari anticipati de ce s-a elaborat o astfel de lege?
  • 0 (0 voturi)    
    exempleeeeeeee!!!!!! (Joi, 3 iunie 2010, 15:25)

    tablagiul [anonim]

    Lazaroiu se baga in seama, repeta ca un papagal tot ce spune Zeus.Nu spun ca ar fi neadevarat, sa dea exemple clare si ce masuri s-au luat,