Agentia Moody's: Ungaria nu este Grecia

de A.N.     HotNews.ro
Duminică, 6 iunie 2010, 15:12 Economie | Finanţe & Bănci

Ungaria are "o buna experienta" in gestionarea crizelor fiscale si va lua masurile necesare, chiar daca mai multi oficiali guvernamentali au declarat recent ca tara este in pragul falimentului, e de parere Serviciul Investitori al agentiei de rating Moody's, potrivit Bloomberg. "Ungaria nu este urmatoarea Grecie", a declarat Kristin Lindow, vicepresedinte senior al agentiei de rating.

Intr-un interviu acordat Bloomberg, Lindow a spus ca "Ungaria are o experienta buna pentru a face ceea ce trebuie atunci cand are probleme".

Sambata, un oficial de rang inalt al Guvernului de la Budapesta a spus ca declaratiile unor ministri din noul cabinet de centru-dreapta, care au provocat panica pe pietele internationale si au dus la deprecierea puternica a forintului, au fost "exagerate"si "nefericite". Pietele internationale au reactionat violent la declaratia purtatorului de cuvant al premierului, Peter Szijjarto, care a spus cu doua zile in urma ca Ungaria are o sansa extrem de mica sa evite un scenariu similar cu cel al Greciei. Tot joi, vicepresedintele partidului de guvernamint Fidesz, Lajos Kosa, a declarat ca finantele publice sunt intr-o stare mult mai precara decit asteptarile pietei.

Intrebat in mod repetat daca poate afirma ca Ungaria nu se afla in pericol sa nu-si mai poata achita datoriile, secretarul de stat Mihaly Varga a declarat: "am mai spus ca orice comparatie cu statele cu CDS prea ridicate este nefericita. Acest lucru nu ofera o imagine credibila a situatiei Ungariei…".

Comentand pe marginea declaratiei lui Szijjarto, Kristin Lindow a afirmat: "politicianul a exagerat, lucru tipic pentru un nou guvern, insa a fost un lucru inoportun". La randul sau, Luis Costa, expert in probleme de piete emergente la Citigroup Inc in Londra, a declarat ca "noul guvern incearca sa spuna ca situatia este mult mai rea si ca intentioneaza sa lucreze pentru a o rezolva. Comentariile sunt mult mai populiste decat orice altceva".

Guvernul condus de Viktor Orban a preluat puterea la 29 mai, dupa ce in timpul campaniei electorale a promis ca va reduce taxele si va stimula cresterea economiei Ungariei.


Citeste mai multe despre   











2115 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Agentia Woody: (Duminică, 6 iunie 2010, 15:29)

    Pantera Roz [utilizator]

    Nici Romania nu e Grecia.Romania are o si mai buna "experienta in gestionarea crizelor".Ca doar e in criza de 20 de ani si tot rezista,rezista...
  • -4 (10 voturi)    
    aww ce pacat (Duminică, 6 iunie 2010, 15:45)

    moi [anonim]

    macar daca se scufunda si ungaria vom parea si noi o tara mai buna.
    tot nu ne plac vecinii, ia sa se mai duca si ei la fund un pic si sa-si schimbe atitudinea.
    • +1 (3 voturi)    
      asa asa (Duminică, 6 iunie 2010, 17:26)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui moi

      Sa moara si capra vecinului.
    • 0 (4 voturi)    
      . (Duminică, 6 iunie 2010, 20:19)

      radukku [utilizator] i-a raspuns lui moi

      daca se duc ungurii ne vom duce cu ei. Avem destule legaturi comerciale incat sa o luam si noi la vale.
  • +9 (15 voturi)    
    Despre ung si mag (Duminică, 6 iunie 2010, 15:46)

    Q [anonim]

    Interesant: politicienii unguri si maghiari striga peste tot ”sariti, sariti ca dam faliment la fel ca Grecia” iar agentiile de evaluare in loc sa le scada rating-ul cercopitecilor le zic pariteste ca nuuuuuuu, nu se poate :-) Interesant de vazut cine controleaza aceasta agentie.
    • +2 (2 voturi)    
      @ "cercopitecu" (Duminică, 6 iunie 2010, 16:39)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Q

      "unguri si maghiari" ?
      • 0 (4 voturi)    
        @urmasul imigrantilor (Duminică, 6 iunie 2010, 18:41)

        Q [anonim] i-a raspuns lui Eu

        Ei, vezi tu dragul ”mieu” urmaș de imigrant.

        Am avut dreptate atunci când am scris mai sus ceea ce tu ai scos in evidență la subiect.

        Dacă matale nu-ți cunoști istoria, eu nu am ce-ți face :-)

        Stai un pic. Poate ești secui maghiarizat căruia i-a plăcut cum mica populație secuiască a fost asimilată forțat de către unguri și maghiari in evul mediu. Poate că vă meritați soarta de asimilați dacă acum vă credeți unguri sau maghiari.

        Numai bine micuțule ”imig”.
      • 0 (2 voturi)    
        lasa-l (Duminică, 6 iunie 2010, 20:02)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        ca e asa prins saracu' de el in delirul conspirationist ca nu-si mai da seama ce scrie.
    • +1 (1 vot)    
      raspuns (Duminică, 6 iunie 2010, 16:51)

      florinelul [utilizator] i-a raspuns lui Q

      dar sa fie chiar domnul Soros cumva?!...
    • +2 (2 voturi)    
      hm.. (Duminică, 6 iunie 2010, 17:30)

      eps [anonim] i-a raspuns lui Q

      probabil ca Vadim
  • +2 (2 voturi)    
    in aceeasi barca (Duminică, 6 iunie 2010, 17:51)

    roxana-clara [anonim]

    Din perspectiva maharilor inanciari care ne scruteaza, ne cauta la batistutze si ne dau note de supravietuire, suntem in aceeasi barca. Declaratiile cretine ale politicienilor unguri fac rau si Rom^niei, nu numai Ungariei, pt. ca suntem in aceeasi zona, ca ne place sau nu. Nimeni nu sta sa analizeze nuante cand e vorba de nervozitatea burselor. Unde? Europa de Est. Aaaa, da?! Si ne capacesc pe toti din zona, ca la nivelul de unde se benocleaza aia totul se vede in mare, en gros...
  • +2 (4 voturi)    
    Pentru Pantera Roz (Duminică, 6 iunie 2010, 18:34)

    marius1001 [utilizator]

    Am rezistat 20 de ani de criza capitalista dupa 50 de ani de criza comunista. In total 70 de ani.
  • +2 (2 voturi)    
    Agentiile de rating (Duminică, 6 iunie 2010, 18:44)

    valibb [utilizator]

    Aceste agentii de rating sunt un fel de portavoce a acelui grup organizat ce conduce lumea.
    Daca tineti minte criza a debutat la noi prin scaderea ratingului de tara. Standard and Poor au avut urmatorul mesajl: " Daca nu va este rau acum, e cineva care vrea sa va fie rau mai incolo". Si asa a fost. Nu pot sa trec si peste ce a zis "Q" si sa leg cu o stire referitoare la grupul Bilderberg care s-a reunit de curind. ca sa fiu mai clar, agentia de rating a zis ca Ungaria nu este pe lista. Atunci cine este? Romania ? Poate
  • +2 (2 voturi)    
    Ratinguri (Duminică, 6 iunie 2010, 19:41)

    Dinu [anonim]

    Normal, au hotarat americanii de la Moody's ca Ungaria nu e Grecia, ca nu mai au interes sa destabilizeze zona euro mai mult decat e. Tintele au fost atinse, China si-a luat gandul de la inlocuirea dolarului cu euro ca valuta de rezerva, asa ca orice destabilizare in plus a UE nu mai serveste intereselor americane. Plus ca ungurii au fost mereu aliati SUA traditionali.

    Mai trebuie sa mai zic ca Moody's si celelalte agentii de rating din SUA au interese pe care le servesc pe piatele financiare, iar ratingurile pe care le-au dai in trecut, mai ales inainte de criza, i-au discreditat? Unul dintre actionarii de la Moody's e Warren Buffet, care a declarat de curand ca ratingurile agentiilor nu sunt "bulletproof", adica pot da gres.

    http://www.cbsnews.com/8301-503983_162-20006600-503983.html
  • 0 (0 voturi)    
    ca ca (Duminică, 6 iunie 2010, 23:29)

    marcell [anonim]

    iarna nu-i ca vara....etc, etc,