Comisia Europeana: Am stabilit cu autoritatile romane cresterea taxelor, daca actualele masuri nu vor fi suficiente

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 7 iunie 2010, 12:26 Economie | Finanţe & Bănci

CE precizeaza ca in discutiile cu autoritatile romane s-a convenit inclusiv majorarea taxelor daca masurile prevazute de Executiv nu sunt implementate la timp.

"Au existat discutii cu autoritatile romane despre noi masuri care ar putea fi adoptate daca situatia nu se amelioreaza. S-a cazut de acord ca masuri suplimentare de crestere a veniturilor la stat, inclusiv cresterea taxelor, vor fi adoptate pentru a limita o crestere neprevazuta a deficitului bugetar, de exemplu, daca masurile prevazute nu sunt implementate la timp sau nu sunt de natura sa ofere consolidarea asteptata", se arata in intr-un raspuns transmis la solicitarea Mediafax. 

CE spune de asemenea in raspunsul citat ca "in primul memorandum suplimentar, autoritatile romane au acceptat sa implementeze masuri suplimentare, in cazul in care progresul pentru atingerea tintei de deficit bugetar pe 2010 ar fi fost insuficient".

"Alegerea masurilor a fost lasata Guvernului Romaniei, care a decis sa isi concentreze efortul de consolidare pe latura legata de cheltuieli. Singura ingrijorare exprimata de Comisia Europeana a fost daca masurile propuse vor putea fi efectiv implementate. Ca raspuns la aceasta preocupare, autoritatile romane au oferit asigurarile necesare si si-au asumat angajamentul de a implementa de asemenea si masuri de crestere a veniturilor proprii in cazul in care ele ar fi necesare pentru atingerea tintei de deficit", scrie Comisia.

In urma negocierilor cu misiunea FMI si reprezentantii Comisiei Europene, autoritatile romane au ales un program de restrangere a cheltuielilor publice, printre masuri figurand reducerea salariilor cu 25% si a pensiilor cu 15%.

Potrivit sursei citate, nu a existat o evaluare formala la nivelul CE a impactului social al masurilor propuse de Guvern. "In orice caz, in opinia noastra, este loc pentru o reducere a cheltuielilor pentru salarii in sectorul public. In perioada cuprinsa intre primul trimestru al lui 2005 si primul trimestru al lui 2009, salariul mediu brut in sectorul public a crescut de mai mult de doua ori in termeni nominali, dapasind cu mult cresterile din sectorul privat, iar rata angajarilor in sectorul public a crescut cu 17%. In consecinta, cheltuielile cu salariile in sectorul public au crescut de la 7,4% din PIB in 2005 la 9,5% in 2009. In mod similar, pensiile medii s-au triplat intre 2004 si 2009, iar numarul pensionarilor a crescut cu circa 6%, cerea ce a pus in pericol sustenabilitatea sistemului public de pensii. Oricum, cu o pensie medie lunara de 711 lei in 2009, costurile sociale ale reducerilor acestora nu sunt neglijabile", scrie CE.

CE spune ca in februarie 2010 autoritatile romane au acceptat implementarea unor masuri printre care reducerea salariilor si inghetarea pensiilor. Masurile nu au fost suficiente potrivit constatarilor misiunii CE din aprilie-mai.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

507 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    ... (Luni, 7 iunie 2010, 12:15)

    pamfletaru [utilizator]

    Aveati vreun dubiu?!
    • -1 (1 vot)    
      Crinutz (Luni, 7 iunie 2010, 14:00)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui pamfletaru

      Sa vina crinutz cu ai lui,.... la cat a stat in biblioteca cu sigurant aare solutii ...din negurica istoriei pe care sa le aplice ca un adevarat profesionist. ...daca mai scriu ceva mor de ras....ei sunt solutia la iesirae din criza
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Luni, 7 iunie 2010, 12:17)

    Anonim [anonim]

    oricum vor ajunge la asta pt nu vor fi in stare sa faca curatenie in aparatul bugetar... si vor duce tara asta de rapa ... mai devreme sau mai tarziu...
  • +4 (4 voturi)    
    La asta se va ajunge... (Luni, 7 iunie 2010, 13:01)

    ciubex [utilizator]

    ... cu siguranta.
    Sunt convins ca se va ajunge la cresterea taxelor:
    - impozite;
    - TVA.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa speram ca nu (Luni, 7 iunie 2010, 13:21)

      Gigell [anonim] i-a raspuns lui ciubex

      Ar fi dezastruos.
      In loc sa creasca impozitele mai bine ar simplifica sistemul de impozitare. Ar reduce cheltuielile cu mult si i-ar lasa si micului intreprinzator mai mult timp sa se ocupe de afacerea lui.
  • +1 (1 vot)    
    Am (Luni, 7 iunie 2010, 13:12)

    HESS [anonim]

    Spus-o si o mai repet.Taxele si TVA-ul vor creste si se va mai taia inca din pensii si salarii.Toate guvernele pana la PDL au distrus si jefuit economia romaniei bune rea cum era.Acum astia continua acelasi lucru cu ce se mai poate.Din toata transania asta vor avea de suferit cei care au muncit cu adevarat si acum au pensii de rahat.Medicii si profesorii care in majoritataea cazuriilor au un salar scarbos.In schimb cei din primariile ,consiliile judetene,prefecturi ii doare-n vesca au ei ac de cojoc la aceste scaderi,cei din sistemul judiciar la fel etc, etc.Solutii sant dar ar fi dureroase pt politicienii in primul rand si durerea ar incepe de sus in jos.Cei care mai aveti banuti grija mare de ei si daca aveti pamant la tara nu-l vindeti.VA VENI UN MARE DEZASTRU .
  • +1 (5 voturi)    
    Distrugeti poporul roma, ca altceva nu faceti! (Luni, 7 iunie 2010, 13:19)

    Tot acela [anonim]

    Politicienii romani + Comisia Europeana vor sa distruga si putinul care a mai ramas din Romania, ca sa ne arate toti cu degetul!!!
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Luni, 7 iunie 2010, 13:19)

    d [anonim]

    Tara arde si baba (Ponta) vrea referendum.
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Luni, 7 iunie 2010, 13:37)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui d

      tara arde si tie iti arde de Ponta...
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 7 iunie 2010, 13:51)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Scuze daca v-am jignit psd-isti. "Bunicutza" e una singura.
  • -1 (1 vot)    
    CE ca si FMI (Luni, 7 iunie 2010, 13:48)

    tot eu [anonim]

    Aceeasi abordare si viziune.
    Polonia a fost scutita de 40 miliarde de dolari,datorii.
    Macar pentru noi sa gaseasca solutii de jumatate (20 MILIARDE) pentru a ne sprijini.
  • -1 (1 vot)    
    taxe mai mari=incasari mai mici (Luni, 7 iunie 2010, 13:59)

    Anonim [anonim]

    Economistii lui peste prajit si aia de la Bruxelles si astia de aici. Sa-mi arate ei un stat in care se incaseaza mai mult cand se maresc taxele. Marirea taxelor inseamna cresterea evaziunii(care ste necontrolabila in orice stat, chiar si Suedia are in jur de 25-30 economie neagra tocmai pt ca au taxe mari), inchiderea multor firme mici care nu vor rezista, fugarirea investitorilor straini. Halal guvern, halal comisie europeana, halal FMI. Nu putem trage decat o singura concluzie: nu se vrea binele!
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Luni, 7 iunie 2010, 14:08)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Atunci nu ne mai ramane decat inflatia. Saracim toti in mod egal.
      • +1 (1 vot)    
        Era o solutie foarte buna... (Luni, 7 iunie 2010, 14:40)

        it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        ... si care nu genera atit haos social atit timp cit era controlata. Nu sint expert, dar cred ca:
        1. se stimulau exporturile, mai echilibram din balanta de plati
        2. nu se pierdeau bani pentru sustinerea monedei nationale.
        3. nu faceam atitea datorii


        Din cite am "citit" eu exasperarea lui Isarescu, cred ca BNR si conducerea tarii nu s-au inteles de loc care e strategia de urmat in criza asta. In plus, cred ca Isarescu a raspuns la ingerinte politice, fiindca cineva ne-a zis ca leul nu se va devaloriza.
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 7 iunie 2010, 14:57)

          dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui it_s__not_news

          Asta se va intampla cel mai probabil, devalorizarea.
          Avem un guvern prea slab ca sa impuna scaderi de salarii in administratie si pensii. Nu au forta, sustinerea politica sa faca asemenea ajustari indiferent de cate ori va iesi Basescu la televizor ca sa explice.
          Asa ca nu ramane decat sa dea drumul la inflatie. Tot timpul ni s-a spus ca noi suntem diferiti de Grecia pt ca putem sa devalorizam iar Grecia nu.
          • 0 (0 voturi)    
            Agree. (Luni, 7 iunie 2010, 15:28)

            it_s__not_news [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

            Din pacate, punctul optim pentru a lua astfel de masuri e in trecut .... si intre timp sintem si mai saraci.
    • 0 (0 voturi)    
      Draga anonim... (Luni, 7 iunie 2010, 14:41)

      Danon [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      ... in toate tarile cresc incasarile cand cresc impozitele. E adevarat, cresterea impozitelor duce la scadere economica, delocalizare si evaziune, deci cresterea incasarii nu va fi o simpla inmultire contabila intre baza anterioara si cresterea procentuala, dar de crescut, da, cresc.
      • 0 (0 voturi)    
        nu cred (Luni, 7 iunie 2010, 15:41)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Danon

        cresterea impozitelor duce la o crestere a incasarilor daca economia este in avant. in prezent numai despre avant nu putem vorbi, manualul de economie spune ca in perioade de recesiune se scad impozitele ptr a sustine productia (prin consum) altfel adancim recesiunea. perioada de acumulare (prin crestere de taxe) este perioada de avant, de boom economic. dar in UE cat si la FMI cunostiintele de baza s-au cam pierdut iar rezultatul se vede in toata lumea! nu au vrut sa falimenteze colosii aia bancari si acum trag ponoasele dar le vine greu sa-si recunoasca vina. solutia simpla : bancile in galeata datorita bulei imobiliare trebuiau lasate sa maoara, de ce au trebuit salvate de guverne cu banii contribuabililor??? Acum platim cu totii gaurile produse in bugete de cei care umflau pretul caselor !!! Si da, UE nu are solutii, are probleme f mari in ograda lor: Grecia, Spania, Portugalia, Italia, Ungaria, chiar si Marea Britanie,
        • 0 (0 voturi)    
          Problema (Luni, 7 iunie 2010, 15:47)

          HESS [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Este ca puliticienii nostrii i-au masuriile cele mai usoare .Si asa la hei rup .Fara sa ia masuriile care ar trebuii.,acestea i-ar afecta direct pe ei.Pestele se impute de la cap dar se curata de la coada.Cresterea impoziitelor da .,dar sa ai productie ,o economie care sa functioneze brici.Atat scaderea pensiilor si salariilor bugetariilor in mod indiscriminat duce la restrangerea puterii de cumparare a acestora facand ca cei care mai produc cate ceva sa-si vada falimentul la poarta.Iar intermediarii la fel.Daca mai si ridici taxele si impoziitele gata le-ai bagat mortu-n casa adica FALIMENTUL.Solutii sant dar asta ar insemna sa se inceapa cu ei puliticienii de doi bani.Si chiar unii dintre ei sa isi puna singurei catusele si sa-si,,doneze,, averea facuta prin,jaf,trafic de influenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Pariu (Luni, 7 iunie 2010, 14:18)

    mark_atmail [utilizator]

    pot sa pun pariu ca actualele masuri nu vor fi suficiente...
    cum naiba sa fie suficiente cand in toate primariile si ministerele au crescut salariile ca in momentul de reducere de 25% sa nu fie nimeni afectat?
    traim in romania, ce naiba...
  • 0 (0 voturi)    
    Este clar. (Luni, 7 iunie 2010, 16:29)

    AlinN [anonim]

    Pai nu era vorba ca in primul rand se restrang cheltuielile cu bugetarii, in al doilea rand se mareste baza de impozitare, in al treilea rand se combate evaziunea fiscala si abia apoi daca mai este necesar, se modifica (minim, ca sa dea la virgula) impozitele si taxele?
    In realitate s-au macelarit privatii autohtoni (pentru ca cei din multinationale au in continuare impozit pe profit 0.000000012% din cifra de afaceri) prin impozitul forfetar in primul rand. Apoi se lalaie rectificarea cheltuielilor cu bugetarii, se intarzie aplicarea scaderii salariilor si pensiilor (azi suntem in 7.06.2010), multe categorii de bugetari si-au crescut salariile cu 25% recent pentru a nu fi afectati de scaderi, si dupa acest talmes balmes ce urmeaza? Normal, macelarirea privatilor. Se trece peste evaziune, peste marirea bazei de impozitare...
    Probabil planul de iesire din criza daca nu merge si aceasta ultima marire de impozite ar fi taierea unei maini a privatului, transformarea ei in sapun vinderea acestui sapun ca produs elitist si iesirea din criza. Ah, da, si daca nu merge stiu ca sunt unii in noua zeelanda care ar da bani buni pe cotlet de privat, pe ceafa de privat, gulas de privat.
    Bun plan, tineti-o tot asa.
  • 0 (0 voturi)    
    Ultimul pas spre dezastru (Luni, 7 iunie 2010, 17:34)

    salcia [anonim]

    cresterea taxelor si impozitelor!
    In aceste conditii, multe companii vor da faliment, altele vor pleca din Romania, iar altele vor lucra partial sau poate chiar total la negru.
    Deci nu stiu cat de mult vor creste veniturile la stat, daca lovim si sectorul privat, care este deja grav afectat si a strans randurile inca de anul trecut.