Austeritate europeana. Vezi cat si de unde au preferat Guvernele sa taie din cheltuieli

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 12:12 Economie | Finanţe & Bănci

De teama de a nu ajunge in situatia Greciei, mai multe tari europene au adoptat severe planuri de austeritate, axate in principal pe reducerea masiva a cheltuielilor. E drept, nu toti economistii sunt de acord cu asemenea masuri, o austeritate in exces fiind la fel de periculoasa ca lipsa unei rigori a cheltuielilor bugetare. Chiar si reprezentantii FMI recomanda o austeritate moderata, care sa permita relansarea economiilor.  Austeritatea aduce dezastrul, crede si Joseph Stiglitz, laureat al premiului Nobel pentru economie, care adauga faptul ca de la Marea Depresie din anii '30 ar fi trebuit sa invatam ce sa nu facem. De aceeasi parere este si presedintele Bancii Mondiale, Robert Zoellick, care considera ca Europa are nevoie, in primul rand, de un model de crestere durabila in fata crizei economice cu care este confruntata.

SPANIA

  • Reducerea cu 5%, in medie, a salariilor personalului din sectorul public. Reducerile se fac proportional cu veniturile. In cazul guvernantilor, taierile din salarii urca la 15%. In 2010, veniturile personalului public vor fi inghetate.
  • Schimbarea modului de calcul al punctului de pensie, fara a afecta pensia minima de care beneficiaza 30% dintre pensionari. Masura valabila doar pentru 2011.
  • Dispare prima de 2500 euro pentru nou-nascuti. Insa nu se modifica nimic la indemnizatia de maternitate sau la alocatia lunara a copiilor.
  • Reducerea cheltuielilor pentru medicamente. Medicamentele se vor vinde numai in dozele prescrise.
  • Reducerea cu 600 de milioane euro a donatiilor pentru proiectele de dezvoltare in tarile din lumea a treia.
  • Inasprirea conditiilor pentru pensionarea anticipata, adica inainte de 65 de ani.
Prin adoptarea acestor masuri, guvernul spaniol va economisi 15 miliarde de euro in doi ani.

GERMANIA

 Guvernul va face reduceri de cheltuieli de aproape 80 de miliarde de euro
  • Va renunta la 15.000 de posturi din sectorul bugetar.
  • Vor fi impuse noi taxe in domenii precum traficul aerian si industria energiei nucleare.
  • Va fi  introdusa si o taxa pe tranzactiile financiare.
  • Statul german isi propune sa reduca in 2011 cheltuielile bugetare cu 11,2 miliarde de euro si cu 85 de miliarde pana in 2014.
  • Numarul militarilor ar putea fi redus cu 40.000 de persoane.
  • Merkel a tinut sa precizeze expres ca nu va fi modificata in vreun fel calcularea pensiilor si ca proiectul de reforma a sistemului de sanatate va decurge cum a fost planuit.
  • Nu va creste TVA-ul si nu vor scadea cheltuielile pe care statul german le face cu educatia.
  • Cuantumul taierilor este de circa 50 de miliarde de euro.

UNGARIA
  • Reducerea  cu 15% a salariilor bugetarilor
  • Impozitele aplicate IMM vor cobori de la 19% la 10%
  • Creditele imobiliare in alte valute decat moneda locala vor fi interzise
  • Contributiile sociale platite de angajatori vor fi reduse pentru a incuraja companiile sa nu faca disponibilizari si sa creeze noi locuri de munca, impreuna cu alte 9 taxe
  • Bancile vor fi taxate suplimentar, masura care se va aplica pe parcursul a cel putin trei ani de zile si care va aduce la buget circa 700 de milioane de euro anual.

GRECIA
  • Cresterea TVA de la 19% la 23%
  • Reducerea cu pana la 20% a salariului mediu
  • Pensiile vor fi reduse cu 10%
  • Varsta de pensionare pentru femei a fost ridicata de la 60 la 65 de ani, fiind egala cu pragul de pensionare al barbatilor.

LITUANIA
  • A redus cheltuielile publice cu 30%
  • Salariile din sectorul public au fost reduse cu 20% (in unele cazuri cu pana la 30%)
  • A concediat 20% din personalul bugetar
  • Pensiile au fost reduse cu 11% incepand cu 2010
  • Impozitul pe profit a crescut de la 15% la 20%
  • Taxa pe valoarea adaugata (TVA) a crescut de la 18% la 21%.

LETONIA
  • Salariile din sectorul privat au scazut chiar mai mult, cu circa 30%
  • Au fost disponibilizati 14.200 de bugetari, echivalentul a 20% din numarul total
  • Salariile din sectorul public au scazut cu 28% in medie
  • Majorarea impozitului pe venit de la 16% la 23%
  • Majorarea TVA de la 18% la 21%.


Citeste mai multe despre   











14542 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Cat de tari pot fi ungurii! (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:26)

    AlinN [anonim]

    Creditele imobiliare in alte valute decat moneda locala - interzise.
    Daca se gandea cineva la asta acum n-am mai cheltui zeci de miliarde de euro pe an ca sa tinem cursul euro la 4.2RON.
    Impozitele aplicate IMM vor cobori de la 19% la 10%.
    De acum cine va dori sa investeasca in zona europa centrala si de est va avea urmatoarele alternative: Romania - 16% cu perspectiva de 25%, dar cu posibilitatea de 80% (multumita forfetarului) impozit pe profit, Bulgaria 10%, Ungaria 10%. Ungaria este si mai aproapede Occident, deci practic investitii in Romania chuchu. Singura sansa am avea-o daca l-am asculta pe dl. Pambuccian care propune 4% impozit pe profit. Doar asa am rupe gura targului, dar nu stiu daca este "sustenabila".
    Ah, si daca n-ati inteles ce am vrut sa spun: ce tari sunt ungurii si ce tantalai suntem noi!
    • +16 (18 voturi)    
      o completare utila.. (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:35)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ungurii au tva 25% fara super reduceri pentru alimente de baza, constructiii blabla. cel mai probabil au si o colectare mult mai eficienta a acestor taxe si impozite fatza de romani..
      noi ne furam singuri caciula.. jumatate din economie nu este fiscalizata, dar ne plangem ca salariile sunt mici, cand de fapt veniturile in ansamblu sunt duble, dar ne e jena sa cerem bon fiscal la magazin..
      • -11 (13 voturi)    
        Curiozitate (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:56)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui pehash

        Tot aud despre jumatate din economie nefiscalizata de parca ar fi un lucru rau. Insa exista vreun studio oficial despre asta? Si de ce e rau ca e nefiscalizata? De cand mai multi bani la buget echivaleaza cu mai bine pentru toti romanii?
        • +5 (11 voturi)    
          de parca ar fi un lucru rau.. (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:30)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Niko

          pai atunci hai sa nu mai viram nimic la buget. de ce as fi eu mai fraier decat profesorul care da meditatii sau vanzatorul din piata care nu plateste nici un impozit?
          pensionarii sa traiasca din banii copiilor lor (cei care n-au copii sa moara de foame) si serviciile bugetarilor sa fie privatizate.. daca vezi o groapa pe drum o astupi singur sa o ocolesti.. pe unde poti.
          • -3 (11 voturi)    
            Asa (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:51)

            Niko [anonim] i-a raspuns lui pehash

            Si care ar fi problema? Ca esti fraier?

            Esti multumit de serviciile primite de la stat? Esti multumit ca ti se ia impozite chiar daca nu folosesti acele servicii? La doctor sau de invatamant de exemplu. Tu dai angajatilor tai toti banii pe carte de munca? Sau esti bugetar?

            Ce e rau sa aiba grija copiii tai de tine? Sau daca nu poti sa faci sa pui un ban deoparte pentru zile negre?

            Ce e asa grozav la serviciile bugetarilor de nu putem sa le privatizam? Cumva ca foarte multe sunt inutile si cele utile ar fi facute mult mai ieftin de sectorul privat? Vrei sa zici ca acuma nu ocolesti gropile de pe sosele?
            • +5 (9 voturi)    
              @Niko (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:04)

              maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Niko

              OK, privatizam tot, cum spui tu.
              Si cu politia ce facem? Justitia, la fel? Invatamantul - integral privat??? Cine mai invata in aceste conditii?

              Solutia nu e neplata impozitelor, ci crearea unei presiuni asupra tuturor bugetarilor care sa-i oblige sa-si faca treaba pentru care sunt platiti.
              Cat timp lumea va continua sa dea spaga si sa plateasca la negru, nu te astepta sa iesim prea repede din criza.

              E drept, ar trebui sa avem si niste guvernanti capabili si care sa fure un pic mai putin. Pana acum, 20 si ceva de ani n-am avut parte de asa ceva.
              • -3 (11 voturi)    
                Serios? (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:15)

                Niko [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                Lumea nu da spaga de bine sau munceste la negru de bine.

                Justitia e super tare la condmnarea gainarilor mici, politistii hartuiesc babele care vand cirese pe strada. Da, la scoala s-ar duce aia care vor sa invete, ce concept incredibil.

                Ce presiuni vrei sa creezi asupra bugetarilor? Cum? Ce alta presiune mai mare decat sa le spui ca sunt inutili cei mai multi si nu isi fac treaba? Neplata impozitelor este cea mai buna presiune.

                Tu ce sugerezi? O sa depui plangere? La cine, alt bugetar? Ai incercat vreodata sa te plangi de vreun judecator, ca tot ai zis de justitie?

                Guvernanti capabili? De unde? Nu conteaza cati oameni se duc la vot, daca 100 voteaza din cei 20 milioane, cel ce iese conduce peste aia 20 de milioane. Nu poti sa spui ca nici unul nu e bun. Si las-o moarta cu raul cel mai mic, mereu a fost tot mai rau.
                • +5 (5 voturi)    
                  Mda (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:35)

                  maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Niko

                  Am inteles, solutia ta e ca nimeni sa nu plateasca impozitele.
                  Necolectand impozite, nu vom mai avea nimic din ce spuneam mai sus - politie, justitie, invatamant, cultura, armata s.a.m.d., domenii care nu pot fi sustinute privat, nici intr-un caz!
                  Am fi unica tara din lume in care nu ar exista niste structuri (zic eu) necesare.
                  Ce bine ar fi!!! (sunt sarcastic aici, sa nu ma intelegi gresit)

                  Solutia ta e anarhica. Nu spun, nici ce se intampla de 20 (+alti 45 de ani de comunism) in Romania nu este bine, dar solutia propusa de tine chiar este fantezista. Te-ai gandit ce s-ar face cei din orfelinate, de exemplu? Asa cum or fi conditiile de proaste, macar au un loc unde sa stea. Ce vina au copiii aceia ca avem niste guvernanti si functionari corupti?

                  Plus, da-mi voie sa nu te cred ca-ti platesti integral, din buzunar, toate procedurile medicale ale tale si ale familiei tale - mama, tata etc. Daca macar o persoana din familia ta beneficiaza de vreo procedura medicala (la care dai si spaga, bineinteles) in sistemul public de sanatate, deja tot ceea ce sustii devine un pic ipocrit.
                  • -3 (5 voturi)    
                    Nu mi se da nimic gratis (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:07)

                    Niko [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                    Platesc CAS pentru serviciile medicale. Si tot trebuie sa dau si spaga.

                    Si invatamantul cel mai scump este cel de stat. Si nu e gratis, e platit din impozite.

                    Statul nu ofera nimic gratis decat la cei care nu platesc impozite, gen bugetarii. Trucul de contabilitate ca li se opresc impozite e o fantezie, statul muta niste bani dintr-un buzunar in altul.

                    Da, am fi singura tara care nu arunca bani pe geam. Am avea legi mai simple pe care le inteleaga toti.

                    Da, e utopie ce zic eu, poate, dar nu putem sa traim mult pe spatele celorlalti, ceea ce se intampla acuma. Cel putin utopa mea considera omul se descurca singur mai bine decat daca il conduce altul, ce se intampla acuma se considera ca fiercare om e hot sau potential hot.
                    • +3 (3 voturi)    
                      Cred ca nu ne intelegem (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:58)

                      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Niko

                      Nu-mi dau seama cum poti sa vorbesti de legi in absenta justitiei, asa cum propui tu???
                      Pentru ca justitie privata nu exista. Sau, in fine, exista, dar e altceva - in general se refera la lumea interlopa, care-si face propria justitie.

                      OK, ai dreptate in ceea ce priveste subrezenia sistemelor publice (sanatate, invatamant, politie etc.), dar, asa cum sunt ele, iti asigura MINIMUL de care s-ar putea sa ai nevoie la un moment dat.

                      Daca nu platesti impozite, nu mai ai parte nici de minimul acesta.

                      Invata sa faci diferenta intre sisteme (NECESARE!) si oamenii corupti care sunt in aceste sisteme. Coruptia trebuie starpita, nu sistemele!

                      Auzi, legi in lipsa justitiei...
                    • +1 (1 vot)    
                      PS (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:02)

                      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Niko

                      Inteleg ca ai ceva cu bugetarii (si eu la fel, consider ca sunt mult prea multi si ar trebui sa se reduca numarul, nu salariile), dar sa spui ca bugetarii nu platesc impozite?!? Cum sa nu plateasca impozite?!? Bineinteles ca platesc impozite, my friend.
                      • 0 (2 voturi)    
                        Impozite? (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:37)

                        Niko [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                        Nu ma refer la ce apare pe fluturas. Ma refer la contabilitate. La teoria impozitarii. Bugetarii nu platesc impozite. Daca bugetarii ar plati impozite, ar fi foarte usor sa cesti veniturile la buget: le dublezi, triplezi si asa mai departe salariile si atunci ar creste veniturle la buget. Undeva matematica nu iese, nu-i asa. Bugetarii nu platesc impozite.
                      • -1 (1 vot)    
                        PS (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:47)

                        Niko [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                        Si de ce sa platim atat de mult incat sa primim un MINIM? Daca cineva vine la tine si iti ofera un trabant subrezit la pret de BMW, ai accepta? Dar daca iti pune un pistol la tampla cum face statul, atunci ai accepta, nu?

                        Si lumea interlopa nu are legea ei, lumea interlopa se dezvolta mai ales cu ajutorul alora care asigura "MINIMUL"! Ca regula: lumea interlopa nu are lege.
                        • +2 (2 voturi)    
                          ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:42)

                          ? [anonim] i-a raspuns lui Niko

                          cred ca esti total pe dinafara cu ceea ce sustii. nicaieri in lume statul nu-ti asigura ca servicii decat minimul necesar, pentru restul scoti din buzunar. singura diferenta e ca la noi trebuie sa dai ilegal niste bani, acolo ii dai pe chitanta sau ti le platesc asigurarile private. deci las-o jos ca macane:)
                        • +1 (1 vot)    
                          @Niko (Joi, 10 iunie 2010, 9:49)

                          Maxi Rodrigues [anonim] i-a raspuns lui Niko

                          Bine, hai sa-ti explic altfel, ca vad ca te faci ca nu intelegi:
                          Banuiesc ca ai facut macar 12 clase, nu? Crezi ca ti-ai fi permis sa le faci daca ar fi costat vreo 10-15.000 euro pe an? Mai exact, crezi tu ca parintii tai au dat atatia bani din impozite pentru ca tu sa faci scoala?
                          Ma indoiesc ca au platit cel putin 120.000 euro, sincer.
                          Fac referire doar la clasele 1-12, desi e posibil sa fi fost si la gradinita, si la facultate, alti ani pe care i-ai facut cu niste costuri minime.

                          Inteleg sa sustii scaderea impozitelor, sa spui ca sunt prea mari (ASA E!), dar sa sustii eliminarea lor chiar mi se pare o dovada de prostie.

                          E ca si cum le-ai spune acum pensionarilor sa renunte la pensie in totalitate. Ce, nu au copii care sa-i ajute? Ce, nu se puteau gandi sa economiseasca in timpul vietii active?

                          Intelege odata ca nu sistemele sunt proaste, aceste sisteme functioneaza cu mai mult sau mai putin succes in toate tarile. Oamenii care compun sistemele trebuie schimbati sau eliminati, nu sistemele, omule.
                • +3 (3 voturi)    
                  PS (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:39)

                  maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui Niko

                  Si apropo. si eu imi doresc din tot sufletul sa fac un MBA, vreau sa invat, cum povestesti tu atat de frumos despre conceptul de a invata.
                  Dar nu am bani pentru asta, prietene, despre conceptul asta ai auzit?

                  Asa si cu scoala - cum poti sa-ti inchipui tu ca orice om sarac, doritor sa invete, ar avea acces la invatamant in cazul in care ar fi in intregime privat???
                • +4 (4 voturi)    
                  Fisc (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:50)

                  nico2 [utilizator] i-a raspuns lui Niko

                  Evaziune fiscala este in toata Europa indiferent de tara.Mai mare sau mai mica.Un mic exemplu : acum 15 ani o vecina s-a casatorit cu un neamt.Au venit in Ro si au cumparat o casa pe care au renovato.Am intrebat-o de ce in Ro si nu in Germania.Raspunsul a fost ceva de genul: " acolo te intreaba fiscul de unde ai banii ptr. a cumpara o casa.Acolo poti sa-ti consumi banii negri la femei , in baruri sau la cazinouri ptr. ca acolo nu ai identitate." Ideal este sa nu fie evaziune fiscala.In Romania lupta cu evaziunea fiscala este pierduta din start.De ce? Simplu.Legile sunt date aiurea si permit tot felul de smecherii.Mai avem si functionarii de la Fisc si Vama care se fac ca lucreaza dar de fapt primesc mita la greu.In Ro lipsesc 3 lucruri : Politia, Justitia si Fiscul. Atunci cand cele 3 vor functiona corect vom avea un nivel de trai mai ridicat. Faptul ca acum functionarii din cele 3 institutii se plang ca au salariile mici este doar praf in ochi.S-a demonstrat in Justitie ca si cu salarii de zeci de mii de lei tot hoti au ramas.Atunci cand in fiecare celula din corp esti hot nu te vindeci cu salarii mari.
    • 0 (0 voturi)    
      ce bine ar fi!!! (Joi, 10 iunie 2010, 17:05)

      Crystal [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Ce bine ar fi daca ar gandi majoritatea asa ca tine!Super!Felicitari si...Salutari!
  • +10 (14 voturi)    
    Astia sunt prosti? (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:33)

    Mihai [anonim]

    Nu mai inteleg nimic. Adica de ce la ei se pot reduce salarii la bugetari si se poate recalcula punctul de pensie si la noi nu. Ce la ei constitutia si legile nu apara "drepturile" castigate, sau suntem noi mai prosti ca avem constitutia elaborata din vreamea lui Iliescu? Am o propunere sa atacam la curtea constitutionala drepturile lor.
    • 0 (10 voturi)    
      Uite-te mai bine (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:54)

      Eddie303 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      Uite te cat este salariul minim pe economie in tarile unde se mai taie din salarii. Si la noi s-ar putea diferentiat, cum a scris si in Spania, 5% de la bugetari, 15% de la parlamentari, s-ar putea face si progresiv, cine are putin, scoatem putin, cine are mai mult, scadem putin mai mult. Dar nuuuuuuuu, la noi nu se poate asa ceva! A murit capra mea? Sa moara si capra vecinului. Nu conteaza ca eu am 15 de capre si vecinul are doar 1.
      • +2 (4 voturi)    
        Ai dreptate (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:33)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

        Da, ai perfecta dreptate si sunt de acord cu tine ca reducerile de salarii la bugetari trebuiau sa fie diferentiate. Nu prea vad cum se puteau face pentru pensionari, caci aici trebuie recalculat punctul de pensie. Eu lucrez si am lucrat doar in mediul privat, iar anul trecut ne-am trezit cu 50 % reducere, cei care am mai ramas in firma. Si sincer vorbind daca "industria" ar fi mers nu cred ca as fi gandit ca trebuiesc taiate salarii si pensii. Ma deranjeaza "strigatele de disperare" ale celor care vor sa atace la CC aceste legi de austeritate, si imposibilitatea mea de am apara "dreptul castigat"!
        • 0 (2 voturi)    
          ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:52)

          ? [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          problema e foarte grava in acest moment -indiferent ca se intampla in mediul privat sau bugetar - nu poti sa te atingi de salarii sau pensii prin scaderea lor. cititi cum au rezolvat aceasta problema nemtii anul trecut. persoanele au fost trimise intr-un asa zis somaj tehnic pe o perioada limita de timp cu 85% din salariu -finanatat de stat- e vb de domeniul privat. o data deschisa aceasta cale a scaderilor va continua si va fi considerat ca precedentul creat - si de cate ori cuiva nu-i va place de ochii tai o va face linistit fara sa raspunda pentru asta. cei care gandesc contrariul le-as dori sa nu ajunga cumva vreodata in situatia de a avea efectiv nevoie de aceste servicii pe care le contesta. e vb care spune nu dori raul cuiva ca s-ar putea sa-l primesti tu :(. romanii sunt tari la vb - cea cu capra si cea cu groapa :).ar tb sa judecam mai mult inainte de a vb si de a lua decizii
      • +1 (3 voturi)    
        asa e (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:51)

        DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Eddie303

        nu poti reduce o pensie de 500 cu 15% si sa dai la magistrati 6000 . nu ca nu ar merita sa aiba un trai decent ca sa nu se uite la o mita in timpul activitatii.... dar e prea mare discrepanta. Magistratu se descurca si cu 3000 / luna pensie ...
        dar e imoral sa nu tai de la cei cu bani. Eu unu as impozita notarii cu 80 %. As trimite garda sa bea cafea la restaurante si pensiuni.... cine nu da bon fiscal ..4000 amenda. Toti au recuperat TVA de la investitie... si au construit si o casa cu materialele bagate pe firma... si acum nu bat in casa de marcat...
        Oricum se pare ca Grecia si Letonia au fost mai in buda decit sintem noi acum. Noi vom fi. Germania si Ungaria au masuri OK de iesire. Noi avem de masuri de adincire a crizei.... daca iesim in 2012 e OK
      • 0 (0 voturi)    
        cine nu stie, scrie -pe forum (Joi, 10 iunie 2010, 7:11)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Eddie303

        cat e o chirie intr-un mic orasel din Spania sau Italia? cate e intretinerea? cate e un litru de lapte, o paine, un ziar, o calatorie cu autobuzul sau metroul? cat e impozitul pe masina?
        • 0 (0 voturi)    
          corect, daca nu stii, nu scrie! (Joi, 10 iunie 2010, 16:29)

          gcorneille [utilizator] i-a raspuns lui bula

          Cat costa o casa intr-un orasel in Spania? Cateva zeci de mii de euro, si e casa, nu apartament, ca la Bucuresti si alte orase mari in Romania. E scump impozitul pe masina? Foarte bine, o vinzi pe aia mare si tare si iti iei una pe care ti-o permiti, la noi diferenta de impozit intre un Logan si un Q7 este nesemnificativa, la ei conteaza foarte mult. La ei impozitul e mare pentru ca se plateste diferentiat in functie de poluare, poluezi mai putin, platesti mai putin. In romania salariul mediu este sub 400 de euro si media valorilor masinilor de pe strada este 30.000. Si mai sunt multe de spus, dar n-are rost.
    • 0 (8 voturi)    
      pentru ca la noi 300 euro (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:10)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      este un salariu peste care greu treci (in RO), iar in tarile cu pricina 300 euro este o pensie saraca, in timp ce preturile sunt cam la fel. acum pricepi mihaita? la noi cand consideram ca ne merge bine, aveam conditii de austeritate, comparativ cu celelalte tari UE. (in plus, nu peste tot exista metalitatea: "trebuie sa furi din greu ca sa reusesti")
      • -1 (3 voturi)    
        zile nenea ca te cred (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:36)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui nenea

        Faci ceva cu salariile alea. Sa vezi acolo impozite pe casa, masina, si locul de parcare, ca de regula trec de 400 pe luna.Si dupa ce scazi sa vezi cu ce mai ramai. Ca la Romanica. Asa ca zile nenea ca le zici bine dar daca treci doar pe acolo in vizita ramai sarac.
        • +1 (1 vot)    
          Veniturile sunt > 1000 euro (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:51)

          Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Deloc. Veniturile nete in tarile numite (mai putin Ungaria) sunt ~ 1000 euro/luna.
          SI preturile ca pe aici.

          Cine contesta asta nu a iesit din tara sau nu cunoaste pe nimeni de "afara"...
          • +3 (3 voturi)    
            Anglia (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:00)

            nico2 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

            Am in Anglia o familie care lucreaza cu acte legale.Veniturile lunare - cam 2400 lire sterline.Chirie - 700 lire, utilitati - cam 200, mancare - cam 70 lire / saptamana, camin copil (de la 7 la 17) - 700 lire/luna,motorina - 1.4 lire/litru.Ea face naveta zilnica de 70 mile (dus-intors).Acum au renuntat la camin si fac serviciu in ture astfel incat sa stea cineva cu el acasa.Ce zici?
            • -1 (1 vot)    
              ? (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:57)

              ? [anonim] i-a raspuns lui nico2

              din tot ce ai spus tu aici oricum o duc de 10 ori mai bine ca la noi. :)
              priviti putin chiriile de la noi si vezi daca o persoana sau o familie cu salariu mediu isi poate permite sau ramane cu tot atati bani in mana ca un englez. nu cred. si am si eu anumite informatii ca acest salariu este ceva sub salariu mediu in anglia:)
              • 0 (0 voturi)    
                locuinta e o problema si in afara (Joi, 10 iunie 2010, 12:07)

                nemo [anonim] i-a raspuns lui ?

                cu chiriile e foarte greu si in afara, de exemplu in Franta prietenii mei (francezi, nu romani imigranti) nu-si pot permite sa stea singuri, drept care majoritatea locuiesc la comun in "collocation", de exemplu 4 persoane care de multe ori nu se cunosc inchiriaza un apartament de 4 camere si in felul asta chiria e impartita la 4.
                Conform legii ca sa ai dreptul sa semnezi contractul de inchiriere trebuie sa ai un venit lunar de cel putin 3 ori valoarea chiriei. Adica daca vrei sa inchiriezi in Paris o garsoniera de 600 euro trebuie sa castigi cel putin 1800 net pe luna, iti dai seama ca e o problema pentru o vanzatoare (platita sa zicem 1100) sau un profesor incepator (1500-1600).
                • 0 (0 voturi)    
                  ? (Joi, 10 iunie 2010, 13:16)

                  ? [anonim] i-a raspuns lui nemo

                  sigur. ai dreptate. dar situatia e putin cam mult diferita la noi fata de ce e la ei. daca ai sesizat din ce am spus -am facut referire la salariul mediu de la noi. iar exemplele cares e dau aici se dau pentru salarii de la ei sub medie sau chiar la nivelul miinim de salarizare. si chiar si asa o duc mult mai bine decat unul de la noi care castiga mediu sau chiar ceva mai mult de cat mediu. sa zicem 500 euro net.
                  si am si eu cunostinte si prieteni afara -si in state si in canada si in marea britanie, si peste tot unul cu salariul miinim la ei o duce mult mai bine decat unul cu salariu mediu de la noi. asa ca lasati-ma cu comparatiile ca la ei e mai rau ca la noi.
          • 0 (0 voturi)    
            chiar asa? (Joi, 10 iunie 2010, 7:14)

            bula [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

            era o postare a doi profesori romani din Franta cu 2 copii. Le raman 182 de euro la sfarist de luna si stau cu chirie. Ia mai zi, ca le zici bine! Nu vrei sa-mi zic de litrul de lapte, de kg de paine, de taxa pe masina etc (preturi asemanatoare?).
  • +3 (5 voturi)    
    Iar la noi mergandu-se (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:48)

    Audit [utilizator]

    pe ideea si capra vecinului vor sa scada si din companii profitabile. Solidaritate!
    Inca ceva: la ei de ce pot scadea salarii si pensii iar la noi nu??
    • -2 (2 voturi)    
      dupa 32 ani de munca!!! (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:00)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Audit

      sunt bugetar si am 200 euro salar NU 300 ca o pensie saraca din west.deci nivelul de trai este extrem de sarac compartiv cu westul iar preturile sunt la fel.
      cei din companii sunt profitabili pt ca au servicii extrem de scumpe pt populatie si cunoasteti pretul gazului,electricitate,apa,telefonie si alte.
      iar cei din companii au salarii ff mari.am lucrat intr o companie de stat si aveam salar mult mai mare decat il am in prezent deci vorbesc in cunostinta de cauza.asa ca nu vad de ce nu ar fi solidari cu noi.
      • 0 (0 voturi)    
        stai in casa ta sau platesti chirie? (Joi, 10 iunie 2010, 7:16)

        bula [anonim] i-a raspuns lui maria

        daca stai in casa ta, taci repede din gura, ca asta valoreaza CEL PUTIN 450 euro pe luna.
        • 0 (0 voturi)    
          nu te duce de loc mintea (Joi, 10 iunie 2010, 10:08)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui bula

          din salariul de 200 Euro, de unde ar mai plati acea persoana chiria de 450. Asa ca nu mai comenta fara rost. Dupa tine ar trebui sa-si vanda casa ca sa poata trai, dar poate casa aia este rodul muncii a doua generatii din familia ei. Nu toti si-au luat casa, apartamentul, pe bani putini atunci cand s-a putut. Dar nici chiar la aceia nu poti sa spui ca le-au luat pe gratis pentru ca multi dintre ei poate si-au dorit sa detina in proprietate acea casa, dar pe vremurile respective acest lucru nu prea era permis, insa plateau chirie, care nu era cu mult mai mica decat o rata la banca. Sunt multi pe aici care se dau destepti, dar de fapt nu-i intereseaza decat propria persoana, de ceilalti sa se aleaga praful.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu se poate cere solidaritate (Joi, 10 iunie 2010, 9:21)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui maria

        atata timp cat sunteti platiti din taxe si impozite, sunteti foarte muuuuuulti, primiti ciubucuri (nu toti dar 80% da din care noua nu ne dati!!!), nu va intereseaza sa aduceti bani la buget (numai 30% intra din cat ar trebui si NU e vina mea!), etc.
        Prin urmare de ce sa fiu eu solidar cu tine cand tu NU VREI SAU NU ESTI IN STARE SA ADUCI BANI LA BUGET??? Colecteaza mai bine taxele si impozitele, nu mai puneti "botul" la mita (vama, fisc, etc) si veti avea bani de salarii! Noi ne facem treaba acolo unde suntem de aceea avem bani. Daca si voi v-ati face gtreaba (adica sa incasati la buget peste 30%) ati avea si voi bani nu ne-am duce acum de rapa.
        In loc sa cereti solidaritate mai bine v-ati simti VINOVATI!
        • 0 (0 voturi)    
          ? (Joi, 10 iunie 2010, 9:44)

          ? [anonim] i-a raspuns lui Audit

          nu v-o faceti nici voi. v-ati face treaba cand nu ati maia ccepta munca la negru si l-ati pune pe patron sa plateasca datoriile la stat:)
  • -6 (6 voturi)    
    totusi.... (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:55)

    Craioveanul [anonim]

    Am urmarit cu mare atentie multe comentarii, in special ale unor economisti de la BNR sau Baltazar.
    Am facut acest lucru pentru a intelege cat mai bine situatia mondiala....si am facut acest ,,efort,, pentru ca la adica trebuie sa-mi protejez economiile.
    Am constatat ca desi unii par avizati, din interes, dau niste explicatii naucitoare privind situatia economica, intrebarea este daca sunt ,,dezinteresati,, sau mai grav isi dau cu parerea despre lucruri care nu le inteleg.
    In consecinta eu voi mai intervenii pentru ca prin natura serviciului am fost in contact la un moment dat cu varful economiei mondiale, neexagerat si cred ca sunt dator sa comentez unele lucruri....
    In concluzie situatia mondiala este atat de grava incat indiferent ce vom incerca noi ca tara sa facem vom fi sortiti esecului.
    Toti cei care incearca sa ne inoculeze ideea ca vom putea prin masuri interne sa rezolvam criza cred pur si simplu ca fac aceeasi greseala pe care a facut-o Ceausescu cand a incercat sa obtina independenta economica a Romaniei.
    A sacrificat cateva generatii si rezultatul a fost nul...
    Cei care l-au consiliat sa faca asa ceva acum incerca acelasi lucru, sper sincer sa nu mai reusesca cu atat mai mult cu cat au trecut peste 20 de ani peste ei...
    • -4 (6 voturi)    
      Va salut! (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:09)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

      Domnule, va salut. Aveti dreptate, consilierii de taina ai lui Ceausescu, din ultimul sau deceniu de putere, s-au intors si-l consiliaza si pe Basescu. Nu au invatat nimic din experienta ceausista si sunt la fel de insensibili la situatia propriului popor si la fel de orbi la situatia mondiala.
      • +2 (4 voturi)    
        Asa e (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:19)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui casandra

        In loc sa il sfatuiasca sa dea bani la toti, ca e de unde (???), ii spun ... De fapt ce a facut Ceausescu? O economie care mergea pe stoc, ca nu voia nimeni ce producea? Si care e situatia poporului roman? Nu mai e de unde ... Chiar daca se dizolva parlamentul, se vinde tot ce are statul, nu acopera deficitul pe un an, si la anul ce faci? Iar revolutie?
        • 0 (2 voturi)    
          vad ca nu se intelege! (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:11)

          Craioveanul [anonim] i-a raspuns lui Niko

          O sa ma explic mai clar ce am incercat sa transmit.
          Vad ca unii care urmaresc ce se comenteaza, chiar nu inteleg nimic.
          Nu am incercat sa transmit ca se incerca de actuala putere analize ale unor consilieri economici ai lui Ceausescu.
          Eu desi sufar, la fel ca si familia mea de reduceri salariale, am constatat ca analizele unor posturi TV sau ziare sunt puternic influentate de unii consilieri ai lui Ceausescu.
          D-lor macar incercati sa intelegeti ce vi se transmite nu in cercati sa deformati...
          In concluzie macar incercati sa va castigati banii cinstit cand comentati ceva.
          • +1 (3 voturi)    
            Eu nu inteleg (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:29)

            Niko [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

            Probabil te referi la casandra. Eu unul sunt trist ca au ramas multi comunisti printre noi.
            • +2 (2 voturi)    
              Din pacate... (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:51)

              Eddie303 [utilizator] i-a raspuns lui Niko

              ...nu numai comunistii ramasi sunt de vina, ci si mentalitatea romana, din care vezi numai metodele de inspaimantare a poporului pentru a pune la lucru.
      • 0 (2 voturi)    
        nu intelegeti! (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:20)

        Craioveanul [anonim] i-a raspuns lui casandra

        D-lor si doamnelor eu am incercat sa explic de ce atata rezistenta si reavointa in analizele unor posturi tv si unor ziare.
        Daca cei care comenteaza ,,ideile,, mele nu inteleg sensul lor este treaba lor si a celor care ii finanteaza.
        Eu cred ca cei care comenteaza niste masuri absolut necesare pentru a corecta ,,exagerarile,, lui Iliescu, Roma sau Tariceanu sunt de fapt consilierii economici ai lui Ceausescu, sa fie clar acum...!
        • 0 (0 voturi)    
          Multam de lamurire (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:35)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

          Eu oricum comentam la ce a zis casandra.
  • +8 (10 voturi)    
    Analiza trebuie completata cu comparatia (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:56)

    Romania schizoida [anonim]

    intre comportamentul Opozitiei in toate aceste tari fata de acelasi comportament al opozitiei in Romania in relatie cu problemele generate de criza.

    Pentru ca in Romania de exemplu, in 2009, opozitia se lauda cu o "majoritate unita" de 70% in parlament, dar nu a adoptat cu aceasta majoritate O SINGURA masura anti-criza.

    Motivul pt. care s-au "reunit" in acea majoritate a fost sa creeze o criza politica tocmai in momentul in care guvernul vroia sa adopte legea de taiere a pensiilor speciale.

    In plus, PNL cerea cresteri de pensii pe criza - in 2009 - dupa ce in 2008, tot pe criza - se opuneau cresterilor de salarii tot "pentru ca e criza".

    Schizofrenia comportamentului Opozitiei in Romania (poti sa faci ORICE, cat timp ai puterea mediatica de a de a spune lumii intregi exact opusul a ceea ce faci), aceasta schizofrenie e tipica numai Romaniei, regimului comunist si regimului actual, si e in directa relatie cu PUTEREA MEDIATICA de care dispun partidele de opozitie de 6 ani

    Intrebare:
    - In TOATE tarile de mai sus Opozitia controleaza politic TOATA Media cu audienta - ca in Romania ?
  • +3 (3 voturi)    
    Bugetul Bulgariei va fi control.cu atentie de UE (Miercuri, 9 iunie 2010, 12:57)

    Victor [anonim]

    Atata timp cat sistemul fiscal ramane neatinsa nimic nu se va schimba .Am auzit ieri o cifra de evaziune fiscala care m-a uimit rau de tot!
    Cum este posibil ca-ntr-o tara,ca Ro.,saturat cu specialisti IT,nu s-a facut un soft ca fiecare leu sa nu curga in subteranele cipriote,bermudene?
    Atata timp cat statul pierde anual peste 8 miliarde (lei,Euro-nu stiu exact)prin neincasarea impozitelor si taxelor,atunci nicio austeritate nu va fi de folos.
    Trebuie angajati(sunt convins ca exista o sumedenie de pensionari in strainatate,care mai pot fi de folos si sunt sigur ca acesti oameni sunt incoruptibil/vorbesc din ce stiu,cunosc unii care lucreaza ptr.statele fost sovietice)profesionisti,care sa controleze orice afacere,orice butic,orice carciuma si bar si discoteca si cazinou si..si ..si sa-i oblige sa plateasca taxele corect.
    • +5 (5 voturi)    
      Iar cifre (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:13)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Alea 8 miliarde sunt deficit, adica statul roman cheltuie cu 8 miliarde mai mult decat incaseaza. Nu poate sa incaseze mai mult fiindca cresterea impozitelor nu echivaleaza cu chesterea veniturilor. Sanse mari sa vina mai putin ca inainte.

      Si da, sunt multi pensionari chiar si-ar da in gat vecinul ca ia niste usturoi mai ieftin, doar au fost educati pe vremea impuscatului.

      Problema in Romania nu e fiscalitatea foarte mica. In romania statul incaseaza foarte multi bani. Exemple absurde: daca vrei un act trebuie sa platesti, insa toti birocratii sunt platiti din impozite, deci platesti de mai multe ori un serviciu de cele mai multe ori inutil. Sunt oameni care isi iau concediu sa isi inlocuiasca buletinul, ceva ce nu ar trebui sa iti provoace groaza sa treci pe la primarie. Insa la noi e asa. Romania e campioana europeana la taxe, birocratie si inflatie. Statul fura cat poate, cu toate mainile. Oamenii pur si simplu nu mai vor sau nu mai pot, mai curand ultima.
      • +3 (3 voturi)    
        Niko (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:33)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Niko

        Repet ce am auzit si nu vreo interpretare a mea.La
        un politshow la Realitatea,s-a pronuntat aceasta cifra:8 miliarde(probabil lei)anual EVAZIUNE FISCALA.
        Restul,nu comentez.ptr.ca orice as spune ar fi o parere personala influentata de stiri(precum si evaziunea).Nu stiu cine fura si ce fura.Se spuna ca se fura,dar se spune si ca toti fura.
        Si omul care sta su curata WC-urile fura un pachet de hartie igienica.
        Deci asta este o boala generala in Ro.
        Daca tu vei face parte din Guvernul Ro.si tu ai fura!Este trist,dar este adevarat!
        • -1 (3 voturi)    
          Bineinteles (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:44)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui Victor

          ... ca as fura. Justitia e tot de stat si fura si ea. Si cand furi de la stat nu furi de la toti, fiindca ce apartine tuturor, de fapt nu apartine nimanui.

          Serios acuma, codul fiscal e atat de stufos incat toti facem evaziune fiscala intr-o forma sau alta. Mai nou agentii fiscului au drept de decizie daca e evaziune sau nu, de fapt o oficializare a unei stari de fapt.
          • +2 (4 voturi)    
            EVAZIUNEA PSD-PNL la putere (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:11)

            ANUL 2008 [anonim] i-a raspuns lui Niko

            Romania, locul doi in topul evaziunii fiscale din UE
            de R.M. HotNews.ro

            Marţi, 16 septembrie 2008, 19:00 Economie | Finanţe & Bănci

            Romania ocupa locul doi in topul evaziunii fiscale din Uniunea Europeana, potrivit unui raport realizat de Associazione Contribuenti Italiani si Klrs Network of Business Ethics, citat de novinite.com.

            Potrivit raportului citat, evaziunea fiscala ajunge, in Romania, la 18% din produsul intern brut.

            Pe locul unu se situeaza Italia, valoarea evaziunii fiscale fiind estimata la 23% din PIB.

            'Podiumul' este inchis de vecinii nostri din sud, bulgarii, care ne sufla in ceafa: evaziunea fiscala ajunge la aproape 18% din PIB.

            Tarile cu cei mai 'constiinciosi' contribuabili sunt Marea Britanie (6% din GDP), Belgia (5%) si Suedia (3%).

            http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-4387436-romania-locul-doi-topul-evaziunii-fiscale-din.htm
          • +2 (4 voturi)    
            EVAZIUNEA PSD-PDL la putere (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:12)

            ANUL 2009 [anonim] i-a raspuns lui Niko

            Novinite: România, a doua în topul evaziunii fiscale din UE

            Joi 20 aug 2009

            România se plasează pe poziţia a doua în topul statelor din cadrul Uniunii Europene cu cea mai mare evaziune fiscală, fiind urmată de Bulgaria, ţară ce pentru al doilea an consecutiv s-a clasat pe locul trei în acest clasament alcătuit de Associazione Contribuenti Italiani în colaborare cu Klrs Network of Business Ethics, informează agenţia de presă bulgară Novinite.
            Italia se află pe primul loc în acest clasament al evazionismului, cetăţenii săi reuşind să ocolească plata taxelor şi impozitelor pentru aproximativ 51% din veniturile ce ar fi trebuit impozitate.

            România se află pe locul doi cu o evaziune fiscală de 42,7% din totalul veniturilor ce ar fi trebuit impozitate, urmată de Bulgaria cu 39,2%, Estonia cu 37,6% şi respectiv Slovacia cu 34,1%, transmite Novinite.

            Principalii evazionişti din Italia sunt industriaşii care evită plata impozitelor pentru 32,7% din veniturile impozitabile, urmaţi de bancheri şi cei care lucrează în domeniul asigurărilor (24,4%), comercianţi (11,9%) şi meşteşugari (10,9%)

            http://www.adevarul.ro/international/europa/UE-Romania-evaziunii-fiscale-topul_0_101390288.html
          • +2 (6 voturi)    
            EVAZIUNEA PDL-UDMR la putere (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:12)

            ANUL 2010 [anonim] i-a raspuns lui Niko

            România, locul doi în Europa la evaziune fiscală: 21% din PIB

            17 Februarie 2010

            România ocupă locul al doilea în Uniunea Europeană (UE), după Italia, în funcţie de nivelul evaziunii fiscale, reprezentând 42,4% din veniturile taxabile în 2009, potrivit unui studiu realizat la cererea Asociaţiei Contribuabililor Italieni.

            În Italia nivelul evaziunii fiscale a fost de 51,1% anul trecut, potivit studiului realizat de KRLS Network of Business Ethics pentru organizaţia nonprofit a contribuabililor din Italia.
            Economia subterană din România a reprezentat 21% din Produsul Intern Brut (PIB) în 2008, potrivit unui raport al Ministerului de Finanţe, obţinut în februarie anul trecut de MEDIAFAX, în creştere de la 14,5% în 2004. Evaziunea fiscală la plata TVA a crescut de peste trei ori în intervalul 2004-2008, la 4,6% din PIB.

            Poziţia a treia între statele UE este ocupată de Bulgaria (39,5%), urmată de Estonia (37,1%) şi Slovacia (34,5%).

            KRLS a analizat cinci mari domenii pentru a stabili gradul de evaziune fiscală, respectiv economia subterană, criminalitatea economică, evaziunea fiscală a marilor corporaţii, evitarea plăţii taxelor de către companiile mari şi mici, dar şi de către liber profesionişti.

            Asociaţia Contribuabililor Italieni este o organizaţie nonprofit care reprezintă, informează şi asistă gratuit contribuabilii. Organizaţia colaborează cu mai multe instituţii din Itlia, printre care Comisiile de Finanţe ale Senatului şi Camerei, Preşedinţia, ministere sau Biserica Catolică. (Mediafax)
            • -1 (1 vot)    
              Da (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:24)

              Niko [anonim] i-a raspuns lui ANUL 2010

              Dupa cum am zis, codul este atat de stufos incat toti facem evaziune intr-un fel sau altul.
        • +3 (3 voturi)    
          evaziune (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:04)

          masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui Victor

          din acea evaziune fiscala, daca s-ar aduce la suprafata doar o treime ar putea fi impozitata. Iar la evaziune fiscala intra inclusiv activitati ilegale ce nu pot fi impozitate (trafic de carne vie, droguri, prostitutie etc), deci la o evaziune de 8 miliarde euro probabil ca bugetul ar castiga 2 miliarde, dar cine gaseste solutiile? opozitia?? ei doar latra dar cand erau ei la putere evaziune era intr-un boom constant
          • +2 (4 voturi)    
            Multumesc,masteryodda (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:50)

            Victor [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

            Credeam ca dialogul cu Niko nu va mai avea vreun sens si sfarsit.
            Da, exact aceste 2 miliarde ai lipsesc d-nului
            Boc.ca sa nu umble la pensii si salarii.
            Cine intelege,intelege si fara comentarii !
            In Ro.nu se va muri de foame(teoria CTP),se va muri de obezitate.
            Opozitia romana crede ca politica se limiteaza la ura fata de PDL cvasi Boc si Basescu.
            Ei sunt incapabil sa gandeasca,ca de fapt nu-i vorba de Basescu,ci de o tara inca locuita si care deja este in prapastei.
            In Ro.se confunda politica cu un SRL propriu(ma refer la politicieni).
            Opozitia nu are nicio orientare,gandire,
            educatie politica!
            Idem si Guvern!
            • 0 (0 voturi)    
              Iar acele 2 mld TOT (Joi, 10 iunie 2010, 9:29)

              Audit [utilizator] i-a raspuns lui Victor

              bugetarii ar trebui sa mii recupereze, sa ii aduca la buget NU eu prin solidaritate cu ei care dupa ce ca sunt multi nici nu isi fac treaba!
      • 0 (0 voturi)    
        Tu spui ca statul NU POATE sa (Joi, 10 iunie 2010, 9:26)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui Niko

        incaseze mai mult, eu spun ca NU VREA sa incaseze mai mult. Nu vrea pentru ca acei bugetari care se jelesc acum si imi cer solidaritate prefera sa ia ciubucuri (vama, fisc, garda, etc) decat sa incaseze la buget; retine se incaseaza doar 30% din suma care ar trebui.
        De ce nu incaseaza macar 60% si atunci statul ar fi bogat, li s-ar plati pensii si salarii nu mai mi-ar cere mie sa fiu solidar!
  • +1 (3 voturi)    
    Ne consumam pt ca am consumat (Miercuri, 9 iunie 2010, 13:36)

    aura [anonim]

    Ma intreb cum ar fi aratat indicatorii economici in acest moment daca macar 10% din imprumuturile externe contractate in 2009 ar fi fost folosite pt sprijinirea sectorului privat si pt investitii care sa stimuleze productia. Zeci de miliarde de euro s-au dus doar pe consumul intern si pe sustinerea cursului leului.
    N-am facut decit sa aminam si sa agravam problemele.
    Ma uit cu ciuda la masurile anticriza luate de alte tari europene. Oare numai mie mi se pare ca sint de 10 ori mai inteligente decit cele luate de guvernul Boc?
    • +1 (1 vot)    
      pai asa s-a intamplat (Miercuri, 9 iunie 2010, 14:41)

      sam [anonim] i-a raspuns lui aura

      Singur afirmi ca s-a consumat mult in anii de boom, problema este ca firmele romanesti au avut rezultate slabe! De ce? Pentru ca produsele RO nu erau competitive la raportul calitate/pret, daca ar fi fost competitive ar fi fost cumparate de populatie, banii ramaneau in tara si firmele se dezvoltau! Ce trebuia sa faca statul? Sa intervina in planul de afaceri? Poate ar fi trebuit sa explice patronilor ca pot castiga mai mult daca ar vinde cu un pret mai scazut pe fondul unei productii marite fara a face rabat de la calitate. Ori in Ro toata lumea are adaos de la 50% la 300% si apoi plang ca dau faliment!! Pai la un 300% adaos la ce se asteapta tanarul intreprinzator. Si exemplul din comert nu este singular, verificati preturile de vanzare direct la producator si o sa vedeti de ce particularii au inchis sau redus activitatea. Pentru ca la noi toti vor sa castige mult si repede.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai aparut (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:10)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui sam

        Vad ca in continuare ai ramas fixat pe privatii aia rai si neporformanti care nu fac lucruri de calitate si asa nu mai pot sustine economia. Dar asta ce spune despre bugetari, acesti stalpi ai societatii care ies in strada cand privatului ii merge mai rau?
    • +1 (1 vot)    
      Pai in 2009 (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui aura

      1) A fost an electoral
      2) Am avut 2-3 luni de criza politica (guvern interimar, etc)

      Nu e de ajuns?

      Conform cu 1), cat timp au fost la guvernare PDL + PSD totul a fost infloritor si bine (Base parca a zis ca varful o sa fie Aprilie 2009?)
      Dupa ce-a iesit PSD-ul, a inceput balacareala politica, si cand au vrut sa bage o lege anti pensii speciale a cazut guvernul la motiune? Proiect la care participase parca si PSD-ul cat era la guvernare?
      Anul trecut in ultimele 3 luni toti functionarii publici trebuiau sa aiba 4zile/luna de concediu fara plata. Legea parca a fost atacata la CC si a intrat in vigoare in prima parte din Noiembrie, deci s-au mai dat parca 6 zile de co fara plata.

      Si tot asa...o ducem intr-un dans. Acuma, iara, avem niste proiecte pentru reduceri de cheltuieli(e deja iunie, deci au trecut 6 luni de cand avem guverul PDL de dupa alegeri). nu sutn extraordinare...dar sunt un inceput. Iar opozitia ce face? Baga o motiune, sa cada guvernul. Ce-ar urma dupa asta? Inca 2 luni de guvern interimar? Sa presupunem ca Base cedeaza presiunilor si pune un prim ministru PSD. What then? Au astia un plan coerent? A, da, impozit 40% pt cei cu venituri mari (oare cat dureaza pana se dubleaxa economia la negru???), si sa mai creasca un pic pensiile? Sau PNL, care are cam 22% din Parlament, face guvern sustinut de cine? Deci din nou, am ajunge la un mare circ politic, si cui va folosi asta?
      • 0 (0 voturi)    
        Acelasi "DVD" politic (Miercuri, 9 iunie 2010, 16:51)

        aura [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        Nu ma intereseaza paruiala politica, ci performanta guvernamentala.
        Uitati-va la alte tari din Europa care au gasit si alte solutii in afara de taierea salariilor si pensiilor.
        Au planuri pe etape, cu cifre, date si obiective.
        Eu intrebam de ce alte tari au folosit fondurile externe imprumutate si ptr altceva decit ptr consum.
  • 0 (0 voturi)    
    Disclaimar (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:42)

    Niko [anonim]

    Dupa cum se stie o persoana trebuie sa presteze niste servicii in folosul comunitatii pentru a beneficia de venitul minim. Eu mi-am achitat partea. Va las cu bine.
  • 0 (0 voturi)    
    doar o idede (Miercuri, 9 iunie 2010, 15:44)

    Gabriel [anonim]

    Daca ar scadea impozitul pe venit de la 14% la 12% atunci s-ar crea noi locuri de munca. Am facut un mic calcul: sa presupunem ca sunt 4000 de angajati cu 16% impozit pe venit cu un salariu mediu de 1000 lei pe luna, la buget ar intra 640000 lei pe luna respectiv 7680000 pe an,reducerea impozitului la 12% ar crea noi locuri de munca,sa presupunem inca 2000 de noi locuri de munca,atunci la buget ar intra pe luna la acelasi salariu mediu de 1000 lei 720000 pe luna respectiv 8640000 pe an. Deci solutia cea mai buna este scaderea impozitului pe venit si crearea a noi locuri de munca. Si asta e doar un calcul mic. Parerea mea este ca pe timp de criza nu este bine sa economisesti ci din contra sa invastesti,ce s-ar intampla daca ar economisi toata lumea? Nu ar mai fi asa multi bani in circulatie si s-ar crea un blocaj economic foarte greu de rezolvat. Parerea mea.
    Ce nu inteleg eu este ca slariatii romani primesc salariile in moneda nationala dar factura la telefon este in euro contractele de televiziune indiferent de ce gen sunt tot in euro,daca vrei sa cauti o locuinta pretul acesteia este tot in euro si asa mai departe. De aceia nu putem sa tinem frau monedei europene, ca la noi in tara cele mai multe tranzactii se fac in euro. De aceia imi place ideia Ungariei de interzicere a creditelor ipotecare in alta monede decet in moneda natinala. Unii ar spune( aaaa dar doar creditele ipotecare si nu multa lume isi permite asa ceva) dar eu mai degraba as zice ca e un inceput bun. Stima