Oficial BCE: Euro nu va fi inlocuit

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 11 iunie 2010, 14:37 Economie | Finanţe & Bănci

"Nu exista cale de intoarcere in privinta monedei euro" iar statele care au adoptat euro nu vor reveni la valutele proprii, declara Mario Draghi, membru in Consiliul de Administratie al Bancii Centrale Europene (BCE). "Nu exista cale de intoarcere in ceea ce priveste euro. Oamenii trebuie sa inteleaga ca euro nu va fi inlocuit", a declarat Mario Draghi, in cadrul unei conferinte desfasurata la Helsinki, relateaza Bloomberg.

Oficialul BCE a mai precizat ca independenta institutiei nu a fost niciodata pusa la indoiala si ca pietele financiare au fost mai linistite in ultimele zile.

Declaratiile vin in contextul in care problemele financiare ale statelor din zona euro se amplifica.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1256 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    De ce (Vineri, 11 iunie 2010, 15:10)

    Un dolar gaurit [anonim]

    a facut aceasta declaratie ? De ce a fost nevoie sa o faca mai ales ca nu este oficiala si a fost data in afara contextului conferintei .Reflecta mai mult o dorinta decat o realitate. Problema este ca Germanii o sa plateasca pentru puturosii Europei .Cat timp?
    • -1 (1 vot)    
      n-ai inteles nimic (Vineri, 11 iunie 2010, 15:48)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Un dolar gaurit

      ..
      • 0 (0 voturi)    
        Nici tu! (Vineri, 11 iunie 2010, 15:57)

        George [anonim] i-a raspuns lui gigi

        .. De ce? explicatia e simpla: esti greu de cap.
  • 0 (0 voturi)    
    Zau? (Vineri, 11 iunie 2010, 15:38)

    Dorin [anonim]

    Pai sa nu spui niciodata.... NICIODATA! Nimeni nu poate controla pe deplin si cu adevarat evolutia lucrurilor. Totul este efemer pe lumea asta. Chiar si euro.
    Mario Draghi asta pare a fi italian asa ca declaratia lui e mai mult decat explicabila...
    Cand nemtii or sa se sature sa-i mai crediteze pe puturosii Europei (chiar si Italia se situeaza printre acestia), si impresia mea e ca s-au cam saturat, or sa-i doara drept in cot de ce spun si ce-si doresc cei ca Mario Draghi.
  • -1 (1 vot)    
    Puturosii europei (Vineri, 11 iunie 2010, 15:54)

    Catalin [anonim]

    Puturosii europei produc si cumpara produsele germane de asta e datoria lor sa ii crediteze... Daca puturosii nu o sa mai aiba bani sa cumpere masini,materiale de construcii, unelte etc. produse de firmele nemtesti cat crezi ca o sa o mai duca bine si nemtii?
    Daca trece neamtu inapoi la marca si se va face 1 marca 2 euro respectiv 2 dolari unde o sa mai exporte neamtu?
    Eu cred ca nemtii o sa plateasca datoria pututrosillor acesti vor face privatizari sau facilita afaeri pentru nemti si uite asa incepe sa se contureze United States Of Deutschland.... Tarile sudice vor fi ca si in SUA sarace si vor trai din ajutoare sociale si turism in timp ce nordul va prospera.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce? (Vineri, 11 iunie 2010, 16:28)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Tu esti unul dintre acei puturosi carora le plangi de mila? Pai daca puturosii ca tine nu produc nimic cu ce cumpara produsele nemtesti? Nu cumva vrei ca nemtii sa-ti dea si banii cu care sa le cumperi produsele? Dar ce crezi tu gicuta, ca nemtii nu exporta si in afara Europei? Crezi ca traiesc exclusiv din comertul din interiorul UE? Pune mana si munceste puturosule si lasa aiurelile! esti praf. Nordul va prospera intotdeauna pentru ca acolo se munceste nu se sta cu burta la soare ca in sud. Apropo... vezi ca expunerea la soare iti dauneaza grav sanatatii! Baga-te ceva mai la umbra, tine gura deschisa si asteapta-ti posmagii inmuiati. Puturosule!
      • 0 (0 voturi)    
        In afara (Vineri, 11 iunie 2010, 17:46)

        HESS [anonim] i-a raspuns lui Dorin

        Faptului ca jignesti alceva mai poti.
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca stiri de-astea se vand bine ! (Vineri, 11 iunie 2010, 17:01)

    gheorghedode [anonim]

    Söros & Co. baga fitile si canta prohodul Euro sa le iasa lor smecheriile !
    Trebuie sa fii dus rau cu capul sa crezi in disparitia Euro !
    Pierderea fata de $ poat sa fie f. benefica pt exporturile catre SUA !
    In rest nu stiu unde vad ei prabusiea Euro !?
    Numai ca Gecia are probleme cu balantele de plati ? Pina la urma sunt chestii care se vor regla...
    ai SUA nu are 3000Mld datorii ?
    Numai China are vreo 1500Mld de $ !
    Si la cit exporta D + F + altii spre zone altele decit EU nu inteleg ineptiile astea cu dispritia Euro !
    • 0 (0 voturi)    
      USA public debt exceeded $13 trillion ! (Vineri, 11 iunie 2010, 21:33)

      utug [anonim] i-a raspuns lui gheorghedode

      United States public debt
      http://en.wikipedia.org/wiki/United_States_public_debt

      As of June 1, 2010, the Total Public Debt Outstanding was approximately 88.9% of GDP, and for the first time exceeded $13 trillion

      httpwww.whatamimissinghere.com
      Interview: Jim Rogers on Currencies and Inflation

      The US is the largest debtor nation in the history of the world.