Centrul Britanic pentru Economie: Euro ar urma sa ajunga la paritate cu dolarul in 2011

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 iunie 2010, 12:31 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda unica europeana ar urma sa ajunga la acelasi nivel cu dolarul in 2011, "in caz ca va mai exista pana atunci", indica o previziune a Centrului Britanic pentru Economie si Cercetare in Domeniul Afacerilor (CEBR), citata de editia de sambata a ziarului belgian de limba flamanda Het Laatste Nieuws.

Motivul acestei evolutii este "refacerea economica slaba din Europa in raport cu SUA", arata CEBR, citat de Agerpres.

"Desi este greu de prevazut o data, prabusirea euro este aproape inevitabila", afirma directorul CEBR, Douglas McWilliams.

Un lucru este insa sigur, mai adauga McWilliams, si anume ca "moneda euro urmeaza sa fie slaba".













Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

1770 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    euro se va prabusi iar lira sterlina (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 12:38)

    era [anonim]

    va fi din nou cea mai tare din parcare. O stai asa, asta este englez? Clar...
  • +4 (4 voturi)    
    M-am saturat de previziuni! (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 12:59)

    gaspy [utilizator]

    Acum un an se vorbea ca raportul EUR/RON va fi de 4.5. Cand Lira sterlina si Dolarul o luau la vale (1.02 GBP/EUR si 1.55 EUR/USD) se zicea ca Anglia ar vrea sa treaca la Euro si China sa renunte la rezervele in dolari.

    Nimic din toate astea nu s-au intamplat.

    De sute de ani oamenii incearca sa modeleze matematic functionarea bursei si cu toate computerele si puterea de calcul si modelele pe baza de fractali tot nu poate nimeni sa spuna ce se va intampla.

    Actiunile BP au scazut la jumatate din cat erau in 2 saptamani. Cine putea prevede asta?

    Da, e o perioada dificila pentru Euro. Nu trebuie sa fii expertul expertilor ca sa zici ca "moneda euro urmeaza sa fie slaba". In sase luni se pot intampla multe - bune si rele...
  • +5 (5 voturi)    
    Corul anal-iştilor anglofoni (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 13:01)

    linbetwin [utilizator]

    Ce de analişti anglofoni cântă prohodul euro în ultimul timp... Mai bine şi-ar face griji pentru lira lor. Înainte să se spargă euro, se va sparge lira prin trecerea Scoţiei independente la euro. Europa n-o duce bine, dar UK se duce tot mai mult la vale. Acum se plâng că americanii sunt anti-britanici pentru că critică BP.
  • +6 (6 voturi)    
    Pentru cei ce au comentat mai sus... (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 13:39)

    ready4war [anonim]

    Nici nu stiti cat va ajuta deprecierea euro economia UE. Este mult mai profitabila o moneda euro mai slaba mai ales pentru exporturi, dar si pentru a ajuta tarile mai putin performante ca Grecia, ,Spania, Portugalia si Irlanda.
  • -1 (3 voturi)    
    dollar = euro (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 14:00)

    panfil flecaru [anonim]

    semnul egal a fost dorit inca dela infiintzarea euro ca moneda de piatza.
    este benefic pentru ambele maluri ale atlanticului.
    faciliteaza si usureaza decontarile tranzactziilor bilaterale. dolarul canadian a ajuns si el la paritate aproate egala cu dolarul american.
    euro nu se prabuseste, se ajusteaza.
    scaderea ratei de schimb faciliteaza exporturile europene, lucru de care euro ioropa are nevoie neaparata pentru iesirea din criza si relansarea economica.
    privit din punctul de vedere al romanului traitor din importuri, nu'i a buna.
    bnr trebuia sa prevada asta si sa faca o para chioara cumparand dolari cand inca erau ieftini. inca nu'i timpul trecut, desi profitul e mult mai mic.
    daca romania ar fi avut ce exporta, ar fi fost o ocazie super de crestere al exporturilor.
    politicieni nu putem exporta. din pacate.
    nici nu cred ca se cauta...
  • +4 (4 voturi)    
    in 2002 (Sâmbătă, 12 iunie 2010, 14:12)

    ionel [anonim]

    cand a fost introdus Euro 1 Euro valora 0,9 dolari si 0,6lire. Deci pana acum s-au prabusit doar dolarul si lira, euro este peste nivelul din 2002.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce sa zic ... (Duminică, 13 iunie 2010, 6:39)

    Eu [anonim]

    ... pasarea malai viseaza. De cand a inceput criza, lira sterlina aproape ca a ajuns la paritate cu euro, de unde era semnificativ peste inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    Euro ar urma sa ajunga la paritate cu dolarul in 2 (Duminică, 13 iunie 2010, 11:26)

    Silviu Craescu [anonim]

    Sincer cred ca acum valoarea reala a unui euro este de 1,15 $ si cred ar putea ajunge la paritate in anul 2012.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca ajung la paritate, (Duminică, 13 iunie 2010, 12:24)

    Pantera Roz [utilizator]

    ne va fi mai usor la calcule: 1 $=1euro=7 sau 8 lei.Sau mai mult?!Sa te tii facturi...