Finantele au publicat Ordinul care arata cum puteti dona bani la bugetul de stat, pentru diminuarea efectelor crizei. Donatorii pot ramane anonimi, precizeaza documentul

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 15 iunie 2010, 17:28 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor a oficializat modalitatea prin care romanii- persoane fizice sau juridice- pot face donatii Bugetului de Stat. Cash sau virament bancar- orice se permite atunci cand vine vorba sa donezi Statului. Poti sa le faci in nume propriu sau prin intermediul angajatorului. Poti sa ramai anonim sau sa accepti sa apari pe site-ul Finantelor ca donator. Cel putin asa sustine Ordinul pentru aprobarea precizarilor privind modul de incasare a fondurilor banesti primite sub forma de donatii pentru diminuarea efectelor crizei economice, publicat in Monitorul Oficial nr 395/15.06.2010, partea intai.

"Actul normativ nu are o relevanta fiscala deosebita pentru contribuabil insa este interesant pentru procedura introdusa. Astfel persoana fizica ce doreste sa efectueze o donatie catre bugetul de stat, in anonimat, acum are aceasta posibilitate. Interesanta este de asemenea si procedura introdusa in sensul ca salariatii pot face donatii cu ajutorul angajatorului", explica Adrian Benta, consultant fiscal.

Potrivit documentului, tabelul persoanelor ce nu doresc sa fie anonime se va publica lunar pana in data de 10 a lunii urmatoare pe site-ul Ministerului de Finante. Banii pot fi virati in numerar sau prin virament, se mai precizeaza in Ordinul Finantelor. Sumele donate pentru diminuarea efectelor crizei economice constituie venituri ale bugetului de stat si pot fi achitate in numerar  sau prin virament, in contul 20.37.01.02 "Venituri ale bugetului de stat - Donatii pentru diminuarea efectelor crizei economice", deschis la Trezoreria Statului.

Donatiile pentru diminuarea efectelor crizei economice pot fi achitate de catre persoanele fizice si prin intermediul angajatorilor, in limita maxima a sumelor datorate de angajator acestora, pe baza dispozitiei scrise a donatorilor in care vor preciza cuantumul sumelor care se doneaza, precum si daca doresc ca informatiile privind identitatea si sumele donate sa fie facute publice, se mai spune in documentul emis de Finante. Analistii fiscali spun ca acest cont va fi folosit doar de autoritatile publice care isi vor dona salariile in semn de solidaritate si de angajatii unor companii de stat care vor fi "rugati" sa renunte la 25% din veniturile lor.

"E vorba probabil de un act cu dedicatie pentru Eximbank, CEC, BNR sau alte institutii unde legal, Statul nu poate taia salariile. Si unde probabil ca sefii vor fi rugati sa isi vireze un sfert din venit. Probabil ca in anumite cazuri donatiile vor fi facute in numele companiilor, iar cei care vor dona in nume propriu o vor face anonim, pentru a nu li se vedea nivelul salariilor", mai spun analistii fiscali consultati de HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

6091 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    best joke ever... (Marţi, 15 iunie 2010, 17:33)

    Ci Ciong [utilizator]

    ma bucur sa vad ca guvernul este o inepuizabila resursa de umor...
    • +2 (6 voturi)    
      Asa isi spala statul banii (Marţi, 15 iunie 2010, 17:41)

      ecce_lex [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      donatii anonime, bani fara stapan donati cu drag statului.

      adica radierea datoriilor statului.

      propun schimbarea drapelului: o banana plutind pe dambovita, si-un politician ce pica doar uitandu-se la ea.

      vai de noi.
    • +4 (6 voturi)    
      incredibil (Marţi, 15 iunie 2010, 17:44)

      paul [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      tupeul nu are limite... incredibil.
      • +1 (1 vot)    
        De vina e caldura. (Marţi, 15 iunie 2010, 18:15)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui paul

        Donatiile se refera la parlamentari,care stau chitic cand e vorba de banii si favorurile lor.Daca nu ar fi caldura ,as spune ca nu pricepi.Parlamentarii daca aplicau referendumul privind reducerea numarului la maxim 300,poate ca masurile de austeritate nu ar fi fost asa de dure.Dar realitatea tv si antene ,nu arata nesimtirea parlamentarilor,fara discriminare,si de la putere si din opozitie tin de favorurile lor si nu mai pot ei de romani.Cand guvernul a cerut reducerea cheltuielilor,parlamentarii le-au crescut.Daca ar fi posibil,ar merita desfiintat parlamentul pentru 6 luni si alegeri pentru maxim 300 parlamentari.Nu sunt parlamentarii in stare sa renunte la hotii si imunitati.
        • 0 (0 voturi)    
          eu chiar as dona (Marţi, 15 iunie 2010, 18:42)

          Niggerson [utilizator] i-a raspuns lui mircea

          o suma dar cu minus. cat mai mare !!! -1milion de euro de la mine ! crapar-ar inimioarele alea de la parlamentari si senatori si hoti, criminali, etc
        • 0 (0 voturi)    
          Donatii (Vineri, 18 iunie 2010, 8:04)

          cezar [anonim] i-a raspuns lui mircea

          Intr-o forma sau alta Base' a reusit sa devieze din nou atentia tuturor la o noua ghidusie ( vezi tampenie ).Despre asta cu parlamentarii ..... cred ca glumesti si in continuare nu esti in stare sa vezi un populism ieftin fluturat de actuala putere.Viata lunga dictatorului....asta suntem pe cale sa avem.
    • +7 (7 voturi)    
      nu sunt singurii... (Marţi, 15 iunie 2010, 17:46)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Ci Ciong

      care procedeaza asa. In Canada cand imi fac taxele exista o rubrica daca vrei sa donezi pentru a micsora datoriile acumulate. Daca donezi primesti o chitanta si iti poti scadea din veniturile viitoare pentru a platii mai putine taxe.
      • +1 (1 vot)    
        întrebare (Marţi, 15 iunie 2010, 18:03)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        Si daca vrei sa ramâi anonim cum faci ?
        Noi, românii, cautam o solutie ca sa si donam, iar apoi sa platim si mai multe taxe si nici sa nu ne stie nimeni.

        În sfârsit, finantele au publicat un ORDIN (care a facut armata probabil se va supune din prima) care sa ne permita sa ne manifestam generozitatea.
      • +3 (3 voturi)    
        da... (Marţi, 15 iunie 2010, 18:05)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        e dificil de spus cat de pertinenta e masura pentru mentalitatea romaneasca azi. Presupun ca majoritatea o considera "the best joke ever" si poate ca are dreptate caci intr-o oarecare masura noi suntem cei care ne cream realitatea. Totusi cei care printre hohote de ras, au timp sa se uite la alte tari care din glume de genul acesta au facut navete spatiale, s-ar putea sa aibe si un sentiment de amaraciune ...pe care probabil il vor uita repede fiindca nu au nici cea mai vaga idee ca sunt si lucruri mai bune de facut decat sa razi cu hohote.
        • +1 (1 vot)    
          mentalitati... (Marţi, 15 iunie 2010, 19:02)

          UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          mentalitatile se mai pot schimba chiar daca e mai greu. Imi aduc aminte ca in 1997 in timpul crizei din Asia sud coreeni isi donau bijuteriile... "South Koreans, many of whom had flocked to hand over their gold jewellery in a patriotic gesture to help pay off the foreign debt, were appalled at the level of government and business collusion that came to light" in http://www.economist.com/node/15816702?story_id=15816702&source=hptextfeature

          Sigur nimeni nu se asteapta la asa ceva in Romania, dar totusi parca nici atata bascalie...
    • +1 (3 voturi)    
      Pot... (Marţi, 15 iunie 2010, 17:48)

      yzzy [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      sa te votez cu ambele maini?
      Dumnezeule, ăştia chiar cred că cineva, din ţara asta, şi-ar da agoniseala, să poată ei "cheltui" mai mult?
    • +1 (3 voturi)    
      Mai vrea EBA un RANGE ROVER ?? (Marţi, 15 iunie 2010, 18:07)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Ci Ciong

      A ramas marinarul fara bani si nu mai poate sa-i finanteze odraslei inca o masina sau niste haine de fite ??? Haideti sa-i ajutam saracutii...
  • 0 (0 voturi)    
    fond de solidaritate (Marţi, 15 iunie 2010, 17:35)

    CF [anonim]

    Cred ca ar fi mai interesant sa se publice decontul cheltuielilor efectuate de catre stat cu banii stransi din aceste donatii.
  • +4 (8 voturi)    
    donez si eu (Marţi, 15 iunie 2010, 17:35)

    copilu_problema1213865385916 [utilizator]

    donez si eu urmatoarele: una pereche sosete rupte in varf, doua perechi cizme invechite si arse de soare, una bucata salam de vara expirat.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare normal sa fie anonimi (Marţi, 15 iunie 2010, 17:35)

    UnKN [anonim]

    Daca aia care fura raman acum cu noua lege ANI anonimi, de ce cei care doneaza sa nu aiba aceleasi drepturi?? Tzara din lumea a treia am fost si asa o sa ramanem.
  • +4 (4 voturi)    
    spectacol (Marţi, 15 iunie 2010, 17:35)

    dessik [utilizator]

    Statul incearca sa pozeze in victima? Sau este o ocazie pentru oamenii de afaceri sa pozeze in "nobili"?
  • +3 (3 voturi)    
    nah poftim! (Marţi, 15 iunie 2010, 17:36)

    nonyx [utilizator]

    Am trait s-o vad si pe-asta...

    Si-apoi cand, Doamne fereste, se inverseaza situatia, or sa-mi doneze si ei mie?
    • -1 (3 voturi)    
      nu asta e intrebarea corecta! (Marţi, 15 iunie 2010, 17:48)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui nonyx

      Cineva destul de celebru spunea sa nu te intrebi ce a facaut tara ta pentru tine ci ce ai facut tu pentru tara ta...
      • 0 (0 voturi)    
        o fi fost celebru (Marţi, 15 iunie 2010, 22:57)

        vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        dar sigur nu se aplica in Romania anului 2010
      • 0 (0 voturi)    
        zicala celebra (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:26)

        mikey [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        ....asta o fi valabila la matale la canada sau prin zona; aici ...la cat ne fura statul...eu sa-i mai dau si bani?

        chiar avem toti fete de prosti?
  • +4 (4 voturi)    
    nici ca gluma nu merge (Marţi, 15 iunie 2010, 17:46)

    Andrei [anonim]

    Deci... ne fura si ne mint in fata. Taie salariile si maresc taxele. Si acum cred ca o sa le donam 1 leu?
  • 0 (0 voturi)    
    mare-i gradina Ta, Doamne (Marţi, 15 iunie 2010, 17:53)

    GM [anonim]

    si multi mai incap in ea....
    • 0 (0 voturi)    
      mare mare ... (Marţi, 15 iunie 2010, 17:58)

      nonyx [utilizator] i-a raspuns lui GM

      si nici gard nu are ...
  • 0 (0 voturi)    
    BUGETUL DE STAT (Marţi, 15 iunie 2010, 17:59)

    ionut (anonim) [anonim]

    Sunt sigur ca sunt si amarati in bugetul de stat.Unii care chiar lucreaza si care primesc salarii de mizerie.Nu de aceia ma leg aici.
    Ma leg de salariile absolut insultatoare care s-au dat si inca se mai dau in sectorul de stat.Oare cum se simte un mic privat care castiga sa zicem 500 de euro pe luna ,atunci cand trebuie sa plateasca taxe ca un smecher de la stat sa ia cateva zeci de mii de euro? Al cui salariu are o mai mare legatura cu realitatea??
    Cine a zis ca sa donezi bani statului e cea mai buna gluma are dreptate.Din pacate asta e totodata si cea mai mare tragedie ca sa nu ii spun cea mai mare escrocherie.
    Ce se intampla cu somerii carora le-a expirat ajutorul de somaj si care nu gasesc de lucru?.La ei cine se gandeste? Ei pot sa moara linistiti de foame?!.
    Cand Warren Buffett si-a donat 40 de miliarde de dolari pentru caritate ,el chiar a vrut ca banii lui sa ajunga la saraci.Asa ca nu i-a incredintat guvernului american ci fundatiei Melinda Gates (sotia lui Bill Gates).Faptul ca donezi bani in numele saracilor nu inseamna neaparat ca banii vor ajunge la saraci.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Marţi, 15 iunie 2010, 18:00)

    ileana [anonim]

    Opriti-ma din ras...e isteric..nu-i rasul meu...
  • +4 (4 voturi)    
    nu mai bine facem altfel? (Marţi, 15 iunie 2010, 18:02)

    vveninosu [utilizator]

    mai bine sa ne dea direct conturile lui videanu, vanghelie, geoana , udrea etc, ? ca oricum acolo ajung banii. nu se mai cheltuie nici pe licitatii trucate si fiecare isi ajuta parlamentaru pe care vrea. ce dracu ne tot ascundem dupa deget?
    sa donam ca sa ce? sa aiba ce fura? ia mai mergeti la munca//.(editat de HotNews.ro)
  • -1 (1 vot)    
    Vomit... (Marţi, 15 iunie 2010, 18:04)

    Andy [anonim]

    unde pot sa donez?
  • 0 (0 voturi)    
    donez cu placere (Marţi, 15 iunie 2010, 18:08)

    donator [anonim]

    cat am sa cred de cuviinta daca cineva imi spune adevarul despre ce s a intamplat cu cotizatiile lunilor noiembrie si decembrie 89 ale pcr , sindicat (ca atunci era numai unul ) si fus ( sau cum naiba s o fi chemat). de asemenea cu acel fond de "solidaritate" de la revolutie. cu alte si alte fonduri pt inundatii , etc. la multe dintre acestea ar putea raspunde tov iliescu si sleahta lui de nesimtiti . asta ca sa nu mai amintim de conturile lui ceasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Donati pentru E. Udrea (Marţi, 15 iunie 2010, 18:08)

    Alin M. [anonim]

    Are datorie 3mil euro saraca, nu poate sa doarma, donati si voi cat va lasa inima. Hai, cu totii, sa fim solidari si s-o ajutam!
  • 0 (0 voturi)    
    S-ar putea inbunatati (Marţi, 15 iunie 2010, 18:27)

    Luci [anonim]

    Ar fi de ceva utilitate daca s-ar putea preciza scopul donatiei, prooectul unde sa mearga, etc. Asa la gramada nu conteaza.
  • +1 (1 vot)    
    Oua (Marţi, 15 iunie 2010, 18:30)

    un_fermier [anonim]

    Avem o mica ferma in sudul tarii, producem oua bio. Guvernul nu a considerat ca am merita vreun ban, ca nu suntem in zona defavorizata. Exportam tot, intrucat nu avem spagi de dat la achizitorii marilor lanturi comerciale. Am fi dispusi sa donam ouale tuturor parlamentarilor, dar sa vina sa le ia singuri. Rusine sa le fie!
  • 0 (0 voturi)    
    Donatiile (Marţi, 15 iunie 2010, 18:32)

    unu [anonim]

    vor fi ACHITATE? Pai donez sau achit impozitul pe prostie?
    ACHITÁ, achít, vb. I. 1. Tranz. A declara printr-o hotărâre judecătorească că persoana trimisă în judecată penală este nevinovată. 2. Tranz. și refl. A(-și) plăti, a(-si) îndeplini o obligație materială sau morală. ♢ Expr. (Refl.) A se achita de ceva = a duce la bun sfârșit o obligație. 3. Tranz. (Arg.) A omorî, a ucide. – Din fr. acquitter.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai de capu lor (Marţi, 15 iunie 2010, 18:57)

    PARLAMENTARII [anonim]

    ...nu isi vor schimba atitudinea sau cheltuielile lor de la ora actuala. nu sunt decat niste ciobani care au obtinut puterea si acum nu fac altceva decat sa fure de la toti. ar trebui dati toti jos si renunta la toate chestiile de genul asta.
    investiti, prostilor, in tara noastra, fiindca avem cum sa iesim din criza daca stim sa ne folosim capul.
    uitati-va doar la ce resurse naturale avem, la peisaj, la locatii si dezghetati-va putin mintile. nu mai furati atata, fiindca daca investiti acum intr-un sistem sigur care va aduce banii de la sine!(editat de HotNews.ro)
  • 0 (0 voturi)    
    =)) (Marţi, 15 iunie 2010, 20:08)

    Alex [anonim]

    Cand platesc impozit de 16% + alte taxe din salariul meu , care dintr-un brut de 20 mil scade la 12 mil asa, direct, ce destept de parlamentar crede ca romanul de rand le doneaza lor bani pe degeaba, fara nici un beneficiu.

    Eu cred ca asta e o masura sa justifice probabil acel fond de solidaritate, o alta scula de tras clasa de jos in tzeapa.
  • 0 (0 voturi)    
    S-ar putea sa fie un lucru bun (Marţi, 15 iunie 2010, 21:05)

    gibonu [anonim]

    pt bugetul de stat (=buzunarul hotilor).

    Probabil ca acum inspectorii de la finante vor avea sarcina sa se duca in control la firme si sa oblige patronii sa faca o donatie la buget (dc nu vor o amenda si mai mare), in loc sa bage toata spaga in buzunar.

    O sa fie biiine ...
  • 0 (0 voturi)    
    veti rade (Marţi, 15 iunie 2010, 21:35)

    MirceaA [utilizator]

    veti vedea cati vor dona. Nu toti se uita numai in buzunarul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    o sa le donez si eu... (Miercuri, 16 iunie 2010, 1:56)

    andrei [anonim]

    1 ban pentru statul roman care e de 2 lei. Mai astept inca 199 de fraieri ca sa le dam bani sa aiba ce sa fure. Statul e cel mai mare hot!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:00)

    bebe [anonim]

    O balbaiala, nimic concret ...

    A inteles cineva in ce cont se pot vira bani?
    Sa nu-mi spuna autoritatile ca trebuie sa te duci la nu stiu ce ghiseu si sa pierzi timpul ca sa donezi...
  • 0 (0 voturi)    
    domnu' redactor (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:41)

    camelia [anonim]

    Sa le comunicati analistilor dvs. cum e treaba cu taiatul salariilor la BNR si la alte institutii... sa mai citesca legea... si sa nu mai dezinformeze.
  • 0 (0 voturi)    
    interesant ultimul paragraf (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:42)

    mihai [anonim]

    Afirmatia din ultimul paragraf, desi perfect valabila a fost ingnorata in tot procesul legislativ. Legal statul nu poate impune reducerea salariilor in BNR si nu are rost sa vorbim de oportunitate sau altceva, am spus LEGAL, este vorba de prevederile Tratatului de aderare la UE, mai exact art..105 alin.(4) din Tratatul de instituire a Comunităţii Europene (actualul art.127 din Tratatul Uniunii Europene) şi art.2 alin.(1) a treia liniuţă din Decizia 98/415/CE a Consiliului din 29 iunie 1998 privind consultarea Băncii Centrale Europene. Si totusi BNR este cuprinsa in art. 3 din legea privind masurile bugetare, deci statul isi incalca obligatiile asumate. Previzibila contestare la CCR ar putea duce la suspendarea intregului art.3 datorita includerii BNR (.Interesant cum au fost incalcate prevederile art 11 si 148 din Constitutie - care precizeaza Statul român se obligă să îndeplinească întocmai şi cu bună-credinţă obligaţiile ce-i revin din tratatele la care este parte. Tratatele ratificate de Parlament, potrivit legii, fac parte din dreptul intern.
    Ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu, au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, iar Parlamentul, Preşedintele României, Guvernul şi autoritatea judecătorească garantează aducerea la îndeplinire a obligaţiilor rezultate din actul aderării şi din prevederile alineatului (2 ) (reglementările comunitare prevăzute anterior). si totusi se intimpla. ciudat, f ciudat, desi e de asteptat ca pina la urma Comisia Europeana, BCE, cineva sa reactioneze. Iar Guvernul va trebui ca o parte din banii obtinuti prin aceste donatii sa ii cheltuie pe avocati la Curtea internationala de justitie. Analistii Hotnews stiu ca nu este legal dar Guvernul nu a stiut. nu a vrut sa stie. Si-au dat seama si cauta o noua forma de a-si extinde nationalizarea drepturilor salariale la cit mai multe categorrii de salariati.
  • 0 (0 voturi)    
    Donatie (Miercuri, 16 iunie 2010, 12:25)

    unu [anonim]

    Acum o luna doua cand era panarama cu scutirile de impozit, si cresterea taxelor, am spus ca eu as fi de acord sa dau tot salariul meu statului pentru un an (statul sa imi asigure chiria, mancarea...), doar sa stiu ca se face cu ei ceea ce trebuie.
    Din pacate aici e problema dupa mine: nu se face ce trebuie cu banii.
    Si asta nu de un an doi, ci de foarte mult timp.
    Asa mici cum sunt fondurile, daca ar fi folositi banii corect tot ar fi bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Munciti, nu gluma, dar cu ce? (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:31)

    bugetara [anonim]

    Nu exista leac pentru politicienii astia care se spetesc atata sa ne scoata din criza?
    Poate donam cate un neuron, ca de asa ceva au nevoie!
    Ufff! Nici barbarii n-au reusit sa ne distruga tara in asemena hal!!!
    Am invatat sa spun "Huooooo!!!"
    Trist, dar se pare ca asta vor repeta si copiii nostri!
  • 0 (0 voturi)    
    De fapt, muncim doar pentru stat (Miercuri, 16 iunie 2010, 15:22)

    Luc [anonim]

    Haideti sa luam un exemplu:
    sa zicem ca incasez 1000 ron ca salariu brut. Statul ia cam 500 lei (mie si angajatorului). Mie imi mai raman aprox 700 net
    Ma duc si cumpar ceva de banii care raman, imi da factura, totul legal dpdv fiscal. Vanzatorul plateste statului tva de 111.
    Vanzatorul plateste salariu cu ce ii ramane, adica mai plateste statului contributii salariale de 169 lei
    Din circuitul asta, statul a incasat 780 lei.
    Angajatul respectivului vanzator face ce am facut si eu.... Si tot asa, practic, banii se duc cam toti la stat. Eu am ramas cu ce am cumparat, statul s-a folosit de bani cum a vrut.
    Si inca ceva, daca pe vanzatorul meu il calca garda, e clar ca banii pe care i-a luat de la mine se duc la stat. Uite asa, muncim cu drag si spor... Statul sa fie sanatos si ii multumim ca ne gazduieste. Nu e vorba de statul roman ci de sistem, in general.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e de ras... (Miercuri, 16 iunie 2010, 20:58)

    eniuei [anonim]

    dupa prima faza, in care evident te umfla rasul cand citesti asa ceva si iti spui "ce tupeu... cum le vin ideile astea???" nu poti sa nu te intrebi care e totusi substratul? o hotarare atat de ciudata poate avea si un substrat pervers... poate pregateste terenul pentru altceva! poate o sa vina vremurile in care o sa fie impus intr-un mod subtil, sub amenintarea pierderii locului de munca sau a altor drepturi aparent inalienabile intr-un stat de drept, ca fiecare dintre noi sa-si doneze de buna voie mare parte din ce are statului... chiar credeti ca amaratii aia din Coreea din patriotism pur au donat miliarde de dolari statului? orice e posibil, traim vremuri "interesante"... Orwell redivivus!