Polonia vrea un nou imprumut "preventiv" de la FMI. Suma vizata - 20,1 miliarde dolari

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 16 iunie 2010, 8:35 Economie | Finanţe & Bănci

Polonia a cerut sa beneficieze din nou de linia de credit de tip preventiv in valoare de 20 de miliarde de dolari care i se acordase deja de Fondul Monetar International (FMI), a precizat marti institutia, transmite Reuters. "Salut interesul autoritatilor poloneze pentru un nou dispozitiv preventiv de un an in cadrul liniei de credit flexibile cu FMI", a precizat intr-un comunicat directorul general adjunct al Fondului, John Lipsky.

Aceasta solicitare pune capat incertitudinilor in ceea ce priveste reinnoirea acestui credit care a expirat in luna mai. Linia de credit urmeaza sa fie aprobata de consiliul de administratie al FMI "la inceputul lunii iulie", a precizat Lipsky.

La 29 martie, in contextul unei vizite a directorului general al FMI Dominique Strauss-Kahn la Varsovia, banca centrala a precizat ca tara nu mai avea nevoie de acest lucru, iar Ministerul de Finante a transmis ca ar fi mai bine de a pastra aceste rezerve.

"Date fiind incertitudinile persistente care influenteaza perspectivele mondiale si opinia investitorilor, eu impartasesc punctul de vedere al autoritatilor conform caruia o noua linie de credit, la valoarea propusa, va reprezenta o asigurare utila impotriva riscurilor din exterior", a subliniat Lipsky. Linia de credit flexibila este un tip de imprumut rezervat tarilor considerate de Fond ca fiind bine administrate.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2838 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Centura de siguranta (Miercuri, 16 iunie 2010, 9:00)

    Radu [anonim]

    O ia si Polonia pe urmele noastre!
    • +5 (5 voturi)    
      intr-un fel e normal (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:14)

      je [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Avantajul Poloniei a fost ca criza actuala a prins-o pe varful absorbtiei fondurilor structurale de la UE, lucru ce a favorizat-o la cresterea economica. Dar daca criza continua, e posibil sa-i afecteze si pe ei....asa ca o linie de credit care sa-i asigure contra retragerii de hot money nu e rau. Ganditi-va ca ei au fost vazuti ca o oaza de crestere si multi investiori si-au pus banii in continuare acolo. Dar la primul semn de declin or sa inceapa sa-i retraga, lucru ce ar accentua caderea.
      • +3 (3 voturi)    
        Fonduri"structurale" (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:42)

        Banca din parc [anonim] i-a raspuns lui je

        Atzi observat ca banci cu capital strain"european" din Ro nu sustin firmele romasesti ca sa isi cofinanteze proiecte de finantari nerambursabile din fonduriEU ?
        Sunt cateva mii de firme/proiecte care din lipsa de cofinantare de la bancile romanesti nu se pot realiza. Este o actiune concertata ca sa nu traga Ro bani de la EU .Se prefac ca ne ajuta dar ne imping in prapastie.Aici am ajuns dupa ce politicienii PSD-Nl au "privatizat" toate bancile romanesti.
        • 0 (2 voturi)    
          foarte (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:03)

          foarte [anonim] i-a raspuns lui Banca din parc

          foarte bine, in acest caz. daca proiectele respective sunt cu adevarat profitabile, atunci bancile de care vorbesti (cele care nua corda finantare) vor rata bune ocazii de afaceri. sunt si cateva banci "autohtone" dpdv al capitalului: banca transilvania, banca comerciala carpatica etc. daca ele vor finanta proiectele, iar proiectele sunt cu adevarat rentabile, bancile vor avea castiguri frumoase si vor putea sa isi extinda cota de piata. dar totul se reduce la calitatea/rentabilitatea proiectelor respective.
          • +2 (2 voturi)    
            Incorect (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:10)

            banca din parc [anonim] i-a raspuns lui foarte

            De unde sa finanteze 2 banci mici tot necesarul ?daca mai pui si primariile care vor proiecte de dezvoltare rurala ai sa vezi ca 2 banci romanesti mici nu ajung .Afla ca proiecte rentabile nu pot fi finantate din cauza asta .citeste presa.povestea cu castigurile bancilor se petrece in ritmul asta in 50 de ani .atunci o sa fie 2 banci romanesti capabile sa stranga destul capital ca sa imprumute economia romaneasca.Povesti ... Treaba este ce faci in urmatoarele 6 -12 luni ???
            • -1 (1 vot)    
              treaba (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:31)

              treaba [anonim] i-a raspuns lui banca din parc

              inainte sa ne intrebam "treaba este ce faci in urmatoarele 6-12 luni???" ar fi bine sa ne intrebam si "ce-am facut in ultimii 50 (sau macar 20) de ani". altii controleaza bancile din romania pentru ca noi nu am fost in stare sa le controlam pe ale noastre, darmite pe ale lor.
              pana la urma bancile respective trebuie sa fie libere sa piarda bani, "ele, pe banii lor" (parafraza dupa becali)
              si daca proiectul e asa bun, de ce nu obtine finantare de la o banca din bulgaria, din polonia, din cehia?
            • +1 (1 vot)    
              si fara (Miercuri, 16 iunie 2010, 11:40)

              si fara [anonim] i-a raspuns lui banca din parc

              si fara presa. nu prea conteaza ce spune presa cand vine vorba de proiectele respective. rentabilitatea se dovedeste (sau macar, se prevede) cu un plan de afaceri, nu cu ziare.
    • +9 (9 voturi)    
      ba (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:21)

      ba [anonim] i-a raspuns lui Radu

      ba deloc. fraier sa fii sa nu iei bani cand ii poti obtine atat de ieftin. iar polonezii stiu sa foloseasca banii respectivi. greseala nu este sa iei bani cu imprumut, ci sa ii toci aiurea dupa aceea. imprumuturile trebuie folosite pentru a finanta investitii (retehnologizari), eventual restructurari si reorganizari (eficientizare), si nu deficite structurale sau pomeni/subventii electorale.
  • +4 (6 voturi)    
    Unde-i Tariceanu?! (Miercuri, 16 iunie 2010, 9:56)

    Ricki [anonim]

    Tariceanu lauda si dadea exemplu Polonia, ca pe o tara "neinrobita FMI", care a luat masurile anticriza din timp s.a.m.d. Acum, ce mai spune, cand Polonia procedeaza ca si Romania?

    Desigur, astept si adeptii teoriei conspiratiei: aha, de-aia l-au omorat pe Kaczynski...
    • 0 (0 voturi)    
      Tariceanu si gasca lui. (Miercuri, 16 iunie 2010, 13:58)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Ricki

      Daca Tariceanu si toata gasca lui de derbedei politici,ar fi facut restructurare si modernizare a institutiilor statului in perioada 2006-2008,acum aveam mai putine dureri de cap.Dar ce a facut Tariceanu?A crescut numarul de functionari,a crescut pensiile,a crescut salariile bugetarilor,in loc sa foloseasca banii in investitii,care sa creeze locuri de munca si surse de venit la buget.A amanat la plata datoriile unor prieteni de pahar,ca Patriciu,Vantu,Voiculescu,Remes,etc.fapt care a pus bugetul de asigurari de sanatate si de pensii in imposibilitate,si asta vor sa spuna ca sunt masuri liberale.Puneti in balant cresterea de salarii si pensii si hotia practicata de gasca lui Tariceanu si vedeti ca oamenii acestia ar trebui sa stea tot restul vietii dupa gratii.Pe mana cu PSD si-au dat legi care sa le favorizeze hotiile.
  • 0 (4 voturi)    
    Asa am inceput si noi! (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:01)

    slider [utilizator]

    pana la urma nu sunt chiar sa de extraordinari.
    • 0 (0 voturi)    
      diferenta e (Miercuri, 16 iunie 2010, 14:14)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui slider

      Diferenta e ca polonezii doar isi asigura o linie de credit, adica se asigura ca la nevoie vor putea lua din banii aia. De altfel, de o linie de credit asemanatoare au beneficiat si anul trecut, doar ca nu s-au atins de niciun ban pana acum. Asa ca nu stiu ce crezi tu, dar mie asta mi se pare o diferenta enorma intre ei si noi.
  • +2 (4 voturi)    
    Polonia se schimba (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:21)

    stalker [utilizator]

    Au fost convinsi pina la urma sa faca si ei acest pas. Duminica sunt alegeri prezidentiale iar favoritul Komorowsky se pozitioneaza pro acord FMI in opozitie cu linia urmata de regretatul Kaczinsky.
  • +2 (6 voturi)    
    Oare de ce nu ma surprinde?... (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:35)

    videk [anonim]

    In Polonia ultimelor luni KARMA pare sa lucreze pentru FMI. Se pare ca umilinta refuzului unui nou imprumut din luna martie nu a fost iertata de marii bancheri ai lumii. Deh...e doar o varianta. Ce stim noi?!...
  • -2 (6 voturi)    
    probabil ca de asta le-au omorat conducatorii (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:35)

    vulpoy [anonim]

    Aia nu vroiau sa ia imprumut. FMI-ul distruge tot ce atinge.
  • +4 (8 voturi)    
    ACORD preventiv, nu IMPRUMUT preventiv (Miercuri, 16 iunie 2010, 10:40)

    Observator [anonim]

    Nu se cheama imprumut preventiv (dupa cum au inteles si cativa necunoscatori care au comentat mai sus), ci ACORD preventiv. Polonia a mai avut unul, incheiat in mai anul trecut si finalizat in mai anul asta, pe aceeasi suma, DIN CARE NU A TRAS NICIUN CENT! Si cel nou va fi la fel, de tip precautionary stand by. Hotnews, nu ar strica mai multa atentie la detalii, si asa cititorii sunt analfabeti economic...
  • +2 (2 voturi)    
    Atentie la cuvinte (Miercuri, 16 iunie 2010, 12:58)

    Sorin Blaj [anonim]

    Este vorba de o linie de credit. Asta nu inseamna ca automat ai si luat imprumutul sau altfel spus, iei cat doresti, cand doresti.

    Daca nu ma insel, din linia de credit pe anul trecut n-au luat niciun cent, dar poate ma insel.