Ministerul Finantelor e pregatit sa primeasca donatii de la populatie

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 12:13 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor Publice a deschis la Trezoreria Nationala contul 20.37.01.02 "Venituri ale bugetului de stat - Donatii pentru diminuarea efectelor crizei economice, prin care persoanele fizice pot dona bani la bugetul de stat. Conform unui comunicat al MFP, exista doua posibilitati de donare a banilor, fie prin numerar, la Trezoreria de domiciliu a persoanei care doneaza fonduri banesti, fie prin ordin de plata, prin care donatorii achita sumele in contul deschis la Trezorerie.

"Ramane la latitudinea celor care doneaza banii sa decida daca vor sa fie facute publice sumele pe care le doneaza si numele acestora. La rubrica "Codul de identificare fiscala" se va inscrie CNP-ul persoanei fizice donatoare in cazul celor care doresc publicarea informatiilor privind identitatea si sumele donate, sau codul de identificare fiscala atribuit Trezoreriei Statului in cazul in care donatorii nu doresc publicarea informatiilor privind identitatea si sumele donate", se mai arata in comunicat.

Reprezentantii Ministerului de Finante arata ca donatiile pot fi achitate de catre persoanele fizice si prin intermediul angajatorilor, in limita maxima a sumelor datorate de angajator acestora, pe baza dispozitiei scrise a donatorilor, care vor preciza cuantumul sumelor care se doneaza. Sumele donate prin intermediul angajatorilor vor fi achitate de catre acestia, pe baza de ordine de plata, intocmite distinct pentru fiecare donator.

Sumele adunate in contul deschis la Trezoreria Nationala se constituie drept venituri la bugetul de stat si vor fi luate in calcul la rectificarile bugetare.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1499 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Spectacol (Vineri, 18 iunie 2010, 12:16)

    ert [anonim]

    Isi bat joc de noi..............
    • +5 (7 voturi)    
      De 20 de ani isi bat joc de noi. (Vineri, 18 iunie 2010, 12:21)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ert

      Acum nici macar nu se mai ascund...
    • +2 (2 voturi)    
      :)) (Vineri, 18 iunie 2010, 16:15)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ert

      ahahahahaha asta e cea mai tare duma. Cum ar veni "donati niste bani" sa putem si noi fura la fel cum o faceam inainte de criza.
      Statului trebuie sa-i transmitem ca banii se muncesc nu se primesc de pomana.
      Totusi poate ca am sa ma duc sa donez si eu 1 RON :))))))).
  • +6 (8 voturi)    
    Donati romani, donati (Vineri, 18 iunie 2010, 12:18)

    Dan Samoila [anonim]

    Ajutati-o pe Elena Udrea sa-si achite ratele la banca, ajutati-o pe Elena Basescu sa-i ajunga indemnizatia de europarlamentar de la o luna la alta, ajutati-l pe Vladescu sa faca un curs de artimetica, ajutati-i pe toti, saracii de ei!
  • +5 (7 voturi)    
    Culmea nesimtirii! (Vineri, 18 iunie 2010, 12:22)

    Mistretzu [anonim]

    Da ia faceti voi un cont in care sa verse bani toti aia care au afaceri cu statul si care sug vartos din bugetul public, in frunte cu preacinstitii pedelisti de la guvernare!
    Alo, domnilor Boureni, Videni si Udreni, etc, ne dati un exemplu de "solidaritate"?
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Vineri, 18 iunie 2010, 12:34)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Mistretzu

      pai asta e scopul contului, o sa le suceasca mana sa faca donatii contra contracte :)
      • +2 (4 voturi)    
        alea sunt cadouri (Vineri, 18 iunie 2010, 14:03)

        Kapo [utilizator] i-a raspuns lui alex

        si se depun in alte conturi, in Monaco, Elvetia sau Cipru. Contul asta l-au infiintat pentru salariatii BNR, ca nu-i lasa Banca Centrala Europeana sa finanteze deficitul cu bani din Banca Nationala, adica Boc nu are voie sa taie salariile din BNR. Si el a gasit o solutie / se roaga de ei sa doneze 25% din salariu. Cat de t@#$%^& pot fi unii oameni?
  • +4 (6 voturi)    
    Asta imi aduce aminte de bancul ala cu presedinte (Vineri, 18 iunie 2010, 12:23)

    Andy [anonim]

    Mergea cineva pe strada si le spunea soferilor ca cere donatii pentru presedinte. Si un sofer l-a intrebat cat a strans pana acum. Raspunsul a fost: 20 de litri de benzina. :)
  • +5 (7 voturi)    
    Portocalii ăştia trăiesc pe altă planetă ! (Vineri, 18 iunie 2010, 12:24)

    raoke [anonim]

    Rolul unui minister al finanţelor este să colecteze cât mai eficient taxele şi impozitele către stat,nu să stea cu mâna întinsă ca cerşetorii.Împreună cu alte ministere să combată economia subterană şi câte şi mai câte.
    Se ştie că cei din conducere au mentalităţi de milogi dar să transfere asupra instituţiilor statului caracerele lor morale.
  • +5 (7 voturi)    
    printul cersetor.... (Vineri, 18 iunie 2010, 12:35)

    rov [utilizator]

    prin gura targului se zice ca statul cheltuieste 100 de ron pentru o lucrare de 10-20 ron, adica restul de 80-90 % se duc in comisione, spagi, proasta gestionare, ineficienta.
    Daca erau folositi cu eficenta si buna credinta aveam acum de exemplu aproape1000-1500 Km de autostrada. Asta insemna o mare sansa data acestei tari.
    Cand stii ca banii tai indiferent ca sunt donatie, impozit, taxe ii cheltuieste un lacom si un nesabuit iti pare rau si pentru cei 5 bani care ajung pe mana lui....
  • +3 (5 voturi)    
    solidaritatea (Vineri, 18 iunie 2010, 12:42)

    adolf [anonim]

    In 1990, niste smecheri au deschis Fondul solidaritatea si niste fraieri au depus bani, bani din care au facut s... groasa smecheri mai sus amintiti. Smecherii aia erau ai lui iliescu. Acum smecheri lui basescu fac acelasi lucru. Unde sunt toti cei care ii ridicau osanale lui basescu, ca au cam disparut si cati bani au depus in conturile deschise de ministerul lui vladescu.
  • +4 (4 voturi)    
    m-as fi bagat daca erau obligatiuni (Vineri, 18 iunie 2010, 12:44)

    mircea [anonim]

    cu scadenta peste 6-12 luni si cu o dobanda de 4-5%.

    cu mentiunea ca daca nu ar avea sa imi dea banii inapoi atunci nu m-ar deranja sa ma "scuteasca" de ceva impozite.

    bine, ar merge ca si donatiile astea sa se deduca din impozitul pe casa, masina... platit anual de fiecare dintre noi.
  • +4 (4 voturi)    
    Taxa pentru firmele care au contract cu statul! (Vineri, 18 iunie 2010, 12:47)

    Haiducu' [anonim]

    Nenea Boc, eu zic sa bagi matale o taxa pentru toate firmele ce lucra cu statul de, sa zicem , numai 10%. Zic numai pentru ca de la pensionari ai luat 15%, de la firmele voastre puteti lua un 10%, nu? Crezi ca e mult?
    Sa nu-mi zici ca aveti profit format dintr-o singura cifra, chiar as crede ca mai degraba sunt cu 3 cifre? Gresesc?
    Ia loviti voi in hotii adevarati ai banului public si nu mai dati la tarloaie pensionarilor...
  • +5 (5 voturi)    
    LOOOL (Vineri, 18 iunie 2010, 12:48)

    sile [anonim]

    Pai si daca donez 1 leu in contul ala, ce posibilitati am sa urmaresc unde se duce? Bugetul stie toata lumea ca e o gaura neagra.
    • +1 (3 voturi)    
      dan@dan.com (Vineri, 18 iunie 2010, 13:04)

      unu [anonim] i-a raspuns lui sile

      pai hai sa ne ducem cat mai multi in fiecare zi sa depunem cate 10 bani, 50 bani, doar ca sa ne batem joc de ei, si sa blocam trezoreriile cu statul la coada. sa vedem ce reactie au dupa aia ....
  • +1 (3 voturi)    
    Niste cretini. (Vineri, 18 iunie 2010, 12:58)

    dani [anonim]

    Dupa ce ne-au invrajbit unii impotriva altora (bugetari vs indemnizatii noi nascuti vs pensii nesimtite vs angajati la privat) prin manipulari marsave - ca sa se uite, de fapt, cat de incompetenti au fost si sunt ei, care ne conduc, ne-au luat apoi din pensii si salarii, acum mai indraznesc sa si cerseasca bani de la noi??
    Astia ne cred prosti?
  • +4 (6 voturi)    
    si eu am nevoie... (Vineri, 18 iunie 2010, 13:09)

    cornelpoprock [utilizator]

    o sa-mi deschid si eu un cont (ba chiar mai multe) si o sa-l invit pe dl statul sa-mi vireze niste bani ori de cate ori am nevoie. ce daca o sa folosesc banii pe bautura si seminte... am nevoie...
  • +2 (2 voturi)    
    1 leu (Vineri, 18 iunie 2010, 13:20)

    nouvelobs [anonim]

    as da si mai mult daca ar fi pentru un proiect bine conturat, bine gestionat si orientat spre sanatate sau educatiune. o cantina pentru cei saraci, un spital, o scoala, o biblioteca.
    altii au vorbit mai putin de solidaritate si au trecut la fapte cu multi ani in urma. exemplul francez cu priza la publicul donator: "restos du coeur".
  • +4 (4 voturi)    
    Cateva constatari (Vineri, 18 iunie 2010, 13:40)

    moucha [anonim]

    1. Cersitul stiam ca in Romania este interzis;

    2. In Romania a fost legalizat cersitul institutionalizat. Ministerul finantelor ar trebui sa se redenumeasca Ministerul Cersitului;

    3. Romanii stau cu mana intinsa, de la mic la mare. De la pensionarii care asteapta sa pice ceva desi nu au contribuit la sistemul de pensii, de la somerii profesionisti, de la cei care stau in concediu medical desi sunt perfect sanatosi si acum, mai nou, institutii;

    4. O nenorocire nu vine niciodata singura: daca asa se comporta autoritatile in masura in care nu exista nici un pericol, imaginati-va ce s-ar intampla daca va avea loc si un cutremur major. Atunci la cine va mai cersi, la morti?!? Sau va trimite escadroane care sa praduiasca cladirile distruse?!?
  • +3 (3 voturi)    
    Acum este ca in povestea cu lupul. (Vineri, 18 iunie 2010, 13:56)

    AlinN [anonim]

    Stiti povestea, baiatul care pazea oile voia sa se distreze. Si striga din cand in cand : sariti ca vine lupul si-mi mananca oile. Taranii sareau disperati si el se prapadea de ras cand le vedea disperarea cu care incercau acestia sa-l ajute. La un moment dat chiar a venit lupul. Cand a inceput sa strige disperat, surpriza: n-a mai venit nimeni.
  • +2 (2 voturi)    
    Romania tiganizata :( (Vineri, 18 iunie 2010, 15:08)

    revoltat :( [anonim]

    Inainte era la moda ca tiganii sa se romanizeze acum de cand cu atatea manele este invers.
    In caz ca nu s-a inteles ce am vrut sa zic, ...ma refeream la faptul ca: Dupa ce ne-au furat ca niste nerusinati (ca sa fiu decent) acum ne mai cer si bani - ca tziganii, nu?
    Rusine !!!!!!!!!!!
    PS. Nu as avea nimic cu tziganii daca nu ar mai fura si nu ar mai insela.....
  • +1 (3 voturi)    
    dilema (Vineri, 18 iunie 2010, 16:16)

    Cristian [anonim]

    Eu sunt bugetar: voi avea 7,5 milioane; sotia este tot bugetara, inca 7,5 milioane. Tata este pensionar, a facut razboiul la partizani in Serbia, are 87 de ani, vreo 45 de ani de munca si pensie de 12 milioane. Eu mai primesc si o indemnizatie de 47 de lei ca sunt membru in AGA la o societate cu capital de stat.
    Recunosc ca avem venituri nesimtite si cred ca trebuiie sa ni se taie capul. Sa ni se taie capul ca nu suntem membri PDL, nici angajatii lui Videanu, lui Udrea sau Blaga.
    • +4 (4 voturi)    
      sfat (Vineri, 18 iunie 2010, 16:37)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui Cristian

      Sunt destule venituri adevarate in mediul privat, chiar si in recesiunea asta....asa ca nu fi in dilema, da-ti demisia de la nenorocitul asta de stat !
  • 0 (4 voturi)    
    Vad numai plusuri la comentarii :) (Vineri, 18 iunie 2010, 16:17)

    Mistretzu [anonim]

    Ar trebui sa dea de gandit asta ....
    • +2 (2 voturi)    
      gandit (Vineri, 18 iunie 2010, 16:40)

      adolf [anonim] i-a raspuns lui Mistretzu

      Cui?
    • 0 (0 voturi)    
      pai sint (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 20:32)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mistretzu

      numai postaci pnldsr care au newsalert si n-au alta treaba.
  • +1 (3 voturi)    
    Da (Vineri, 18 iunie 2010, 17:37)

    HESS [anonim]

    Niste gloante ar fi cel mai indicat pt voi criminalii natiunii romane.
  • 0 (2 voturi)    
    Si de la mine... (Vineri, 18 iunie 2010, 18:55)

    semaca [anonim]

    Vor primi mult din ceva ce incepe cu m si se termina cu o consoana :D
  • 0 (2 voturi)    
    Donez 1700 ron (Vineri, 18 iunie 2010, 20:28)

    gigi [anonim]

    In fiecare luna cotizez la statul roman cate 1.700 ron sub forma de : CAS, CASS, somaj, impozit pe venit, etc.
    Si de fiecare data ma intreb la ce sunt folositi banii astia ??? ca tot in aceleasi gropi dau cand merg cu masina la servici, tot n-am un loc de parcare unde sa-mi las masina, ma rog in fiecare zi sa fiu sanatos ca sa nu ajung Doamne fereste sa fiu tratat intr-un spital romanesc, etc. etc.

    Ce mai vor de la noi ?

    Asta e culmea tupeului si nesimtirii !!!
  • 0 (0 voturi)    
    O MAREA CEATZA (Sâmbătă, 19 iunie 2010, 21:23)

    mm [anonim]

    sunt de acord sa donez, sunt de acord sa fac munca patriotica o perioada sa iesim din criza, sunt de acord sa ajut.
    NU sunt de acord sa mi se ia din banii pe care ii merit pentru munca pe care o depun, nu sunt de acord sa devenim un nou sistem comunist de egalizare a salariilor.

    NU inteleg, si nici nu a explicat nimeni pene acum in ce se concretizeaza criza.
    Unde se vor duce banii ? Finanteaza romania ceva, are in plan sa zicem de vreo 10 ani incoace investitii din care sa scata bani in viitorul apropiat ?

    NU au nimic constructiv acesti guvernanti de 20 ani incoace. Doar furt si aranjarea legilor sa poata ei fura.

    Fondurile de la FMI s.au topit dupa cum au vrut si unde au vrut ei, nicidecum in investitii.
    Nu se mai pot imbogatii hotii de parlamentari si guvernnti si clica lor si acum recurg la a cere donatii obligatori, impozite ciudate si altele.
    Si atunci cand nu mai ai deloc incredere in conducatorii tai hoti...cum sa iei parte benevol la acte de caritate ??????