Reducerea cheltuielilor nu genereaza crestere economica

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Vineri, 18 iunie 2010, 12:57 Economie | Finanţe & Bănci

De cand a picat motiunea, iar guvernul are astfel cale libera sa implementeze programul “anticolaps”, nu se discuta decat despre reduceri de cheltuieli: scad pensiile si salariile – inclusiv cele “nesimtite -, se reduc drastic cheltuielile statului cu achizitia de bunuri si servicii, veniturile de zeci de mii de lei incasate lunar de reprezentantii guvernului in tot felul de AGA vor fi obligatoriu donate intr-un cont de solidaritate etc., scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Nu am auzit insa pe nimeni sa discute despre masurile de relansare economica ce vor fi luate in perioada urmatoare. Trebuie sa intelegem un lucru – scaderea cheltuielilor publice nu genereaza crestere economica, ci doar ofera guvernului cateva luni de respiro, timp in care autoritatile trebuie sa gaseasca metode de crestere a veniturilor la buget, astfel incat, la inceputul anului viitor, atat pensiile cat si salariile sa revina la valoarea de acum.

In ultimele sase luni din acest an, deficitul bugetar va fi tinut sub control doar datorita acestor reduceri. Ce se va intampla insa anul viitor? Pentru ca reducerile de pensii si salarii sa nu fie perpetuate si in 2011, este necesar sa se intample doua lucruri – sistemul public sa devina mai eficient, iar economia sa revina pe crestere.

Timp de zeci de ani, statul s-a dovedit un prost manager, si nu am motive sa cred ca aceasta situatie se va schimba peste noapte. Pe partea de venituri, inteleg ca se doreste cresterea incasarilor la buget prin combaterea evaziunii fiscale. In acest sens, este bine de stiut ca de la inceputul anului, desi in strada au fost scosi zeci de mii de politisti, jandarmi, inspectori fiscali, vamesi etc, s-au confiscat 120 milioane de tigari de contrabanda, respectiv 2-3% din totalul tigarilor contrafacute. Adica extrem de putin.

Tot acest sistem de fentare a statului s-a dezvoltat in ani de zile, poate zeci de ani, astfel incat este improbabil ca amploarea evaziunii fiscale sa fie redusa semnificativ in doar cateva luni, asa cum doreste guvernul.

Si atunci, de unde poate veni salvarea? Din economia reala, singurul domeniu care poate scoate Romania din situatia in care se afla. Are insa guvernul un program concret de sprijinire a economiei reale? Eu nu l-am vazut.

Comenteaza pe blogul lui Cristian Orgonas.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1455 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Povestea statului (Vineri, 18 iunie 2010, 13:10)

    Vlad [anonim]

    1. Statul are grija de 6 milioane de asistati social.
    Ca sa aiba grija de ei Statul trebuie sa isi asigure venituri ca sa aiba grija de cei 6 milioane.
    Cum : Povestea cu statul este prost manager este o lozinca securista lansata ca se faca privatizarile pe 2 lei. In plus lozinca asta ascunde coruptia existenta in structurile de stat .Statul ar trebuii sa isi exploateze singur resursele .Exemplu : Statul concesioneaza o cariera de piatara la un baiat destept.baiatul destept vinde piatra unui rege al soselelor care o revinde sub forma de drum Statului . Daca statul nu ar concesiona cariera si s-ar face singur soseaua ar avea bani pentru cei 6 milioane . Cine sunt baietii destepti /Fosti directori de stat de la cariere si drumuri.Cat erau directori la Stat erau prosti manageri ca le dadea voie zicala.Cum si-au facut firme au devenit cei mai buni manageri si au inceput sa fac bani .Si-au luat masini de 1 milion de euro .Pentru orgoliu .Statul este jefuit sistematic chiar de conducatori lui .De la cel mai mic nivel pana la cel mai mare .Cine a concesionat apele minerale la arabi ? Statul nu ia nimic arabul ia totul. Statul este cel mai prost manager pentru ca asa vor cei care jefuiesc statul .
    Din pacate trebuie sa spun :Statul lui Ceausescu isi face singur soselele si canalele si nu veneau baietii destepti din grecia si italia sa se imbogateasca pe prostia romanilor.si coruptia lor.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai asta e motivul... (Vineri, 18 iunie 2010, 14:54)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      ...pentru care statul e un prost administrator! Tocmai faptul ca nici cariera de piatra , nici apele minerale, nici altceva nu e PROPRIETATEA unei persoane care sa exploateze in folosul propriu aceasta proprietate duce la praduire!!!
      Statul lui Ceausescu isi facea singur soselele, e drept, dar dumneata trebuia sa pui banii jos cu 6 ani inainte ca sa primesti o Dacie cu care sa circuli pe soselele alea . Si circulai cand iti dadea statul ala cei 15 litri de benzina pe luna. Si daca nu era duminica fara sot!
      Nu mai spune de statul lui Ceausescu daca n-ai luat dumneata paine pe cartela macar vreo 10 anisori!
  • +1 (3 voturi)    
    Drumuri si Poduri (Vineri, 18 iunie 2010, 13:14)

    Costi [anonim]

    Toti baietii destepti care vorbesc pe la tv ne explica ei cum au reusit ei in viata fiind destepti.Toati au un numitor comun.Au facut afaceri cu statul .Din asta statul a ajuns sarac si ei au ajuns bogati. Deci concluzia este ca functionarii statului nu si-au facut datoria. Privatizarile dubioase si fara rost ne-au adus aici .Cine raspunde? Imi aduc aminte de Petere Roman care cu satisfactie spunea : Se stie ca statul este cel mai prost manager .Eu nu stiam .El stia .De unde ? Cine programase deja ca statul sa fie cel mai prost manager?
  • +1 (1 vot)    
    Crestere economica (Vineri, 18 iunie 2010, 13:25)

    Relu [anonim]

    inseamna sa exporti mai mult decat importi si sa cheltui ce castigi .Daca cheltui mai mult decat castici si importi mai mult decat export nu se poate face nimic. Bugetarii sunt prea multi . Pensionarii sunt prea multi . Daca nu se balanseaza veniturile statului cu cheltuielile nu cresti .Cheltuielile trebuiesc reduse inclusiv de la contracte dubioase prin care un baiat destept castiga un contract de dezapezire .Ce nu isi dezapezesc singuri bugetarii de la drumuri ? Sunt boieri si-au angajat oamenii sa le dezapezeasca ? La drumuri se irosesc cei mai multi bani .Drumari de stat angajeaza drumari particulari sa le faca treaba !!!! Si firme de paza sa ii pazeasca .
  • 0 (0 voturi)    
    falsitatea crizei pentru Ei (Vineri, 18 iunie 2010, 13:42)

    Dan52 [utilizator]

    Sigur ca da, daca economia din zona publica zisa a statului, nu mai produce si daca nu exista absorbtie pe piata pentru forta de munca, solutia curbei de sacrificiu asupra salariilor si pensiilor penibile, este o solutie falsa, chiar rau intentionata.Economia privata produce pentru interese strict private, nu are interes pentru binele zis public.Abuzurile impotriva castigului banesc modest, a devenit obisnuinta incepand cu finele anului 2009, cu episodul concediilor fortate, instantele care solutioneaza litigiile de munca vizand sistemul public ( “de stat”), la nivel de tribunal (judetean)sunt sufocate de asemenea cauze si mai ales de actiunile judiciare ale pensionarilor impotriva Casei (sociale)de Pensii.Ordonanta de Urgenta 71/2009 urmata de cea cu nr.45/19 mai 2010, esaloneaza pe trei ani plata drepturilor salariale admise pe calea actiunilor judiciare-acestea nu se refera si la alte cheltuieli aferente cauzelor, cum sunt onorariile procesuale.Nu tine ideea ce esalonarea lor pe 20 de ani, este o exprimare ironica.Faptul ca s-a ajuns pe esalonarea pe trei ani, prin lege, a platilor de salarii date prin Justitie, denota situatie grava pe economie, un soi de conflict puterea legislativa/executiva vs putere judecatoreasca si invers, dar mai grav, denota modul de abordare manageriala neprofesionala si abuziv-discretionara a relatiilor de munca angajator-salariat, in dauna salariatului.In precedente, episodul din decembrie 2009 cu cele 10 sau 8 zile concediu fortat fara plata in sistem public, se inscrie in linia abuzurilor.Este greu de acceptat ideea ca nu sunt fonduri de salarii pentru 3-4 milioane de salariati cu salarii medii de 1300-1400 lei noi in sistemul public-”de stat”, din cei 10 milioane salariati cati au fost odata si ca cei 25 la suta diminuari din aceste salarii va ajuta iesirea din-criza-care-nu-exista, decat pentru populatie.Aceasta bataie de joc risca sa devina contagioasa si in sistemul privat in sensul ca si acesta sa initieze prin contagiune, di
  • +5 (5 voturi)    
    forfetarul (Vineri, 18 iunie 2010, 13:43)

    Popescu [anonim]

    Prima masura ar fi scoaterea forfetarului.

    Am o firma (un SRL), pe care-l tineam pe stand-by in ideea ca voi face la un moment dat o afacere (ex: implementez un soft si il vand). Era util sa am deja SRL-ul, dat fiind ca odata produsul concretizat, ma pot misca repede.

    Cu forfetarul insa m-au ingropat. Afacerea e doar potentiala, deci incasarile de azi erau zero. Evident nu sunt bou sa platesc 20 de milioane pe an, cat ma costa sa "tin" firma.

    Asa ca am suspendat-o. Odata cu ideile antreprenoriale.

    Le-am lasat cale libera pensionarilor (si bugetarilor) sa genereze crestere economica.
    • -4 (6 voturi)    
      Daca o firma nu poate platii (Vineri, 18 iunie 2010, 14:01)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      2000 de lei pe an inseamna ca nu exista .Ce firma este asta ??????476 de euro pe an sa platesti ca sa functionezi ca firma.Nu vrei sa platesti deci nu merita inseamna ca firma nu trebuie sa existe .cand gasesti ceva de facut revino.Si nu mai plange paici
      • -2 (2 voturi)    
        Extrapolare (Vineri, 18 iunie 2010, 14:27)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Relu

        Daca matale nu esti in stare sa castigi astfel incat sa asiguri un fond de pensii care sa ofere o pensie decenta de minim 1500 lei inseamna ca faci umbra pe pamant degeaba.
        Sari de pe primul bloc.

        Inainte sa te iei de altii si sa tragi concluzii pripite vezi-ti de treaba ta.
      • +1 (1 vot)    
        cand nu dai de la tine (Vineri, 18 iunie 2010, 16:27)

        Popescu [anonim] i-a raspuns lui Relu

        Ce firma este asta? E o firma care nu are momentan activitate.

        E usor sa spui "plateste" cand nu dai de la tine.
    • +1 (1 vot)    
      Asa este. (Vineri, 18 iunie 2010, 14:18)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui Popescu

      Ar fi nevoie de niste masuri de crestere economica pe langa taieri si iar taieri. M-a deprimat ieri domnul Boc cu conferinta in care a iesit si-a turuit ce turuie de 2 ani : am taiat, am taiat si iar am taiat. Si din ce turuie, cheltuielile cu bugetarii cresc.
      Chiar am avut o emotie cand am vazut ca iese la conferinta. Ma gandeam : sa vezi ca iese acum cu un program anticriza de-i crapa obrazul de rusine lui Roubini, Bernanke &comp. Aceleasi turuieli insipide si ineficiente pe care le tot tine de 2 ani.
      Forfetarul. Am inteles ca din cauza forfetarului un milion de posturi in privat au disparut. In acelasi timp am inteles ca impozitul pe profit a crescut cu 8% ceea ce inseamna extraordinar de putin daca te gandesti ca unele firme platesc mai mult decat cota de 16% din cauza forfetarului. Nu am vazut sa iasa nimeni si sa spuna: cei 8% in plus la impozit pe profit sunt mai mult decat contributiile platite de cei 1 milion salariati concediati in urma forfetarului. Asta ma face sa cred ca de fapt este invers. Daca este asa atunci de ce oare Boc turuie aceleasi insipiditati ineficiente si nu anuleaza odata forfetarul?
  • -1 (1 vot)    
    Solutia optima pt tigarile de contrabanda (Vineri, 18 iunie 2010, 13:50)

    ik [anonim]

    ar fi sa se angajeze de 33 pina la 50 de ori mai multi politisti si atunci evaziunea va fi redusa la zero. In plus o sa se creeze o zeci sau sute de mii de locuri de munca
    • +1 (1 vot)    
      multi.. (Vineri, 18 iunie 2010, 15:55)

      mine [anonim] i-a raspuns lui ik

      sunteti sigur ca nu s-ar eficientiza contrabanda in acest caz?
      • +1 (1 vot)    
        Ba da (Vineri, 18 iunie 2010, 18:33)

        ik [anonim] i-a raspuns lui mine

        pentru ca si spaga va creste tot de atitea ori, dar intentia conteaza !
  • 0 (0 voturi)    
    Reducerea cheltuielilor nu genereaza crestere (Vineri, 18 iunie 2010, 14:17)

    DR [anonim]

    Reducerea cheltuielilor nu genereaza crestere economica. De acord cu tine nu poate genera crestere dar hai sa facem si verificarea si anume, hipepopulare bugetarilor a provocat scaderea economica si crearea unui dezechilibru major in economie, bugetarul nu produce in cel mai bun caz " invarte" bani.
    Trebuie inlaturata si aceasta cauza , ca nu au un program real de relansare, da asta vede toata lumea cu ochiul liber, solutia e f simpla incurajarea mediului privat - scutit, finantat, reesalonat unde e cazul si o sa vina si vremuri bune e singura solutie.
    • +1 (1 vot)    
      public spending (Vineri, 18 iunie 2010, 15:14)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui DR

      As aprecia o analiza corecta daca procentul din PIB acordat cheltuielilor publice este sub sau peste media europeana. Pentru ca am auzit ambele variante. Oricum suntem undeva pe la 35-40% din PIB pe cheltuieli publice. E clar ca nu suntem cei mai cei in UE la acest capitol. Si nu sunt sigur ca SUA cu al ei sub 20% ne trebuie ca model. Vorbim de o tara cu nivel de trai bun dar cu discrepante foarte mari intre bogati si saraci. Eu nu cred ca sectorul bugetar era 'omul negru' asa cum se incearca recent sa fie prezentat. Cheltuielile publice fiind sub media europeana, poate ar fi trebuit analizat mai bine un model de succes - Germania de ex. Cum isi impart ei bugetul? Cum e structurat aparatul de stat? Oricum la noi criza depinde foarte mult de ce e afara. Pot sta in cap politicienii nostri, daca nu vin fonduri din afara, ne ducem la vale. Buna metafora cu perfuziile.
      • 0 (2 voturi)    
        Incorect (Vineri, 18 iunie 2010, 15:57)

        Niko [anonim] i-a raspuns lui Sf Ilie

        Cheltuielile publice ar trebui sa includa si platile sociale adica pensiile si subventiile si alte asemenea. Brusc se schimba balanta. In ro se cheltuie foarte mult si nu exista nici un motiv pentru care servicii precum sanatatea si invatamantul nu ar putea fi privatizate.

        De asemenea birocratia care te omoara, simplificarea codului fiscal si asa mai departe. E foarte mult de facut aici.
    • +1 (1 vot)    
      Concentreaza-te! (Vineri, 18 iunie 2010, 15:19)

      qaz [anonim] i-a raspuns lui DR

      Un bugetar "produce" (corect fiind "presteaza") un serviciu pentru cei din comunitate, ca si multi altii din privat. Unii dintre bugetarii aia au grija sa nu dai tu coltu' cat te imbolnavesti, altii iti invata copilul sa citeasca, altii te apara de hotii care umbla pe strazi, altii iti sting casa cand ti-a luat foc si lista e destul de lunga! Ca unii bugetari presteaza un serviciu de calitate iar alti nu prea este o cu totul o alta poveste, dar nu asta e subiectul post-ului meu.
      • 0 (2 voturi)    
        Vinovatii (Vineri, 18 iunie 2010, 15:51)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui qaz

        Anul trecut erau IMM-urile. Faceau evaziune (toate, prin definitie) si "incurcau registrele". Acum sint bugetarii si pensionarii cei nesimtiti. Trece si asta.
        Ce urmeaza? Ologii, orbii, intreprinderile de salubritate si minoritatea tatara. Am uitat pe cineva? Da, eternul Tariceanu.
        Avem vinovati cu duiumu'
    • -1 (1 vot)    
      Fara scutiri (Vineri, 18 iunie 2010, 15:57)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui DR

      Mediul privat nu trebuie scutit, finantat sau reesalonat. Trebuie doar lasat in pace si tratat corect. Din pacate se practica exact opusul: i se pun piedici, este jumulit, este vazut doar ca o sursa de bani. De aici si expresia cretina "daca nu poate plati forfetarul, nu merita sa existe".