Ordonanta privind combaterea evaziunii fiscale: 1000 de euro din contrabanda cu tigari pot aduce 4 ani de puscarie

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2010, 17:20 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(24 Iun 2010) PDF, 144KB
Incepand cu 01.08.2010 societatile ce efectueaza achizitii si livrari intracomunitare au obligatia inregistarii in registrul operatorilor intracomunitari, potrivit Ordonantei 54/15.06.2010 publicata miercuri dupa amiaza in Monitorul Oficial. "In cazul efectuarii de achizitii/livrari intracomunitare fara a fi inregistrati in registru,  platitorii de TVA sunt sanctionati cu amenda si invalidarea codului fiscal pentru aceste tranzactii", a declarat consultantul fiscal Adrian Benta. Potrivit acestuia, deoarece nu exista un termen reglementat ulterior si in plus ordonanta are o prevedere ca daca nu este transpus un termen expres atunci dispozitiile sunt aplicabile de la data publicarii, adica de astazi 24.06.2010.
  • In cazul livrarii intracomunitare, se efectueaza o operatie nesupusa TVA ce conduce la pierderea dreptului de deducere a TVA
"Foarte importanta ni se pare sanctiunea cu invalidarea codului fiscal. Acest lucru conduce in cazul achizitiei intracomunitare la pierderea dreptului de aplicare a masurii de taxare inversa, societatea are obligatia platii TVA direct la buget prin depunerea decontului special de TVA", mai spune Benta.

Consultantul fiscal citat mai arata ca din punctul sau de vedere, "in cazul livrarii intracomunitare, se efectueaza o operatie nesupusa TVA ce conduce la pierderea dreptului de deducere a TVA de la achizitia bunurilor si serviciilor livrate ulterior intracomunitar"

Ordonanta extinde aplicarea masurii de taxare inversa, fara plata TVA, aferente livrarilor intre platitorii de TVA pentru: paine si faina, carne si plante tehnice, zahar si fructe, legume si cereale, categorii ce vor fi reglementate mai explicit prin ordin al ministrului. "Consideram o eroare de tiparire sau numerotare a articolelor pentru ca in forma adoptata toate persoanele platitoare de TVA ce au avut livrari sau achizitii cu produsele mai sus amintite catre alti platitori de TVA sunt in ilegalitate", mai explica Benta.  
  • Interesant este costul libertatii unui om. Detinerea in afara reglementarii a 500 de pachete de tigari- echivalentul a 1000 de euro, se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 4 ani.
Ordonanta modifica foarte mult cadrul actual de antrepozit fiscal, majoreaza garantiile de autorizare, si restrange locul de detinere in regim suspensiv al produselor accizabile. "Evident avem si o majorare a accizei la tutun", mai spune Benta. De asemenea, textul Ordonantei introduce foarte multe contraventii si infractiuni. "Interesant este costul libertatii unui om. Astfel detinerea in afara reglementarii a unui numar de 10.000 de tigarete, ce reprezinta 500 de pachete, se pedepseste cu inchisoarea de la 1 la 4 ani. Valoarea acestor tigarete, la un cost de 2,5 Eur/pachet, reprezinta suma de 1000 EUR", arata consultantul fiscal. Benta mai precizeaza ca Ordonanta modifica regimul de comercializare al bunurilor in magazinele duty-free, in sensul limitarii vanzarii cantitatii produselor accizabile, dar scutite de acciza. Ex 2 pachete de tigari pe zi la un singur calator.
  • ANAF are dreptul sa opreasca circulatia unui mijloc de transport fara prezenta organelor de politie
In plus, mai arata Benta, se modifica Codul de procedura fiscala, in sensul extinderii raspunderii in solidar a asociatilor si actionarilor, pentru datoriile catre buget in sensul limitarii vanzarii fimelor cu datorii. "Se modifica legea societatilor comerciale in sensul ca nu se poate inmatricula o societate comerciala decat in baza unui certificat ANAF, ce va atesta ”ca nu a fost cedat dreptul de folosinta” pentru imobilul folosit ca sediu. Altfel spus nu a fost inchiriat acelasi spatiu la mai multe societati comerciale. De asemenea, se modifica regulamentul circulatiei pe drumurile publice in sensul ca organele ANAF au dreptul sa opreasca circulatia unui mijloc de transport fara prezenta organelor de politie", conchide Adrian Benta.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

9586 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Da? (Joi, 24 iunie 2010, 17:36)

    compadre [utilizator]

    Si miliardele de euro furate de politicienii de ne conduc pot duce la.....?
    • +2 (4 voturi)    
      Nu e asa... (Vineri, 25 iunie 2010, 0:27)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui compadre

      De ce trebuie tot timpul sa ne comparam cu altii? Fii tu corect, ca sa poti dormi linistit noaptea (sarac, dar linistit!)
      Toata lumea zice: fur pt. ca fura si altii. Nu e o scuza...
      Daca toti am gandi asa, s-ar duce de rapa totul...
      • 0 (0 voturi)    
        Naivitate (Joi, 1 iulie 2010, 17:04)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui andrei

        cata naivitate Andrei...

        Noua cine ne face lobby sa dea ordonante si sa lege pe cei ce fura milioane de la buget? Lobby isi fac producatorii de cancer la pachet.

        Multumim ...
    • 0 (0 voturi)    
      Sensibil subiect (Joi, 1 iulie 2010, 17:05)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui compadre

      Se pare ca politicienii care fura miliardele de euro sunt foarte simpatizati aici. Poate le dam un fel de Nobel pentru furat, corupt si curvasarit...
  • +1 (5 voturi)    
    ANAF (Joi, 24 iunie 2010, 17:48)

    costin- [utilizator]

    Si organele ANAF ce tinuta au, o vesta reflectorizanta si o paleta. Interesant. In curand oprim la oricine scoate o legitimatie. Se restrang drepturile... . Aviz presa!
  • +4 (4 voturi)    
    Caz (Joi, 24 iunie 2010, 18:03)

    Ciprolino [anonim]

    Ce se intampla cand actionarul este o firma offshore din Cipru iar administrarea este la o alta firma offshore din Cipru ???
  • +1 (1 vot)    
    Principiul neretroactivitatii (Joi, 24 iunie 2010, 18:15)

    Corado Cattani [anonim]

    Exista in drept un principiu al neretroactivitatii legilor si astfel toate fraudele si evaziunile de pana la intrarea in vigoare a legii sunt supuse legii vechi deci s-au scos baetzii.
    De-abia de acum incolo se vor mai limpezi lucrurile.
  • +3 (3 voturi)    
    "tigari,tigari" (Joi, 24 iunie 2010, 19:07)

    marius [anonim]

    Astazi am fast pana-n piata sa-mi cumpar cirese,in timp ce ma apropiam la vreo 25-30 de metri aud soptit"tigari,tigari" ,binenteles,erau doi mici traficanti.
    Peste 15 metri erau 2 politisti comunitari ,povesteau.
    Dupa 2 ore revin intamplator in aceiasi piata,cu alte nevoi si ce credeti ca aud evident soptit......"tigari,tigari" ,de data asta n-am m-ai vazut nici un politist ,ce sa-nsemne oare cuvintelea astea supte de continut "combaterea evaziunii" ?
  • +4 (4 voturi)    
    fara (Joi, 24 iunie 2010, 20:04)

    Bazil [anonim]

    Intrebare pentru consultantul fiscal. Daca 500 pachete, a 2,5 euroi bucata, fac 1000 euroi (citat din fiscal), cat costa 500 pachete a 2 euro bucata?
    • 0 (0 voturi)    
      N-ai inteles (Vineri, 25 iunie 2010, 8:36)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui Bazil

      Daca iei mai multe...ai reducere... 5 la pret de 4...
      E corect!
  • 0 (0 voturi)    
    ! (Joi, 24 iunie 2010, 22:49)

    chiuaua [utilizator]

    Care sa fie rostul obligatiei inregistrarii in registrul operatorilor atata timp cat orice firma ce efectueaza achizitii si livrari intracomunitare deja face o declaratie lunara la INTRASTAT ? Nu se putea accesa de acolo baza de date in loc sa se mai inventeze o porcarie , sau nu se stia de aceasta ? Cred ca cel care a initiat aceasta obligatie este un idiot.
    • +1 (1 vot)    
      Aiurea (Vineri, 25 iunie 2010, 8:55)

      Ahas [anonim] i-a raspuns lui chiuaua

      Aiurea idiot. Daca nu te inregistrezi in registru, poti sa fii amendat cu o suma la latitudinea inspectorului, intre 50.000 si 100.000 de ron. De ce sa consulte ei o baza de date, cand poti foarte bine sa faci un drum in plus la finante ?
  • -1 (1 vot)    
    legile sunt dupa capacitatile intelectuale ale (Vineri, 25 iunie 2010, 10:31)

    capatu` satului [anonim]

    pdl, guvernu, boc si prezidentu republicii, care in urma cu cateva zile a trasat liniile directoare ale politicii penale,. stabilind competenta fara echivoc a lui valeriu sstoica in materie penala;

    pedeapsa de pana la 4 ani, este justificata de posibilitatea ca orice amarat sa ajunga intr`un scurt timp la un nivel prea ridicat al averii; deci nu se face ca orice amarat de ieri, astazi sa`si dea coate cu vindeanu` si sstoica....

    pt. necunoscatori, am sa incerc sa fac o incursiune in istoria legalizarii furtului la nivel de norme legale emise de ratatii din casa poporului sau din palatu` victoria;

    in urma cu mai bine de 10 ani, un mare profesor de drept si ministru` de justitie, pe numele sau valeriu sstoica, s-a gandit bine cum am putea legaliza furtu` la nivel mare, in acest sens a scos din codu` penal infrratiunea de subminare a economie nationale, si a dezincrimnat infractiunea de bancruta frauduloasa - desi la ora respectiva erau cateva sute de dosare de urmarire penala la parchetu` de pe langa curtea suprema de justitie, dosarele priveau aceste infractiuni, trecute de dl. sstoica de la capitolu` infractiuni, la capitolu` fapt cotidian;

    in anu` trist 2005, parlamentu` da o lege si mai trista - lejea 241 - lejea a fost produsa de ratatii din casa poporului pt. un singur scop reducerea pedepselor pt. infractiunea de evaziune fiscala - toti hotii care fura in stil en gross primesc de acum pedepse reduse - liber la furat de la bujetu` de stat;

    anu` trist 2009, un ministru al justitiei asa capabil mai rar; astfel, dl. predoiu ne spune ca pedeapsa pt. infractiunile economice trebuie redusa si mai mult - cum o sa plateasca cei care fura mld; sa plateasca cei care fura o gaina, daca se poate cativa ani; cine fura un mld. trebuie eventual premiat, poate se indupleca si arunca cateva oase si la guvernanti...

    io zic, ca dl. presedinte al republicii, impreuna cu conducerea pdl mai bine se apuca de baut, dar ca lumea nu un pahar doua - nu de alta d
  • +1 (1 vot)    
    Atita timp cit statul abuzeaza nu-mi pasa de lege (Vineri, 25 iunie 2010, 13:54)

    iosiP [anonim]

    "Statul" stie ca fumatorii sunt dependenti (medical). Mai stie si ca cererea nu este elastica - nu scade proportional cu marirea pretului... tocmai pentru ca fumatorii sunt dependenti, nu fumeaza din placere.
    Si atunci statul ii taxeaza la singe, sa mai scoata un banut!
    Experienta prohibitiei din SUA nu i-a invatat nimic. Sau i-a invatat ca pot scoate ei insisi bani din contrabanda (vezi afacerile "tigareta").
    Uite ca eu ca fumator platitor de (prea multe) taxe si impozite imi bag picioarele in legile lor si cumpar de la baietii cu "tigari, tigari".

    Si ca veni vorba, au incercat chestia cu suprataxarea si in Canada - tara situata la un nivel "ceva" mai ridicat decat Romania iar rezultatul a fost REVOLTA CIVILA: comerciantii au refuzat sa plateasca taxele! S-a facut o sedinta urgenta de guvern si au renuntt la taxe.
    Diferenta este ca acolo guvernul este in serviciul cetateanului, nu "vita-vercea"!
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni (Joi, 16 septembrie 2010, 11:46)

    veronica [anonim]

    anaf opreste masinile dar sa si ia masuri si sa nu-si anunte din timp controalele membrilor pdl as mai vrea sa-i vad ce masuri iau pt. combaterea evaziunii fiscale la balastiere tinand cont ca astea fac evaziune fiscala nu gluma sa vada atunci domnul Boc cati bani ar fi la buget nu sa se atinga de somaje si pensii dar ce sa-i faci si in buzunarul partidului trebuie sa intre bani
    INCA NU AM VAZUT o persoana reprezentand ANAFcu coloana vertebrala toti sunt corupti si participa cu tot interesul la furtul acestei tari . Sa nu credeti ca nu-i adevarat eu am vazut si auzit cu ochii mei toate astea La ce rost atatea ordonante cand si asa nu inseamna NIMIC !!!!!!