Ce ne asteapta ? (II)

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 25 iunie 2010, 19:45 Economie | Finanţe & Bănci

Am discutat cu trei executivi din banci, cu Tanasescu si cu un apropiat al Comisiei Europene. Sa-i iau pe rand.

Cei din banci spun ca in mod normal, cursul leului se va duce ... de suflet. Partea buna e ca avem o BNR care sa il tina cat de cat. Partea proasta e ca asta ne mananca din rezerve. Nu poti sa te tii cu coada pe sus fara sa scoti un ban din buzunar, la urma urmei, scrie Dan Popa.

Tanasescu mi-a confirmat ca Bruxelles-ul, Washingtonul si Bucurestii stau pe video-conference. Cum zice Boc ceva, cum sar ceilalti sa calculeze impactul. Partea buna e ca exista un plan B. Partea proasta e ca nu mai poti crede nimic din ce isi asuma Boc.

Comisia Europeana e rece si calculata. "Asteptam lucruri clare, nu sugestii dublate de intrebari", mi-au spus reprezentanti ai CE. Mi-a fost clar ce au primit.

Concluzie. Habar nu am cu ce se ocupa consilierii premierului, in afara unor traduceri ale unor articole din FT sau WSJ. Habar nu am ce naibii au facut pana acum. Au putut consulta (admitand ca unii sunt debili) Google si sa vada ce fac alte tari si cam cum s-ar putea traduce in romana bunele practici in materie de reducere a deficitelor. Acuma, ca sunt prosti sau incapabili, e irelevant. Sunt inutili si ar trebui sa dea carca de bani luata amproasta, inapoi.

Ministerul de Finante e blocat in propriile vise, teorii si meschine calcule politice. Pleziristii, pleziristi raman orice le-ai face.

Solutia iar o sa ne vina din afara, ca singuri nu stim, nu putem si nici nu prea vrem. Cum sa iti dai afara nenorocita de verisoara angajata pe banii prostilor, in mari functii publice? Ce, ea nu are dreptul sa stea toaaaata ziua pe mess? E o fata linistita si buna, la urma urmei. Ce au ghertzoii cu ea?

Doi. Vor veni vremuri triste si ar trebui sa va impacati cu ideea asta. Nu dati vina pe nimeni, pentru ca fiecare isi are partea lui de vina. Inclusiv idiotii care va minteau spunandu-va ca Romania o sa aiba crestere in acest an si va faceau grafice peste grafice. Nu vreau sa dau nume, desi la o adica o s-o fac.

Trei. Economisiti. Din cat puteti, puneti deoparte cate putin. Renuntati la orice cheltuiala si strangeti bani. O sa va prinda bine.

Patru. Daca puteti, investiti. Luati-va dolari sau aur. Investiti in active care se erodeaza mai greu la inflatie.

Cinci. Daca aveti o firma, vedeti ce posibilitati aveti sa plecati din tarile care va vor impozita mai mult decat e cazul. De ce sa platiti taxe si impozite unui stat care va da banii vostri in salariile bugetarilor sau in pensiile maretilor magistrati?

Sase. Rugati-va. Si uitati tot ceea ce tocmai ati citit. Incercati sa ganditi cu propriul mezencefal.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4074 vizualizari

  • -7 (11 voturi)    
    Ai dreptate (Vineri, 25 iunie 2010, 20:14)

    Florin [anonim]

    Dar poti fi acuzat de instigare la evaziune: "Daca aveti o firma, vedeti ce posibilitati aveti sa plecati din tarile care va vor impozita mai mult decat e cazul. "
    • +7 (7 voturi)    
      Pardon (Vineri, 25 iunie 2010, 20:36)

      Grig [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Asta nu e evaziune. E optimizare fiscală.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 0:08)

      calin [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Tie iti convine a, sa iti risti casa, masin, linistea si asa mai departe, ca sa faci o afacere dupa care statul sa iti ia 30% ca sa ce?
      16% pr profit+16% pe dividente = aproximativ 30%.
      Problema e ca vreo 50% din economia de la noi e cam de prin strainatate si pe aia ii doare fix in 14 sa mai faca o mutare din Romania in Bulgaria.
      In bulgaria treaba merge binisor desi au impozit de doar 10%.
      • -2 (2 voturi)    
        subiect (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 0:42)

        nume [anonim] i-a raspuns lui calin

        al dreaq statul asta, cum ne impoziteaza el "dividentele".
        eu cred ca de vina sunt prostii aia de profesori care ne-au invatat ca 16+16=32 cand de fapt rezultatul este aproximativ 30.
        huo profesorii !!!
        • +1 (1 vot)    
          Eu cred ca de vina... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:14)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui nume

          ... e graba celor prea iute scriitori de comentarii ironice ;-)
          Alea doua procente de 16% (impozitul pe profit si cel pe dividende) NU se aplica pe aceeasi suma de baza -- dupa cum de altfel reiese extrem de limpede si din numele lor, impozit PE PROFIT si impozit PE DIVIDENDE.
          Al doilea se aplica asadar cel mult pe suma ramasa DUPA impozitarea profitului (adica pe profitul net), in care caz statul ia de fapt 16% + 16%x0,84 = 29,44% din profitul brut.
          Daca firma aia mai si investeste, mai face niste provizioane, ceva, in loc sa bage tot profitul net in dividende, procentul de mai sus scade.
        • 0 (0 voturi)    
          :) (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:16)

          calin [anonim] i-a raspuns lui nume

          Tocmai ca eu am invatat matematica mai multa decat tine mai exact:
          16% din x = y iar apoi 16% din y =z rezulta
          y = x - 0.16 * x
          z = y - 0.16 * y
          Daca inlocuim in a 2-a ecuatie pe y rezulta:
          z = x - 0.16*x - (0.16 * (x-0.16*x))
          z = x - 0.32*x+0.025*x
          z = x - 0.295 * x
          DECI rezulta impozit real de 29.5 % din suma initiala x (adica din profit).
          Pana una alta mai invata matematica si apoi comenteaza si tu pe forumuri.
          • 0 (0 voturi)    
            Observatie (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:44)

            calin [anonim] i-a raspuns lui calin

            Observatie 0.16*0.16 = 0.0256 dar am folosit doar primele 3 zecimale. Daca folosim toate zecimalele rezulta in final 29.44% asa cum a calculat si Catalin Dimofte mai sus.
  • +4 (6 voturi)    
    si eu imi fac bagajele (Vineri, 25 iunie 2010, 20:46)

    ovidiu35 [utilizator]

    nu vreau sa dau bani din taxele mele unui stat corupt si hotz , care isi protejeaza niste magistrati ce nu sunt in stare sa faca Justitie si Dreptate...
  • +2 (4 voturi)    
    euro? (Vineri, 25 iunie 2010, 21:22)

    gelux [anonim]

    de ce sa cumpar dollars si nu euro sau GBP?
    • +2 (2 voturi)    
      dolari (Vineri, 25 iunie 2010, 22:35)

      panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui gelux

      de aproape o juamatate de an pun indemnul, la articolul unde e dat cursul zilnic : cumparatzi dolari, nu'i timpul trecut.
      dece sa cumperi dolari ? pentru simplul motiv ca acum sase luni era un curs de 2,7 lei / 1 usd, iar acum, cursul este 3,5 lei la un dolar.
      daca cumparai acum sase luni o mie de dolari, plateai 2700 lei, iar azi ai fi avut 3500 lei.
      spune'mi o banca care itzi poate asigura cresterea asta la depozit.
      si dolarul inca mai are loc de crestere. probabil va fi paritar la euro, sau undva p'alaturi, dar f. aproape.
      fa acelasi calcul, daca luai euro acum sase luni.
      pentru o mie de euro dadeai cam 4200 lei, azi ar valora in jur de 4300 lei.
      aaaaaa ?
      cat de lira sterlina, uita. n'are circulatzie, n'are massa monetara. e pentru day traders.
      nu uita biletzelul secretarului britanic al visteriei...
      the safebox is empty, no more money !

      teama nu e ca euro va dispare, dar se va reaseza.
      just follow the trend, if you wanna make a buck.:-)
      • -1 (1 vot)    
        subiect (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 0:45)

        nume [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

        Bah, tu esti Doru Parv ? ca esti, asa, cam clarvazator din fire.
        Si ce le stii tu, mah eu cred ca la cat de bine le zici, tu esti mult mai bogat decat "oracolul din Oomaha" Warren Buffet.
        Bravo !
        • +3 (3 voturi)    
          oracolul din omaha (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 8:36)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui nume

          e chiar bogat. dar si econom.
          sta in omaha nu beverly hills sau park avenue, merge cu un cadillac de 30 mii usd si are singura casa, mare e adevarat, dar in omaha.
          nici nu se compara cu ...magnatul de presa care circula cu avion si elicopter...praivat.

          nu trebuie sa fii clarvazator, ci numai sa casti ochii la ce se'ntampla in jur, in lume.
          nu'i rau sa ascultzi la buffet.
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt curios (Vineri, 25 iunie 2010, 22:13)

    m3th0dman [anonim]

    Sunt curios la ce universitate şi-a luat domnul Dan Popa doctoratul în ştiinţe economice, de-şi permite să vorbească în felul în care vorbeşte.

    Fără argumente clare, nu prea este credibil.
    Plus că se bat cap în cap sfaturile sale.
    3.Economisiţi.
    4.Investiţi.
    Ce să facem până la urmă?
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 25 iunie 2010, 22:58)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      Sa urmaresti punctul 6
    • -1 (1 vot)    
      taci ca avem un doctor printre noi (Vineri, 25 iunie 2010, 23:02)

      l337 3c0n0mis7 [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      nene, la felul cum vorbesti se vede ca stii ceea ce cunosti.

      pana la urma din 3. si 4. autorul te invita sa nu cheltuiesti

      dar sitai deja asta, din doctoratul in economile a lui matale

      si ca sa te mai ajut: te invita sa nu mai sponsorizezi un aparat putregos de stat si sa nu mai subventionezi un sistem ineficient si falimentar, asa cum se poate, fara a incalca legea

      nu cumva mata esti verisoara de care vorbeste autorul?
    • 0 (0 voturi)    
      --- (Vineri, 25 iunie 2010, 23:15)

      asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui m3th0dman

      tu esti de-a lu' teo, nu?
      pai investesti ce economisesti, ce nu e clar?
    • +1 (1 vot)    
      . (Vineri, 25 iunie 2010, 23:30)

      adi [anonim] i-a raspuns lui m3th0dman

      nu mai gandi ca faci varice!
  • 0 (0 voturi)    
    fraieri (Vineri, 25 iunie 2010, 23:51)

    unul [anonim]

    nu vreau sa dau nici in banut din munca mea unor sandicapati,prefer fac ce vreau eu cu ei
  • 0 (0 voturi)    
    ovidiu77@yahoo.com (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:12)

    OC [anonim]

    Emigrati ...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt (Duminică, 27 iunie 2010, 17:44)

    HESS [anonim]

    Cine are bani de-l supara.Un proverb evreiesc.Cand curge sangele pe strada. este timpul de investitii.Nu investiti in dolari sau euro.In definitiv sant hartie igienica.Proprietati,terenuri,si AUR .Daca stati bine cu buzunarul DIAMANTE.Pastrati doar o parte in dolari sau euro .