Jeffrey Franks: Reuniunea boardului FMI din data de 28 iunie se amana, discutiile despre planul alternativ sint "avansate"

de D.P.     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 7:02 Economie | Finanţe & Bănci

Jeffrey Franks
Foto: Hotnews

Reuniunea boardului FMI stabilita initial pentru luni, 28 iunie, a fost amanata. Aceasta e esenta comunicatului dat de FMI pe pagina de Internet, in care se spune ca discutiile legate de pachetul alternativ de masuri sunt avansate si se spera ca ele sa fie prezentate “cat de curand”, scrie Dan Popa pe blogul lui.

Comunicatul a fost preluat de media internationala, jurnalistii de la AFP luand declaratii de la Aurelian Dochia (BRD) si Nicolae Chisdeciuc (ING). Dochia a explicat destul de clar ca cererea interna va fi afectata de cresterea TVA, la fel ca si puterea de cumparare a populatiei.

Unii investitori si-au inchis deja afacerile in Romania iar altii vor sa si le mute in perioada urmatoare.”Romania are 5,5 milioane de pensionari si numai 4,3 milioane de salariati, dintre care 1,36 sunt in sectorul public”, noteaza AP.

Reamintim ca vineri, 25 iunie, Curtea Constitutionala a retrimis la Parlament ambele legi promovate de Parlament cu scopul de a scadea drastic deficitul bugetar.

Citeste textul integral si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.



Citeste mai multe despre   











2152 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Inflatie (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 8:16)

    Florin [anonim]

    multumim CCR pentru decizia gresita, acuma nu li se vor lua pensionarilor 15% ci 25%.
    Prin ridicarea TVAuliclar ne vom plati cu toti mai mult.
    Tara di hanicapati care nu intelege ca criza e peste tot.
    • 0 (0 voturi)    
      Romanii nu sunt un popor. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:17)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      Ei nu stiu ca tara care inca mai e a lor este in pericol.
      Romanii se cearta unul cu altul de parca nu ar avea dusmani Romania.
      Inca mai exista Romania, dar nu va mai tine mult.
  • +2 (2 voturi)    
    O solutie alternativa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 9:06)

    Nae [anonim]

    Marirea varstei de pensionare a magistratilor la 100 ani.
    Expunere motive:
    1. sunt o categorie sociala indispensabila societatii LA LOCURILE LOR DE MUNCA,
    2. pot fi PLATITI NELIMITAT la lucru proportional cu numarul dosarelor rezolvate astfel incat sa nu resimta frustrarile interdictiilor legale de a face afaceri
    3 e nevoie de o PERIOADA MAI LUNGA DE EVALUARE pentru a fi scazute din numaratoarea de dosare pe acelea cu solutii intoarse de instantele superioare
    4 se bucura de INCREDEREA cetatenilor atunci cand lucreaza
    ... nu imprumutam, tiparim bani fara caoperire, ne intoarcem la inflatia de 100%/an din perioada 1995-2000 si vom intra in zona Euro la Sfantu' asteapta.
    Traiasca specula!
  • 0 (0 voturi)    
    iar (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 9:09)

    gabriel [anonim]

    oficina infractionalo-sivietica de la rtv minte iar, dezinformeaza. Solicit inceperea urmarii penala impotriva rtv !
  • -3 (3 voturi)    
    Cauza (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 9:10)

    Costelihno [anonim]

    Cauza acestei nenorocite de situatii este ca nu il lasa nenorocitii astia pe Dl Basescu sa faca ce trebuie pentru tara. In sfarsit avem si noi un comandant de geniu si ne batem joc de sansa asta. De ce? Pentru un comunist ca iliescu? Pentru un parlit care nu a fost in stare sa faca o avere de om serios cum e crin antonescu? pentru un maimutoi ca ponta?
    Rusine popor roman!! Rusine ca nu respecti valoarea! Rusine pentru neincrederea in presedinte si pentru dispretul pentru un prim ministru competent! Pentru glumele proaste facute pe seama doamnei Udrea, care stie bine ce face! Rusine!!
    • +1 (1 vot)    
      Solutia (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:51)

      Albu Zahar [utilizator] i-a raspuns lui Costelihno

      Daca se pune TVA pe prostie si pe pupatul in cur am avea excedent bugetar...
      • 0 (0 voturi)    
        Colectare (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:31)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Albu Zahar

        Asta dacă am fi în stare să colectăm! Că problema noastră nu e la lege ci la aplicarea ei.

        Toate cele bune,
        Adrian
    • 0 (0 voturi)    
      costelivul bugetar (Duminică, 27 iunie 2010, 0:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Costelihno

      se vrea ironic. Sa vedem la toamna cit de ironic va fi.
      Ca somer.
  • +2 (2 voturi)    
    fiti mandrii... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 9:37)

    me [anonim]

    pentru a nu fi micsorate salariile boshorogilor, o sa intram in faliment!
  • -2 (2 voturi)    
    "sint" ??? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:03)

    Andi [anonim]

    ai cam chiulit de la limba romana ...
  • 0 (2 voturi)    
    Nu avem nevoie de FMI (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:22)

    Dan [anonim]

    Huoooo!!!! Exista alternative la banii bancilor si statului , aia care ne saracesc pentru ca vin din ce in ce mai putini. Exista alternativa la scalavagismul practicat de bancheri si de stat. Aceasta alternativa se numeste moneda locala , sau LETS , Local Exchange Trade System. Cautati pe Google si veti gasi. Solutia este sa ne creem banii noi insine, nu sa ii asteptam sa vina de la stat, banca sau patron. Succesuri !
  • -1 (1 vot)    
    Cititi ce scrie presa internationala (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:19)

    iancuserbanescu [anonim]

    http://de.reuters.com/article/economicsNews/idDEBEE65P02L20100626

    IWF verschiebt Kreditvergabe an Rumänien
    Samstag, 26. Juni 2010, 11:12 Uhr

    Diesen Artikel drucken
    [-] Text [+]

    Bukarest (Reuters) - Der Internationale Währungsfonds (IWF) hat die Überprüfung von Krediten für Rumänien verschoben.

    Am Freitag hatte das rumänische Verfassungsgericht Teile des Sparpakets der Regierung gekippt. Der IWF rechne nun mit der baldigen Vorlage von alternativen Vorschlägen, sagte der für Rumänien zuständige IWF-Vertreter Jeffrey Franks.

    Das Gericht erklärte die geplante Kürzung der Renten um 15 Prozent und die Neuberechnung der Beamtenpensionen für verfassungswidrig. Damit muss das gesamte Sparpaket, das auch eine 25-prozentige Kürzung der Gehälter im öffentlichen Dienst vorsieht, noch einmal aufgeschnürt und im Parlament neu verhandelt werden. Dies könnte Monate dauern und gefährdet die Auszahlung der zweiten Tranche aus einem 20-Milliarden-Euro-Hilfspaket des Währungsfonds und der EU. Das zweitärmste Land der Europäischen Union ist auf die rund zwei Milliarden Euro dringend angewiesen.

    si aici :

    http://www.handelsblatt.com/politik/international/gericht-kippt-sparpaket-iwf-verschiebt-kreditpruefung-fuer-rumaenien;2608270

    IWF verschiebt Kreditprüfung für Rumänien

    Nachdem das rumänische Verfassungsgericht am Freitag das Sparpaket der Regierung für verfassungswidrig erklärt hat, verschiebt der Internationale Währungsfonds (IWF) die Überprüfung von Krediten für das zweitärmste Land der EU. Ministerpräsident Emil Boc ist in Bedrängnis.
    Anzeige

    * Artikel
    * Multimedia
    * Kurse

    * Merken
    * Drucken
    * Senden
    * Bookmark
    * Embedden

    Das Verfassungsgericht durchkreuzt die Sparpläne des konservative rumänische Premiers Emil Boc. Quelle: apLupe

    Das Verfassungsgericht durchkreuzt die Sparpläne des konservative rumänische Premiers Emil Boc. Quelle: ap

    HB BUKAREST. Der Internationale Währungsfonds (IWF) hat die Überprüfung von Krediten für Rumänien vers
    • +2 (2 voturi)    
      Si pentru noi astia... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:40)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui iancuserbanescu

      Pentru cei care in afara de limba romana si limba din gura nu prea cunoastem altele, ne faci si noua o traducere? Sau trimite-ne macar la google translate ca maine poimaine apare vreun articol bomba despre Romania in presa indiana si atunci sa te tii ca pana gasim translatori stirea va fi de mult depasita.
      • +1 (1 vot)    
        Goagăl Transleișăn (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:35)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui Malone_M

        Iaca material de descrețit frunchea de la translate.google.com:

        Bucuresti (Reuters) - Fondul Monetar International (FMI) a amanat examinarea de credit pentru România.

        Vineri, Curtea Constituţională română a avut înclinat părţi ale pachetului de austeritate a guvernului. FMI se asteapta ca prezentarea iminent de propuneri alternative, a declarat responsabil de România reprezentantul FMI Jeffrey Frank.

        Instanţa a declarat că reducerile planificate în a pensiilor cu 15 la sută şi recalcularea pensiilor funcţionarilor publici "să fie neconstituţională. Astfel, pachetul întreaga economie, care prevede, de asemenea, o reducere de 25 la sută a salariilor în serviciul public, pentru a re-deschide din nou şi din nou Parlamentului-negociate. Acest lucru ar putea dura luni de zile şi a ameninţat să plătească a doua tranşă dintr-un pachet de salvare de 20 miliarde de euro de la FMI şi UE. Cea mai săracă ţară al doilea în Uniunea Europeană este de aproximativ două miliarde de euro nevoie cu disperare.


        Se înțelege cât de cât ce zic nemții?
        Adrian
  • 0 (2 voturi)    
    Off-topic (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:42)

    Malone_M [utilizator]

    Nu stiu daca sunt chiar singurul dar a mai remarcat cineva ce fatza de porcusor are nenea asta de la FMI care vine la noi sa ne dea bani?....
  • 0 (2 voturi)    
    iar ne rad in cap politicienii si FMI (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:01)

    Mihai [anonim]

    iar ne rad in cap politicienii si FMI cum dealtfel se inatampla de 20 de ani !