Sedinta extraordinara de Guvern in care ar putea fi decisa cresterea taxelor este in desfasurare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:00 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul s-a reunit, sambata, la ora 10:00, intr-o sedinta extraordinara, pentru a discuta solutiile economice care se impun in urma deciziei CCR de a declara neconstitutionale mai multe articole ale legilor de austeritate asupra carora Executivul si-a asumat raspunderea. Emil Boc a anuntat, vineri, ca Guvernul are un plan de masuri alternative, care va fi facut public dupa noi negocieri cu ​FMI, CE si BM.

Surse guvernamentale au declarat, pentru HotNews.ro, ca varianta cea mai probabila, propusa si de FMI, este cresterea TVA la 24%, cresterea cotei unice la 20% si reducerea cheltuielilor salariale cu cel putin 20%.

Ramai pe HotNews.ro pentru a urmari declaratiile de la finalul sedintei de Guvern.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2454 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    frumos... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:14)

    liviu [anonim]

    deci ca sa nu sufere pensionarii... o sa trebuiasca sa sufere toata romania (inclusiv pensionarii)...
    are logica nu?
    • 0 (0 voturi)    
      daca (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:00)

      daca [anonim] i-a raspuns lui liviu

      guvernul boc are intentii bune si, probabil, ar fi reusit sa le puna in aplicare intr-un alt climat politic, cu politicieni (si alegatori) ceva mai rezonabili. in cadrul politic actual, insa, a procedat gresit.

      cred ca ar fi trebuit sa isi asume cu curaj si hotarare o masura pragmatica si de necombatut constitutional, in aria sa demonstrata de competenta legala: sa majoreze tva-ul, sa accepte inflatia (chit ca asta ne va costa aderarea la euro, dar daca poporul vrea sa moara prost, nu ai ce-i face), sa treaca la restructurari consistente in aparatul bugetar, sa elimine toate subventiile (inclusiv cele de la medicamentele pensionarilor, apropo), sa privatizeze multe companii (nu neaparat ca sa ia bani pe ele, dar ca sa scape de pierderile pe care le produc an de an aceste "giuvaeruri" ale economiei nationale precum tarom&co. si despre care o parte din populatie are impresia ca sunt "mandria tarii"). si ar mai fi.

      nici acum nu este tarziu sa initieze un referendum de modificare a constitutiei care sa creeze o cale de rasturnare a deciziilor constitutionale si, eventual, sa reduca durata mandatelor membrilor ei la 7 ani (astazi e de 9 ani).

      parlamentul, daca ramane bicameral, ar trebui structurat bi-valent: o camera sa fie aleasa prin vot uninominal sau pe liste regionale iar o alta camera sa fie aleasa pe liste centrale, ceea ce ar asigura echilibrul dintre descentralizare si centralizare sau, daca vreti, intre influenta "baronilor locali" si a "liderilor de la centru"

      de ce ne invartim atata in jurul cozii in secolul XXI?
  • +1 (1 vot)    
    incetu cu incetu (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:14)

    Marius [anonim]

    incetu cu incetu se vede ce fel de omaneni ne conduc, ce fel de oameni suntem, si unde vom ajunge in acest stil de pradare , fiecare pentru el , restu sa moara .
  • +1 (1 vot)    
    TVA (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:16)

    Tonino [anonim]

    O crestere a TVA-ului ar duce automat la o crestere a valorii pe care statul trebuie sa o plateasca in contractele de investitie .
  • -2 (2 voturi)    
    intrebare deschisa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:21)

    Mazeta [utilizator]

    ce ar trebui sa mai faca guvernul Boc pentru a fi demis?
    • 0 (0 voturi)    
      sa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:46)

      sa [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ca sa fie demis de parlament? probabil sa pice la motiune. asta poate fi destul de usor de realizat, caci multi dintre parlamentarii nostri sunt lasi si cu o viziune de viitor care le ajunge pana la varful nasului. de altfel, sunt pe masura multora din alegatori (fa o plimbare prin tara si ai sa te convingi).

      ca sa fie demis de posteritate... atunci ar trebui sa abandoneze reformele, sa devina si el un guvern las, populist si mincinos. asta i-ar asigura sustinere si electrorala (si, probabil si parlamentara) caci, dupa cum spuneam, ar deveni pe masura acelorasi alegatori de mai sus.
  • +3 (3 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:35)

    gigi [anonim]

    s-or plati singuri bugetarii, ca bani de la privati nu mai vad! tara de ratati!
  • +2 (2 voturi)    
    Hai, frate! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:52)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Luati odata o masura!
    Aplicati/o!
    Cine scapa, bine, cine nu, .... aia e!
    Selectie naturala!
  • 0 (4 voturi)    
    facem pariu ca ungurul de la Curtea Const. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 10:55)

    cornelius [anonim]

    care a votat cum a votat, va primi cea mai inalta distinctie din partea statului maghiar, dupa ce Romania se va prabusi, iar Tinutul Secuiesc va putea fi anexat cu foarte mare usurinta de statul vecin? Ordinul si decorarea vor fi, cu siguranta, secrete, dar ganditi-va ca votul unui singur ungur numit politic intr-o functie cheie de catre o formatiune care nici macar nu este inregistrata ca partid politic si reprezentand o minoritate etnica cu pretentii teritoriale agresive, UN SINGUR UNGUR A TRANTIT ROMANIA LA PAMANT, tranformand-o intr-o prada usoara.

    Sa fiti siguri ca va ramane in istoria Ungariei pentru treaba asta. Romania in disolutie totala, recuperarea teritoriilor pierdute prin Tratatul de la Trianon. Cu litere de aur, in cartea lor de istorie!

    E cel mai pesimist scenariu, dar are toate sansele sa se intample, cu cozile noastre de topor, incompetente si infecte, care au batut mereu in retragere in fata pretentiilor din ce in ce mai apasate ale UDMR. Deja istoria, geografia si alte materii vor fi predate exclusiv in limba maghiara. Este ultimul lucru pe care l-au obtinut, prin Legea educatiei. Judecatorul de la CC va desavarsi opera. Felicitari!
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:50)

      nu [anonim] i-a raspuns lui cornelius

      nu neaparat. daunatoare si ipocrite au fost in primul rand voturile lui predescu si acolitii lui imbuibati. dam acum vina pe maghiar, cum ca ar fi tradator, dar uitam cat au tradat, in primul rand, ai nostri. si nu din ratiuni politice sau teritoriale, ci exclusiv burtoase (pensiile lor).

      predescu mai si vine cu justificari de croitor ("haina cu o maneca") in loc sa arate clar ce articole constitutionale sunt incalcate, dupa cum ar trebui sa procedeze un judecator. sa se apuce de croitorie... a mai fost unul cizmar si s-a dovedit ca e de viitor.
  • -1 (1 vot)    
    Mai bine ar abroga Constitutia (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:01)

    MIHAI 2 [anonim]

    Prin Ordonanta de urgentza...sa fie treaba
    completa.
  • +1 (3 voturi)    
    INCEPE DANSUL (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:07)

    NICOSTIN [anonim]

    SI ATUNCEA SA VEZI VESELIE PE PENSIONARI I PE CARE IATI MANEVRAT CA PE OI ,ACEASTA PRESA DE RAHAT CE SUNTETI .NU VAM AUZIT PE NICI UNUL RELATAND CE SE INTAMPLA SI IN ALTE TARI ,PARCA AM FI FOST SINGURI PE PLANETA
  • +1 (1 vot)    
    demisia guvernului si alegeri anticipate (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:19)

    Razvan_M [utilizator]

    Asta este una din solutii.
    Alta solutie, fata de care CC nu are niciun cuvant de spus, este devalorizarea rapida a leului cu 20-25%.
    Cresterea TVA este alta solutie, dar in combinatie cu scaderea taxelor si contributiilor pe salarii, nu cu cresterea acestor taxe. In felul asta salariatii isi vor pastra in continuare aceeasi putere de cumparare.
  • -2 (2 voturi)    
    porcii astia trebuiesc taiati (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:19)

    Valio [anonim]

    Acum cateva saptamani ziceau ca au ales raul cel mai mic. Azi ce fac? il inraiesc si mai mult? O guvernare care nu stie decat sa fie impotriva poporului pe care il conduce.Rusine.
  • -3 (3 voturi)    
    va mai aduceti aminte d-le Boc ? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:26)

    Vali. [anonim]

    sunteti absolut praf ....
    vedeti d-le Boc daca nu raspundeti la mail-uri personale trimise de exemplu pe 23 iunie 2009 ? ...
    un om calificat in domeniul financiar si cu viziune, lucrand la varf in domeniul bancar, se oferea gratuit si neconditionat sa va ajute pe zona macroeconomica si fiscala (din simplul motiv ca e roman si e dator fata de ceilalti concetateni) ... dar e mare mandria si aroganta cand esti sus , la varf ... eh, acum sa va vad pe unde scoateti camasa !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Astea nu-s masuri economice! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:32)

    Plano10 [anonim]

    Acestea sunt masuri fiscale, care adaugate la cele aprobate prin legile de austeritate vor pune economia la pamant. Aia care mai e...
  • 0 (0 voturi)    
    marea brambureala (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:36)

    nepriceputul [anonim]

    Deci, de la scaderea cu 25 % a salariilor bugetare, acum se ajunge la :

    a) scaderea cu 25 % a salariului;
    b) inflatie suplimentara de vreo 7-8 procente avand in vedere ca o sa creasca euro, o sa creasca tva si implicit pretul, mai ales la produsele de import care reprezinta baza consumului in Romania;
    c) neprimirea salariului sau pierderea locului de munca deoarece firmele private fie nu vor mai putea plati taxe marite ( ele nu le pot plati nici pe astea nemarite) , fie multi vor lucra la negru sau la gri, fie se vor muta cu afacerile in alte tari, fie nu vor mai avea cui sa vanda la noi.

    Pensionarii nu vor avea 15 % scadere a puterii de cumparare dar un 10 % tot vor avea.

    Achizitiile publice vor avea in continuare drum liber.
  • -2 (2 voturi)    
    Va cereti scuzze la seful FMI ??? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 11:57)

    lili [anonim]

    Guvernantii in frunte cu Dl Basescu s-au grabit sa clasifice ca "electorale" afirmatiile sefului FMI, Dl Strauss Kahn. Azi, aceeasi guvernanti o dau intoarsa si se intorc la masurile propuse de FMI si afirmate de Dl Kahn si contestate de ai nostri. Acum, va veti cere scuze fata de seful FMI??!! Ca nu fu prea frumos ce facurati si se confirma acum, daca mai era nevoie...... Romania e-n FALIMENT, multe de facut nu prea mai aveti, ar trebui sa plecati cat mai repede.... DEMISIA!!!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Sa se impoziteze bancile! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:21)

    mirciulica [anonim]

    De ce Guvernul nu impoziteaza suplimentar bancile? Sau companiile petroliere, de telecomunicatii? Asa au facut alte tari, vezi Franta, Ungaria. De ce sa nu plateasca bogatii pentru criza? O intrebare pentru postacii PDL care l-au votat pe Basescu! Acum suferim toti!
    • 0 (0 voturi)    
      postacii PDL (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:38)

      parerea mea [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      Parerea mea este ca esti un inconstient (ca sa nu zic bou) pentru ca reprezentantii partidelor de 2 bani (PSD,PNL) au contestat la CC si alti reprezentanti ai partidelor mai sus mentionate au declarat neconstitutionale - pe motive complet idioate si care nu stau in picioare - singurele masuri "anticriza" care nu presupuneau marirea taxelor (adica daramarea economiei). Daca guvernul impoziteaza bancile atunci acestea vor creste tot ce se poate creste (inclusiv dobanda sau chiar DAE) asa ca tot rau este.

      Cat despre ideea cu "sa luam de la bogati si sa dam la saraci" atunci afla ca nu a functionat nici pe vremea lui Robin Hood.
    • 0 (0 voturi)    
      acum (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:09)

      acum [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      acum suferim toti din cauza "croitorului" judecator predescu si a celorlalti "competenti" numiti de pesede la cc. si din cauza constitutiei "imaginate" de iliescu, doar el avea sprijinul popular atunci. s-a dovedit un lider la inaltimea... cheliei dumisale.

      ca sa te lamuresti, pentru unii din judecatorii nostri de la cc, constitutia si legile sunt o haina cu maneci, nu niste texte cu articole si prevederi.

      bashca sistemul de pensii care e alimentat din ce se colecteaza dar care plateste... pe baza de contract (adica pensia e fixa). de ce nu se specifica in constitutie ca in fiecare luna retinerile pentru asigurarile sociale trebuie sa creasca pana la nivelul la care se strang banii pentru pensii?

      ca invers, sa zica cineva ca pensiile sa varieze lunar (sau macar trimestrial) in functie de cati bani s-au strans din cotizatii, ar aparea probabil ca o crima de lezmajestate intr-o romanie invatata cu para malaiata...

      pensionarilor bucurosi, va ganditi ca traiti pe spatele copiilor si nepotilor vostri? or credeti ca boc va plateste pensille... sau pesedeweceul? nu, dragii mei, copiii si nepotii vostri le platesc. ei cotizeaza acum, ei o sa plateasca si deficitul de la bugetul asigurarirlor sociale.

      pe proprii vostri copiii si nepotii ii paste primejdia de a se surmena ca sa va plateasca pe voi. e bine, e rau? fiecare judeca dupa propria-i inima.
    • 0 (0 voturi)    
      acum (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:09)

      acum [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      acum suferim toti din cauza "croitorului" judecator predescu si a celorlalti "competenti" numiti de pesede la cc. si din cauza constitutiei "imaginate" de iliescu, doar el avea sprijinul popular atunci. s-a dovedit un lider la inaltimea... cheliei dumisale.

      ca sa te lamuresti, pentru unii din judecatorii nostri de la cc, constitutia si legile sunt o haina cu maneci, nu niste texte cu articole si prevederi.

      bashca sistemul de pensii care e alimentat din ce se colecteaza dar care plateste... pe baza de contract (adica pensia e fixa). de ce nu se specifica in constitutie ca in fiecare luna retinerile pentru asigurarile sociale trebuie sa creasca pana la nivelul la care se strang banii pentru pensii?

      ca invers, sa zica cineva ca pensiile sa varieze lunar (sau macar trimestrial) in functie de cati bani s-au strans din cotizatii, ar aparea probabil ca o crima de lezmajestate intr-o romanie invatata cu para malaiata...

      pensionarilor bucurosi, va ganditi ca traiti pe spatele copiilor si nepotilor vostri? or credeti ca boc va plateste pensille... sau pesedeweceul? nu, dragii mei, copiii si nepotii vostri le platesc. ei cotizeaza acum, ei o sa plateasca si deficitul de la bugetul asigurarirlor sociale.

      pe proprii vostri copii si nepoti ii paste primejdia de a se surmena ca sa va plateasca pe voi. e bine, e rau? fiecare judeca dupa propria-i inima.