Guvernul a decis cresterea TVA de la 19% la 24%, cota unica ramane neschimbata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:44 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a decis, in sedinta extraordinara de sambata dimineata, majorarea TVA de la 19% la 24%, anunta Mediafax, citand surse oficiale. Executivul a decis, in schimb, sa nu majoreze si cota unica de impozitare. In plus, Guvernul va cere Parlamentului sa urgenteze procedura de aplicare a legilor privind reducerea salariilor bugetarilor si recalcularea pensiilor speciale.

Anuntul oficial privind reducerea TVA a venit, la o ora dupa incheierea sedintei de Guvern de sambata, de la premierul Emil Boc: "Solutia de majorare a TVA era singura pe care o mai aveam, in urma deciziei CCR. Am ales cea mai buna solutie ramasa pentru Romania, in conditiile deciziei CCR. In acest moment, era cea mai buna solutie in raport cu celelalte."

Masura privind majorarea TVA va fi inclusa in Ordonanta de Urgenta privind Modificarea Codului Fiscal, a explicat ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, care si-a exprimat, insa, "profunda dezamagire" pentru aceasta solutie.

"Cresterea TVA nu este cea mai buna solutie pentru Romania. Masurile bune erau cele respinse de CCR. Am avut o solutie chirurgicala, operam acolo unde era nevoie - restructurarea aparatului bugetar si deficitul bugetului sistemului de pensii - ceea ce reprezenta atributul Guvernului, insa nu am fost lasati sa aplicam aceasta solutie. O masura care afecteaza pe toata lumea, cum este majorarea taxelor, este o masura pe care nu ne-am dorit-o", a afirmat ministrul Finantelor.

  • Majorarea TVA, vehiculata intens de vineri, dupa decizia CCR

Membrii Guvernului s-au reunit, sambata, intr-o sedinta extraordinara, pentru a discuta solutiile economice care se impun in urma deciziei CCR de a declara neconstitutionale mai multe articole ale legilor de austeritate asupra carora Executivul si-a asumat raspunderea.

Emil Boc a anuntat, inca de vineri, ca Guvernul are un plan de masuri alternative, care va fi facut public dupa noi negocieri cu ​FMI, CE si BM.

Surse guvernamentale declarau, vineri, pentru HotNews.ro, ca varianta cea mai probabila, propusa si de FMI, este cresterea TVA la 24%, cresterea cotei unice la 20% si reducerea cheltuielilor salariale cu cel putin 20%.




Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

23303 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    we`re screwed (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:48)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Daca opozitia se gandea la interesul national, nu se ajungea in situatia asta...
    • +5 (5 voturi)    
      Vezi tu...nu prea mai e vina opozitiei aici. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:12)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      E vina CCR. Bun...inteleg ca probabil au primit comanda din partea opozitiei, insa votul ei l-au dat. Puteau vota altfel.

      P.S. Sa vezi acum explozie de preturi..., inflatie, scade consumu etc... Ne-am intors in anii 90'
      Si de ce? Din cauza pensiilor magistratilor? Da militarii nu intra in aceeasi categorie speciala...? Sau cum functioneaza treaba asta...totu e bun atata timp cat nu te atingi de pensiile noastre?
      Ce-ar fi sa schimbam putin Constitutia cu ocazia asta?
      Basescu, se aude ?!?!?!
      • +4 (4 voturi)    
        pentru bgd (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 19:49)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        Ideea de a schimba Constitutia este corecta si necesara. Basescu aude si vrea. Dar proiectul noii Constitutii trebuie aprobat de 2/3 din parlamentari inainte de a fi aprobat prin referendum.De unde gasim 2/3 parlamentari care sa se gandeasca la interesul national? Si daca nu gasim ce e de facut?Parlamantul acesta are o obligatie neonorata , rezultata din referendumul precedent. Acum se fac ca au uitata. Cum sa le aducem aminte? Cu rugaminti sau cu ghioaga?
      • -3 (3 voturi)    
        Bai BOC ! (Duminică, 27 iunie 2010, 1:59)

        Keke [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Cea mai buna solutie pentru Romania ar fi sa-ti dai demisia.
    • 0 (0 voturi)    
      ATI LUAT=O RAZNA ? (Duminică, 27 iunie 2010, 2:05)

      PUIA [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      cresterea TVA la 24%, cresterea cotei unice la 20% si reducerea cheltuielilor salariale cu cel putin 20%.
      CU CE PUII MEI SA MAI TRAIESTI, DACA SCAZI SALARIILE< SI CRESTI PRETURILE SI IMPOZITUL?
    • +1 (1 vot)    
      Opozitia se gandeste la putere (Duminică, 27 iunie 2010, 19:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      si este normal sa fie asa. Si un mod sigur sa pui mana pe putere este sa demolezi economic adversarul. Ca sunt si victime colaterale asta nu prea are importanta in lupta pentru putere.
      • 0 (0 voturi)    
        Elite parazitare (Duminică, 27 iunie 2010, 21:57)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        E foarte buna teoria, dar totusi concluzia mea este ca Bucurestiul nu este capabil sa dezvolte niste elite responsabile. Sunt de parere ca ar fi mai bine sa avem capitala in alta parte cum ar fi Cluj sau Iasi iar Bucurestiul sa ramana doar un centru economic.

        Numai bine!
        • 0 (0 voturi)    
          Un parazit prospera (Duminică, 27 iunie 2010, 22:20)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          atata timp cat corpului ii merge bine. Un parazit de elita are mereu preocuparea pentru o societate sanatoasa.

          Eu as muta capitala la Brasov cu un aeroport pe masura, e in centrul tarii si se cheltuie mai putin cu deplasarile.
          • 0 (0 voturi)    
            Paradoxul (Duminică, 27 iunie 2010, 22:28)

            Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            Desi se zice ca ei ar vrea o societate sanatoasa, politicienilor le e frica de asa ceva, le e frica de oameni sanatosi care sa nu depinda de sistemul sanitar, le e frica de oameni educati pentru ca le-ar pune intrebari dupa. In alte cuvinte le e frica de o democratie sanatoasa. In felul acesta ei pot arunca niste cuvinte sintetice, de mare rezonanta "sociala" prin care sa castige credibilitate.

            Brasovul nu suna rau, poate asa s-ar uita politicienii nostri la cladiri si obiceiuri si istorie si poate...poate le-ar fi frica de dumnezeu
  • +6 (6 voturi)    
    multumim (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:49)

    gabriel [anonim]

    multumim iliescu, psd, pnl, multumim rtv si a3, multumim ca ne-ati ingropat vantu, voiculescu si patriciu, multumim oficinei sovietice....cred ca ne-am dus pe copca de data asta !
  • 0 (4 voturi)    
    uraaaa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:52)

    Adonis [anonim]

    Am plecat!
    • +2 (2 voturi)    
      uraaaaaaaaa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:19)

      Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui Adonis

      du-te!
      PS: mai ia si CC+ ponta/crin ;)
      • +1 (1 vot)    
        Ce zic eu si ce intelegi tu (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:21)

        Adonis78 [utilizator] i-a raspuns lui Garda de Fier Vechi

        Dar, nah, asta e...
        • +1 (3 voturi)    
          cel mai simplu e sa zici "ma car" (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:30)

          Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui Adonis78

          <<dezastru-mizerie- MA CAR!!!>> asta aud de cel puti 5ani. Tu crezi ca nu suntem si care o ducem prost? Dar mai trebuie sa ramana si cineva sa lupte --- daca toata lumea care poate face ceva se cara, atunci cand ar reveni in tara o gasesc tipator de rosie si galbena de foame, nu crezi?
          • 0 (2 voturi)    
            Faza e ca nu lupta nimeni (Duminică, 27 iunie 2010, 0:46)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui Garda de Fier Vechi

            Toti accepta. Toti stau in genunchi. Deci, la ce sa stai?
            • 0 (0 voturi)    
              adik k kum? (Duminică, 27 iunie 2010, 10:15)

              Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              Stimabile, daca matale preferi pozitia "in genunchi", atunci cand "privesti" lumea, asta nu inseamna ca toti sunt in aceeasi oala. Voi, astia cu acelasi limbaj de 5 ani (parca atunci a inceput campania), altceva mai stiti? <<e dezastru>> <<dictatura>> << tara de ....>> Si mai ziceti <<noi vrem respect>> Ce respect, la voi, care dispretuiti tzarisoara asta?? Voua va e rusine ca sunteti romani, iar pe noi, astia care nu ne aliniem, ne faceti shovinisi prosti! Haide ZAT!
  • +7 (7 voturi)    
    MULTUMIM din INIMA CCR (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:54)

    KIKI [anonim]

    Bravo TRADATORILOR!!! Sper sa aveti parte de injuraturi cat sa va ajunga pentru 10 vieti si nu una!!! Sa va fie somnul dulce precum grija zilei de maine, pe care o vor avea din ce in ce mai multi romani!!! La fel si celor din PNL, PSD si UDMR, care au hotarat ca acum e cel mai bun moment sa-si faca campanie si nu sa puna umarul la scoaterea tarii din rahat. Iar celor din PDL, sunteti niste prosti daca nu ati tinut cont de ce s-a intamplat in alte tari, nu ati prevazut aceasta miscare a fosilelor securiste si nu ati putut veni cu o propunere mai buna. Pe ce maini lasam TARA ASTA???
  • -5 (7 voturi)    
    e la nave va (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 12:55)

    Mazeta [utilizator]

    Sa vina matelotul (sau matolitul?) sa anunte noile masuri, iar fanfara sa cante la pupa! nu e frumos ca acum papagalul boc sa fie bagat la inaintare.
    • +1 (1 vot)    
      Eu am incredere in Traian Basescu (Duminică, 27 iunie 2010, 19:05)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      ca va reusi sa-l mentina pe Boc in functie, in ciuda comunistilor, astfel incat sa-si atinga tintele de competenta:
      24% TVA si 20% cota unica.
  • +5 (5 voturi)    
    sa ne traiesti Romanie, plina de cre... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:03)

    ciudatu' [utilizator]

    ne doresc moarte usoara!
    cand toata lumea taie cheltuieli si scade fiscalitatea, noi facem taman invers, ca deh... suntem popor mandru.
    sa-i vad acum pe domnii pensionari si bugetari cum se plang ca nu vor mai avea bani sa-si cumpere medicamente, sa-i vad cum vor miorlai pe la cozi ca nu le vin banii la timp, sa-i vad cum vor plange ca inflatia a crescut cu peste 15% cat trebuiau ei sa dea inapoi, sa-i vad pe bugetarii platiti in lei cu credite in euro cum isi vor plati ratele la un euro de 5-7 lei... etc, etc
    concedierea a 5-600 000 de corupti din ministere si administratia locala e solutia, dar... nu va face nimeni asta.
  • +9 (9 voturi)    
    Asa ne trebuie (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:04)

    drak latinu [utilizator]

    A ti vrut comunism acum aveti. Bugetarii lu peste prajit. Acum avem toti de suferit din cauza numarului extrem de mare de loosers din sistem. Rusine romania!
  • +7 (7 voturi)    
    Hai, poanta, felinul-crin.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:04)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    asta este constitutionala?
    Acum vor pierde si mai mult pensionarii la care ziceti ca va ganditi mereu!
    Apropo, de ce va veti tine de motiuni de la toamna?
    Va duceti in vacanta?
    Plecati la odihna?
    Nu va mai pasa de pensionari pe timpul concediului?
    Sictir, jigodii nenorocite!
    iar voi pensionarilor, nu aveti decat sa inghititi ceea ce va serveste poanta si ochi-de-peste-fiert.
    E, asaaaa, un supliment la ceea ce v/a dat mereu ilici!
    Un sictir total!
    Va meritati soarta!
    Postaci ros-galbeni-albastri, da/ti cu minusi!
  • -4 (4 voturi)    
    Nu trebuie dramatizat.. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:09)

    Cioclul de Serviciu [anonim]

    Bineinteles, noi suntem panicarzi din fire, in rest Romania se scalda in bine si guvernul trudeste zi-lumina ca sa ne faca pe plac in toate felurile. Mi-ar fi foarte pe plac daca v-ati arunca in aer toti: presedinte, guvern, parlament si inca unii. Suedia, cred ca vin!
    • +3 (3 voturi)    
      ete de aia'' nu a trecut gaina strada! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:24)

      Garda de Fier Vechi [utilizator] i-a raspuns lui Cioclul de Serviciu

      tovarasu', da' ce mai stai? Mai ales acum, ca numai iese chenzina pe postari. Hai superman --- zboara, stim ca poti! ;)
  • -8 (28 voturi)    
    asta si era ideea (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:09)

    florin [anonim]

    trebuia sa se fi luat de la inceput dupa FMI, asa au lalait-o. nu au avut de fapt nici un plan B. si alte tari au marit tva si nu a crapat nimeni.
    • -1 (3 voturi)    
      m-am lamurit! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui florin

      eu cred ca s-a inceput de fapt cu planul E, s-a incercat continuarea cu planul B, dar din cauza mogulilor acum se va aplica planul A.
    • +6 (6 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:43)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui florin

      daca te-ai interesa mai mult la ce a patit ungaria, ai vedea ca nu e cum spui tu...
      la tva dai in mediu de afaceri... care, da! sustine romanica si bugetarii si pensionarii...
    • +5 (5 voturi)    
      Romanii nu sunt uniti. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:14)

      D.Gabriel [utilizator] i-a raspuns lui florin

      O sa va aduceti aminte cu nostalgie de fostul stat Romania.
      Vom trai si veti vedea.
      Romanii nu au fost uniti niciodata si nici nu vor fi.
      • -1 (1 vot)    
        Romanii nu vor disparea (Duminică, 27 iunie 2010, 19:12)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui D.Gabriel

        cu una cu doua ca natiune. Vom rezista mai mult ca vesticii fiindca suntem mai smecheri si reusim sa ne strecuram prin orice situatie.

        Pe guvernanti nu-i duce capul ca ar putea iesi in avantaj folosindu-se de smecherii din Romania in loc sa le ceara sa dispara.
    • -1 (3 voturi)    
      Ingamfare! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:17)

      George [anonim] i-a raspuns lui florin

      Am vrut sa dovedim ca noi avem altfel de idei! Na, ca au dat cu ele de gard! Acum isi ling ranile!
  • +1 (13 voturi)    
    de toata jena (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:13)

    Vintila [anonim]

    asta va fi picatura care va umple paharul agentilor economici. Ei sunt cei care muncesc in tara asta si in spatele carora se pune totul, cu asta ne pune in genuchi dar nu cred ca vom rabda mult. Cu toate ca suntem un popor las si cu nasul pe sus cred cu toata taria mea ca vom vedea cat de curand o dovada a ceea ce inseamna puterea agentilor economici in tara asta.
    Cei care nu vor misca un deget inseamna ca sunt corupti - sa le fie rusine dar nu mai mult decat celor care ne guverneaza.
    • +3 (3 voturi)    
      TVA e deductibila (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:12)

      AlbastrudeVoronet [anonim] i-a raspuns lui Vintila

      TVA este o taxa platita de consumatorul final
      ( inclusiv pensionarul ala caruia nu i s-a miscorat pensia)iar pentru tine ca si agent economic este deductibila . Te poate afecta numai in masura in care iti blocheaza lichiditatile. Oricum marirea TVA cu 5 procente este sub orice critica. Deci 24 procente dintr-o paine pe care o cumpar reprezinta taxe pentru stat.

      Nu se specifica pe ce perioada de timp se ia ac. masura.
    • +1 (1 vot)    
      De acord cu tine (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui Vintila

      Sunt incapabili sa gaseasca solutii, trag toti pe cei care produc ceva...
    • 0 (0 voturi)    
      jhony2bad@yahoo.com (Luni, 28 iunie 2010, 21:31)

      johnny [anonim] i-a raspuns lui Vintila

      acum ar trebui sa dea jumatate de bugetari afara ! sdunt multi prea multi ! si cu pensionarii sa le ia frate pensia la aia ce au peste 1500 de ron ! dai dracu de babalaci ! toti sunt ca niste paraziti ! mai ales bugetarii traiesc pe spatele nostru cei ce muncim la particulari ! numai sufera doar saraciile astea de bugetari si niste pensionari ! acum vom suferii cu totii ! eu zic ca ar trebui sa facem o noua revolutie si sa spanzuram toti parlamentarii ! ei sunt de vina pt ce sa intamplat !
  • +23 (25 voturi)    
    uraaaaa (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:14)

    viitorul suna bine [anonim]

    sa-i vad eu pe mosnegii care sareau in sus de fericire ieri,la decizia CCR......daca 15% era mult,avalansa de scumpiri o sa sara lejer de acest procent ..... iar caricaturile alea de mosnegi judecatori,sugative de bani nemunciti de la buget,or sa aiba pe constiinta o tara intreaga ..... ar trebui ca tot mediul privat sa se inteleaga si sa protesteze toti macar o luna si sa nu plateasca taxele catre stat .... sa vedem pe urma daca se mai bucura careva.....pentru ca mediul privat duce economia asta hodorogita a tarii si tot pe ei se pune biciul !!!!!! sa le fie rusine fosilelor alora de la CCR si sa dea dumnezeu sa le vad impozitate pensiile cu 90% !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +3 (3 voturi)    
      Neconstitutional :-) (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:59)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui viitorul suna bine

      Nu le vor fi putea impozitate pensiile mosilor de la CCR pt. ca este neconstitutional :-)
      • 0 (0 voturi)    
        pentru Trojan (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:04)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Curat neconstitutional, coane Fanica !
        Umfla-i!
  • +14 (16 voturi)    
    Foarte rau (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:14)

    Radu [anonim]

    De ce ne-a fost frica nu am scapat!
  • +32 (40 voturi)    
    curtea constitutionala (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:16)

    Viorel M [anonim]

    Este de nepermis ca politica financiara a tarii sa fie decisa de curtea constitutionala... 9 oameni: 4 de la pdl au votat ca e ok, 4 de la opozitie ca nu, si ungurul a inclinat balanta.. e clar ca disputa nu are nici o legatura cu nimic de ordin juridic si ca mecanismul nu functioneaza !
    Desfiintati acest mecanism aberant !
    • -4 (4 voturi)    
      logica de 2 bani (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:23)

      Adrian C [anonim] i-a raspuns lui Viorel M

      Basescu isi impinge oameni lui ca sa se asigure ca este declarata constitutionala o lege clar neconstitutionala. Si ce sa vezi, nu ii iese treaba si brusc e CC de vina. CC si-a facut datoria si nu s-a facut de rahat (in afara de cei 4). Nu CC este de vina ca legea este neconstitutionala ci incompetentii care au redactat-o. Constitutia nu se abroga in criza economica!!!!! Ai o logica de 2 bani, prietene.
    • +1 (1 vot)    
      este aberant.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:28)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui Viorel M

      ....ca furtul a ajuns politica de stat.stoparea furturilor clientelei politice si nu se ajungea nici macar sa se discute de probleme financiare.
      acolo sunt banii dumneavoastra!
    • -1 (1 vot)    
      lol (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:48)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Viorel M

      "mecanism aberant"??

      Tu esti aberant cand zici "4 de la pdl 4 de la opozitie". CCR e organism independent de politica.

      Si eu regret ca masurile propuse initial nu au fost aprobate de CCR, dar asta nu inseamna ca gata trebuie desfiintati...
    • -2 (2 voturi)    
      Nu ai dreptate (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:20)

      George [anonim] i-a raspuns lui Viorel M

      CC nu decid politica financiara a tarii, cum spui tu, ei doar verifica daca o autoritate a statului (in cazul de fata Guvernul) adopta acte juridice in conformitate sau nu cu Constitutia.
      • +3 (3 voturi)    
        Vot politic (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:46)

        gaga [anonim] i-a raspuns lui George

        Si care jumatate a curtii nu stie ce scrie in Constitutie? E de rasul curcilor ca pentru 5 altceva e scris sdecat pentru ceilalti 4.
  • -9 (35 voturi)    
    Au mintit cu nerusinare (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:16)

    Laurentiu [anonim]

    Parca era vorba ori de marirea TVA ori de reducerea salariilor.
    Acum le-au facut pe amandoua. Sunt niste nemernici care si-au facut in crescendo jocul lor miselesc.

    Acum sa vedeti rautate amplificata (si-asa lumea incepuse sa fie din ce in ce mai trista si mai nervoasa).
    Inteleg ca e nevoie de masuri drastice, dar de ce minciuna asta in fata. Chiar nimeni nu poate reactiona? Chiar nimeni?
    • +3 (11 voturi)    
      Incepe tu (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:22)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Reactioneaza tu. Stii care e problema? La salar sau pensie simti imediat, la TVA abia dupa cateva luni.
      • 0 (2 voturi)    
        n-as zice... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:13)

        Snake Eyes [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        si la tva marit simti imediat de la facturi,pompa,etc...5% în+la orice,nu-i de glumaptr oamenii simplii,oricum eu m-am saturat de cea mai supradimensionata(avantajata din motive electorale) si protejata categorie bugetara din Romania dupa 89,cea a pensionarilor socialisti in mare parte...tinuta pe carca fraierilor,privatizarilor...si imprumuturilor externe:(:(:(
    • +3 (7 voturi)    
      Incepe tu (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:22)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Reactioneaza tu. Stii care e problema? La salar sau pensie simti imediat, la TVA abia dupa cateva luni.
      • 0 (0 voturi)    
        Dupa citeva luni? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:00)

        Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Eu

        Dupa citeva luni? NU, chiar de la 1 iulie cind te duci sa-ti iei tigari sau apa.
    • +1 (1 vot)    
      Re: Au mintit cu nerusinare (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:23)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      Romanii nu reactioneaza pentru ca sunt o adunatura de mamaligari.
      CAPUL PLECAT SABIA NU-L TAIE este deviza natiei ce ocupa, dezonorant, plaiurile mioritice.
    • +2 (4 voturi)    
      informare (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:24)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      ai aflat cumva ca draga curte constitutionala iliesciana a pus bete in roate planului 1 ? si ca asta e planul B ,adica ala mai rau ? nu v-a convenit raul mai mic si ati urlat in strada ca sacalii fara sa aveti o alternativa ,acu o luam toti in bot.ca-asa-i romanul ,daca nu moare si capra vecinului nu-i fericit.
    • +1 (1 vot)    
      Parca ce? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:33)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Era vorba sa se reduca cheltuielile bugetare (salarii si pensii). Si daca nu e suficient sa se umble si la taxe. Cum la pensii nu se poate umbla, evident ca e nevoie de masuri suplimentare.
      Ce sa te faci cu realitatea asta, nu se muleaza pe ce citesti/stii tu.
    • 0 (0 voturi)    
      A nu se citi pe diagonala (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:47)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu

      Parca era vorba ca vei citi cu atentie(!) comunicatul CCR.

      Nu mai fii patimas.
    • +3 (3 voturi)    
      de acord ! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:54)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu

      Dar ce calificative sa dam panaramelor care au facut jocul "nemernicilor" si au trimis legea la curte?!?
      Din jocul lor tampit-vezi, draga Doamne, ei tine cu boboru', a iesit o masura rea pentru toata lumea!
      Daca familiile cu pensionari se mai puteau sprijini pe urmasii mai tineri si neafectati de reducerea pensiilor acum, multumim domnu' Ponta! , patimesc toti la fel.
      Dar , de fapt, asa e in comunism, toti o apa si-un pamant! Mai putin activistii de partid, nu?
  • +6 (6 voturi)    
    Ma mira un singur lucru... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:16)

    Claude [anonim]

    ....Din cele doua seturi de masuri (prima care a cazut in urma deciziei CC) si a doua propusa acum spre a fi pusa in aplicare rezulta un singur lucru: deficitul de acoperire a pensiilor in acest moment echivaleaza cu un 5% in plus la TVA. ENORM!
  • -7 (19 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:18)

    Dani [anonim]

    Bravo d-lor guvernanti...omorati-ne incetul cu incet...lasa ca m-ai arestati un diaconescu ceva si ne aruncati praf in ochi...sa va fie rusine...sa aveti parte de aceleasi bucurii pe care ni le oferiti si noua
    • +3 (3 voturi)    
      Du/te la scoala! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:23)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Dani

      Poate "m-ai" "inve-ti" "ce-va"!
    • -2 (2 voturi)    
      O mica greseala. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:32)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui Dani

      Dani, te rog sa ma ierti ca-mi pica pe tine dar m-am saturat sa vad greseli flagrante in textele postate : in loc de "m-ai arestati" ar fi ok sa fi scris "mai arestati". Cred ca te-ai grabit.
      Si sunt total de acord cu ce ai scris, doar ca ei chiar au bucurii sa stii, nu ca noi. Iar bucuriile lor sunt alimentate de amaraciunea noastra, fir-ar a draq de treaba.
  • +5 (9 voturi)    
    "distractia" abia incepe.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:20)

    lili [anonim]

    Adica, spun voci autorizate, abia acum incepe CRIZA pentru Romania. Criza de COMPETENTA. Asta e si mai rea, duce la FALIMENT sigur fara masuri rapide si eficace....
    • +3 (3 voturi)    
      Criza de competenta e prezenta demult (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:09)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Acum se vad efectele ei...
      De exemplu functionarii publici cu diploma Spiru. O multime de oameni cu studii medii au terminat Facultati prin corespondenta ca sa "avanseze". Acum sunt in posturi care necesita cunostinte si ei au copiat lucrarea de diploma pentru 100-200 euro.
      Angajarile din sectorul public nu s-au facut niciodata, repet, niciodata, pe baza de competenta in domeniul in care au fost angajati. Dovada stau studentii trimisi la studii in strainatate, pe cheltuiala statului roman, la specializari de administratie publica. Nici unul, nu este angajat la stat in prezent si nu a fost angajat vreodata! Si nu din vina lor ca sunt obligati prin contractul de sponsorizare sa se angajeze la stat!
      Nu exista mecanisme functionale de evaluare a personalului angajat la stat. Ca sa dai un incompetent afara trebuie sa faci la hartii de mai bine te lasi.
      Cursurile de perfectionare facute, cum ar fi EDCL sunt aproape intotdeauna praf in ochi, dau certificate de competente pe calculator iar beneficiarii nu stiu sa scaneze o pagina, abia daca stiu ce-i aia tasta "del".
      Competenta administratiei, daca exista, se vedea pana acum. Din pacate acum vedem lipsa ei cu un efect de parghie negativ pentru criza economica.
  • +2 (2 voturi)    
    mmm-dea !... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:23)

    echo [utilizator]

    ...atunci când n-ai resurse minerale, n-ai industrie, n-ai agricultură, n-ai realizat investiţiile-n infrastructuri, de la cele de comunicaţii până la cele de producţie, nu prea mai ai ce face pe timp criză economică, decât , impozitarea amărăşteanului, pe care somnul dulce al ultimilor 20 de ani de după marea-nghesuială l-a metamorfozat într-un specimen numai bun de jumuluit de către monştrii "tranziţiei" Ro.
    ...şi-ncă nu ştiţi ce v-aşteaptă !....
  • +2 (2 voturi)    
    Incepind de azi am pierdut 325 de ron (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:24)

    Trojan.H [utilizator]

    Impreuna cu nevasta-mea pierdem din acest moment 325 ron din salarii, iar parintii mei 100 ron din pensie.
    Fara sa luam in calcul inflatia si cursul euro.
    Asta dupa ce nevasta-mea a fost restructurata anul trecut si salariile ne-au fost micsorate in total cu 400 de ron (amindoi lucram in privat, evident).
    La iarna plecam.
  • -4 (4 voturi)    
    nesimtireeeeeeeee (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:28)

    robert [anonim]

    nu se mai poate cu acest guvern..........este incredibil ce pot face oamenii marinarului cu tara asta... romani sunteti fericiti cu ce ati votat???????
  • -3 (3 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:29)

    Boby [anonim]

    Acest guvern nu va face decat sa duca tara din ce in ce mai jos, vom ajunge cea mai saraca tara de pe continent (ca in UE deja suntem cei mai saraci). In loc sa ia decizii care sa ajute anumite zone ale economiei sa ajute la ridicarea acesteia, ei continua sa-si umple buzunarele luand solutii in acest sens. Tocmai de aceea se tot spune ca asta e cea mai buna solutie si tocmai de aceea nu se spune la ce va folosi aceasta solutie, pentru ca la ajutarea economiei sigur nu.
  • +1 (1 vot)    
    ASA NE TREBUIE !!! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:33)

    Pagubit [anonim]

    ASA NE TREBUIE !!! BA CHIAR MAI RAU !!!
    ASTEPT ZIUA CAND CEAUSESCU VA FI EROU IN CARTEA DE ISTORIE SI VA AVEA STATUIE IN FATA PARLAMENTULUI
  • 0 (2 voturi)    
    Romania (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:33)

    Adrian [anonim]

    Salut prieteni,
    Forumisti,cetateni,pensionari,functionari,politicieni,senatori sau..oameni de rand...

    Astazi,constat cu mahnire ca,in calitate de cetatean al acestei tari,am fost mintit.

    E doar vina mea.Vina mea pentru ca am sperat,vina mea pentru ca am crezut,vina mea pentru ca lucrurile nu sunt asa cum ar fi trebuit sa fie.

    Astazi,privesc cu mahnire la cei 20 de ani de sperante desarte,cei 20 de ani de curele stranse,cei 20 de ani de vise,de munca...cei 20 de ani in care credeam ca directia e doar buna...

    E doar vina mea dragilor...Vina mea pentru ca nu stiu cum sa aleg,dar, si mai strigator la cer e...vina mea pentru ca nu stiu CE sa aleg.

    Uneori, in viata,poate nu luam deciziile corecte sau potrivite circumstantelor pe care le traim,dar cu totii suntem oameni si suntem supusi greselii.

    Ce traiesc astazi insa, depaseste cel mai intunecat colt al imaginatiei mele.Nu pot descrie frustrarea,mahnirea,teama,ura...toate amestecate ca intr-un cocktail otravitor....

    Astazi, e ziua in care conbstat cu amaraciune ca, nu suntem condusi de nimeni.Nu avem un lider,nu avem un guvern,nu avem solutii pertinente.Avem doar o adunatura de oameni ce sunt la fel de speriati ca si noi ceilalti.O adunatura de oameni care nu stiu CE sau CUM sa aleaga.Isi spun "guvern", "senatori"...etc...

    Astazi,nu pot sa nu constat directia extrem de gresita in care se indreapta lucrurile.Niciodata nu am fost mai sigur ca acum de acest lucru.

    Cresterea TVA este echivalenta cu dinamitarea intregii economii romanesti si a intregii populatii deopotriva.Nu trebuie sa ai mai mult de un neuron ca sa deduci ca vor urma concedieri masive in sectorul privat,reduceri de salarii in sectorul privat,cresterea inflatiei,scaderea puterii de cumparare...

    Investitorii vor fugi catre tari mai prietenoase dpdv fiscal,iar statul...minunatul nostru stat,va incasa mai putin la buget.Prin urmare,bulgarele si-a inceput rostogolirea. Va fi in stare sa il opreasca cineva? Da. Noi. Sa ii trimitem acasa !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:35)

    Radu [anonim]

    Cum este posibil ca, din cauza unui singur vot, al dinozaurului ungur de la CC sa sufere o tara intreaga? Asa ceva numai in Romania se putea intampla. Este revoltator!
  • +2 (2 voturi)    
    Incredibil (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:38)

    Radu [anonim]

    Tot de la Constitutia lui Iliescu ni se trage. Un singur vot al dinozaurului de la CC a decis aruncarea Romaniei in prapastie. Asa ceva numai la noi se poate intampla. De necrezut!
  • +2 (2 voturi)    
    Pt pensionari asta insemna cel 15% minus. (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:45)

    asd [anonim]

    Bosorogi aia de la ccr nu au putu sa nu-si rezolve pensiile si acum o sa fie 15% la toata lumea.

    Bine ca nu au marit si cota unica ca era nasol rau de tot. TVA afecteaza numai consumul intern. Probabil ca firmele private nu au sa dea faliment doar de la TVA-ul marit.

    Sper sa nu vin astia de la ccr cu alta argumentatie de genul ca TVA marit insemna tot un fel scadere pensiilor.
  • 0 (0 voturi)    
    it have begun... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:45)

    liviu [anonim]

    falimentul romaniei bineinteles...
    cu marirea TVAului dau exact in puterea de cumparare si in firme!!!
    nu stiu ce o sa se intample dar nu vad loc roza situatia romaniei pe viitor
    • 0 (0 voturi)    
      respect pt limba engleza (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:26)

      beckham [anonim] i-a raspuns lui liviu

      eventual it has begun bos.
      imi zice ei mie ar insemna cam ce scrisesi tu acolo
    • +1 (1 vot)    
      Of! Engleza si carnea de porc... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 19:14)

      Muncitoru_Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Google are un translator aproape decent. Chiar si ala ti-ar fi spus ca, daca vrei sa zici in Engleza "A inceput" corect este "It HAS begun" nu "HAVE" - aia e forma verbala de persoana 1. nu de a 3-a... Keep learning! Ca sa-l parafrazam pe tatucul popoarelor sovietice care a zis "Invatati, invatati, invatati"...
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:47)

    one [anonim]

    sa vad acuma pe toti care au facut greva cum o sa se descurce cu tva crescut...
  • +2 (2 voturi)    
    Cota unica de impozitare (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:50)

    smc [utilizator]

    Bine ca nu au marit cota unica de impozitare! Tot e ceva. Daca faceau aia, chiar ca ne omorau cu totul! TVA-ul marit va determina scaderea consumului, care era in mare majoritate din import.

    Cele mai bune masuri erau cele cu care au venit prima oara, scaderea salariilor la bugetari si concedierea unei parti importante a lor. Sper sa continue cu acest lucru, desi vad ca nu fac fata la toata masa de jegosi care se opun.
  • 0 (4 voturi)    
    Incompetenta (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:52)

    Nora [anonim]

    Incompetenta celor care conduc astazi tara nu trebuie suportata de noi,indiferent ce suntem;privati,bugetari,sau pensionari.Ei huzuresc in continuare,pt ca ei nu simt criza.De ce nu consulta oamenii de afaceri? Dintr-o mandrie prost inteleasa.E un proverb:prostu-i nu-i prost destul pana nu e si fudul.Li se potriveste ca o manusa.
  • -2 (6 voturi)    
    Nu va mai vaitati atat.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:52)

    goguberezu [anonim]

    Lasati-ma cu porcariile astea, ca mediul privat sustine economia. Intr-o societate normala asa ar fi. Nimeni in Romania nu isi deschide firma la 10 dimineata daca la 12 la pranz nu are profit. Ati castigat destul domnilor afaceristi. Si, by the way, oricum ati evazionat statul la marele greu. Nu va mai plangeti ca chiar nu are rost. O afacere de buna calitate implica un castig in timp. La noi daca azi ti-ai deschis un magazin in care vinzi rangi cu luneta, maine trebuie sa conduci un Mercedes, sa vada lumea cat de abil esti in afaceri. Invatati sa castigati putin si pe timp indelungat. Oricum...economia asta si in speta, voi, mediul privat sunteti o rusine pentru tara asta...Mi-e sila de voi....
  • -1 (3 voturi)    
    INCOMPETENTA (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:57)

    Mihai [anonim]

    Incompetenta domnesete in tara asta de la a la z.
    Daca puneau impozite si reduceri diferentiate , sa ia mult de la bogatani nu de la amaratii cu nici 10 milioane pensie.salariu , daca veanau cu proiecte alternative, cu o alternativa economica , poate ca ar fi fost altfel !

    asa ca singura strategie este sa ia bani tot de la ai care muncesc direct sau prin impozit !
    Tot una !

    Sa traiti bine !
  • 0 (2 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 13:59)

    BBC [anonim]

    E cel mai bine asa, decat sa moara pensionarii si bugetarii de foame, mai bine murim cu to(n)tii hu-hi-hi-ha-ha-ha-ha, i like this country, i like it! :))
  • 0 (6 voturi)    
    oooo,daaaa.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:02)

    gogu [anonim]

    ....pensia lu coana sevastita fosta muncitoare la 23 August a daramat economia nationala.
    saraca udrea ea se zbate sa (nu) dea inapoi 3 milioane de euro si coana sevastita pensionara se lafaie pe 600 de lei.
    bai portocaliilor mergeti acu sa va faceti un consult psiho ca pe urma nu va mai fi cine sa va prescrie retete.
    s-a gandit vreun cap sec dintre voi ca era mai ok sa inceapa sa perie ministerele alea full de angajati?sa nu mai fie nspe mii de agentii guvernamentale care se ocupa cu nimic?
  • +1 (1 vot)    
    tva (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:12)

    bau bau [anonim]

    nu doar alimentele se vor scumpi ci si curentul ,gazul ,apa ,benzina,serviciile iar scumpirea va fi mai mare de 5% in cazul alimentelor fiindca materia prima a fiecarui produs se va scumpi cu 5% LA FEL si utilitatile aferente consumul va scadea inflatia va creste incasarile la buget vor scadea fiindca mii de firme si fabrici vor da faliment nemai avand piata de desfacere nemaiavand cui sa vanda efectiv ,este cea mai proasta decizie este mai proasta decat cresterea cotei unice
    • 0 (0 voturi)    
      te rog sa-mi explici si mie, ca-s mai greu de cap (Duminică, 27 iunie 2010, 13:19)

      ovys [utilizator] i-a raspuns lui bau bau

      De ce vor creste preturile cu mai mult de 5%?
      Costul pe care il plateste un agent economic pe o materie prima de 100 lei fara TVA (in ambele situatii ale cotei: 19% sau 24), va costa in final dupa deducerea TVA, tot 100 lei. Tva-ul il plateste consumatorul, adica noi toti, fara nicio nexceptie.
      Te rog sa-mi explici, fara misto, cum cresterea TVA-ului va determina o marire a preturilor in lant, mai mare de 5%, exceptand cauzele speculatorii.
  • +4 (8 voturi)    
    aiurea (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:13)

    bau bau [anonim]

    toate astea pt. ca un judecator de la curtea constitutionala de 83 de ani Ion Predescu care mai are de trait 6 luni decide viitorul romaniei ,Sacrifica viitorul tineretului roman vi se pare normal ca un tinar angajat sa aiba salar 600 lei iar un pensionar sa aiba o pensie 1000 de lei cand au tras chiulu si au dormit prin fabrici in vremea comunista la un calcul simplu vedem ca: daca au muncit 30 de ani cu o cotizatie de 25 de lei/luna la fondul de pensii inseamna ca au contribuit cu 9000 de lei in 30 de ani asta inseamna ca la o pensie de 900 de lei sa beneficieze de ea 10 ani cand unii stau si cate 35 ani in pensie si au muncit 15 ani asta demonstreaza ca au pensii cu mult mai mari decat au contribuit
    • +6 (6 voturi)    
      . (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:38)

      Ivanu [anonim] i-a raspuns lui bau bau

      Sa nu fim ipocriti, nu e vina acelor oameni ca valoarea leului era alta in urma cu 30 de ani, ei au muncit asa cum li s-a cerut si cat li s-a cerut si nu e normal sa fie lasati sa moara de foame. Fata de cel tanar, pensionarul de 70 de ani mai are nevoie si de o punga de medicamente lunar, care sunt din ce in se mai scumpe. Sunt de acord sa se impoziteze la sange pensiile mari, dar sa ii lasam pe amaratii cu 6 mil pensie sa traiasca.
      • 0 (4 voturi)    
        Da' de ce? (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 19:11)

        Muncitoru_Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        De ce sa-i las sa traiasca? Ce pe mine ma lasa cineva? O sa ies la pensie la +70 de ani. Nu la 55 sau chiar mai putin ca multi dintre actualii pensionari. N-ati vazut ce vanjosi sunt? Se iau la tranta cu jandarmii! Sa faca bine sa moara in jug, asa cum am sa fac eu si altii ca mine! Cat despre ce-au platit ei pe vremea lui Ceasca... Pe atunci militarii, politistii si inca alte cateva categorii sociale (stim noi care!) nu plateau NIMIC la pensie. Si chiar si ceilalti, plateau din salariu DOAR PENSIA SUPLIMENTARA, de 3 sau 4 procente. Asta o stiai? Mai justitiarule!
  • +1 (1 vot)    
    acum ne-am ars... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:48)

    tes [anonim]

    Nu am fost multumiti de taierea doar a salariilor si a pensiilor, fara afectarea mediului privat. Exporturile vor scadea, consumul intern va scadea, mediul de viata va scadea. Bugetarii nu vor avea salariile scazute doar cu 15%, ci cu 20
    5%. Iar cresterea TVA-ului pentru consumatorii finali nu este aparent doar de 5%... pe scurt... saracie de acum inainte...
  • -2 (4 voturi)    
    multumim base (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:50)

    gigi [anonim]

    esti mare carmaciule ... ai aprins lumanarea poporului
    • +3 (3 voturi)    
      pentru gigi (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:39)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Puskas Valentin Zoltan nu este poreclit Base. Are alta porecla. Apropo , ce parere ai ca acest Puskas este cavaler al Ordinului de Malta?
  • 0 (4 voturi)    
    bukovskiană situaţiune.... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 14:54)

    echo [utilizator]

    ...dublă conştiinţă, dublă raţiune, dublu limbaj, una spunem şi-alta făcurăm, tare-mi este teamă c-avem să ajungem, primul spaţiu de tip gulag, al U.E. hâc !
  • -2 (2 voturi)    
    Si armata ce vina are (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:19)

    constantin [anonim]

    Cu ce am gresit eu prin faptul ca am ales cariera militara ?
    Ca Romania sa intre in NATO am facut multe sacrificii ,si datorita acestui fapt Romania a fost primita in UE si de aici investitiile straine in Romania si de aici bugetul a crescut si de aici clientela a avut de unde sa suga si de aici mediului de afaceri ia mers mai bine...si acum ca drept rasplata imi taie solda si creste si TVA-ul....toate in spinarea mea ....
    Cu ce ganditi ma nenorocitilor ?
    Nu imi ramane decat sa iau pusca din rastel si sa ma duc sa-i impusc pe toti sau sa demisionez si sa-mi caut alta slujba ca sigur merit mai mult decat salariul asta de milog.Daca toti am face asta sa vedem cine va mai apara si atunci sa vezi ratig de tara
  • +1 (1 vot)    
    Situatie pacatoasa ! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 19:43)

    C.V. [anonim]

    Or ce ar fi decis CC de bine nu era pentru romani . Fiind oameni mai in varsta cei de la CC au dat crezare pensionarilor in detrimentul celor care pot munci si cred ca asa este corect pentru ca pensionari au contribuit la vremea lor . Nu ar trebui sa fim suparati pe pensionari fiindca nu este usor sa fi batran si bolnav . Putin optimism nu ar strica la toti acei care prevad catastrofe . Pe timpul lui raposatu s-a trait mult mai greu in unele situatii si tot am reusit sa rezistam asa si acu vom reusi . Tineri sa puna materia cenusie la contributie si in mod sigur vom trece si de acest hop.
  • +1 (1 vot)    
    Luminita de la capatul tunelului..... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 20:02)

    Andy [anonim]

    Responsabile pentru situatia economica actuala sunt guvernele care s-au perindat la putere dupa 89 dar si criza economica mondiala.Poate ca si mentalitatea romanilor a jucat un rol...

  • 0 (0 voturi)    
    cota de 9% (Duminică, 27 iunie 2010, 11:25)

    mmm [anonim]

    ce se intampla cu celelalte transe? respectiv cota de 9%?se transforma in 24%?
  • 0 (0 voturi)    
    Motive (Duminică, 27 iunie 2010, 11:27)

    cosmin [anonim]

    Mai exista vreun motiv pentru a ramane in aceasta tara?Am de dat licenta in 2 saptamani si apoi masterul sper sa il pot face in strainatate.Imi este rusine ca m-am nascut in Romania.
    "Ubi bene .Ibi patria".Sa ne vedem cu bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Oportunitate unica (Luni, 28 iunie 2010, 1:26)

    Costica [anonim]

    Guvernul Boc si PDL-ul au acum o oportunitate unica: D-nul Poanta va contesta cresterea TVA ca neconstitutionala. Guvernul va fi pus la colt, dar poate riposta mergand dupa cei care nu-si platesc impozitele. In SUA s-au pus numere de telefon verzi - "Turnati aici" plus stimulente (pana la 16% din suma recuperata) pt angajatii care isi toarna patronii evazionisti. Boc are acum ocazia unica sa reduca evaziunea fiscala. Cum lucrurile sunt legate, poate dau si de Bombonel (prin bucataria matusii Tamara) sa-i dea inca o casa, gratis, pe multi ani. Doua sute ca el si nu mai avem nevoie de nici un imprumut de FMI.