Efectele cresterii TVA. De la sfarsitul lumii la acceptarea situatiei, trecand prin niste calcule

de D.P.     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:27 Economie | Finanţe & Bănci

Nu suntem primii care marim TVA si nici nu trebuie sa parem socati de aceasta masura. N-o sa crapam din atata lucru. Ungurii au scumpit-o anul trecut. La 1 iulie 2009, au dus TVA de la 20% la 25%. Efectele?Le-au scazut vanzarile in retail cu 2,3%, inflatia s-a dus la 5,1%, de la 3,1% in iunie, iar cresterea lunara a preturilor a fost de 1,3%, comparativ cu un avans de doar 0,1% in iunie. Ungaria a incheiat anul trecut cu cel mai inalt nivel al inflatiei anuale din Uniunea Europeana, care a crescut, in decembrie 2009, la 5,6%, de la 5,2% cu o luna in urma.

Calculele facute inca de pe vremea lui Pogea arata ca teoretic, o crestere a TVA cu 5% ar aduce echivalentul a maximum 2,2% din PIB la buget. In practica insa, suma colectata va fi mai redusa. Motivul e simplu: oamenii si firmele isi vor taia din consum.
  • O sa ia tara foc, cum zice dl. Vasilescu? Sper ca nu...
Daca Romania va fi nevoita sa mareasca taxele, taxa pe valoare adaugata (TVA) va trebui sa creasca cu cel putin cinci procente, iar asta va face ca "tara sa ia foc", a declarat Adrian Vasilescu, consilierul Guvernatorului Bancii Nationale a Romaniei. "In negocierile dintre FMI si Guvernul Romaniei, Banca Nationala a Romaniei a avut o singura propunere: sa nu ne atingem de TVA, atat cat putem s-o tinem neschimbata. O crestere a TVA-ului trebuie sa fie de minim 5 la suta ca sa aiba efect, iar un astfel de scenariu ar face ca Romania sa ia foc, in urma cresterii inflatiei si a evaziunii fiscale", a precizat Adrian Vasilescu.
  • O sa creasca numarul de someri, asta e clar
Nu se poate estima o cifra anume, dar daca scade consumul, firmele isi vor ajusta productia si personalul. In jos, desigur. Din cate stiu, nu s-au facut modele econometrice care sa arate cu cat creste somajul la o scadere a consumului cu 1% de pilda, asa ca avansarea de cifre e pura speculatie. Unele industrii insa vor suferi mai mult decat altele. De pilda cea a carnii de pui sau porc  care si asa e dezavantajata fata de industria din alte tari care aplica o cota redusa de TVA la alimente. Mai mult ca sigur ca cei din piata carnii vor taia din investitii, extindere samd.
  • Unde si pe cine va atinge cresterea TVA?
Indiferent ce spun unii profi de economie (care sustin ca ar putea fi absorbita in preturi), cresterea TVA se va regasi in pretul produsului la raft. Acuma, e bine sa ne amintim de elasticitatea la pret. Unele produse se vand indiferent de pretul la care sunt puse in vanzare, in vreme ce la altele se pot inlocui (efectul de substitutie) sau se poate renunta. De pilda gaz in locuinta vom folosi indiferent de pret. Ca nu ai cum renunta la el. Sau curent electric. Sau apa.

La inghetata cu frisca si alune pot renunta sau sa o inlocuiesc cu un biscuit mai ieftin ori cu alt produs care sa imi ofere aceeasi satisfactie cu bani mai putini. Prin urmare, cei care fabrica produse cu elasticitate mare a pretului vor fi mai afectati.
  • Efecte macro: inflatie, somaj, contractie economica si evaziune
Din cate am discutat cu economisti mult mai destepti decat mine. Ei bine, ei au facut niste calcule din care reiese ca o crestere a cotei TVA, spre exemplu, de la 19% la 24% ar echivala cu o contractiei a economiei romanesti de cel putin 1,6-2% in 2010, si la o inflatie de peste 8%. Partea plina a paharului e ca Romania a mai trecut prin crize si nu am crapat. Partea proasta e ca scaderea salariilor bugetarilor, combinata cu urcarea TVA, reducerea cheltuielilor publice va genera efecte perverse. Vezi ce spun si alte studii despre asta, sau legatura TVA-somaj in economia UK. Sau vezi ce spune Deloitte, intr-un studiu recent despre fiscalitate si TVA, in Romania.
Citeste si comenteaza pe blogul lui Dan Popa

Tara TVA % Tara TVA % Tara TVA %
Sursa: Comisia Europeana

Austria 20 Germania 19 Olanda 19
Belgia 21 Grecia 23 Polonia 22
Bulgaria 20 Ungaria 25 Portugalia 20
Cipru 15 Irlanda 21 Romania 24
Cehia 20 Italia 20 Slovacia 19
Danemarca 25 Letonia 21 Slovenia 20
Estonia 20 Lituania 21 Spania 16
Finlanda 22 Luxemburg 15 Suedia 25
Franta 19.6 Malta 18 UK 20


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6607 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    In plus... (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 15:40)

    bibi [anonim]

    au scazut cota unica si au decis reducerea parlamentarilor de la peste 300 la maxim 200. Fara referendum CCR sau alte aberatii inventate de nenorocitii din tara asta.
    De ce nu spui tot? De ce spuneti cu totii doar jumatati de adevaruri?
    Serios, sa nu ne speriem? Da' ce romanu' e neamt sau ungur? Nu e. Daca se poate sa mai ciupeasca ceva cu cresterea asta de pret, asa o sa faca. Cine crezi ca va sta sa calculeze daca diferenta dintre pretul de azi al laptelui este de fix 5%?
    • +1 (5 voturi)    
      Nu chiar 5% ci 4.2% (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 17:12)

      ins [anonim] i-a raspuns lui bibi

      Mai corect cresterea e de 4.2%. [ (100/1.19)*1.24 ]. Adica ce costa azi 100 RON peste o luna 104.2.
  • +5 (5 voturi)    
    TVA (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 17:13)

    Valentin [anonim]

    Domnule Popa, inteleg ca sinteti economist dar ma intreb cum puteti sa faceti o asemenea afirmatie:

    "De pilda cea a carnii de pui sau porc care si asa e dezavantajata fata de industria din alte tari care aplica o cota redusa de TVA la alimente."

    Oare nu va e clar ca TVAul aplicat marfurilor vindute in Romania, deci si carnii produse la noi sau importate, este TVAul romanesc. La exportarea marfurilor in tara de origine nu se plateste TVA, deci din acest punct de vedere producatorii romani si cei straini au parte de tratament identic. Altele sint cauzele eventualei lipse de competitivitate a produselor alimentare romanesti si aici as enumera: nivelul de eficienta al producatorilor, subventiile primite de la stat, etc.

    Toate cele bune !
    Un inginer!
  • +2 (4 voturi)    
    Diletant - Nu se merita citit bog-ul!!!! (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 17:36)

    gigi [anonim]

    Unde ai facut economie, Tilica?
  • +1 (3 voturi)    
    "Sursa: Comisia Europeana" (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 18:29)

    Cip [anonim]

    Cam 'anemica' sursa de la care provine tabelul cu TVA-ul in alte tari.
    In UK TVA-ul e diferentiat: 0%, 5% si 17,5%, nicidecum 20%.

    Apropo de UK si de TVA, una din masurile lor anti-criza a fost sa reduca TVA-ul de la 17,5 la 15% pentru 13 luni (1 dec. 2008 pana pe 31 dec 2009) pentru stimularea vanzarilor.
    Cert ca m-a stimulat si pe mine sa cumpar de la ei, desi traiesc in Romania. Chiar daca trebuia sa platesc transportul, preferam sa cumpar din UK (si sa contribui la bugetul britanic) decat sa cumpar de la noi, ieseam net mai ieftin.
    Acum voi continua sa fac acelasi lucru, diferenta de TVA fiind de 6,5%.
    Am ajuns sa cumpar pana si suruburi din UK pentru ca la noi nu gasesc ceea ce am nevoie sau sunt prea scumpe.

    Dati-i inainte, scumpi conducatori, sunteti pe drumul cel bun!
    • +1 (1 vot)    
      Esti dezinformat ! (Duminică, 27 iunie 2010, 8:25)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Cip

      N-ai auzit ca e criza si in MB? Noul guvern tocmai ce le-a spus ca din 4 lire cheltuite de guvern 1 e imprumutata si una din masurile luate este ...cresterea TVA la 20% pentru tot !!!
      Eu nu cred ce spune autorul si consider ca inflatia va fi mai mare dar ghici, abia la anul dupa publicarea dateleor de catre INS va fi clara. Pana atunci se uita iar eu o sa-i injur lunar la plata ratei pe nenorocitii care au aruncat iar Romania pe panta inflatiei din care iesi foarte greu (10 ani ne-a luat sa coboram sub 2 cifre).
      Plus ca el si cam toti analistii de buzunar nu iau in calcul niciodata ( nu cunosc ) efectele conexe. Daca reducerea cheltuielilor private e ok, DE CE NU A FOST OK REDUCEREA CHELTUILILOR PUBLICE?
      • 0 (0 voturi)    
        Ciori pe garduri! (Luni, 28 iunie 2010, 17:39)

        Cip [anonim] i-a raspuns lui Costica

        Coen Costica, nu vorbim despre cioara de pe gard!!!
        Deocamdata, masura de crestere a TVA la 20% nu e in vigoare. Este doar unul din punctele noului proiect de buget a lui Osborne, uite-le aici pe toate: http://www.guardian.co.uk/uk/2010/jun/22/budget-2010-key-points

        Deocamdata, la data scrierii articolului, valoarea maxima a TVA e 17.5%, nu de 20%.

        Pana pe 3 ianuarie 2011 TVA-ul in UK ESTE 17.5%, mai sunt 6 luni pana atunci, si inca nu e 100% sigur, mai au timp s-o carmeasca *in ambele sensuri).
  • +4 (4 voturi)    
    taxa de fraier (Sâmbătă, 26 iunie 2010, 23:41)

    dan [anonim]

    In epoca feudala oamenii plateau la stat 10%.

    Acuma platesc:
    Fond de salarii: 2000 RON
    Reţineri angajator: 447 RON
    Retineri angajat: 433 RON
    => salariu net: 1120 RON

    TVA (24%) => 269RON
    Bani pentru fraier: 851

    Fraieru mai plateste pe langa asta: taxa de drum, taxa pe tigari, inpozit masina, inpozit casa, taxa pentru orice serviciu oferit de stat (ex pasaport, carnet conducere...), taxa de fraier 9adica mai plateste o data servicii ca sanatate, invatamant...)
  • +1 (1 vot)    
    iarasi principiul GIGO (Duminică, 27 iunie 2010, 5:57)

    stefan [anonim]

    Iarasi utilizati trunchiat datele de intrare, chiar daca va inspirati din surse credibile. Spre exemplu, in Austria am platit 20% TVA pentru bere si numai 10% la varza calita!
    Nici in Ungaria nu este TVA 25% pentru orice!

    Asa nu veti ajunge la nicio concluzie care sa poata fi de folos pentru Romania, ramanem cu perversiunile.
    Trebuie sa se inceteze si cu convingerea ca noi aici, fiind doar niste mateloti nenorociti, orice masura trebuie aplicata simplist, de sus pana jos otova, cum s-a dorit cu taierea pensiilor.
  • 0 (4 voturi)    
    masuri (Duminică, 27 iunie 2010, 8:17)

    Miercea Adriean [anonim]

    Dle Popa, ce masuri poate lua BNR pentru combaterea inflatiei si a scaderii cursului? Poate numai sa vanda EURO la greu. Cresterea dobanzii nu o mai poate aplica! Oameni buni, suntem in cea mai grea perioada de dupa 1950. 90% din exporturi sunt realizate de firme cu capital majoritar strain. Ce spune asta: cand treaba se impute, investitorul fructifica ce poate, si pleaca. Oricum profitul il externalizeaza. Asa ca e vai de mama noastra. Propun HOTNEWS urmatorul lucru: lansati campania PRODUSE ROMANESTI. Indemnati consumatorii sa cumpere doar produse fabricate in tara. Stiati ca la Medias si Brasov se fabrica centrale pe lemne, stiati ca la Petresti judetul Alba, e cea mai mare fabrica de hartie igienica din Europa de SE, stiati ca... Sa cumparam produse romanesti. Asta e solutia. Limitam importurile de ciocolata, haine, LCD-uri si alte prostii...
  • +1 (1 vot)    
    O completare (Duminică, 27 iunie 2010, 10:35)

    admus [utilizator]

    In tabelul prezentat ar fi rebuit trecute si cotele de TVA la produsele de baza in tarile unde acesta exista diferentiat. De exemplu Germania 7%.
  • +1 (1 vot)    
    in olanda sunt multe categorii cu 6%tva (Duminică, 27 iunie 2010, 11:43)

    relud [anonim]

    sunt platitor de tva voi reduce sumele platite catre stat la tva chiar daca va insemna reducerea vinzarilor,m-am saturat
  • -1 (1 vot)    
    pe cine sperie acest tva? (Duminică, 27 iunie 2010, 13:06)

    mm [anonim]

    frectie la un picior de lemn cresterea tva-ului , daca nu se vor taia pe bune veniturile imense care depasesc cu mult angajatul de la privat , cu oricate tipete iese de la nivelul sefilor ministere, secretarilor de stat cancelaria imensa a primului ministru care se impuiase pe tipul lui Tariceanu mai rau ca paduchii atunci sanse de redresare sunt minime! tva-ul nu va creste la toate produsele dar este bine venit sa mai taie din elanul vanzarilor de lcd-uri, plasme, masini de zeci de mii euro. vrajeala pe care ne-o spun domnii judecatori ca ei trebuie sa fie platiti bine nu tine ca vedem zi de zi ce sistem greoi avem - procesele dureaza ani in sir, trebuie urgent schimbat adusi oameni din afara Romaniei cu idei noi fiindca astia de acum nu vor face decat sa o tina asa pana ies la pensie(sa nu uitam ca in acest moment am ajuns sa platim ca in occident inclusiv in invatatamantul superior a se vedea ex. date de hotnews de la Sibiu si situatia este generala sunt profeosri care apar ca predau la 3-4 facultati si ridica sume imense desi nu ajung. Aruncam cu bani pe grade care nu inseamna nimic, oricum tinerii care sunt capabili nu vor mai sta in Romania sa fie umiliti nelasati sa creasca de indivizi care isi apara functiile si obiceiurile proaste!