Obama: SUA nu vor plati pentru a asigura prosperitatea lumii

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 28 iunie 2010, 10:51 Economie | Finanţe & Bănci

Presedintele american Barack Obama a atacat dur China, la Summitul G20, cerand Beijingului sa treaca peste interesul national si sa contribuie la reechilibrarea economiei mondiale, relateaza AFP.

"Nicio natiune nu trebuie sa creada ca drumul spre prosperitate este pavat cu exporturi catre America", a afirmat duminica presedintele Barack Obama, intr-o aluzie evidenta la China. "Dupa ani de indatorare foarte mare, America nu poate si nu va plati pentru a asigura prosperitatea lumii", a avertizat liderul de la Casa Alba.

Pentru asigurarea unei cresteri durabile globale, este indispensabil ca nimeni sa nu beneficieze de un "avantaj indus" in materie economica sau comerciala, a subliniat Barack Obama, invitand autoritatile chineze sa "ia in serios" promisiunea de relaxare a ratei de schimb a yuanului.

Washingtonul acuza Beijingul de mai multi ani ca mentine artificial un nivel devalorizat al monedei nationale, pentru a favoriza exporturile, in detrimentul industriei americane. Potrivit economistilor americani, yuanul ar fi devalorizat cu circa 40% in raport cu dolarul.

In comunicatul final, membrii G20 cer "tarilor emergente cu excedente" sa majoreze flexibilitatea ratei de schimb. Niciun stat nu este citat, dar este evident ca economia Chinei este luata in vizor.

Aceasta declaratie intervine la o saptamana dupa ce Banca Centrala a Chinei a anuntat o flexibilizare a ratei de schimb, ceea ce ar trebui sa permita o apreciere a monedei nationale. Dar, potrivit unui oficial rus, China a intervenit in perioada Summitului G20 pentru a nu fi mentionata in textul acestei decizii.

"Majoritatea membrilor G20 au salutat proiectul guvernului de a permite yuanului sa fluctueze" dar "aceasta fraza nu apare in comunicatul final, la cererea Chinei", a precizat Andrei Bokarev, adjunctul consilierului principal al presedintiei ruse.

In interventia sustinuta in fata omologilor sai, Hu Jintao nu a mentionat yuanul, insistand in schimb asupra riscurilor legate de volatilitatea ratelor de schimb ale principalelor valute. "Ratele de schimb ale principalelor valute fluctueaza enorm si pietele financiare mondiale sufera din cauza unei volatilitati persistente", a afirmat el, fara a mentiona o moneda anume.

Sambata, un oficial din delegatia chineza a avertizat ca Beijingul nu va ceda in fata presiunilor legate de yuan.

"Daca exista o schimbare in rata de schimb a renminbi (denumirea oficiala a monedei chineze), aceasta este datorata dinamicii interne a economiei chineze, si nu presiunii unei tari sau organizatii internationale", a afirmat Ma Xin, inalt responsabil al Comisiei pentru dezvoltare si reforma interna.

China sustine ca relansarea economica mondiala nu este amenintata de balantele comerciale dezechilibrate ci de vointa tarilor dezvoltate de a-si proteja productia de concurenta economiilor emergente.

"Trebuie sa luam masuri pentru a respinge orice forma de protectionism si sa aparam fara echivoc libertatea comertului", a subliniat Hu Jintao.

Oficial, relatiile dintre SUA si China s-au relansat, dupa luni de tensiune provocate de divergente diverse. In cadrul unei intalniri bilaterale care a avut loc sambata, Barack Obama l-a invitat pe Hu Jintao sa efectueze o vizita oficiala in Statele Unite, la o data ce va fi stabilita ulterior.


Citeste mai multe despre   











5396 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    Daca Sua nu mai vrea sa contribuie (Luni, 28 iunie 2010, 10:58)

    Constantin [anonim]

    la prosperitatea lumii, pai sa treaca China la comenzi. Acum ca America se da la o parte, China are posibilitate de a prelua finantarea si controlul dezvoltarii economice pentru multe din regiunile lumii.
    • +4 (8 voturi)    
      . (Luni, 28 iunie 2010, 11:18)

      Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      SUA contribuie la prosperitatea lumii prin faptul ca sunt cei mai mari consumatori la nivel mondial si in felul acesta industria din China prospera. China ce sa importe?
      • -2 (2 voturi)    
        Ha ha ha (Luni, 28 iunie 2010, 11:37)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        Propun sa inventam specia numita om .. un biped la inceput si incet incet pentru a se putea deplasa de la atata consum si tehologie are nevoie de asistenta ... ne ingrasam ne operam o luam de la capat si uite asa creste economia lumii
        • +1 (3 voturi)    
          . (Luni, 28 iunie 2010, 11:52)

          Ivanu [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Eu nu ma refeream la efectul consumului excesiv asupra societatii, ci la simplul fapt ca prin consumul foarte mare pe care SUA il are ajuta in mod automat tarile exportatoare, iar China este cel mai mare exportator. Daca SUA si Europa de Vest ar inchide granitele si nu ar mai importa nimic, China ar reveni la nivelul de dinainte de deschiderea catre tarile capitaliste.
      • 0 (2 voturi)    
        Prosperitatea (Luni, 28 iunie 2010, 11:51)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        inseamna intradevar consum dar, in aceiasi masura si productie, una fara alta nu se poate. Nevoi de consum exista peste tot in lume ramane ca China sa satisfaca cu inteligenta aceste nevoi daca SUA nu mai vrea. Spre exemplu in Romania este nevoie de infrastructura, ar merge mult mai repede cu chinezii dezvoltarea ei.
        • 0 (2 voturi)    
          adica, cu ce sa contriubie chinejii ? (Luni, 28 iunie 2010, 13:36)

          panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          cu renminbi ?
          sau sa vina ei, ca e multzi(!), si sa ne faca autostrazi ca sa neplimbam, pardon sa ne dam noi cu suvuri.
          daca romania ar fi plina de autostrazi, si ele ar arata tot ca drumurile natzionale sau ca buc. pitesti, la ce bun ?!
          ce ne trebuie dela chineji ?
          tot ce este necesar, pentru infrastructura, avem in tzara. nisip, pietris, ciment. masinarii se pot lua in lease. fortza de munca ? catzi someri avem ?!

          apropo, am mai auzit asta dela funar. partenerul lui vadim.
          joana ar propune ruble.
          • 0 (0 voturi)    
            Daca am avea tot ce ne trebuie (Luni, 28 iunie 2010, 15:23)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

            pentru autostrazi s-ar facea, ca avem nevoie de ele. Ne lipsesc oameni de decizie care stiu si pot sa puna aceste lucruri cap la cap astfel incat sa iasa o autostrada. Si daca ne lipsesc acesti oameni n-am putea sa-i completam din strainatate? Oricum americanii stiu dar probabil ca nici ei nu pot sa faca autostrazi in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Is is no longer ... (Luni, 28 iunie 2010, 15:30)

        berlusconi [anonim] i-a raspuns lui Ivanu

        SUA mereu si mereu a contribuit la prosperitatea lumii. Dar ... “It is no longer possible to inject thousands of billions of dollars of unreal wealth to the world economy simply by printing worthless paper assets, or transfer inflation as well as social and economic problems to others through creating severe budget deficits,” ...
  • -5 (11 voturi)    
    Dar nici restul lumii nu va plati pentru America (Luni, 28 iunie 2010, 10:59)

    Mitica (Palarieul) [anonim]

    Dar nici restul lumii nu va plati pentru properitatea Americii!

    Astfel vom avea din nou o lume bipolara - America si restul lumii, care va gasi in talibanizare o solutie pe care o va eticheta drept "justa si echitabila".

    Ce departe sunt acum de dezideratele Pancasilei !

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
  • +4 (8 voturi)    
    prea tarziu (Luni, 28 iunie 2010, 11:25)

    cet23 [anonim]

    Prea tarziu pentru SUA sa dea lectii Chinei si sa fie si luata in serios.
    SUA este datoare vanduta Chinei. Peste jumatate din cei aproximativ o mie de milarde de dolari cat au "bagat" SUA in industria lor financiara intentioanat falimentata, ajutoare de stat, sunt bani imprumutati de la China.
    In plus, China exporta in toata lumea si are o piata interna din ce in ce mai mare. Rolul SUA pentru China, desi inca este mare, scade permanent.
    Chinezii sunt deja in postura sa-i spuna lui Obama "ciocu' mic si joc de glezne", evident, in limbaj diplomatic.
    SUA traiesc cu iluzia ca nu are importanata ca sunt cea mai indatorata tara din lume si continua sa sa arunce cu bani in stanga si dreapta intr-o frenezie ilogica. (razboaie ce nu pot si castigate, ajutoare si siteme sociale enorme pentru emigranti ilegali, cea mai puternica armata din lume, etc etc.). Banii imprumutati. In conditiile in care, an de an, economia SUA perde teren in fata restului lumii.
    Eu personal consider ca ce a facut SUA secolul acesta poate fi comparat cu "pax romana". Dar de asemnea consider ca SUA se afla la apus. Peste cateva decenii, cand China si islamul aflat intr-o expansiune teribila, vor dicta mersul lumii, ne va fi extrem de dor de "vremea americanilor". Dar pana atunci, putem sa-i injuram linistiti pe americani, pentru toate relele din aceasta lume.
    • +2 (4 voturi)    
      Fereasca D-zeu. (Luni, 28 iunie 2010, 11:55)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cet23

      La ultimul paragraf din comentariul tau as adauga"Fereasca Dumnezeu".Cu toate nemultumirile fata de americani(pentru-ca nu reusim sa-i ajungem din urma tehnologic si ca mod de viata),varianta China-islam seamana cu iadul.La propriu.
    • +1 (1 vot)    
      dolar?yuan (Luni, 28 iunie 2010, 15:24)

      dolarul [anonim] i-a raspuns lui cet23

      ...da, imrumuturile sunt de la chineji (cum zice un prieten de pe forum), dar sunt in dolari. Revalorizarea yuanului inseamna exporturi mai scumpe in USA, deci rambursare mai ieftina a creditelor USA. China mai poate 'trage' de timp o vreme, nu prea lunga. Apoi, daca nu rectioneaza, SUA pot introduce bariere protectioniste si pot muta productia (caci productia e doar localizata in China) in India. acum China vrea comert liber, dar piata muncii nu e libera chiar la ei din moment ce cursul de schimb al yuanului (moneda salariilor) e tinut intentionat mic (salarii in USD mici). Sper ca am fost clar.
      • +1 (1 vot)    
        china, india, africa (Luni, 28 iunie 2010, 20:19)

        panfil flecaru [anonim] i-a raspuns lui dolarul

        inca un secol de bunastare in america.
        sa nu mai vorbim si de alte coltzuri ale asiei, ca:vietnam, inidia, banglades, tailanda, filipine, malaiezia, pakistan.
        sa nu mai vorbim de america centrala si de sud. apoi vine africa la rand.
        china poate inghitzi galusca oricand, si pericolul este cu ata mai mare pentru guvernul dela peking, cu cat populatzia chineza a simtzit gustul buanstarii....
        si e multzi...
  • -1 (5 voturi)    
    da? (Luni, 28 iunie 2010, 11:27)

    me [anonim]

    dar lumea d c plateste pentru greselile americii (vezi criza)???
    asta e normal?
  • -1 (5 voturi)    
    raspuns mitica (Luni, 28 iunie 2010, 11:39)

    dan [anonim]

    din pacate, restul lumii plateste deja, si va plati in continuare lacomia si perversiunile financiare ale americanilor. pentru ca asta exporta ei azi: criza si insecuritatea.
    • 0 (0 voturi)    
      nu te supara frate (Luni, 28 iunie 2010, 15:27)

      x [anonim] i-a raspuns lui dan

      Nu te supara frate, caci l-am auzit pe pontilica ca (fie-mi iertata cacofonia) plateste el si mireille mathieu pentru noi.
  • 0 (4 voturi)    
    Dar lumea sa plateasca ptr. prosperitatea SUA (Luni, 28 iunie 2010, 13:33)

    Piciu' [anonim]

    Hai ca asta e tare... deci ei nu platesc pentru prosperitatea chineza? Pai sa fie mai competitivi! Si sa-si faca chilotzii in SUA! Nu in China. Dar ce-ar mai vrea Obama sa plateasca lumea ptr. prosperitatea lor, chiar ma intreb oare ce o fi fost cu razboiul din Irak, Afganistan, mai toate tensiunile majore de pe glob, le genereaza cine si in folosul cui? Rusinica bei Obama!
  • +1 (1 vot)    
    hai mai Obama ... (Luni, 28 iunie 2010, 16:22)

    didi [anonim]

    cum mai ? ne dezamagesti ?
    nu platesti tu pentru Ponta si pentru Crin ? hai mai ... acum suntem cu un dictator dar daca vin luminatii astia ... chiar nu ai incredere mai multa in noi ! ?
  • +2 (2 voturi)    
    produse chinezesti gunoaie la tona (Luni, 28 iunie 2010, 16:40)

    unu din america [anonim]

    de mult mi-am dorit sa nu mai vad gunoaiele chinezoilor peste tot mai ales haine incaltaminte si scule toate au acelasi cusur le iei le folosesti o data si apoi le arunci.
    compania la care lucrez este lider mondial la cap. sisteme de etanseitate pt. pompe, a mutat o parte din prod. la cinezoi nu dupa mult timp ne-am trezit cu piese respinse sau care cinezoi nu le-au putut face la standardul cerut.nu peste tot merge sloganul comunist 'cantitatea o noua calitate".
    • 0 (0 voturi)    
      Sa vezi tu ce calitate de megagunoi gasesti in SUA (Marţi, 29 iunie 2010, 11:45)

      Peke [anonim] i-a raspuns lui unu din america

      Stai sa vezi ce mancare gasesti in SUA...gunoi la megatona!!! Mancare lor traditionala e frenchfries ...toti in varianta OMG, friedchiken si aia la fel ingrasati cu chimicale si in versiunea OMG si ei, care costa 1 Dolar/Kg adeca nici macat un Euro ...si nu cruzi ci gata prajiti!!! Fructele toate sunt in varianta OMG si ingrasate de nu au nici un gust. masinile sunt in varianta cel mai proast gust posibil, calitate super proasta, casele in mare parte de carton ca alea de piatra sunt pt stabi. Iar apartamentele daca nu stai in zonele centrale e raude tot adeca fugi cu mare viteza de acolo.
  • +1 (3 voturi)    
    America nu poate (Luni, 28 iunie 2010, 17:14)

    gogu [anonim]

    America nu poate sa existe fara importurile din China, asa cum nu poate functiona fara mexicanii ilegali. Au ajuns o natiune incapabila, nu mai sunt in stare nici sa-si fabrice un briceag!