Euro a fost cotat de BNR la 4,3523 lei, un nou minim istoric al monedei nationale in fata celei europene

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 iunie 2010, 13:16 Economie | Finanţe & Bănci

Euro a fost cotat, marti, de Banca Nationala la 4,3523 de lei, acesta fiind minimul istoric atins de moneda nationala in raport cu cea europeana. Luni, moneda nationala se depreciase, de asemenea, la minimul istoric fata de euro, cursul stabilit de Banca Nationala fiind de 4,3257 lei pentru un euro.

Practic, cursul de marti a crescut cu 2,66 de bani mai mult decat cel de luni, care a reprezentat, de asemenea, un nivel maxim absolut atins de euro in raport cu leul.

Citeste aici despre evolutia cursului leu/euro marti dimineata.

Leul isi continua deprecierea si in fata monedei americane, un dolar fiind cotat, marti, de BNR, la 3,5697 lei.

Marti dimineata, leul a inceput sa se deprecieze la numai cateva minute de la deschiderea pietei, trecand lejer la un nivel de 4,3913 lei (la ora 9,16) la numai cateva minute dupa ce a deschis la 4,3752.

In jurul orei 11:30, euro era cotat la 4,34 de lei.

Unii economisti apreciau, insa, ca BNR nu va forta o apreciere a leului, avand in vedere ca interventiile valutare duc adesea la cresterea ratelor de dobanda.

In schimb, unii dealeri afirma ca pragul de 4,4 lei pentru un euro poate fi aparat de BNR, fiind un obiectiv "important", astfel incat nu ar fi exclusa o interventie in piata a bancherilor centrali.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3483 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    da da (Marţi, 29 iunie 2010, 13:25)

    Mihai [anonim]

    si dolarul e la al doilea maxim istoric da nah, asta nu conteaza pentru aia cu creditele asa ca nu scriem.
    • -5 (5 voturi)    
      alooooo (Marţi, 29 iunie 2010, 14:20)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Doamna Alina Neagu, de unde si pana unde acest "minim istoric" , mergeti un pic pe bnr.ro si bagati nasul pe acolo sa vedeti ca au fost si zile mai negre ...
      • +8 (8 voturi)    
        daca nu ai ce face, comentezi aiurea (Marţi, 29 iunie 2010, 14:31)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Conform www.bnro.ro, minimul istoric al RON fata de EUR in 2010 este 4.3523, adica cel raportat de BNR astazi, pe 29 iunie 2010.

        minimul istoric in 2009 a fost de 4.3127.
        iar in 2008, 2007 si 2006, 1 EUR a fost cotat la sub 4 RON.

        Frumos si etic ar fi sa ceri scuze autoarei articolului, si alta data sa mai bagi tu nasul sa te informezi...
        • -2 (2 voturi)    
          Cum putem spune (Marţi, 29 iunie 2010, 17:30)

          nick [anonim] i-a raspuns lui anonim

          "minimul istoric" raportandu-ne la un an ?
          Nu stiu daca este corect dpdv al finantistilor, poate este, habar nu am, dar induce in eroare si panicheaza multa lume.
          Ori este istoric ori raportat la un anume an ?
          Corect cred ca ar fi:"conform istoricului cursului euro ron pentru anul 2010, euro a atins azi cota de..., cel mai scazut nivel de pana la acest moment pt anul 2010"
          • 0 (0 voturi)    
            explicatie (Miercuri, 30 iunie 2010, 10:14)

            anonim [anonim] i-a raspuns lui nick

            Sunt finantist, si pot spune ca exprimarea autoarei este corecta.
            Mai mult, cursul de 1 EUR = 4.3523 RON este cel mai scazut pentru leul romanesc de cand este cotat vs. EUR.

            Notiunea de "istoric" se asociaza notiunii de "eveniment trecut si inregistrat", si poate fi si raportata la un anumit an, tocmai pentru a se delimita perioada de analiza.
  • +7 (9 voturi)    
    Nenorocirea romanului de rand... (Marţi, 29 iunie 2010, 13:36)

    Costica [anonim]

    ...este ca "romanii" mai rasariti , care apuca sa faca o scoala si sa ocupe o functie de mare insemnatare...nu e roman !
    Sa-si ia CC sa-si bage toti in /// motivatiile politice ale respingerii masurilor de austeritate. Platesc iar fraierii pentru prostiile lor si ale politicienilor...
    500.000 de familii au credite in euro. Pentru pensiile lor au aruncat tara in rahat. Iar ...De scos...sa se ocupe altii!
    • +3 (7 voturi)    
      sper sa le ajunga (Marţi, 29 iunie 2010, 13:45)

      iulius [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Poate ar trebui sa le punem o lumanare celor de la CC....pe piept.
    • +2 (4 voturi)    
      sper sa le ajunga (Marţi, 29 iunie 2010, 13:45)

      iulius [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Poate ar trebui sa le punem o lumanare celor de la CC....pe piept.
    • -5 (5 voturi)    
      ... (Marţi, 29 iunie 2010, 14:31)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui Costica

      Eu cred ca a fost gandita miscarea cu pensiile. Stiau ca o sa fie tam-tam, au aranjat (sau poate au mers la sigur) sa pice la CC iar acum se pot juca cu impozitele in voie pe motiv ca nu ne-a convenit prima propunere.
      • +3 (3 voturi)    
        .... (Marţi, 29 iunie 2010, 14:54)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Aph

        basescu, desigur, nu? :p
  • -5 (7 voturi)    
    :( (Marţi, 29 iunie 2010, 13:41)

    owl [anonim]

    Cu toate minus-urile luate pe topicul celalalt, mesajul ramane. Leul va pierde 20% = aprox 5.04 lei.
  • +4 (8 voturi)    
    Si asa se rezolva problema maririlor lui Tariceanu (Marţi, 29 iunie 2010, 13:43)

    iulius [anonim]

    Din pacate majorarile lui Tariceanu vor fi solutionate cum nu se poate mai dureros pentru populatie ... puterea de cumparare se va diminua fara drept la replica sau contestatii la CC.

    Sau poate e mai bine asa :) Pentru mine cel putin nu conteaza, nu am salariul in lei si nu sunt bugetar.
    • +4 (4 voturi)    
      Impresia ca nu conteaza e iluzorie (Marţi, 29 iunie 2010, 13:58)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui iulius

      Daca firma la care lucrezi se inchide din cauza situatiei din ce in ce mai maronii, mai conteaza sau nu pentru tine?
  • +1 (3 voturi)    
    Si asa se rezolva problema maririlor lui Tariceanu (Marţi, 29 iunie 2010, 13:43)

    iulius [anonim]

    Din pacate majorarile lui Tariceanu vor fi solutionate cum nu se poate mai dureros pentru populatie ... puterea de cumparare se va diminua fara drept la replica sau contestatii la CC.

    Sau poate e mai bine asa :) Pentru mine cel putin nu conteaza, nu am salariul in lei si nu sunt bugetar.
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 29 iunie 2010, 14:13)

      me [anonim] i-a raspuns lui iulius

      dar pentur ceilalti fraieri conteaza care ai salariu in lei chiar daca nu-s bugetari
  • +4 (4 voturi)    
    sa terminat - acum incepe declinul (Marţi, 29 iunie 2010, 13:47)

    costel [anonim]

    Indiferent daca va scadea euro sau nu raul a fost produs. Toti se vor gandi daca se va mai intampla inca odata sa ajunga la 4,5 ce o sa faca ?si atunci oameni zic mai bine incetez sa platesc ratele de acum pentru ca oricum nu o sa faca fata pe viitor.

    Mult succes la guvernanti :)))))))
  • +1 (1 vot)    
    atentie: scad preturile la case !! (Marţi, 29 iunie 2010, 13:55)

    bogdan [anonim]

    Si tot nu o sa le cumpere nimeni.. cu ce ?!
  • +1 (1 vot)    
    Nu e chiar asa (Marţi, 29 iunie 2010, 13:56)

    bbb [anonim]

    Teoretic cursul a crescut...dar practic nu este chiar asa/. Ieri cursul s-a inchis la 4.375 ...peste cursul oficial al bnr. Astazi euro a inceput sa se tranzactioneze si a ajuns cam la 4.395 si apoi a inceput sa scada pina la 4.33 dupa care s-a stabilizat in jurul a 4.35-4.36....deci fata de ce se asteapta aseara si azi dimineata cursul a inchis decent. Cred ca s-a dorit devalorizarea lui pina in jurul lui 4.35.
    • +1 (1 vot)    
      nu conteaza (Marţi, 29 iunie 2010, 14:02)

      costel [anonim] i-a raspuns lui bbb

      indiferent de ce sa dorit, efectul psihologic e cel mai important
  • +9 (9 voturi)    
    stire bomba! (Marţi, 29 iunie 2010, 14:08)

    ddd [anonim]

    PSD-PC si PNL iau in considerare sesizarea Avocatului Poporului si a Curtii Constitutionale a Romaniei cu privire la scaderea increderii si retragerea investitorilor straini de pe piata locala! Cica e profund neconstitutional si ca investitiile straine pot doar sa creasca si niciodata sa scada!!!!
    Deasemenea se vor lua masuri ca toti marii investitori institutionali din SUA sa cumpere lei si cu leii obtinuti sa-si ia apartamente in Bucuresti.
    Mai mult, Curtea Constitutionala a Romaniei va obliga toate fondurile de pensii din SUA si din UE sa aiba cel putin 5% din portofoliul lor investit pe bursa de la Bucuresti (sau pe SIBEX)!!!
    Curtea Constitutionala a Romaniei a zis ca pe ea nu o intereseaza si cum investitiile sunt "un fenomen trecut" daca fondurile de investitii straine nu-si suplimenteaza neintarziat investitiile in Romania, li se va lua ceea ce au investit pana acum!!!!!.
    Sursele noastre confirma faptul ca presedintele Ford ar fi zis (citarea este aproximativa): "Sa traiti am inteles!"
  • +1 (1 vot)    
    Buna treaba (Marţi, 29 iunie 2010, 14:08)

    muciflenduri [anonim]

    Cand scazuse dolarul inapoi la 3ron imi faceam procese de constiinta ca nu am vandut la timp.
    Acum, ca e aproape 3.6, nu pot decat sa ma felicit pentru lenea de acum juma de an.
    • -1 (1 vot)    
      minti (Marţi, 29 iunie 2010, 14:16)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      dolarul a fost cat spui tu acum jumatate de luna nicidecum acum jumatate te ani.
      • +1 (1 vot)    
        serios? (Marţi, 29 iunie 2010, 15:11)

        dj [utilizator] i-a raspuns lui ddd

        tot sub 3 ron era si acum 6 luni
  • +2 (2 voturi)    
    economia reala (Marţi, 29 iunie 2010, 14:14)

    gheo [anonim]

    trecand peste toate povestile politice, inghitite cu atata usurinta de marea majoritate a romanilor, cursul e acum sub presiunea acelorasi trei jucatori ca si in iarna: ING, RBS si BCR - Erste
    e normal sa fie oarecare presiune din zona economicului dar nu are cum sa depaseasca 2-3%
    restul e psihologie si pe ea se castiga sume uriase.
    e de ajuns sa va uitati la profiturile lor si o sa vedeti ca le-a priit criza, au putut specula in voie ajutati de marea zapaceala din capul romanilor...
    altfel spus, nu aveam si nici nu o sa avem vreodata mari detinatori nerezidenti de sume mari in lei care sa-si faca exitul acum speriati de problemele economice.
    este doar specula alimentata de disperarea unora de a se da urgent cu capul de pereti, ca sa nu scape ocazia.
    dar vor mai avea ocazii, asa e in capitalism; prostii vor face mereu aia din guvern asa ca motive de panica vor fi cat lumea...
    • -2 (2 voturi)    
      mare dreptate ai... (Marţi, 29 iunie 2010, 14:25)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui gheo

      auzi? te rog frumos, imi dai si mie niste euro cu 4.10? ti-i vand eu inapoi mai pe la toamna...
  • +1 (3 voturi)    
    coincidenta? (Marţi, 29 iunie 2010, 14:40)

    b [anonim]

    la ora 11.55 inainte de discursul lui vladescu cursul era 4.33....acum dupa discrus a ajuns la 4.37.....exista vreo legatura??!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 29 iunie 2010, 15:13)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui b

      In sfarsit avem o piata care functioneaza pe informatie. Chiar daca un astfel de fenomen este denumit de comunisti specula, asa trebuie sa functioneze o piata, sa reactioneze la informatie, nu la implicareaBNR.
  • -3 (3 voturi)    
    bnr ca bnr (Marţi, 29 iunie 2010, 15:12)

    c# [anonim]

    bnr ca bnr, dar sa fi vazut cursul la casele de schimb. e deja 4.5

    eu trebuie sa platesc zilele astea darile si uita asa am pierdut 100RON. sar'na nena Boc!!!

    iti dorim viata lunga boala grea.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e, (Marţi, 29 iunie 2010, 15:31)

    freiheit [anonim]

    Buba nu este de acum,totul a fost premeditat,pentru aderarea la EU au trebuit fabricate cifrele si statisticele,acum se revine la normal,acesta este adevaratul normal,tragic si rau dar adevarat,de acum incolo,totul se merge spre normal,acum se va arata adevarata valoare a sistemului si a nivelului din Romania,parerea mea este ca si BNR si statul roman fac specula in legatura cu valuta in defavoarea clientului final adica furnicutele Romaniei.