Cursul euro/leu a demonstrat o volatilitate ridicata in sedinta de miercuri. BNR a cotat un euro la 4,3688 lei- un nou minim istoric

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 30 iunie 2010, 13:24 Economie | Finanţe & Bănci

Banca Nationala a afisat miercuri un curs de referinta de 4,3688 lei/euro - un nou minim istoric pentru moneda nationala, in timp ce cursul leu/dolar a coborat cu aproape un ban, pana la 3,5617 lei/dolar. Dealerii din piata au declarat pentru HotNews ca volatilitatea din piata a fost ridicata, cursul euro/leu cunoscand fluctuatii destul de ridicate. "In deschidere, un euro era cotat la 4,3870. Nu a stat foarte mult acolo, pentru ca o corectie brusca l-a adus la 4,35. In jurul pranzului, euro urcase iar la 4,37 unde a petrecut o buna bucata de vreme, dupa care a coborat usor sub 4,37. Este clar ca s-a incercat spargerea pragului de 4,37, dar acum este sub acest nivel", a comentat un dealer pentru HotNews.ro.

Intr-un raport financiar al unei banci locale se mai arata ca atragerea  de depozite cu scadenta la 7 zile din partea BNR reprezinta "o miscare destul de stranie" deoarece ratele de dobanda pentru aceeasi scadenta se situau in jurul ratei de dobanda cheie. "Astfel, a atras doar 0,56mld RON si credem ca aceasta operatiune a fost destinata mai degraba sa aminteasca participantilor de pe piata de sprijinul bancii centrale oferit leului. La sfarsitul zilei ratele de dobanda pe termen scurt s-au situat la 5/5,5%, cu aproximativ 25pb mai scazute, iar randamentele implicite pentru scadenta de 3 luni au ramas aproape neschimbate la nivelul de 6,8/7,4%. Avand in vedere perspectiva noastra pozitiva pentru leu, ne asteptam la o scadere a ratelor de dobanda", se arata in raportul citat.

Deprecierea leului nu a fost excluse nici de ministrul de Finante Vladescu, acesta declarand ieri ca un leu slab ajuta exporturile si poate fi util si pe partea devenituri bugetare,. "Dar este un fenomen negativ vis-a-vis de sectorul bancar, fata de cei care au rate in euro, riscul pe care investitorii il vad in Romania. De asemenea, deprecierea monedei nationale lasa locul speculatiilor, cu cat volatilitatea leului este mai mare cu atat speculatiile pot fi mai interesante", a spusSebastian Vladescu.


Citeste mai multe despre   











2194 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    corectie, este greseala? (Miercuri, 30 iunie 2010, 13:50)

    anonim [anonim]

    "La sfarsitul zilei ratele de dobanda pe termen scurt s-au situat la 5/5,5%, cu aproximativ 25pb mai scazute..."

    Nu cumva sunt 25 bps? adica "basis-points"? in care 100 basis-points reprezinta 1 punct procentual? adica in cazul de fata 25 bps = 0.25%?
  • 0 (0 voturi)    
    despre "bruste corectii" :)) .... (Miercuri, 30 iunie 2010, 13:52)

    Vali. [anonim]

    Uimitorule trader, acea "brusca corectie" se numeste piciorul BNR-ului bagat in piata .... in fiecare dimineata in intervalul 8:45-9:15 au loc asemenea "bruste corectii" ..... dupa cum matale stii foarte bine .... sau nu stiai? ... sau ne esti trader intr-adevar ? ..... verificati link sa intelegeti ce vreau sa zic: http:// waehrungen.finanztreff.de/devisen_einzelkurs_uebersicht,i,2204027.html
  • 0 (6 voturi)    
    Ne ducem la vale rau de tot! (Miercuri, 30 iunie 2010, 14:07)

    qaz [anonim]

    Abia astept toamna si apoi iarna! Salarii diminuate cu 25% acum, TVA marit deja, euro in continua crestere, cota unica urca si ea cat de curand, intretinerea se dubleaza. Urmeaza foametea! Si poate un nou moment '89!
    Multumim deschis conducatorilor nostrii din ultimii 20 de ani!
    • +2 (2 voturi)    
      capitalismu lu peste (Miercuri, 30 iunie 2010, 15:52)

      5% videni tot mai bogati [anonim] i-a raspuns lui qaz

      ... si 95% tot mai saraci, dar muncind tot mai mult pentru cefele groase ...
    • 0 (0 voturi)    
      sa inteleg ca se vor scumpi casele (Miercuri, 30 iunie 2010, 19:31)

      george [anonim] i-a raspuns lui qaz

      ce mai zic agentiile imobiliare , incepe scumpirea caselor curind , sa mai dureaza ...
  • 0 (0 voturi)    
    Minim istoric (Miercuri, 30 iunie 2010, 14:41)

    Paul [anonim]

    Bre, nu stiu cum sa va zic, da' chestia asta cu "minime istorice" o sa cam tot fie de cel putin o data pe zi. O stie oricine are macar jumatate de encefal in cutia craniana. Asa ca nu vad cum ar putea constitui o "stire" propriu-zisa.
  • 0 (2 voturi)    
    curs bnr (Miercuri, 30 iunie 2010, 14:42)

    marian [anonim]

    interesant, pe toate pietele in lume Euro e in picaj, doar in Romania e invers in raport cu leul.
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie la ... accize ! (Miercuri, 30 iunie 2010, 17:46)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Cresterea cursului Euro/leu este creata artificial. La cursul de astazi zapcii de la Ministerul Finantelor Publice stabilesc accizele pentru urmatoarele 3 luni.

    Astfel vom avea in urmatoarele luni preturi mai mari la benzina, motorina si la toate produsele si serviciile care depind de transport si de componente accizate.

    O noua hotie a guvernului Bokkutu, pe linia lor obisnuita de conduita. Sper ca nu va mira ca Bokkutu & Co se comporta acum din ce in ce mai mult precum guvernul Nastase in ultimele sale luni. Sedinte si ordonante date sambata, jocul accizelor... vor urma inflatia, scl iar noi vom ramane cu "cornul si laptele" sau cu "cotu' si piscotu' ".

    "Patria si Dreptul Meu !"

    .
  • 0 (0 voturi)    
    Cacialmaua Radulescu (Miercuri, 30 iunie 2010, 21:33)

    Un pensionar [anonim]

    Daca vedeti un bancher sarind pe geam dela etajul 2,sariti si voi; astia nu pierd niciodata !