Seful misiunii FMI in Romania: Suntem foarte ingrijorati de problema arieratelor

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 13:39 Economie | Finanţe & Bănci

FMI este foarte ingrijorat in privinta problemei arieratelor sectorului public, care afecteaza si sectorul privat si revenirea economiei, a declarat, sambata, seful misiunii FMI in Romania, Jeffrey Franks.

"Suntem foarte ingrijorati in privinta problemei arieratelor si dupa cum stiti exista si o actiune precursoare in acest sens. Am lucrat progresiv. Aceasta este o chestiune pe care vom continua sa o subliniem: a avea arierate in sectorul public nu face rau numai sectorului public, ci si celui privat si revenirii", a spus Franks, la un seminar organizat de BNR cu ocazia aniversarii a 130 de ani de activitate a institutiei, relateaza Mediafax.

Potrivit oficialului FMI, Ministerul Finantelor are o rezerva de lichiditate suficienta.

Ministerul Finantelor Publice a anuntat, joi, ca a aprobat deschideri de credite din bugetul Fondului national unic de asigurari de sanatate in valoare de un miliard de lei, din care 616,5 milioane lei vor fi acordate spitalelor si 383,5 milioane lei pentru plata medicamentelor.

Plata datoriilor catre sistemul sanitar este necesara pentru eliberarea urmatoarei transe din acordul cu FMI, de 914 milioane euro.

Seful misiunii de evaluare a FMI a declarat la finele ultimei misiuni de evaluare ca board-ul FMI va aproba eliberarea urmatoarei transe, de 914 milioane euro, din acordul stand-by dupa ce autoritatile romane vor indeplini preconditiile stabilite, printre care figureaza si plata arieratelor.

Arieratele statului au ajuns la finele lunii iunie la doua miliarde de lei, aproape dublu fata de tinta stabilita in acordul cu FMI pentru jumatatea anului, de 1,09 miliarde lei, cresterea fata de luna martie fiind de 240 milioane lei.

Consiliul Director al FMI ar trebui sa supuna aprobarii, la finele lunii septembrie, eliberarea celei de-a sasea transe din imprumut.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1290 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    la cifre concrete, guvernul e varza..... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 14:02)

    lili [anonim]

    Dar la vorbariile dlui Boc este cel mai performant..... FMI insa nu-i de pacalit.... FMI e ingrijorat, noi ce sa mai zicem.... ei nu sunt, ei sunt multumiti, au guvernat bine, zise si Dl Basescu, au facut ce-au putut(sunt ei neputinciosi, dar ce mai conteaza), in rest e bine ca nu e mai rau ...... Oricum, binele nu se vede nici de la FMI, ca ne-ar fi zis vreo vorbulita de incurajare, ca aia cu luminita de la capatul tunelului.... Dar noi suntem in adancuri, rau, rau.....
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu de ce... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 14:58)

      Costika [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ...dar cred ca nu stii ce sunt arieratele si cum apar... Vezi tu, majoritatea sunt ale administratiilor locale care si-au marit cheltuielile , ca sunt " descentralizate" nu? Numai ca cer bani de la buget...
      • 0 (0 voturi)    
        stiu chiar bine ce inseamna.... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 19:57)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Costika

        Inseamna LIPSA DE AUTORITATE a acestui guvern, asta inseamna. Intr-o tara cu un guvern care stie sa guverneze, autoritatile locale stau cuminti si nu fac astfel de prostii. In Romania unde nici ministrii si nici autoritatile locale nu asculta de Dl Boc, se intampla toate prostiile astea..... De la lipsa de autoritate a Dlui Boc ni se trage toata nenorocirea asta din noiembrie 2008 de cand a venit Guvernul Boc......CORECT ???!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    cu un dram de onestitate (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 14:46)

    simplicius [anonim]

    recunoastem toti (nu si postacii de partid) ca arieratele nu dateaza de ieri. Huila, CFR si altii sunt pe pierderi de la nasterea din 1990. Nici cu subventiile date nu reusesc sa iasa din galeata. Decizia politica de a elimina huila nu are nimeni curajul sa o ia (desi tona de huila poloneza adusa la Deva costa mai putin decat huila de la gura minei -nespalata inca- din Valea Jiului). Idem cu CFR si altii. Metroul e subventionat de TOTI (desi cel de la Husi, Aiud, Baia Mare nu prea umbla cu metroul).
    • 0 (0 voturi)    
      Datoria statului.... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 18:43)

      Carmen [anonim] i-a raspuns lui simplicius

      Asa e, nu sunt datorii de ieri-de azi insa atunci cand am cerut imprumutul am stiut sau am presupus ca stim la ce ne inhamam. Altfel suntem diletanti sau mai rau rauvoitori.Dar cand vorbim de arierate ne referim mai ales la datoriile statului catre firme, nu catre companiile nationale care sunt falimentare, adevarate gauri negre suportate de noi pentru ai imbogatii pe politicieni care fie au afaceri cu statul, fie ii fura apoi scapa de puscarie, prin procese indelungate....pana se prescrie. Ca si concluzie insusi termenul "arierat", descrie un stat oligofren incapabil de-a gasi solutii pentru a dezvolta economia.
  • -1 (1 vot)    
    Iete-te na! (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 15:40)

    Wotan [anonim]

    Auzi vorba, FMI este ingrijorat de problema arieratelor!!! Ce academic suna! De fapt vorbim de datoriile Statului Roman catre "agentii economici", DESIGUR, toti ceilalti - ALTII decat clientela poolitica. Ei si?! Ce daca ei IESTE ingrijorati? Sa ramana tot asa, ca NOI nu ne facem nici o grija!!! Nici nu avem de ce! Am "pus deoparte" cat sa nu mai munceaca nici nepotii nepotilor nepotilor nostri!
    Cica "dam" faliment! Astia de la FMI merita cu totii 3 la gramatica. Corect se spune" poate dati faliment", ca NOI nu dam, ci luam de la fraieri biruri fara numar...Aaa, poate se rewfereau la fraieri, aia da! Pot si chiar dorim sa dea faliment! Sa le treaca de capitlizm...Hahahaha! Sa...traiti bine! Nu voi bah, fraierilor, ma refeream la gashkarii din PDL!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e asa (Duminică, 5 septembrie 2010, 1:51)

    Orpheus [utilizator]

    Nu arieratele sunt problema, ci arieratii din guvern...