Clientii Volksbank: Ne-am trezit cu modificari ale dobanzii si re-denumiri ale comisioanelor fara sa ne dam acceptul

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 7 septembrie 2010, 8:01 Economie | Finanţe & Bănci

In timp ce presedintele Volksbank declara mentinerea dialogului si colaborarea cu expertii grupului de clientii pentru adaptarea actelor aditionale la legile existente la data semnarii contractelor, alti reprezentanti ai bancii modificau dobanzile sau re-denumeau comisioanele fara acordul clientilor, acuza zeci de reprezentanti ai clientilor bancii. O parte dintre clientii care au observat schimbari in nivelul datoriei sau in cel al comisioanelor fara ca acestia sa isi dea consimtamantul s-au adresat deja ANPC, inspectorii autoritatii de control declarand practica ilegala.

Luni, reprezentantii clientilor au avut discutii la sediul ANPC. "Am discutat cu domniile lor imediat dupa ce avusesera teleconferinta cu toate OPC-urile din tara. Din cate stiu, in cursul acestei saptamani cei de la ANPC vor discuta cu Volksbank problemele aparute. Nerezolvarea lor ar putea duce la suspendarea intregii activitati. Pentru ei OUG 50 e in vigoare si VB trebuie sa o aplice", au declarat pentru HotNews apropiati ai clientilor bancii. Potrivit acestora, procedura de infringement pe care doreste sa o solicite ARB nu are nicio sansa. "OUG nu va fi modificata. EU si-a dat inca o data acordul", au mai spus sursele citate.

"Mi s-a intamplat o chestie foarte ciudata. Am internet banking la VB. In aplicatie am si optiunea sa vizualizez creditele. Astazi am accesat aceasta optiune sa verific o rata de la unul din credite. Iar ceea ce este intr-adevar ciudat e faptul ca 2 dintre credite, incepand cu luna septembrie, apar modificate:
- unul din ele apare cu o dobanda mai mica (5,45 in loc de 5,95 cat stiam eu - p.a. trecuta in conventie) iar ratele sunt mai mici cam cu 20 euro; comision de risc apare si in continuare;
- la al doilea cred ca s-a modificat tot dobanda (eu o vad tot 5,95 cum o stiam inainte) deoarece comparand graficul actual cu cel pe care-l aveam de mai demult dobanzile sunt mai mici iar ratele lunare sunt si ele mai mici cu ~3 euro. Precizez ca nu am fost notificat prin niciun fel de banca ca trebuie sa semnez AA si nici nu am fost la banca sa semnez sau macar sa solicit Actul Aditional". (Adrian, Bucuresti)

Bucuresti VBR- Sucursala Ion Mihalache
Extras de cont din data de 03.09.2010 pe lunile iunie,iulie (incasat comision de risc) si august 2010 (incasat comision de administrare). Raspunsul la intrebarea de ce s-a incasat comision de administrare pe luna august a fost urmatorul: "Aceasta modificare vine in intampinarea propunerii facute in actul aditional pentru alinierea la  OUG 50/2010". (George, Bucuresti)

Pe luna august in extrasul de cont apare ca mi-au luat din cont "comision de administrare", deci nu se mai cheama de risc! Am observat pe Internet Banking. Le-am semnalat astazi problema si ca eu nu am primit nimic, nici un AA, si ca nu am semnat nimic. Au zis ca verifica la Bucuresti si imi raspund. Plus ca la unul din credite, unde nu e precizat ca e dobanda fixa, mi-a scazut dobanda cu 0,5%. La fel mi-au zis ca verifica...
(Gabi, Iasi)

pe internet banking, apare un scadentar modificat, desi eu am solicitat Actul Aditional personalizat si nu mi-au dat. Dobanda ca procent ramane aceeasi (am fixa), dar per total scade cu aprox 200 CHF, CR ramane numit la fel, dar per total creste cu aprox 15 CHF. Cand le-am spus la banca despre asta mi-au spus ca probabil e o eroare, nici nu stiau ca s-au modificat. Ca vor vorbi cu sefii la Bucuresti, ca nu stiu nimic, dar ca ma roaga sa nu merg inca la OPC, ca poate rezolvam. (Mirela, Bacau)


Eu am cerut de la banca un scadentar, pe care i-am pus sa mi-l si stampileze si sa-l semneze pe toate paginile, sa nu zica ca e eroare de software, si are comision de administrare din august 2008 !!!!! desi era de risc, si nu am semnat niciun act aditional la conventia de credit, iar din luna octombrie apare si anuitatea modificata prin celebra reducere a dobanzii cu 0,5%. (Valerica, Bucuresti)

"3.99 a devenit 3.49. DAE 6.93 a devenit 6.89. Anuitatea scade cu putin din sept 2010. Comisionul de risc a ramas risc in grafic de rambursare, dar a devenit comision de administrare in extrasul din august. Au modificat, dar eu nu am semnat nimic !!!" (Mihai, Timisoara)

"Eu am 3 credite la VBR Craiova si am cerut scadentarele la cele 3 credite de la o agentie din Cluj. Dobanda de 3,99% este modificata la 3,49% incepand cu luna octombrie. Comisionul de risc apare tot comision de risk. DAE a ascazut la 6,31% de la 7%. Le-am trimis si notificare in legatura cu asta" (Mihaela, Craiova)

"Si eu am observat acelasi lucru, cand ajungi la sectiunea credit (in internet banking) gasim notificarea de modificare a conventiei de credit iar scadentarul este modificat de luna urmatoare (din octombrie) in sensul ca dobanda scade cu 0.5% si ratele cu cativa euro. Volksbank - sucursala Mosilor. Exemplul nu este unul singular, am cativa prieteni cu credite tot la volksbank - diferite filiale in Bucuresti- si TOTI suntem in aceeasi situatie, banca a modificat unilateral conditiile contractuale". (Catalin, Bucuresti)


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

13889 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    In 6 luni Volksbank va fi cumparata de alta banca (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:06)

    Ovidiu [anonim]

    deoarece se pare ca isi compromit numele din ce in ce mai puternic, in fiecare zi.

    Practic, incearca sa scada cateva zecimi de procent din proprie initiativa, in loc sa dea jos cateva procente, asa cum zice legea 50.

    Inca nu sunt disperati dar pe masura ce lumea isi va retrage depozitele de la ei sau isi vor muta creditele in alta parte, vor incepe sa dispere.
    • +5 (5 voturi)    
      din surse (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:27)

      cosming [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Ba sunt disperati, ca oricum nu mai au cash :)
      Anul asta Volksbank s-ar putea sa dispara din Romania.
      • +1 (1 vot)    
        Lista de grupuri (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:52)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui cosming

        Lista grupurilor de clienti pentru banci:

        http://blog.flavian.ro/2010/09/grupuri-de-clienti-pentru-diferite.html
    • -2 (4 voturi)    
      OUG 50 nu prevede scaderea a nimic (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:36)

      cezar [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      OUG 50 se refera la contractele noi, unde clientii nu pot negocia nimic, marja etc (decat plecarea la alta banca :).
      Dupa semnarea noilor contracte devine obligatoriu acceptul clientilor pt. aplicarea de conditii nefavorabile lor.
      De fapt, cititi OUG 50 :)
      • +2 (2 voturi)    
        mai informeaza-te (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:17)

        fpanait1 [utilizator] i-a raspuns lui cezar

        Art. 95 din OUG 50/2010
        (1) Pentru contractele aflate în curs de derulare, creditorii au obligația ca, în termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, să asigure conformitatea contractului cu dispozițiile prezentei ordonanțe de urgență.
        • 0 (0 voturi)    
          e discutabil.. (Miercuri, 8 septembrie 2010, 0:34)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui fpanait1

          vrei sa spui ca o lege ar putea veni sa schimbe valoarea unui contract privat? nu ti se pare cam ciudat? daca maine vine o alta oug care spune ca pentru urmatorii 30 de ani esti obligat sa muncesti la fel de mult, dar vei primi doar jumatate din salariu?
          scopul oug 50 e sa faca transparente si predictibile contractele, nu sa creasca sau sa scada costul creditului. ce vor bancile si ce vor clientii.. e alta poveste.
    • 0 (0 voturi)    
      Mersi de informatii (Marţi, 7 septembrie 2010, 17:32)

      Razvan007 [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pana nu am citit comentariul tau nu am inteles unde este problema.

      Practic banca s-a gandit ca noua lege aduce prea multe de partea clientului asa ca nu ar fi rau sa beneficieze si ei cu ceva.
  • +1 (1 vot)    
    Raiffeisen (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:16)

    cata [anonim]

    Stop abuzuri Raiffeisen
    http://finance.groups.yahoo.com/group/clienti_raiffeisen_bucuresti
  • 0 (0 voturi)    
    ahahahha (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:53)

    or.SwenToh [utilizator]

    Au inceput sa tremure de frica.. ce penibili sunt.. Daca ar fi destepti cei care sunt in pagube cu ei si ar duce actiunea pana la capat ar putea sa ii scoata de tot de pe piata din Romania. Insa de cum au inceput sa scada dobanzile de buna voie asa se vor mituii si avocatii si "liderii opozitiei". Va avea putina publicitate negativa si o pierdere nesemnificativa de bani si apoi merg mai departe. Daca asa ceva se intampla cu o banca din Anglia deja mai multe persoane din conducerea bancii ar fi fost in parnaie.
  • +7 (7 voturi)    
    BCR nici nu stii (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:56)

    ucking.bcr [anonim]

    cat de mica incepi sa fii. Si vei vedea pe cine alegem sa facem banking ;)
    • +2 (2 voturi)    
      :))))) (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:52)

      G [anonim] i-a raspuns lui ucking.bcr

      AHAHAHAHAAAAA
      Mai ca-mi pare rau ca nu am cont de comentarii la Hotnews, ca ti-as fi dat un plus :)))))))
  • +2 (4 voturi)    
    stie cineva ce se intampla la banca RBS? (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:56)

    mihai [anonim]

    Eu am credit la RBS si platesc lunar 585Euro, din care care: rata efectiva = 220 Euro, dobanda = 195 Euro, comision de administrare a contului = 140E si asigurare= 30E.
    Pe scurt:

    Lunar platesc: 5855Euro, din care
    Rata efectiva = 220E
    Comisioane banca RBS = 365E

    Stie cineva daca exista o astfel de actiune si vizavi de RBS?
    Pana si camatarii sunt mai milosi cu imprumutatii.
    • 0 (0 voturi)    
      Grup_RBS (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:16)

      Mortal [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Ai aici grupul format pentru RBS:

      http://finance.groups.yahoo.com/group/crediteRBS/
    • 0 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:20)

      PacMan [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      Nu vad de unde reiese abuzul... Cand ai semnat contractul te-ai uitat si tu pe el? Ai semnat ca esti de acord dar ai vazut comisionalete, tipul dobanzii si metoda de calcul? Dadea cineva un exemplu potrivit: iei azi un kil' de rosii cu 5 lei, le mananci si maine te duci in piata sa te vaiti ce scumpe au fost si sa ceri 2 lei inapoi...
      • -2 (6 voturi)    
        inca un idiot! (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:28)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui PacMan

        PacMan - dac anu intelegi abtine-te! Noi am cumparat kilu cu 5 lei si tb sa platim 5 nu 7 ca asa scrie in contract. Din pacate pentru astia ca tine care se exprima inainte de a gandii erau suficiente celule nervoase in afara de creier, nu va mai trebuia inca un "optional" ...
        • +4 (6 voturi)    
          ... (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:40)

          PacMan [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          daca recitesti postul o sa vezi ca nu zice nimic ca i-ar fi crescut rata in mod abuziv. zice doar ca are o rata de x din care mare parte e dobanda dar asta e o chestie universal valabila. nu se plange ca avea la inceput rata de 100 euro iar acum are 500... se plange doar ca la inceputul rambursarii unui credit rata e formata in mare parte din dobanda... ma jignesti aiurea, potea sa ma contrazici cu argumente mai solide de atat...
          • +7 (7 voturi)    
            Nu te mai obosi (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:10)

            xyz [anonim] i-a raspuns lui PacMan

            E tardiv sa te pui contra turmei, in Romania intotdeauna a functionat sistemul asta. Inclusiv Revolutia din '89 a fost o manifestare a turmei, nu un act de eroism. Au urmat Iliescu ales cu 80%, mineriade, Caritas, FMI, Constantinescu, facultatea de drept, febra imobiliara, febra creditelor... toate au fost la moda pentru turma si daca spuneai ceva la vremea respectiva impotriva acestor fenomene, erai stigmatizat cum esti tu acum. Acum cand este la moda ca toti sa fim impotriva bancilor (multi cu motiv, insa la fel de multi irationali si fara temei), nu are rost sa te pui contra si sa incerci sa explici rational ca uneori trebuie sa iti asumi raspunderea pentru ceea ce semnezi (atunci cand nu esti pacalit sau abuzat). Iti vei atrage insulte, cam la fel cum era in Mai '90 daca ziceai ceva de rau de Iliescu. Din pacate lipsa asta de discernamant ne face sa nu ne vedem prorpiile greseli si lipsuri si sa dam mereu vina pe altii (pe comunisti, pe conducatori, pe profesori, pe sefi, pe multinationale, pe banci, pe vecini, pe ceilalti romani, etc...). Poate criza asta este un profesor bun si poate in viitor ne vom intinde cat ne e plapuma, vom citi de 3x inainte sa semnam, vom lua credite pentru investitii, nu pentru celulare, vom munci mai multi si vom consuma mai putin, etc...
            • 0 (0 voturi)    
              poate ca o parte din turma... (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:48)

              Andrei [anonim] i-a raspuns lui xyz

              chiar stie ce spune si chiar sunt niste abuzuri (evidente as zice eu).
              ce ar fi sa citesti atent inainte de a ajunge la Iliescu si altii ? Poate realizezi ca oamenii aia chiar au niste probleme (nu toti doar o parte)
          • +4 (4 voturi)    
            exemplu (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:23)

            marinescu [anonim] i-a raspuns lui PacMan

            eu am luat credit de la ei cu dobanda fixa , scris clar in ctr dobanda fixa. apoi dupa 5 luni au marit-o pe motiv ca exista o clauza in contract cum ca o pot modifica daca exista fluctuatii internationale.

            ori e fixa ori e variabila? apoi cand fluctuatiile internationale au luat-o in jos , au dat un act aditional ca dobanda e fixa deci o aducem la valoarea initiala. deci nu scad mai mult de atat, si nici ce au luat in plus nu vor sa-mi dea inapoi

            a ajuns sa-mi fie scarba sa-i mai rog , sun , depun sesizari.
            • 0 (0 voturi)    
              re: exemplu (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:01)

              PacMan [utilizator] i-a raspuns lui marinescu

              Nu ma intelege gresit pt. ca nu le iau apararea bancilor in cazul in care isi incalca contractul. Au gresit? Sa plateasca. Dar daca ai semnat un contract, implicit iti asumi responsabilitati. Cu atat mai mult cand semnezi un contract care te obliga la plata 10, 20, 35 de ani, il citesti si il recitesti, nu semnezi ca primarul cu ochii pe bani. Trebuie sa iti asumi raspunderea pe ceea ce faci. Daca banca te trage in piept si nu se tine de contract, banca sa raspunda si sa platesca...
          • -2 (2 voturi)    
            care post (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:29)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui PacMan

            noi comentam aici un alt post? e vorba despre modificarea unilaterala a scadentarelor de catre Volksbank desi contractul nu le da voie! Stiu ce spun pentru ca e si cazul meu, in max 2 saptamani voi avea actiune individuala pe rol in instanta!
            De asta zic ca o sa platesc kilu cu 7 desi in contract scrie de 5..
            Si la inceputul rambursarii unui credit dobanda depaseste principalul returnat doar in anumite conditii, la o anumita suma si o anumita perioada. Deci si aici presupui...
            ca se plang unii aiurea..cei mai multi nu au habar ce e aia anuitate si au totusi credit...asta nu inseamna ca toti suntem idioti! Ne faci un deserviciu celor care mai gandim cate ceva prin presupunerile tale!
    • 0 (0 voturi)    
      Tot RBS (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:40)

      Reader [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Am avut si eu probleme cu RBS-ul ( http://www.cu-capsa-pusa.ro/capse/detaliu/locul-de-munca-bani/rbs--make-it-happen.html ) . Am totusi o intrebare. Banii pentru asigurare se pot recupera?

      Daca stie cineva, astept raspuns.
  • 0 (0 voturi)    
    nu-s sanatosi (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:59)

    Aste [anonim]

    Oare cate amenzi tb sa mai primeasca sa se opreasca din aceste abuzuri?
    Doar nu vrem sa nu mai platim, doar sa se respecte legea...
  • 0 (0 voturi)    
    BRD (Marţi, 7 septembrie 2010, 8:59)

    clientibrd [anonim]

    Cred ca e cazul sa deschidem si un grup pentru BRD:

    http://finance.groups.yahoo.com/group/clientibrd/
  • 0 (0 voturi)    
    exista grup al clientilor Bank of Cyprus (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:24)

    Bank of cyprus [anonim]

    Stie cineva daca exista o astfel de actiune si vizavi de Bank of Cyprus?

    Ce se intampla acolo?
    • 0 (0 voturi)    
      bank of cyprus (Miercuri, 8 septembrie 2010, 9:10)

      doruco [anonim] i-a raspuns lui Bank of cyprus

      am si eu niste probleme cu bank of cyprus. daca nu exista inca, ar trebui sa formam un grup de actiune pe aceasta tema
  • 0 (0 voturi)    
    cati suntem in situatie similara (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:27)

    Cristian D [anonim]

    Si la mine a modificat VBR rata dobanzii din 5,95 in 5,45% p.a. in mod unilateral, desi conventia de credit prevede ca astfel de modificari se fac cu acordul partilor. Normal, modificarea va fi numai pentru 3 luni asa cum mi-a spus ofiterul de credit, dupa care am dedus eu ca va avea loc o crestere deoarece EURIBOR 3 luni va creste puternic de la minimele de acum.
    Comision de risc s-a luat pe toata durata creditului pana acum, nerespectand prevederile OUG 50/2010.
    • 0 (0 voturi)    
      confuzie (Vineri, 10 septembrie 2010, 10:39)

      johnym [anonim] i-a raspuns lui Cristian D

      sunt in aceeasi situatie si cred ca cam cu acelasi tip de credit ...dobanda 5,95 dusa in 5,44% variabila la 3 luni in functie de EURIBOR. Ce e de facut?
  • 0 (0 voturi)    
    credite (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:30)

    Spock [anonim]

    In Romania am ajuns sa nu ma mai surprinda nimic dar in fiecare zi aud cite ceva care ma lasa cu gura cascata.
    Cel mai nasol este ca unii dintre patitii cu creditele au studii superioare. Recent am auzit de unul din Brasov care a dat 80k euro pe un apartament comunist cu doua camere, la periferia orasului.
    Dar ce sa faci, romanul e fudul si daca vede ca vecinul are ii trebuie si lui. Mai bine traiesc cu parintii si impartim doua familii o casa cu 3 camere decit sa-mi fac credit.
    Acum trei ani prietenii imi spuneau ca sunt prost deoarece la salariul meu nu ma bag sa-mi cumpar casa. Dar uite acum s-a intors roata si eu sunt cel care ride de ei.
    Pentru cei patiti exista o singura solutie: emigrati, lasati totul in urma si nu spuneti la nimeni unde v-ati dus. Altfel ramineti sclavii bancilor cit traiti.
    • 0 (0 voturi)    
      tot credite (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:02)

      rider [anonim] i-a raspuns lui Spock

      ai dreptate si tu Spock, dar nu tr sa generalizezi pentru ca nu toti sunt in situatia ta fericita. eu de exemplu, sunt din Constanta, dar am facut facultate la Bucuresti, am inceput sa lucrez si am un job stabil in
      • +1 (1 vot)    
        tot credite (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:15)

        rider [anonim] i-a raspuns lui rider

        scuze... nu am continuat :).

        am inceput sa lucrez si am un job stabil in Bucuresti, atunci chiar nu am avut alta solutie in vederea achizitionarii unui apartament, decat prin credit, iar cu plata unei chirii nu sunt de acord, decat sa dau bani altuia si sa nu pot face mai nimic in casa aia mai bine dau niste bani la banca, dar intr-un final sunt tot pt mine.

        Respect.
        • 0 (0 voturi)    
          asa (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:14)

          moshu [anonim] i-a raspuns lui rider

          exact acilea e buba
          daca tu consideri ca mai bine dai banii la banca, asa cum fac si altii, atunci nu prea aveti ce comenta ca sunteti la discretia bancii

          chiariasul e la discretia proprietarului ca sa zic asa, desi nu mai prea e de actualitate.
          diferenta este insa ca chiriasul este 'liber' pt ca proprietarul nu-l poate constringe sa-i plateasca dobanda si rate pe 20 de ani
          ti-a marit chirai si nu-ti convine, iaca itzi iei catrafusele si te muti
          cei ca tine cu credit stau de fapt in chirie la banca
          atat timp cat treaba merge e ok, dar cand se impute o iei in freza urat de tot si te apuci de plans pe forum

          da' la romanica daca stai cu chirie esti idiot
          tre sa fii musai sclav pt banca
          dar vorba aia: visul frumos de o noapte se transforma in cosmarul de-o viata
          cand itzi iei apartamentul/casa e mishto, impresie la preteni si familie, dar apoi cand itzi dai seama ca tre sa platesti ca bizonu 20-30 de ani te tai ca maioneza

          succes
          • 0 (0 voturi)    
            tot despre credite (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:49)

            rider [anonim] i-a raspuns lui moshu

            corect! dar eu unul nu am comentat niciodata despre un contract semnat de ambele parti(indiferent daca a fost sau nu citit de client, e culpa lui ca l-a semnat fara sa citeasca cum trebuie).nu e vorba de impresie la prieteni si familie, dar sa te muti din an in an(asta dc ai contract semnat la adm financiara), sa mai ai si un copil, doi, crede-ma ca e greu. cat despre chiria la banca, de acord atata timp cat banca respecta ceea ce este in contract. Daca nu...atunci tribunale etc, etc....
          • 0 (0 voturi)    
            motrgages and leasings (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:55)

            Vendeta [anonim] i-a raspuns lui moshu

            ... peste tot in lume exista credite ipotecare si credite auto...(aproape) nimeni nu isi permite o casa cu bani jos, deci un credit este singura solutie... diferenta e ca la noi bancile sunt, defapt, camatari si isi permit sa faca orice... daca in State o banca si-ar fi permis sa umfle ratele la ipoteci cred ca ar fi iesit o baie de sange...
  • +2 (2 voturi)    
    nu au ce sa va faca (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:39)

    tudormed [anonim]

    cat timp actul aditional nu e semnat de client banca nu poate face absolut nimic.
    ramane valabil vechiul scadentar de pe care, pur si simplu, conform unui act normativ in vigoare -OUG , refuzati sa mai platiti comisionul de risc anuntandu-i in scris acest lucru.
    juridic nu au ce sa faca si ei stiu prea bine lucrul asta.
    pentru a impune in mod unilateral AA, ei ca banca (VBR) ar trebui sa faca dovada ca l-au trimis clientului, ca acesta l-a primit si l-a aprobat tacit neraspunzandu-le in termen de 15 zile.
    in aceste zile, VBR pescuieste in ape tulburi sperand sa pacaleasca macar o parte dintre clienti prin tot felul de tertipuri, in special pe cei mai fricosi sau mai putin informati, obisnuiti sa semneze tot ce le se pune in fata.
  • 0 (0 voturi)    
    Grup clienti ING nemultumiti de aplicarea OUG50 (Marţi, 7 septembrie 2010, 9:55)

    ING_OUG50 [anonim]

    Clientii ING BANK nemultumiti de modul de implementare a OUG 50, sunt asteptati in grupul lor:
    http://finance.groups.yahoo.com/group/ing_oug50/
  • +1 (1 vot)    
    despre CEC Bank (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:05)

    gigi [anonim]

    Acest comision de administrare (sau de gestiune cum il numesc ei) exsita si la CEC Bank si este asemeni comisionului de risc (doar ca se numeste altfel). In contractul meu apare cu valoare de 0.25% pe luna din valoare soldului. Adica la un credit de 30 mii euro e 75 euro, reprezentand 30% din valoarea dobanzii. O suma enorma pentru administrarea creditului. Alte banci nu au comision de administrare, mai nou. Ma gandesc foarte serios sa-mi mut creditul la acele banci. Ideea e ca bancile care vor percepe in continuare acest comision ilegal si abuzuv, vor pierde clientii. De ce ilegal si abuziv ? Deoarece administrarea unui credit in 2010 nu poate sa coste mai mult de 3 euro / luna.
    • +4 (4 voturi)    
      asa... (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:15)

      PacMan [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Si presupun ca ai vazut toate astea inainte sa semnezi contractul si in cele din urma nu l-ai mai semnat pentru ca era 'ilegal si abuziv'. Nu?
      • 0 (0 voturi)    
        tocmai... (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:16)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui PacMan

        Pai tocmai ca nu am vazut si nici nu mi-a zis nimeni. Toate simularile pe care le-am facut inainte cu consilierul de credite nu aveau acest comision inclus. Comisionul apare pe contractul in original, dar nu apare nici o valoare in dreptul lui. Nici nu stiu de unde au scos 0.25%. Poate ca peste 3 luni il fac 25%. Ce ii opreste se faca asta ? Asta se numeste abuz si este o actiune demna de condamnat. Imi voi muta in cele din urma creditul pentru ca mai nou bancile umbla dupa clientii altor banci (clientii noi fiind foarte greu de gasit). In plus eu sunt un client foarte ok, nu am avut niciodata restante. Daca nu ma pot scuti de acel comision atunci ma vor pierde. Singurul lucru care ma facut pana acum sa raman la ei era comisionul de rambursare anticipata, care acum nu ma e :).
      • -2 (2 voturi)    
        bine... (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:31)

        client al acestei tari [anonim] i-a raspuns lui PacMan

        ca esti tu destept si n-ai credit si-ti face ma-ta mancare, te spala si te calca, iar tu-ti parchezi bemveu langa ghena de gunoi in spatele blocului! Ca deh, pe principiu daca tot n-am bani de casa, macar sa-mi iau masina...
        Bah, oamenii astia au luat credit ca au avut nevoie de un acoperis deasupra capului (cu familie, cu copii), nu ca sa fie "in trend" asa cum, in prostia ta nemarginita, afirmi mai sus. Marea majoritate au fost abuzati si in sensul in care li s-a pus contractul sub nas abia la semnare, cand deja dadusera avansul si erau cu vanzatorul/notarul/agentul imobiliar/ofiterul de credit in fata si nu mai puteau da inapoi. Dar asta e, se gasesc intotdeauna compatrioti "de bine", sa improaste cu noroi si sa se roage sa moara capra vecinului... Natie de haimanale ce sunteti!
        • +1 (1 vot)    
          dara (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:19)

          moshu [anonim] i-a raspuns lui client al acestei tari

          da nu putea sa stea cu chirie?
          chiria nu ti-o poate lua nimeni
          nu-ti convine te muti
          nu mai poti plati, te muti undeva mai eftin
          e greu? sigur ca da! dar esti liber de banca!
          nu-ti mareste nimeni dobanda, nu-ti pune comisioane si nu-ti ia casa care de fapt e a bancii nu a ta.
          ceea ce spui tu e doar o iluzie...
          realitatea e dura
          abia acum incep rumanii sa priceapa ca banca nu e statul socialist si nu mai merge cu: "lasa ma ca nu mi-o ia nimeni daca nu mai platesc...ma descurc..."
          • 0 (0 voturi)    
            Bine (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:54)

            client al acestei tari [anonim] i-a raspuns lui moshu

            ca ai tu mobilitate sa te muti de colo pana colo cand si cum vrei... Ia pune-te in locul unei familii cu 2 copii! Huh, ce zici? Crezi ca aia se pot muta asa, din 3 in 3 luni, cu toate catrafusele in spinare si cu copiii dupa ei?
            Nu vezi ca e aberant ce spui?
            Te muti unde e mai ieftin? Unde, bah, cetatene, cand o chirie la un apartament cu 2 camere intr-o zona unde nu te mananca sobolanii de viu e 350 de euro pe luna?
            Ia intreaba tu pe mama-ta si pe tata-tau cum au reusit ei sa ia casa aia in care te tin si pe tine ca pe-o plosnita cu burta-n sus? Aha, le-a dat-o nea Nicu, da deh, toata lumea trebuia sa aibe casa, loc de munca, etc.
            Da, realitatea e dura si abia astept sa va vad si pe voi, astia "dasteptii", cand v-or fi nevestele cu burta la gura, cum dati din colt in colt si faceti sluji pe la banci, ca sa va fete bortoasele in casa lor! Sunteti monumente de ipocrizie!
            • +1 (1 vot)    
              ai o problema (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:56)

              PacMan [utilizator] i-a raspuns lui client al acestei tari

              Numai pe langa subiect vorbesti 'cetatene'. Intamplarea face sa am si eu credit, nu pentru bemveu, si sa nu stau pe banii nimanui si multe altele. Frustrarea ta e ca nu ai stiut sa te integrezi intr-un sistem in schimbare si sa profiti de el, sa iei o slujba bine platita si sa contribui si tu cu ceva la societate.
      • 0 (0 voturi)    
        ... era alta lege in viguare atunci... (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:59)

        Vendeta [anonim] i-a raspuns lui PacMan

        ... daca legea s-a modificat in favoarea mea, de ce sa nu profit de aceasta modificare... cum p*** mea sa speri sa traiesti intr-o tara "civilizata" daca fiecare interpreteaza legea cum vrea el iar cei care ar trebui s-o aplice sunt orbi, surzi, muti, ciungi si schiopi...
        • 0 (0 voturi)    
          exact (Marţi, 7 septembrie 2010, 14:41)

          gigi [anonim] i-a raspuns lui Vendeta

          Exact despre asta e vorba. Despre nerespectarea din partea bancilor a unor legi scrise negru pe alb. Daca tot UE-ul le respecta noi de ce nu am putea? Si nu se poate aplica doar in anumite cazuri. Ori la toti ori la niciunul, ca altfel nu e lege, ci jungla. Restul e apa de ploaie. Cate un frustrat se mai simte din cand in cand si se apuca sa comenteze aiurea. Asa e cu astia abuzati in copilarie.
  • 0 (0 voturi)    
    888 (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:14)

    misu [anonim]

    banca romaneasca >???este pe undeva vreun forum?
  • 0 (0 voturi)    
    Volksbank??? (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:24)

    Pantera Roz [utilizator]

    Mici copii!Sa vedeti la BCR!Ma inchin cu 2 maini ca am scapat de ei acum 2 ani...Ocoliti BCR la credite,va sfatuiesc din inima!
    • 0 (0 voturi)    
      Volksbank&BCR - banci austriece (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:26)

      Pedrito [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Se pare ca austriecii au dat de bine in Romania prin incepind cu anul 2007 ( Volksbank, Raifessen si apoi BCR ). Problemele sunt la fel referitor la aceste banci, banuiesc ( nu stiu la Raifessen inca ).
  • 0 (0 voturi)    
    S-a lansat si grupul clientilor nemultumiti Alpha (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:26)

    dan79 [anonim]

    http://finance.groups.yahoo.com/group/alphaoug50/
  • +1 (1 vot)    
    Este absolut adevarat (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:43)

    Alex [anonim]

    Spre exemplu mie acum VOLKSBANK mi-a modificat dobanda fara acordul meu, scazand-o de la 3.99% la 3.45% la CHF (ceea ce inseamna o reducere nesemnificativa de cativa franci pe luna la rata), acest lucru implicand INSA transformarea dobanzii din FIXA in VARIABILA, legand-o de indicele LIBOR CHF. L-am intrebat pe directorul sucursalei unde am creditul cum de si-a permis Volksbank sa faca asemenea modificari fara acordul meu si mi-a raspuns ca ei au prezumat ca voi fi oricum de acord si au si inceput sa faca modificarile in sistemul de internet banking la dobanda. INCREDIBIL!

    Ce inseamna insa in realitate aceasta modificare de dobanda? Ca acum LIBOR CHF este la minime istorice si in cativa ani exista riscul real de a ma trezi cu o DOBANDA DUBLA si implicit o RATA DUBLA fata de cea actuala. Nu am de gand sa accept oferta lor facuta prin Act Aditional, care este de-a dreptul jugnitoare!!!

    In plus am remarcat pe extrasul de cont pentru luna august ca ei si modificasera comisionul de risc in comision de administrare si imi incasasera COMISION DE ADMINISTRARE, fara ca eu sa am asa ceva in conventia de credit.

    OUG 50/2010 este singurul lucru bun care vine in mod cert in sprijinul consumatorilor, iar modificarea ei ar sprijini exclusiv interesele bancherilor din Romania, care isi si-ar asigura pe viitor MARJE DE PROFIT URIASE!

    Oameni buni, deschideti bine ochii la ofertele facute de banci zilele acestea pentru ca POT CONTINE NUMEROASE CAPCANE!
  • 0 (0 voturi)    
    GRUP VOLKSBANK (Marţi, 7 septembrie 2010, 10:43)

    anaflorea [utilizator]

    http://finance.groups.yahoo.com/group/clientivb_bucuresti/
  • 0 (0 voturi)    
    Doctrina la VBR - va amintiti anii comunismului? (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:07)

    Un client VBR [anonim]

    Nota interna 6 sept:
    a) Se interzice accesarea oricarui site de stiri de la calculatorul de servici
    b)Toate mesajele rau - voitoare la adresa Bancii sunt pure calomnii.
    c) Procesul Colectiv anuntat pe aceste canale de informare este o dezimformare a opiniei publice.
    d) Continuati sa dati clientilor nestiutori AA asa cum au fost ele transmise din centrala in data de 20.08.2010
    e) Pentru fiecare client care semneaza AA in forma transmisa (CR=CA, dobanda fixa transformata in variabila cu formula r = Euribor 21.06 + M), bonusul pe angajat este 10 euro!

    Semnat: Departamentul de PR
    • 0 (0 voturi)    
      ha ha (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:53)

      tt [anonim] i-a raspuns lui Un client VBR

      daca e real mesajul asta e foarte tare

      VBR e din alt film si nu stiu nimic despre PR. Nu mai vb de faptul ca interzic accesul la site-uri de parca lumea nu are net acasa :)))

      Or sa si-o ia rau in freza si nu acum neaparat ci in timp cand vor vedea ca nu mai vine nimeni la ei sa ia credite pt ca vor fi considerati hoti

      Iar celelalte banci concurente au tot interesul sa se gaseasca un cal de bataie pe care sa se concentreze nemultumirea oamenilor - chiar si a celor care nu au credite.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru clientii OTP (Marţi, 7 septembrie 2010, 11:33)

    Prebu [utilizator]

    Clientii nemultumiti de OTP se pot inscrie la http://finance.groups.yahoo.com/group/Clienti_OTP_bank_OUG_50/
  • 0 (0 voturi)    
    Grupul celor cu credite la RBS (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:17)

    test [anonim]

    Va asteptam aici:

    http://finance.groups.yahoo.com/group/crediteRBS/
  • 0 (0 voturi)    
    credite si altele (Marţi, 7 septembrie 2010, 12:44)

    maxi lopez [utilizator]

    pentru schimbarile in sens pozitiv pentru client (adica scaderea dobanzii) se poate prezuma acordul clientului pentru ca nu ar avea ce sa obiecteze.

    pentru schimbarile in sens negativ pentru client (crestere de dobanzi la credite, noi comisioane) trebuie acordul clientului.
    • 0 (0 voturi)    
      ce inseamna pozitiv? cine decide? (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:24)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui maxi lopez

      "in sens pozitiv" - asta decide banca ce e pozitiv si ce nu..daca scade doar pentru cateva luni dar cand incepe sa creasca EURIBOR ajungi la 9-10% nu prea e pozitiv... E pentru fraieri, TEAPA se numeste praxctica asta.
      Cand EURIBOR a scazut nu au modificat nimic acum ca o sa creasca inevitabil ne urca pe toti in trenul numit ... "pozitiv"...si sa vezi ce o sa mai platim!
      Nu te lasa pacalit! Vor doar banii!
  • -1 (1 vot)    
    Mamaliga e explodat (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:01)

    boc [anonim]

    Atentie: Mamaliga a explodat!
    Cel mai tampit guvern a dat cea mai corecta lege.
    Pentru cei 8 mil de romani: PSD-ul e cu bancile (sa nu uitati asta la alegeri).
  • 0 (0 voturi)    
    comentati comentariul nr.4...:))))) (Marţi, 7 septembrie 2010, 13:37)

    dancor [anonim]

    http://hymerion.ro/2010/09/06/cum-au-reactionat-bancile-la-scandalul-cu-proprii-clienti-o-analiza-simpla.html
  • 0 (0 voturi)    
    este loc si de mai bine (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:00)

    gigi [anonim]

    Concurenta trebuie pusa in evidenta cat mai mult si in cazul bancilor. Asta o sa scada semnificativ dobanzile la credite. E o stare naturala exitenta pe orice piata. Eliminarea comisionului de rambursare anticipata tocmai asta face. Ar fi cazul sa ne aliniem si noi la conditiile din UE, ca am fost destul subjugati. In germania de exemplu, creditele sunt la jumatate de scumpe, in conditiile in care salariile sunt de 5 ori mai mari. Asa ca, loc de imbunatatit este o gramada.Comisionul de acordare iar e pe langa. E un fel de spaga. Dai bani ca sa iti dea ei credit pe care apoi il platesti dublu sau triplu inapoi.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru clientii BT (Marţi, 7 septembrie 2010, 15:47)

    OUG50 [anonim]

    Clientii nemultumiti ai Bancii Transilvania sunt asteptati pe grupul de discutii
    http://finance.groups.yahoo.com/group/clienti_transilvania_bucuresti/
    (sau http://bit.ly/BTgroup)
  • 0 (0 voturi)    
    http://groups.yahoo.com/group/clientibankofcyprus/ (Marţi, 7 septembrie 2010, 17:49)

    pegasstyle [anonim]

    http://groups.yahoo.com/group/clientibankofcyprus/
  • 0 (0 voturi)    
    Informare prin Internet Banking !? (Marţi, 7 septembrie 2010, 22:55)

    vali [anonim]

    Informarea clientilor sai de catre Volksbank Romania prin intermediul Internet Bankingului, despre modificarea scadentarului de plata a ratelor sau clauzelor contractului de credit, este absolut ilegala.

    In conventiile de credit semnate si de ea, Volksbank Romania precizeaza ca modalitatea de comunicare de ambele parti este scrisoare recomandata, cu confirmare de primire.
  • 0 (0 voturi)    
    Directive pt sucursale VB (Miercuri, 8 septembrie 2010, 0:06)

    unul pagubit [anonim]

    Nota interna 6 sept:
    a) Se interzice accesarea oricarui site de stiri de la calculatorul de servici
    b)Toate mesajele rau - voitoare la adresa Bancii sunt pure calomnii.
    c) Procesul Colectiv anuntat pe aceste canale de informare este o dezimformare a opiniei publice.
    d) Continuati sa dati clientilor nestiutori AA asa cum au fost ele transmise din centrala in data de 20.08.2010
    e) Pentru fiecare client care semneaza AA in forma transmisa (CR=CA, dobanda fixa transformata in variabila cu formula r = Euribor 21.06 + M), bonusul pe angajat este 10 euro!

    Semnat: Departamentul de PR
  • 0 (0 voturi)    
    Sa deschis forumul clientilor nemultumiti si abuza (Miercuri, 8 septembrie 2010, 3:38)

    Dam OTP Bank in JUDECATA - PROCES COLECTIV [anonim]

    Sa deschis forumul clientilor nemultumiti si abuzati de OTP bank.
    Va puteti inscrie pe YAHOOGROUPS >>>> Clienti_OTP_bank_OUG_50
    .
    http://finance.groups.yahoo.com/group/Clienti_OTP_bank_OUG_50/
    .
    BUCURESTI, - o prima intalnire a membrilor a avut loc 5 sept.
    CLUJ - antiotp@gmail.com pt intilnire, probabil miercuri.
    ORADEA - intilnire la avocat mirecuri, sunati Roman 0745/323.973
    TIMISOARA - sunati Adriana 07422 04843
    PITESTI - grup in formare
    BRASOV - GRUP in formare
    Va astept,
    Maria,
    fondator
    Maria

    adina.vlad@adevarul.ro
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 8:26)

    unu [anonim]

    Pt.astia cu cititul contractelor.Ati vazut cum arata un contract de banca?Cate foi are?Nu poti sa il duci acasa.Ati stiut?Daca merge o persoana care nu prea are scoala si vede contractul de 5 foi cu tot felul de cuvinte pe care nu prea le intelege si doamna consiliera o doare in basca..incearca sa faca banii pt. banca sau ca sa avanseze in post....asta este romania din pacate..incarcam sa ne ,,ajutam" semenii