VIDEO Boc: Guvernul nu este de acord cu dublarea contributiilor la veniturile din drepturile de autor/ Nimeni nu are voie sa trimita in dezbatere publica un proiect fara sa fie discutat in Executiv

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2010, 10:22 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul Emil Boc nu este de acord cu dublarea contributiilor sociale la persoanele care obtin venituri din activitati independente. De altfel, premierul s-a aratat foarte nemultumit de faptul ca proiectul de modificare a Codului Fiscal care prevede dublarea contributiilor sociale a fost trimis in dezbatere publica inainte de a fi discutat in Guvern. In aceste conditii, Boc i-a cerut ministrului Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, ca la elaborarea modificarilor la Codul Fiscal sa aiba in vedere faptul ca Executivul nu sustine dublarea contributiilor. Premierul a mai afirmat ca "nimeni nu are voie sa trimita in dezbatere publica un proiect fara sa fie discutat in Guvern".

Acesta considera ca acest proiect are si parti bune, precum unificarea bazei de calcul a contributiilor sociale.

"Desi are multe puncte viabile, cum ar fi baza de calcul a contributiilor care sa fie unificata, din punctul meu de vedere nu sunt de acord cu dublarea pentru anul 2011 a contributiilor de asigurari sociale pentru drepturile de autor. Nu s-a discutat niciodata acest lucru in Guvern si de aceea consider ca dezbaterea publica care va avea loc in continuare pe marginea proiectului sa tina cont de faptul ca Guvernul nu si-a insusit punctul de vedere de majorare, in sensul dublarii contributiei de asigurari sociale pentru drepturile de autor, incepand cu anul 2011", a precizat Boc.

Chiar in ziua remanierii, un proiect de Ordonanta de modificare a Codului Fiscal a fost publicat pe site-ul Secretariatului General al Guvernului. Acest proiect a starnit dezbateri aprinse in conditiile in care propune o noua redefinire a activitatilor dependente si majorarea substantiala a contributiilor pentru activitatile independente (drepturi de autor, persoane fizice autorizate, profesii liberale) cu un procent de cel putin 25,36% si pana la 35% din venitul net, - fata de 10,5% (la drepturi de autor) si 16,5% (la PFA) cat au ajuns in urma Ordonantei 58/2010. Modificarile ar urma sa intre in vigoare de la 1 ianuarie 2011.














Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1779 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Cum, Dle Boc nu are voie nimeni??!! (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:18)

    lili [anonim]

    Pai, nu-i prima data, sa intelegem ca ministrii aia ai Dvs sunt nimenii astia de care vorbiti ??!! Un guvern de nimeni.............
  • +2 (6 voturi)    
    pai in lege scrie altfel (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:20)

    mihai [anonim]

    Dl Boc zice: "nimeni nu are voie sa trimita in dezbatere publica un proiect fara sa fie discutat in Guvern".

    HG 561/2009 (aprobat tot de dl Boc) zice:
    Art. 15
    (1)Iniţiatorul elaborează o formă iniţială a proiectului de act normativ sau a proiectului de documente de politici publice, pe care are obligaţia să o supună concomitent atât consultării publice, în condiţiile Legii nr. 52/2003, cât şi consultării preliminare interinstituţionale.
    (2)Consultarea preliminară interinstituţională se realizează în urma afişării proiectului de act normativ sau a proiectului de documente de politici publice, însuşit de conducătorul acestuia, pe site-ul iniţiatorului, cu respectarea termenului prevăzut de art. 6 alin. (2) din Legea nr. 52/2003, precum şi prin transmiterea concomitentă, în format electronic / PDF, către Secretariatul General al Guvernului.

    Dex zice: CONCOMITÉNT, -Ă, concomitenți, -te, adj. Care se petrece în același timp (cu altceva); simultan.

    Eu ma intreb de ce ne mai chinuim noi sa respectam legile din tara asta daca insusi primul ministru spune si face cu numai ce vrea el?
    • +3 (3 voturi)    
      nuante, nuante (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:47)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      "initiatorul elaboreaza o forma initiala ... pe care are obligatia sa o supuna ..."
      Acum ne punem intrebarea: ce inseamna sa dublezi taxarea unei categorii intregi de persoane (probabil sute de mii)? Asta pare a fi mai mult un act politic de foarte mare importanta al unui guvern intreg, nu al unui initiator obisnuit. Deci aici este obligatoriu ca primul ministru sa fie informat intai. Legea nu poate sa prevada exhaustiv toate situatiile de viata, tocmai de aceea se ajunge in situatia in care legile se schimba, iar pana atunci exista ordine institutionale interne care prevad procedura de lucru.

      Haideti, nu trebuie sa plecam de la ideea conform careia ce spun Boc sau guvernul sau este aberant sau rau-voitor.
    • +1 (1 vot)    
      Mai este necesara o definirtie... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:50)

      RazvanM [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ... ca sa intelegem ce vreti sa spuneti.

      INTERIINSTITUTIONAL

      Nu agreez guvernul BOC si nici pe el, dar cand un proiect este initiat de cineva din cadrul unei institutii nu are dreptul sa supuna dezbaterea lui inainte de a fi publicat in cadrul aceleiasi institutii?
      Sa inteleg ca prin lege vom fi obligati sa gandim numai cu voce tare.
    • +2 (2 voturi)    
      transmiterea/aprobare (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      2 cuvinte total diferite. daca lucrezi intr-un minister nu esti subordonat ministrului si implicit primului ministru? deci.. ti se pare deplasat sa ceri aprobarea guvernului inainte sa supui proiectul unei dezbateri publice? daca ajunge pe site-ul unui minister, documentul este automat considerat aprobat de minister si de forul superior, guvernul, nu? tu poti sa propui ca persoana fizica 1 milione de acte normative fara sa ceri aprobarea nimanui, dar ca angajat al ministerului de finante trebuie sa fii constient ca actionezi in numele institutiei. maine pune un gigel pe site-ul mf o propunere de crestere a cotei unice la 40% si sare toate presa ca boc vrea sa murim de foame...
  • -4 (6 voturi)    
    Scenarita (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:38)

    gabriel4west [utilizator]

    Ma tot gandesc ca oamenii astia au ajuns sa faca asa - ii pun pe cei de la un minister sa afiseze pe site ceva care sa scandalizeze lumea pentru ca apoi sa apara domnul BOC pe post de salvator. Si eventual sa mai castige ceva incredere pe ici colea.

    Vi se pare imposibil asa un scenariu ?

    Mie mi se pare foarte simplu - si domnul Boc tipa ca sa nu mai indrazniti...fara sa va consultati cu guvernul- ca guvernul nu este de acord...etc etc
    • -1 (7 voturi)    
      . (Miercuri, 8 septembrie 2010, 11:55)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui gabriel4west

      Asa m-am gandit si eu. Au stins scandalul din luna trecuta cu un nou scandal pe care il dezamorseaza acum. Un fel de uite ca se poate si mai rau si ziceti mersi ca nu mergem in directia aia.

      Ma rog, e posibil nu neaparat si probabil. Cateodata ma gandesc ca ii creditam cu prea multa inteligenta. Poate sunt pur si simplu prosti ...
  • -2 (4 voturi)    
    Guvernul Boc =un cor fara dirijor. (Miercuri, 8 septembrie 2010, 12:30)

    mircea [anonim]

    In guvernul Boc fiecare a cantat cum a vrut,dupa ureche.Sper ca d-l Boc sa fi inteles ca in guvern,dumnealui este dirijorul si sa se termine cu "hahaiala" in care fiecare declara ce-i vine la "tartacuta".Daca guvenul,ministri si secretari de stat nu dovedesc disciplina,cum poti cere disciplina la ceilalti functionari de stat?
  • +1 (3 voturi)    
    Fara sa fiu paranoic.... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 13:07)

    minus [utilizator]

    eu nu vad aici decât o schema clasica....Se "arata pisica" după care situația "îngheață" asa cum era.

    Mai precis, HG58 va rămâne in vigoare, probabil cu unele modificări care vor elimina cozile si toata lumea va zice "Doamne ajuta"!

    Totuși, pe termen lung, va fi un insucces cu urme adânci. Guvernul Boc nu vede decât deficitul asigurărilor sociale si este disperat sa facă ceva, astăzi. Ce va fi mâine, e un amănunt.

    Cel mai mult ma distrează ca d-l Boc si miniștrii Guvernului continua sa se refere la faimoasa Ordonanță de urgenta 58 ca la una ce se refera exclusiv la "drepturi de autor" si la un "angajator" aflat in spate. Asta este... bani in cap si minte-n punga....
  • +1 (1 vot)    
    dda NU ESTE EGAL cu pfa (Miercuri, 8 septembrie 2010, 14:18)

    O contribuabila suparata [anonim]

    Stimati autori, nu puteti face slalom intre termeni dupa cum vreti. DDA nu este egal cu PFA si nu este egal cu activitati independente. Formulati exact:
    la care categorie se refera??