Germania, tara UE cu cele mai mici cresteri salariale in ultimii 10 ani

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 septembrie 2010, 20:55 Economie | Finanţe & Bănci

Germania este tara din Uniunea Europeana in care salariile au crescut cel mai putin in ultimii zece ani, potrivit unei statistici publicate miercuri de Biroul Federal de Statistica (Destatis), aceasta moderatie salariala fiind criticata de unele tari europene. In Germania, castigurile salariale brute in primul trimestru al anului 2010 au fost cu 21,8% mai mari fata de nivelul lor mediu din anul 2000, noteaza Le Figaro.

In acelasi timp, cresterea costurilor cu forta de munca a fost de 18,9% fata de acum 10 ani.

Acestea sunt cele mai mici rate de crestere din cele 21 de tari incluse in statistica Destatis.

Cresterea medie in UE aferenta aceleiasi perioade a fost de 35,5% pentru salarii si de 36,1% pentru costurile fortei de munca. Numai pentru zona euro, cresterea medie a salariilor a fost de 29,5%, iar cea a costurilor cu forta de munca de 30,3%.

Aceasta moderatie salariala in cea mai mare economie europeana este, potrivit economistilor, unul dintre factorii care au dus la actuala crestere economica puternica inregistrata de aceasta tara.

Insa aceasta tendinta ii nemultumeste pe unii parteneri UE, in special Franta, care ar dori ca salariile germanilor sa creasca si acestia sa consume mai mult, si nu doar sa exporte puternic. Nivelul salariilor in Germania nu depinde de stat, ci este rezultatul unor negocieri intre partenerii sociali. Statul german nu are stabilit un salariu minim pe economie, cu exceptia unor anumite sectoare in care patronatele si sindicatele au convenit asupra unui nivel salarial minim, reglementat prin lege.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1567 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    tactica japoneza (Miercuri, 8 septembrie 2010, 21:34)

    emilper [utilizator]

    ... din anii '80: stoarce piata interna ca sa castigi piata externa ... atat ca si japonezilor li s-a infundat in 1997, si de atunci nu s-au mai ridicat.
  • +6 (6 voturi)    
    Pai... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 21:38)

    ASIMO [anonim]

    ... zici ca nu s-au mai ridicat... dar cat sa se mai si ridice? La nivelul lor cresterile se fac incet, in timp. Numai la romani totul functioneaza dupa sistemul hopa mitica. Ne saltam 12 trepte si cadem 14. Las' sa creasca incet si sigur, asa cum de fapt o fac, si Germania si Nihon Koku. :-) Se numeste moderatie, si este intelepciune pura!
    • 0 (0 voturi)    
      crestere economica de ~ 1.5% ... (Miercuri, 8 septembrie 2010, 21:58)

      emilper [utilizator] i-a raspuns lui ASIMO

      in ultimii 20 de ani e moderatie ? ... stagnare din 1997 pana la criza recenta, in cazul Japoniei, e moderatie ?

      s-o fi intalnit elita germana si a decis sa nu exagereze si nu mai aiba crestere economica semnificativa pe 20 de ani :)
  • 0 (0 voturi)    
    Germania - stiu ei de ce :) (Miercuri, 8 septembrie 2010, 22:57)

    :) [anonim]

    nu cresc salariile, nu e inflatie. nu degeaba restul tarilor sunt invidioase. bravo Germaniei!
    • +1 (1 vot)    
      de unde stii tu ca nu e inflatie??? (Joi, 9 septembrie 2010, 10:44)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui :)

      ei isi mentin statul prin export masiv, in special in zona UE acum..si import zero.
      Au monopol in multe sectoare: un prim exemplu: hipermarketul..nu exista nimic gen Cora sau Carrefour cu toate ca eu mi-as dori. Sunt de o mie de ori mai curate si mai ok decat alde Reali, Lidl, aldi sau care or mai fi. In telefonie .asemenea..T-Com taie si spanzura insa servicii de tot rahatul de preturi de si mai si. Deutsche Banh, asemenea..preturi exorbitante iar despre intarzieri nu cred ca exista tren ICE sa nu intarzie. Avion...asemenea..firme straine (mai ales gen low cost) nu prea au acces, doar cele nemtesti..ori AirBerlin sau Germanwings numai low cost nu se pot numi la pret. Exemplele pot continua. Din fericire exista presiuni masive din partea UE, in special Franta si nu stiu cat vor mai putea mentinea piata inchisa.
  • 0 (0 voturi)    
    uhum (Miercuri, 8 septembrie 2010, 23:29)

    CMihai [utilizator]

    sigur. presupun ca asta ar fii ceva stire pozitiva da? ca cei din RO sa ne simtim bine si noi in RO unde aveam o crestere mai mare (si inflatie mai mare dar na ...). Insa de ce nu pomentiti ca in acest moment acest salariu mediu inseamna cca 20.000 de euro/an ... 1650 euro/luna.
    • 0 (0 voturi)    
      Alo!!Salariul BRUT!!! (Joi, 9 septembrie 2010, 8:16)

      cleo [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      ...plateste taxe si impozite plus restul...s-apoi mai stam de vorba!!!
    • 0 (0 voturi)    
      vai de capul tau..daca nu stii mai bine taci.. (Joi, 9 septembrie 2010, 10:37)

      marlene [anonim] i-a raspuns lui CMihai

      dar asa-i romanul..a toata stiutor..salariu de 1650 euro nu e pentru oricine. Cat priveste taxele si impozitele..vezi ce iti ramane dupa.. nu mai vorbi aiurea
  • 0 (0 voturi)    
    Un PSD le-ar trebui... (Joi, 9 septembrie 2010, 10:50)

    sspaga [anonim]

    Ca sa-i duca pe culmile gloriei ...infractionale, sa le dubleze pensiile si salariile, sa le dea cate 25000 de euro pentru fiecare persoana, sa-i indemne la violenta pe cetateni, la cerut pomana.... Norocul lor ca au o populatie majoritara cinstita, muncitoare, disciplinata si educata, calitati suficiente sa-i determine sa nu voteze cu scursuri de genul oamenilor din PSD si sa aiba o justitie adevarata si nu gainari care scapa interlopi periculosi sau corupti pentru cateva mii de euro si un post prin Inalta Curte.
  • 0 (0 voturi)    
    Completare (Joi, 9 septembrie 2010, 15:41)

    .Matei [utilizator]

    Daca tot scrieti articole pe astfel de subiecte, de ce nu faceti un pic mai mult research ca sa oferiti si informatii mai pertinente pentru cititori. In articolul din Le Figaro se preciza si sursa datelor, dar daca asta dura prea mult, citez dintr-un articol din Deutsche Welle gasit pe google in 2 min :

    "Eastern European countries that have entered the EU during the timeframe of the study showed the greatest increases. Romanian private-sector workers saw their net incomes rise by 559.3 percent over the decade, the study showed, with increases of 217.2 percent in Latvia and 174.8 in Bulgaria"

    http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5985413,00.html