ANAF va infiinta o structura specializata pentru impozitarea persoanelor cu venituri foarte mari

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 10 septembrie 2010, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci

Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) va infiinta pana la finele acestui an o structura specializata pentru impozitarea persoanelor fizice cu venituri foarte mari, pentru a gestiona riscurile de neconformare ale acestor persone, se arata in raportul semestrial al agentiei. Reprezentantii ANAF mentioneaza ca persoanele cu cele mai mari venituri din Romania datoreaza 20% din totalul impozitului pe venit stabilit la nivel national.

"In cadrul ANAF va fi infiintata o structura specializata in impozitarea persoanelor fizice cu venituri foarte mari, avand in vedere necesitatea gestionarii riscurilor care tin de neconformarea persoanelor fizice cu venituri foarte mari, dar si asigurarea unor servicii de asistenta si a unui dialog bazat pe transparenta in relatia cu acesti contribuabili", se arata in raportul mentionat.

ANAF precizeaza ca primii 1% dintre contribuabilii persoane fizice cele mai bogate sau cu cele mai mari venituri datorau aproximativ 20% din totalul impozitului pe venit stabilit la nivel national.

Ca o comparatie, in SUA, de la primii 1% dintre contribuabilii persoane fizice cele mai bogate sau cu cele mai mari venituri se colecteaza anual aproximativ 40% din totalul impozitului pe venit la nivel federal.


Citeste mai multe despre   











2470 vizualizari

  • +1 (9 voturi)    
    Cost (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:01)

    fadsfsw [anonim]

    Probabil "structura" va consuma mai mult decat impozitul strans de la cei 1%, si le va mai si "spala" greselile de prin hartii
    • 0 (2 voturi)    
      Normal (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 11:36)

      Alex One [anonim] i-a raspuns lui fadsfsw

      Iar leafa sefi(e)lor structurii ( gen Zaraur, Lulache )va fi de 10-15000 de euro/luna !
  • +4 (6 voturi)    
    Ce inseamna (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:20)

    YoYo [anonim]

    "venituri foarte mari"?
    • +2 (6 voturi)    
      Orice politician stie (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:38)

      Casargoz [anonim] i-a raspuns lui YoYo

      Veniturile foarte mari sunt venituri foarte mari mai mari decat veniturile mari care la randul lor sunt peste veniturile medii, si dupa cum bine stim veniturile medii sunt mai mari decat veniturile mici.
      Daca veniturile mici sunt 0, atunci si veniturile medii pot fi mici, deci veniturile mari nu mai sunt foarte mari si veniturile foarte mari sunt modice. Dar daca consideram ca tot ce este peste medie este nesimtit, nu putem decat sa ne ingrijoram ca nimeni nu mai are grija de veniturile mici. Dar cum grija veniturilor mici este o chestiune social democrata, preocuparea pentru veniturile mari este o chestie tipic liberala si democrata, caci toata lumea poate avea venituri mari, deci e ste democratie. Dar in general dupa cum stim democratia nu exista decat intr-un partid, in celelalte nu exista democratie, deci nici acces la venituri mai mari. Asadar venitul mare poate fi defint in mod democratic ca un venit obtinut nedemocratic.
      • +1 (7 voturi)    
        venituri (Vineri, 10 septembrie 2010, 18:27)

        Serje [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

        Nu inteleg ce e asa o dilema !? Ne putem uita in TOP 300 sau TOP 500 si ii vedem pe cei cu averi de peste 10 milioane euro : Paturiciu, Felix Voiculescu, Nus Vantu FNI, Copos, Tamara Nastase, care au si dosare penale de care ii titiie fundul acum.
        Castiguri mari au fost prezentate in diferite materiale precum salariile nesimtite de 100.000 lei pe luna, castigurile lui Ponta cu firma de avocatura de 150.000 lei pe luna, etc.
        Nu inteleg de ce e asa de bleg Basescu de nu-i pune la punct pe cei care au devalizat Romania si si-au batut joc de noi. Sa fie arestarea lui Nus Vantu FNI un semn de speranta ca se va face justitie in tara asta !?
    • +4 (4 voturi)    
      depinde de nivelul de dezvoltare al tarii si de po (Vineri, 10 septembrie 2010, 20:16)

      casandra [anonim] i-a raspuns lui YoYo

      Cateva exemple:

      1. In Olanda, unde este impozit progresiv , rata marginala de impunere a venitului persoanei este de 52% si se aplica veniturilor care depasesc 54.376 euro anual
      2. In marea Britanie, rata marginala de impunere de 40% se aplica veniturilor anuale mai mari de 37.400 lire sterline .
      3. in Franta, rata maximala de impunere de 40% se aplica veniturilor personale mai mari de 66.679 euro anual.
      4. In Luxemburg, tara cu cel mai mare PIB/locuitor, impozitul progresiv pe venit are 16 trepte, rata marginala fiind de 38% si se aplica vneiturilor personale anuale mi mari de 39.885 euro.

      Europenii asa vad veniturile foarte mari.

      Daca vrei sa stii mai mult, consulta Baza de date a U.E. la adresa:
      http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxinv/welcome.do;jsessionid=MKkPNyktt83NtL3B2rqDjJTdLwvQ2fL7hy03vy8SlLcxHL55QV5D!1957097960
      • 0 (0 voturi)    
        Un pic de atentie svp (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 10:47)

        Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui casandra

        Infiorator, nu? Ne pregatiti pentru macar 25% flat rate si-n Ro?
        Ce nu spuneti in mesajul dvs., si poate ar fi fost bine, este ca ratele astea inspaimantatoare sunt insotite de 1) deduceri foarte substantiale (pentru educatie, pentru intretinerea copiilor sau dependentilor etc.), respectiv 2) "contributii" modeste atata la sanatate, cat si la pensiile de stat, acolo unde astea din urma exista.
        Mai simplu, ratele de care vorbiti NU se aplica la venitul brut.
        Sigur, apoi s-ar mai pune problema si ce se-ntampla cu banii aia din taxe, dar asta-i alta poveste...
  • -4 (8 voturi)    
    Teribil! (Vineri, 10 septembrie 2010, 17:38)

    casandra [anonim]

    In raportul ANAF, in ultima pagina, se argumenteaza inititativa crearii structurii respective cu exemplul SUA, unde de la cei mai bogati 1% cetateni se strang sume din impozitul pe venit reprezentand 40% din totulul sumei colectate cu titlul de impozit pe venit pentru intreaga federatie. La noi, tot de la cei 1% cei mai bogati cetateni se strang sume reprezentand doar 20%!
    Pai, sigur ca asa se intampla! In SUA, unde exista impozit progresiv pe venit, cei mai saraci platesc impozit 5%, iar cei mai bogati platesc deja 45%. La noi, toti platesc 16%! Structura aia de control o sa constate cat de imbecil este proiectat impozitul pe vneit in cota unica de 16%, atat!
    • +2 (4 voturi)    
      Si mai bine (Vineri, 10 septembrie 2010, 18:47)

      Niko [anonim] i-a raspuns lui casandra

      Confiscarea averilor astora, ca sigur au furat si apoi impuscarea lor pe stadion!! Ce zici casandra, te bagi?

      A, si ridicarea unei statui lui Marx si Lennin in centrul Bucurestiului din banii rezultati din confiscari.
      • -1 (3 voturi)    
        Refrenul asta a devenit ridicol, deja! (Vineri, 10 septembrie 2010, 19:51)

        casandra [anonim] i-a raspuns lui Niko

        Ce reactie oligofrena ai!!! Nu am nimic impotriva oamenilor bogati, mai ales ca unii dintre ei si-au facut averea cinstit, chiar daca intr-un mediu normativ nedrept cu majoritatea populatiei. Tot ce trebuie este sa contribuie corect, prin taxe si impozite potrivite cu averea lor, la cheltuielile necesare unei societati moderne. Atat! unii dintre bogatii romani chiar ar fi de acord cu asa ceva. Doar cativa pitzifelnici cu un pic de bani in buzunar - obtinuti partial prin evaziune fiscala! - se tot agata de "castravetele" cu Marx si Lenin. tot ce-mi doresc este un sistem fiscal ca in SUA, ca Franta, Ca in Germania, ca in Olanda sau Marea Britanie. Fiscalitate pro-ologarhica mai intalnim, desigur, in Rusia si in alte state post-comuniste, dar nu-mi place. Tie iti place oligargia post-comunista si fiscalitatea impusa de ea, nu mie. Mie imi place sa fie si la noi ca la americani.
        Atentie! Criza si nesimtirea guvernantilor i-au facut pe romani mult mai putin rabdatori cu prostiile din refrenul tau obosit!
        • -3 (3 voturi)    
          Draga mea (Vineri, 10 septembrie 2010, 21:08)

          Niko [anonim] i-a raspuns lui casandra

          Dar tu te repeti mereu. Si esti ilogica, vezi fraza: "si-au facut averea cinstit, chiar daca intr-un mediu normativ nedrept cu majoritatea populatiei." Pai daca asta nu e direct din Marx, atunci nu stiu ce e. Cu poti fi cintit si got in acelasi timp?

          Si oamenii au devenit de asemenea obositi si plictisiti de cererile unora ca voi ca sa plateasca bogatii, nespecificand cine sunt astia.

          Conform logicii tale un om care munceste mult si a invatat si se chinuie si din cauza asta castiga bine e vinovat.

          Si apropo, daca vrei chestii ca in america si asa mai departe, poti oricand emigra. Si apropo, impozitul progresiv este pro oligarhic, insa nu ai cum sa iti dai seama de asta, esti mult prea orbita de ura fata de chiaburi.
          • +2 (2 voturi)    
            ... (Vineri, 10 septembrie 2010, 22:45)

            asdf [anonim] i-a raspuns lui Niko

            casandra are dreptate. punct
            • -2 (2 voturi)    
              ... (Vineri, 10 septembrie 2010, 22:48)

              Niko [anonim] i-a raspuns lui asdf

              casandra nu deloc dreptate ... alt punct.
              • +2 (2 voturi)    
                Doch, are dreptate! (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 0:23)

                Diaspora [anonim] i-a raspuns lui Niko

                Punctul de vedere al Casandrei este corect! Si in Germania este la fel si nu protesteaza nimeni!
                In loc de cei 25% noi am fost un an in somaj technic 70% si am fost multumiti ca ne-am pastrat posturile si am avut si timp liber! Acum e totul ok!

                Felicitari pentru punctele de vedere constructive!
  • 0 (0 voturi)    
    inca o structura bugetofaga? (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 11:58)

    abac [anonim]

    receesiunea au produs-o capusele din ministere
    in prezent,incasarile=32% din pib.
    calcul stimulente pt ministerul de finante (pt min muncii,sa similar)(sursa,sindicalist marica pe rtv):
    comision min finante=10% din incasari(32% din pib)=3,2%din pib
    stimulente=30% com mf=30%x3,2%=1% din pib =1,4mld euro/an.
    restul, de 70%x3,2=2,2%=3,1mld euro/an investiti in mf....cat o autostrada cernavoda -constanta.
    halal,ministrilor,prim ministrilor,parlamentului si presedintelui, care au aprobat asa ceva: salariatii statului comisionari=capuse pe el insusi!
    munca tuturor acestor capuse trebuie inlocuita cu soft IT(la ce sunt scutiti de impozit?) si salarii fixe conf. legii unitare de salarizare=>pib-ul creste cu minim 3,2% si iesim din recesiune!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sorin va vrea Banii (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 14:04)

    Dumitru [anonim]

    Cine este SORIN BLEJNAR ???
    Sorin Blejnar este cercetat in dosarul penal 949/P/2009, in calitate de faptuitor.

    Mai multe detalii aici :
    sroscas.ro/site/2009/09/18/3976/

    Ce vrea sa faca???
    Sa aibe acces la conturile bancare ale romanilor. Vizati cei care lucreaza in strainatate si au ceva economii.
    Vor sa va fure 16% din economiile voastre Romani, nu conteaza cat aveti cateva mii sau cateva zeci de mii.
    De aia mari oricum nu se ating.

    Sa traiti bine !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Asta ne trebuia... (Sâmbătă, 11 septembrie 2010, 14:44)

    drivex [anonim]

    inca o structura. Oamenii astia cu foarte multi bani sunt un fel de zei ce nu pot fi cercetati de organele ce ne cerceteaza pe noi, plebea. Sunt prea prosti inspectorii astia din structura actuala, trebuie sa mai pregatim niste posturi calde sau doar sa complicam legislatia pentru a putea invoca tot felul de vicii de procedura si a scapa bazma curata?