Reducere drastica pana in 2013 a cheltuielilor totale la nivelul Ministerului Sanatatii

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2010, 7:37 Economie | Finanţe & Bănci

Estimarile cu privire la cheltuielile totale la nivelul Ministerului Sanatatii indica o reducere drastica in urmatorii trei ani, acestea putand ajunge de la 5.081 de milioane de lei in 2010, la 1.842 de milioane de lei in 2013.

Cheltuielile totale la nivelul Ministerului Sanatatii sunt estimate in 2010 la 5.081 de milioane de lei, reprezentand 0,99% din PIB.

Estimarile cu privire la cheltuielile totale pentru urmatorii trei ani indica o scadere drastica.

Acestea ar putea ajunge la 1.829 de milioane de lei in 2011 (0,34% din PIB), la 1.783 de milioane de lei in 2012 (0,30% din PIB) si la 1.842 de milioane de lei in 2013 (0,28% din PIB), potrivit strategiei fiscale pentru perioada 2011 - 2013, document aprobat miercuri de Guvern si obtinut de MEDIAFAX.

In ceea ce priveste cheltuielile de personal, acestea sunt estimate in 2010 la 224 milioane de lei. In urmatorii trei ani estimarile nu indica modificari semnificative cu privire la acest parametru. Astfel, in 2011 cheltuielile de personal ar urma sa fie 205 milioane de lei, in 2012 - 211 milioane de lei, iar in 2013 - 219 de milioane de lei.

In ceea ce priveste cheltuielile cu investitiile, se estimeaza ca in 2010 acestea vor fi la nivelul Ministerului Sanatatii de 293 de milioane de lei (0,06% din PIB), urmatorii doi ani fiind marcati de o scadere din acest punct de vedere.

Acestea ar putea ajunge la 189 de milioane de lei in 2011, cel mai scazut nivel fiind in 2012, cand cheltuielile cu investitiile ar putea fi de doar 124 de milioane de lei. In 2013, acestea sunt estimate sa ajunga la 165 de milioane de lei.

 



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1202 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    In tandem (Joi, 16 septembrie 2010, 7:44)

    Vizitiul [utilizator]

    In tandem cu reducerea numarului de pacienti prin: ardere, taiere, otravire, infectare cu bacterii si virusi intraspitalicesti.

    Sper ca nu mi-a scapat nimic, va rog, contribuiti la lista :)
    • +1 (1 vot)    
      da' de ce ??!! (Joi, 16 septembrie 2010, 9:42)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      Romanii pot merge la Viena, sistemul sanitar austriac este de mare incredere, politicieni si oameni cu bani din Romania in frunte cu Dl Basescu merg la Viena.... Nu trebuie sa ne alarmam, nici dumnealor nu se alarmeaza, recomand romanilor Viena...... Sanatatea garantata....
      • +2 (4 voturi)    
        fericiti cei saraci cu duhul.. (Joi, 16 septembrie 2010, 9:53)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui lili

        pai daca spitalele trec in administrarea primariilor nu e normal sa scada si cheltuielie ministerului sanatatii? pacientii sunt tratati pe banii cu care cotizeaza ei insisi la casa nationala de sanatate, nu pe banii ministerului sanatatii.
        bineinteles, ajungi sa te intrebi, un pierde vara care a muncit la fabrica de biscuiti toata viata si cara petul de bere dupa el in fiecare zi, merita aceleasi servicii ca tine?
  • -1 (1 vot)    
    Urmeaza Colapsul (Joi, 16 septembrie 2010, 7:46)

    Daniel [anonim]

    Si din pacate la Giulesti nu vor fi si ultimii bebelusi Flambé din istoria moderna a Romaniei.
  • +1 (3 voturi)    
    . (Joi, 16 septembrie 2010, 8:36)

    Ivanu [utilizator]

    Aceste cheltuieli, foarte scazute, daca vor fi facute cu cap si corect, vor aduce mult mai multe beneficii decat mega-cheltuielile de pana acum.
    • +2 (2 voturi)    
      De acord (Joi, 16 septembrie 2010, 9:04)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Dar in ecuatia asta se stie de la bun inceput lipsa capului, este vorba de constanta Romaneasca.
      • 0 (2 voturi)    
        . (Joi, 16 septembrie 2010, 10:01)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

        Parerea mea e ca de acum va fi o lupta apriga pt recastigarea voturilor si pastrarea puterii asa ca s-ar putea sa vedem o responsabilizare mai mare a autoritatilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Iti admir (Joi, 16 septembrie 2010, 10:34)

          Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

          optimismul,dar in cazul autoritatilor romane-eu unul nu "m-as risca"...
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare corect. (Joi, 16 septembrie 2010, 10:29)

    Pantera Roz [utilizator]

    Iar banii rezultati din taierea fondurilor MS sa fie directionati catre ministerul d-nei Udrea.Pentru dezvoltare regionala si turism,bineinteles.Mortii cu mortii,bolnavii cu bolnavii,aia tineri si sanatosi care "munceste" sa se distreze si sa se dezvolte regional.E foarte logic si natural,ce vi se pare aiurea?(sa pun si un :)))-se gaseste sigur vreunul s-o ia de buna...).