Bogdan Chiritoiu: In urmatoarele luni va avea loc o avalansa de refinantari de credite ale populatiei

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 16 septembrie 2010, 13:43 Economie | Finanţe & Bănci

In urmatoarele luni va avea loc o avalansa de refinantari de credite ale populatiei, in conditiile in care bancile vor incerca sa atraga clienti de la institutiile concurente, este de parere Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei. El a mai spus ca acest lucru va fi facilitat si de reducerea taxelor notariale.

Chiritoiu a aratat ca prin OUG 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori autoritatile au vrut sa ofere aceleasi conditii la creditele vechi ca si la cele nou acordate. El a mai spus ca in prezent bancile prefera sa mearga in instanta decat sa ofere dobanzi la creditele vechi cel mult egale cu ratele la imprumuturile noi pentru ca anticipeaza un numar relativ mic de clienti care se vor adresa justitiei.

"Plateai o dobanda de 10% la un credit ipotecar vechi si puteai lua unul nou cu 6%. Pana la urma tot acolo se va ajunge, pentru ca oamenii nu sunt prosti, nu vor sta la o dobanda de 10%. Daca eliminam costul de refinantare clientii vor face acest lucru", a declarat Bogdan Chiritoiu in cadrul unei conferinte de presa.

Bogdan Chiritoiu este de parere ca OUG 50/2010 va corecta acest lucru si spera ca actul nu va fi modificat radical in Parlament.

El a mai apreciat ca in urmatoarele luni concurenta intre banci va creste, in conditiile in care institutiile de credit au inceput deja sa introduca in oferte promotii de refinantare a creditelor de la alte banci.

Presedintele Consiliului Concurentei a mai spus ca exista semnale pozitive de la notari, care au votat in forurile de conducere reducerea taxelor. "La reipotecare o sa fie o taxa unica si destul de redusa", care ar putea ajunge la aproximativ 100 de lei.

In luna iunie, Guvernul a aprobat Ordonanta de Urgenta 50/2010, privind contractele de credit pentru consumatori, care transpune in legislatia nationala Directiva Europeana 48/CE/2008. Printre cele mai importante prevederi ale acestei ordonante se numara eliminarea comisionului de rambursare anticipata la creditele cu dobanda variabila, calcularea dobanzii in functie de un indice de referinta transparent, la care se adauga o marja fixa si limitarea numarului de comisioane la patru.

Ordonanta de Urgenta a fost adoptata de Senat la inceputul acestei luni, urmand ca pana la finele lunii septembrie sa fie discutata si in Camera Deputatilor.

Actul normativ a nemultumit insa comunitatea bancara, care sustine ca in cazul inlocuirii ratelor de referinta practicate de banci cu indicii Libor/Euribor fara posibilitatea de a modifica marjele fixe, pierderile din sistem vor ajunge pana la 900 de milioane de euro.

Totodata, mii de clienti nemultumiti ai mai multor banci s-au organizat pe Internet si ameninta ca vor ataca institutiile bancare in instanta in cadrul unor asa-numite procese colective. Ei sunt ingrijorati in special de modul in care bancile vor sa modifice contractele de credit prin niste acte aditionale, astfel incat acestea sa corespunda cu Ordonanata de Urgenta. Clientii spun ca modificarile nu elimina de fapt comisioanele considerate ilegale de ordonata, precum deja celebrul comision de risc.


Citeste mai multe despre   











3809 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Ce ar trebui sa faca dl.Chiritoiu (Joi, 16 septembrie 2010, 14:07)

    Mihai [anonim]

    In calitate de Presedinte al Consiliului Concurentei, acest domn platit din banii nostrii ai contribuabililor ar trebui sa inceapa o investigatie asupra Bancilor care actioneaza concertat in impunerea contractelor abuzive si a comisioanelor structurate identic.

    Domnia sa ar constata ca avand in vedere gradul evident de concertare bancar ar aduce la bugetul de stat 10% din cifra de afaceri a sistemului bancar, ceea ce nu este putin, pentru o tara in criza care isi cauta bani de plata pensiilor.

    Sau macar daca nu face asta, sa ceara o spaga de 1% din cifra de afaceri de la banci, si asa macar sa avem satisfacia ca macar un roman este multumit, domnia sa, ca nu ne-a tzepuit bancile chiar pe toti.
  • +2 (2 voturi)    
    Intrebare (Joi, 16 septembrie 2010, 14:27)

    vvvv [anonim]

    Am un rationament foarte simplu: daca OUG 50 este lege si stabileste noi reguli intre banci si cilentii lor, de ce are loc isteria asta cu semnatul de aditionale la banci? Adik, daca e lege, sa o aplice! De ce mai chema lumea la semnat de hartii? ATENTIE!!!
    • +3 (3 voturi)    
      !!! (Joi, 16 septembrie 2010, 15:18)

      just me [anonim] i-a raspuns lui vvvv

      pt ca sub starea de presiune creata vor fi multi clienti care din nefericire vor semna noile conditii prin care bancile isi vor siagura profitul in continuare.

      Sunt multi care nu au inteles ca OUG 50/2010 nu ne obliga pe noi clientii sa semnam noi acte aditionale, ci obliga bancile sa ne transmita clar, fara posibilitati de interpretare, termenii si modul de calcul al cifrelor trecute in ctr de credit.
  • +1 (5 voturi)    
    cu ce? (Joi, 16 septembrie 2010, 14:31)

    bedexe [utilizator]

    ca sa refinantezi trebui sa aduci garantii pentru valoarea creditului.

    ori acum s-au invatat minte si au vazut ca nu merge doar in sus.

    sa zica mersi ca multi accepta sclavia (da, asta e termenul) impusa de banci in loc sa renunte la credit si banca sa execute garantia (imobilul) , sa se invete minte sa isi mai bata joc de oameni.
    • +3 (5 voturi)    
      :) (Joi, 16 septembrie 2010, 14:40)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      Unde te crezi, in SUA sau UK?

      In Romania banca executa garantia (imobilul) si cata vreme nu exista institutia falimentului personal te va urmari pana la sfantu-asteapta pentru diferenta de suma (la care vor calcula dobanzi, penalizari samd incat vei fi sclav pe vecie).

      De ce crezi ca bancile au sarit in sus cat casa cand s-a discutat despre legea falimentului personal? Atunci pierdeau ele, acum pierde cel care are creditul.
      • +1 (1 vot)    
        Sclav... (Joi, 16 septembrie 2010, 15:36)

        Gie [anonim] i-a raspuns lui alex

        Pai si daca banca n-are ce sa execute decat imobilul sa zicem? Iti opreste din salar poate? Sau te inchide? E nashpa atunci... Nu prea inteleg... Care stiti detaliati va rog. Poate intereseaza si pe altii.
        Multumesc.
        Oricum parerea mea e ca nu merita sa faci credit. Pt. nimic in lume. Din om liber devii sclav, chiar asa este. Merita daca stii ca poate il poti achita in cativa ani, maxim 5, sau daca suma nu depaseste cateva mii de euro. Altfel daca as mai fi pus in situatia asta, n-as mai face credit chiar sa stiu ca iau un bun a carui valoare creste de 10 ori. Nu merita efortul, stresul, etc.
        • +3 (3 voturi)    
          Da, evident (Joi, 16 septembrie 2010, 15:52)

          flavian [utilizator] i-a raspuns lui Gie

          Evident, te urmareste pe salariu sau pe orice alt bun al tau sau a celor care au semnat pentru tine.

          Detalii aici: http://blog.flavian.ro/2009/03/bancile-si-datornicii.html

          Legea falimentului personal a picat, asa ca esti bun de plata, chiar daca apartamentul e acum la jumatate de pret: http://blog.flavian.ro/2009/03/completari.html
  • 0 (2 voturi)    
    draga bogdan (Joi, 16 septembrie 2010, 14:42)

    vala [utilizator]

    in urmatoarele luni nu o sa aiba loc nicio avalansa de refinantari

    da' esti un fel de bogdan olteanu : omu' potrivit la locu' potrivit ... pe criterii politice ...
    • +6 (6 voturi)    
      sa-i si explicam de ce NU (Joi, 16 septembrie 2010, 14:55)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui vala

      de ce nu va avea loc?
      simplu: omul si-a luat un apartament de 100mii cu 70mii de la banca - ca mai mult nu-i dadea.
      azi iapartamentul face 65mii.
      ia ghici cat face 70% din astia? asta inseamna ca-i poate refinanta cu maxima indulgenta 50mii. si cum o sa constati - daca ai credit - ca in primii ani platesti mai mult dobanda decat credit, o sa vezi ca tu ai de refinantat cam 67mii dupa 3 ani.
      sa-ti facem si un desen, domnule Chirotoiu?
    • -1 (1 vot)    
      refinantari (Joi, 16 septembrie 2010, 14:58)

      CAR [anonim] i-a raspuns lui vala

      Ba or sa fie ..eu sunt in situatia asta : banca la care am creditul vrea sa-mi pastreze dobanda (de 9% - deci o marja cam de 8) asa ca ma refinantez la o alta banca cu marja 5/ 5,5 ... Nu mai platesc decat evaluarea si contractul de ipoteca .. Castig si la asigurari : inainte plateam si asig. de viata , acum va fi gratuita , cota de prima la asig. casei e mai mica ...Decat sa ne irosim timpul si energia in procese cu sansa de reusita incerta , mai bine cautam oferte mai bune de refinantare ...
      • +1 (1 vot)    
        refinantare (Joi, 16 septembrie 2010, 21:39)

        ref [anonim] i-a raspuns lui CAR

        Si eu vreau sa refinantez. Ce banca are marja asa mica? Eu am gasit raiffeissen cu 6,5. Multumesc
  • +1 (1 vot)    
    de Dragos Comache HotNews.ro (Joi, 16 septembrie 2010, 15:06)

    valerian [anonim]

    Dl.Chiritoiu ar trebui sa vada ca aproape toate bancile adopta aceiasi atitudine ;daca clientul este informat si nu tine vrajeala il indeamna sa faca refinantare, daca nu ii spune ca dobanda lui scade si ca are de castigat, pentru ca oricum actul aditional va intra in vigoare.Pana in prezent bancile neau dus in eroare cu acea dobanda de referinta care se afiseaza la sediul acestora omitand sa scrie in contract ca nu este vorba de dobanda B.N.R. acum incerca sa legalizeze toate abuzurile prin acest act aditional care ar trebui sa cuprinda numai modificarile din ordonanta, nu sa modifice tot contractul initial.Cand a pierdut clientul nu a reactionat nimeni acum daca pierde banca e problema.
  • +2 (4 voturi)    
    Reipotecare (Joi, 16 septembrie 2010, 15:28)

    Amos [anonim]

    "La reipotecare o sa fie o taxa unica si destul de redusa", care ar putea ajunge la aproximativ 100 de lei.
    Domnule Bogdan Chiritoiu, in afara de faptul ca "fortati" putin limba romana cu acest prefix "re" ce precede "ipotecare", intre termenii juridici nu prea exista notiunea de "reipotecare". Asa ca presupun ca e un imprumut de la un avocat senator celebru... In privinta "taxei unice" destul de redusa cum apreciati dvs., cred ca e din categoria prea frumos sa fie adevarat, pentru ca costurile aferente unui contract de ipoteca sunt formate din onorariul notarului (1-0,1% din suma ipotecii) la care se adauga TVA si taxa de cadastru, care incep de la 100 RON si se calculeaza tot procentual. Asa ca va rog sa nu le mai mai creati false asteptari clientilor bancilor, altfel o sa cred ca multele dvs. articole si studii au fost scrise de altcineva.
  • -1 (1 vot)    
    povesti (Vineri, 17 septembrie 2010, 9:17)

    Adi [anonim]

    Ce frumos,totul e sa mai fii eligibil pt. o refinantare ca daca nu esti mori cu rata veche.Camatarie organizata.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 17 septembrie 2010, 16:26)

    Radu B. [utilizator]

    Problema general valabila pentru toate bancile este ca, pentru refinantare, este necesara o noua reevaluare a bonitatii clientului din partea bancii refinantatoare si multi dintre acestia au suferit diminuari salariale in ultima perioada (vezi reducerea salariului cu 25% la stat). In plus, creditele aflate in prezent in derulare stau pe niste ipoteci supraevaluate, daca ne gandim la scaderea pietei imobiliare si bancherii stiu acest lucru. Asa ca nu cred ca poate fi vorba chiar de o avalansa de refinantari.
  • 0 (0 voturi)    
    clarvazatorul (Sâmbătă, 18 septembrie 2010, 9:43)

    pafil flecaru [anonim]

    dela zvonalitatea si mani cenal.
    marele analist si mare ocultist bogdan zvonovici kireacov.
    norocul lui ca are memorie scurta.
    e scurt atlat la memorie, cat si la glagorie.
    acum un an si ceva propavaduia cadera burselor, caderea leului, inflatzie galopanta, falimente de banci. si miscari vanzolite pe strazi.
    se ajunsese cu nebunia prezicerilor pana la sfarsitul capitalizmului. implinirea visului propagandei rosii, caderea capitalizmului in prapastia pe buza carei sta de peste o suta de ani. :-)
    asta'i omu' !
    sa'i dam atentzia cuvenita....