Fost sef de sucursala bancara: “Nu mai puteam sa reprezint in instanta banca impotriva prietenilor. Stiam ca nu au nicio sansa cand ne dadeau in judecata” (I)

de DP     Dan Popa's Weblog
Luni, 20 septembrie 2010, 21:00 Economie | Finanţe & Bănci

O sa-i spun Mihai, desi nu acesta este numele lui real. A condus cativa ani o sucursala din provincie a unei banci straine care opereaza pe piata romaneasca. A iesit din sistem prin demisie. Nu a fost dat afara, ci dimpotriva, a fost rugat sa ramana in sistem. Nu a vrut. Mai mult, a acceptat sa stea de vorba cu Hymerion.ro si sa povesteasca despre cum a fost cand era sef, scrie Dan Popa pe blogul lui

Rep: Cu ce te ocupi acum?
Mihai: Am stat cateva luni acasa. Un fel de mini-vacanta, dac vreti. Cat despre optiunile profesionale, slava Domnului, am avut de ales intre Fisc, o catedra de economie sau sa fac contabilitati. Pana la urma am ramas la optiunea profesorala. Dar nu pe zona de banci. Asta a fost singura conditie impusa.

Rep: Cat timp ai condus sucursala?
Mihai: Ani buni de zile. Nu as da cifre.
Rep: De ce ai plecat din sistem? Nu iti era bine?
Mihai: Depinde cum privesti. La nivel de judet, salariile sunt mult mai mici decat in Capitala. Dar comparat cu salariile din partea asta a tarii, aveam un venit mai mult decat confortabil.
Rep: Cat castigai, concret?
Mihai: Cam 1300-2000 de euro, lunar. Depinde cum performam ca judet.
Rep: Pai era foarte bine…
Mihai: Era, nu am cum nega. Dar daca asta e pretul stricarii unor prietenii pe care le aveai de o viata, parca balanta nu mai sta dreapta…
Rep: De ce sa le strici?
Mihai: Eram in permanenta legatura cu cei de la juridic, care ne anuntau cand aveam cate un proces. Si vedeam cine ne da in judecata. Prieteni de-ai mei de 20 de ani. Orasul nostru e mic, ne stim fiecare cu fiecare. Aveam de ales intre a apara interesele bancii sau a rupe prieteniile.
Rep: Si?
Mihai: Am rupt cateva prietenii, dar am oarecum inima impacata. Ii sunam pe prieteni si le spuneam ca nu au cum sa castige in instanta. Contractele erau in asa fel facute incat nu le acordau nicio sansa.
Rep: Inteleg…
Mihai: Pana la urma, cand m-am lovit pe strada de un fost coleg de facultate care mi-a batut obrazul, nu am mai rezistat. Am demisionat in 48 de ore.
Rep: Dupa ani intregi de activitati la limita moralitatii, ati devenit brusc…?
Mihai: Nu. Aveam niste targeturi de indeplinit. La un moment dat, la noi existau vreo 20 de bani, mult peste ceea ce economia locala putea sa sustina economic. In loc sa ne scada targeturile, le-au urcat. Le-am spus ca nu le putem respecta, martori imi sunt fostii colegi. M-am certat la telefon cu cei din Bucuresti si le-am explicat ca de acolo se vede altfel. Mi-au schimbat directorul de marketing si mi-au trimis o fatuca din Bucuresti.
Rep: Cum adica, o fatuca?
Mihai: Stiu bine de spun. O fatuca de douazeci si ceva de ani, plina de powerpointuri. A venit si a vrut sa faca revolutie la noi. Ne-a adunat pe toti intr-o sala, ne-a explicat ea cum sta treaba cu bankingul… Noi am lasat-o sa dea din mouse. Dupa 9 luni, facuse 32% din vanzarile de produse ale predecesoarei. In opinia ei, se putea vinde orice, oricui. Trebuia doar sa lasi acasa scrupulele sau orice etica personala.
Rep: Si?
Mihai: Si nu aveai cum sa vinzi asa cum se jura fata aia. Erai inconjurat de banci cu traditie, care calculau inainte de a vinde. Noua ni se spunea asa: ”E o onoare sa faci afaceri cu banca noastra. Chiar daca vindem mai scump produsul”. Onoare pe dracu. Clientii se duc acolo unde au costurile cele mai bune sau unde pot negocia. Nu vin la tine pentru ca iti tii nasul pe sus si atat.
Rep: V-a afectat criza?
Mihai: Nu ne-a afectat. Aproape ca ne-a daramat.
Rep: Cum vedeti reflectata in presa activitatea bancilor?
Mihai: Cu zambetul pe buze.
Rep: De ce?
Mihai: Pentru ca se scrie fara a se cunoaste realitatea. Dar nu e treaba mea asta.
Rep: Ati mai lucra in sistemul bancar?
Mihai: Nu.

Comenteaza pe blogul lui Dan Popa



Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

7331 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    hahahahahahahahahahahah (Luni, 20 septembrie 2010, 23:01)

    tirtau [utilizator]

    jhahahahahahahaha...in ce mizerie traim ......hahahahaha......nici dracu nu ne mai scapa ......hahahahahahahahah...ce pute mizeria asta de tara
  • +4 (6 voturi)    
    bankster (Marţi, 21 septembrie 2010, 2:59)

    tylerdurden [anonim]

    bancher sau hot la costum e acelasi lucru.
    te fura cu legea in fata si se acopera cu un contract lung si stufos.
    meseria asta ar trebui scoasa in afara legii.
    oricum va disparea in curand
    ZEROHEDGE.COM
    • 0 (4 voturi)    
      Indiferenta si LENEA costa! (Marţi, 21 septembrie 2010, 8:41)

      Stef [anonim] i-a raspuns lui tylerdurden

      De ce apelati la banci/bancheri daca sunt niste "hoti in costum"? De ce nu cititi contractele inainte sa le semnati? De ce va permiti un nivel de trai pe care nu il puteti sustine financiar decat imprumutandu-va? Nu va obliga nimeni sa cumparati produsele bancilor, deci daca alegeti sa faceti asa este o alegere strict personala. Cititi contractele si informati-va atent cu privire la toata terminologia utilizata pentru a intelege exact ce semnati.

      Indiferenta si LENEA costa!
      • +2 (4 voturi)    
        Dai dovada de ignoranta (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:10)

        george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Stef

        Nu toti stiu cu ce se mananca un contract. Sunt persoane cu studii medii sau chiar sub care nu pot intelege ca niste clauze facute de juristi cu ani buni de experienta in spate pot fi in defavoarea lor.

        E usor sa scrii, dar mai greu sa gandesti.
        • -2 (2 voturi)    
          pai??? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:30)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

          pai tocmai asta spunea omul. Sa nu traiesti peste posibilitatile tale. Foloseste banca pentru a face economii, nu pentru a lua credit. Cei "cu studii medii sau sub", care nici nu inteleg ce scrie in contract, cum vor reusi sa dea banii inapoi?
        • -2 (2 voturi)    
          Eu gandesc, tu? (Marţi, 21 septembrie 2010, 13:46)

          Stef [anonim] i-a raspuns lui george alexandru

          Studiile sunt irelevante. La noi oricine are o facultate. Eu as spune ca e vorba de mentalitatea consumista pe care am adoptat-o fara sa gandim.
          Cat despre "juristii cu ani buni de experienta" lucrurile stau simplu: banca vinde diverse produse, clientul cumpara. Cand cumperi ceva te interesezi bine de calitatea produsului pe care il cumperi.
          Imi pare sincer rau cand vad oamenii ca isi pierd casele sau ca sunt nevoiti sa plece in strainatate ca sa-si plateasca datoriile, insa aparent aceasta este singura modalitate prin care invatam si daca am invata macar acum...
      • +2 (2 voturi)    
        Stef draga (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:16)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Stef

        Bancherii trebuie sa stie sociologie mai bine decat sociologii, asa ca la fel de bine cum stiti sa faceti marketing si contracte in asa fel incat "prostimea" sa cumpere credit, trebuie sa stiti si ca atunci cand "prostimea" spune in majoritatea ei caci costul creditului e nedrept, ar fi mai bine sa ii credeti, si sa nu le spuneti ca nu au dreptate indiferent cate legi pentru care ati facut lobby va sustin punctul de vedere, fiindca va vor calca in picioare. Eu zic ca ar fi mai bine sa va adaptati, dar evident ramane la latitudinea fiecarei banci.

        p.s. Imi amintesc ca in 2005 am deschis o linie de credit(in USD) in Canada, pentru ca in Ro toate ofertele pe care le-am gasit aveau un cost de 400% mai mare. Asa ca nu imi povesti te rog despre cinste si dreptate caci este pura ipocrizie.

        p.p.s Presupun ca tu personal nu ai nimic nici impotriva camatariei, caci si aceasta este facuta tot cu acordul partilor. Cei care au facut codul penal trebuie sa fie fost niste juristi idioti.
        • 0 (0 voturi)    
          Exagerezi (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:30)

          Stef [anonim] i-a raspuns lui Mowgli

          Nu am afirmat ca nu am nimic impotriva camatariei. E ilegala, cei care o practica trebuie opriti si pedepsiti aspru.
          De asemenea, nu sunt de acord nici cu modalitatea in care bancile au inteles sa modifice contractele dupa bunul lor plac, fara notificarea si respectiv acordul clientilor. M-am bucurat cand am vazut ca a existat o reactie a clientilor.
          In acelasi timp nu pot spune ca sunt de acord cu modul superficial in care o mare parte a populatiei cumpara credite.
          Mai mult nu mai spun, ai afirmat multe lucruri in reply care nu au legatura cu ce am spus eu initial. De exemplu:
          "Asa ca nu imi povesti te rog despre cinste si dreptate caci este pura ipocrizie." - un comentariu gratuit, fara nici o legatura cu discutia curenta.

          Ah, sincere felicitari pentru alegerea facuta in 2005, din punctul asta de vedere jos palaria.
  • 0 (0 voturi)    
    se scrie fara a se cunoaste realitatea (Marţi, 21 septembrie 2010, 8:51)

    vasile69 [utilizator]

    Dl. Popa, nu va simtiti cumva vizat?
  • +1 (1 vot)    
    Exista afaceri (Marţi, 21 septembrie 2010, 9:21)

    anado tauriga [anonim]

    in care clientii sa nu fie furatzi pe rupte ??

    Va rog sa le enumeratzi.
    • 0 (0 voturi)    
      Exista (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:12)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui anado tauriga

      E un magazin la mine pe strada...
  • -1 (3 voturi)    
    Scepticism (Marţi, 21 septembrie 2010, 9:42)

    berger [anonim]

    Ma indoiesc de adevarul celor afirmate de bancherul Mihai. Aproape toate persoanele care au avut litigii cu banca au primit castig de cauza. Inclusiv eu. Cat despre profilul moral al bancherului...personal cred ca moral ex-bancherul Mihai nu depaseste nivelul unui elev de clasa a 6-a. Scuze daca cineva se simte jignit.
  • -2 (2 voturi)    
    de ce (Marţi, 21 septembrie 2010, 9:55)

    pid [anonim]

    hmm ... sa zicem ca eu am credit mai mult decat media populatiei ..chiar cu mult peste .... m-am dus sa cer niste bani de la cineva (banca) ... si acum sa refer la ceilalti in medie: au vrut multi bani de la banca sa isi ia ceva ce nu puteau plati inca ... cu siguranta nimeni nu l-a obligat sa ia acei bani ... apoi nu suntem la fel de dezvoltati NICI PE DEPARTE ca celeltae tari europene sa ne permitem fiecare casa si masina straina si tv lcd ... dar majoritatea celor de la oras au luat credite sa aiba ca cei de afara .... cand au luat case masini etc ...nu au avut cei 50 de euro ca sa duca contractul la un avocat mai acatarii sa verifice contractul si sa ii spuna ce probleme is la el .... ba din contra nici nu s-au gandit ... trebuiau sa isi ia legati la ochi banii ... banca e devina pot asta cu siguranta ...lol... asha ca au dat cu semnatura acolo in necunostinta de cauza ... dar fara a se chinui un ;piculetz sa se informeze ... ba mare parte nici nu au citit macar contractele de credit vreun pic ... iar cand nu mai pot sa plateasca ..desi ca medie de tara suntem de nspe ori mai subdezvoltati ca alte tari europene ei vor sa nu dea nimic inapoi din ce au luat ... ori regula e simpla nu ai sa platesti dai inapoi ... cel putin asha este la orice casa pe care o cumpara un francez si nu plateste rata la ea..se pune sechestru si papa fara comentarii ... exact ca la noi la romani toata vina este a alotora mai putin a noastra ... ori problema este simpla ... vina este a noastra mai intai...pt ca noi nu producem atat de mult sa ne putem permite sa avem aceleai bunuri ca un vest european...noi suntem inca de 10 ori mai saraci..si NORMAL ar trebui saa avem de 10 ori mai putin ... si ma refere in valoare absoluta nu ca nr ... si intai ar trebui sa muncim mai cu folos... ca i tara asta produc doar vreo 2 milioane ... care au si ei o productivitate indoielnica ca medie ... dar restul is 3 milioane de bugetari care nu produc nimic (nu ca blam),dar proportia nu pare core
    • +2 (2 voturi)    
      te rog (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:33)

      adib [anonim] i-a raspuns lui pid

      Sa-mi spui O SINGURA banca care ti-ar fi dat contractul inainte de ianuarie 2010 sa-l citesti tu cu avocatul acasa.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 21 septembrie 2010, 11:14)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui pid

      Greu de citit ce-ai scris printre atatea "..." dar ceva adevar graiesti pe-acolo. Totusi, asta nu da dreptul bancilor sa abuzeze de pozitia dominanta.
    • +1 (1 vot)    
      3 observatii, daca imi permiti (Marţi, 21 septembrie 2010, 15:01)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui pid

      Prima: cred ca gresesti atunci cand legi masa monetara disponibila intr-o societate de productia de "bunuri materiale" a acelei societati. Au facut-o si comunistii, si nu prea au nimerit-o.

      A doua: crezi ca englezul, americanul sau francezul mediu si-au cumparat tot ce au prin casa (sau chiar casa in care stau) cu bani proprii, obtinuti prin truda "mainilor muncitoare" si "sudoarea fruntii"? Daca ar fi adevarat, "societatea de consum" ar fi colapsat de mult. Citeam undeva ca britanicul mediu detine 5 (cinci) carti de credit.

      A treia: sunt destul de convins ca "aparatul bugetar" e mult supra-dimensionat in RO, dar de aici si pana la a afirma ca, in corpore, bugetarii "nu produc nimic", e cale lunga. De "bunuri publice" ai auzit? Educatoarea, invatatoarea sau profesorii tai nu cumva te-au "produs", intr-o oarecare masura, chiar pe tine? Daca esti bine-merci la varsta ta nu e oare si pentru ca niste politai amarati sau niste felceri parliti "au produs" niscaiva ordine publica sau sanatate, inclusiv pentru tine?

      Apropos, bancile ce "produc"?
  • +4 (4 voturi)    
    Din nefericire (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:02)

    Ileana [anonim]

    .... chiar asa stau lucrurile. Povestea domnului din articol mi se potriveste aproape ca o manusa. Exceptie fac urmatoarele:
    - am condus mai multe unitati bancare din Bucuresti
    - in ultimii 3-4 ani toate bancile s-au umplut de"fatuci" si de 'poponeti" bine sustinuti de unchi, matusi si alte neamuri;
    - pe langa aberatiile pe care ti se impunea sa le sustii si sa le faci, eram absolut sufocati de lipsa de profesionalism a celor de mai sus, copii de fite care credeau ca daca pasesc intr-o sucursala bancara devin automat bancheri
    - sila care te cuprindea atunci cand erau angajate asemenea specimene pe un salariu uneori de 2-3 ori mai mare al celui mai bun profesionist din unitate
    Si am plecat. Nu intentionez sa mai revin vreodata in sistemul bancar romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Mult (Marţi, 21 septembrie 2010, 10:24)

    fost salariat la stat [anonim]

    1300-2000 de euro salariul.
    Dar ce faci nene de banii astia?
    Doar ca lucrezi intr-o banca?
    • -2 (4 voturi)    
      bani (Marţi, 21 septembrie 2010, 12:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui fost salariat la stat

      Am o intrebare pentru cei care acum tipa ca bancile ii inseala? Acum 2-3 ani cand au luat creditul de ce se grabeau sa semneze fara sa se informeze? De ce asa de-odata i-a apucat supararea.

      Din experienta mea, multi dintre cei care fac acum scandal sunt buni platitori, dar fac parte din categoria care se si vedeau ca se imbogatesc : adica iau acum terenul asta, vila asta, apt asta cu 100.000 euro si il vand in 2 ani cu 150.000 euro

      Acum cand propietatea s-a facut 60.000 nu le mai convine :D. Si banca i-a inselat . Daca insa propietatea se tranzationa acum cu 200.000 nu mai plangea nimeni.

      Opinia mea: ai semnat? perfect, acum plateste. ceea ce se intampla acum este impotriva unei societati normale de piata: vine statul si zice: nu e bine ce-ai fost de acord tu acum 2 ani, facem astefl. e la fel ca la nationalizare: ai muncit si ti-ai facut avere? da-o statului ca e mai bine asa: interventia statului abuziv si agresiv in economia de piata detsabilizeaza si creaza inechitate
      • +2 (2 voturi)    
        Scopul NU scuza mijloacele (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:19)

        Silviu [anonim] i-a raspuns lui cristi

        Cristi
        Sustii ca ignoranta, lipsa de pregatire, neatentia, sau disperarea clientului justificau lipsa de ETICA PROFESIONALA a bancilor care, pana deunazi, refuzau categoric sa puna la dispozitia aplicantilor draftul de contract si le varau sub nas, direct la momentul semnarii, un document de cateva zeci de pagini?

        Mi s-a intamplat exact acest lucru acum aproximativ 4 ani. Refuzul repetat al bancii era justificat simplu: "transmiterea in avans a proiectului de contract nu este conforma cu procedurile noastre interne". Greu de gasit un bull-shit mai evident, nu crezi?

        Si atentie: vorbim de o clientela formata, in majoritate, din membrii aspiranti ai unei clase de mijloc in formare, cu lacune de educatie economica si cultura contractuala evident neimputabile lor.

        Acum cateva luni, eram intr-o suburbie a New York-ului (invitat de un fost coleg de facultate) si discutam informal cu proprietarul unei mici afaceri "rent a car" (tocmai imi inchiriam o masina pentru cateva zile): omul, imigrant pakistanez de aproape 15 ani in USA, era in pragul falimentului si contra-argumenta retoricii actuale a bancilor (cea pe care o ilustrezi si tu in comentariul tau despre clientii cei prosti si lacomi care s-au repezit sa se intinda mai mult decat le era plapuma) astfel: "pune pe o masa intinsa toate delicatesele imaginabile si invita saracimea famelica si subnutrita din periferii la o vizionare cu degustare, explicandu-i ca poate inghiti cat o duc matzele, ca lista de preturi e disponibila dar doar in limba chineza, dar ca plata o sa fie oricum mai incolo, putin cate putin. Poti acum sa vii sa-i acuzi, pervers, ca au fost prosti ca s-au atins de mancare, chiar daca erau doar niste schelete ambulante disperate?"

        Poate exagera paki-ul meu, insa nici departe de adevar nu era.

        Discursul tau e bun, eventual, pentru oblojirea lejerului disconfort moral pe care l-ar putea avea, eventual, camatarii lumii
        • 0 (0 voturi)    
          tareee (Marţi, 21 septembrie 2010, 19:44)

          cristi [anonim] i-a raspuns lui Silviu

          eu cred ca se cheama inconstienta sa semnezi ceva ce nici macar nu ai citit.

          deci raman la parerea mea: te" vedeai" bogat si acum cand ai dat de greu dai vina pe altii... si bancile sunt de vina: atunci cand ai luat ca ai luta prea usor (ai acceptat atunci toate comisioanele care acum nu le mai accepti), acum ca nu mai vor sa-ti dea ca de ce nu mai dau... tare frate.
          si economia de piata unde e?
          • 0 (0 voturi)    
            Sa nu particularizam (Marţi, 21 septembrie 2010, 22:07)

            Silviu [anonim] i-a raspuns lui cristi

            Nu, Cristi, intamplator chiar nu am semnat, prin urmare chiar nu am pe cine si de ce sau dau vreo vina, chiar daca as vrea.

            Eu nu discutam o speta din sute sau mii, eu semnalam o fractura etica (observi ca nu folosesc termenul "morala", stiu ca as cere prea mult) in comportamentul unui sistem bancar hulpav, incompetent, fara nici o viziune pe termen lung, condus de indivizi aroganti si agramati (in Romania, mai toti fosti "baieti cu ochi albastri" la ale caror usi inca zgarie fara succes "expatii" occidentali maziliti pe-aici), si pusi pe capatuiala rapida cu orice pret, cu complicitatea tacita sau explicita a altor "baieti cu ochi albastri", care mimeaza ca fac politica macro-economica.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea (Marţi, 21 septembrie 2010, 14:53)

    Costel Apostol [anonim]

    Realitatea este ca o economie care sa functioneze normal are nevoie de un sistem bancar sanatos.
    In Romania cadrul legal este mult mai relaxat decit in occident (in favoarea bancilor). Deci vina este, in primul rind al politicienilor care nu adopta legi care sa restringa gradul de jecmanire a clientului de catre banca. Deoarece, conform legilor romanesti, ceea ce fac bancile este legal. Dar daca ar fi date legi care sa includa limite mai stricte in care bancile pot sa opereze aceste probleme ar fi evitate.
    Dar politicienii sint alesi de popor (desigur ca dupa aia sint cumparati de banci ca sa nu faca nimic in defavoarea lor). Vina romanilor este ca majoritatea care au luat bani cu imprumut inca mai aveau mentalitatea veche ca "lasa ca-i fentez eu, nu le dau inapoi banii". Deci vina este colectiva, numai ca unii au profitat si altii s-au dus naibii.