Record negativ: Romania, campioana la concedieri in UE, pana la finele anului

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2010, 10:12 Economie | Finanţe & Bănci

Comparativ cu alte state europene, Romania nu se poate plange de o rata a somajului ridicata, numarul celor fara loc de munca situandu-se sub media Uniunii Europene, scrie Mediafax care citeaza www.incont.ro.

Si daca in ultimele luni somajul a scazut in majoritatea tarilor Europei, inclusiv la noi, Romania se plaseaza, din pacate, in fruntea tarilor care vor face cele mai multe disponibilizari in lunile care urmeaza. Ceea ce va face ca rata somajului sa depaseasca maximul inregistrat de la inceputul crizei, de 8,36%, valoare atinsa in luna martie 2010.

Potrivit raportului lunar al Comisiei Europene, care monitorizeaza schimbarile de pe piata muncii din UE, Romania se detaseaza cu mult intre tarile care vor face cele mai multe concedieri pana la sfarsitul anului.

Anuntul autoritatilor de la Bucuresti privind disponibilizarea a peste 60.000 de angajati din sectorul public a facut ca, in lunile iulie si august, numarul de concedieri anuntate sa fie de cinci ori mai mare decat cel al angajarilor, la nivelul intregului bloc comunitar.

Astfel, monitorizarea Comisiei arata ca cele mai multe concedieri urmeaza sa se faca in Romania (61.257 de angajati), urmata, la mare distanta, de Italia (9.820), Franta (9.469), Marea Britanie (4.205) si Germania (3.580).


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1677 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Si ce e rau in asta? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 10:33)

    bgd [utilizator]

    Avem prea multi bugetari...mai ales prin administratie. Ca o tara sa functioneze eficient, statul trebuie sa fie cat mai mic posibil.

    Se aude Crin ?!?!
  • +4 (4 voturi)    
    Comparatia incompleta (Miercuri, 22 septembrie 2010, 10:49)

    BEDE [anonim]

    Ar fi de comparat cifrele care reprezinta numarul de concedieri cu cifrele care reprezinta numarul de persoane angajate in munca si cu populatia tarii.
    Oricum, asta ar indica faptul ca in Romania lucrurile merg tare prost, avand in vedere si faptul ca si Germania si Italia si Franta au o populatie ceva mai numeroasa decat Romania...
    Sa fia oare chiar atat de numerosi in Ro trepadusii de la stat care muta hartii de colo-colo? Sau, cumva se dau afara oameni de care este nevoie, si, in schimb, se pastreaza unii care freaca menta dar au rude cu functii politice importante?
    • +4 (4 voturi)    
      asa e (Miercuri, 22 septembrie 2010, 10:56)

      me [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      subscriu la comentariul tau. Aceste cifre nu au nici un fel de relevanta daca nu sunt comparate cu populatia totala si cu numarul de bugetari a tarilor respective

      Daca Germania are 40mil de locuitori si 1 milion de bugetari si concediaza 3.500 de oameni inseamna cu totul altceva decat

      Romania 20 mil locuitori si 1,2 mil bugetari cu concedieri de 61 mii

      Cifrele date de mine nu sunt reale sunt doar de exemplu
      • +2 (2 voturi)    
        somaj mic la o rata de ocupare mica (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:35)

        dan [anonim] i-a raspuns lui me

        Romania are una din cele mai mici rate de ocupare a populatiei, probabil din cauza muncii la negru.
        Deci si procentul somerilor e mai mic, asta nu inseamna ca n-au ramas mai multi oameni fara un loc de munca sau ca altii nu stau de ani buni de zile fara un loc de munca.
      • 0 (0 voturi)    
        germania (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:50)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui me

        are aproape 80 de mil locuitori nu 40
    • +1 (1 vot)    
      Felicitari BEDE! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:56)

      AlinN [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      Ai vazut unde este problema! Din acest motiv ma revolta sindicalistii care demonstreaza astazi. In loc sa demonstreze impotriva a ceea ce spui tu ei continua clasica milogeala "sa ni se dea" pe care-o peroreaza de ani cu succes.
      Referindu-ma strict la ce spuneai, stiu cazuri de oameni specializati dati afara intr-o institutie de stat in timp ce se pastreaza personal nespecializat dar care a intrat in institutie politic, pe pile. Evident motivatia este (sociala de data asta) cum ca specializatii isi pot castiga oricum traiul.
      Si de aici revolta mea fata de solidaritatea ce ni se pretinde. Pai cum sa fiu solidar cu o fosta taximetrista tuta care a intrat pe pile si ramane intr-o institutie si imi face mie (ca beneficiar) zile fripte prin incompetenta, cand stiu ca exista oameni care m-ar fi servit foarte bine care sunt pe drumuri?
    • 0 (0 voturi)    
      Facand haz de necaz... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 12:39)

      raduk [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      ... eu cred ca ar trebui sa scoatem Steaua din calcul... la cati antrenori concediaza, ne strica statistica :))

      si acum hai un pic la munca, ca nu s-a terminat ziua ;)
  • +2 (8 voturi)    
    Campioana la incompetenta (Miercuri, 22 septembrie 2010, 10:54)

    Catalin [anonim]

    Suntem campioni la taierea veniturilor, campioni la concedieri, campioni la scadere economica, campioni la lipsa masurilor inteligente de stimulare a economiei. In principiu, suntem campioni la incompetenta guvernului si a presedintelui tarii.

    Si totusi, incredibil, sunt o gramada de oameni, gen 12-14%, care inca mai cred in prostii si hotii care ne conduc. Ca sa vedeti si voi de ce Romania merge prost. Cu atatia oameni de o inteligenta limitata, nu e de mirare !
  • +1 (5 voturi)    
    interesul fata de cetateni este 0 (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:06)

    Bogdan [anonim]

    Toate statele, asa cum arata si exemplul dvs., se gandesc in primul rand la cetatenii lor si abia apoi la reforme spectaculoase. Nu e mai important OMUL decat statul si grupurile de interese din jurul sau??Nu si in Romania, o tara de mamaligi pare-se...
  • +5 (5 voturi)    
    articol de... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:07)

    me [anonim]

    Urmarind firul povestii am ajuns la raportul original in engleze si ce am constatat?

    Concedierile din Romania se refera la Administratia publica iar cele din Germania si restul tarilor se refera la toate concedierile anuntate in tara respectiva(inclusiv privati)

    Deci avem niste reporteri care, in goana dupa senzational, arunca niste date care nu se pot compara de nici un fel.

    Oameni buni daca tot vreti sa scrieti puneti mana si documentati-va pana la capat.
  • +3 (3 voturi)    
    Care-i deficitul bugetar in tarile de mai sus? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce procent din populatia activa lucreaza in administratia publica in tarile cu care ne comparam? Cat la suta din PIB reprezinta economie neagra/gri in tarile cu care ne comparam? Cat la suta din populatia din tarile cu care ne comparam este asistata social de la bugetul de stat? Tarile cu care ne comparam sunt imprumutate in valuta lor oficiala sau in alte valute?
  • 0 (0 voturi)    
    articol tendentios (Miercuri, 22 septembrie 2010, 11:41)

    Andrei [anonim]

    Acest articol este dovada clara a manipularii. Prin simpla prezentare incompleta sau interpretare gresita a datelor se influenteaza cititorii neavizati.

    Comparatiile trebuie facute la indicatorul de productivitate sau poate pe numarul de angajati din administratie la numar de locuitori... altfel nu au nici o relevanta

    Daca vesticii au 3 angajati in administratie la 10 locuitori si noi avem 6 la 10 locuitori, putem sa dam afara 2 in ro si ei sa dea 1 si tot sunt de 2 ori mai productivi decat noi... deci sa nu ne uitam la cifre absolute pentru ca sunt irelevante...
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistiti ca sunt mult mai multi (Miercuri, 22 septembrie 2010, 14:32)

    economist [anonim]

    astia au calculat numai somajul de la bugetari, somajul generat in zona privatilor datorat reducerii consumului de orice natura nu poate sa fie cuantificat si oricum nu a fost luat in calcul! Si in conditiile in care investitiile se pot numara pe degete numarul somerilor creste continuu. Problema este ca dupa ce se termina perioada de somaj nimeni nu mai numara acele persoane decat daca acestea mai trec si se mai inscriu pe liste pe la fortele de munca, de aici si aceasta reducere a numarului de someri, primii au terminat perioada si au iesit din statistici. Altii au pleat afara sau muncesc la negru. Aceste cifre sunt relative si nu dau o imagine clara a fenomenului!