Steven van Groningen, Raiffeisen Bank: Ordonanta 50 este gresita si nu avantajeaza clientii

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 22 septembrie 2010, 19:41 Economie | Finanţe & Bănci

Ordonanta de Urgenta 50/2010 privind contractele de credit pentru consumatori este gresita si nu avantajeaza clientii, pentru ca a fortat bancile sa foloseasca indicele Euribor in calcularea ratelor, care se afla la un nivel minim si urmeaza sa creasca, a declarat Steven van Groningen, presedintele Raiffeisen Bank Romania.

"Ordonanta de Guvern obliga bancile sa foloseasca Euribor plus o marja, dar au uitat ca 70% din credite sunt in euro. Euribor este acum la un nivel minim si cu siguranta va creste, astfel ca va creste si rata pentru clienti", a declarat seful Raiffeisen Bank.

El a mai aratat ca si riscul de tara ar fi trebuit inclus in formula de calcul a ratelor, deoarece clientii ar putea fi avantajati in cazul unei eventuale scaderi.

Steven van Groningen a precizat ca sunt patru elemente in functie de care se calculeaza costul creditului: marja de profit, costurile administrative, costul riscului si costurile pentru atragerea fondurilor.

"Costul creditelor este influentat cel mai mult de costul finantarii si de costul riscului. Daca vrem sa avem un credit mai ieftin, acolo trebuie sa actionam. In realitate actionam in sens opus", a mai spus presedintele Raiffeisen Bank.

OUG 50/2010 a intrat in vigoare in data de 21 iunie 2010, iar bancile au avut la dispozitie 90 de zile pentru actualizarea contractelor. Prevederile actului normativ se aplica atat contractelor de credit nou incheiate de banci cat si celor aflate in derulare.

Printre cele mai importante prevederi ale acestei ordonante se numara eliminarea comisionului de rambursare anticipata la creditele cu dobanda variabila, calcularea dobanzii in functie de un indice de referinta transparent, la care se adauga o marja fixa si limitarea numarului de comisioane la patru.

Actul normativ a nemultumit insa comunitatea bancara, care sustine ca in cazul inlocuirii ratelor de referinta practicate de banci cu indicii Libor/Euribor fara posibilitatea de a modifica marjele fixe, pierderile din sistem vor ajunge pana la 900 de milioane de euro.

Totodata, mii de clienti nemultumiti ai mai multor banci s-au organizat pe Internet si ameninta ca vor ataca institutiile bancare in instanta in cadrul unor asa-numite procese colective. Ei sunt ingrijorati in special de modul in care bancile vor sa modifice contractele de credit prin niste acte aditionale, astfel incat acestea sa corespunda cu Ordonanata de Urgenta. Clientii spun ca modificarile nu elimina de fapt comisioanele considerate ilegale de ordonata, precum comisionul de risc.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2231 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    avantajeaza? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 19:53)

    citizen [anonim]

    poate o fi doar o preferinta personala depasita de actualele reguli gramaticale, dar totusi, autorul articolului este chiar sigur ca nu se spune "avantajeaza" in loc de "avantajaza" (asa cum apare la acest moment in titlu si in text)?
  • +1 (7 voturi)    
    Ordonanta este gresita si nu avantajeaza clientii? (Miercuri, 22 septembrie 2010, 20:12)

    Radu [anonim]

    Citesc printre randuri:

    - "ordonanta este gresita pentru ca obliga bancile sa foloseasca euribor plus o marja, in conditiile in care ACUM, euribor este la o valoare minima" - adica ACUM sunteti nevoiti sa scadeti dobanzile la cele 70% din creditele date in euro

    - "Euribor cu siguranta va crste iar clientii vor fi nemultumiti de noile valori ale ratelor" - dar nu suntem noi de vina, noi avem justificari pompoase si artificii bancare pentru acea "marja" (de 3-4 ori cat euriborul). De vina sunt cei care au dat ordonanta - noi suntem in romania pentru a avea profit.

    - "ordonanta este gresita" - din nou, pentru ca le permite clientilor sa isi ramburseze creditul anticipat fara nici un fel de comision de rambursare si sa ne lase astfel cu buza umflata. Sa speram doar ca nu vor avea banii respectivi sau ca vom face un pact intre banci astfel incat sa nu iasa careva in fata cu oferte de refinatare sub pretul nostru ca ...iar ramanem, cu buza umflata...

    Totul este posibil, nu-i asa?
    • 0 (2 voturi)    
      uite um vad eu lucrurile! (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:49)

      ion daniel [anonim] i-a raspuns lui Radu

      "Euribor este acum la un nivel minim si cu siguranta va creste, astfel ca va creste si rata pentru clienti"
      =acest lucru s-ar fi intamplat oricum si sunt sigur ca bancile ar fi marit dobanda si si-ar fi pastrat si comisioanele destul de mari pe care le au.
      ""El a mai aratat ca si riscul de tara ar fi trebuit inclus in formula de calcul a ratelor"
      -nu stiu sigur dar nu cred ca ei imprumuta banii direct de pe piata ci prin intermediul bancilor mama care oricum o fac la cele mai bune dobanzi de pe piata. Deci nu mi se pare relevant ce zice.

      Deci nu oricum ar da-o ar trebui sa isi optimizeze putin costurile interne, sa mai reduca din bonusuri, sedii si sunt sigur ca profitul le va creste. De dat faliment nu cred ca e vorba
    • +2 (2 voturi)    
      aaaa, clientul roman (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:53)

      Arlecchino [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Bun, toata lumea tipa pe toate forumurile, injura bancile, ca asa e la moda si ameninta cu procese si eventual asasinate in grup. Van Groningen, in schimb, se comporta exact asa cum nu ne place noua: e logic. In primul rand: va imaginati la modul serios ca de la o dobanda de, sa zicem 7% la EUR, data de o banca care pusese marja 1% si dobanda interna 6% acum acel 6% se va transforma brusc in 1 (luand, sa zicem, aprox euribor 6M) + marja veche de 1% si veti plati 2% dobanda? De pe ce planeta sunteti? Si, by the way, ati auzit de capitalism, piata libera, chestia aia in care preturile nu sunt controlate de stat? A, fac unele banci nasoale? Mergeti la altele care nu fac. Mergeti si luati din UE ca se poate, intrebati la BNR, se proceseaza zilnic zeci de contracte de datorie privata externa (sigur, tot veti plati risc de tara, de asta nu scapam). Efectul practic al acestei ordonante va fi ca veti avea tot 7% dobanda dar constituita din euribor + o noua marja obtinuta prin diverse variante, toate legale. E, si chestia asta, gratie genialilor conducatori, e batuta in cuie acum. Ajunge euribor la 6%? Platiti 12% dobanda. Ajunge la 10%? Platiti 16% (in cazul analizat). Indiferent ce se intampla pe piata romaneasca. Chiar daca ajung CDS-urile pe Romania (credit default swaps - un bun indicator al riscului de tara) la 0.2% ca in Germania, caz in care bancile si-ar permite marje mai mici. Voi pierdeti (dobanda mare), banca pierde (rata mare de default). Da, stiu ca unele banci au jefuit ca in codru, am avut si eu experienta in care rata mea crestea desi banii erau din ce in ce mai ieftini. Dar nu toate bancile faceau asta si, in cazul unor salturi banca avea posibilitatea sa protejeze clientii pentru ca, in pofida a ceea ce ati putea crede, ultimul lucru pe care il doreste o banca este sa se ajunga la default.
  • +3 (5 voturi)    
    Aaaa, Reiffeisen... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 20:20)

    van Damme [anonim]

    La concertul AC/DC din mai 2010 nu puteai sa cumperi nimic de baut daca nu aveai un soi de jetoane din plastic, de 5 lei buc., cu sigla Reiffeisen. Jetoanele le "cumparai" de la niste chioscuri ale bancii, aflate in incinta. Daca o apa minerala costa 2,5 lei, jetonul iti era rupt in doua si primeai inapoi o jumatate, impreuna cu bautura. Ca sa nu stea la coada, lumea a cumparat de la inceput mai multe jetoane, urmand ca la sfarsit cele nefolosite sa fie returnate, in schimbul banilor. Surpriza a venit cand am aflat ca nu erau rascumparate decat jetoanele intregi, nu si jumatatile. Am motive sa cred ca au fost multi in aceeasi situatie asa ca imi permit sa spun ca aceasta banca a vandut bucati de plastic aproape la pretul aurului, per gram (am si acum acea aschie de plastic pe care am dat 2,5 lei).
    In clipa de fata nu am credit la nici o banca - ultima rata am achitat-o in 2006 - asa ca imi permit sa afirm, domnule Steven van Groningen, ca da, OUG 50/2010 nu e buna, pentru ca e incompleta si nu a reglementat toate posibilitatile bancilor de a jecmani oamenii.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca e buna pt banci si nu pt clienti sa o aplice (Miercuri, 22 septembrie 2010, 20:37)

    dan [anonim]

    daca e buna pt banci de ce nu o aplica imediat?
    T%ot incearca sa mentina contractele si doabanzile si comisioanele abuzive!!!
    Sa dea creditele ca la ei cu 3-4% nu cu 20-30%....
  • +1 (1 vot)    
    Pentru clientii nemultumiti RBS (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:18)

    Dana [anonim]

    http://finance.groups.yahoo.com/group/crediteRBS/
    http://clientirbs.socialgo.com/
    • 0 (0 voturi)    
      adresa... (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:27)

      tepuitul [anonim] i-a raspuns lui Dana

      ...e gresita
      "Document Not Found

      Sorry, the document you requested is not available. "
  • 0 (2 voturi)    
    ei gresita (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:18)

    e [anonim]

    nu e!
  • 0 (0 voturi)    
    Nada (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:28)

    Quantikon [anonim]

    Pare a fi o nada, pentru a vedea bancherii care sunt argumentele clientilor in instanta. Chiar si asa, sa lase dobanzile fixe sa fie fixe, sa nu le modifice cu EURIBOR si marja. De ce vor sa le schimbe, daca clientii nu vor?
  • 0 (2 voturi)    
    Steven van Groningen (Miercuri, 22 septembrie 2010, 21:52)

    john [anonim]

    e reprezentantul unei multinationale care a cumparat pe nimic o banca romaneasca pe vremea cand tara asta era calarita de hoti. astia au dat navala peste noi ca rusii. diferenta e ca aia au plecat dupa 50 de ani, astia pot pleca in orice clipa. au desagii plini. asa ca...mucles, mister steven!
  • 0 (2 voturi)    
    "Nu ne vindem tara" (Miercuri, 22 septembrie 2010, 22:31)

    nano2k [utilizator]

    Nu ne-am vandut tara dar ne-am vandut pe noi bancilor si multinationalelor. Asa ne trebuie!

    Acum e momentul sa ne mai impunem si noi punctul de vedere.
  • +1 (1 vot)    
    chiar asa prosti ne crede omul asta? (Joi, 23 septembrie 2010, 1:57)

    un gheo' [anonim]

    Ce declaratii mai da si domnul hot, adica bancher!... imi dau lacrimile cand il aud cum moare el de grija bietilor oameni care o sa aiba rate mai mari... ca o sa creasca indici aia..
    Pai fratilor bancile au crescut ratele la credite si cand indicii astia scadeau, cum sa poti avea incredere in ele ca o sa te pasuiasca cand o sa creasca din nou, trebuie sa fii dus cu pluta sa o mai crezi si pe asta.
    Ele oricum ar fi crescut ratele, numai ca acuma nu mai pot si aici ii baiu, au marja fixa din care isi trag si ei profitul si gata, nu mai pot sa puna tot felul de comisione care mai de care mai "asiguratoare"
    Sa nu va lasati pacaliti si sa acceptati dobanda calculata dupa indicii de acuma, marja fixa care ar trebui sa fie in contract trebuie calculata la la nivelul indicilor din momentul semnarii contractului, nu acuma.
    Concret, daca ati avut o dobanda de 12% si ROBOR-ul era 10 marja fixa este 2% nu 5-6% cat ar fi daca ai scadea acuma robor-ul din respectiva dobanda.
    In acest fel suntem asigurati ca o sa platim dobanda pietei si nu ce vor bancile, care fiti SIGURI ca nu ar avea nici un moment de ezitare sa creasca dobanda peste marja fixa daca legea le-ar permite.

    DESTEAPTA_TE ROMANE!
  • 0 (0 voturi)    
    Total de acord cu van Groningen (Joi, 23 septembrie 2010, 12:14)

    George [anonim]

    Din pacate, acest act normativ este parca facut cu picioarele. Drama este ca el nu avantajeaza pe nimeni, nici pe clienti, nici pe banci. Mai rau, el vine sa bata in cuie niste principii (parte din ele gresite)peste care de acum nu se va putea trece, pe de o parte, si incita pe de alta parte consumatorii sa treaca la masuri gen procese colective. Partea proasta pentru clienti este ca nu vor putea avea castig de cauza niciodata in baza OUG 50, problemele lor putandu-se rezolva doar prin negocieri individuale.
    Deci, un act legislativ cum nu se poate mai prost, tipic romanesc. Si ar mai fi si alte aspecte de discutat, care tin mai mult de politica: oamenilor le-a fost aruncat un os de ros ca sa se mai creeze o supapa de eliminare a tensiunilor si nemultumirilor fata de politica guvernului.
  • 0 (0 voturi)    
    oare domnul acela nu se inseala? (Joi, 23 septembrie 2010, 15:21)

    bedexe [utilizator]

    Situatia inainte de oug: Rata dob =10%= marja 5%+ dob bancii.

    Dupa oug: rata dob=eurib(3,6)+marja(5%) =6%

    Dupa banci: rata dob= 10%*(eurib(t) - eurib(t-1)).

    Cine pe cine inseala?