Clientii Volksbank cer deputatilor sa puna interesele consumatorilor deasupra celor ale bancherilor. Reprezentantii bancilor: Cum definesti "abuziv" in termeni juridici?

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 23 septembrie 2010, 9:18 Economie | Finanţe & Bănci

"Ne adresăm dumneavoastră în speranta că, în calitate de alesi, veti asculta punctul de vedere al celor direct vizati de reglementările OUG 50/2010. Am primit această reglementare cu speranta că România urmează, în sfârsit, tendintele europene privind protectia consumatorilor, cresterea transparentei în sistemul financiar-bancar si eliminarea abuzurilor la care am fost supusi în ultimii ani din partea creditorilor", se arata in scrisoarea trimisa joi dimineata  de clientii Volksbank conducerii Camerei Deputatilor. Deputatii vor lua saptamana viitoare in discutie Ordonanta 50/2010, principalul punct vulnerabil fiind aplicarea retroactiva a conditiilor de creditare. Bancherii fac lobby pentru eliminarea unor prevederi, in timp ce cei peste 12.000 de clienti nemultumiti spera ca doleantele lor sa prevaleze.

"Datorită dorintei de împlinire personală, de a avea un trai mai bun, de a ne cumpăra sau construi case, alte bunuri, de a satisface nevoi personale (precum servicii medicale, educationale s.a), suntem multi cei care am fost nevoiti să acceptăm semnarea unor contracte de credit de consum fără a avea niciun cuvânt de spus, fără a le putea citi si consulta în detaliu. Cu bună credintă si încredere am mers la bănci, oferind garantie veniturile trecute, prezente si viitoare, bunuri si nu în ultimul rând, am pus gaj munca si sănătatea noastră si a familiilor noastre. Desi ne-am respectat angajamentele luate si ne-am plătit datoriile, am trăit în ultimii ani mereu cu teama că nu vom mai putea face acest lucru. Nu am fost informati la timp de modificările unilaterale contractuale efectuate de către bănci, ne-am trezit că dobânzile si comisioanele au fost mărite abuziv, în mod succesiv, iar cei care am avut curajul să ne cerem drepturile, ne-am adresat băncilor în cauză, apoi instantelor de judecată si/sau Protectiei Consumatorului unde ne-am și găsit dreptatea", mai arata clientii Volksbank in scrisoarea lor.

De partea cealalta, bancherii spun ca sansele in instanta ale clientilor sunt destul de reduse. "Ei vorbesc de comisioane abuzive. Ce inseamna in termeni juridici, "abuziv"? Pentru mine, sa mananc o data 8 oua, e un abuz. Pentru altul poate ca nu este", a declarat pentru HotNews reprezentantul unei banci.
"E greu de spus daca vor avea sau nu succes. Noi facem lobby, asa este, pentru ca anumite prevederi sa nu treaca. Vom vedea ce va iesi pana in final", a declarat un alt bancher. "Cel mai bun lucru ar fi ca legea sa fie clarificata in punctele ei vulnerabile. Nu sa pui oamenii pe drumuri, in speranta ipotetica a unor ieftiniri ale costurilor pe care le au cu creditele. Oamenii sunt acum cu veniturile mai mici si isi achita mai greu creditele. E normal sa spere ca li se va reduce rata. Insa o asemenea speranta poate sa nu fie validata in justitie", a mai explicat pentru HotNews reprezentantul unei banci comerciale.

Vezi atasat textul integral al scrisorii













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

5196 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Banci si clienti (Joi, 23 septembrie 2010, 9:29)

    nano2k [utilizator]

    Sunt si eu un client al unei banci.
    Cred si eu ca legea ori e facuta de niste neprofesionisti, ori a fost facuta dinadins asa.

    Oricum o dai la cotit, litera legii si spiritul ei nu se prea "pupa".

    Daca nu se face nimic cu aceste legi, atunci numai instantele se vor putea pronunta. Insa cum se va putea face ceva atata timp cat bacile au un lobby foarte mare? Raspuns: numai prin presiunea publicului!
    • +5 (5 voturi)    
      Definitia legala a clauzelor abuzive (Joi, 23 septembrie 2010, 10:53)

      Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Legea Nr. 193 /2000 privind clauzele abuzive din contractele incheiate intre comercianti si consumatori
      Art. 4
      (1) O clauza contractuala care nu a fost negociata direct cu consumatorul va fi considerata abuziva daca, prin ea insasi sau impreuna cu alte prevederi din contract, creeaza, in detrimentul consumatorului si contrar cerintelor bunei-credinte, un dezechilibru semnificativ intre drepturile si obligatiile partilor.

      astia de la banca in loc sa se duca la lege se gandesc doar la oua.
      atat ii duce mintea, cred ca si camatarii fara autorizatie de la BNR tot 8-10 oua pe zi mananca.
      • -3 (5 voturi)    
        concluzia? (Joi, 23 septembrie 2010, 12:21)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Rha-Doo

        sunt foarte curios, daca instanta va decide ca aceste contracte au clauze care incalca legile in vigoare inseamna ca sunt nule de drept. deci se anuleaza contractul.. si?.. dati inapoi banii la banca?
        • +3 (3 voturi)    
          Usurel cu pianul... (Joi, 23 septembrie 2010, 13:02)

          nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          CLAUZELE sunt abuzive, iar nu CONTRACTUL.

          Se vor elimina clauzele.
          • 0 (0 voturi)    
            frumos (Joi, 23 septembrie 2010, 16:16)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

            clauzele nu fac parte din contract? eu nu prea ma pricep la drept comercial, dar am mari dubii ca mai valoreaza 2 parale contractul daca o parte din clauze sunt declarate ilegale... adica una semnezi si alta primesti. in cazul asta bancile chiar ar merita acest tratament, dar nu cred ca se va intampla.
            • +2 (2 voturi)    
              Ok (Joi, 23 septembrie 2010, 19:51)

              nano2k [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Nu te pricepi, asa ca incerc sa-ti explic.
              Desi un contract poate sa contina unele clauze considerate abuzive, nu inseamna ca intreg contractul e lovit de nulitate.

              Pur si simplu acele clauze sunt eliminate/modificate/renegociate si contractul merge mai departe. De aceea exista acte aditionale, nu?
        • +1 (1 vot)    
          raspunsul e tot in lege (Joi, 23 septembrie 2010, 14:15)

          Rha-Doo [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          Art. 6 Clauzele abuzive cuprinse in contract si constatate fie personal, fie prin intermediul organelor abilitate prin lege nu vor produce efecte asupra consumatorului, iar contractul se va derula in continuare, cu acordul consumatorului, numai daca dupa eliminarea acestora mai poate continua.
  • +5 (5 voturi)    
    de ce? (Joi, 23 septembrie 2010, 9:36)

    matrixu [anonim]

    De ce de fiecare data cand se face referire la diverse declaratii ale unor oameni din banci nu se spune numele bancii? Sa vedem si noi care sunt dobitocii.
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca-s prea multi (Joi, 23 septembrie 2010, 11:20)

      Mortal [anonim] i-a raspuns lui matrixu

      Din pacate, majoritatea bancilor s-au adaptat la mediul in care au evoluat, si au abuzat prin contractele facute de clienti.
      Nu e vorba de o singura banca, care ar fi cea mai rea, zilele astea am avut contacte cu multi clienti ale multor banci, si toti aveau clauze abuzive in contracte, si plateau ratele marite datorita acestora.
  • +2 (2 voturi)    
    Super! (Joi, 23 septembrie 2010, 9:41)

    Ci Ciong [utilizator]

    ”Pentru mine, sa mananc o data 8 oua, e un abuz. Pentru altul poate ca nu este....” deci... logica transmisa de catre ”reprezentant” este asta... pentru mine sa nu platesc 3 ani ratele la credit nu este un abuz de incredere, pentru banca poate ca este...
  • +7 (7 voturi)    
    Voi nu stiti ce inseamna ABUZIV? (Joi, 23 septembrie 2010, 9:44)

    marco [anonim]

    Uitati-va in contractele voastre abuzive:
    -clauze gen "banca modifica dobanda sa interna dupa bunul ei plac, dar clientul nu..."
    -banca adauga si modifica comisioane dupa bunul ei plac, dar clientul nu...."
    -"dobanzile pe plan european scad, bancile le cresc.."

    -banca are numai drepturi, clientii numai obligatii

    De ce nu faceti contracte cu clauze ca in Franta, Germania, Olanda?...
  • +6 (6 voturi)    
    termenul - abuziv - (Joi, 23 septembrie 2010, 9:53)

    un client [anonim]

    Pentru reprezentantul bancii care explica atat de prozaic ce inseamna abuziv pentru domnia sa...pot sa-i spun ca abuziv este tot sistemul bancar din Romania care percepe comisioane si dobanzi majorate peste noapte, care modifica la bunul plac orice, oricum intr-un contract deja incheiat.

    Oare de unde toata nebunia si mania clientilor? Pai sa vedem:
    - prin intermediul unor angajati corupti sau slab pregatiti bancile au acordat credite neperformante si acum vor sa isi acopere pierderile generate de incompetenta lor pe spatele clientilor de buna credinta: ASTA E CAMATARIE, NU BANKING DE CALITATE
    - in goana dupa profit (peste media europeana si peste media economiei romanesti), fara a respecta principiul acordului partilor, au modificat clauze, au introdus comisioane: ASTA E CAMATARIE, NU BANKING DE CALITATE
    - in perioada in care referinta a crescut bancile nu au intarziat sa creasca ratele, cand referinta a scazut, bancile nu au intarziat sa majoreze comisioanele pentru a mentine sau a majora ratele in continuare: ASTA E CAMATARIE, NU BANKING DE CALITATE
    - bancile au cesionat pachete de credite catre alte entitati fara acceptul celeilalte parti contractante, iar noul creditor a schimbat cu de la sine putere regulile si termenii contractului: ASTA E CAMATARIE, NU BANKING DE CALITATE

    Concluzia mea: Cand bancile "cu musca pe caciula" vor dorii sa aiba clienti de calitate, nu tepari sau rau-platnici, atunci sa faca banking de calitate si nu vor avea probleme.

    Ca o dovada ca se poate, urmariti in presa: exista si banci, putine din pacate, care s-au adaptat fara probleme la noile prevederi, ai caror clienti nu s-au scandalizat, nu au avut ce sa reclame la ANPC, deci se poate. Exista si bancheri de calitate, bancheri adevarati, pacat ca sunt in inferioritate fata de SAMSARII care isi spun bancheri si care fac breasla de rusine.
  • +2 (2 voturi)    
    E clar ce urmeaza! (Joi, 23 septembrie 2010, 9:53)

    dorica [anonim]

    Aceasta situatie cu bancile in loc sa se calmeze, se amplifica de la zi la zi!

    Suprapusa peste criza si pe ce au declarat ofcialii BNR, si pe ce se intampla in lume(in 2009 au falimentat in SUA 140 banci, iar in 2010 numai pina acum 225); de ce ar fi altfel la noi? mai ales ca in America nu exista abuzurile bancilor ca la noi!

    Vad ca in curind bancile se vor ruina una dupa alta.

    Primii care vad asta se vor salva din mari falimente; banii la certificate de trezorerie si in certificate de aur! Si mici depozite la CEC.
    • +1 (1 vot)    
      problema e in alta parte (Joi, 23 septembrie 2010, 10:35)

      Gica [anonim] i-a raspuns lui dorica

      Dorica, doar nu te asteptai ca bancile sa cedeze asa de usor. Va fi un razboi lung, de uzura si cine se asteapta sa vada un final in 3 luni se inseala. Din pacate bancile au pirghii pe care clientii nu le au: avocati multi, lobby la politicieni, timp berechet etc.
      Problema e in alta parte. In tarile civilizate contractele emise de banci catre privati sau firme au un format standard care este aprobat de entitatea regulatoare din acea tara (ministerul de finante, banca nationala). Bancile nu au voie sa se abata de la acel format care include totul: cum se calculeaza dobinda, dae, clauzele acceptate, comisioane maxime etc. Cui nu-i cionvine sa nu faca afaceri in acea tara, punct. De ce toate acestea? Pentru ca cetateanul sau firma nu are cunostinte detaliate juridice si financiare ca sa se prinda de toate siretlicurile si clauzele ascunse dintr-un contract. Si nici nu trebuie sa aiba. Atunci statul il apara de posibilele abuzuri, de proasta informare sau intelegere a unor anumite clauze.
      Dar la noi, mai fratii mosului, e El Dorado ! fiecare face ce vrea in cirdasie cu statul cu "s" mic. E concurs care banca e mai smekera decit alta si introduce clauze cit mai alambicate care sa fie in favoarea lor si care sa nu fie intelese corect de catre client. Mare dreptate are penalul realist cind zice intariti-va statul...
  • 0 (0 voturi)    
    luati nene DEX-ul (Joi, 23 septembrie 2010, 10:08)

    adrian [anonim]

    In termeni juridici abuziv=ilegal, ce-i asa de greu?



    abuzív, -ă adj. 1. exagerat, excesiv. 2. care constituie un abuz; arbitrar; ilegal. (< fr. abusif, lat. abusivus)
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 23 septembrie 2010, 10:13)

    Razvan [anonim]

    Am un credit de la CEC Bank si pe lunile iulie si august am platit majorat rata datorita OUG50 iar pe luna septembrie am platit mai putin deoarece banca a interpretat si implementat gresit OUG 50. In rest multumit de ei doar cu comisionul de risc nu sunt de acord, a fost platit la acordarea creditului deci...sunt pierduti
  • 0 (0 voturi)    
    numele respectivului? (Joi, 23 septembrie 2010, 10:15)

    cornel [anonim]

    Sa vina sa se prezinte ca mai apoi sa-i putem ghici viitorul ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Problema bancilor (Joi, 23 septembrie 2010, 10:17)

    florin [anonim]

    E ca traiesc pe picior prea mare.
    1.Salarii prea bababane la nivel de conducere.
    2. bonusuri peste extrabonusuri.
    3. Team bulding-uri ai alte evenimente mancatoare de bani
    4. sponzsorizari pt echipe de fotbal si multi multi alti bani aruncati aiurea!!!!
    Asa ca plangetile voi de mila, eu nu port sa fiu de acord sa le platesc nici macar un leu in plus si sust dispus sa ma bat pt leul meu pana la capat.
    Traim momente de criza asa ca ar putea si ei sa se plieze sa se restranga sa faca economii dar nuuu ei nu vor. Unii directori de banci prefera sa falimenteze decat sa renunte la salarii si bonusuri avem exemplul clar al americanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu suntem cersetori!!! (Joi, 23 septembrie 2010, 10:25)

    radu [anonim]

    "E normal sa spere ca li se va reduce rata" declara reprezentantul unei banci...

    ei bine, nu e vorba de o asa ceva, noi nu cersim!!!

    e vorba de inlaturarea clauzelor prin care bancile au marit unilateral cu cat au dorit toate costurile.

    Acum, cand exista o lege care le obliga sa se alinieze cu cerintele europene, adica le obliga sa trateze clientul ca un partener si nu ca o sluga, cateva banci isi dau seama ca nu mai pot modifica contractele unilateral, cand si cum doresc, si au decis sa nu o respecte si sa faca lobby pentru modificarea acesteia in dispretul total al directivelor europene si al milioanelor de clienti romani.

    RUSINE ACESTOR BANCI!!

    BNR trebuie sa intervina asa cum, in toate tarile civilizate se intampla cu bancile centrale, pentru a garanta un raport onest, echilibrat si corect intre banci si clienti

    Parlamentarii din Camera Deputatilor nu trebuie sa mai lase bancile sa practice in Romania, politici care nu au legatura cu o relatie corecta intre banca si client, astfel incat acestora din urma sa le fie incalcate in mod flagrant drepturi garante inclusiv prin Constitutie!
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Joi, 23 septembrie 2010, 10:54)

    Marius [anonim]

    Intr-o societate care se bazeaza mult pe manipularea maselor tot ce a aparut in ultimul timp in presa, asa zisele interviuri cu mari actuali sau fosti bancheri, nu sunt decat niste manipulari ordinare pentru cei slabi de inger. Multe banci tremura....Se stie ca oricum numarul celor care chiar isi bat capul cu noua ordonanta este inca mic. Multi nu s-au trezit....abia mai incolo, cand o sa se actualizeze dobanzile o sa iasa show....Ideea e ca oricum Romania e o tara jecmanita fara scrupule in ultimii ani. Pana la urma noi primim bani din afara ca sa ne platim creditele, iar noi ramanem sa mai producem cumva banii de dobanda. Ei dau, ei iau, dar mai mult....
    m-as bucura tare mult ca din ce in ce mai multi romani sa deschida ochii.....ce comisioane, taxe, etc.
    dobanda ar trebui sa acopere tot....restul e teapa..

    bcr a compus un act aditional fara referire la oug....cine l-a semnat probabil ca s-a tepuit iremediabil...restul poate fi dedus...

    cam atat
    eu
  • 0 (0 voturi)    
    Clientii tuturor bancilor ar trebui sa se uneasca. (Joi, 23 septembrie 2010, 11:07)

    Doina [anonim]

    Asa este... Singura noastra sansa este sa fim multi si sa facem lucrurile asa cum trebuie. Liderii grupurilor ar trebui sa se uneasca si sa demareze actiuni comune, cum ar fi sesizarea nemernicilor de la BNR.
    Bravo Adrian !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Tu semnezi un contract deci si tu esti responsabil (Joi, 23 septembrie 2010, 11:19)

    Adi [anonim]

    Adevarul e ca nimeni nu e obligat sa se imprumute de la banca. Si daca te imprumuti, ar fi inteligent sa sti ce semnezi.

    Daca tu ai semnat un contract al carei dobanzi poate varia, atunci tu esti responsabil pt. respectarea contractului. E stupid si copilaresc sa te plangi. Data viitoare, nu te baga in ceva despre care nu intelegi.
    • +2 (2 voturi)    
      Normal ca esti si tu responsabil (Joi, 23 septembrie 2010, 11:37)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Normal ca esti si tu responsabil, dar ce te faci cand banca abuzeaza, iar cand trebuie sa aplice legea, da din colt in colt, si se comporta ca un stat in stat....facem camatarie cumva prin banci?

      pe noi asta ne deranjeaza. banca nu te considera un partener, ci un sclav pe care sa il jecmaneasca. OUG 50, datorita aplicarii ei asa cum considera banca (ilegal) poate crea in viitor datorita unor marje fixe noi foarte mari, mult mai multe probleme decat acum...

      cam atat
    • +2 (2 voturi)    
      dar daca? (Joi, 23 septembrie 2010, 11:50)

      roman [anonim] i-a raspuns lui Adi

      Dar daca iti schimba peste noapte dobanda din fixa in variaila? Cum ar fi?
  • 0 (0 voturi)    
    abuziv (Joi, 23 septembrie 2010, 11:48)

    roman [anonim]

    Legea defineste termenul "abuziv". Trebuie doar sa o citesti...
    Daca traiesti de pe urma "abuzivului" este normal sa nu-l intelegi.
  • 0 (0 voturi)    
    cum definesti soarele si luna (Joi, 23 septembrie 2010, 12:03)

    ds [anonim]

    Reprezentantii bancilor: Cum definesti "abuziv" in termeni juridici? - titlu hotnews.ro

    Asta ce e ? Un fel de intrebare retorica de genul: stai sa ma scarpin in barba sa-ti arat cat de nasol e terenul asta al definirii juridice a cuvantului "abuziv"... nu e prima data cand am senzatia ca faceti jocul bancilor.

    Simplu. Se citeste (eventual impreuna cu juristii bancii) ordonanta de protectie a consumatorilor si legea privind clauzele abuzive
  • +2 (2 voturi)    
    abuzuri din in ce mai mari la Volksbank si Piraeus (Joi, 23 septembrie 2010, 13:13)

    Isabela [anonim]

    vi se pare corect ca sub texte de genul"banca isi rezerva dreptul" sa va treziti cu costuri suplimentare, neprevazute in contractul initial? nu cred.
    Asa mi-a facut Piraeus, mi-a introdus fara sa aiba temei, 2 comisioane, mi-a deschis un cont in alta valuta , purtator de comision, si eu nu stiam de ce sumele ce le achitam nu mai erau indestulatoare.... Si toate astea fara sa ma anunte macar! Banci nesimtite!
    Iar Volksbank are cele mai multe clauze abuzive prev in contract, si mai si fura bani din cont, neavand niciun temei!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariul cuiva (Joi, 23 septembrie 2010, 13:18)

    cornel [anonim]

    la un articol in care compara comportamentul bancilor in relatia cu clientii: ca si cum ai invita pe cineva la tine, la o cafea...o violezi si apoi, cand te reclama, ii reprosezi ca ...de ce a intrat pe usa?
    • -2 (2 voturi)    
      Hmm... (Joi, 23 septembrie 2010, 13:49)

      yo [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Ati luat credite si acum nu mai veti sa platiti...daca se poate sa vi le dea cu 0% dobanda si comisioane!?Mai invatati si voi sa va respectati obligatiile!!
      • +1 (1 vot)    
        aha yo (Joi, 23 septembrie 2010, 14:46)

        cornel [anonim] i-a raspuns lui yo

        ai incercat sa spui ceva destept? atunci o sa incerc si eu sa fiu dragut cu tine: unora nu le plac hotii de buzunare, intelegi yo? ;)
  • 0 (0 voturi)    
    volksbank (Joi, 23 septembrie 2010, 13:49)

    angelo [anonim]

    cant am semnat contractul am semnat pt o anumita dobanda,nu si pt un comision de risc care este de 30% din rata .pe un credit de 200 000 euro .pe o perioada de 30 ani banca a incasat pana in aceasta luna in total 62856 euro din care 7056 eur din principal ,iar 55800 eur reprez dobanda si faimosul comision de risc.de ce mi se percepe acest comision cand banca numai in trei ani sia acoperit mai mult de un sfert din bani.creditul il am la faimoasa banca volksbank.as intreba conducerea volksbank daca crede ca este o relatie de afaceri sanatoasa relatia cu clientul sau.ce spune conducerea volksbank austria?ei tot asa dau credite in Austria cu furaciuni ,sa vedem si noi
  • 0 (0 voturi)    
    Proces Volksbank (Joi, 23 septembrie 2010, 14:19)

    Virgil [anonim]

    Dupa cum stiti a fost creat un grup in care se doreste respectarea ordonantei de catre banci. Pentru cei care doresc sa dea in judecata Volskbank puteti merge direct la cabinetul de avocatura Piperea si Asociatii din Splaiul Unirii Nr.230 (cladirea cu Mazda et. 3). Cei care se ocupa de grup au inchis listele si nu mai primesc alte persoane. Eu am depus separat dosarul direct la cabinetul de avocatura si mi-au zis ca lista lor este una separata si teoretic maine va fi ultima zi in care vor mai primi dosare dar exista si posibilitatea de a fi prelungita.
    De la secretariat mia-u zis ca pt. cei din group taxele (pluton 1,2,3, etc.) vor fi mai mici decat cele anuntate dar pt. cei de pe lista vor tarifile anuntate prima data fara alte costuri.
  • 0 (0 voturi)    
    care atasament? (Vineri, 24 septembrie 2010, 6:49)

    Bogdan [anonim]

    Salut; am auzit ca hotnews ar fi publicat lista semnatarilor. Nu vad atasamentul insa? Poate ar trebui saspuna daca au facut update la site/articol