FMI: Romania trebuie sa continue restrangerea de cheltuieli si reformele fiscale

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 11:48 Economie | Finanţe & Bănci

Efortul recent de consolidare fiscala a pozitionat Romania pe o cale sigura in atingerea tintelor fiscale pe termen scurt si mediu.  Totusi, principala provocare este de a asigura ajustarile, prin mentinerea unor constrangeri de cheltuieli si prin reforme fiscale structurale, potrivit FMI.

"Masurile cheie includ reforma pensiei, reforma sistemului public de salarizare, administrarea taxelor, sectorul sanatatii si restructurarea companiilor de stat. Initierea unor reforme in piata muncii si in ceea ce priveste protectia sociala vor ajuta la cresterea productivitatii si la directionarea resurselor bugetare limitate catre cei vulnerabili. Prioritatea ar trebui acordata in permanenta rezolvarii problemei arieratelor printr-o mai buna disciplina a platilor in economie si cresterii credibilitatii autoritatilor privind eforturile de ajustare", a declarat Murilo Portugal, deputy managing director in cadrul FMI, relateaza Mediafax.

Porivit acestuia, politicile fiscale si monetare ale autoritatilor au fost in mod adecvat prudente si proactive, ajutand la prezervarea stabilitatii financiare in fata crizei financiare globale, dar cresterea temporara a inflatiei dupa majorarea recenta a TVA creste necesitatea unei precautii in estimarea spatiului pentru relaxare monetara.

"Sistemul bancar ramane lichid si bine capitalizat, dar o vigilenta continua in supravegherea sistemului financiar este cruciala pentru a asigura rezistenta impotriva situatiilor regionale", a spus Portgal.

Boardul FMI a aprobat, vineri, a cincea evaluare a acordului cu Romania, precum si scrisoarea suplimentara, astfel ca institutia va elibera cea de-a sasea transa din imprumut, de 884 milioane de euro, bani care vor fi virati, cel mai probabil luni, in contul Bancii Nationale a Romaniei.

Romania a primit pana acum transe in valoare de 10,7 miliarde de euro de la Fond, 3,65 miliarde de euro de la Comisie si 300 de milioane de euro de la Banca Mondiala.

Romania are un acord de finantare externa cu FMI, UE si alte institutii financiare internationale, in suma totala de aproximativ 20 de miliarde de euro.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1604 vizualizari

  • -4 (24 voturi)    
    daca nu s-ar da bani pe patinoare (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 11:54)

    Dorin [anonim]

    care costa dublu fata de Ungaria ca, deh, firmele portocalii lucraeza scump.
    • +1 (9 voturi)    
      şi dacă... (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 14:51)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      - dacă s-au apuca serios să acceadă fonduri europene (of, ce să faci, din alea nu iese şpagă, de aia nu vor să-şi bată capul cu ele!).

      - dacă nu s-ar mai face atâtea mânării la licitaţii

      - dacă s-ar reduce măcar la jumate bugetul Preşedinţiei, SPP-ului, SRI-ului, SIE-ului şi restului de securişti.

      - dacă Oprea şi Udrea ar amâna construcţiile imobiliare pentru angajaţii MApN, SRI şi MAI (vezi terenul Muzeului Aviaţiei din Bucureşti, terenul de 3 ha din Iaşi şi altele care vor fi anunţate curînd), Apropo şi acolo licitaţiile sunt tot cu cântec, de verificat.

      - dacă marile regii n-ar mai fi scutite la plata datoriilor.

      - dacă reducerile salariale s-ar fi aplicat şi la angajaţii din regii şi societăţi cu capital majoritar de stat (ăia o duc bine mersi),

      ... to be continued
      • 0 (0 voturi)    
        daca (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 22:56)

        masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui dan

        ati citi o carte..
        • 0 (0 voturi)    
          masteryodda, daca n-ai mai comenta... (Luni, 27 septembrie 2010, 9:30)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

          ...sau macar pune un comentariu legat de subiect, dan are dreptate
    • +3 (7 voturi)    
      pana si Tolo (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 15:15)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      a lasat-o balta, mai ales ca de la Miskolc nu a obtinut niciun document oficial. In Ungaria era de fapt un patinoar existent si renovat. Dar la voi la partid nu s-a comunicat asta?
    • 0 (0 voturi)    
      daca dadeau afara 25-30% din bugetarii (Duminică, 26 septembrie 2010, 12:48)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      adusi de PNL cel putin,lasau salariile asa cum erau si aveau pace! toti cei angajati la buget de dupa 2005 erau insa clientela politica PD si PNL ! acum trag ponoasele...
      in militie, un minus de 25.000 de inutili nici nu se observa la nivelul strazii
  • +4 (16 voturi)    
    Corect (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 11:55)

    Vizitiul [utilizator]

    Daca se potolesc putorile din categoria "sa ne dea" poate avem si sanse!

    Este greu, dar voi nu va dati seama ce inseamna o situatie de colaps financiar, unde nu vi se va mai da nimic! ZERO!

    La munca cu totii sa mergem, sa punem tara asta pe roate, nu v-au ajuns 20 de ani de "tranzitie"?
    • +4 (8 voturi)    
      Acum...! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 13:39)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ...Acum aveti ocazia UNICA...de a trimite in somaj jumatate din efectivele politistilor si infractorilor din politia romana...!...ei sunt un pericol social mai mare decat infractorii de rand...!
      ACUM, SAU...NICIODATA...!
    • +1 (5 voturi)    
      . (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 15:01)

      RockerJegos [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Ok, dar la munca unde? Piata muncii nu ofera prea multe oportunitati.
      • 0 (0 voturi)    
        ajofm (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 22:59)

        masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

        conform ajofm, sunt peste 15.000 posturi de munca vacante. + libera circulatie in Europa si o piata a muncii europene deschisa in multe alte state. DAR pentru asta trebuie competenta si aptitudini, nu diplome spiru fara nicio valoare
      • 0 (0 voturi)    
        Intr-adevar (Duminică, 26 septembrie 2010, 0:55)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui RockerJegos

        Nu sunt multe posturi de sefi si stat pe scaun :) (asta fiind viziunea eronata de sef, in Romania)
  • +1 (15 voturi)    
    uitasem (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 11:56)

    Dorin [anonim]

    - daca presedintia si-ar reduce bugetul
    -si Mertzanele!!
    - daca parlamentul si-ar reduce cheltuielile
    - daca ministerele n-ar mai cumpara ciocolata de mi de E.
    .
    .
    .
    .
    /.

    Aaa, daca Pd n-ar mai da miliarde Psd-ului!!!
  • -2 (14 voturi)    
    Ce vrea asta? (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 12:14)

    Sediu [anonim]

    ...sau Murilo, cum il cheama pe directorasul asta adjunct. Au ajuns toti pulifricii sa-si testeze teoriile pe Romania. Veselie mare...
    Cica sa stimuleze productivitatea muncii... La ce? Ca in Romania au avut ei grija sa nu se mai produca nimic. KK
    • +6 (8 voturi)    
      Paiul altora si barna ta... (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 14:51)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Sediu

      Nu-i asa ca faci parte din categoria celor care nu au niciodata nici un pic de vina?Pe tine nevasta te-a luat de barbat,tata te-a angajat in sistemul asta bugetar care nu te plateste la valoare,amanta ti-a taiat aripile de inger insurat,mama te-a obisnuit sa arunci ciorapii sub pat...
    • +5 (7 voturi)    
      acest domn (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 15:16)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Sediu

      pe care-l insulti tu, a reusit sa ajunga la FMI. Tu ai reusit sa ajungi un postac de partid. Il cred pe el!
  • -1 (5 voturi)    
    ce sa continue ???!!! (Sâmbătă, 25 septembrie 2010, 18:48)

    mihaela [anonim]

    ca deja Dl Blaga a anuntat (vazi HotNews) ca urmeaza sa discute cu Dl Boc despre cresterea salariilor incepand cu 1 ianuarie 2011!!! Ce cheltuieli sa restranga cand sunt contestati, PDL a scazut in sondaje , e la pamant si s-au speriat deja.... Dl Boc face pe el de frica, deja.... nu mai continua nici o reforma statul roman.... urmeaza falimentul.....
  • 0 (0 voturi)    
    broblema este la banci (Luni, 27 septembrie 2010, 9:38)

    nenea [anonim]

    salariile nu pot scadea pentru ca bancile au dobanzi si comisioane aberante. daca aceste dopbanzi si comisioane ar avea valori normale pentru niste banci care se cred serioase, omul ar putea bine merci trai cu salariul scazut. mananca mai putin (deja o face), nu merge cu masina peste tot (deja o face si unii nu au masina), se imbraca mai prost (deja o face), plateste mai tarziu utilitatile (pacat, dar deja o face). face sacrificii la toate capitolele, dar BANCA trebuie platita, indiferent de costuri. sa platim bancile, nimic de zis, ca doar ne-am imprumutat, insa la marje de peste 10%, la o multitudine de comisioane care nu se regasesc in nici o tara, bancile iau toti banii de consum existenti pe piata!! aici este buba!! asa ca, nu mai poti reduce salariile DIN CAUZA BANCILOR, care nu accepta sub nici o forma un ciomportament civilizat. repet (pentru postacii ce sunt fani ai bancilor si ai "sa moara capra vecinului"), nu valoarea imprumuturilor este problema, ci modul in care aceste imprumuturi sunt recuperate de banci.