Theodor Stolojan: Ordonanta 50/2010 este corecta. Daca as fi presedinte as aplica-o, chiar daca pentru impactul aplicarii retroactive e nevoie de cateva calcule in plus

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 27 septembrie 2010, 15:01 Economie | Finanţe & Bănci

Theodor Stolojan
Foto: Hotnews
"Clientii sa mearga sa isi negocieze marja de dobanda cu banca. Din acest punct de vedere, Ordonanta 50 este foarte buna, dincolo de discutia legata de aplicarea ei retroactiva sau nu. Dar faptul ca exista o lege care sa permita clientului sa nu mai accepte dobanzi sau marje unilaterale din partea bancii, este de salutat", a declarat pentru HotNews.ro Theodor Stolojan, fost premier, in prezent europarlamentar. Declaratia a fost facuta la conferinta "Esecul statului asistential. Solutii de piata la criza economica", organizat de Centrul de Analiza si Dezvoltare Institutionala Eleutheria (CADI - Eleutheria) si Fundatia Konrad Adenauer.

Stolojan a mai spus ca evita sa se declare transant de partea unei parti aflate in conflict (ARB si banci vs. clienti) in privinta retroactivitatii aplicarii Ordonantei 50/2010. "Trebuie sa fac cateva calcule pentru ca eventualele pierderi ale sistemului trebuie luate in calcul", a mai spus Stolojan.

Reamintim ca luni, presedintele ARB, Radu Ghetea, a declarat in cadrul unui seminar ca ii va cere presedintelui Basescu sa nu promulge Ordonanta 50/2010, daca ea va trece de Camera Deputatilor. Oficialii ARB se intalnesc luni dupa amiaza cu cei ai Ministerului de Finante, discutiile vizand tocmai aspectele legate de retroactivitatea aplicarii prevederilor Ordonantei. "Avem în continuare speranţa că la nivelul Comisiei de Finanţe şi Bănci din Parlament vom avea posibilitatea să ne spunem punctul de vedere. Dacă se va aproba ordonanţa în forma actuală, fără modificări, urmează promulgarea ei. Consiliul de administraţie al ARB va merge în continuare pe toate căile până la clarificarea situaţiei. Nu vom face nici grevă, nici demonstraţii, nici aplicare abuzive ale unor prevederi", a precizat Gheţea.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3494 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    aplicare abuzive ale unor prevederi... (Luni, 27 septembrie 2010, 15:15)

    Ciprian [anonim]

    Nu vom face nici grevă, nici demonstraţii, nici aplicare abuzive ale unor prevederi", a precizat Gheţea
    Mie banca mi-a schimbat dobanda din fixa (3.99%) in variabila si in plus a fixat o marja ireala, de 3.39% la Libor CHF. Tinand seama ca in momentul acordarii creditului, Liborul era de 2.76%, iar acum este de 0.1%, cum vi se pare aplicarea OUG la mine Domnule Ghetea? Abuziva sau nu?
    • +2 (2 voturi)    
      ATENTIE (Luni, 27 septembrie 2010, 17:00)

      corina [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      trebuia sa ramai pe vechea dobanda-fixa. ai un contract de credit in derulare.CHF sunt nisipuri miscatoare, ramai pe fixa/ daca ai semnat...papa/
      • +2 (2 voturi)    
        Re: ATENTIE (Luni, 27 septembrie 2010, 18:19)

        radu [anonim] i-a raspuns lui corina

        asa trebuia, daca Volksbank respecta legea. Numai ca aceasta "banca" nu o respecta...mie mi-au schimbat dobanda fixa intre-una variabila, desi in contractul semnat am dobanda fixa pe toate durata contractului si fara ca eu sa fiu de acord...
        Domnule ghetea, aici este abuz sau nu?
  • +6 (6 voturi)    
    un punct de vedere corect (Luni, 27 septembrie 2010, 15:16)

    radu [anonim]

    iata ca avem pare in sfarsit de un punct de vedere pertinent din mediul politic, spus cu voce tare, fara perdea.... Speram ca si senatorii sa imbratiseze aceleasi idei. Respect pentru Stolojan!
    • +2 (2 voturi)    
      stolojan (Luni, 27 septembrie 2010, 16:33)

      cosming [anonim] i-a raspuns lui radu

      Din nefericire dl-ului Stolojan ii lipsesc asa numitele "cojones"; daca ar avea "cojones" ar fi un prim ministru de nota 10.
  • +6 (6 voturi)    
    Bancherii sunt straini (Luni, 27 septembrie 2010, 15:18)

    Vlad [anonim]

    Majoritatea bancilor sunt straine.Straine de romani .Bancile astea au venit sa profite de naivitatea clientilor romani nepregatiti sa citeasca un contract de credit mesterit facut ca sa te inrobeasca in comisioane pe viata .A fost incurajat romanul, in mod deosebit romanul bugetar,sa ia credite si sa cumpere bunuri fabricate in alte tari .tari deunde provin bancile care promovau oferete atragatoare sa cumperi produsele natiunilor de provenienta. Cu complicitatea guvernului liberal care a incurajat consumul din credite prin marirea salariului la bugetari .Vezi interviu Vosganian din Money:"Domne, eu le-am dat pentru că am avut de unde să le dau. Le-am dat 8% din PIB pentru că am avut creştere economică de 8%. Dacă guvernul ăsta nu are, să nu le dea! " Viclean Vosganian .el le-a dat inainte de alegeri.Si oamenii si-au facut credite pe baza salariilor .Acuma Vosganian zice : daca guvernul asta sa nu le dea .Pai nu le da ca nu are deunde .dar ratele raman.Si sunt ratele lui Vosganian si Tariceanu.Sa cumpere romanii masini de import.Doar cu buletinul.Ca duduie economia....Aici e pricina !
    • 0 (0 voturi)    
      ce este asa de greu? (Luni, 27 septembrie 2010, 15:47)

      sammy [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Este adevarat ca lumea a facut credit sa cumpere diferite produse mai mult sau mai putin necesare dar acest lucru a tinut economia, slujbele oamenilor si in plus a alimentat si bugetele tarilor din toata lumea. Acum nimeni nu mai face credite ca nu le-a achitat pe cele existente, se vinde f putin si implicit s-a redus productia (la modul general vorbind), reducerea productiei a generat crestere a somajului si micsorarea bugetelor nationale. In locul oamenilor acum se imprumuta statele pentru achitarea nevoilor sociale, adica din ce in ce mai mult ptr subzistenta. Credeti ca din aceasta "spirala" exista iesire? Care este aceasta?
  • +2 (2 voturi)    
    Impertinenta ghertana (Luni, 27 septembrie 2010, 16:03)

    Ion Debitoru [anonim]

    "Radu Ghetea, a declarat in cadrul unui seminar ca ii va cere presedintelui Basescu sa nu promulge Ordonanta 50/2010"
    Foarte bine!
    Uite, ma adresez si eu presedintelui sa-l declare pe ghertanu nebun!
    Adica, nenea Gherte, matale conduci statul roman?
    O fi democratie dar asta nu exclude bunul simt.
    Stii , mataluta cat ati jefuit poporul roman cu inginerii financiare strecurate marsav in contractele de credite?
  • +3 (3 voturi)    
    De ce in tari occidentale se poate ... (Luni, 27 septembrie 2010, 16:20)

    BVB [anonim]

    ... sa existe dobanzi de 3%. La noi in schimb, unde avem dobanzi de la 6% in sus pana la 9-10-11-20%, cu tot felu de comisioane, tot bancile se gasesc sa faca scandal. Nu le-a ajuns cat au furat pana acuma? (ca asa se cheama acest nivel mare de dobanzi si o multime de comisioane practicate pana acuma: furt). In occident nu si-ar permite lucrul asta, dar la noi, nu, tot ele fac scandal. Nu le convine mediul de afaceri de la noi din tara? Sa plece atunci...

    Vreau sa vad din partea politicului un mesaj clar pe aceasta tema.

    E PT. PRIMA OARA, CA SI CONSUMATOR, CAND MA SIMT INTRADEVAR PROTEJAT DE O LEGE, CARE MA AFECTEAZA DIRECT.
    • +2 (2 voturi)    
      RUSINE GHETEA!!!! (Luni, 27 septembrie 2010, 17:15)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui BVB

      in tari occidentale se poate pentru ca acolo LEGEA E LEGE si bancile nu comenteaza. Pe deasupra cetatenii mai au si legea falimentului personal. Aici in Romania nu suntem protejati, nu avem nici aceasta lege a falimentului personal si suntem stransi cu usa de niste imbecili, culmea, romani lucrand pentru aceste banci. Ce sa mai vorbim de BNR care trebuia sa supravegheze si controleze....ce? dobanzile sunt foarte mari comparativ cu Occidentul...de ce? pai sa-si scoata parleala cu dobanzile mici din occident!
      As vrea sa vad sange curgand pe sub usile bancilor....falimente rasunatoare. STOP camatariei cu acte si dle Ghetea nu mai protejati bancile, cum ati ajuns la aceste pierderi ale bancilor? Calculate tot la nivelul acestor dobanzi umflate? RUSINE!!!!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Invitatie (Luni, 27 septembrie 2010, 18:41)

    client [anonim]

    Dl Ghetea puteti face greva foamei!!!
    Dl Stolojan va multumesc! Se pare ca dvs.ati inteles rostul acestei OUG50...comparativ cu Dl.Ghetea.
  • +2 (2 voturi)    
    banci (Marţi, 28 septembrie 2010, 7:42)

    client 2 [anonim]

    Dl. Ghetea trebuie trebuie sa inteleaga un lucru. Bancile sunt de fapt niste societati comerciale care fac afaceri. Iar in afaceri poti sa cistigi dar poti sa si pierzi. Pierderile sunt inevitabile in anumite perioade. Bancile vor sa cistige mereu. Ca este perioada de avint economic sau criza ele vor profituri mari. Indiferent prin ce mijloace. Au jupuit destul pe romani.
  • +1 (1 vot)    
    banci (Marţi, 28 septembrie 2010, 9:15)

    mara [anonim]

    Nu stiu ce va fi in lunile urmatoare dar am avut surpriza ca la semnarea actului aditional rata sa SCADA cu 79 euro (cam 20%) si nu am nici un comision permanent la un credit ipotecar. Daca solicit un serviciu suplimentar voi plati un comision unic de 150 lei. Am citit actul aditional si nu stiu pana cand va dura aceasta minune .Probabil pana va creste euriborul.Este de apreciat atitudinea dlui Stolojan, intradevar un profesionist de nota 10.
  • 0 (0 voturi)    
    BCR-ule, NU gandim la fel ! (Marţi, 28 septembrie 2010, 14:20)

    cisa_e [utilizator]

    Din decembrie 2005 pana in prezent, BCR-ul mi-a crescut dobanda variabila, revizuibila semestrial, la un credit pentru nevoi personale cu dobanda variabila, de la 10,0 % la 18,2 % . Aceasta echivaleaza cu o crestere cu 82%. Dobanda initiala nu a fost de tip promotional. ROBOR la dat contractarii creditului era de 7,5% ; astazi ROBOR M6 este 7,22. Coroborand si cu evolutia altor indicatori macroeconomici, dobanda ar fi trebuit sa scada, in mod exceptional sa ramana la acelasi nivel, nu sa creasca in mod nesimtit. Cum sa numim aceasta stare de lucruri ? s a raspunda un bcr-ist sau purtatorul de cuvant al dl Ghetea !!
  • 0 (0 voturi)    
    pers fizice vs juridice (Marţi, 28 septembrie 2010, 14:22)

    alex [anonim]

    Ordonanta 50 se aplica doar pers fizice sau si pers juridice?

    Daca dobanzile scad doar pt pers fizice, firmele nu pot cere si ele o reglementare (lege, ordonanta) pentru alinierea dobanzilor?