Ministerul Finantelor vrea sa imprumute, luni, un miliard de lei de la banci

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 4 octombrie 2010, 8:29 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor Publice (MFP) organizeaza, luni, o licitatie pentru o emisiune de certificate de trezorerie cu discount, in valoare de un miliard de lei, cu scadenta la sase luni, potrivit calendarului de emisiuni de titluri de stat publicat de MFP.

MFP vrea sa imprumute de la banci in octombrie 4,6 miliarde de lei (peste un miliard de euro) prin sase emisiuni de certificate de trezorerie si obligatiuni de stat, scrie Agerpres.

In primele noua luni din 2010, MFP a imprumutat de pe piata interna peste 27 miliarde de lei, dupa ce in 2009 a atras aproape 65 de miliarde de lei.


Citeste mai multe despre   










644 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Imprumuturi (Luni, 4 octombrie 2010, 8:41)

    Vizitiul [utilizator]

    Nu se specifica pentru ce sunt necesare aceste imprumuturi.
    • +3 (3 voturi)    
      pentru salarii si pensii.... (Luni, 4 octombrie 2010, 9:46)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      ca n-au bani pentru cheltuieli curente.... numai ca nu prea pot sa imprumute atat, la ultimele licitatii n-au reusit nici jumate din cat intentionau sa imprumute pentru ca bancile au inteles foamea de bani a statului falimentar roman si cer dobanzi mari, adica peste 7%.... mult, prea mult pentru un stat sarac si prost condus..... care traieste zi de zi din imprumuturi ba de la FMI, BM, CE sau de la bancile comerciale din Romania..... asa da administrare a unui stat... poate oricine, nu trebuie sa fii doctor in economie, ajunge si doctor in drept costitutional... ajunge ca sa ajungi in faliment..... curand....
      • 0 (0 voturi)    
        tare destept mai esti (Luni, 4 octombrie 2010, 13:00)

        Alina [anonim] i-a raspuns lui lili

        Tare curioasa sunt sa vad cum te descurci tu,"pe persoana fizica" cu cheltuieli mult mai mari decat cea ce incasezi lunar,cheltuieli pe care nu le-ai facut tu ci cei ce au stat in garsoniera numita Romania,imprumutand miliarde de euroi pe termenn scurt in timp ce economia duduia.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum pentru ce? (Luni, 4 octombrie 2010, 9:52)

    Mario Popa [anonim]

    Salarii si pensii!
    • 0 (0 voturi)    
      lozinca PDL este... (Luni, 4 octombrie 2010, 11:17)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui Mario Popa

      Din greseala in greseala, spre victoria finala !
  • +2 (2 voturi)    
    @HotNews (Luni, 4 octombrie 2010, 10:07)

    Vizitiul [utilizator]

    Va rog frumos, incercati sa aflati pentru ce sunt aceste imprumuturi, caci dupa cum vedeti, se speculeaza (pensii si salarii) ceea ce contribuie la degenerarea discutiei, in plus, sunt curios caci acestea vor fi platite din banii contribuabililor.
  • 0 (0 voturi)    
    nici primul (Luni, 4 octombrie 2010, 10:39)

    Roman [anonim]

    Nici primul, nici ultimul imprumut !

    Sa traiti bine !