Raport ​ING: Volumul interventiilor valutare ale BNR s-ar putea situa intre 400 si 900 milioane de euro

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 4 octombrie 2010, 11:56 Economie | Finanţe & Bănci

Nicolaie Chidesciuc, economist sef ING Bank
Foto: AGERPRES
"Datele privind rezervele valutare publicate vineri indica faptul ca BNR a intervenit pe piata valutara pe parcursul lunii septembrie. Calculele noastre sugereaza ca volumul interventiilor valutare s-ar putea situa intre 400 si 900 milioane de euro", se arata intr-un raport financiar al ING semnat de economistul sef al institutiei, Nicolae Chidesciuc. Potrivit documentului, aceste actiuni ar putea continua in viitor, "daca va fi nevoie", mai noteaza autorul raportului.

"Volumul rezervelor valutare care nu reprezinta imprumuturi a scazut de la aproximativ 14 miliarde euro in septembrie 2008 la doar 4,2 miliarde euro la sfarsitul lui septembrie 2010 -cea din urma suma include alocarea generala de DST din august 2009 de circa 900 milioane DST. Aceasta evolutie sugereaza faptul ca BNR a vandut aproximativ 11 miliarde euro pe parcursul acestei perioade", concluzioneaza Chidesciuc. Potrivit acestuia, diferenta dintre 4,2 si 32,6 miliarde euro (nivelul rezervelor valutare la sfarsitul lui septembrie 2010) este reprezentata de imprumuturile de la Comisia Europeana sau de la investitori pentru finantarea deficitului bugetar (10,7 milioane euro), de imprumuturile de la FMI (11,2 milioane euro) si de rezervele minime obligatorii (circa 6,5 milioane euro).

"Incepand cu anul 2012, Romania va incepe sa ramburseze imprumuturile catre FMI si CE ceea ce ar putea complica protectia leului daca nu ar avea loc o imbunatatire semnificativa a situatiei globale si locale. Intr-o alta nota, guvernatorul BNR a declarat intr-un interviu ca Romania ar putea avea nevoie de un acord de tip preventiv care nu implica finantare", se mai arata in Raport.

Reamintim ca astazi, Ministerul Finantelor intentioneaza sa vanda certificate de trezorerie cu scadenta la sase luni in valoare de 1 miliard RON. "Credem ca marimea emisiunii s-ar putea dovedi generoasa pentru un randament de 7% avand in vedere ratele de dobanda scazute pe termene scurte", conchide economistul sef al ING.


Citeste mai multe despre   










1352 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Manipulare (Luni, 4 octombrie 2010, 12:24)

    Dragos [anonim]

    De-a lungul timpului cei de la ING tot au facut previziuni referitoare la euro si la multe altele, tot dealungul timpului s-a constatat ca nimic din ceea ce spun ei nu s-a itamplat, atunci pentru ce anume tot fac declaratiile acestea? Manipulare, reclama sau pentru ce anume? Ce-a mai tare declaratie a fost cea referitoare la euro ca va urca la 7 RON (sau ceva de genu asta), iar perioada pentru care au precizat ca o sa se intample a trecut.
    • +2 (2 voturi)    
      stie Chidesiuc.. (Luni, 4 octombrie 2010, 12:48)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Dragos

      Daca e asa de bun, de ce nu a fost bagat in seama in cei 5 ani cat a lucrat la BNR?
      Plus ca estimare are o plaja de fluctatie f mare: intre 400 si 900 mil de EUR. Nimic precis.
      E o stire menita sa bage spaima in oameni, in mod gratuit.
    • +1 (1 vot)    
      Daca ai rude bogate... (Luni, 4 octombrie 2010, 14:00)

      RA. [utilizator] i-a raspuns lui Dragos

      ING Romania s-a comportat ca un copil rasfatat cu parinti bogati. A incercat sa ne vorbeasca asa cum a vazut acasa, dar fara sa stie prea multe din ceea ce spune. Prognozele lor privind evolutia cursurilor valutellor pentru perioadele viitoare au fost de fiecare data exagerate. Ce sa insemne asta incompetenta, interes sau aroganta???
  • +1 (1 vot)    
    Raport (Luni, 4 octombrie 2010, 12:44)

    dan [anonim]

    O 'mica' marja si-au luat si ei. Doar 500 milioane de euro. Fix cat 3 oua si 2 paini.
  • +1 (1 vot)    
    functionarimea bancara in actiune (Luni, 4 octombrie 2010, 13:03)

    gaga [anonim]

    Fiecare banca are in organigrama o pozitie de "economist sef". Identifica tendintele macro si stabileste pt banca proprie directiile de plasamente in interiorul cadrului legal in vigoare. Problema este ca prognozele publicate de bancile mari active in Romania, cele mai galagioase fiind BCR si ING, au avut tangente infime cu realitatea. Si atunci ne intrebam ca utilizatorul Dragos la ce sunt bune? Pentru manipularea (cui?), isi justifica economistii sefi existenta sau pur si simplu cam atata pot ei? Banca "mama" le pune la dispozitie niste instrumente in care introduci niste date, acestea sunt procesate si rezulta prognozele cu pricina. Functionarii bancii sunt acoperiti. Nu este vina lor ca realitatea este diferita!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Proverbe (Luni, 4 octombrie 2010, 14:08)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui gaga

      Exista o vorba veche: fa ce spune popa, nu ce face popa. La banci, ar trebuii urmata deviza: fa ce face banca, nu ce spune. Ce spune banca in analizele astea, mai ales analizele publice, e fix-pix.
  • +1 (1 vot)    
    11 mld de ce?? (Luni, 4 octombrie 2010, 15:10)

    bogdan [anonim]

    11 mld eur??? Eu nu pricep cum poate plati ING asemenea analisti. Nu s-or fi intrebat marii analisti ING de inde puteau proveni banii aia?
    Hai sa facem niscaiva calcule:
    La finalul lui 2008 rezerva BNR (fara aur) era de 26.22 mld eur
    In sept 2010, rezerva (fara aur) era de 32.57 mld eur.
    In 2009 s-au eliberat catre banci ~ 5mld eur prin reducerea RMO (daca e sa credem http://businessday.ro/10/2010/rezerva-valutara-la-bnr-a-ajuns-la-326-mld-euro/).
    Acuma, daca e sa calculam si reducerea RMO, rezerva valutara a crescut cu 6.3 + 5 = 11.3 mld eur in in 2009 si 2010 (adica aproximativ cit a intrat la BNR din imprumutul cu FMI). Corect?
    Si atunci ma intreb de unde ar fi putut cheltui BNR cele 11 mld eur? Ca din imprumutul extern pare sa nu-i fi cheltuit... Iar profitul realizat din administrarea rezervei n-aure cum fi de 30% in 2 ani...
  • 0 (0 voturi)    
    uitati cam repede... (Luni, 4 octombrie 2010, 21:03)

    vali [anonim]

    Despre toate prognozele (cu exceptia cursului) corecte pe care le-a facut ING-ul...imi amintesc ca in 2009 au spus de prin martie ca vom avea -7,1% in timp de Isarescu si prin mai inca mai sustinea ca vom iesi pe plus...In 2010 din nou li s-a adeverit prognoza. Si daca ati citi mai bine niste rapoarte, le-au cam iesit toate prognozele..inflatie, somaj,deficit, crestere etc. Problema cu prognoza cursului de schimb este ca nu poti sa iei in calcul in proiectiile tale interventiile BNR-ului pe piata...ei calculeaza acolo CAT AR TREBUI sa fie cursul fara sa stiecand vor interveni interventionistii...Dar se vede ca la variabilele pe care BNR-ul nu le poate controla direct, este dezastru si din pacate li s-au adeverit toate prognozele..