Consultantii fiscali, despre proiectul Fiscului de a controla contribuabilii prin "5 metode indirecte": Este nevoie de o detaliere riguroasa/ Sa vedem daca vor avea curaj sa le aplice

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 5 octombrie 2010, 16:38 Economie | Finanţe & Bănci

Cele cinci metode indirecte prin care Fiscul vrea sa verifice veniturile reale ale persoanelor fizice si juridice, in vederea stabilirii impozitelor "corecte" pe care acestia le au de platit trebuie mai intai definite detaliat. Practic, Ordinul ar trebui completat cu precizari cat mai concrete de aplicare, este de parere Emilian Duca, partener la compania de consultanta BDO. "Metodele sunt bune, sunt preluate din practica internationala; sa vedem cum se vor aplica in Romania", a spus Ionut Simion, partener la PricewaterhouseCoopers.

"Au venit cu aceste cinci metode care sunt preluate din metodele folosite pe plan international, sunt recomandate de FMI. Problema este modul in care vor fi aplicate metodele in practica. Un individ care isi plateste impozitele si taxele nici macar nu este preocupat de acest ordin, el se duce si isi declara, problema este cu cei care nu isi declara. Sa vedem daca vor avea curajul sa le aplice", a mai spus Ionut Simion.  

Declaratiile au fost facute cu ocazia conferintei "Impactul modificarilor Codului Fiscal asupra mediului de afaceri"  organizata de Ziarul Financiar.

Emilian Duca a explicat, la randul sau, ca aceste cinci metode nu sunt inca definite detaliat in legislatia romaneasca, acesta fiind primul pas pentru clarificarea metodelor de aplicare.











3166 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    Control contribuabili PF si PJ (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:26)

    Laur [anonim]

    Dupa cativa ani de asteptare (din partea mea) in sfarsit apare o idee exceptionala. Atat timp cat aceasta metoda functioneaza in alte tari TREBUIE sa functioneze si la noi. Nu doar functionarii publici, demnitarii si justitia sa fie obligate sa declare averea ci toate persoanele fizice. Spun aceasta deoarece eveziunea fiscala ajunge DOAR in buzunarele unor persoane fizice. Nu doar salariatii sa fie impozitati ci toate categoriile sociale (care nu pot justifica veniturile). Cu implemetarea acestei idei este o alta problema. Sa speram ca, cu putin ajutor se poate rezolva. O masura foarte buna.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e nevoie de asta (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:49)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Laur

      Oricum din ce stiu eu toti cei care castiga ceva trebuie sa depuna o declaratie la Fisc.

      E de ajuns sa faca ceva gen IRS, din SUA.
      Cineva te toarna (adica ajungi in atentia lor, in urma unui articol in ziar, sau sesizat de autoritatile locale, de un vecin invidios, etc), si ei incep o investigatie.

      Adica, in mare, sa dovedesti de unde ai avut veniturile pt a cumpara viloaia, limuzina, etc. Apar neconcordante, se pot lua mai multe masuri:
      1) impozitata suma care iese ca diferenta
      2) inceperea unei proceduri penale
      3) confiscarea averii ilegale

      Caci daca te uiti la top 100 din Ro, si iei ca istoric 10-15-20 ani, s-ar putea sa vezi ca unii se capatuiau brusc cu 2-3 milioane $, asa, din senin. Si acuma pe baza acelor bani au poate 50 mil E, avere "legala".
  • +2 (2 voturi)    
    Sa vedem (Marţi, 5 octombrie 2010, 17:50)

    cgi [utilizator]

    Citez din articol: "Sa vedem daca vor avea curajul sa le aplice"
    Si as adauga un al doilea citat. Pe vremea cand Emil Constantinescu a lansat cu surle si tobe lupta impotriva coruptiei, Silviu Brucan a spus ca: "Eficienta luptei impotriva coruptiei nu este data de numarul dosarelor intocmite ci de numarul sentintelor definitive si executate"
  • 0 (0 voturi)    
    De inceput cu primii oameni de stat (Marţi, 5 octombrie 2010, 18:30)

    Deianu [anonim]

    Primii verificati pentru opinia publica, cu publicarea tuturor datelor inspectiei fiscale ar trebui sa fie presedintele, cei 2 presedinti de camera parlamentara, prim ministrul, ministrii, toti parlamentarii, secretarii de stat din ministere, sefii agentiilor de stat, sefii SRI, SIE, prefectii, subprefectii, primarii oraselor mai mari, cei din top 500 Forbes, s.a.a.

    In 2 luni maxim se pot publica rezultatele verificarilor, cu detalierea metodelor utilizate si se poate acorda o amnistie pe 3-6 luni pentru muritorii de rand sa-si evalueze situatia, sa declare eventuale diferente de venituri la negru, sa plateasca, fara penalizari, numai IVG 16% la sumele de la negru si numai apoi sa se treaca la aplicarea verificarilor pe scara larga.

    Nici eu nu cred ca va fi asa. Pur si simplu, vor exista niste verificari absolut aleatorii, abuzive, exagerate si victimele vor fi multi dintre cei care au cotizat cu sume bunicele la buget.
    • 0 (0 voturi)    
      doua masuri? (Marţi, 5 octombrie 2010, 19:09)

      trm [anonim] i-a raspuns lui Deianu

      de ce zici ca verificarile ar fi abuzive? nu tot abuz este sa ai pe cartea de munca o suma iar in realitate sa primesti de 3-4 ori mai mult? iar cand stai sa te gandesti ca in cazul asta sunt vreo 2 milioane de oameni, pe langa alti 1,4 milioane care lucreaza total la negru...
      • 0 (0 voturi)    
        Cind stai sau cind te gindesti (Marţi, 5 octombrie 2010, 20:34)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui trm

        Nu stiu de unde ai aceste cifre dar presupun ca nu le-ai inventat. Daca exista cineva care i-a numarat (2 milioane si 1,4 milioane) atunci acel cineva ii si cunoaste. Sau este rezultatul aceluiasi algoritm aplicat si in cazul sutelor de mii de pensionati "fraudulos" din motive de invaliditate? Sau poate este vorba de listele cu "intangibili" despre care gurile rele spun ca ar circula prin subsolurile ANAF? Mai departe nu vreau sa ma gindesc. Mai bine stau.
      • 0 (0 voturi)    
        doua masuri (Miercuri, 6 octombrie 2010, 15:15)

        Deianu [anonim] i-a raspuns lui trm

        Abuziv are legatura cu faptul ca 2, 3 metode de evaluare a veniturilor reale presupuse a fi castigate de o persoana au caracter de estimare, inclusiv prin comparatie cu alte cazuri, si de aici posibilitatea mare de abuz sau santaj pentru spaga.
      • 0 (0 voturi)    
        ESTI NAIV (Joi, 7 octombrie 2010, 13:23)

        toiditse [anonim] i-a raspuns lui trm

        adica crezi ca masura nu este pt cei 10000 de jmecheri care detin 90% din Romania, ci e pentru niste amarati care lucreaza la negru?
        Ce le gaseste la astia? O paine neagra pe masa pe care nu poate sa o justifice?
  • 0 (0 voturi)    
    Alegere libera (Marţi, 5 octombrie 2010, 20:16)

    Gabriel [anonim]

    De ce statul nu ma lasa sa aleg daca vreau pensie sau nu. De ce sa vreau pensie de la stat ? De ce nu ma lasa aleg ?

    va rog sa nu veniti cu comentarii puerile ca asa trebuie, asa este in Occident, asa este sistemul, etc... Sistemul este prost, banii mei din contributii sociale se duc in contracte de consultanta si studii de fezabilitate de zeci si sute de milioane de euro efectuate de firmele diferitilor politicieni. Contributiile mele nu se mai duc de mult in infrastructura, in crearea de locuri de munca, in crearea de bunastare, in sanatate, in invatamant. Banii din contributii se duc in avioane second hand, in baze sportive, in loganuri de 70 000 EUR, in posetele d-nei Udrea, in vilele lui Berceanu si Videanu, in ..... Si eu de ce sa mai platesc contributii sociale ? ca sa ce ? ca peste 15-20 de ani de contribuit la stat sa primesc unsut in fund :) ? nu mersi. Statul ma fura pe mine... pai, atunci il fur si eu. Si asa in tara asta domneste cultul furtului (meseria se fura, mireasa se fura, caciula se fura, vitelul se fura, energia electrica se fura, ei ne fura la constructia de autostrazi, ne fura la borduri, ne fura canalele, ne fura la vot, ne fura in Parlament, ne fura pe fata... etc.). Sincer daca pana acum plateam contributii, acum, chiar nu o sa mai platesc. :) o sa incerc sa ma descurc... si fara CAS, CASS, somaj, etc. Si asa te duci la spital si platesti, si asa pensia nu iti ajunge nici sa platesti intretinerea si asa somajul il iei doar 6 luni.
    • 0 (0 voturi)    
      pensie (Marţi, 5 octombrie 2010, 20:34)

      Kris [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      1. Nici mie nu-mi place obligatia de a contribui la pensie...dar asta e civilizatia, contribuim toti in oala comuna, sociala si primim cu lingurita!
      2. Loganul pentru politie e ca o casa in rosu...trebuie montate echipamente...statii de emisie receptie, radar, gps, calculator, retea securizata de date, etc ca sa arate a masina de politie...si costa cateva zeci de mii de euro...
      • 0 (0 voturi)    
        Loganuri de politie (Marţi, 5 octombrie 2010, 22:28)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Kris

        Ok, si ai vazut cumva pe Loganuri "..statii de emisie receptie, radar, gps, calculator, retea securizata de date, "? Si cum de, masinile alea din America, care au asa ceva, nu costa nici pe departe 70.000 de euro. A, inteleg, aia stau mai prost cu tehnica, a lor e invechita...
  • -1 (1 vot)    
    Proprietatea si legea (Miercuri, 6 octombrie 2010, 8:48)

    Teddy [anonim]

    In atentia celor care , poate, n-au citit Constitutia si fac trimiteri la America...la IRS si la alte astea : Iata cum suna articolul 44 alin. 8 din Constitutie :
    " Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. CARACTERUL LICIT AL DOBANDIRII SE PREZUMA".
    Vad ca e un mare apetit pentru multa lume la capitolul asta, de parca problema romanilor dintotdeauna nu ar fi lenea si tentatia spre nemunca , ci...bugetul national. Probabil cu cat esti mai lenes si nu-ti place sa muncesti si sa castigi, esti cu atat mai interesat de faptul daca vecinul si-a platit sau nu impozitele.