Grupurile clientilor bancari nemultumiti- de pe Internet, in corpore cu memorii la sediile partidelor politice

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 11 octombrie 2010, 9:32 Economie | Finanţe & Bănci

Grupurile de clienti nemultumiti ai bancilor vor depune astazi memorii la sediile principalelor partide politice, incercand sa atraga atentia asupra pozitiei lor in privinta adoptarii Ordonantei 50/2010, care reglementeaza creditele pentru consumatori. "Observand diferentele intre declaratiile politice si actiunile concrete ale partidelor referitoare la OUG 50/2010, grupurile de clienti ai Volksbank, BCR, Raiffeisen, Bancpost, Alpha Bank si RBS s-au hotarat sa ia atitudine. Asadar luni, 11 octombrie, un grup de clienti va depune cate o scrisoare pentru fiecare partid", potrivit unui comunicat semnat de Adrian Paraschiv, liderul grupului de clienti ai Volksbank.

Proiectul de transformare in lege a Ordonantei 50 urmeaza sa fie discutat marti de Comisia de buget-finante din Camera Deputatilor, care este Camera decizionala, potrivit unei declaratii facute pentru HotNews de presedintele Comisiei de specialitate, Viorel Stefan.

“Sunt 100 de amendamente de la Comisia Economica. Mai avem si noi la Comisie (de Buget, Finante si Banci- n.red) tot pe atatea, dar nu stim inca sigur daca sunt aceleasi sau se suprapun doar in parte. Mesajul nostru este ca soarta Ordonantei 50 inca nu s-a jucat. Marti dupa amiaza incepem discutiile, ele vor dura mai mult ca sigur si miercuri, iar pe saptamana urmatoare speram sa finalizam Raportul final”, declarase pentru HotNews.ro Viorel Stefan, presedintele Comisiei de Buget, Finante si Banci din Camera Deputatilor.

Ordonanta va trece, fara indoiala, discutia fiind legata de forma in care va trece, mai crede Stefan. “Parerea mea particulara este ca din conflictul clienti-bancheri se poate iesi reglementand clar si stimulativ modalitatea de refinantare. Daca un client considera costul creditului sau prea mare sau daca nu e multumit, sa si-l poata refinanta in conditii mai bune”, a mai explicat Viorel Stefan.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

858 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    refinantare (Luni, 11 octombrie 2010, 9:42)

    donache [anonim]

    Problema e ca garantia adusa de multi clienti cu credite ipotecare nu mai acopera valoarea imprumutului si nu au cum sa faca refinantare.
    Bancile sa se adapteze pietei, nu sa incarce si mai mult ""factura"" clientilor
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu scot o alta lege atunci? (Luni, 11 octombrie 2010, 10:25)

    Unu [anonim]

    Daca deputatii au atatea amendamente la OUG 50/2010, cate 80-100 de amendamente, care efectiv MUTILEAZA aceasta ordonanta, de ce nu scot o alta lege, sa fie doar pe placul bancilor, si a celor din PSD care sustin in totalitate aceste amendamente.
  • 0 (0 voturi)    
    Garantii mai mici acum ??? (Luni, 11 octombrie 2010, 11:19)

    economist [anonim]

    D-le DONACHE, pai din cauza garantiilor mai mici depreciate din cauza crizei --bancile au avut provizioane mari de constituit la BNR, si de aici pierderi,pentru acest risc este comisionul de risc ......Iar daca o banca nu se adapteaza la piata , aici fiind esenta afacerii , ii vor pleca clientii ....
  • 0 (0 voturi)    
    Ce fel de REFINANTARI (Luni, 11 octombrie 2010, 12:09)

    tvj [anonim]

    Se tot discuta de refinantari, dar se stie ca acest lucru este aproape imposibil. De ce? Doresc sa spun cauzele care nu permit acest lucru.
    1) Gradul de indatorire a scazut de la 70%in 2008 la 30% momentan.
    2)Valoarea garantiilor adica a imobilelor a scazut cu aproximativ 50% dar la terenuri si 70%, iar bancile ofera din valoarea noua doar 50%, si nu 80-chiar 100%din valoarea de garantie din 2008.Acest lucru inseamna ca in unele cazuri pe garantia data in 2008 astazi banca ar da 20-25% din banii ce a dat in 2008.
    3)Salariile au scazut cu 25-30%
    4)Bancile au chimbat normele interne de creditare si la multe nici nu poti garanta cu un imobil in care nu esti cel putin coproprietar.
    Numai doresc sa insir alte motive care din pacate mai sunt destule ci doresc sa subliniezi ca REFINANTAREA NU ESTE POSIBILA in 95%din
    cazuri, si acest lucru bancile stiu cel mai bine .
  • 0 (0 voturi)    
    PSD sfideaza legile precedente (Luni, 11 octombrie 2010, 12:47)

    Cititor [anonim]

    Asa cum se discuta acum (la comisia economica) O.G.50/2010 vine in totala contradictie cu toate legile si reglementarile referitoare la credite de pana acum. Hei, psd-ule inainte de a accepta amendamentele citeste ce a fost pana acum, vezi cum au aplicat bancile aceste legi si pe urma ia o decizie.
    Cum de mai are votanti acest jalnic psd vanzator de tara..???
    Refinantarea presupune in primul rand mari costuri suplimentare deoarece se considera un nou credit cu analiza de dosar, schimbarea ipotecii, informatii despre stadiul creditului si alte plati.
    Daca toate "ingineriile bancare" ar fi fost transparente, romanii nu ar fi constatat acum ca dupa ani de plata a ratelor nu au platit mai nimic din principal.
    Dar psd-ul nu a dorit si nu doreste transparenta in nimic. Fraze intortocheate smechereste...
  • 0 (0 voturi)    
    Cifre, sume, Ghetea (Luni, 11 octombrie 2010, 13:47)

    Cipri [anonim]

    Amendamentele au fost propuse de ARB ca sa nu cumva sa scada profitul bancilor. Partea cu bugetul e aiureala, demonstrabila de oricine, nu neaparat economist (nici eu nu am pregatire in domeniu, da pot aplica niste procente)
    ARB, prin D-l Ghetea vorbea de o pierdere (desi "diminuare a profitului" ar fi fost mai corect) a intreg sistemului bancar estimata la circa 600 de milioane de EURO de la aceasta suma ajungandu-se la ipoteza SF a falimentului de tara. Insa, la un simplu calcul, aplicand 16% reiese ca statul ar obtine 96 de milioane de euro din acesti 600 mil. euro. Comparativ, daca acesti bani ar ramane la populatie si s-ar intoarce in consum, pe langa perspectivele de relansare a economiei, statul ar obtine un minim de 24% din TVA (circa 144 de milioane de euro) la care se adauga impozitul pe profit. Putem insa anticipa si faptul ca aceste sume circuland pe piata pot relansa unele investitii care genereaza la randul lor de la potentiale noi locuri de munca la o posibila crestere a incasarilor la bugetul de stat
    • 0 (0 voturi)    
      OUG 50/2010 (Luni, 11 octombrie 2010, 18:44)

      bob [anonim] i-a raspuns lui Cipri

      O mica corectie ...

      In dorinta de a da f.f.putini bani la bugetul tarii, bancile au facut cesionari in exterior, iar din profit scad provizioanele ...!
      Deci, intrebarile dl. Samuel Calota, vice ANPC ramin perfect valabile:

      Q1: Îl rog pe dl Ghețea să ne explice cu cât a contribuit sistemul bancar la bugetul țării?

      Potrivit declarațiilor dl Ghețea anul trecut băncile au avut un profit de 180 milioane de euro.

      Q2: Cum se explică că acum pe doar șase luni, pierderile ar fi de 600 milioane de euro ?

      Sa vedem daca aflam si raspunsul ...!