Angela Merkel s-a plans ca firmele germane reclama neincasarea facturilor. Gheorghe Gherghina: Vom face o rectificare la sfarsitul lunii. Datoriile apartin CFR, AND si altor firme de stat

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 12 octombrie 2010, 14:59 Economie | Finanţe & Bănci

Gheorghe Gherghina
Foto: Agerpres
Firmele germane au reclamat prin intermediul cancelarului german Angela Merkel neincasarea facturilor emise Statului roman, a declarat marti Viorel Stefan, seful Comisiei de Buget, Finante si Banci din Camera Deputatilor, cerandu-i o explicatie secretarului de stat de la Finante, Gheorghe Gherghina. Acesta a confirmat ca Romania are o problema cu arieratele, dar a anuntat ca la finele lunii va solicita Guvernului o noua rectificare bugetara pentru a se mai stinge unele arierate. Cat despre firmele germane, datoriile catre acestea provind de la CFR infrastructura, AND sau a altor companii de stat, a mai spus Gherghina.

"Avem o problerma cu obligatiile catre o serie de firme germane, aceste obligatii provenind de la CFR infrastructura, AND sau a altor companii de stat. Va trebui sa avem o monitorizare a companiilor de stat sa vedem cum reusim sa le determinam sa nu isi mai asume angajamente pe care nu le pot achita. Sa mergem peste ele cu Curtea de Conturi si sa le intrebam de ce se angajeaza la plati pe care nu le pot face", a mai afirmat marti secretarul de stat de la Finante.

Potrivit unei analize facute luni la sediul Ministerului de Finante, veniturile programate la bugetul general consolidat pentru acest an vor fi realizate. "In privinta cheltuielilor va fi nevoie de o rectificare la sfarsitul acestei luni. O vom propune Guvernului incat mai avem dreptul la o rectificare pentru a redistribui cheltuielile intre ministere. Din analiza executiei rezulta ca unele cheltuieli la unele ministere ar putea sa nu se faca, astfel incat sa ne incadram in tintele de deficit", a mai spus Gheorghe Gherghina.

Legat de arierate, a continuat el, am convenit sa ne concentram pe bugetul asigurarilor de sanatate, unde suma arieratelor e destul de mare si in crestere. Prin aceasta ultima rectificare vom aloca doua miliarde bugetelor asigurarilor de sanatate, ca sa se poata face plati. Avem o problema cu arieratele, dar le avem in 3 sectoare. La bugetele locale, unde nu toate depind de ministere si nu te poti duce de la Guvern sa platesti angajameente facute de autoritatile locale. Avem de asemenea, arieratele ministerelor, care sunt nesemnificative. Noi speram sa ne incadram cu arieratele in tinta. Acest capitol a fost pana acum sigurul la care s-au acordat de fiecare data derogari. Speram sa nu mai fie cazul, a conchis secretarul de Stat la Finante.


Citeste mai multe despre   










2757 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    la taieri de salarii nu erau companii de stat? (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:08)

    oldman [anonim]

    statul plateste pentru cfr, pentru and, etc. acum, cand au de dat bani aceste companii, brusc sunt companiile statului.
    cand a fost de redus salarii, au tipat sus si tare ca n-au treaba, statutl este doar actionar.
    bineinteles, k in toate, dubla masura.

    apropos, i-o fi povestit nea boc de datoriile statului german fata de BNR, alea din perioada razboiului?
  • +11 (13 voturi)    
    deci in sfarsit a iesit la iveala scopul vizitei (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:14)

    Neamtul [anonim]

    nuu mari investitii germane BMW, sprinul german pentru Moldova, sprijinul acordat statului roman! Nu nu nu! Pur si simplu a venit si a zis in cel mai pur stil nemtesc: "scoateti banii ca avem nevoie de ei! Si repede asta, ca nu avem timp!"
    • +10 (10 voturi)    
      mmmm (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:32)

      arabela [anonim] i-a raspuns lui Neamtul

      Neamtule mi-ai luat vorba din plisc! A venit nemtzoaica cu enteres normal
      • -1 (7 voturi)    
        Impertinenta pt ca cere sa iti platesti datoria? (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:15)

        G [anonim] i-a raspuns lui arabela

        Adica dupa parerea ta, cand cineva vine si iti reaminteste sa iti platesti datoria ta fata de el, e un mare impertinent?
        • +2 (4 voturi)    
          Impertinenta daca cerea sa cumperi fregate&aveoane (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:21)

          G [anonim] i-a raspuns lui G

          BTW, impertinenta era daca te punea sa cumperi 2-3 fregate, 20-30 de aveoane, dar nu pare sa fi facut asta.
        • -1 (5 voturi)    
          Da e o impertinenta din partea nemtoaicei (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:48)

          Ionel [anonim] i-a raspuns lui G

          Dupa ce plateste datoria de 18 miliarde de euro si denunta si rezolva pactul Ribentrop Molotov , chestiuni mai vechi ce trebuiesc achitate decat problemele cu care a venit nemtoaica.
          Apropo Suedezii s-au tinut scai de noi pt datoria ce o considerau ei in 1965 de 4.5 milioane $ si a trebuit sa platim in 2000 suediei 120 milioane $.
          • +2 (4 voturi)    
            Trimite-l pe Boc la Berlin (Marţi, 12 octombrie 2010, 18:08)

            G [anonim] i-a raspuns lui Ionel

            Atunci pune-l pe Boc sa mearga in Germania sa ceara chestiile astea. Si da-i si docomentele aferente.

            Eventual angajaza si niste suedezi sa il consilieze.

            Dar plateste-ti datoria TA.
    • +7 (9 voturi)    
      Ciudat in alte ziare apare alta declaratie (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:05)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Neamtul

      Si anume "Firmele germane reclamă modul de atribuire a contractelor publice"
      Sa fi dat Madam 2 declaratii?
    • -3 (7 voturi)    
      Ce mi-e Schroder, ce mi-e Merkel... (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:38)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Neamtul

      ......niste milogi. Pleaca femeie, avem nevoie de parteneri germani hotariti.
      Dar la Moscova nu se duce sa dea raportul lui Putin? Poate pupa si ea vreun fotoliu in consiliul de administratie al Gazprom.
  • +6 (10 voturi)    
    A, acum inteleg de ce ne-a vizitat... (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:28)

    Catalin [anonim]

    Ma si miram eu ce cauta prin Romania...
  • +2 (12 voturi)    
    hahahaha (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:35)

    andrei [anonim]

    mai lipsea sa ne roage sa nu mai fabricam atatea Dustere ca vor si ei sa vanda masinile lor pe piata germana.....jenant...
  • +7 (11 voturi)    
    BMW & Friends (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:38)

    Hans Metter [utilizator]

    haaai maaaa.. cum nu investeste BMW ?! nici mercedes ?! nicio firma germana de anvergura ?! nu cred asa ceva ... sa le zica cineva ca tara este condusa de PDL si Basescu, sa vezi cum se schimba lucrurile :)

    oricum noi nu avem nevoie de investitii ... investitiile au nevoie de noi caci noi suntem condusi de oameni mai ceva ca nemtii
    • +1 (5 voturi)    
      BMW (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:07)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Hans Metter

      Dragii mei compatrioti, putini stiu, dar la noi in tara se fac piese pentru BMW. Faptul ca exista furnizori de piese in tara pentru aceasta marca inseamna ca Nu avem investie Marca BMW.

      E mai bine! Avem comenzi ferme de la BMW. Iar ei isi platesc facturile ;) Se numeste Export
    • +1 (1 vot)    
      BMW si Mercedes! (Marţi, 12 octombrie 2010, 19:55)

      niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Mercedes programase investitia la Timisoara dar lipsa autostrazii ,a determinat alegerea locatiei in Ungaria langa autostrada pentru logistica.
      Nu poti astepta ambuteiajele romanesti pentru o productie"just in time".
      Ar fi cazul sa cautam cauza la noi ,la toate guvernele care nu au facut investitii in infrastructura !
  • -2 (2 voturi)    
    Datorii la gaz metan romanesc catre statul german (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:45)

    Mioara [anonim]

    Ce datorii pot avea societatile si institutiile romanesti catre firmele germane ?
    • +5 (7 voturi)    
      Datorii (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:56)

      Braunezigeuner [anonim] i-a raspuns lui Mioara

      Fuer Mior(it)a: sunt multe firme germane in romania (Lisa Drexelmeier sau Siemens) care contribuie cu TAXE si IMPOZITE la statul mafoioto-r(r)oma!!! SI i-a ghici daca Statu' intelege sa se poarte LA FEL cu firmele (Germane)?
  • 0 (6 voturi)    
    incep sa ma intreb (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:53)

    gica [anonim]

    Care e rolul Romaniei in UE, in afara faptului ca e piata de desfacere pt tarile mari ca Germania, mana ieftina de lucru la tricotaje si incaltaminte pt. Italia, si in general contributor net la bugetul UE, avand in vedere ca regulile de cheltuire a banilor europeni presupun cofinantare din partea statului roman.
  • +2 (6 voturi)    
    Coincidenta?? (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:55)

    .... [utilizator]

    Cu cateva zile in urma cineva (persoana importanta, nu spui cine) anunta intentia de privatizare a companiilor care au mai ramas in proprietatea statului (Hidroelectrica, Nuclearelectrica, Romgaz, Transgaz, si altele). Dupa cum stim, cam astea sunt interesele Germaniei (si nu numai) legat de Romania. E mai usor sa cumperi la pret de criza ce au facut altii decat sa faci investitii (mai ales ca pot avea monopol pe anumite activitati din domeniul energetic in Romania de la productie pana la transport si distributie). Deci dupa ce au luat distributia (EON Gas, EON Electrica) urmeaza controlul conductelor magistrale (Transgaz) si controlul productiei interne de gaz si energie electrica ieftina (Romgaz, Hidroelectrica, Nuclearelectrica).
    • +1 (5 voturi)    
      ROMANIA Failed State!!! Precum toata Europa de Est (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:08)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui ....

      si iaca-sa dispare statul Roman!!!!!
      Daca-s asa buni nemtii sa isi faca ei inca o Hidroelectrica, Nuclearelectrica, TransElectrica, Romgaz, Transgaz, Romsilva, Regia Apelor...sa investeasca ei sa sa se cocoatze pe munti pe dealuri si mai ales sa investeasca nu in monopoluri prin cumpararea de catre monopoluri de stat germane a alora romanest ci sa sparga monopolurile astea de "rahat" romnesti s mai ales de stat.
      Dar upa cum cunoastem deja reteta ca a mai fost aplicata cu mult succes de puterile teleormanoide din '90 pana zi in care am vandut pe nimic flotele, monopolurile bancare, industriale, de utilitati electrice, petrol si gaze cu resurse cu tot la pret smen si spaga caci sa daca valorifica materialele ieseau preturi de cel putin 10 ori mai mari...deci credem ca asa se va intampla si de acum. Statul Roman sa se va prabusi dupa reteta sudamericana sau mai recent greceasca si Transilvania se a alipi Austriei care va ocupa Ungaria si ea in situatie asemanatoare cu a noastra, Iar Oltenia si Moldova la Turci sau Rusi dupa doleante.
      • 0 (0 voturi)    
        ooooooo (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:43)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

        sa te auda Dumnezeu!
  • +3 (11 voturi)    
    geambasa? (Marţi, 12 octombrie 2010, 15:57)

    costache [anonim]

    Relativ recent, iubitul nostru presedinte vorbea despre un ambasador suedez ce ar fi facut lobby pentru achizitia de avioane, numindu-l "geambas". Asteptam reactia in urma vizitei doamnei Merkel! Sa vedem daca iubitul conducator e tot atat de "vertical"...
    • -5 (7 voturi)    
      Basescu nu mai da declaratii... (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:39)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui costache

      ... s-a hotarit sa lase tonomatele sa moara de foame si subiecte.
  • +4 (6 voturi)    
    Saraca Romanie (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:14)

    coco04 [utilizator]

    Am facut noi ce am facut si iar am iesit basma curata.Noi romanii suntem buni si cinstiti iar nemtii sunt de vina pentru ca vin "sa ne ia" niste companii.
    Cred ca a venit timpul sa devenim mai obiectivi si mai exigenti cu noi insine.
    1.Nimeni nu te obliga sa vinzi.
    2,Daca nu eram in UE coruptia de acum e nimic pe langa ce ar fi fost in tara asta.
    3.A cui vina e ca orice schimbare pozitiva in tara asta vine doar ca urmare a presiunilor UE?
    4.Nu e o problema sa fii piata de desfacere pentru ca cel ce vinde e cel care da cel mai ieftin.Problema e ca pentru a putea sa produci si tu ceva trebuie detoxificat mediul economic.Adica cei care produc si vand trebuie sa fie cei mai performanti si nu cei care au contract cu statul sau cu primaria si dupa aceia ne predica ce mari oameni de afaceri sunt.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu prea ai dreptate. (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:53)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui coco04

      Multe privatizari s-au facut la presiunea UE (sau a unor membri importanti cum sunt Franta, Germania, Austria). Intrarea in UE a costat destul de scump pana acum dar se pare ca inca mai avem de platit (ce sa-i faci daca nu eram pregatiti?) pana la intrarea in zona Schengen si zona Euro.
      De altfel si intrarea in NATO ne-a costat si inca ne va mai costa destul de scump (vezi Bechtel, fregate SH, F16 SH etc).
  • +5 (5 voturi)    
    S-a plans... (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:17)

    Vladimir Mensov [anonim]

    D-na Merkel,Bucurestiul nu crede in lacrimi!Cel putin nu in cele ale poporului roman.In ale dvs.-e posibil.Mai ales daca se deranjeaza insusi dl. Gherghina sa faca o rectificare speciala,cu dedicatie pr. dvs.Observati ca d-na Merkel nu a venit la Bucuresti numai din adanca pretuire fata de natia noastra si sublima ei conducere,asa cum afirma unii pe aici,pe site-ul asta guvernamental, cu un entuziasm maladiv?!Oameni buni,treziti-va,nu e in regula cu ce se intampla in tara asta...Lasati talibanismele de partid,ne ducem de rapa.Prin atitudinea noastra de a sprijini ca chiorii un partid sau altul si de a injura la greu partidul advers,am facut timp de 20 de ani jocul unor politicieni pe care i-a durut in cur de noi,i-am determinat sa dea drepturi aiurea unor categorii sociale in detrimentul altora,ajungand in ziua de azi ca toti sa fie impotriva tuturor,in timp ce politicienii isi rad in barba si-si fac mendrele in liniste...Noi mergem la vot,ii facem senatori,deputati,ministri,presedinti-iar ei ar trebui sa raspunda in fata noastra pt. ceea ce fac sau nu fac.Aiurea!De fapt ei ne trag apoi la raspundere,spunandu-ne ca avem salarii,pensii,ajutoare nesimtite!Pe care tot ei ni le-au dat la un moment dat,prin LEGE!Unde naiba traim?Merkel va pleca,banii o vor urma,asa cum a cerut-NOI RAMANEM.CUM?!(Mensov asta a regizat "Moscova nu crede in lacrimi",Oscar 1980.Asta ca sa nu sara "majoritarii" de pe site si sa ma faca KGB-ist...)
    • +2 (4 voturi)    
      revolutie, altfel nu avem cum (Marţi, 12 octombrie 2010, 16:27)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Vladimir Mensov

      1. poate fi de catifea insa nesimtirea partidelor politice est efara margini
      2. dizolvarea parlamentului
      3. putem cere printr o petitie presedentiei acest lucru
      4. fara alegeri anticipate, legile oricum sunt strambe le modificam din mers STRICT sa functioneze tara
      5. desfintarea ideei de politica partidele asa zise politice dar de fapt sunt lobyy ptr cei care se infrupta din banul public sa aiba acelasi statut cu ..orice organizatie civica..cum sunt pesnionarii organizati
      6. alegerea sefului statului sa e faca prin concus alaturi de cabinetul care il propune
      7. ..puteme cere UE si alto organisme internationale, monitorizare continua a Romanie timp de 20 de ani, fara imixtiune in treburile interne
      8. sa incepem apoi sa fim toleranti noi intre noi, destul ne am dezbinat ca familii ca prieteni ca ..relatii sociale din cauza politicii si fotbalului
      9. cand incepem ?
      • +2 (2 voturi)    
        Amendamente (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:32)

        Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Punct 1.: fara catifea
        Punct 7.: ba cu imixtiune, cum calca unul pe bec, cum o ia pe cocoasa
        Punct 9.: ieri
      • +1 (1 vot)    
        Votati 300 de parlamentari! (Marţi, 12 octombrie 2010, 19:57)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        S-a uitat!
  • +5 (5 voturi)    
    credeam ca a venit sa-l scoata din izolare pe Base (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:14)

    blabla [anonim]

    asa cum se bucurau unii pe aici.

    Cand colo, ea a venit sa-si recupereze banii.

    Ha-ha, unde sunt postacii aia? Gio, YogiBear, nu mai spuneti nimic de Merkel?
    • -3 (3 voturi)    
      Bolovane unde vezi tu izolare in cazul Basescu? (Marţi, 12 octombrie 2010, 17:53)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui blabla

      Ai uitat de mineriade cand eram , de fapt conducerea romaniei ca venind din neolitic?
  • 0 (0 voturi)    
    viceversa (Marţi, 12 octombrie 2010, 20:58)

    xuleasca [utilizator]

    d-le Basescu, programeaza repede o vizita in Germania si cere banii pe care nu i-am primit de acum 60 si ceva de ani,a uitat d-na Merkel de ei sau considera ca s-au prescris creantele noastre?:((