VIDEO Sute de angajati ai Ministerului de Finante si Fiscului au incetat lucrul. Proteste spontane si in tara * Joi soseste in Romania o delegatie FMI

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:20 Economie | Finanţe & Bănci

Scaderea salariilor si neincasarea stimulentelor pe ultimele doua luni au determinat sute de angajati din Minister sa inceteze lucrul si sa inceapa un protest in holul principal al institutiei, miercuri 13 octombrie. Protestul a inceput in jurul orei 12:00 si majoritatea participantilor declara ca intentioneaza sa ramana acolo si peste noapte.

Cei care protesteaza sunt functionari din toate categoriile, inclusiv directori de directii, au declarat surse din Minister pentru HotNews.ro. Presedintele ANAF, Sorin Blejnar a invitat reprezentanti ai functionarilor de doua ori la negocieri si le-a transmis, la discutii, ca printr-un amendament introdus in Parlament stimulentele medii de la nivelul anului 2009, de un salariu si jumatate, vor fi incluse in salariul de baza - prevederea urmand sa intre "imediat" in vigoare. Declaratiile nu i-au convins pe participantii la protest. Surse apropiate negocierilor cu Fondul au confirmat pentru HotNews.ro ca maine va sosi in tara o parte a echipei de negociatori FMI, iar unii dintre protestatari sustin ca autoritatile ar putea intampina probleme daca functionarii MFP nu isi fac treaba.


Gheorghe Ialomitianu a iesit in mijlocul protestatarilor. UPDATE 10: (ora 19:00) Liderul sindical Vasile Marica a anuntat ca, daca protestatarii doresc sa ramana la Minister peste noapte trebuie sa se organizeze mai bine si sa aduca provizii. Ministrul Ialomitianu nu a iesit la discutii.

UPDATE 9: (ora 18.20): Ministrul Gheorghe Ialomitianu s-a intors la sediul ministerului declarand ca "nu a plecat la Guvern pe usa din spate". El a fost huiduit de catre protestatari.

UPDATE 8: (ora 17.10):
Sorin Blejnar si circa 50 de persoane, reprezentanti ai directiilor din minister si ai ANAF, au intrat la negocieri. "Sincer, nu cred ca veti mai lua stimulente. E mai bine sa aui un salariu decent decat sa iei pomana din stimulente", a declarat Blejnar. Protestarii au parasit sala, negocierile s-au sistat.

UPDATE 7: (ora 16.40):
Unii dinte protestari sustin ca joi va sosi in Romania o echipa din FMI si ca autoritatile ar putea intampina probleme daca functionarii din Ministerul Finantelor nu isi fac treaba. Surse apropiate negocierilor cu Fondul au confirmat pentru HotNews.ro ca maine va sosi in tara o parte a echipei de negociatori FMI.

UPDATE 6: (ora 16.30): Sorin Blejnar (ANAF) a invitat din nou la negocieri cate doi reprezentanti din fiecare directie din minister, dar nu reuseste sa-i convinga sa intre la discutii. Protestatarii spun ca nu mai are rost sa discute.

UPDATE 5: (ora 14.59): Sorin Blejnar s-a urcat pe o masa aflata in holul de la etajul 1 al MF si le explica angajatilor ce masuri a propus

UPDATE 4: (ora 14.58) Sorin Blejnar, seful ANAF, a declarat pentru HotNews.ro ca le-a promis salariatilor ca MF va depune un amendament la noua lege unitara de salarizare (aflata acum in dezbatere la Camera Deputatilor) prin care salariile lor sa fie aliniate la nivelul celorlalti bugetari. Salariatii nu s-a intors inca la lucru

UPDATE 3: Prima reactie a Ministerului de Finante: salariile angajatilor sunt cele mai mici din sistemul bugetar.

UPDATE 2: Si salariatii Finantelor si Fiscului din tara au inceput proteste spontane (vezi Constanta / Cluj / Iasi)

UPDATE 1: Ministrul Gheorghe Ialomitianu si secretarii de stat Bogdan Dragoi si Gheorghe Gherghina au parasit sediul Ministerului in jurul orei 14.10. Ei au plecat spre sediul Guvernului

Reamintim ca salariile de baza ale angajatilor din Finante sint mici fata de stimulentele primite pina in urma cu doua luni. Stoparea platii stimulentelor a insemnat o scadere masiva a veniturilor acestora.

Potrivit unui comunicat al MFP, salariile angajatilor din Ministerul Finantelor Publice se claseaza pe ultimul loc in sistemul bugetar. "Pana in luna iulie 2010 salariul unui angajat al Ministerului Finantelor Publice era compus din salariul de baza plus stimulente, care, conform legii, se acordau in functie de reultatele fiecarui angajat. In timp, stimulentele au devenit parte a venitului fiecarui angajat", se arata in comunicat.

In urma cu aproximativ o luna, ministrul Finantelor Publice Gheorghe Ialomitianu a facut demersuri ca prin Legea de aprobare a modificarilor Ordonantei Guvernului nr.1/2010 salarizarea personalului ministerului finantelor publice sa se ridice la nivelul salarizarii din celelalte institutii bugetare. In acest moment, proiectul de modificare este in plenul Camerei Deputatilor pentru a fi supus votului final, se mai spune in comunicat.




Citeste mai multe despre   










18463 vizualizari

  • +44 (64 voturi)    
    ??? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:25)

    dan bugetaru' [anonim]

    i-auzi la loazele astea! astia din ce categorie de bugetari fac parte? aaa, aia de la adminstratia centrala din care nu s-a clintit unu' de pe post, si acum vad ca iau si prime si stimulente. pare-se ca legile lui Boc sant valabile numai pentru prostii din sanatate, invatamant si administratia locala. Sa le fie rusine. Imputitii!
    • +42 (52 voturi)    
      stimulente pentru spagarii de la Finante.... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:58)

      ddd [anonim] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      Daca tara a ajuns in halul asta, este in mare parte si din vina celor de la Finante care au inchis ochii (contra spaga) la evaziunea fiscala, dar mai ales care au cerut spaga pentru obtinerea de fonduri europene. Ar trebui dati afara TOTI si adusi niste nemti in locul lor. Culmea tupeului sa vrei stimulente cand evaziunea fiscala e in floare, cand nu am accesat fonduri de la Uniunea Europeana! Cei care au valoare, pot lua stimulente (ca sa-si platieasca ratele facute pentru limuzine sau vile) lucrand la privat!
      • -13 (15 voturi)    
        Pentru domnul ddd (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:16)

        marian [anonim] i-a raspuns lui ddd

        Pentru domnul ddd, care vad ca se pricee pe atragere fonduri. Explicati-ne si nou astia mai prostiii,cum se atrag fonduri de post- aderare si cum se da spaga ca sa "iei" fonduri" europene. Un alt roman care vorbeste din carti si care habar nu are cum functioneaza un sistem care se bazeaza pe Memorandum-uri de Finantare si pe regulamentele comisiei europene si pe tratate. Dar domnia sa este un cititor de ziar "click" si "can can", si face parte din acei romani buni la toate. Sa ne explice in viziunea sa cum ar atrage cele 38 de miliarde pentru Coeziune, de exemplu, proeiecte de mediu.
        • +1 (7 voturi)    
          daca s-a trezit madmoazela vass vorbind... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:35)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui marian

          daca a zis donsoara vass ca oamenii de la finante ar trebui premiati ei ca sa faca? pai daca nici acum nu cereau marire, atunci cand?
          • -2 (4 voturi)    
            Salarii (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:01)

            Alexandru [anonim] i-a raspuns lui adrian

            Pentru "inteligentii" cititori ai acestui site: Un inspector cu 10 ani vechime are salariul 580 lei, adica sub salariul mediue pe economie.
            E legal inteligentilor?
            Voi traiti cu banii astia daca nu v-ar mai da mama si tata de mancare?
            • 0 (2 voturi)    
              Rectificare (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:20)

              Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

              Salariu minim
            • 0 (0 voturi)    
              Salariu (Joi, 14 octombrie 2010, 10:23)

              bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru

              580 Lei? Da' ia zi si cate spagi incaseaza... Intelegi, inteligentule?
        • -2 (2 voturi)    
          Mariane, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:53)

          mercedes [utilizator] i-a raspuns lui marian

          daca te consideri unul dintre acei prosti, cum crezi ca vei intelege ceva?
      • +10 (12 voturi)    
        experienta proprie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:04)

        coculeana [utilizator] i-a raspuns lui ddd

        Experienta proprie: in ianuarie 2009, in intarziere fiind, am platit 2000 lei impozite statului roman. Sistemul informatic fiind foarte prost alimentat a generat ... o vizita, un control de la Garda Financiara: control cu retinerile la sursa! Am aratat plata tocmai efectuata. Am mai aratat si ceilalti 2000 lei pregatiti pentru plata aferenta lunii februarie dar au manevrat astfel controlul incat sa-mi tranteasca o amenda de ... exact 2000 lei (CE PRECIZIE!) si sa ma forteze sa achit mai intai amenda si sa ramana in plata celelalte impozite pentru care pregatisem banii. Am intrebat: nu e mai bine sa platesc acum impozitele cat sunt ei in control? Doamne, parca i-am injurat! De frica - am achitat amenda. Din pacate celelalte impozite nu am mai reusit sa le achit statului roman pana astazi. Gardistii au luat stimulentele! Statul a luat-o in freza. Am proces pe 25 octombrie de intrare in insolventa! Am 200 lei capital social si nici o sansa de a mai face afaceri. Asta e cu stimulentele. As mai putea continua cu stimulente date politistilor de la circulatie pentru amenzile in cascada aplicate. Sa va spun cate ceva despre statul la panda pentru articulat oamenii cuminti ca de cei cu tupeu si obraznici fereasca sfantul sa se lege politia! As termina insa cu opinia ca cine seamana vant culege furtuna. Deci, sa se gandeasca intai cei de la finante daca nu cumva atitudinea lor de pana acum in raport cu agentii economici are drept consecinta nivelul lor salarial scazut din prezent. Cat despre mine si familia meau? Ciao, Romania! Sa va impozitati si sa va amendati intre voi pana va ies ochii din cap cat cepele!
        • -2 (4 voturi)    
          de ce ai intarziat? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:48)

          anca [anonim] i-a raspuns lui coculeana

          pai tu privatul care ii detesti pe bugetari, tu afaceristul de ce ai intarziat cu plata la impozite?daca nu intarziai nu primeai amenda si ei nu primeau stimulente.deci nici macar nu esti bun afacerist.Succes in tara in care vei ajunge cu familia ta , dar acolo vei muncii nu ca si in tarisoara ta.Hai pa
          • +1 (1 vot)    
            ca musca (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:22)

            te bagi [anonim] i-a raspuns lui anca

            Daca ai vreun habar de cum se face o afacere in Ro, atunci ai tacea din gura. Facturile le incasezi la sfantu' asteapta si statu-ti cere TVA, impozit ca si cum ai incasat banii, de unde Ancuto ? de unde ca tu nu ai vazut 2 bani dar ei vor sa-ti dea si Culmea tupeului! chiar statul are sa-ti dea banii dar el iti cere! Hai Romania! Cam asta e adevarul despre mediul de afaceri din Romania.
    • +24 (24 voturi)    
      cum se dau stimulentele?? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:23)

      stimul [anonim] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      http://www.capital.ro/articol/cine-mparte-parte-si-face-la-ministerul-finantelor-135259.html
      • +19 (21 voturi)    
        cum se dau stimulentele? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:46)

        stimul [anonim] i-a raspuns lui stimul

        o bufetiera!! din minister avea in aprilie 580 de lei salariu si 1800 de lei stimulent ..clar avea niste merite extraordinare!! (uitati-va pe site la MFP unde si-au publicat veniturile in aprilie) E SOCANT!
      • +8 (8 voturi)    
        adica asa : (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:14)

        costimul [anonim] i-a raspuns lui stimul

        Statistica arată că, în medie, un angajat a primit în 2009 cel puţin încă un salariu pe lună. În vreme ce câştigul mediu brut a fost de 2.037 lei lunar, câştigul mediu incluzând stimulentele a fost 4.343 lei.
        • +1 (1 vot)    
          Sugestie pt. Ministru (Miercuri, 13 octombrie 2010, 23:10)

          California [utilizator] i-a raspuns lui costimul

          Sugerez Ministrului de finante sa instituie un control sa vada cati din angajatii sai au firme private care tin contabilitatea societatilor private, si mai ales a celor pe care le controleaza. Acestia de cine sunt controlati si cat impozit au platit la buget?
    • +27 (31 voturi)    
      Corect! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:44)

      sami [utilizator] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      Este Incredibil tupeul acestor paraziti de la finante! Nimeni in tot sistemul public nu a avut sporuri mai mari si mai multe decat acolo...In alta ordine de idei efectele atat de profunde ale crizei mondiale au fost amplificate la noi de lipsa de viziune, se slaba pregatire, indolenta si incompetenta angajatilor ministerului de finante.
      Cand aud de Gherghina ma apuca greata... un cameleon incompetent. Cine nu este de acord sa imi dea un singur exemplu de prviziune bugetara corecta facuta de acest individ care a deservit toti marsavii ce s-au perindat la putere...Bugetul de stat pe care l-a facut an de an a fost creat sa deserveasca clientela momentului..."nemultumitii"- a se intelege nesatuii au avut parte fiecare de rectificarea lor bugetara...si fiecare noua rectificare a adus ceva in plus angajatilor din finantele publice. RUSINE

      Sunt si exceptii poate...dar mult prea rare pentru a face diferenta...o diferenta pe care sa o simtim cu totii SI DE CARE AVEM MARE NEVOIE.
      • +18 (20 voturi)    
        update (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:00)

        sami [utilizator] i-a raspuns lui sami

        Iar santajul lor (angajatilor din finante) ordinar ca nu mai incaseaza, calculeaza impozitele, TVA-ul de rambursat etc...ce simplu s-ar rezolva daca si mediul privat ar fi un pic mai unit...si ar pune mana de la mana (din contributiile pe care deja le platesc -ideal) si ar crea un sistem electronic de fiscalizare...unde faci plata prin internet, la ghiseeele bancii sau trezoreriei...sau chiar prin mandat postal...fara comision!
        Partea cu controlul...nu se va rezolva prea curand...dar o idee ar fi externalizarea serviciului...si efectuarea de control sau evaluare aleatoriu...respectiv firma de audit din Satu Mare sa faca controlul firmelor din Teleorman :D. Si asa incet cu bata in mana si cu teama ca nu ai cui sa ii dai spaga ...ca nu stii cine vine...ne va intra in sange responsabilitatea fiscala (nimeni nu iubeste sa plateasca taxe...dar statul si existenta lui se reduc intr-un final tot la resurse.
      • -9 (11 voturi)    
        incorect (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:11)

        ion [anonim] i-a raspuns lui sami

        in romania bugetul de stat nu se face la finante ca peste tot in lumea civilizata, ci la guvern!
        de aia merge treaba prost!

        ca se face politic
        • +8 (8 voturi)    
          Incorect de incorect. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:38)

          Salaman [utilizator] i-a raspuns lui ion

          In Romania, bugetul de stat se des/face la guvern, dar de facut se face la finante.
      • -6 (6 voturi)    
        il stiu pe Gherghina (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:35)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui sami

        este foarte bine pregatit, viseaza bugete si de asta a fost chemat inapoi de fiecare data, cam de toti care s-au perindat pe la putere...mai bun ca el pe gugete nu exista in Rom.
        Dar serveste si el niste interese, vrand nevrand trebuie sa se supuna ordinelor.
    • +5 (5 voturi)    
      Parasutele (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:02)

      Fitosu [anonim] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      CE stimulente ?
      CE realizari deosebite au ?
      CE ministere ? De unde pana unde ?
      Pentru atitudinea multora,te intrebi daca sunt nemultumiti sa plece sa -si caute un alt loc de munca pentru care le dorim SUCCES
    • +3 (3 voturi)    
      Ha ha, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:27)

      ciupi 2 [anonim] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      Astia nici greve nu fac dupa ora 17.
    • +1 (1 vot)    
      Of viata mea--Tare necajit mai sunt ! (Joi, 14 octombrie 2010, 0:11)

      Vallyy Vijelie [anonim] i-a raspuns lui dan bugetaru'

      Cine face legi proaste pe banda: parlamentul.
      Tocmai bine ca s-a oprit banda: tot timpul opozitia ar trebui sa fie in teritoriu.
      Cine aplica legile proaste: finantele. Tocmai bine ca s-au oprit din aplicat: ca de la buna aplicare a lor s-a ajuns aicea.
      Wake-up Rroma-nia !
  • +26 (40 voturi)    
    Ha ha (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:25)

    zet [anonim]

    pai sa inceteze lucrul... de tot! Oricum ii platim (noi, cei care contribuie) absolut degeaba!
    • +16 (18 voturi)    
      pai asta am zis si eu! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:54)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui zet

      Mi-ar conveni si mie sa imi reduca salariul cu 25%, dar eu sa imi reduc activitatea cu 100%, adica sa nu mai fac NIMIC. vreau si eu sa fiu bugetar!!!
      • -1 (1 vot)    
        si ce te retine? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:57)

        anchy [anonim] i-a raspuns lui Cristian Ioan

        oare faptul ca nu faci NIMIC?
    • -15 (21 voturi)    
      sunt de acord (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:55)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui zet

      sunt de acord cu tine...sa inceteze lucrul..de tot..si ce facem?crezi ca ar mai functioneaza ceva in tara asta fara finante...nu ti se pare ca e politica pe care o ducea si ceausescu de invrajbire a oamenilor unii impotriva celorlalti???
      • +21 (25 voturi)    
        Stai linistit.. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:03)

        zet [anonim] i-a raspuns lui catalin060666

        Ca sunt la usa cate 10 absolventi pentru fiecare finantist care pleaca, nu se opreste pamantul din rotatie daca niscai paraziti parasesc postul. Cat despre apelul la solidaritate: sunteti penibili, ca si golanii cu cashcheta... cand spaguiti nu mai vreti solidaritate cu victima...
        • -8 (12 voturi)    
          nu stiu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:51)

          catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui zet

          nu stiu unde lucrezi si nici nu ma intereseaza...spre surprinderea ta afla ca nu lucrez la stat....ci la privat.....nu sunt multumit de cei de la stat....dar in aceasi timp m-am saturat si de "patronii romani" care nu stiu cum sa mai faca smecherii sa fraudeze....si apoi se bat cu caramida in piept cat de greu o duc ei.... eu cred ca esti portocaliu tot....poate ne lasi cu mentorul tau chior si gata...
          • +6 (10 voturi)    
            nu credem (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:12)

            Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui catalin060666

            Ba eu cred ca ai pile iar tu sau cineva din familie lucreaza la finante. Deh, noi astia fara pile ii uram pe astia ca voi, fara sa fim Ceausisti.
            Pt ca nu e drept. Pe locul liber ar trebui sa se dea un concurs corect iar cel mai bun sa intre. Ca si la privat. Plus ca stiu cazuri reale cand se creaza locuri pur si simplu pt nepoata si nepotul. Chiar daca nu e nevoie. Daca nu vreti reduceri salariale atunci ar trebui redus personalul.
    • -3 (3 voturi)    
      vezi de ce nu te poti angaja la buget? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:56)

      anchy [anonim] i-a raspuns lui zet

      pentru ca nici macar nu stii sa scrii corect si nici sa te exprimi corect. ( noi,cei care contribuim) dar tu esti contribuabilul analfabet cu gura mare care nu stie sa isi scrie o declaratie si nu stie sa puna o intrebare pertinenta,dar avem nevoie si de oameni din categoria ta pentru ca altfel toti am fii bugetari.Inainte sa postezi ceva asigura-te ca scrii corect . Si ii platesti pentru ca te suporta pe tine si pe altii in fiecare zi
      • +2 (2 voturi)    
        Te-ai dat in fapt, bugetarule (Miercuri, 13 octombrie 2010, 23:02)

        zet [anonim] i-a raspuns lui anchy

        Avem urmatoarele fapte: 1. Te-ai legat de o exprimare absolut corecta (intamplator am citit mult mai mult in viata decat declaratii si cereri, dar daca nu ai incredere mergi te rog la profu' cu care ai facut gramatica in cl. a 6-a si intreaba-l). 2. Ai binevoit sa asterni o postare plina de greseli de fond si de forma, cireasa de pe tort fiind misterul de nepatruns al numarului de "i"-uri de la sfarsitul verbului "a fi" conjugat la persoana I-a plural. Si mai vrei stimulente. Daca nu ai fost stimulat in scoala generala sa inveti, acum cand esti un biet hartogar e prea tarziu sa mai fii stimulat sa fii performant. La asa nivel, asa venituri... la urma urmei, nu e necesara multa scoala ca sa muti documentele de colo-colo...
  • +39 (43 voturi)    
    Bucuresti, Bucuresti: Fratele meu esti ! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:25)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    Bucuresti, Bucuresti: Fratele meu esti ! cântă cei de la Guvern !
    Caci numai la Bucuresti ploua cu AUR (bani de la FMI)
    Si numai la Bucuresti este cea mai mare densitate de Generali pe metru patrat !
    Si numai la Bucuresti exista: Magistrati, Judecatori, Avocati, Finantisti, Militari, Politisti, Aviatori, si tot neamul lor cel adormit, care numai ei, saracii, au nevoie de salarii si pensii NESIMTITE !
    Ca ceilalti nu exista: Sunt dân provincie !!!!
    • +25 (27 voturi)    
      De acord! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:51)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Nu m-am putut abtine sa iti dau un "+" desi sunt din Bucuresti, neam cu generalu', finu lu' magistratu, pretenu' lu' aviatoru'. Noroc ca n-am si sticleti in familie.
    • -15 (27 voturi)    
      Daca ar reveni la legea... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:19)

      un bucurestean [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      ...aceea de pe vremea lui ceasca,si anume doar cei cu buletin de bucuresti sa aibe dreptul la munca,capitala nu va mai fi asa sufocata iar cei proveniti si-ar face de munca la locul de bastina.In ziua de azi cred ca numai 40% sunt Bucuresteni,sa se duca toti de unde au venit.
      • +17 (21 voturi)    
        Ce geniu... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:07)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui un bucurestean

        Daca te-ai nascut pe sfintele meleaguri bucurestenesti, sa nu aiba voie nimeni sa iti fure postul...
        saraci cu duhul mai sunt unii... chiar va compatimesc, pentru voi caderea comunismului a fost cel mai mare ghinion.
        • -3 (3 voturi)    
          Cum nu vin nici eu... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:43)

          un bucurestean [anonim] i-a raspuns lui zet

          ...sa-ti ocup locul de munca,la fel as vrea sa nu mi-l ocupi nici tu pe al meu.
          Iar daca ati sta la locul de origine poate nu mai eram obligat sa mananc legume-fructe din import.Am face paine din graul produs de voi,si am cumpara carne din animalele crescute de voi.
          • +1 (1 vot)    
            frate (Joi, 14 octombrie 2010, 10:11)

            bancher [anonim] i-a raspuns lui un bucurestean

            mare prostie ai spus. Si Washington-ul e sufocat de neamericani, si Londra de neenglezi, si Parisul de nefrancezi. Te vaieti ca ne-au napadit cei din provincie? Sa vezi cand ne-or sufoca arabii si africanii, ce bine o sa ne fie...
            Lasand gluma la o parte, nu e vina mea ca tu nu iti gasesti de lucru, si dai vina pe cei din provincie pt asta.
            Mobilitatea populatiei si a fortei de munca e o caracteristica primordiala a economiei mondiale actuale, de asta vrem sa intram in spatiul Schengen: ca sa lucram liberi in ce oras/tara a UE vrem noi.
            Si tu te vaieti ca vin provincialii in Buc??
      • +4 (6 voturi)    
        e imposibil , bucuresteanu-le (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:15)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui un bucurestean

        pai ca si in germania. Pai treaba mizera cine o mai face? Daca toti bucurestenii sunt magistrati, cine vrei sa fie vanzator sau infirmier la spital? Cine vrei sa te stearga la fund cand te-ai imbolnavii? Parlamentarii?
    • +3 (3 voturi)    
      MAHALA (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:07)

      Mizerabilul [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      cine ajunge sa traiasca in bucu va deveni un mitica . punct care cere doreste milogeste si toate cele
    • +1 (3 voturi)    
      ?????????? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:06)

      espresu' de ciulnita [anonim] i-a raspuns lui PSD-erbedeul

      Gogule, Boc este bucurestean? Cate dintre "personalitatile" din guvern sunt din Bucuresti? Cred ca ar trebui sa va mai ganditi inainte de a da vina pe locuitorii din Bucuresti ptr. ca nu merge politichia. Cand mai trimite-ti reprezentanti, alegeti si voi ceva care sa va reprezinte, nu toate scursurile.
  • +39 (43 voturi)    
    greva din finanate (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:26)

    cristea [anonim]

    - nu avem capitalism si democratie curate.
    - cui nu-i convine salariu intr-o firma (institutie) sa plece si sa-si caute in alta parte.
    - pentru cei din finante exista o lege speciala, ei nu sunt ca ceilalti bugetari ?
    felul in care isi gospodareste fiecare banul nu-l intereseaza pe ministru sau patron.
    • -11 (21 voturi)    
      alooo domnii (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:26)

      n_asul [utilizator] i-a raspuns lui cristea

      nu pricepe nimeni ca-i inselatorie sa faci contract cu statul pe un termen si pe o suma dupa care sa ti se spuna ca vei primi 20% din ei . De ce ? Pentru ca niste inteligenti din privat, considera ca esti nesimtit ... stiu ei sigur asta. Ganditi ca base ingust ... el cel putin stie cu cine trage , cu el ... traiti si voi!
      • +9 (11 voturi)    
        zau tu? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:01)

        arici [anonim] i-a raspuns lui n_asul

        e inselatorie? zau? dar daca vine fiscu, garda financiara si anafu(ra) la mine-n control, nu gaseste nimic (conform legii) si el imi da amenda min de 5.000 lei ca asa se face, si ca asta-i cotizatia, asta ce e? Da esti un nesimtit bujetar, care taie frunza la caini. Cand Boc Poc o zis ca nu se poate sa reduca fondu' de salarii, pt ca nimeni no fie incompetent, si nu se va putea aplica, ai ras. Si nu tin minte sa fi scuipat venin la tembelizor cand privatii si-au taiat singuri intre 50-80%. Mars la munca nu la intins mina
        • 0 (0 voturi)    
          am mai incercat un (Joi, 14 octombrie 2010, 10:16)

          n_asul [utilizator] i-a raspuns lui arici

          raspuns da nu s-a publicat . Era despre mama ariciului careia acesta sa-i spuna mars ...
      • +3 (7 voturi)    
        lasa gargara (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:20)

        Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui n_asul

        se pare ca astia niste inteligenti din privat sunt majoritatea aici care va dau minusuri voua bugetarilor finantisti cand postati ceva. Eu sunt in SUA si tot minus ti-am dat. De ce oare? Nu numai ca lucrez la privat, chiar si daca as lucra aici la stat. Pt ca stiu cum e la stat in Romania, e "stat" la propriu si la figurat.
  • +34 (36 voturi)    
    Dumenezeu nu bate cu paru" (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:30)

    Dedalus [anonim]

    Stimulentele erau oricum o tampenie si o lipsa de respect pentru contribuabil.

    Cu salariile insa e altceva. E greu sa traiesti ditnr-un salariu de functionar public, iar daca nici nu ti se plateste - e groasa....

    Pe de alta parte, ani de zile finantele au stat cu biciul pe Fane de la gogosharie, pe Gicu vanzatorul de vata de zahar si pe alti criminali care nu declarau TV-aul la susan...

    Timp in care marile corporatii si-au vazut de treaba - alea erau "stratgice" sau..."to big to fail".... ha!
    • +30 (30 voturi)    
      Si femeile de (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:56)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      serviciu erau stimulate!

      Nu se poate asa ceva. Ei ce au in fisa postului? Vin la serviciu sa faca o treaba, pentru ce sa mai fie si stimulati.
      Stimulati sa isi faca job-ul? Nu se poate.
      SR Stanescu e acum, in direct, cu lacrimile pe obraji de mila lor si clameaza disolutia statului.
  • -29 (43 voturi)    
    bravo (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:33)

    dan [anonim]

    bravo lor, trebuiau să reacţioneze mai demult. Ieri vorbeam cu o vecină care lucrează la primaria sectorului 2 şi e disperare mare, mare.Aşa nu se mai poate, oameni buni! Să le ia celor cu salarii peste 1000 de euro să ajungă la toată lumea. De ce un medic rezident să-şi vadă munca "răsplătită" cu doar 300 de euro pe lună şi altul care e la privat, să zicem că e responsabil cu resursele umane, are salar de la 500 de euro în sus. Păi, nu, asta nu e ţară dreaptă pentr toţi!
    • +34 (40 voturi)    
      halal gandire (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:51)

      tu citesti cand scrii, [anonim] i-a raspuns lui dan

      desteptule, ala care ia 300 euro la "stat" poate sa mearga la privat sa ia 500 euro, sau 1000, sau in functie de valoarea lui pe piata muncii!!! doar ca acolo nu va "sta" degeaba asa cum e la stat acum.

      Nu mai traim in comunism, nu toata lumea trebuie sa castige la fel, ci in functie de valoarea pe piata muncii! Poti munci la privat cat doresti, si sa ai salariu suficient! Eu am peste 1000 euro salariu, de ce sa dau mai mult pentru cei de la stat? De ce???
      Daca am mai mult acum este pentru ca am muncit sa ajung aici, in vreme ce ala care are mai putin a depus mai putin efort la viata lui.

      Daca ma cazez la un hotel de aceeasi categorie, de ce eu sa platesc mai mult pe camera decat cel care lucreaza la "stat" pe 300 euro, in conditiile in care beneficiem de acelasi serviciu???

      halal gandire iliesciana!
      • +3 (5 voturi)    
        Se referea la rezidenti... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:56)

        Tiroidita Hashimoto [anonim] i-a raspuns lui tu citesti cand scrii,

        desi nu prea stiu rezidenti sa castige 300 de euro net. Eu am prins 300 de euro ( cand era euro 35.000 si luam vreo 10 milioane in mana ). Bine ca nu mai sunt rezident in Romania :).
        Iar in legatura cu mediul privat, ca medic rezident nu poti sa iti faci rezidentiatul decat in centre universitare DE STAT in Romania.
        Iar pentru rezidenti: nu va faceti sange rau ca un fost coleg de liceu care a facut o particulara de 2 bani castiga acum 1000 de euro. Plecati afara imediat cum va luati specialitatea si veti fi platiti mult mai bine decat cei ce va jignesc spunand ca trebuie sa traiti din firimiturile de la masa lor. Si inca ceva: NU SUNTETI BUGETARI! asa cum va intoxica toti. Sunteti practicanti ai unei meserii nobile si ca liber-profesionisti puteti sa o practicati cu onoare ( fara a face compromisuri ) oriunde in lume. Cei care vor sa beneficieze de meseria voastra, trebuie sa va fie PARTENERI in contractul medic-pacient, bazat pe respect si incredere reciproca. Nu ei sunt patronii si voi palmasii. Succes.
        • +3 (5 voturi)    
          nu am citit cu atentie initial (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:18)

          tot eu [anonim] i-a raspuns lui Tiroidita Hashimoto

          Asa este, nu am remarcat ca se vorbea despre rezidenti, insa am ramas uluit sa vad gandirea socialista extrema: "sa luam de la aia care au si sa dam la cei care nu au, ca sa aiba toti"...
          Consider ca piata muncii ii rasplateste pe toti pana la urma, iar tu cititorule esti un exemplu bun... nu ai fost multumit de cat castigai aici ca rezident, ti-ai gasit alt loc de munca. Desigur, ca nu pot pleca imediat daca nu iti convine, dureaza o perioada, inca nu poti pretinde sa ti se dea de la cei care au mai mult...

          parerea mea...
        • 0 (0 voturi)    
          in strainatate toi va asteapta cu mii de euro. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:27)

          Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Tiroidita Hashimoto

          si in sua cat sunt platiti rezidentii fata de un medic? Las-o dracu, si la practica vrei sa fii platit? Poate vrei si in timpul facultatii, nu? Tot in sua cei care merg intr-o meserie de cele mai multe ori se voluntariaza o perioada(pe gratis adica) pana capata experienta. Chiar si in spitale daca te interesezi mai bine. Poate ca ar fi trebuit sa iti faci rezidentiatul in strainatate sa faci difenta dintre frimiturile primite in Ro si cele de afara.
        • 0 (0 voturi)    
          Noi ti-am platit studiile, esti un hoţ ! (Joi, 14 octombrie 2010, 11:53)

          Chronosopados [anonim] i-a raspuns lui Tiroidita Hashimoto

          Ai studiat gratuit la stat, pe banii platiţi de contribuabilii români !
          Ai luat diploma de la statul român şi-ai plecat, eşti un hoţ !
          "jignit cu fărâmituri de la masa altora" ? ce e jignitor ? Aşa e aici: toţi au salarii mici.
          Mai ai si obrăznicia să pledezi altora că e bine ca tine, crezi că dacă te vor mai urma altii se diluează hoţia ta ?
          Meseria de medic e nobilă, dar tu ?
          Dacă tăceai, negustor cinstit rămâneai...
      • -3 (5 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:58)

        catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui tu citesti cand scrii,

        din peste 1000 si ceva de euro poti sa-mi spui cat ai pe cartea de munca si cat bani in plic la negru?
        • +3 (7 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:14)

          halal gandire [anonim] i-a raspuns lui catalin060666

          am toti banii pe cartea de munca! Multumesc lui Dumnezeu... si platesc milioane la impozite in fiecare luna, fara sa beneficiez de servicii medicale.

          Cumva vreuna din variante ar explica de ce trebuie sa platesc eu mai mult decat medicul rezident care castiga 300 euro?
          Deja cei care castiga mai mult platesc procentual taxe la stat, in functie de cat castiga, de ce sa platesc mai multe impozite pentru aia care nu au?

          Daca as fi jucat si eu bambilici in curtea scolii atunci cand trebuia sa invat, astazi m-as fi plans si eu...
    • +25 (29 voturi)    
      Comunismul a apus (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:54)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui dan

      Dane, in ce lume traiesti tata? Ceausescu a cazut acum 20 ani!!! Trezirea!! NU SUNTEM EGALI !!! Unii nu au muncit o zi in viata lor dar sunt bogati in timp ce altii muncesc 16/24 si nu au ce manca.. asta este democratia...
    • +17 (17 voturi)    
      Medicul la care faci (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:58)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui dan

      referire are si "buzunare". Ca toti bugetarii de altfel.
    • +28 (28 voturi)    
      Esti inconstient. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:58)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui dan

      Daca cei din finante asigurau incasarea la buget la nivelul de ce-l putin 60% din cat era prevazut,nu era nevoie sa fie reduse salariile la profesori,doctori si altre categaorii de functionari.Cei din finante au facut o politica a lor,si de cativa ani ,pe baza "ciubucului incasat"au favorizat foarte multe firme ,acordandu-le facilitati si scutiri de plata,in dezavantajul tuturor salariatilor bugetari.Parerea mea este ca in MFP,ANAF si directiile financiare,trebuie redus personalul cu 50%.Au creat instructiuni de aplicare a unor norme,de asa fel ,incat sa duca la cresterea numarului de birocrati.Din ce incaseaza ei,statul nu castiga nimic.Statul a devenit un fel de haiduc in folosul functionarilor de la fisc.Auzi,sa ia stimulente in conditiile in care este criza,executia bugetara sa face la nivelul de 30-35%.Nesimtiti.
      • -10 (10 voturi)    
        Incasat putin? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:10)

        Barengott [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Se incaseaza mai mult decat se prevede
        • +10 (10 voturi)    
          capra vecinului (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:47)

          titi [anonim] i-a raspuns lui Barengott

          In luna Februarie 2010, cei din Finante au determinat in mod direct si abuziv scaderea salariilor dintr-o institutie cu 70%!!!!!!!!!!!!!!
          Atunci, Valdescu si Gherghina clamau ca se reduc aceste salarii ca, vezi doamne, aia erau hoti.
          Oamenii aia au ajuns in februarie 2010 la salariile lor de acum 500-800 ron. Acum sunt si ei in situatia asta.
          Eu eram un salariat al acelei institutii!
          Nu pot sa nu imi stapanescu un sentiment de fericire maxima, mai am nitel si juisez.
          Niste jigodii ati fost si ati ajuns sa fiti tratati ca niste jigodii!
        • +1 (1 vot)    
          atunci (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:10)

          mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Barengott

          asta inseamna ca baga in buzunar ce incaseaza.
      • +18 (20 voturi)    
        pe langa salriu, stimulente + prime !!! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:27)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui mircea

        INCOMPLET:
        pe langa salariu, luna de luna se luau stimulente echivalente de cele mai multe ori cu inca un salariu la care se adaugau si prime !!!

        are tupeul vreunul din acesti salariati MF sa isi faca publica fisa fiscala? !!!!

        ca de bocit si de urlat a disperare nu mai impresioneaza pe nimeni !!
        • +2 (4 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:58)

          eu [anonim] i-a raspuns lui cineva

          Pe site-ul MFP sunt declaratiile de avere ale tuturor functionarilor, iar acolo este trecut venitul pe 2009. Sunt publice toate veniturile.......... .///!
        • +1 (9 voturi)    
          Raspuns (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:00)

          Roxana [anonim] i-a raspuns lui cineva

          Da, eu am tupeul. Lucrez de la 8 dimineata pana la 7-8 seara. Iar inainte de concediu trebuie sa muncesc 3 saptamani pana la 1-2 noaptea sa pot sa plec o saptamana. Nesimtiti sunteti voi ca ne bagati pe toti in aceeasi galeata! Eu vin din mediul privat si am plecat de acolo ca tot pe nepotisme este si in banca. Asa ca nu mai incercati sa aruncati cu noroi in bugetari. SI MEDIUL PRIVAT ESTE LA FEL! Pot sa plec in mediul privat si te asigur ca voi munci mai putin pe bani multi mai multi. Problema este ca daca pleaca toti cei care sunt bine pregatiti di MF nu mai raman decat lichelele. PESTE TOT SUNT SI USCACIUNI!!!!!!
        • -3 (7 voturi)    
          Raspuns (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:00)

          Roxana [anonim] i-a raspuns lui cineva

          da, eu am tupeul. lucrez de la 8 dimineata pana la 7-8 seara. iar inainte de concediu trebuie sa muncesc 3 saptamani pana la 1-2 noaptea sa pot sa plec o saptamana. nesimtiti sunteti voi ca ne bagati pe toti in aceeasi galeata! eu vin din mediul privat si am plecat de acolo ca tot pe nepotisme este si in banca. asa ca nu mai incercati sa aruncati cu noroi in bugetari. si mediul privat este la fel! pot sa plec in mediul privat si te asigur ca voi munci mai putin pe bani multi mai multi. problema este ca daca pleaca toti cei care sunt bine pregatiti di mf nu mai raman decat lichelele. peste tot sunt si uscaciuni!!!!!!
          • +4 (4 voturi)    
            asa e in mediul bancar, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:44)

            bancher [anonim] i-a raspuns lui Roxana

            e tot ca la stat: conteaza pe cine stii, nu ce stii. Poti sa muncesti pana la ora 21-22 , de luni pana vineri, pt sume de 2000 RON/luna, mai ales daca esti in sucursala.
            Iar altii o boieresc in centrala...
          • +4 (4 voturi)    
            te compatimesc roxanel (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:41)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui Roxana

            La ANAF programul este pana la ora 17, dar la ora 16:50 cele trei lifturi spatioase gafaie de efort si revarsa zeci de functionare care se grabesc sa plece. Eu daca am ajuns cu actele la 16:50, nu am putut sâdecat sa depun actele la registratura si sa revin a doua zi pentru restul informatiilor. Dar cel putin pana la ora 16:50 se munceste in draci. Daca s-ar organiza campionatul mondial de Solitaire, cel mai slab de la ANAF ar ajunge sigur in finala!!!
      • -8 (12 voturi)    
        incasari peste plan (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:40)

        donache [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Din cate stiu eu la mine in judet se fac de obicei incasari peste 100% din ce s-a prevazut la inceput de luna.
        Ti se pare normal ca un inspector fiscal (sau cum se cheama) sa recupereze pentru stat (adica si pentru tine, cetatean roman) 6.000.000euro de la o firma si sa ia salar de 1.000lei?
        Sa mearga la privat? OK, se duce. Altul in locul lui nu vine pentru 1.000lei. Sau daca vine, nu va avea experienta necesara si statul nu va mai recupera milioane de euro de la privatii cei vrednici de lauda dar evazionisti. Si vei pierde si tu, cetatean roman.
        Intelegi?
        • +4 (4 voturi)    
          Inseamana ca ceea ce (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:51)

          Audit [utilizator] i-a raspuns lui donache

          s-a prevazut este subdimensionat tocmai pentru a reiesi ca va faceti treaba.
          Toata lumea stie ca incasarile la buget sunt SUB ceea ce ar trebui.
          • +1 (1 vot)    
            incasari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:18)

            donache [anonim] i-a raspuns lui Audit

            ca peste tot in lume!
            nu lucrez in min. finantelor, nu trage concluzii pripite
        • +4 (4 voturi)    
          hai sa vedem (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:11)

          arici [anonim] i-a raspuns lui donache

          Un inspector fiscal (asa-l botezi nu?) recupereaza datorii la stat de 6 mil euro? Pai cum PLM o facaut ala datorii de 6 mil euro in conditiile in care eu pentru 230 LEI (lei, roni, zile cum vrei) am conturile BLOCATE? Inseamna ca nu si-a facut treaba, o luat spaga. Si imi scoate ochii ca el are salar de 1000 lei? Altul in loculu lui VINEEEE repede ca spaga e grasa. Cetateanu ala care pierde e cel care nu cotizeaza, astfel iti inchide firma, fara sa se gandeasca idiotu' ca e 1 contribuabil in minus...asa so ajuns la fundu sacului si asa si-au furat singuri chilotii timp de 20 ani.
      • +4 (4 voturi)    
        Corect! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:49)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Suntem in aceasta situatie SI pentru ca cei de la finante NU isi fac treaba! Toti stim ca incasarile la buget sunt in suferita. Grava.
        • +1 (5 voturi)    
          ghici de ce? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:14)

          alt cetatean, fost bugetar [anonim] i-a raspuns lui Audit

          Ghici de ce sunt incasarile mici?

          Cu siguranta nu pentru ca privatii nu-si declara veniturile, au alte salarii in cartile de munca, cumpara si vand fara acte s.a.m.d
          nimeni nu lucreaza pe profit in tara asta dar au palate, avioane si barci
          cred ca este vina bugetarilor. da da
          • +1 (3 voturi)    
            Da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:13)

            bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui alt cetatean, fost bugetar

            fiindca bugetarii de la finante ar fi trebuit sa-i articuleze pe privatii care triseaza. Pentru asta ii platim, nu sa stea degeaba.
            • -2 (2 voturi)    
              usurel (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:21)

              srpc [utilizator] i-a raspuns lui bobo21

              legile noastre nu-i permit acelui inspector sa faca anchete gen IRS! la noi, averea se prezuma licita prin Constitutie, nu-l poti obliga pe evazionist sa-si justifice veniturile! panimaiesi?
    • +13 (15 voturi)    
      bravo, bravo! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:59)

      scheize costel [anonim] i-a raspuns lui dan

      aha, sa se dea cate una, sa ajunga la toti! daca imi ia din salariul meu de privat de peste 500 euro, pot sa ma mut la primarie, sa o frec toata ziua, carand o hartie dintr-o parte-n alta? ca aici unde muncesc plec uneori dupa miezul noptii acasa, uneori si sambata sau duminica.

      medicii chiar sunt intr-o situatie delicata, insa trebuie sa intelegeti ca daca luati de la aia care vi se pare ca au mult, nu rezolvati nimic, ii convingeti ca nu are rost sa munceasca, sa se chinuie, sa se zbata, sa stea noptile la serviciu cand banii lor se impart la alti 10 oameni, desi de unii dintre ei chiar nu are nevoie in viata. de ce naiba as munci daca munca mea e in zadar?
      • -3 (9 voturi)    
        buna idee (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:27)

        cetatean si eu [anonim] i-a raspuns lui scheize costel

        du-te la primarie si o sa vedem daca ai numai de plimbat o hartie de colo pana colo.
        pe de alta parte, daca muncesti si sambata si duminica pentru ceva mai mult de 500 euro, cata plus valoare aduce munca ta, ca sa o desconsideri atat de tare pe a unui bugetar? este numai o intrebare!
        • +8 (8 voturi)    
          raspuns (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:52)

          scheize costel [anonim] i-a raspuns lui cetatean si eu

          nu sunt strain de munca "la stat", am destui prieteni care sunt pe acolo si imi povestesc ce si cum. In unele cazuri se munceste, dar este intr-atat de ineficienta organizarea incat se poate spune ca oamenii respectivi (care se intampla sa munceasca, din cei multi - pentru ca foarte multi chiar o freaca) muncesc in zadar. Are sens munca lor doar in universul lor stramt de sorginte kafkiana, dar aduce mult prea putina "plusvaloare" societatii raportata la energia depusa. cand 10 oameni se chinuie sa schimbe un bec stricat si se calca pe picioare, se imbrancesc iar acest lucru dureaza 3 saptamani, acoperindu-se de hartii cat pentru un roman fluviu, este o problema.

          in legatura cu a doua intrebare: nu desconsider in sine munca unui bugetar. in principiu, cu o structura organizationala ok, oamenii aia isi au sensul, munca lor are sens pentru societate. cu siguranta insa ar trebui redus numarul lor.

          castig mult mai mult de 500 euro, dar acest lucru este raportat la capacitatiile mele, idealurile mele in viata. eu aleg sa stau sambata sau duminica, daca nu ma consider rasplatit pentru munca mea, sunt liber oricand sa plec si sa-mi gasesc altceva pe bani mai putini dar ceva mai linistit. insa vreau sa am tot timpul aceasta optiune. multi dintre cei care lucreaza la stat, desi castiga extrem de putin si se plang necontenit de acest lucru, se simt totusi confortabil in situatia respectiva, pentru ca altfel ar intra in jungla, unde nu mai au linistea si siguranta zilelor ce vor urma.

          cum vezi tu o rezolvare a acestui paradox? inteleg ca e greu pentru multi oameni care lucreaza la stat si ca unii muncesc (strict ca enegie depusa) poate la fel de mult ca mine, dar cum poti sa impaci pe toata lumea, cum ajungi la un echilibru intre cei care produc banii respectivi si cei multi care sunt dependenti de banii primilor, astfel incat prima categorie sa fie motivata in continuare sa produca in continuare la fel de eficient iar cea de-a doua sa aiba un standard de viata decent?
          • 0 (0 voturi)    
            erata (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:07)

            scheize costel [anonim] i-a raspuns lui scheize costel

            imi cer scuze pentru cele cateva exprimari redundante din postarea de mai sus.
            • -2 (2 voturi)    
              Dom'... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:46)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui scheize costel

              ...Costel, o intrebare doar? De ce nu te angajezi matale la o multinationala? Acolo pentru atata munca (si eficienta) o sa castigi cel putin 2000 de euro ... ca sa parafrazez cativa tembeli de mai sus care zic "e o piata a muncii libera sa mearga bugetarii carora nu le convine salariul de la stat in privat" uitand cel putin doua aspecte esentiale. De genul ca in momentul cand vor pleca toti medicii din tara va fi jale mare sau unde s-ar putea angaja in privat un profesor? Si in general pe ce locuri de munca? Ca doar aia 2 milioane si ceva de oameni plecati la munca in strainatate nu au plecat ca erau prea multe locuri de munca disponibile in Romania si nu voiau dom'le bugetarii sa le ocupe...
              • +3 (3 voturi)    
                ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:01)

                scheize costel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                gigi, lucrez la o multinationala, pe banii pe care ii mentionezi tu acolo!

                intrebarile de mai sus insa raman. evident ca va fi nasol cand o buna parte din medicii buni vor pleca. insa cum naiba iesim din situatia asta, cum ajungem la echilibrul dintre cei care produc in sectorul privat si cei care sunt dependenti de ceea ce produc primii, astfel incat toata lumea sa fie relativ multumita? oare numarul celor care lucreaza in sectorul de stat nu este mai mare decat trebuie, raportat la posibilitati?
                • +2 (2 voturi)    
                  Ba or fi... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:10)

                  Gigi [anonim] i-a raspuns lui scheize costel

                  ...da' ce tu ai auzit de un program riguros de restructurare in domeniul public? Cu informatizare, cu simplificarea birocratiei, cu evaluarea performantei si concedierea celor neperformanti etc? Astia de acum sunt la putere de 2 ani. Au miscat sistemul in sensul asta? NU! Au zis -25% la toata lumea ca le-a fost mai usor. Pai in conditiile astea orice partid de idioti poate conduce tara...prea mult cap nu iti trebuie.

                  In plus de asta ... mai e o problema foarte serioasa pe care nimeni nu o sesizeaza. Cand intr-o familie unul dintre pariniti e concediat sau i se reduce salariul se gandeste intai cum sa-si gaseasca un job, cum sa isi deschida o afacere, cum sa isi ia al doilea job...orice. Nu se gandeste intai sa reduca numarul de mese / zi ale copilului. Or guvernul asta asa s-a gandit. De fapt au stat si s-au scarpinat in crestet cam un an si ceva si apoi cand situatia a devenit groasa au zis...pai si ce...le taiem salariile si pensiile sau marim taxele si impozitele si am rezolvat problema.
                  • +2 (2 voturi)    
                    pai da... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:28)

                    scheize costel [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                    nu te contrazic :) s-a vorbit doar foarte vag de restructurare si mult prea tarziu, cand rahatul dadea deja pe afara. insa clipa in care se va intampla restructurarea se apropie, este inevitabil, pe termen lung sistemul nu mai poate functiona ca pana acum. de intarziere este intr-adevar responsabil guvernul.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Ce e mai rau ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:24)

                      Gigi [anonim] i-a raspuns lui scheize costel

                      ... e ca ii vor da afara pe cei fara pile si care oricum erau cei mai eficienti din sistem. Si sa vezi atunci ce ne vom plange de cozi si de acreala, incompetenta functionarilor...
              • 0 (0 voturi)    
                ok (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:36)

                Bobo1 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

                pai eu zic sa vina toti in strainatate iar strainii sa stea someri. O sa vedeti voi cat de multi staini or sa mai angajeze imigranti pe viitor. deja e galagie pe tema asta afara.
              • 0 (0 voturi)    
                lamurire (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:25)

                srpc [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

                pt. ca la multinationale se angajeaza doar oameni pana-n 35 de ani, preferabil fara familie, pe perioada determinata si dispusi sa moara de epuizare la birou, pe un salariu de mizerie fata de similarele din tara-mama a firmei! nu mai pomenesc pilele care functioneaza en-gros si in mult-laudatele tale firme straine (cunosc situatii concrete, de la oameni concreti); ca atare, de ce ma tot freci cu acele firme banditesti?
        • 0 (2 voturi)    
          ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:16)

          arici [anonim] i-a raspuns lui cetatean si eu

          nu mi-o lua in nume de rau, desconsider un bujetar pentru simplul fapt ca se complace in "atmosfera" creeata in institutiile de stat. (asta e punct) Consider ca aduc un plus valoare pentru ca lucrez 29-30zile / luna, chiar si doar pentru ca PRODUC, si nu consum, sau mai ales pentru ca sunt platit mai mult si deci voi plati impozit (pentru tine bujetarule) mai mult...mai am argumente, mai vrei?
    • +3 (5 voturi)    
      ceea ce este ingrijorator (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:06)

      dorian gray [anonim] i-a raspuns lui dan

      este ca la halul cum gandesti , mai exista si oameni care ti-au dat plus.
    • +3 (3 voturi)    
      hopa, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:16)

      hash [anonim] i-a raspuns lui dan

      ia uite cum rasar reminiscentele socialismului :)
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:03)

      arici [anonim] i-a raspuns lui dan

      nu traiesti in congo, cuba sau coreea. Socialismul , am vazut de ce e instare, daca tu plangi dupa el...surpriza, esti liber sa o iei care cuba...pa
      • 0 (0 voturi)    
        Nu mai poate (Joi, 14 octombrie 2010, 10:33)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui arici

        Cuba a spus ca nu mai functioneaza comunismul si s-a inceput concedierea a 500.000 bugetari.
  • +10 (16 voturi)    
    cel mai bine (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:36)

    mos ion roata [utilizator]

    ar face daca si-ar da demisia in bloc si ar incepe propria afacere,sa vedem cine va mai muncii in Ministerul de Finante (?) cu salarii ca ale lor.
    • +3 (5 voturi)    
      La cum stiu ei sa munceasca (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:46)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui mos ion roata

      ar da faliment si s-ar intoarce la slujbele alea (de data asta banoase) de la minister.
  • +18 (24 voturi)    
    hehehe (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:37)

    je [anonim]

    mie daca nu-mi mai convine locul de munca din anumite motive - plec in alta parte
    ...daca nu va convine locul de munca, conditiile etc etc de ce nu va cautati job in alta parte? mergeti in privat daca la stat este asa de nasol - dar din pacate, in mediul privat trebuie sa munciti ...
    • -8 (10 voturi)    
      au reusit sa va manipuleze (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:13)

      ioana c [anonim] i-a raspuns lui je

      faptul ca daca tie nu-ti convine un loc de munca poti sa pleci sa gasesti in alta parte, nu este tot una cu ceea ce se intampla la finante sau cu ceeea ce fac alti angajatori. Munca trebuie platita!! Faptul ca in alta parte s-ar putea sa iti fie mai bine este altceva!
      Nu este ok sa nu platesti munca la valoarea ei si sa sustii prostia asta cu schimbarea locului de munca.
      Cei care nu platesc munca sunt alta categorie. Este plin de nenorociti din acestia!
      Asuma-ti tu raspunderea pe miliarde de lei, stai mereu in controale cum stau cei de la finante si du-te acasa cu 500 lei!
      stimulemtele faceau parte din pachetul salarial al acestora pentru ca la finante salariile nu au fost crescute ca la celelalte ministere!
      In administratia centrala este de muna, nu gluma! Nu confundati administratia centrala cu nenorocirile care se intampla la local!
      • +4 (8 voturi)    
        am ras cu pofta (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:06)

        levi [anonim] i-a raspuns lui ioana c

        tu te iei in serios?
      • +5 (5 voturi)    
        mita (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:05)

        consultant fiscal [utilizator] i-a raspuns lui ioana c

        Ce-ar fi sa intrebi un contabil de la privat? Tot raspundere de miliarde, tot controale peste controale! Si nu primeste nici un stimulent. Asta este meseria lui.
        Voi de ce sa primiti stimulente? Ca sa va faceti treaba pentru care v-ati angajat?
        Stimulentele primite de voi reprezinta MITA OFICIALA pe care o primiti pentru a fi corecti. Si macar daca ati fi...
      • +4 (4 voturi)    
        nu sunt manipulat (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:25)

        arici [anonim] i-a raspuns lui ioana c

        cine a decis ca salarul tau de acum Nu reflecta munca depusa? tu? iarta-ma eu cred ca e in continuare prea mare. Tocmai am primit 6(sase) scrisori de la finate in care sunt anuntat, somat, executat silit pentru o datorie de (atentie mare) 0(zero)lei, si penalitatile aferente 13,22 lei. 6 scrisori? 12 angajati? ( cate 2 pe fiecare scrisoare) platiti din banii nostrii? spune-mi tu cum sa te privesc....
    • -2 (2 voturi)    
      Iti urez sa-ti ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:52)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui je

      ... plece toti medicii din Romania la munca in strainatate si sa dai 10.000 euro pe o zi de spitalizare intr-o clinica privata (ramasa fara concurenta serviciilor publice) ... si apoi sa ii trimiti pe toti bugetarii la privat sa munceasca.

      Sau mai bine...sa te prinda o inundatie prin Moldova si ai nevoie sa te salveze din copac pompierii de la ISU...hopa...sa nu aiba cine sa te salveze pentru ca acum toti pompierii vand shaorma in domeniul privat.

      Si exemplele pot continua ...
  • +10 (12 voturi)    
    peste 100 ? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:38)

    ne bugetar [anonim]

    cam incarcata schema la minister ! asa se intampla daca nu s au facut reducerile de personal cuvenite ! acum se pare ca au prins curaj si , si au deschis ciocul !
    • +19 (23 voturi)    
      .. (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:50)

      jean [anonim] i-a raspuns lui ne bugetar

      Un tip se duce la Finante pentru un interviu.
      Intervievatorul il intreaba, "Esti alergic la ceva?", la care a raspuns,
      "Da, la cofeina."
      "Ati lucrat pentru serviciul public inainte?"
      "Da, am fost in armata." spune el, "Am fost in Afganistan de doua ori."
      Intervievatorul spune: "Asta va va da un avantaj de 5 puncte la ocuparea acestui post."
      Apoi, se intreaba el, "Aveti vreun handicap, de orice fel?"
      Tipul spune: "Da. O mina a explodat langa mine cand am fost acolo si mi-am pierdut ambele testicule".
      Intervievatorul face o grimasa si apoi spune, "OK! Aveti suficiente puncte pentru a fi angajat. Programul normal zilnic este de la 8:00 la 16:00. Dar puteti incepe maine la 12:00 - si veti veni in fiecare zi de la 12:00"
      Tipul este nedumerit si intreaba: "In cazul in care orele de lucru sunt de la 8:00 la 16:00, de ce vreti sa vin la 12:00? Eu nu vreau nici un tratament special..."
      Intervievatorul spune: "Ceea ce trebuie sa intelegeti este ca acesta este un loc de munca la Finante. In fiecare zi, de la 8:00 la 10:00, ne bem cafeaua, apoi, pana la 12:00, ne scarpinam la c****e, asa ca nu are sens sa veniti de la 8:00 ..."
    • +14 (16 voturi)    
      In ministerul acesta (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:59)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui ne bugetar

      NU s-a facut nici o restructurare. Nu li s-a clintit nici un fir de par.
  • +8 (12 voturi)    
    spontan (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:48)

    money money [anonim]

    Dragi nostri (sic) finantisti !
    Teoretic , in A.D. 2010 au fost "evitate" sporurile
    acordate bugetarilor !
    Mai mult, au fost practicate disponibilizari, adica dati afara, in procente variabile 0-90% dintre bugetari.
    Finantistii sunt o alta categorie de bugetari ?
    No comment
  • +10 (16 voturi)    
    Exista solutie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:49)

    kiope [anonim]

    Demisia si angajarea in economia privata. Ce mai stati pe ginduri?
  • +4 (10 voturi)    
    Sa fim corecti (Miercuri, 13 octombrie 2010, 13:57)

    cetatean [anonim]

    1. Se pare ca stimulentele nu sunt doar de un salariu, ci merg pana la trei salarii lunare. Uitati-va pe declaratia de avere a oricarui sef de administratie fiscala locala si o sa vedeti ca veniturile salariale in 2009 au fost de aproape un miliard lei vechi, iar un lucrator obisnuit a castigat in medie 35-40 milioane lunar;
    2. Nu este normal ca, controlul sa vizeze doar aplicarea unor masuri pentru ca stii ca primesti cota parte din sumele atrase;
    3. Este o gaselnita justificarea ca acestea sunt sume extrabugetare, ele sunt obtinute urmare activitatii pentru care lucratorul este platit, iar daca nu s-ar lua o parte din ele pentru stimulente, ar merge integral la buget;
    4. Este o mare porcarie in sistemul de salarizare din Romania. Acum ii cerem unui director din finante sa zica mersi pentru 25 milioane pe luna, iar orice director de la anumite fonduri de garantare, institutii tot ale statului, se spune ca are un venit lunar cu adevarat incredibil pentru pretentia la intelegere pe care o tot invoca guvernantii. Si se pare ca exemplul este doar unul din alte cateva si mai si ! Si daca tot am inceput cu sa moara si capra vecinului, serios vorbind, trimit in instanta un jurist sa reprezinte si sa apere Ministerul Finantelor (statul) si-l platesc cu 15 milioane lei vechi, iar orice salariu al celor din domeniul justitiei incepe de la 80 milioane. Parca totusi este neddrept.
    • -2 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:17)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      ai creptate, munca trebuie platita
      nu numai munca, dar si raspunderea
      nu uitati ca in finante nu lucreaza numai cei de la garda
      sunt insa oameni care semneaza pentru miliarde
      un salariu de 700 - 1000 euro nu ar trebui sa ne revolte
      nu este nimic iesit din comun
      ci chiar de bun simt
      pacat ca in Romania atatia angajatori, inclusiv statul, nu platesc munca!!
    • -1 (1 vot)    
      salariu jurist (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:12)

      eu [anonim] i-a raspuns lui cetatean

      salariu de jurist in MF - net 555 lei..
  • +12 (18 voturi)    
    Cand ii aud pe bugetari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:01)

    Audit [utilizator]

    tipand ca au datorii la banci imi vine sa ii intreb de ce atunci cand au luat banii nu m-au chemat si pe mine la un chef ceva iar acum cand trebuie sa ii dea inapoi imi scot mie ochii?
    Frate, te intinzi cat iti e plapuma. Nu m-am imprumutat niciodata dar nici "aventuri" financiare (gen FNI) nu am avut. Cat am atat cheltui. Punct
    • -4 (12 voturi)    
      care aventuri? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:19)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Audit

      ce aventuri, oamenii au facut credite atat cat le permiteau veniturile.
      cine sa creada ca ajungi sa nu te mai plateaca deloc!
      am prieteni in finante care se duc acasa cu 500 lei dupa multi ani de munca si multa pregatire
      • +4 (12 voturi)    
        Daca sunt as de pregatiti, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:30)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui cristi

        de ce stau acolo?
        Fiindca pica!
        Sau curge...
        Daca ar fi nemultumiti... ar pleca!
        Cum sunt multumiti... stau!
        • -2 (2 voturi)    
          esti tampit (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:01)

          catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          unde dracu sa plece?cred ca ti-a spalat basescu creierul...cine angajeaza la privat acum in criza??
          • +2 (2 voturi)    
            Mersi, la fel! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:14)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin060666

            cand s/au facut angajari la privat pe baza de pile, asa ca la stat!
            la privat, nu angajeaza nimeni pe cei cu calificativul dat de tine!
            acolo trebuie sa muncesti, nu sa stai cu mana intinsa si cu buzunarele larg deschise!
            amice, tampiti sunt parintii care te/au facut!
            daca erau mai acatarii, nu dadeau nastere la idioti care gandesc numai pana la genunchiul broastei!
            • 0 (0 voturi)    
              ha, ha, ha (Joi, 14 octombrie 2010, 10:56)

              bancher [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

              ce m-am distrat cand ai zis ca in privat nu se fac angajari pe pile, ca la stat..
              Mosule, managerii straini au plecat de mult inapoi in tarile de origine, si au lasat locul romanasilor. Si cum s-au vazut romanasii cu puterea in mana, cum si-au dat in petec. In sistemul bancar nu te angajeaza nimeni fara recomandare (decat pe o functie mica, poate in sucursala), iar promovarile sunt mai mult subiective decat bazate pe competenta. Sunt pline bancile din Rom de incpompetenti angajati pe ochi frumosi, in timp ce aia buni muncesc pe bani putini, cu sabia lui Damocles la cap ca sunt dati afara si nu isi mai gasesc de lucru in alta parte.
              Angajatorul roman nu isi da in petec, indiferent ca e sef la stat sau la privat.
          • +1 (1 vot)    
            Nu e ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:14)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui catalin060666

            ... tampit iar cei 2 milioane si ceva de romani plecati la munca in strainatate au plecat din acelasi motiv...pentru ca existau foarte multe locuri de munca in privat :))
      • +5 (11 voturi)    
        so ?!!! tot ai lor sunt vinovati (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:36)

        cineva [anonim] i-a raspuns lui cristi

        ai prieteni in finante care se duc cu 500 acasa dupa ani de zile ?!!

        pai ...in primul rand, s-au limitat doar la atata, puteau daca erau capabili sa treaca in privat in anii de crestere si glorie, cand nu mai gaseai un om cu pregatire !

        apoi, OK, poate ca sunt nedreptatiti, dar motivul pentru care au 500 este acela ca altii , tot de-ai lor primesc de cateva zeci de ori mai mult

        asadar, ... sa le sparga capul tot la ai lor si sa nu le mai faca treaba !
        • -1 (1 vot)    
          da, proabil ca acum vor pleca (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:04)

          CRISTI [anonim] i-a raspuns lui cineva

          nu au fost mereu platiti cu banii acestia, nici cu sumele vehiculate aici de diversi "specialisti".

          sunt oameni ok, ca noi, pregatiti si nu vor avea probleme sa gaseasca de lucru in privat, insa mie mi-e frica de cine ar veni sa faca munca lor, daca vor putea, pe 500 de lei cat castiga acum!
          nu cred ca statul ar trebui sa angajeze numai nepoti, tampiti si corupti care sa lucreze nimic pe nimic fie pentru ca au din alta parte. As prefera ca munca sa fie platita!
          • 0 (0 voturi)    
            erata (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:24)

            tot eu [anonim] i-a raspuns lui CRISTI

            fie ca au din alta parte, fie ca "fura"
    • -1 (1 vot)    
      credite (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:14)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Cu creditele de la banci am cumparat de la privati..nu cumva v-a mers si voua bine???
  • -3 (9 voturi)    
    vai de capul nostru (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:05)

    marius [anonim]

    Doamne ce rutate pe unii de pe acest forum, suntem o natie de tot rahatul, dorim Rul aproapelui , ne bucuram cand altuia ii merge rau, nu avem nimic uman in noi, sper sa ma ajute bunul Dumnezeu sa reusesc sa emigrez cu sotia in Canada, ca Romania din pacate nu are nimic bun si uman in ea, reusesti doar daca esti hot in politica sau postac
    • 0 (2 voturi)    
      Ha (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:04)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui marius

      O sa mori de foame in Canada, o sa te plangi toata ziua nevesti-ti de oamenii rai care nu te ajuta si peste 2 ani o sa te intorci inapoi cu datorii. Destinul tipic al romanului mediocru.
  • +7 (11 voturi)    
    NESIMTITII ....IN SOMAJ !!!!!!! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:07)

    Carmen [anonim]

    Eu sunt inginer si muncesc de 25 de ani pe un salariu net de 1.000 lei. Si credeti-ma muncesc pe branci cate 10-12 ore. Nesimtiti astia daca nu sunt multumiti sa plece si sa munceasca in domeniul privat ca nu i-a nascut mamica lor angajati la stat. Auzi stimulente pe vreme de criza chiar au tupeu cu carul . Somaj !!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu sunt (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:30)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui Carmen

      Avem salariul tau acum 10 ani. Intre timp am schimbat 4 servicii si castig tot 1000. Dar nu de lei.
      De ce te plangi??? Castigi exact cat iti convine, ca daca nu ti-ar conveni ai cauta sa castigi mai multi bani!
    • -1 (1 vot)    
      scuza-ma (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:03)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui Carmen

      daca ai fii un inginer bun dupa 25 de ani de munca nu ai mai avea doar 10000000..asa ca ciocu mic..
    • -1 (1 vot)    
      off off (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:06)

      anna [anonim] i-a raspuns lui Carmen

      si mie mi-ar fi rusine sa am 25 de ani de munca si sa castig 1000 de lei. probabil esti un inginer forte bun ?! am 17 ani de munca, din care 3 in privat. cunosc cat de mult se munceste si intr-o parte si in alta. cunosc cat se declara in privat castigul si cat se ascunde prin intermediul formelor de compensatie. nu exista padure fara uscaturi in nici un mediu, raportandu-ne de la prestatia oamenilor la importanta institutiei/firmei. situatia "roz" din mfp este de aprox. 3 ani. fisele fiscale, ca tot se dadeau unii de ceasul mortii, p'aici sunt publicate pe site-ul institutiei, nu toti suntem campioni la solitaire, da nici nu putem sa venim toti in orasele mari, unde se gaseste de munca in privat si unde unii din noi chiar pot performa prin pregatire si experienta "concurenta" . ..
  • +3 (5 voturi)    
    fisc (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:07)

    adi [anonim]

    Politistii nu incaseaza amenzi?
    Intr-un fel ii inteleg pe cei de la finante, socul este mare, stimulentele lor se ridicau si la zeci de milioane.
    O restructurare a personalului este o solutie.
  • -2 (4 voturi)    
    e cam ciudat (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:09)

    Olguta [utilizator]

    E grav cand se tipa de la Ministerul de Finante "Hotii"! Stiu ei ce stiu; sa stiti ca acolo sunt si profesionisti, dar nu ei conduc. Se trece sub tacere imposibila si sinucigasa si cretina Lege a Educatiei, pentru care Guvernul si-a asumat raspunderea. Hotnews tace?!
  • -4 (6 voturi)    
    ce se mai bucura lumea cand altii tipa de foame (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:15)

    Bogdan [anonim]

    Astia-s romanii, asta-i caracterul, se bucura numai cand vad moarta capra altuia. D-aia sunt asa usor de condus dupa principiul Divide et impera. Nu ma intereseaza diret nici politistii, finantistii, profesorii, medicii sau alte categorii ajunse in ultimul hal, dar celor care rad pe seama acestor categorii le doresc sa aiba nevoie de ei si sa fie luati in ras, asa cum fac ei acum pe acest stie...
    • +2 (2 voturi)    
      Eu nu ma bucur de raul altuia dar stiu ca ei ...da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:49)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      dar stiu ca ei puteau sa faca mai mult sa nu se ajunga aici. Chiar ei sunt cei care au permis concurenta neloiala prin metoda spaga. Ei stiau cand se fura la nivel inalt si s-au multumit sa taca ca sa aibe si ei de o friptura fara sa gandeasca ca asta va distruge economia si vor ajunge chiar ei sa faca mai putini bani.
    • +2 (2 voturi)    
      Sa stii ca suntem luati in ras (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:56)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      de fiecare bugetar cu care ne intalnim. Nu trebuie sa ne mai urezi.
    • +2 (4 voturi)    
      ce se mai bucura lumea cand altii tipa de foame (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:22)

      Diletant [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Eu nu ma bucur domnule!
      Chiar m-am enervat de-a binelea! As vrea sa-si faca treaba mai sarguincios si dupa aia sa ceara.
      Nu cred ca protestul lor e onest!
  • -3 (3 voturi)    
    . (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:21)

    gica [anonim]

    asta inseamna ordonanta 50 votata in favoarea clientilor. toate protestele au in comun ceva: AVEM RATE LA BANCI SI NU LE MAI PUTEM PLATI! va fi o vot politic,din fericire se intampla ca inseresele lor sa coincida cu ale noastre
  • +4 (8 voturi)    
    Dati afara toti! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:21)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Sa vedem daca rezista in privat!
    Stimulente?
    Ce e aia?
    Le trebuie stimulent ca sa munceasca?
    Nu au salarii?
    Nu au spaga?
    Repet, afara cu totii!
  • +3 (11 voturi)    
    afaraaaaaaaaaaaaaaa ! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:21)

    cineva [anonim]

    e perfect .... sa inceteze lucrul handicapatii astia, sa se care acasa !

    maine vin alti 300 din companiile private de profil financiar, contabil, bancar pe aceaiasi bani, nestimulati, cu productivitate si eficienta de 15 ori mai mari decat handicpatii de plimbatori de hartie !

    pe praful asta ..., dupa atatea luni, nu se mai poate decat cu stimulente lucra ...

    MF are peste 30 000 de angajati in toata tara ...(chiar sper sa ma insel) .... in conditile unei infomatizari si eficientizari a personalului, 30 % din ei ar putea face intreit mai bine treaba decat se face acum !

    si cand te gandesti ca au si program de alaptare ...8-16. 00 .cu multiple pauze .... ...
    • +5 (7 voturi)    
      cei 300.. sa-i vedem.. in MFP (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:42)

      angajat in MFP [anonim] i-a raspuns lui cineva

      "maine vin alti 300 din companiile private de profil financiar, contabil, bancar pe aceaiasi bani, nestimulati, cu productivitate si eficienta de 15 ori mai mari decat handicpatii de plimbatori de hartie !"

      Tare as vrea sa vad cum vor lucra cei 300 pe 500 de lei net, la cat a ajuns un salariu aici. Si cum experienta lor din sectorul privat se aplica in specificul activitatii de aici, nu neaparat in aplicarea celor zeci de legi la care ti se refera activitatea.. dar si la crearea unor legi noi, norme, proceduri.. la controalele Curtii de conturi.. tare as vrea sa-i vad!
    • +2 (2 voturi)    
      ha! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:49)

      donache [anonim] i-a raspuns lui cineva

      maine vin alti 300 din companiile private de profil financiar, contabil, bancar pe aceaiasi bani

      Tu chiar crezi ce scrii?
  • 0 (4 voturi)    
    Nu stiu de ce tara asta... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:26)

    haducul [anonim]

    ...a ajuns pe ultimul loc,ca nivel de trai...doar suntem cei mai destepti din lume,nu credeti...cititiva comentariile.
    • 0 (2 voturi)    
      Buna gluma (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:01)

      ando2 [utilizator] i-a raspuns lui haducul

      Probabil ca tu ar trebui sa faci primul lucrul asta, avand in vedere cum scrii (apropo de "cititiva..."). Poate ai dreptate: nivelul de trai din tara asta e scazut si din cauza celor multi care se dau destepti...desi nu au deloc cu ce.
      • -1 (1 vot)    
        Scuze nu sunt... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:51)

        haiducul [anonim] i-a raspuns lui ando2

        ...dactilograf.
  • -1 (7 voturi)    
    LOL (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:27)

    HP [utilizator]

    Ma doare in COT de bugetari in general, daca crapa de foame, daca au familii sau daca dimpotriva castiga 100 de milioane lunar. Ah si diferentele de salarizare nu sunt "pentru ca acum e democratie" dupa cum spune un ciumete mai sus. Democratie e una, capitalism e alta. Iar prostia ii afecteaza pe toti in mod egal. Ai carte, ai parte, punct. Carte cu adevarat, nu diplome cu care te stergi la fund. Asta este, viata e grea. Daca ar fi dupa mine as desfiinta sistemul public de asistenta sociala, pensii inclusiv. Sa aiba parte de tratament medical si alte facilitati doar cei ce platesc si pe masura nivelului platit. Ca in America. NU IMI PASA de cei ce nu isi permit. Sa crape.
    • 0 (0 voturi)    
      Excep[tie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:28)

      Ster [anonim] i-a raspuns lui HP

      Cu o singura rectificare, cei care nu isi permit pentru ca nu au dorit sa invete si sa munceste. Cei care nu pot pentru ca nu au avut sanse, ca sunt bonavi, batrani, copii etc. trebuiesc ajutati
  • -4 (12 voturi)    
    Instigare la ura... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:30)

    x_man [anonim]

    ..unii impotriva atora!!!!!!!!

    Cam asta s-a reusit in ultimii ani in Romania. Cam asta se urmareste si pentru viitor. Daca nu ma credeti acum, o sa vedeti si o sa ma credeti mai incolo. Puteti sa-mi dat cate minusuri vreti, tot o sa va aduceti aminte peste ceva timp de acest post...

    Lucreaza careva din cei care au postat aici in mediul bugetar?! Ma indoiesc!
    Ati observat cumva programul de lucru al functionarilor de la ghiseul la care va platiti taxele, stiti cumva cu ce se mananca acest job al lor si in ce conditii lucreaza si cate ore/ zi?! Credeti ca e atat de bine sa stai ore in sir sa-ti scuipe toata lumea seminte in cap?! si unde mai pui ca si pe bani putini..., da stiu, o sa-mi spuneti ca de ce nu pleaca la privat, iar raspunsul meu ar fi ca cine ti-ar mai incasa tie impozitele sau cine ti-ar mai furniza actelede care ai nevoie si care provin de la o instituie bugetara.
    V-as mai spune ca cine v-ar mai ingriji mamele, tati si copii (daca la voi nu va ganditi) , celor care nu aveti posibilitatea la un sistem de sanatae privat?! Credeti ca mie imi convine sa dau 800 RON/LUNA!!!!!!!!!! contributia mea si a angajatorului meu la sanatate!!!!!!!!!!!!!!!! si sa nu beneficiez de tratament special daca as avea nevoie, de nimic, pt ca m-a ajutat Dumnezeu si nu am avut nevoie. Daca as plati la o institutie PRIVATA 800 RON/ LUNA , cam cum credeti ca as fi tratat?! (daca pt 2000 ron/an, am o gramada de facilitati!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!).
    OAMENI BUNI, va rog intelegeti o data, pentru bunul Dumnezeu, ca staul trebuie sa funcioneze pt toti, nu numai pentru unii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Si va mai rog inca un lucru. Daca nu stiti nu vorbiti, nu va dati cu parerea doar asa ca sa postati si voi cate ceva. Eu nu dau exemple, nu scriu sume, desi cunoasc cazuri generale, va spun doar atat: nu credeti chiar tot ce se spune, nu credeti ca cei de acolo, omu' de rand, functionaru' de rand traieste pe alt fel dec picior decat TU, omu' de rand!!!!.
    • 0 (6 voturi)    
      Auzi ma (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:53)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui x_man

      Auzi ma bugetarule, gandirea ta antica imi face scarba si as vrea sa dispari intr-un norisor de fum, daca nu as avea nevoie sa stai in biroul ala pana crapi si sa ma pupi in fund cand am nevoie de foi si alte acte. Probabil ca tu esti printre milioanele care inca nu au priceput de ce reformele incepute nu doar in economie ci si in societate sunt darul lui dumnezeu pe pamant.

      Nu e vorba de unii impotriva altora. Asta e sistemul capitalist, corect. Nu suntem toti egali. Nu avem aceleasi drepturi. Unii sunt mai buni, mai pregatiti, mai inteligenti si mai frumosi. Asta este, pentru asta am facut Revolutie si asta ne asteptam. NU sa fim egali si cu drepturi. Nu-ti convine, patina in iad sau la cersit prin Franta.

      Viata e cruda, daca vrei bani, fa o scoala si da din coate. Nu poti, asta este, o sa pun o lumanare la biserica. Si acum gata cu teoriile lacrimogene, ca nu dau doi bani pe grija ca cine o sa imi educe copiii. Tot timpul se gaseste un ciumete prostovan ca tine care altcumva nu s-a descurcat si care va fi multumit sa ii arunc in scarba un zece milioane. Asta e sistemul capitalist.

      Haidi pa.
      • 0 (4 voturi)    
        ... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:15)

        x_man [anonim] i-a raspuns lui HP

        La modul cum vorbesti imi inchipui ce fel de om esti!
        NU ma mai intreb de cultura ta si nici de pregatire.
        Dupa cum bine NU ai observat, eu ti-am spus ca platesc 800 RON/LUNA, la asigurarile de sanatate. Si mai am abonament la clinica privata de 2000 ron/ an.Crede-ma ca nu mi-as permite daca as fi bugetar. Iar ca sa vezi salariul meu, faci un calcul (daca stii bineinteles, desi ma indoiesc)si-l afli din contributia mea la sanatate.
        Cat priveste sistemul de contributii la stat, in orice lume se plateste din capitaliscm pana in socialism. \Dar n-ai cu cine sa stai de vorb, cu invrajbitii lu Basescu chiar imi pierd timpul sa va mai raspund
        • 0 (0 voturi)    
          bun salariu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:05)

          colu [utilizator] i-a raspuns lui x_man

          frumos salari;sigur nu esti bugetar;un bugetar,sef de serviciu il castiga in aprox.10luni.
      • -1 (1 vot)    
        mai imprimanto (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:00)

        Olguta [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Sa iti educi copiii la un prost! Atat iti doresc. Daca ai copii, nu cred ca ai, daca totusi ai, ii compatimesc.
        • +1 (1 vot)    
          Stimata Olguta, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:24)

          x_man [anonim] i-a raspuns lui Olguta

          Din nou trebuie sa ma repet ca am suficiente resurse, a.i. sa nu ma compatimeasca nimeni nici pe mine, nici pe familia mea. Asa ca te rog nu o face, ca nu are rost.
          Cat priveste ceea ce-mi doresti tu, ma repet din nou, atat poate romanu' in acest moment "ura" si atat a invatat in asazisa democratie de care cu respect ma dilimitez.

          Oricum iti multumesc pt ca ai avut curajul sa postezi, nu pot insa decat sa te compatimesc eu pe tine pt gandirea care o ai.

          Eu iti doresc totusi sa ajungi sa scrii la fel de degajat ca mine fara sa ai grija zilei de maine, desi ma indoiesc ca vei ajunge, nici macar in "cosmarurile" tale.
          • 0 (0 voturi)    
            destept mai esti, HP (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:31)

            Olguta [utilizator] i-a raspuns lui x_man

            Vorbesti ca un patron de Dambovita. Ai bani, ai dreptate. Stai cuminte, ca nu sunt bugetara. Si cu banii stau foarte bine, la usa unuia ca tine n-ajung, vezi de treaba, mai ales ca nu mai lucrez in Romania, ci in strainatate. Nu e o rusine sa fii bugetara, asa cum se incearca sa se inoculeze ideea. PS
            eu am lovit in HP, si sare in sus de durere x-man, daca nu e unul si acelasi, care se distreaza postand cand pro, cand contra, dupa berea bauta.
            • +1 (1 vot)    
              Greseala (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:52)

              x_man [anonim] i-a raspuns lui Olguta

              Imi asum greseala facuta si o recunosc. Asta e, acum poti sa ma palmuiesti cat vrei, fapta-i implinita.
              Si totusi nu sunt patron:)
              • -1 (1 vot)    
                eram in ceata (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:56)

                Olguta [utilizator] i-a raspuns lui x_man

                :-))))
              • -1 (1 vot)    
                :-))) lui x-man (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:57)

                Olguta [utilizator] i-a raspuns lui x_man

                dar tot am continuat sa dau, asa, pe intuneric........:-))))
      • 0 (0 voturi)    
        corect! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:48)

        Nicky [anonim] i-a raspuns lui HP

        100% corect, ai o bere de la mine!
    • -1 (5 voturi)    
      iti raspund eu: (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:54)

      raspunsul ! [anonim] i-a raspuns lui x_man

      iti raspund eu la toat intrebarile tale demne de epoca e piatra nu de secol 21, a caror vina o au cei care gandesc ca tine, si ai lor superiori:

      nu este nevoie sa lucram in mediul bugetar, pentru ca nu e nimic de dorit, nimic fantastic, in plus se vede de la o posta in ce stare deplorabila se afla, nu e nimic de nepatruns sau de neinteles, e atat de evident !

      nu ma intereseaza programul functionarului de la ghiseu, nu am nevoie in secolul 21 sa merg la un ghiseu cu functionar si cu program ca sa mi se incaseze impozitele si taxele, am nevoie ca ghiseul sa vina la mine 24 din 24: cum ? simplu: online ! e treaba lui sa-mi ia banii !

      sistemul de incasare trebuie sa fie cat mai eficient si cat mai ieftin, pentru ca este pe banii mei facut si intretinut. acum este si prost, si ineficient si scump, personalul si ghiseul sunt doar niste componenete defecte, care trebuiesc trimise la casat; in sec 21 vreau tehnologia in loc de ghiseu pentru acte, taxe si impozite !

      800 de RON pe care pretinzi ca ii platesti sistmeului public de sanatate, daca toti ar plati atat, insa nu unui sistem public si unuia privat, nu am fi avut aceasta discutie, pentru ca am fi avut un sistem privat de sanatate extrem de bun si functional !, cu alte hibe si proleme, insa cu siguranta nu unul ineficient si mizerabil ca cel de acum !!!

      nu mai este nimic de crezut, totul este evident, functionarul de rand si oricare alt bugetar e tot un salariat , in ierarhie aflat la dispozitia celui privat, de la care ia bani beneficiind de servicii de administrare si intretinere (fie ele paza, protectie, educatie, medicina, pensie, etc ) . Politia, spitalul, scoala , pensia..sunt tot servicii, doar ca se cheama servicii publice !!!!

      nu cred ca ai priceput, dar ... poti sa mai intrebi si-ti mai explic !!!
  • +5 (5 voturi)    
    lia.ionescu@contema.ro (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:32)

    contribuabil [anonim]

    Schema este exagerat de stufoasa. Au inventat fel si fel de servicii.
    Urmare introducerii forfetarului si renuntarii la impozit venit micro s-au radiat mii de societati. De ce nu coreleaza numarul angajatilor cu numarul societatilor?)
    • +1 (1 vot)    
      Pentru... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:59)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui contribuabil

      ...ca numarul angajatilor e legat nu numai de numarul contribuabililor ci mai ales de procedurile legale si birocratia existente si de nivelul de informatizare.

      Daca ar reduce birocratia si ar informatiza masiv toate domeniile astea in care sta omul ore in sir la coada ar putea sa restructureze si personalul (probabil 50%) ar pleca.

      Oricum ... functionarul cu 600-700 de ron salariu (cel lovit cu adevarat de toate deciziile astea ale guvernului Boc) nu poate reduce birocratia sau informatiza institutiile. Totul tine de sefi si de vointa politica ...
  • +5 (9 voturi)    
    Scurta descriere (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:33)

    AndreiSe [anonim]

    Pe vremea de dezmat bugetar total pastorita de Tariceanu fiecare sector bugetar si mai ales la varful lui a gasit tot felul de smecherii ca sa isi mareasca salariul. Unii, mai destepti, au apelat la sporuri. Altii, mai prosti, au apelat la stimulente. Cei mai destepti au apelat la amundoua metodele.
    Cei de la finante au mers aproape exclusiv pe stimulente. Dar au dus acest sistem pana in nesimtire, stimulentele reprezentand pana la 300% din salariu. Adica daca aveai 15 milioane brut ajungeai la 60.
    Cei care au apelat la sporuri au fost nevoiti sa se multumeasca cu mai putin. Nu puteai sa dai sporuri de 300%. S-a ajuns pe la 50-75%, dar cam atat.
    Marea diferenta apare intre sporuri si stimulente este insa urmatoarea: sporurile sunt permanente, si in cele din urma au fost incluse in salariu, dar stimulentele sunt la latitudinea sefilor si in limita fondurilor disponibile stranse la bugetul institutiei separat de alocarile bugetare. Adica taxe, amenzi, etc. Perfect pentru finantisti, mai ales din administratia centrala. Acum sefii au zis: nu se mai acorda stimulente. La sporuri nu s-a putut zice asa.
    Totusi, actualmente salarile in ANAF sunt cele mai mici, dupa ce in anul 2008 si 2009 au fost printre cele mai mari din sistemul bugetar. Pe adevaratii beneficiari ai stimulentelor de 300% oricum masura nu ii afecteaza, ei aveau si alte surse de venituri [vezi cazul Gabrielei Iordache si acciza la tutun derogata]. Pe amaratii insa, angajati pe salariul minim sau pe salarii derizorii, pe posturi cu raspundere foarte mare, eliminarea stimulentelor este criminala. dar nu exista solutii momentan. De ce?
    1. Includerea stimulentelor in salarii nu este posibila, stimulentele fiind alocate din fonduri proprii, pe care institutia ii realizeaza sau nu, nu sunt alocari de la bugetul de stat.
    2. Marirea salarilor nu este posibila, din motivul ca ar declansa cereri similare in toate ramurile bugetare.
    3. Plata stimulentelor numai la finante ar duce la cereri similare si din alte parti
  • +2 (4 voturi)    
    Salarii nu Stimulente Fiananciare!! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:34)

    gim [anonim]

    Ce si cate mizerii in tara asta!! Familiile ceferistilor si acestia au gratuitati, cei de la finante vor stimulente din banii incasati din amenzi platite de mine si de altii, adica cu alte cuvinte incurajam incasarea la buget de bani chiar si din abuzuri!! Ar trebui sa se umble la salarii si stimulentele sa fie interzise!!
  • +2 (8 voturi)    
    Sindicate de sorginte pnl-psd (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:37)

    Fiscus [anonim]

    Politica la sindicate: marica sustinut de nasu" leberal d.r.r. iar oprescu de psd!
    A.N.A.F.- ul este plin de rude si rudisoare care mai de care plantate de psd-pnl.
    Profesional la M.F. multi sunt in plus...si fara obiectul muncii.
  • +5 (5 voturi)    
    Ei au permis sa se ajunga in criza si acum tzipa (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:43)

    GIGISBANGA [anonim]

    Atunci cand semnati pentru magariile din care se faceau spagi, atunci cand in "angrouri" nu se dau amenzi ci direct se incaseaza 5000 spaga de la o singura firma (ca si cum ar fi imp forfetar) nu va gandeati ca se va ajunge sa nu mai primiti salariu. Stimulentele sunt cele care au facut sa creasca spaga. Acum puteti sa o micsorati deoarece nu mai sunteti stimulati. Si ce fete aveti cand vine omul la voi sa depuna acte, si ce urat va purtati, si cum va rastiti la oameni cu nemultumire continua pentru orice greseala intr-un formular pentru a determina omul sa plateasca spaga pentru a scapa de scarba. Multumim doamne pentru criza... adica pentru curatenie. Te rog fa-o pana la capat si readu atitudinea pozitiva in oameni si moralitatea!
  • +4 (4 voturi)    
    amenda sau parafiscalitate/ (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:48)

    alex.dumitrascu [anonim]

    De cate ori vine cate unu' din astia in control prima chestie pe care o spune este "n-am incotro trebuie sa te amendez".
    Asa ca amendeaza cu sau fara motiv, pentru a-si asigura stimulentele.
    In felul acesta amenda devine obligatorie, o forma de parafiscalitate cu caracteristici de terorism fiscal.
    Pe moment oamenii isi muta firmele in Bulgaria si ii lasa pe astia singuri sa se amendeze unu' pe altu pana le-o suna apa in cap.
  • +1 (1 vot)    
    alo restructurarea si legea unica de salarizare (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:52)

    restructurat [anonim]

    it-istii romani cu facilitati din partea staului-scutiti de impozite din : ici,centrul de calcul al min de finante,al guvernului,sa sa faca odata sistemul de calcul integrat e-guvernare cu programe si infrastructura adecvate,interconectate si sa restructureze acesti zeci de mii de functiionari birocrati portarei platiti gras,cu porthart,creion chimic si abace,ai ministerului de finante,care ca si magistratii,sa au devenit un fel de stat in stat-caste privilegiate,pe principiul sa le taie (recalculeze,restructureze) la toti,numai noua nu!
    • +1 (1 vot)    
      rasfirati bine birocratii... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:40)

      telespectator [anonim] i-a raspuns lui restructurat

      pe imaginile tv se vad atatia birocrati la mfp, ca zici ca e schimb de tura la combinatul siderurgic sidex galati sau la fostul imgb.
      cu deosebirea ca muncitorii de la sidex sau imgb sunt/erau direct productivi, pe cand birocratii sunt neproductivi.
      asa s-a creat la anomalia: ca in 2004 erau 900 mii bugetari cu 8%, crestere pib si deficit bugetar de 3% ,iar in 2009 la 1,5 milioane bugetari, 8%scadere pib si 8% deficit bugetar.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu cred ! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 14:57)

    dorin bretan [anonim]

    Cine mai crede in spontaneitate ? Eu unul nu. Dupa ce activitate au si cat au incurcat legislatia , ar merita sa li se ceara daune nu sa ia salariu .Dar daca tot fac greva ,cred ca 2 ani ar fi suficient ! Iesim din criza .
    • +2 (2 voturi)    
      Nu e chiar spontana (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:07)

      AndreiSe [anonim] i-a raspuns lui dorin bretan

      Din surse iti spun ca se stia de ieri ca azi, daca nu se primesc stimulente, se intrerupe lucru.
  • +1 (3 voturi)    
    ASPECTE (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:15)

    Jan GIonescu [anonim]

    1. Am aflat ca acesti functionari (plus politaii, magistratii, cei din CJ-uri, primarii etc) au fost vreme de 6 ani foarte "eligibili" pt. banci, care le dadeau lejer credite enorme (leafa mare & stabila). Deci e normal sa fie in halul asta de agitati, pt. ca au datorii enorme.

    2. Pe de alta parte, in mod general, e o PORCARIE fara seaman ca tu guvern sa tai leafa unui om cand tu angajatul ai semnat un CONTRACT pt. acea leafa. OK, fara mariri, dar sa o tai?? Adica schimbam regulile in timpul jocului?
  • +5 (7 voturi)    
    Curata nesimtire! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:17)

    Old bear [anonim]

    Ce stimulente? Ce sant imbuibatii astia? Maratonisti, alpinisti, ciclisti? Marea majoritate huzuresc de ani buni (sa vedeti ce averi au adunat) si flutura cu nesimtire niste fluturasi: dar eu care sunt somer si iau 495 de lei (numai medicamentele ma costa lunar peste 200 lei!) si trebuie sa-mi achit si alte taxe si facturi, basca mai am prostul obicei sa ma mai si hranesc, eu ce sa mai zic vis-a-vis de "spontaneitatea " astora ?
    Nu e obligatoriu sa lucreze acolo unde nu le convine: sunt mii de tineri (nu este cazul meu, dimpotriva...) care, asteapta cu nerabdare sa le ocupe locurile!
    In strada definitiv cu ei!
  • -2 (2 voturi)    
    Noi ne luptam intre noi si ei semneaza contractele (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:18)

    sorin [anonim]

    Cred ca a venit timpul sa reinstauram ordinea in tara, noi, astia micii.
    Cred ca a venit timpul sa plece cu elicopterele in graba mare si noua generatie de lipitori.
    /// !!!
  • +3 (3 voturi)    
    nu sunt bani la buget! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:18)

    Nicky [anonim]

    Nu sunt bani la buget, asta e realitatea... deci cei care ar trebui sa-i adune nu-si fac treaba! De ce sa primeasca stimulente daca nu-si fac treaba? Din punctul meu de vedere pot sa inceteze lucru cat vor, oricum sunt ineficienti, nepregatiti si corupti
  • +3 (5 voturi)    
    spagari (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:27)

    rochiri [utilizator]

    Cine ma spagari astia?
    • -1 (3 voturi)    
      lasa dragule, ca o sa creasca spaga (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:21)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui rochiri

      pentru tine spaga o sa creasca suficient cat sa-i "stimuleze" :P Nu-ti convine? Angajeaza-te si tu la stat! Ha ha ha!
      P.S.
      Sincer acum, ii apreciez ca au tupeu sa-si faca singuri dreptate! Tu chiar crezi ca poti lupta cu smecherii cand iti arde matul de foame?
      • +4 (4 voturi)    
        da lupta cu smecheri (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:17)

        rochiri [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Eu cred ca in pricipal este o chestie de mentalitate, dupa care vin si bani.
        Tu vrei sa spui ca atunci cand nu au avut salariiile netaiate cu 25% se luptau cu smecherii?
        Sa fim seriosi.Tot timpul au luat.
        Multi cand se angajau la stat ziceau: Lasa ma ca e salariu mic da cu ce iti mai da ala si cu ala mai creste :) si asta se aplica si la spital,scoala,primarie etc etc . ... Acum faza e ca e salariu mai mic si nici banu' nu mai vine ca "afacerile nu mai merge".
        Ioate guvernele au marit salariile la stat (pentru voturi) dar nici un guvern nu s-a intrebat daca si serviciul prestat a crescut proportional cu marirea acordata.
  • -1 (3 voturi)    
    O mica bucurie, bucuria saracului (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:27)

    Jan Gionescu [anonim]

    Taierea salariilor in Romania anului 2010 seamana intr un fel cu instaurarea bolsevismului in RO. Ca om al muncii cu venit mediu spre slabut atunci, in 1945, sigur as fi fost bucuros sa vad cum sunt luati in suturi si dusi in sapa de lemn (sau chiar la Canal) unii patroni de uzine sau de ziare obscen de bogati (RO era condsa de f. multi industriasi, snapani verosi, clienti ai politicienilor vremii). Chiar daca asta insemna si intrarea mea si a familiei mele in regimul militarizat draconic adus de sovietici. La fel si azi, desi sigur voi suferi din cauza "austeritatii", am o mica placere sa vad intrate in panica si amok anumite categorii socioprofesionale rasfatate de regim si de banci vreme de 20 de ani cu mega-lefoaie (cei din ministere, politaii, cei din justitie, cei din CJ-uri, primarii).
  • +2 (2 voturi)    
    he he (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:29)

    nuamnick [anonim]

    Repede, faceti evaziune fiscala
    • -1 (3 voturi)    
      cum se poate asa ceva? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:51)

      maria [anonim] i-a raspuns lui nuamnick

      dupa toate aparentele acesti pdl-isti , mai precis, acest guvern , parca e alcatuit din toti repetentii scolilor...
      spun asta pentru ca au toata puterea in mina sa faca tot ce vrea muschii lor si iata ce iese...
      un lucru e f.clar : ori nu stiu sa conduca(chiar daca sunt bineintentionati), ori nu le pasa de oameni cit negru sub unghie ; timp de 3 luni ii lasa pe acesti oameni in voia sortii (cum sa traiesti cu 500 lei pe luna ca sa nu punem la socoteala si o rata la o banca); le pasa lor ca te poti trezi in strada sau ca de copii trebuie sa ai grija? raspunsul e NU desi in campanie ne-au asigurat ca vor binele poporului si ca ei nu sunt ca ceilalti...SUNT CEI MAI MARI MINCINOSI in frunte cu BASESCU (i-am votat si mi-e rusine... )
  • +2 (4 voturi)    
    mai lasati-ne cu Germania voastra (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:32)

    fiscalizatu' [anonim]

    1) acum 2 ani Procuratura Germana ancheta cativa zeci de mii de germani care isi trimisesera banii prin afara .Sursa - un angajat al unei banci din Liechtenstein, care le-a vandut nemtilor o dischetacu persoanele. Ati mai auzit ceva de ei?
    2) in iulie 2010 Ministerul de Finante german impreuna cu Procuratura germana au cumparat contra sumei de 2,5-2,7 mil euro o noua discheta cu noi persoane si noi conturi din Elvetia . Reactia - a doua zi 12.000 locuitori numai din Baden Wurtenburg s-au dus sa isi declare ventirule (ii anuntasera oamenii de la Fisc) . Si credeti-ma ca nu erau sume de 10.000 euro sau 12.000 euro.3) Foarte aspru si reprosator Procurorul General al Germaniei si Ministrul de Finante german au infierat landurile care nu participasera cu bani pentru a cumpara numele cetatenilor cu conturi in Elvetia si Liechtenstein- ceea ce inseamna ca si acele landuri au asfaltatorii lor, au si ei producatorii de alcool; producatorii lor de kiwi, ananas si alte fructe si legume tropicale (deh! se coc la -5 grd. C).
    4) La ei se vede furtul mai putin fiind oricum mai bogati si mai bine gospodariti.
    5) cand esti aratat de catre toate tarile (Germania, Franta, Anglia, Italia, Austria) cu degetul, nu prea mai ai cum sa arati si tu cu degetul catre ei .Coruptia este un fenomen generalizat in lume si nu mai tine de comportament, ci de genetica.
    Va spun eu cum se negociaza amenzile pe autostrada in Austria de le 400 euro la 30 euro.Cu competenta (voi la ce v-ati gandit). Asa niste nemti cum se cade!
  • +6 (6 voturi)    
    Stimati bucuresteni (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:35)

    dorin bretan [anonim]

    Oameni buni, mergeti si spuneti-le ca ei nu au colectat taxele, ca ei au facut legile intortocheate si confuze, ei fac scapati marii evazionisti si asupresc in acelasi timp firmele mici ca sa isi jstifice activitatea . Nu ministri conduc tara, astia o conduc! Si cand vrea cineva sa faca ordine nu la place! Seful ANAF suit pe masa. Poate va spune cat a castigat pana acum , sa cadeti si voi sub masa
  • +6 (8 voturi)    
    Ipocrizia sistemului bugetar (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:41)

    Rali [utilizator]

    Astept si ei cate un articol din asta sa rad. Toti aveti dreptate, de la ,,jos hotii'' la ,,saracii lucratori din finanat".
    Sunt cateva lucruri care trebuie spuse pentru a demonstra ipocrizia sistemului:
    - stimulentele si primele au ascuns valorile mici ale salariilor bugetarilor si i-au tinut la munca, niciunul nu zicea cat are venitul, ci doar salariul
    - s-au supradimensionat schemele de personal pentru a avea locuri libere poate mai avem nevoie de o pila si o bagam la noi sau trebuie sa dam afara si taiem doar pozitii din organigrama
    - unii chiar muncesc dintre bugetari si sunt competenti , dar astia in general nu au pile si nu pot avansa
    - destui de multi stau la serviciu, nu fac mare lucru, pleaca cand vor avand un program lejer - astea se plang ca au salarii mici, dar sunt multumiti ca nu sunt stresati si nu au grija zilei de maine
    - nu s-a facut reduceri de posturi, sefii preferand decat sa dea afara sa veniturile tuturor cu 25%. Problema e ca taii 25% si din 1000 si de 4000, impactul fiind nimicitor pentru cel cu venit mai mic. (desi celalalt are credite :P)
    - plecarea multora spre mediul privat este o utopie, ei fiind in general invatati cu viata buna - tigari, cafele, invoiri etc. Nu de alta, dar nu au aflat ca si pe la privat exista din asta, difera doar cantitatea de munca prestata.
  • +5 (5 voturi)    
    hu faceti discriminare! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:45)

    liv [anonim]

    Vream ca STIMULENTELE, sa fie intrduse in salariu de baza si la PROFESORI, MEDICI, ETC.................si acestia au salarii indecent de mici.
  • +3 (5 voturi)    
    AFARA (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:46)

    Afara [anonim]

    Protest spontan? Mai sa fie! Eu i-as da pe toti afara! Nu le convine, sa plece in alte domenii. A, nu au unde mearge, ca si de la privat se da acasa? Ca la privat muncesti mult pentru bani putini? Dar daca statul gaseste solutia sa le dea banii ceruti impovarand tot sectorul privat, atunci le va fi bine? Nu mai conteaza cat de greu se castiga la privat? Nu? Ei, uite d-aia i-as da pe toti protestatarii afara.
  • +4 (6 voturi)    
    ............ (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:47)

    99% [anonim]

    cam 99% este procentajul super-incompetentilor care lucreaza la Finante, si cam acelasi procent este si din randul celor care au intrat in functie, pe baze de pile. acum urla dupa bani, caci, daca ar trebui sa intre "la privat" nu ar mai avea holurile imense pe care sa se fofileze de la un etaj la altul, pana la ora 15:59, nu si-ar mai "impartasii" retetele de zascusca si alte asemenea....
    asta este si motivul pt care nu au fost si nu vor fi disponibilizati niciodata...nu stiu care dintre nepoti sa plece....!
    • +2 (4 voturi)    
      Ai utat ceva (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:05)

      Rali [utilizator] i-a raspuns lui 99%

      Ca toti au facultate,cand termina Spiru Haret se ducea la personal si ii dadea postul conform pregatirii. Majoritatea au masterate tot pe la astia ca primeau spor la salariu.
      Uite cum taierea salariilor bugetarilor duce la scaderea numarului de absolventi de facultate.
      Am calculat profitul pentru Spiru Haret, in jur de 50% din cifra de afaceri. Asta da afacere! Jos Boc ca distruge singura afacere profitabila din Romania!
  • +2 (4 voturi)    
    Cel putin (Miercuri, 13 octombrie 2010, 15:58)

    HESS [anonim]

    Fiscul trebuie desfintat toti si creat un alt organism din oameni incoruptibili.Frauda fiscale atinge valori de 30 miliarde euro pe an si tot ei sant nemultumiti.Fiscul,justitia,DNA-ul,politia,serviciile secrete trebuiesc zdruncinate din temelii.Depolitizate si inlocuiti talharii si coruptii.
  • +1 (1 vot)    
    toate bune (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:01)

    Roman [anonim]

    Toate bune doar ca stimulentele se acordau in general functie de amenzile/ incasarile/controalele agentilor economici productivi .

    Ori..astazi acestia dabea isi duc zilele !
  • -2 (2 voturi)    
    salut (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:20)

    mojo_77 [anonim]

    observ ca toata lumea e impotriva functionarilor de la fisc si acuza ca nu ar merita aceste stimulenta cata vreme cata vreme executia bugetara este de doar 30-35 % din planurile de incasare , cu alte cuvinte nu-si fac treaba . Dar uita sa spuna un lucru . Planul de incasari prin executare silita este stabilit si raportat la suma arieratelor , adica a obligatiilor fiscale ce sunt declarate si datorate chiar de agentii economici si care sunt restante la plata , ceea ce este cu totul altceva decat plata voluntara a acestora(acestea nu sunt arierate). De ce dracu reusesc ei sa incaseze doar 35 % din plan , cand intr-o tara civilizata si cu o educatie fiscala cultivata timp de cateva sute de ani , gradul de plata voluntara a darilor catre stat este de aproape 90-95%. Raspuns:pentru ca nimeni in tara asta nu face altceva decat sa ascunda veniturile si daca se feresc de a fii acuzati de evaziune atunci declara aceste venituri insa tot nu le vor plati(pentru ca oricum nu ai ce le face cata vreme in Romania nu exista o puscarie a datornicilor) .
    Asadar cei ce hulesc functionarii fiscului ca nu-si fac treaba ar trebui sa se priveasca mai intai pe ei in oglinda si sa spuna cu voce tare fara sa-i tremure barbia: Da, eu nu ascund banii obtinuti la negru si sunt un cetatean model care-si plateste imediat si de buna voie darile catre stat pentru ca sunt constient ca si din banii mei se mentine sistemul asta imputit=strazi, spitale, invatamant , armata, jandarmii care ne bat, etc.Eu sunt un functionar public si ii consider pe toti ceilalti care au comentat anterior ca sunt niste nesimtiti
    • +2 (2 voturi)    
      Imi platesc darile (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:38)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui mojo_77

      Si mi le-am platit. Nu mi-am facut PFA ca altii ca sa suntez statul. Nici macar tigari nu imi luam la contrabanda.
      Dar cand ii vad pe toti nesimtitii de la buget si acum pe astia de finante ca nu mai iau stimulente jur ca ori imi fac PFA ori SRL in Bulgaria. Ca m-am saturat de nesimtirea lor. Cum ziceau si altii, ca e de controlat, nu ii intereseaza decat spaga. Si acum imi amintesc cand s-a dus socrul meu sa imi plateasca impozitul pe apartament ca nu aveam timp fiind la munca, ca sa produc sa platesc impozitele din care isi iau salariile, au refuzat sa ii primeasca banii pana nu si-au primit spaga.
      Asa ca daca pana acum imi plateam totul corect, de acum incolo o sa fac orice sa platesc dari cat mai mici la nesimtiti astia. Prefer sa platesc la statul bulgar, e mai simplu pana la urma.
      • -1 (1 vot)    
        bafta! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:13)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui ictin

        impozitul pe apartament se plateste la primarie, nu la finante ;)
        iti doresc succes in bulgaria - cica acolo nu se iau spagi ;)
        • +1 (1 vot)    
          Mai nene (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:48)

          ictin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          Eu nu platesc impozit pe apartament pe an cat platesc impozit pe salariu pe saptamana. Si oricum daca nu platesc impozitul pe apartament, tot voi o sa alergati dupa mine sa il platesc, nu o sa trebuiasca sa ma deplasez eu sa va dau sapaga ca imi platesc taxele. Asa ca mult succes sa mai primiti salarii cand mai multi or sa faca ca mine si o sa mai sabotati si acordul cu FMI.
  • +4 (4 voturi)    
    Sporuri la toata lumea? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:29)

    Lelia [anonim]

    Este straniu ca intr-un sistem de retributie bazat pe criterii de performanta (adica competitie) fiecare salariat sa fie declarat excelent si sa ia sporuri inca odata salariul. Experienta a aratat ca daca vrei sa dai un spor de performanta, toti il vor. Cum au rezolvat altii problema: 10% din fondul de sporuri se vor da acelora care fac munca de calitate sub forma de stimulente. Acest fond nu trebuie distribuit uniform tuturor salariatilor.
  • +6 (6 voturi)    
    he! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:45)

    Emil B [anonim]

    hai ca se face ora 17 acum si pleaca toti protestatarii acasa ca nu se obisnuieste sa se stea peste program la "minister". daca au noroc, poate maine mai prind o zi de frecat menta si bocit ca "au rate de platit".
    ar trebui sa ne strangem vreo 1000 de barbati mai in putere din mediul privat si sa mergem peste ei sa le tragem o mama de bataie acestor nesimtiti!:)
    • +1 (1 vot)    
      Ministerul de finante e mare, (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:18)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui Emil B

      Unii pleaca la ora 17, dar altii stau muult peste program (adica aia care nu au pile). Daca tot te duci sa ii bati, vezi sa nu ii lovesti pe astia din greseala.
    • -1 (1 vot)    
      Esti chiar asa vertical? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:20)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Emil B

      Firmele cele mai tari din mediul privat fac afaceri cu statul , iar daca se taie macaroana acolo, sa vezi ce mai bocesc cei 1000 de barbati in putere...
      Iar cand tu - un tip asa potent din mediul asta privat face ditamai evaziunea (profit, tva si ce vrei tu) si vin finantele in control , sa nu vii sa te plangi la cutare politician care sa-l sune pe seful de la finante sa cheme inspectorii la raport , ca omul are rate la banca si probleme si da la mancare la ati 100. Am mai vazut din astia ca voi , toti patroni din astia care "muncesc " de rup , se plang pe forumuri ca ce mare e evaziunea si cei de la finante, vai, n-o starpesc , si el isi deconteaza toate casele si masinile pe firma.
  • +3 (3 voturi)    
    Ie oameni destepti astia (Miercuri, 13 octombrie 2010, 16:57)

    ictin [anonim]

    "Unii dinte protestari sustin ca joi va sosi in Romania o echipa din FMI si ca autoritatile ar putea intampina probleme daca functionarii din Ministerul Finantelor nu isi fac treaba."
    Foarte bine asa sa faca. FMI nu va mai livrea banii, Romania ramane fara bani de pensii si salarii, si atunci chiar ca o sa trebuiasca facut ceva drastic, or sa fie dati afara marea majoritate dintre ei si gata, se rezolva problema. Asta pt. ca deja CC al PCR a decis ca pensiile nu pot scadea, deci o sa se mai taie si mai mult de la bugetari pana o sa avem un aparat eficient.
    Asa ca bravo lor!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce loozeri (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:01)

    Adonis78 [utilizator]

    Nu va convine salariul. sunteti liberi! Nu va tine nimeni in lesa la MF. Puteti sa va gasiti de munca in orice companie privata. Evident nu pe sumele colosale ce le aveati la stat. Eu muncesc de rup in privat si nu mai comentez atat, dar daca vin cu o hartie la voi sa mi-o semnati va uitati in sictir la mine desi sunteti platiti din impozitele mele. Mars la munca javrelor!
  • +4 (4 voturi)    
    PLIMBATORII DE HARTII (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:07)

    mihai [anonim]

    sa le fie rusine acestor bugetari !!! azi am fost la finante pt plata unui impozit , iar pt asta a trebuit sa stau la 3 ghisee :
    1- pt a primii o hartie care atesta cat am de plata
    2- locul unde o doamna mi-a certificat faptul ca am de plata x lei si a mai listat o hartie pentru ghiseul nr 3
    3- caseria unde mi-am platit impozitul , loc de unde am mai primit o hartie ( chitanta 1/2 din a4, jumatatea cealalta ramane la ei)

    in concluzie pt o astfel de operatiune la orice banca este nevoie de o persoana si o hartie a4, iar la finante este nevoie de 3 persoane si 3 hartii. atunci sa nu se mai mire ca au un salar de 500 lei in loc de 1500 lei.
    afara cu 2/3 din tot angajatii care plimba hartii. rusine.
    • 0 (0 voturi)    
      La cine tipi? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:58)

      M.aura [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      La doamna Veta? La casiera Lacramioara?
      Tipa la politrucii din fruntea ministerului, aia umfla birocratia.
  • -1 (3 voturi)    
    dar mai presus de toate, sa moara capra vecinului (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:08)

    Anonim [anonim]

    Uite din pacate, asa e la romani- sa moara si capra vecinului- macar daca n-am eu sa nu ai aiba si celalalt. Si asa se invrajbesc bugetar contra bugetar contra privat samd
    Pt cei care se bat cu pumnul in piept ca lucreaza de rup pe la patroni in timp ce angajatii de la finante o scalda , ma intreb cum de ati avut timp sa va uitati pe net, la televizor, ba sa mai scrieti si comentarii in timp ce trebuia sa lucrati pt patronii vostri? Aud?
    Si in al doilea rand , nu finantistii sunt corupti, sunt corupti sefii lor politici ( acolo se da razboiul mai mare- cu cei din sistem), sunt strambe legile si greu de interpretat. Daca ar fi legile clare si s-ar da liber la control atunci amenzile aiurea nu si-ar mai avea rostul.
    Iar cat timp piata muncii e cum e, si s-a ajuns si la privat sa se angajeze pe pile sau pe apartenenta politica, faceti teoria angajarii la privat degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      net (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:22)

      contribuabil [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Poate suntem patroni.
    • -1 (1 vot)    
      N-am copiat, parol :) (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:41)

      aura [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Am citit comentariul dvs dupa ce l-am scris pe al meu. Sint de acord cu tot ce ati scris.

      In plus, oare de ce romanii cind muncesc in tara sint lenesi, corupti, incompetenti etc, dar afara cei mai multi dintre ei au rezultate bune?
    • +1 (1 vot)    
      Anonim - ai dreptate (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:49)

      valer [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu ştiu de ce ai primit atâtea minusuri.

      Legile sunt într-adevăr tare tâmpite: exagerate şi ambigue, pretându-se la interpretări - ştiu pe cineva de la finanţe care mi-a povestit cum sunt trimise femeile pe teren cu normă de dat amenzi.

      Şi atunci se leagă de faptul că inventarul nu are listate normele de inventariere, că lipsesc foi de parcurs şi atunci nu se justifică benzina, că o firmă a scris greşit contul de bancă la date client şi atunci toată factura nu-i bună, etc.

      Nu-i de mirare că salariaţii de la privat îi urăsc de moarte pe cei de la finanţe.

      Dar pentru asta nu-s de vină salariaţii de la bază - destul de prost plătiţi.
      Şi abuzurile şi aberaţiile şi proasta organizare vin de "sus".
    • +3 (3 voturi)    
      gresiti (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:50)

      dorin bretan [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Nu e vorba de capra vecinului. E vorba ca unuii hranesc capra si altii o mulg!! Dumneata cand nu ai bani, iesi in strada si trigi a ti se dea ? Sau mai rau ..Nu cred. Banii sunt citi i-au colectat domnii de la finante .Si aia se impart. Aici nu e vorba de profesori, medici, functionari marunti, ci chiar de cei ce aduna banii la buget. Sau nu ii aduna, mai exact. Un director la ANAF nu se se joaca de-a liderul de sindicat. Ia masuri sa fie bani, si dupa asta cere !
    • +2 (2 voturi)    
      Sigur ca da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:55)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Anonim

      Ii obliga seful lor politic sa ia spaga de la oameni. Ii obliga seful lor politic sa ia salarii astronomice si sa lucreze 4 ore pe zi.
      Doi la mana, nu ai tu nicio treaba cat lucreaza un angajat la patron atata timp cat nu ii platesti tu salariul. Pe mine ma intereseaza cat lucrati voi, din moment ce va platesc salariul.
      Si mai terminati cu prostiile ca a inceput nu stiu cine sa invrajbeasca pe privati contra bugetari. Ati fost mereu niste nesimtiti, dar acum ne-am dat seama ca mai avem si noi niste drepturi si ni s-a cam luat sa le calcati voi in picioare. Cand voi urlati pe la televizor ca va scad salariile si muriti de foame, la ghiseu luati spagi cu ambele maini. Pai in situatia asta cum mai vreti sa va respectam cand sunteti niste nesimtiti fara seaman? Cum sa nu ne dorim sa scapam de voi? Nu crezi ca ne-am saturat de umilintele la care ne tot supuneti? Si nu e vorba de murit capra vecinului, e vorba ca ne-am saturat de voi si de privilegiile voastre pt. care noi platim.
      • -2 (2 voturi)    
        Normal ca da (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:50)

        M.aura [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        Orice sef e raspunzator de "ograda" proprie. El stabileste regulile, el isi alege subalternii.
        De ce aproba salarii exorbitante? De ce tolereaza angajati corupti si incompetenti?

        Nu stiu ce traume aveti vizavi de bugetari, dar generalizarea pe care o faceti e grosolana.
        Si eu as putea sa spun ca toti brutarii sint niste incapabili pt ca am gasit soareci in piine, ca toate firmele de cablu se tin de hotii prin suprataxele care nu exista in contract, ca toti producatorii de mobila sint niste tzepari pt ca mi-au fabricat un dulap subred etc.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce faceti ba` cu atata salariu? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:23)

    chichimichi [anonim]

    Cum, nu va ajung 400 de roni ? Pai de ce ? Fumati, beti cafele, cumparati ziare, tabloide alea alea ? Eu v-as da 300, dar ma gandesc ca ajung si 200 de lei. Dar, daca ma gandesc mai bine, sigur primti 100 de roni.
    Ba, sunteti slabi! Ati stat pe 600-700 de lei, si ati ras de politisti. Nu sunteti uniti cu nimeni cu nimic! O sa mai rezistati un pic si o sa explodeze mamaliga!
    O sa pupati politia si armata, nu ca in 1989 cand ati lasat sa moara nevinovati sute de oameni, luna asta sau luna viitoare! Mult nu mai rezista situatia!
  • +1 (3 voturi)    
    ce gidire !! comunista !! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:25)

    tornado [utilizator]

    ce nessimti domnule dar dac ar lucra la patroni!!! ce ar spune ,,ca salarile lor au scazut !! ce nesimtenie!!grasa invatati de comunisti! sa ia slari cit china ,,ia sa merga in ocident sa vada ei cum se pune problema si apoi sa vadaca oxigenu il platesti nu te intreba nimeni de nimic !
  • 0 (2 voturi)    
    Cine e de vina? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:31)

    aura [anonim]

    Politicienii au reusit inca o data sa ne prosteasca. Cei care lucreaza la privat se cearta aiurea cu bugetarii, dar uita adevaratii vinovati pentru starea actuala de lucruri.
    Or fi unii bugetari incompetenti, corupti, lenesi si mai multi decit e necesarul, dar cauza e organigrama si fisa postului aprobate de guvernanti; guverne alcatuite din politruci care habar nu au cu ce se maninca domeniile pe care le conduc. In schimb se pricep la intrigi si la apararea intereselor lor personale, dovada fiind si comentariile de mai sus.
    Sistemul da tonul; un sistem corect si cu filtre bune va produce si angajati de valoare.
  • -2 (2 voturi)    
    ce-a mai fugit Ialomiteanu!!! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:42)

    host [anonim]

    I-a cam fost frica de proprii angajati! Sa nu-l dea cu parfum doamnele!

    Deh, "barbat" tip PD. Primul care paraseste corabia e capitanul, nu?
  • -2 (2 voturi)    
    Blejnar e protejatul lui Falca, iar Falca e protej (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:43)

    bernie [anonim]

    atul Elenei Udrea.
    Iar Udrea e protejata lui Base!

    Deci, nu se va intampla nimic, ca Base nu se baga, haha!
  • +2 (2 voturi)    
    Or fi si acesti functionari niste pucisti? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:49)

    leix [anonim]

    Protestul ar trebui sa faca partea din viata noastra a tuturor - e o prerogativa a democratiei si trebuie folosita ori de cate ori simtim ca avem dreptate - si chiar daca pe urma se dovedeste ca nu e asa! E un drept democratic! Poti protesta spontan si intra in tot felul de greve - vezi in Franta si Germania cum stau lucrurile. De ce se inmultesc in ultima vreme in Romania cred nu mai e un secret pentru nimeni - mizeria politica in care ne aflam, lipsa unei elementare luciditati a acestei aliante politice, care se afla la carma tarii, in a alege oameni potriviti si a nu mai numi pe posturi "oameni potriviti" afiliati unor interese a fost si este letal si toxic pentru toata tara. O data pentru totdeauna acesti politicieni PDL ar trebui sa inteleaga ca numirile politice trebuie sa fie stopate - nu vrem ministri de toata jena, la fel trebuie sa procedeze si viitoarele guvernari, indiferent de culoarea lor politica.
    Alaltaieri au fost medicii unui spital, ieri politistii, apoi profesorii si alti angajati la stat, iar acum sunt functionarii - oare au innebunit cu totii? Acum cand traim bine, ei vin si spun ca nu pot supravietui cu salariul mediu pe economie? Pai ce facem aici dragilor - punem de un puci? Dam jos presedintele, premierul, Guvernul, alianta din parlament care voteaza numai legi bune ori ne luptam cu opozitia care nu da pe acolo? Mai sa fie da ce oameni sunt si functionarii astia - primeau stimulente cand tara le-a dat pe mana milioane si milioane de lei sa se joace cu ei cand ii bagau prin caserii sau trebuiau transferati de la un minister la altul - oh da si cat de nesimtiti totusi, ca doar ei verificau marile abuzuri si potlogarii financiare de milioane de euro facute de niste minti nebune si puse pe avutie, inrudite insa intr-un mod ciudat cu potentatii politici ai vremii noastre (o coincidenta extraordinara). Ei da si acesti oameni grasi care apasa pe umerii nostri a tuturor isi cer drepturile - la galera cu ei nu?
  • 0 (2 voturi)    
    Masuri (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:50)

    Un contribuabil [anonim]

    As dori sa cunosc ce masuri s-au luat cu cei care si-au permis astfel de actiuni. Exista un regulament de ordine interioara.
  • -2 (2 voturi)    
    Sa` lamurim totusi lucrurile! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 17:54)

    nabucodonosor [anonim]

    Probabil nu stiti de ce o ducem atata de rau. Ei bine, este vorba tot de portocalii! Ei sunt implantati de basescupeste tot, plini de incompetenta, pe functii mari de pe care sfideaza pe toata lumea...
    Va dau o solutie: Avetim curajul si aratati-i cu degetul pe acesti nemernici ! demascati-i si faceti-i sa le fie rusine ca s-au nascut! mergeti cu acest lucru pana la basescu, boc si toata sleahta de hoti care ii inconjoara si care va sug seva zi dupa zi. Nu va fie frica! Nu au ce sa ne faca. Haideti sa ne constituim intr-o miscare d erezistenta si sa ii infruntam pentru ca nu ne pot invinge!
    • +2 (2 voturi)    
      N-ai nimerit-o... (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:52)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui nabucodonosor

      Stii de ce? Pentru ca astia au fost angajati la bani multi pe degeaba de ceilalti...Guvernul asta nu a fascut angajari iun ministere ci celalat, de dinainte. Si rezultatele lor sunt cunoscute de toata floarea platitoare de taxe si impozite din Romania , patroni si cetateni.
      Asa ca de fapt le dai un vot de blam celor care i-au angajat si dat "bonificatii" in loc de salariu , sport facut cu toti bugetarii care spun ca au salariu mic dar au sporuri peste sporuri care le dubleaza /tripleaza veniturile- iubitii tai PSD+PNL+PC(nici cand luau bani multi nu era lumea mai multumita de ei!!! Sa nu uiti!!!)...
      Nu prea te-ai gandit la asta , nu?
      .Toti "functionarii" publici sunt platiti de la buget, din banii platiti de mine !!! Ei , n-am inca nici un motiv sa ma declar multutmit de prestatia lor si de aceea nici nu cred ca merita toti banii care ii iau. Nu toti, dar cum rahatul acopera tot...sa-si faca ei intai curat in curte , nu sa venim noi!
  • +1 (1 vot)    
    balanta (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:25)

    Olguta [utilizator]

    Intr-adevar, multi angajati publici din domeniul finantelor se spune ca obisnuiesc sa tina contabilitatile unor firme, la negru, (ilegal, ca functionar public) mai tin cursuri de pregatire profesionala in cadrul Ceccar sau CAFR sau CCF (absolut legale). Va spun ca sunt profesionisti foarte bine pregatiti, cel putin cei din urma. Ideea e ca unii mai au alte surse de venit, altii, doar salariul de mizerie. O invatatoare, relativ tanara are 700 ron salariu, cu vreo 12 ani vechime in invatamant. Situatia e pe atat de delicata, pe atat de dezastruoasa. O invatatoare nu mai are alte surse de venit.
  • +2 (2 voturi)    
    Va rog sa ma clarificati! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:25)

    ciudat [anonim]

    Aveau salarii mici si stimulente mari.De ce? Nu cumva stimulentele nu erau incluse la toate taxele si impozitele? Cred ca le convenea, dar daca salariul va include stimulentele, nu vor avea si pensia mai mare sau vor putea sa ia credite mai usor/
  • +3 (5 voturi)    
    PENTRU VOI BUGETARI-SPONSORIZATI DE MINE ! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:30)

    CONTRIBUABIL-SPONSOR LA BUGET [anonim]

    eu cred ca privati nu exista nicaieri in lume !! exista doar bugetari si lor trebuie sa le multumim pentru toate !!!! bugetarii ca slugi platite a politicului au vandut si distru tot in tara asta pentru ciubucuri si maruntisuri. cu semnatura lor si sub directa lor supraveghere sa distrus si furat tot !!! au tacut doar ca li s-au acordat tot felul de prime, sporuri, stimulente ca sa taca !! au tacut !! acum nu mai e nimic de furat asa ca pas prime si stimulente !! incepe guitatul !!!!

    se tot vorbeste ca , castigul mediu in ro. este in jur de 2000 lei . cred ca bugetarii prin tot felu de stimulente si sporuri denatureaza venitul mediu lunar in romania si asa statisticile ne dau grasi si rotunzi cand de fapt suntem colturosi si uscati !!! psd-ul a ascuns adevaratul venit al bugetarilor prin tot felul de sporuri si prime !! cand intrebi un bugetar ce salar are iti plang4e in palma 1000-1500 lei dar el la sfarsitul lunii prin tot felu de manarii financiare are un venit net de 9000 lei (!net) asa ca ciocu mic si la reforma !!!

    am ajuns slugile bugetarilor !!! trebuie sa muncim la privati pana ne sar capacele ca sa platim taxe si impozite multe si grele sa aiba bugetarii lefuri grase si bogate , sa poata sa-si faca credite la bansi si dupa aia sa tipe ca nu au cu ce le plati si sa mai si faca concedii in tari exotice !!! mai bine om de servici la bugetari decat inginer la privat !! cam asta e raportul !!!!
  • +3 (3 voturi)    
    e simplu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:33)

    kairos [anonim]

    cui nu-i convine la stat - să plece (de la stat)
    (la privat, la părinţi, la bunici, la căpşuni sau unde vrea el/ea)

    nimeni nu-i ţine cu forţa
    dacă vor salarii, stimulente, sporuri, bonusuri mai mari, să plece acolo unde ele sunt mai mari

    statul n-are bani pentru salarii mari, stimulente, fel de fel de sporuri şi bonusuri
  • +2 (2 voturi)    
    salarii mici pe cartea de munca, salarii mari in b (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:40)

    stimulente smechere [anonim]

    La stimulente nu se aplica CAS sau Pensiile.....? Insa reducerea de 25% dintr-un salariu mic e o reducere mica. In concluzie salaratii de la MF nu au suferit prea mult cu reducerea de 25 %
  • 0 (2 voturi)    
    pentru minus-urile de toate culorile (Miercuri, 13 octombrie 2010, 18:46)

    Olguta [utilizator]

    NU sunt de acord cu greva functionarilor din Finante si nici cu revendicarile lor. Cred ca e o solutie de bun simt, fata de celelalte categorii de bugetari, ca, de luni, sporurile vor fi adaugate ca suma fixa in salariu si nu vor ramane o suma variabila. Dar cu ce nu sunt de acord este cu atitudinea inumana fata de toti bugetarii, cu injurii de genul "toti sunt niste handicapati". Uscaturi sunt peste tot, si la privat si la stat. Sunt oameni care isi fac treaba, altii se bazeaza pe pile. Si la privat, si la stat. Trebuie facuta o curatenie generala in tot sistemul bugetar. Se presupune ca la privat, se va face curatenia impusa de cerintele pietii care cerne si cere competenta.
  • -2 (4 voturi)    
    Greva finante (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:06)

    Anca [anonim]

    Lucrez la finante de 20 de ani...Cine mai lucreaza degeaba ca noi? Si noi lucram simbata si duminica... In conditiile in care sistemul fiscal se schimba de la o zi la alta, noi suntem de vina?
    • +2 (2 voturi)    
      Serios? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:53)

      tic [anonim] i-a raspuns lui Anca

      Anca, tu crezi ca sistemul asta fiscal care, zici tu ca se schimba de la o zi la alta, nu se aplica si in sectorul privat? Adica, astia care lucarm la multinationale, nu ne dam cu capul de pereti pentru toate schimbarile, aberante de multe ori, impotriva firii si a legilor economice, de la o zi la alta, nascute de sefii vostri incompetenti, bugetari la randul lor?
      Diferenta este ca, daca tu gresesti ceva, nu ti se intampla nimic, dar noi, la privat, daca gresim sau nu intelegem aberatiile nascute de voi, in cazul unui control financiar (venit tot din partea voastra), patronul ne zboara imediat pentru incompetenta.
      Pe el nu-l intereseaza prostiile zamislite de voi, el vrea doar sa nu aibe probleme.

      Deci crede-ma, pentru toate idioteniile voastre, noi nu riscam doar mai multa bataie de cap si munca sau stress suplimentar, ci ne riscam slujbele.

      PS: companiile private ar angaja imediat, fara discutie, specialisti in finante cu experienta de 20 de ani, pe salarii colosale. Asta cred ca o stii si tu. Daca insa, te-ai ferit sa treci in sectorul privat, inseamna ca ai avut motive bine intemeiate. Motive pe care sunt sigur ca n-o sa ni le impartasesti niciodata.
      Nu stiu de ce, dar tare mult mi-as dori sa putem sa ne schimbam locurile de munca intre noi, chiar in conditiile reducerilor salariale actuale. Din pacate, nu cred ca vei accepta (chiar in conditiile actuale).
  • 0 (2 voturi)    
    evaziune fiscala cu stimulente? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:12)

    evaziune fioscala cu stimulente? [anonim]

    Daca cei de la MF erau smecheri si aveau salarii mici si stimulente mari inseamna ca reducerea de 25 % de la 1 iulie 2010 nu i-a afectat prea tare! La stimulente erau socotite contributia pentru sanatate si contributia pentru pensie?
  • +2 (4 voturi)    
    Doar o suta? (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:18)

    OZ [anonim]

    Doar o suta de spagari protesteaza? Ialomitene, da-i afara! Ai la usa cateva mii de lihniti care abia asteapta sa frece menta si sa ia spagi!
  • -2 (2 voturi)    
    Stimulente (Miercuri, 13 octombrie 2010, 19:26)

    karta [anonim]

    Le-a fost usor celor de la finante sa propuna si sa avizeze Legea 118/2010 cu scaderea cu 25% a salariilor bugetarilor cu buzunarele pline. Asa le trebuie!
  • 0 (2 voturi)    
    Mica publicitate (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:35)

    tic [anonim]

    Oferta promotionala!!!!!

    Ofer slujba la companie multinationala, salariu net de 4000 ron lunar, la schimb cu serviciu in sistemul bugetar cu salarizare de 1100 ron pe luna net (minus 25%, minus sporuri, minus stimulente, plus ce mai pica).
    Rog seriozitate.

    PS: Nu glumesc, e pe bune, chiar vreau sa gasesc macar un amator! Va rog sa ma ajutati!
  • +1 (1 vot)    
    sisi (Miercuri, 13 octombrie 2010, 20:57)

    mmc [anonim]

    Ba da astia daca numara banii merita bonificatii?
  • +2 (2 voturi)    
    Solutie (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:10)

    Dan [anonim]

    Domnilor guvernanti,

    Solutia e simpla: pe acesti domni protestatari invatati doar cu spagi si angajati pe pile, eliberati-ii din functie si-i puteti inlocui cu specialisti din domeniul privat.

    Sunt sigur ca sunt destui angajati care corespund d.p.d.v. profesional in multinationale ( de ex. banci, companii de audit ) care ar prefera o munca mai slab remunerata contra unui program de lucru normal si mai putin stresant.
    In plus mai sunt si destui absolventi ai unor facultati de profil care sunt nevoiti sa accepte munci mult sub nivelul lor de cunostinte in domeniul financiar, si care sunt nevoiti sa accepte job-urile mizere din Romania sau sa plece in strainatate sa presteze munci necalificate pentru un trai decent.
  • +2 (2 voturi)    
    Afara cu spagarii de la MF!!!!! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:23)

    Jorjel [anonim]

    Sunt suficienti absolventi de finate-banci si ASE care abia asteapta sa le ia locul!

    Ce-au facut astia azi este motiv de desfacere a contractului de munca!

    Nesimtiti!
  • 0 (4 voturi)    
    Hotnews, postacii basisti si reforma statului (Miercuri, 13 octombrie 2010, 21:35)

    rocco [anonim]

    O platforma de comunicare pro, 10-20 de maini platite regeste de PDL ca sa combata online cu cate 3-4 mesaje fiecare, crearea sentimentului unei opinii majoritare, influentarea unei multimi de gura-casca si asa-zisa reforma statului, constand in emigrarea in masa, sinuciderea in serie, foametea si umilirea celor mai multi dintre cetatenii romani.

    Ba, cand toate astea se vor fi terminat, unde veti fugi ca niste sobolani?
    • 0 (2 voturi)    
      corect (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:03)

      laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui rocco

      nu stiu cum se face dar cei care sustin pd-l si pe basescu au zeci de voturi cu plus si ceilalti cu minus.nu-mi explic acest fapt.nu mai zic ca am avut o gramada de postari neaparute pe aici,adevarul doare si nu au fost nici triviale nici mai ofensatoare decat cele ale oranjgutanilor..
    • +2 (2 voturi)    
      @rocco (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:08)

      vladut [anonim] i-a raspuns lui rocco

      cand nu mai ai argumente, o intorci si zici ca e propaganda.Nu cred ca e umilirea si foametea acelora care nu mai au stimulente, e o situatie anormala care dureaza de mai multi ani si trebuie rezolvata, dar tu nu vrei, rocco, nu mai zii de altii, recunoaste-te postac, speri degeaba ca vor mai veni vremurile sa faceti voi ce vreti fara sa dati socoteala
    • +1 (1 vot)    
      @rocco (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:27)

      vladut [anonim] i-a raspuns lui rocco

      a, si inca ceva, aveti cele mai tari scule, pro, degeaba, propaganda nu mai tine, dreptate si adevar da, pune mana si fa ceva util societatii din care faci parte, nu ai inteles ca s-a terminat cu hotia si minciuna...
    • -1 (3 voturi)    
      primul "sobolan" de rasa - Ialomitianu (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:36)

      rocco [anonim] i-a raspuns lui rocco

      A dat bir cu fugitii, insotit de zeci de sepepisti care au utilizat elementul surpriza, in huiduielile unei multimi formate, culmea!, din proprii sai subalterni ajunsi la disperare.

      In orice stat civilizat din lumea aceasta, ministrul ar fi ramas la birou pana la clarificarea situatiei, iar in masura in care ar fi esuat, si-ar fi inaintat demisia de onoare. Un japonez s-ar fi si sinucis...

      La noi, au inceput sa se manifeste ca niste sobolani, simtind ca le fuge pamantul de sub picioare. Halal onoare de ministru! Cum o sa mai dea ochii, maine, cu acei oameni pe care i-a lasat balta? Ce statura morala mai are acest individ, aciuat vremelnic intr-o functie de demnitate publica? Ce autoritate mai are in statul roman, daca fuge ca un sobolan de proprii sai colegi si subalterni, insotit de un cordon de SPP-isti defiland "la rupere"?

      Astia sunt rupti complet de realitate. Am mai scris-o si o repet: la nivelul administratiei publice, reducerile salariale operate au fost de peste 50% in doar cateva luni, pentru ca, dincolo de cei 25%, au taiat al 13-lea salariu, prime, sporuri, plata orelor suplimentare si alte retributii conexe. Cum sa nu fie oamenii disperati?...
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea! (Miercuri, 13 octombrie 2010, 22:53)

    laurentiucat [utilizator]

    sunt de acord ca trebuie reformat ministerul de finante,informatizat,efiecientizat si transparentizat.dar cu lolek si bolek( ala de la minsterul muncii) nu cred ca ca o sa se reuseasca ceva.a taia salariile celor pusi sa se bata cu evazionistii, este o mare greseala.in america cei de la irs cum sunt remunerati?in mf sunt buni meseriasi care ar face fata cu brio in sectorul privat si care nu pot fi catalogati ca lenesi sau incompetenti.trebuie si aici sa se selecteze cei cinstiti de cei corupti si sa se instituie pedepse drastice celor dovediti.nu putem functiona ca stat fara un aparat puternic in finante si fara un corp de meseriasi incoruptibili pe cat se poate.cei care sunt la multinationale si se dau victime ale muncii si cinstei le zic mai usor cu caramida in piept sa nu va spargeti sternul.de multe ori va situati pe pozitii de monopol,beneficiati de contracte grase cu statul si faceti evaziune la greu.daca sunteti calcati pe coada tipati la ambasade ca sunteti persecutati.plus ca nu sunteti asa "vedete"cum va dati..am lucrat un 4 ani la stat din care doi in mf,14 ani la privat in functie de conducere si acu lucrez la mine..asa ca stiu cam despre ce e vorba.intre noi fie vorba,coruptia cea mai mare din mf este la garda financiara..si la vama.
  • +1 (1 vot)    
    Nerusinatii! (Joi, 14 octombrie 2010, 9:58)

    aura [anonim]

    Doamna din imagina ar trebui sa ne arate ,nu fluturasul de salariu ci cel cu stimulentele pe care le-au de ani de zile.Pe cine cred ei ca prostesc?Suntem vai de capul nostru ..Din salariul pe care-l flutura cu nerusinare,traim noi, astia multi,ei s-au lafait si au facut pe nebunii.