Seful ANAF: Stimulentele vor fi platite saptamana viitoare

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 15 octombrie 2010, 19:25 Economie | Finanţe & Bănci

In cursul saptamanii viitoare vor fi platiti angajatii care, in august, au contribuit substantial la realizarea veniturilor, a declarat, vineri, intr-o interventie televizata, Sorin Blejnar, presedintele Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF).

"In cursul saptamanii viitoare vor fi platiti oamenii care in august au contribuit substantial la realizarea veniturilor. Aceste stimulente trebuie acordate doar acelor angajati care contribuie la realizarea programului de crestere a veniturilor si de scadere a evaziunii fiscale, si nu ca ajutor social", a spus Blejnar, citat de Agerpres.

Salariatii din Ministerul Finantelor Publice care vor primi stimulente vor fi cunoscuti dupa ce se va finaliza evaluarea la nivel teritorial, a declarat, tot vineri, la MFP, Sebastian Oprescu, presedintele Sindicatului National al Functionarilor Publici.

Oprescu a precizat ca, in Protocolul incheiat joi cu reprezentantii MFP, este prevazuta trecerea in salariul de baza a unor stimulente medii de 1,5 salarii de baza.

Comisia formata din reprezentanti ai sindicatelor si ai Ministerului de Finante s-a intalnit vineri pentru a stabili criteriile de acordare a stimulentelor.

"Am convenit ca azi vom stabili aceste criterii. Vrem foarte mult ca cei care stau in timpul serviciului sa nu mai ia stimulente. Am considerat necesara restabilirea modului de acordare si asta va face comisia. Obligatoriu trebuie sa dam drumul, astfel incat sambata sau luni sa avem aceste stimulente pe card", a spus Oprescu, vineri dimineata.

Ministrul Finantelor, Gheorghe Ialomitianu, a anuntat joi constituirea unei comisii care sa stabileasca criteriile de acordare a stimulentelor.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1912 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    pe bune? (Vineri, 15 octombrie 2010, 19:51)

    andreea [anonim]

    si contabilitatile cand vor fi platite??
  • +10 (12 voturi)    
    Hmm... (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:27)

    Marian [anonim]

    Si dupa ce primesc stimulentele, pot sa mai iasa inca o data in strada sa mai ceara un rand? Li se vor da iar stimulente daca cer iar?

    Pana unde credeti ca va tine treaba asta cu banii incasati in plus pe de-a moaca?

    Oricum, toate stimulentele astea sunt de fapt bani pe care statul ar trebui sa ii aiba la buget. Cum bugetul e si-asa vai de el, ceea ce au facut cei de la finante acum e sa aduca fundul sacului mai aproape de mana.

    Sa-i vedem de unde isi mai iau stimulentele cand nu vor mai avea loc de munca, pentru ca asta e ce vine...
    • 0 (0 voturi)    
      probabil (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:58)

      goodgirlgonemad [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ca pe tine te plateste mult mai bine ca pe bugetari, pd-l-ul, ca sa postezi aici. tu nu cred ca realizezi ca oamenii aia nu doresc decat sa aiba un nenorocit de venit un pic mai decent, cu sau fara stimulentele lu' peste. oamenii aia cer stimulentele inapoi pt ca altfel, salariile lor sunt majoritatea in jur de 150-200 euro pe luna. esti in stare tu si familia ta sa traiti cu banii astia intr-o luna?
      • 0 (0 voturi)    
        Gogosi... (Luni, 18 octombrie 2010, 4:12)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui goodgirlgonemad

        Astea-s gogosi cu 150-200 euro pe luna. Si chiar daca ar fi asa, a cere bani ca si stimulente pentru a-ti face treaba pentru care esti platit cu un salariu, nu e ceva in regula. Sa protesteze pentru ca au salarii prea mici, nu sa iasa in strada sa-si ceara stimulentele. Voi chiar nu vedeti nimic in neregula in a stiga in gura mare "vrem stimulente" ?
  • 0 (0 voturi)    
    lamurire (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:35)

    altrix [utilizator]

    la ce te referi? chiar nu am inteles.
  • +6 (6 voturi)    
    Si criteriile de acordare ? (Vineri, 15 octombrie 2010, 20:38)

    AL [anonim]

    La cine vor fi platite si pe baza caror criterii? Cine si cum a elaborat criteriile? Si pe baza caror legi si regulamente? Analiza si rezultatele vor fi obiective si incontestabile? Ca in final se va ajunge la angajati 'buni' si 'rai', 'performanti' si 'neperformanti'
    • +3 (3 voturi)    
      criterii de acordare (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:18)

      bizonu [anonim] i-a raspuns lui AL

      Vor primi stimulente: pupincuristii, lingaii, intrigantii, demagogii.

      Nu vor primi stimulente: cei care intr-adevar muncesc, nu fac galagie, dar care isi vad de treaba in mod onest si cinstit.

      Caci asa este inca in Romania.

      Lichelele cistiga!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      Dar de ce acordare? (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:20)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui AL

      Dar de ce sa se acorde stimulentele?
      Asta ar trebui sa fie intrebarea principala.
      Cand tara e din punct de vedere financiar vai de ea si nu se prevede inca vreo iesire din criza, a acorda stimulente, chair si pe merit, mi se pare o aberatie.
      La un moment dat va fi nevoie sa tipareasca bani noi ca sa le dea pentru ca, daca nu se produce nimic, firmele nu for avea taxe de platit, iar bugetul va ajunge sa nu mai poata sustine nici macar costul pentru salarii, car ar fi ele de mici.

      Dupa parerea mea atat politisti, cat si cei de la finante si profesorii, au fost atrasi intr-un joc periculos regizat de PSD care nu poate duce decat la colaps total. Toti s-au lasat dusi de nas de cativa lideri sindicali mizerabili care numai interesele protestatarilor nu le urmaresc.

      Oamenii acestor categorii profesionale, care se presupune ca sunt parte din patura intelectuala a tarii, au fost prostiti pe fata mult prea usor.

      Trebuie spus clar ca orice protest, in momente ca acestea, ii afecteaza cel mai tare pe protestatari.
      • 0 (0 voturi)    
        ca sa intelegi si tu... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 8:28)

        revoltat [anonim] i-a raspuns lui Marian

        prietene nu stiu cum te simti tu scriind atat de convins aceste randuri, dar iti spun cu certitudine ca foamea nu are culoare politica si cu siguranta furia oamenilor nu va tine cont de cuvantarile demagogice ale nimanui...
  • 0 (0 voturi)    
    Ne mananca Fiscul (Vineri, 15 octombrie 2010, 21:56)

    mda [anonim]

    "acelor angajati care contribuie la realizarea programului de crestere a veniturilor si de scadere a evaziunii fiscale".

    Sa intelegem ca inspectorii fiscali vor fi astfel si mai incurajati sa-si faca norma" si sa puna amenzi din ce in ce mai usturatoare pe capul firmelor controlate? Asta ca sa dea bine la sef si sa fie apt sa-si incaseze stimulentele? Unde-am ajuns,...
  • 0 (0 voturi)    
    dragi finantisti (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:13)

    zara [anonim]

    hai sa va explic cum se vor acorda stimulentele; cei care au avut gura mai mare in timpul protestelor vor primi cate ceva, iar ceilalti o ...... ati fost atent monitorizati de catre oamenii baietilor cu ochi albastri....
  • 0 (0 voturi)    
    stimulente pentru miliardari (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:13)

    adrian [anonim]

    ia sa vedem cati isi cauta alt loc de munca...
    defapt sa vedem daca au carii dintii finantistilor(au sau nu dinti buni pentru a tine de post chiar cu extremele de 500 ron afisate in massmedia).
    la mine in oras 50% sunt miliardari,90% nu au credite bancare,familiile lor lucreaza prin primarii,invatamant(functti de conducere sau titularizati din oficiu)
    Oferte general valabile:
    -intrati pe posturi de joburi in orasele dvs si aplicati pentru salarii mai mari in mediul privat(dezavantajul consta in faptul ca trebuie sa munciti).
    -cati-va
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 15 octombrie 2010, 22:15)

    soso [anonim]

    asta inseamna ca de acum si femeile de serviciu si portarii, soferii si bufetierele, contabilii si cei de la ghisee , vor putea sa vina in control pt a diminiua evaziunea economica, pt a demonstra ca merita "stimulente" ?? sau ce sa inteleg, cine merita?? spagarul care vine in control ?? care se tocmeste la amenda?? sau cine sa merite?? chiar ma intreb........
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuna portocalie (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:04)

    Casargoz [anonim]

    Ministrul PDl nu s-a tinut de cuvant.
    Listele sunt in cel mai bun caz pentru 30%
  • 0 (0 voturi)    
    Criterii de atribuire. (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:17)

    Casrgoz [anonim]

    Cine hotareste performanta?
    PDl
    Cine este responsabil pentru performanta?
    PDL
    Ce criterii?
    Individuale?
    Este drept ca managerul sa stabileasca criterile de competitivitate?
    Doar in povestile de management.
    Altfel avem nevoie de o comisie PDl stabilita de Boc pentru stabili criteriile de competitivitate.
    Oriunde in lume managerul este responsabil de criteriile de compatitivitate, Se acorda merite individual si pedepsele colectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    BRavo Boc! (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:21)

    Dna gabi [anonim]

    Intr-adevar , in tara asta bugetari nu sunt NUMAI cei de la FINANTE !!! Doctorii niciodata nu au iest in strada, inchizand spitalele ptr cel putin 3-4 ore sa isi ceara drepturile!!! au si ei nevoie de STIMULENTE si nu fac atata tam-tam....cu toate ca toata VIATA un doctor invata, pe cand la Finante sunt angajati majoritatea cu studii medii... si cand te prezinti la ghiseu ptr o informatie nu stiu cum sa te primeasca( avand spor de zambet).......
    aaa, pardon, ies si doctorii in strada , ca sa stea pe langa ei sa ii ajute in cazul in care au nevoie de ajutor, urgente medicale si nimeni nu se gandeste la acest lucruu... DOCTORII nu au nevoie de STIMULENTE financiare , ci numai de injuraturi!! Pacat ca nu stim sa apreciem valoarea! Cei de la finante si-au facut credite ca au aveau stimulente zeci de milioane, altii profesorii-doctorii-ceilalti, cu ce sa faca , cu 10 milioane???? acum fac tam-tam cand nu mai primesc 50- suta de milioane,dar au uitat ca luau atatia bani de cativa ani buni de zile??!?!!?!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Minciuna (Vineri, 15 octombrie 2010, 23:33)

    Casargoz [anonim]

    Se vor plati celor 30% din numarul angajatilor favorizati de PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    Gratificatii nu stimulente (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 3:30)

    hotnewsfil [utilizator]

    STIMULÉNT, stimulente, s. n. 1. Ceea ce stimulează; impuls, imbold, îndemn. 2. Spec. Medicament, substanță care excită activitatea unui organ ori sistem sau care se ia ca reconfortant împotriva oboselii (DEX).
    Un functionar trebue sa fie imboldit ca sa isi indeplineasca indatoririle de serviciu?
    Reglementarea problemei stimulentelor trebue sa se inceapa cu eliminarea acestui cuvant care descrie lenea romanului, lipsa lui de initiativa.
    Banii pe care o companie ii acorda unui salariat care a muncit exemplar, care si-a indeplinit indatoririle intr-un mod remarcabil, se numesc "bonus' (gratificatie) si se acorda dupa indeplinirea obligatiilor, nu inainte ca angajatul sa treaca la treaba.
    Daca se platesc stimulente (imbolduri pentru a se munci), este naravit poporul sa zaca, sa nu se apuce de treaba daca nu i se da "coraj" (bani, o bere, etc.).
    Bonusul nu este o completare a salariului ci o rasplata pentru rezultate exceptionale, deci trebue sa fie o exceptie. Asa se petrec lucrurile in toata lumea, nu numai in companiile private ci si in cele publice.
    Cum sa nu rada toata lumea de noi, romanii, daca afla ca, pentru a munci, noi trebue sa fim imbolditi?
    Daca guvernul actual nu reglementeaza rapid si radical aceasta problema, nu va fi crezut ca vrea si poate sa reformeze statul, problema infinit mai complicata, cam peste puterile si firea romanului.
  • 0 (0 voturi)    
    De ce stimulemte? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 7:07)

    Asistent fiscal [anonim]

    -Pentru ca salariile sunt extrem de mici,
    - Pentru ca sunt functionari publici si nu au voie sa munceasca dupa orele de program (artisi si profesori nu pot fi toti)
    - Pentru ca programul cu publicul este de 8 ore pe zi (la unitatile fiscale nu la minister) ceea ce nu e tocmai usor
    -Pentru ca si contribuabili sunt cu miile dar si birocratia e enorma
    Poate ca sunt multi angajati dar si putini si prost platiti e de domeniul absurdului, totusi si fiscul trebuie sa functioneze in tara asta
    - Nu cred ca in unitatile MFP se sta ci doar ca pur si simplu in functie de cerintele contribuabililor poti fi mai mult sau mai putin solicitat in unele zile fata de altele
    Solutii ar fi regandirea legislatiei, perfectionarea si devzoltarea aplicatiilor informatice pentru eliminarea contactului frecvent cu contribuabilul, sursa de nervi, pierdere de timp si chiar coruptie.
    Solutia cea mai buna este majorarea salariilor si stimulentele eliminate ca si asa creau discutii neprincipiale intre angajati
  • 0 (0 voturi)    
    Cu predicat (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 7:53)

    dip [anonim]

    Sectorul privat care contribuie substantial la buget nu primesc stimulente?
  • 0 (0 voturi)    
    In final... (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 9:59)

    Croncanila [anonim]

    de ce stimulente ? Ca sa-si faca treaba? Hai ,na ca-i buna! Cu salariile de acord sint mici,nu ajung banii oricit ai avea.Dar sa incaseze spor ca sa lucreze numai la bugetari exista asa ceva !
    Pe cind spor de dureri in .....?
  • 0 (0 voturi)    
    stat mafiot! (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 11:57)

    dorinteodor [anonim]

    hai sa vedem: guvernantilor nu le pasa de profesori sau de medici ca se descurca ei si fara ei. nici de politisti nu le pasa daca au sri si spp-ul bine platit.... dar daca cei de la finante nu-si fac treaba vor ramine si ei fara bani. deci de cei de la finante le pasa ca ii afecteaza direct. deci asta este guvernul boc-basescu: nu le pasa de nimic decit daca sint afectati direct.... si acum intreb: oare cei de la finante au cu adevarat nevoie de mai multi bani decit medicii sau profesorii sau profesorii?
  • 0 (0 voturi)    
    (stimulente + investitii)mfp/an=6,75mld€=5%pib. (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:24)

    de la tv [anonim]

    demo:
    mfp=33000 salariati.
    in minister=2500 de salariati(cf spuse ministru la tv).
    calcul stimulente mfp/an.
    colectat impozite prin mfp=32% din pib=32% din 140mld = 45 mld €
    (stimul+investitii)=15% din colectat=15% din 45mld = 6,75 mld €
    investitii mfp=70%din (stimul+investitii)=70% din 6,75=4,72 mld €
    stimulente=30% din (stimul+investitii) =30% din 6,75=2 mld €
    chiar cu legile care admit stimulentele, necesarul care ar da stimulente mfp=2 mld €/an este gresit, deoarece din cei 32% colectati din pib, nu toti s-ar datora abilitatilor de colectare ale inspectorilor mfp, ci o mare parte este platita voluntar de catre contribuabili.
    practic, mfp numai pt propriile stimulente si investitii, ia 6,75/140=5% din pib.
    asadar,cum spunea un venerabil finantist pe tv,numai cu stimulentele se puteau asigura fondurile pt autostrazi.
    noi le-am dat unor salariati in numar excesiv (33000) ai min fin pub sa-si faca vile,sa-si ia masiniscumpe,sa bata toate meridianele globului in excursii opulente,etc.
  • 0 (0 voturi)    
    alo restructurarea si legea salarizarii unice (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:24)

    restructurat [anonim]

    it-istii romani cu facilitati din partea staului-scutiti de impozite din : ici,centrul de calcul al min de finante,al guvernului,sa sa faca odata sistemul de calcul integrat e-guvernare cu programe si infrastructura adecvate,interconectate si sa restructureze acesti zeci de mii de functiionari birocrati portarei platiti gras,cu porthart,creion chimic si abace,ai ministerului de finante,care ca si magistratii,sa au devenit un fel de stat in stat-caste privilegiate,pe principiul sa le taie (recalculeze,restructureze) la toti,numai lor nu!

    mai rasfirati birocratii...
    pe imaginile tv se vad atatia birocrati la mfp, ca zici ca e schimb de tura la combinatul siderurgic sidex galati sau de la fostul imgb,apaca,sa.
    cu deosebirea ca muncitorii de la sidex sau imgb sunt/erau direct productivi, pe cand birocratii sunt neproductivi.
    asa s-a creat la anomalia: ca in 2004 erau 900 mii bugetari cu 8%, crestere pib si deficit bugetar de 3% ,iar in 2009 la 1,5 milioane bugetari, 8%scadere pib si 8% deficit bugetar.
  • 0 (0 voturi)    
    birocratie la maxim? (Sâmbătă, 16 octombrie 2010, 13:26)

    antibirocrat [anonim]

    mai ieri, am aflat ca numai in ministerul de finante sunt 2500 de angajati,iar pe tara 30000.
    la ce le mai trebuie informatizare,in timp real?
    cand te gandesti ca pe vremurile mult hulite,dinainte de "90, era o norma de personal la ministere: in jur de 100 de salariati,maxim.
    cu actualele efective,ca numar, din mfp,min muncii, s-ar putea construi canalul dunare-bucuresti si toate autostrazile incepute.
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de prima inmatriculare ANAF (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 17:03)

    arcadie [anonim]

    cum sa.mi restabilesc banii platiti pentru taxa de prima inmatriculare la ANAF?