Tonny Lybek (FMI): Este "neobisnuit" ca FMI sa acorde de trei ori la rand o derogare pentru aceeasi conditionalitate - arieratele. Reducerea cotei si acordarea de stimulente pot afecta tinta de deficit

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 19:12 Economie | Finanţe & Bănci

Tonny Lybek, reprezentantul FMI in Romania si Bulgaria
Foto: AGERPRES
Marirea salariului minim la peste 700 de lei, reducerea cotei unice la 12% si reducerea contributiilor pe salarii la 41%, ar putea periclita cota de deficit convenita cu FMI. Acordarea de stimulente, cresterea salariului minim si reducerea cotei unice ar putea afecta tinta de deficit bugetar convenita cu Fondul Monetar International (FMI), a declarat luni pentru Agerpres seful Biroului FMI pentru Romania si Bulgaria, Tonny Lybek.

Potrivit sursei citate, seful Biroului FMI de la Bucuresti a amintit ca "autoritatile romane si FMI au convenit in aceasta vara o tinta de deficit de 6,8% pentru 2010".

"Misiunea Fondului care va sosi in capitala Romaniei va discuta proiectul de buget cu autoritatile romane si vor fi analizate progresele facute prin angajamentele luate de oficialitati fata de institutiile financiare internationale care sprijina programul pentru Romania. De asemenea, vom discuta masurile ulterioare care trebuie sa fie luate pentru a asigura stabilitatea macroeconomica si financiara", a spus Tonny Lybek.

Tonny Lybek a mai declarat ca "este neobisnuit" ca FMI sa acorde de trei ori la rand o derogare pentru aceeasi conditionalitate, asa cum a primit Romania pentru nerespectarea conditionalitatii privind arieratele, dar Romania a trebuit sa ia o serie de masuri inainte de reuniunea Boardului, pentru a primi cea de-a treia derogare.

"Ca o actiune premergatoare revizuirii Acordului Stand-By din septembrie 2010, guvernul Romaniei a trebuit sa achite suma de 1,9 miliarde de lei. Acest lucru a trebuit sa fie facut inainte de intrunirea Consiliului Director al FMI pentru incheierea raportului de revizuire si eliberarea transei a sasea. Derogarea a fost acordata cu conditia sa se faca un efort major, adica sa fie platiti cei 1,9 miliarde de lei, sa fie modificata o parte din legislatia din domeniu si sa fie aplicat un sistem care sa permita o mai buna monitorizare a arieratelor. Toate acestea necesita timp si guvernul a luat unele masuri si s-a angajat sa mai ia si altele pentru a primi aceste derogari", a explicat seful Biroului FMI pentru Romania si Bulgaria.

In cursul discutiilor din zilele urmatoare de la Bucuresti va fi analizata si situatia arieratelor, a mai spus Tonny Lybek. "Delegatia FMI va sosi la Bucuresti marti, iar miercuri vor incepe discutiile cu autoritatile romane. Ne asteptam ca programul misiunii sa se incheie luni, 1 noiembrie", a afirmat Tonny Lybek.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2029 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Ciomu se intoarce (Luni, 18 octombrie 2010, 19:26)

    George [anonim]

    Se vorbeste despre impozitarea pensiilor amaratilor. De parca o pensie fie ea si de 400 EUR(doar barosanii au asa ceva) ar ajunge pentru un trai decent !

    Nu mai e rusine obrazului unora !
    Tradatori de neam si tara .
    • +5 (15 voturi)    
      Bai bula (Luni, 18 octombrie 2010, 20:40)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui George

      Pensiile se dau dupa cit permite economia reala, aia care plateste impozite si taxe, nu dupa cit ar avea nevoie omu' sa traiasca bine. Pe vremea lu' nastase cind era pensia medie de 280 de lei nju se rascula mirlanu, ca nu banuia ca se poate mai bine. Da' acum s-a invatsat mirlanu cu banii si nu mai poate trai fara 400 de eur....
      • -5 (11 voturi)    
        ? (Luni, 18 octombrie 2010, 23:09)

        ? [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        marlan esti tu. vezi costul vietii pe timpul lui nastase si vezi cat e acum. dar e usor sa vb
        • +4 (6 voturi)    
          marlanu' e ala care s-a bucurat la pomana (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:25)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui ?

          Cand a fost sa dea jmecherii pensii erecte la tot poporu' pe banii nostri n-am auzit unu' sa zica "bai, da' banii astia de unde se iau?". Acuma, cand s-a descoperit ca pensiile s-au platit din bani imprumutati si ca trebuie dati inapoi cu dobanda banii aia, marlanu' vede brusc partea intunecata a lunii si se mira.
          Oameni buni, tzeapa v-a fost trasa in 2008, voi ati votat cu cine v-a dat pomana electorala, acum doar platim toti. Credeti ca daca vin iarasi jmecherii o sa se intample altfel? Banii de pensii sunt cati sunt, nu se poate jupui mai mult decat o piele de pe un cal mort.
        • 0 (0 voturi)    
          Iar cifre (Marţi, 19 octombrie 2010, 16:33)

          bula [anonim] i-a raspuns lui ?

          5,5 mil. x 400 euro x 12 = 22 miliarde de euro. Intreg bugetul tarii este de 40 miliarde de euro. Dam 55% din buget numai pe pensii?
      • -2 (4 voturi)    
        Gresit (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:13)

        ac [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Pensiile se dau dupa cit ai contribuit. Ma doare pe mine la caleasca daca am dat un miliard si acu "economia reala" nu merge. Poate pentru ca nu exista nici o legatura dintre economie si pensii? Sau pentru ca sistemul de pensii e un caritas, in loc sa fie administrat e rulat?
        • -1 (1 vot)    
          gresit, profund gresit! (Marţi, 19 octombrie 2010, 16:37)

          simplicius [anonim] i-a raspuns lui ac

          numai pilonul 2 este pe contributie. Altfel este PAYG. Ce contribui TU azi e pentru pensia tatalui tau, iar copilul tau va contribui pt. tine. Asa este de la 1870 de la Bismarck. Cand noi aveam populatie rurala 92% -in 1955- cine platea pensiile pt cei ce se pensionau atunci? ca doar nu contribuisera anterior cu NIMIC! PNL propune un sistem bazat pe contributiile acumulate, cu aplicabilitate PESTE 18 ani...
    • 0 (0 voturi)    
      postac sau postac? (Marţi, 19 octombrie 2010, 16:31)

      bula [anonim] i-a raspuns lui George

      A. Varianta a doua de impozitare -PROGRAM PSD- impozitarea VENITURILOR pana la 1000 ron - OPT LA SUTA. Adica si a pensiilor. Cine e tradator? Sau la voi la patid nu va cititi nici macar programul??? B. Marirea salariului minim duce AUTOMAT la cresterea salariului mediu si deci a pensiilor. Asta vrea PSD, ca sa ia voturile pensionarilor. C. Marirea salariului minim duce si la sporirea amenzilor rutiere si ale celorlalte amenzi ce sunt BAZATE pe salariul minim. D. 5,5 mil. de pensii de 12x400=4800 euro anual, duce la un buget de pensii de 23 miliarde de euro. TOT bugetul tarii este de 40 miliarde. PS. eu stiu ca prostia nu doare, dar ridicolul nu ustura?
  • -4 (10 voturi)    
    pai vine 2012, adica vin alegerile.... (Luni, 18 octombrie 2010, 19:55)

    lili [anonim]

    si le este deja frica de ceea ce vad, adica ADIO PDL, spun reactiile oamenilor... si ceea ce taiara si vrusera sa faca, adica ceva reforma si-aia chinuita si intarziata(tot 2009 si jumate din 2010 nu facura nimic) trebuie acum sa revina, Dumnezeu mai stie ce-l ala deficit, ce-i scadere de taxe, nici nu le mai pasa, ce mai conteaza angajamentele cu FMI cat timp sondajele arata dezastrul in care se scalda PDL.... acum incep pomenile mai ceva ca la PSD, adica PDLul inhamat cu mare chin si intarziere la reformarea statului roman se intrece in pomeni electorale cu PSDul pe care-l arata cu degetul ca saboteaza viitorul relatiei cu FMI si viitorul Romaniei.... Pai, dragi PDListi mari amatori intarziati de reformare , ce v-a apucat, Romania este in dezastru, anul asta va fi scadere de cel putin 2%, chiar 3% spun unii si voi deja va ganditi sa faceti concurenta PSDului ???!!!
  • +2 (4 voturi)    
    un diliua (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:27)

    smen [anonim]

    mai sus a spus ca oamenii nu sutn platiti deca cat duce economia reala,atunci cum se face ca economia reala a facut top 400 milionari care reprezinta 27% din pib,banii aia nu sunt in economia reala,daca o tara are 300 de milionari in euro,si da pensii de 100 de euro nu vi se pare o prapastie cam mare,bani sunt doar ca ei sunt la cine ''trebuie''
  • +3 (5 voturi)    
    Nu mai postati comentarii anti-putere aici! (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:37)

    eba [anonim]

    "NU E VOIE!" Sunteti taxati imediat de gruparile organizate de-aici, atat de activisti cat si de angajati ;) Gasiti-va un site mai pro-opozitie, sunt mult mai numeroase din toate punctele de vedere :P Mouhaha!
  • -1 (3 voturi)    
    PDL sa se lase mai prejos ? (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:51)

    Cristina [anonim]

    E de bun simt ca vor creste taxele, nu vor scadea.
    Dar nu putea PDL sa nu sara la fileu, la mingea aruncata de Ponta, acest Mickey mouse al politicii romanesti. Mi-a placut motto-ul de pe site-ul lui - isi doreste cel mai mult sa nu-si piarda simtul umorului.
  • -1 (1 vot)    
    cum poti trai cu banii astia (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:54)

    anca [anonim]

    Domnule Tonny de ce nu traiti dumneavoastra cu 600 de lei pe luna sa vedeti cum stau lucrurile in Romania unde preturile sunt de 3 ori mai mari ca in UE
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu putem administra singuri Romania?! (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:30)

    nationalistul? [anonim]

    Pentru mine, modul de alcatuire a bugetului, stabilirea taxelor si impozitelor si politica fiscala sunt atribute inalienabile ale unui stat suveran. Nimeni, niciun organism international, nu ar trebui sa aiba dreptul sa se amestece in aceste probleme. Este umilitor pentru mine, ca cetatean roman, ca Guvernul Romaniei sa negocieze cu o institutie internationala, cu sediul la Washington, bugetul Romaniei. Ma intreb, cu dreptate: de ce mai votam noi, cetatenii romani, un Parlament si un Presedinte care nu au nicio putere in Romania? De ce ne mai obosim sa ne alegem primarii, daca ei nu-si pot gestiona singuri bugetele? Nu ar fi mai simplu, ca in epoca fanariota, sa numeasca FMI si UE un Guvern care sa administreze Romania? Si, la urma urmei, care Romanie?!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 19 octombrie 2010, 12:39)

    victordragos [utilizator]

    Bogdane,esti membru PDL?Orice s-ar zice pe aici contra guvernului,nu are nimeni dreptate...Bani sunt in tara,dar daca se cheltuiesc aiurea...Pai dam d-nei Udrea milioane de euro ca sa atraga turisti,asa cum (nu) stie ea mai bine...si rezultate ioc,dar amaratilor din educatie nu le dam,ca aia fac meditatii,sunt evazionistii care au furat tara!Lasa-le incolo de scoli,ca nu avem nevoie de oameni educati,noi avem nevoie de slugi,pe care sa le conducem, asa cum vrea muschiu nostru!La fel si cu banii de pensii...
    • 0 (0 voturi)    
      Bugetul pe 2010 are cam acceasi valoare ca in 2008 (Marţi, 19 octombrie 2010, 13:10)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui victordragos

      E foarte curios cum de in 2010 trebuie sa imprumutam bani pentru supravietuire in conditiile in care in 2010 s-au alocat mult mai putini bani pentru sanatate, invatamant, agricultura, munca, investitii fata de 2008 (nemaipunand la socoteala scaderea salariilor bugetarilor).
      Ar fi interesant ca unul dintre fanii PDL de pe acest forum (fiind mult mai bine informat) sa explice aceasta situatie aparent contradictorie. Asta i-ar mai linisti pe carcotasii care isi inchipuie ca diferenta de bani se duce la clientela de partid si de stat.
      • 0 (0 voturi)    
        un punct (Marţi, 19 octombrie 2010, 16:42)

        prudent [anonim] i-a raspuns lui ....

        il pot explica. Cand faci o marire de pensii in octombrie, marirea pt.anul (buhetul) in cauza este de numai 25%.Lovitura maxima in buget este abia din anul urmator. Cred ca si leu/euro are un rol de jucat (costul combustibililor).