Cresc ratele la creditele in euro. Euribor 3M a urcat la maximul ultimelor 15 luni

de Carla Dinu     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 7:15 Economie | Finanţe & Bănci

Dobanda Euribor la trei luni, principala rata de referinta a pietei interbancare din zona euro, a atins, luni, pentru prima data din iulie 2009, pragul de 1%, acelasi nivel cu dobanda de politica monetara a Bancii Centrale Europene (BCE), transmite AFP.

Cresterea Euribor inseamna ca cei care au credite cu dobanda variabila in euro vor plati rate mai mari.

Euribor la trei luni a ajuns la exact 1,000% luni, nivel pe care nu l-a mai avut din 10 iulie 2009.

"Situatia reflecta o normalizare a pietei interbancare", a afirmat Orlando Green, analist la Credit Agricole.

Inainte de izbucnirea crizei financiare in toamna lui 2008, Euribor la trei luni depasea in mod constant dobanda de politica monetara a BCE.

In perioada crizei, Euribor a inregistrat variatii puternice: un record de 5,393% la 8 octombrie 2008 si un minim istoric de 0,634% in luna martie a acestui an. De atunci euribor a crescut continuu pana la 1%.


Citeste mai multe despre   










7510 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    cool (Miercuri, 20 octombrie 2010, 8:47)

    gogu [anonim]

    sa vezi cand o sa ajunga iar la 5-6% cum o sa planga cei cu dobanzi de "doar 15%" peste EURIBOR (care era prractic 0 in acel moment). Baieti... (si fete)... ati semnat cu manutza voastra ca vreti sa fiti sclavi la banca... asa ca mult noroc si ciocu' mic.
    • +3 (3 voturi)    
      What a loser! (Miercuri, 20 octombrie 2010, 9:33)

      io [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Chiar nu inteleg de ce te bucuri de raul altora... E problema lor cum se vor descurca.
    • +5 (5 voturi)    
      Habarnist (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:29)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Tu esti habarnist de fel, se vede ca n-ai credite si ca n-ai realizat nimic pana acum.
      1. Marja de 10% nu prea a existat la creditele in EUR
      2. Cand va ajunge Euribor la 5% inseamna ca s-a trecut de mult de criza si exista crestere si economica si de salarii si se poate face fata la cresterea ratei
      3. Poti oricand sa refinantezi creditul in conditii mai avantajoase. Cand Euribor va ajunge la 5% (probabil in 6-7 ani), marjele vor scadea si facand refinantare vei avea cam aceeasi rata
      4. Daca-ti cumperi acum apartament chiar daca marjele sunt mari, pe termen mediu vei iesi in castig. Explicatia o poti gasi mai sus.
      • -2 (2 voturi)    
        Alexandru habarnistu' (Miercuri, 20 octombrie 2010, 12:53)

        BAU BAU [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

        <i>Daca-ti cumperi acum apartament chiar daca marjele sunt mari, pe termen mediu vei iesi in castig.</i>

        Cum sa iasa in castig pe termen lung? Adica in imobiliare toti (pana si marele analist Zilisteanu, exegetul cresterilor fara de sfarsit din 2007-2008) se asteapta la scaderi, iar tu explici senin ca iesi in castig?
        Ai gandti profund inainte sa scoti perla?
      • 0 (0 voturi)    
        Doar aproximativ adevarat (Miercuri, 20 octombrie 2010, 15:37)

        InfoEconomice.Blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

        1. marja de 10% a existat la creditele de nevoi personale dar intr-adevar, nu la cele imobiliare sau ipotecare.
        2. Destul de corect. E probabil ca BCE sa creasca dobanda la un astfel de nivel pentru a combate o potentiala inflatie prin diminuarea cererii de bani. Inflatia e de obicei corelata cu cresterea economica dar nu musai.
        3. Corect, poti refinanta cu plata unui "comision" de 1% daca imi amintesc bine. Cu cat faci mai multe astfel de refinantari, cu atat povara creditului creste.

        4. Din pacate aici avem pareri substantial diferite... <a href="http://infoeconomice.blogspot.com/2010/04/prognoze-pentru-viitorul-pietei.html">AICI</a> gasesti un post mai vechi ce arata motivele pentru care piata imobiliara ar putea sa mai scada sau sa mai creasca... Am incercat sa fiu cat pot de obiectiv si chiar daca m-am abtinut de la concluzii, motivele fundamentale de scadere sunt mai puternice!
    • +1 (1 vot)    
      Euribor (Miercuri, 20 octombrie 2010, 10:41)

      Madao [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Euribor a ajuns la 5-6% cand a inceput criza. In mod normal era pe la 3-4% (2007). In mod normal cam pe aici ar trebui sa ajunga maxim si asta cand va trece criza, peste ceva ani. Asa ca ciocu' mic tu ca esti habarnist.
      Cei care au semnat actele aditionale au cam incurcat-o intr-adevar. Deocamdata sa vedem ce scoate Camera Deputatilor din lege.
      Cei care nu au credite ori traiesc pe banii lui tata ori detin un rucsac si se muta din cotet in cotet odata pe an.
      • 0 (0 voturi)    
        madao (Miercuri, 20 octombrie 2010, 11:30)

        davdi beckham [anonim] i-a raspuns lui Madao

        madao eu nu am credite si detin mai mult de un rucsac si nu imi schimb cotetul o data pe an.
        raspunsul tau fu pe masura afirmatiei lui gogu
        • 0 (0 voturi)    
          Cotetul (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:10)

          Madao [anonim] i-a raspuns lui davdi beckham

          Normal ca nu m-am referit la absolut toata lumea. Era doar o vorba asa pentru sufletul lui gogu. Adevrul este ca sunt multi care s-au abtinut de la un credit si bine au facut. Dar sunt totusi multi oameni care au plecat in viata de la zero, stau in chirie si se muta odata pe an datorita scumpirii sau a vinderii cotetului proprietarului etc. Pana la criza trend-ul era de crestere a locuintelor, astfel multi care si-au luat case cu ceva ani inainte de criza platesc rata la banca mai mica decat chiria la ceva echivalent. De aceea multi au preferat sa plateasca un ban in plus si sa aiba un acoperis, chiar daca vor plati dublu pe casa la banca.
    • 0 (0 voturi)    
      Gogu... ciocu mic si joc de glezne (Miercuri, 20 octombrie 2010, 20:15)

      Cool [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Tai-o de aici, stim marturisirea ca scrii la comanda. "Era doar un comentariu ce trebuia sa-l scriu". Te-as da pe loc afara, ti-ai dat in gat sefii. :) Esti cool :)
  • +9 (9 voturi)    
    raspuns (Miercuri, 20 octombrie 2010, 9:03)

    eu [anonim]

    Pt cel care este "cool" dar din pacat este depasit. Cei care si-au facut credit la banca nu a facut ca sa se laude ca au ceva, au facut ca sa aibe si ei o casa in niste conditii mai bune. Dar la tine deduc ca tu stai cu parintii si banii care-i primesti de la ei sunt pt tzigari si bautura, ca nu te vad in stare sa faci si tu ceva tu esti bun sa comentezi ...
    TVR cauta comentatori asa ca poate ....