Rozalia Pal, UniCredit: Neimpozitarea pensiilor si scaderea TVA ar pune presiuni suplimentare pe veniturile bugetului de stat

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:25 Economie | Finanţe & Bănci

Rozalia Pal
Foto: Agerpres
Neimpozitarea pensiilor sub 2.000 de lei si reducerea TVA la alimentele de baza ar pune presiuni suplimentare pe veniturile bugetului de stat, in conditiile in care colectarile din TVA la bugetul de stat s-ar reduce cu 17%, este de parere Rozalia Pal, economist-sef al UniCredit Tiriac Bank. Ea mai spune ca aceste masuri ar elimina efectul pozitiv pe care l-a avut cresterea anterioara a TVA asupra veniturilor bugetare.

"Alimentele de baza reprezinta aproximativ 23% din cosul de consum, deci impactul negativ al acestei masuri ar reprezenta o scadere de circa 17% a colectarilor din TVA la bugetul de stat. Astfel, noile masuri ar elimina aproape tot efectul pozitiv pe care cresterea anterioara a TVA, de la 19% la 24%, a avut-o asupra veniturilor bugetare din colectarea acestei taxe", arata intr-un comunicat Rozalia Pal.

Economistul UniCredit Tiriac Bank prognozeaza ca, in cazul in care presedintele Traian Basescu va promulga aceasta lege, vom asista la o temperare a ratei inflatiei in noiembrie-decembrie.

"Trebuie sa tinem insa cont ca efectul reducerii TVA nu va fi, probabil, direct proportional, intrucat sensibilitatea preturilor pe acest segment de bunuri alimentare este mica", a mai declarat Rozalia Pal.

Plenul Camerei Deputatilor a adoptat, marti seara, un proiect de lege initiat de parlamentari PSD+PC si PNL prin care se instituie aplicarea TVA de 5% la alimentele de baza, cum ar fi painea, carnea, laptele, uleiul vegetal si zaharul. De asemenea, s-a aprobat ca pensiile sub 2.000 de lei sa nu fie impozitate. Camera este forul decizional. Legile urmeaza sa fie trimise la promulgare.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1128 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Unicredit?? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:43)

    Lica Samadaul [anonim]

    nu stiu cine este doamna/domnisoara, dar simpla aparitie a numelui unicreditin articol se asociaza in mintea mea cu modificarea abuziva a comisionului de administrare.
    • -1 (1 vot)    
      Citeste printre randuri (Joi, 21 octombrie 2010, 0:10)

      InfoEconomice.Blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui Lica Samadaul

      Probabil ca e foarte deranjanta acea modificare (ce poate fi reclamata la OPC).
      Totusi madam Pal nu are legatura cu asta, ea ocupandu-se de alt departament!
      In ce priveste ce spune ea... mi se pare interesant!
      Atrage atentia asupra unor masuri populiste aprobate intr-o perioada de criza, in care Romania isi pune "centurile de siguranta" unele peste altele.

      Si daca nu se impoziteaza pensiile, de ce sa nu avem deducere pana la 2000 de ron si cei care muncim...

      Ce ma deranjeaza e ca nu cuantifica nimic! Va fi o scadere cu 17% a incasarilor din TVA pentru ca diferenta intre 24% si 5% atata da!

      Hai sa spunem cat reprezinta TVA-ul din aceste produse sa vedem o elasticitate si sa calculam in aceste conditii cu cat se va diminua inflatia si cu cat vor scadea incasarile totale (ar trebui 17%*23%=4% scadere a incasarilor din TVA pt produse de consum si chiar mai putin daca punem si achizitiile din afara cosului de consum - locuinte, masini etc. la care TVA ramane constant)
  • +1 (3 voturi)    
    bai ma lashi... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 16:47)

    dman [anonim]

    si altceva ce mai spune
  • +3 (3 voturi)    
    Unicredit? Parca e in faliment... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:30)

    sorin voinea [anonim]

    S-a gasit sa isi dea cu presupusul si anonima Pal...
    Poate ne explica de ce Unicredit, alaturi de alte banci, a blocat creditarea pentru firme si da bani pe ochi frumosi "broscarilor" care au firme in Romania si la ei in tara omoara romani pe strada...
    Parca era in faliment banca asta...?
  • +3 (3 voturi)    
    i-auzi (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:35)

    The Saker [utilizator]

    domnisoarica asta care habar nu are cu ce se mananca realitatea, ar trebui sa ne slabeasca cu parerile ei inoculate de altii din birourile lor de sticla, care decid ei ce e bine si ce e nu pt economie; cand o sa puna pe primul plan individul, fiinta vie, si nu constructii abstracte si abureli imbracate in termeni abstracti, bune de prostit pentru turma de bizoni, poate o sa imi fac timp sa citesc un rand din ce declara; aa, si apropos, mai bine ne-ar vorbi de camataria si jecmanirea pe care o practica in Rromanica pe spatele fraierilor, su obladuirea BNR-ului trilateralistului Mugurel si a parlamanetului vandut domnillor bancheri
  • +3 (3 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 17:55)

    padre [anonim]

    Da' cine ma rog e cucoana asta de trebuie sa-si dea cu parerea in aceasta problema ? Este cumva cantareata in corul basesciano-guvernamental de apreciaza efectul pozitiv pe care cresterea anterioara a TVA de la 19% la 24% a avut-o asupra veniturilor bugetare din colectarea acestei taxe ? Da' efectul rau asupra vietii oamenilor cand il comenteaza duduia ? Sau asta nu conteaza ?
  • +3 (3 voturi)    
    pai parca era o eroare (Miercuri, 20 octombrie 2010, 18:01)

    otonel [anonim]

    am inteles ca dintr-o eroare s-au adoptat aceste lucruri. Si se vor schimba cat de repede posibil. Domnisorica asta se baga in seama fara sa-i ceara nimeni, la fel si musiu dragos comache.
    Intelegeam un articol pe tema cum s-a intamplat eroarea....
  • +1 (1 vot)    
    Poate cineva incearca sa o lanseze pe duduie .... (Miercuri, 20 octombrie 2010, 18:35)

    .... [utilizator]

    .... in lumea analistilor economico-financiar-blblbl...
    Coafura, ochelarii si discursul o recomanda.
  • -1 (1 vot)    
    Neimpozitarea pensiilor (Miercuri, 20 octombrie 2010, 19:05)

    CoolWaterWoman [anonim]

    ar antrena cheltuieli mai mari ale pensionarilor fiindca acestia si vor putea astfel permite mai multe bunuri si servicii. Si asta din toate categoriile, nu numai alimente de baza. In consecinta, TVA-ul colectat va fi mai mare.

    Daca se reduce concomitent TVA-ul, s-ar putea ca reducerea sa contrabalanseze potentialele castiguri, depinde cat de mare este reducerea.

    Opiniile D-nei Pal par oarecum scoase din context. Faptul ca au aparut pe site de datoreaza in primul rand redactiei, nu ei personal.

    In orice caz, ideea de concept socialmente acceptat a romanului ca fiind un sarac, care de-abia isi duce zilele si care daca ar avea un ban in plus l-ar cheltui cu siguranta doar pe alimente de baza si pe nimic altceva, pare sa se adevereasca.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca o presiune serioasa (Miercuri, 20 octombrie 2010, 22:29)

    diliu [anonim]

    trebuie pusa pe piata neagra si pe cei imbogatiti cu averi nemasurabile, necontrolate si care nu fac nimica ca sa aduca banul in circuit, in tara. apoi bancile, ar trebui luate la puricat ca sa nu acorde credite cu buletinul si cu dobinzi numai crescatoare iar la politisti numai cu favorizisme.
  • +1 (1 vot)    
    pe bune ? (Miercuri, 20 octombrie 2010, 23:58)

    laurentiucat [utilizator]

    pai mai da niste cifre,niste calcule.asa ca scad incasarile din tva cu 17% la bugetul de stat,pe ce te bazezi?ai vre-un studiu de impact?sau nici macar contabil nu-ti ies calculele?da-mi si mie sa nu mor prost niste date pe care le-ai avut in vedere:cat reprezinta piata alimentara,cat din ea e la vedere,cat se declara,cat se colecteaza din ce se declara,cat se cheltuie pe mancare si cat din aceasta mancare e din piata gri,neagra etc..,care ar fi impactul pozitiv asupra economiei prin reducerea evaziunii si prin diferenta de tva care ramane la populatie si va fi cheltuita pe alte produse si servicii?ptr un economist sef ai un comentariu subtire si o prognoza contabiliceasca..asta e..in lebada neagra ,taleb spunea ca bancile angajeaza oameni stupizi si-i antreneaza sa fie si mai stupizi..
  • 0 (0 voturi)    
    Reducerea TVA la alimentele de baza (Vineri, 22 octombrie 2010, 9:34)

    anamaria [anonim]

    Reducerea TVA la alimentele de baza este o lege foarte buna , poate chiar se recupereaza o parte din evaziune , deoarece 5 % nu ar fi greu de achitat ca taxa.
    Bani se pot economisi enorm de mult la nivel de firme de stat , daca ar avea un Management privat , eventual adus de afara si bine platit sa nu poata fi corupt , dar mai ales la reducerea tuturor ministerelor si in general aparatul bugetar, cum spunea Presedintele "GRAS", cu cel putin cateva sute de mii. Acestia din urma ar putea sa-si deschida o afacere curata , probabil si sa munceasca . Astfel daca mediul privat ar fi mai numeros si mai respectat ar creste si nivelul de trai.Forte important ar fi sa avem o lege clara si exacta de protectie si protejare a banilor publici , bugetari si extrabugetari. Daca am vrea sa fim cu totii mai corecti, incepand de sus in jos , am iesi repede din orice criza ! TVA 5 % la alimentele de baza nu este o tragedie, daca s-ar face celelalte lucruri in interesul cetateanului , al contribuabililor, si al intregii tari.